Organisation NSW Ministry for the Arts
Export | Feedback | Map | Print
Other Names
New South Wales Ministry for the Arts (from c 1986)
New South Wales Ministry of Cultural Activities (from 1971)
Arts NSW (from c 2000)
Address Sydney NSW
Australia
Functions Grant Body, Presenting Company, Sponsor
Notes The NSW Government's principal arts advisory and funding body from 1988, although it was essentially the same entity as the Office of the Minister for the Arts (1986/87). (Milne Sept 2010)
Events

Australia Council for the Arts

The Performance Space

2 til 5 Youth Theatre

Bell Shakespeare Company

Playing Australia

Newcastle City Council

Bangarra Dance Theatre

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Black Vine IV, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 7 July 2000
  • DanceClan 2, Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 30 November 1999
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • DanceClan (Laka Bunkul - Evening Star), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Wolf Lullaby, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 19 July 1997
  • Black Vine III, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 11 July 1997
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995
  • Black Vine II, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 13 July 1995

Australian Presenters Group

Sydney Festival

Made to Move

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Bonehead, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1997

Ensemble Theatre Pty Ltd

Arts Hunter

Arts on Tour New South Wales

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

BHP

Channel 9

Festivals Australia

Sydney City Council

Melbourne Theatre Company

Music Theatre Sydney

Parramatta City Council

Riverside Theatres

Arts NSW

  • Melba and Moncrieff, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004
  • The Glass Garden, Secret Location, Sydney, NSW, 14 January 2004
  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Canberra Theatre Trust

  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997
  • The Winter's Tale, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 23 May 1997
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995

Tantrum Theatre

UK Arts International

ATSIC

Body Weather

Casino Community Benefit Fund

Entr'acte Theatre Limited

Goethe Institut

Hunter Area Assistance Scheme

Newcastle Community Arts Centre (NCAC)

  • The GST, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 6 December 2000
  • Soap, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 6 December 2000
  • Control, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 2000

Performing Lines Ltd

Playworks

QE2 Silver Jubilee Trust for Young Australians

The Myer Foundation

Urban Theatre Projects

ACT Cultural Council

Angela Lee Dance

Arts Victoria

Ausdance

Ausdance NSW

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996
  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Australian Perspecta 99

Australian Theatre of the Deaf

Bicentenary Events Corporation

Casula Powerhouse Arts Centre

Dance Exchange

  • Through Frames, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 May 1996
  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Erth Visual and Physical Inc

Festival of Perth

Festival of Sydney

NORPA

  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997

Ommi Theatre

Post Arrivalists

  • Post Arrivalists, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 January 1993
  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Ranters Theatre

Seymour Theatre Centre

State Body Company

Stray Dogs

Sydney Fringe Festival

Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1998
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Theatre is Moving

Time & Motion Project

1624

78 Tourette Campervan

ABC Classic FM

  • An Ear Full, Eugene Goossens Hall, Ultimo, NSW, 21 August 1995

ABC Radio: The Listening Room

  • An Ear Full, Eugene Goossens Hall, Ultimo, NSW, 21 August 1995

Absolut Vodka

Adelaide Festival Centre

AGFA

Aphids

Arts SA

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1998

Arts Unit, Department of Education and Training

Artstraders

Australian Line Dancers

Australian Museum

Australian National Maritime Museum

Australian Theatre for Young People (ATYP)

Avant Card

Back to Back Theatre

Black Grace

Black Swan Theatre Company

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Blue Thunder Bike Tours

Cake Eater Productions

Carnivale

Centennial Parklands

Chamber Made Opera

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Charles Sturt University

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Chin Kham Yoke Productions

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Chunky Move Dance Company

  • Bonehead, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1997

City of Sydney Cultural Council

Community Arts Centre

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Company B Belvoir

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Council of the City of South Sydney

Daily Telegraph

Dance Base

Darlinghurst Theatre Company

De Quincey Co

Death Defying Theatre

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Double Vision Dance Company

Fay Mokotow Memorial

Flying Fruit Fly Circus

Fourteen-Sixty

Freewheels Theatre Company

G.R.O.U.P. Theatre & Ear-Rational Music

God Be in My Mouth

Government of India Tourist Office

Gravity Feed

Halex Vargus Dance Theatre

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Hot Banana Morgan and his Hip Hop Band

Hunter Orchestra

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Hunter Orchestra Children's Chorus

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Hunter Orchestra Chorus

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Hunter Singers

Intrancz Dance

IRAA

It's Queer Up North

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Italian Institute of Culture

Japan Cultural Centre

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Kahlua

  • Bonehead, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1997

Kickhouse Theatre

Klunk

Kuckles

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Legs on the Wall

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Manly Blades In-line Skating Team

MCA Inc.

Multicultural Theatre Alliance

Murray River Performing Group

Museum of Sydney

National Aboriginal and Islander Skills Development Association

  • Gaiai, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 November 1995

National Festival of Australian Theatre

  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Newcastle Police Citizens Youth Club Band

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Noddy's on King

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

NSW Minister for Police, Paul Whelan

  • Control, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 2000

Odissi Dance Company

Olivetti Solutions

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

One Extra Dance Company

Oz Opera

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Pacific Wave Festival

PACT Youth Theatre

Paige Gordon & Performance Group (Inc)

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Performing Arts Network

Perspecta 97

Platform 27

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Queensland Performing Arts Trust

  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998

Red Opal Dance Theatre

Redrock Theatre Group

Repercussion

Reverse Garbage

Ryde City Council

Scrambled Legs

Sidetrack Performance Group

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Sidetrack Theatre Company

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Sing 2001

Singapore Airlines Ltd

Skadada

Smirnoff

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

South Sydney Council

Splinters

STARTTS

  • Survivors, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 July 1995

Strumpets

Sunday Telegraph

Sydney Institute of Technology - Eora Centre

Sydney Intermedia Network

Take Away Theatre

The Adelaide Festival of Arts

The Australian Choreographic Centre

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

The Australian Choreographic Ensemble

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

The Bondi Pavilion Theatre

The Fat Women's Collective

The Machine for Making Sense

The One Extra Company

The Opera Project

The Party-Line

The Sydney Front

  • Don Juan, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 February 1993

The Victorian Ministry for the Arts

The Woolly Jumpers

The Workers Cultural Action Committee

Ubin

Vegetable Dies Productions

Waratah Brass Band

Westlakes Activities

  • Control, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 2000

Yann Campbell Hoare Wheeler

The Performance Space, Redfern, NSW

Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW

Community Arts Centre, Hamilton, NSW

Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW

The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW

Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC

Various, BHP, Mayfield North, NSW

The Playhouse, Civic Square, ACT

Canberra Theatre, Canberra, ACT

St Aloysius, Hamilton, NSW

Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW

Gold Coast Arts Centre, Surfers Paradise, QLD

Lennox Theatre, Parramatta, NSW

Playhouse, Melbourne, VIC

Playhouse, Newcastle, NSW

Playhouse, Melbourne, VIC

Playhouse, Newcastle, NSW

Riverside Theatres, Parramatta, NSW

Sydney Town Hall, Sydney, NSW

The Playhouse, Adelaide, SA

Theatre Royal, Hobart, TAS

Alexander Theatre, Clayton, VIC

Civic Theatre, Newcastle, NSW

Everest Theatre, Chippendale, NSW

Gallipoli Legions Club, Hamilton, NSW

Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC

Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW

His Majesty's Theatre, Perth, WA

Newcastle Regional Museum, Newcastle West, NSW

Adelaide, Adelaide, SA

Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane

Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW

Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW

Cairns Civic Centre, Cairns, QLD

Centennial Park, Centennial Park, NSW

CWA Hall, Albury, NSW

Deniliquin, Deniliquin, NSW

Derngate Theatre, Northampton

Dungog RSL, Dungog, NSW

Enmore Theatre, Enmore, NSW

Eugene Goossens Hall, Ultimo, NSW

Figtree Theatre, Kensington, NSW

Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW

Ford Theatre, Geelong, VIC

Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW

Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA

Hunter Valley, Hunter Valley, NSW

Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW

James Fletcher Hospital, Newcastle, NSW

Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW

Lismore City Hall, Lismore, NSW

Mackay Entertainment Centre, Mackay, QLD

Moore Park, Moore Park, NSW

Newcastle, Newcastle, NSW

Newcastle RSL Club, Newcastle, NSW

Old Performance Space, Redfern, NSW

Orange Civic Theatre, Orange, NSW

Port Youth Theatre, Port Adelaide, SA

Princess Theatre, Launceston, TAS

Queen Elizabeth Hall, London

Regional Arts Centre, Casula, NSW

Renmark, Renmark, SA

Rockhampton Performing Arts Centre, Rockhampton, QLD

Russell Street Theatre, Melbourne, VIC

Secret Location, Sydney, NSW

St Stephen's Church, Newtown, NSW

Stables Theatre, Darlinghurst, NSW

Star Court Theatre, Lismore, NSW

Suncorp Theatre, Brisbane, QLD

Sydney CBD, Sydney, NSW

Sydney Harbour, Sydney, NSW

The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury

The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Townsville Civic Centre, South Townsville, QLD

Universal Theatre, North Fitzroy, VIC

Unley Youth Theatre, Unley, SA

Various, NSW Region, NSW

West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC

William Shakespeare - Playwright

Dean Parker - Musical Director, Actor, Composer, Sound Designer, Musician, Special Effects, Songwriter

Barney Langford - Production Manager, Director, Lighting Operator, Devisor, Stage Manager, Actor

John Bell - Actor, Director

Peter Eades - Sound Designer

Mark Spitzkowski - Lighting Designer, Lighting Operator

Mark Reedman - Director, Writer, Musical Director, Playwright, Production Manager, Various, Composer

Amanda Roff - Actor, Director, Assistant Director, Teacher

Michael Scott-Mitchell - Set Designer, Designer

Stephen Page - Choreographer, Director, Artistic Director

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Black Vine IV, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 7 July 2000
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Wolf Lullaby, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 19 July 1997
  • Black Vine III, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 11 July 1997
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995
  • Black Vine II, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 13 July 1995

David Page - Composer, Musician, Musical Supervisor

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Wolf Lullaby, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 19 July 1997
  • Black Vine III, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 11 July 1997
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Jennifer Irwin - Costume Designer

  • Dreaming Transportation, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 22 January 2003
  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Jonathon Maher - Composer, Musician, Orchestrator

Duncan Wass - Actor

Djakapurra Munyarryun - Dancer, Creative Director

  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • DanceClan (Laka Bunkul - Evening Star), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Rupert Reid - Actor

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997
  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Steve Rodgers - Actor

Vic Rooney - Actor

Peter England - Set Designer, Design Consultant

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • DanceClan 2, Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 30 November 1999
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998

Darren Gilshenan - Actor

Andrew Raymond - Costume Designer, Set Designer, Designer

Sidney Saltner - Dancer

  • Skin (Spear), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998

Lea Francis - Dancer

  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998

Ivar Kants - Actor

Peter Lamb - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999
  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997
  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Nick Wales - Composer, Performer

Michael Wood - Actor, Various

Brett Graham - Lighting Designer

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999
  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997
  • Much Ado About Nothing, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 3 July 1996
  • Much Ado About Nothing, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 5 June 1996
  • Much Ado About Nothing, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 16 May 1996

John Hancock - Lighting Designer, Set Designer, Puppet Designer, Various, Technical Director

David James - Actor

David King - Composer, Musician, Musical Director

Luciano Martucci - Actor, Assistant Director

Percy Sieff - Actor

Rory Dempster - Lighting Designer

Maylise Dent - Actor

Leon Ford - Actor

Victoria Spence - Stage Manager, Performer, MC

Albert David - Dancer, Choreographer

  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Angus King - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999
  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Melanie Shorter - Actor

Sarah Sim - Actor, Stage Manager

Paula Arundell - Actor

Lucy Bell - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Susan Carr - Actor

Judith Hoddinott - Costume Designer, Designer

Mark Howett - Lighting Designer

  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Gaven Iahipe - Dancer

  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998

Celia Ireland - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Rayma Johnson - Dancer

  • DanceClan (Bipotim - Before Time), Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 November 1998
  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998

Jenny Kent - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Nigel Levings - Lighting Designer, Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

David Meadows - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Marilyn Miller - Dancer

  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Katia Molino - Devisor, Performer, Choreographer

Sean O'Shea - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Gina Rings - Dancer, Actor

  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Jeremy Sims - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Richard Sydenham - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Sarah Tooth - Actor

John Walton - Actor

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Twelfth Night, The Playhouse, Adelaide, SA, 6 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Twelfth Night, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 15 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Twelfth Night, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Twelfth Night, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 27 April 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Andrea Aloise - Performer, Devisor

Dean Atkinson - Actor

Douglas Blaikie - Actor

Robin Bowering - Actor

Caroline Brazier - Actor

Jak Callick - Choreographer

Laurence Coy - Actor

Jeanette Cronin - Actor

Wadih Dona - Actor

Marta Dusseldorp - Actor

Julie Eckersley - Actor

Sue Field - Costume Designer

Pinau Ghee - Dancer

  • Fish, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 October 1998
  • Fish, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 September 1998
  • Fish, Ford Theatre, Geelong, VIC, 22 May 1998
  • Fish, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 19 May 1998
  • Fish, The Playhouse, Civic Square, ACT, 21 April 1998
  • Fish, The Playhouse, Adelaide, SA, 15 April 1998
  • Fish, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 4 April 1998
  • Fish, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 4 March 1998

Katie Goodhind - Stage Manager

Graham Harvey - Actor

Simon Hughes - Actor

Odile Le Clezio - Actor

Morgan Lewis - Performer

Jayne Liddy - Stage Manager

Arky Michael - Actor

Jason Montgomery - Actor

Elke Neidhardt - Director

Peter Neufeld - Lighting Designer

Dorian Nkono - Actor

Karen Norris - Lighting Designer

David Peatfield - Actor

Mark Pegler - Actor

Jerome Pride - Actor

Frances Rings - Dancer, Choreographer, Presenter

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • Black Vine IV, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 7 July 2000
  • DanceClan 2, Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 30 November 1999
  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Inga Romantsova - Actor

Kristian Schmid - Actor

Yuji Sone - Performer

Rhett Walton - Actor

Richard Wherrett - Designer, Director

Frank Whitten - Actor

Ross Williams - Actor

Felix Williamson - Actor

Matt Wright - Playwright, Video Designer, Actor, Stage Manager, Director, Lighting Operator

Nick Enright - Playwright, Adaptor

Michael Foster - Writer, Director, Stage Manager

Angela Fraser-Greedy - Puppet Designer, Various, Set Designer, Mask Maker, Scenic Artist, Actor

Jeffrey Gane - Actor

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Rachel Gordon - Actor

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Liz Langford - Costume Co-ordinator

Andrew McDonell - Actor

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Paul McPhail - Director, Production Manager

Jeff Stein - Performer, Coordinator

Alana Thompson - Director, Set Designer, Designer, Costume Co-ordinator

Penny Thwaite - Set Designer, Administrator, Performer, Producer, Curator

John Turnbull - Actor

Simon Wise - Production Manager, Lighting Designer

Sarah Woods - Actor

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Star Court Theatre, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Colin Alexander - Lighting Designer

Keith Bain - Choreographer

Victor Bramich - Dancer

Hugh Colman - Designer

Vince Colosimo - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Tess de Quincey - Performer, Director, Choreographer, Dancer

Peter Evans - Director

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Neil Fitzpatrick - Actor

Marion Giles - Production Designer, Designer, Set Designer, Costume Designer, Puppet Designer

Ben Grant - Actor, Composer

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Nigel Kellaway - Director, Performer, Music and Lyrics

Peter Kingston - Director

Elma Kris - Dancer

Michael Langford - Various, Lighting Operator, Actor

Margaret Lloyd - Assistant Stage Manager

Julie-Anne Long - Choreographer, Performer, Dancer

Maggie Millar - Actor

James Morris - Actor, Lighting Operator

Arun Munoz - Choreographer

Gerda Nicolson - Actor

Deborah Pollard - Performer

Deborah Riley - Designer

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Teresa Ryan - Stage Manager

  • Macbeth, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 27 May 1997
  • Macbeth, Lismore City Hall, Lismore, NSW, 21 May 1997
  • Macbeth, Broken Hill Entertainment Centre, Broken Hill, NSW, 3 May 1997
  • Macbeth, Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW, 1 May 1997
  • Macbeth, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 28 April 1997
  • Macbeth, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 23 April 1997

Kerry Saxby - Sound Designer

Danielle Spinks - Actor, Playwright, Lighting Operator

James Traill - Actor

Anna Volska - Actor

Jacki Weaver - Actor

Bernadette Alchin - Actor, Performer

Christine Bennett - Stage Manager

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Rohan Cattell - Actor, Playwright, Sound Designer, Musician, Composer

Melanie Davies - Stage Manager, Actor, Director, Designer

Prudence Drinkwater - Assistant Director, Director, Actor, Performer, Writer

Stuart Duffield - Actor, Performer

Mary-Anne Gifford - Assistant Director

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Regina Heilmann - Performer, Writer, Devisor, Actor

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999
  • The Terror of Tosca, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 October 1998
  • Ferkel, St Stephen's Church, Newtown, NSW, 5 November 1997
  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996
  • Stages of Terror, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 July 1993

Frank Howes - Stage Manager

Jan Hunt - Production Manager, Stage Manager, Costume Co-ordinator

  • Tofu Woodchips, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 28 November 1990
  • Sucked In, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 24 August 1990
  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990
  • Yksinaisyys, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 June 1990
  • Familiar Stranger, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 18 October 1989

Alan John - Composer

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999
  • The Winter's Tale, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 June 1997
  • The Winter's Tale, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 23 May 1997

Edie Kurzer - Costume Designer

  • Pericles, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 July 1995
  • Pericles, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1995
  • Pericles, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 1995
  • Pericles, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 4 May 1995
  • Pericles, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 28 March 1995

Gary Lang - Dancer

  • The Dreaming, Queen Elizabeth Hall, London, 28 July 1999
  • The Dreaming, Derngate Theatre, Northampton, 16 July 1999
  • The Dreaming, The Marlowe Theatre (1984-2009), Canterbury, 2 July 1999
  • The Dreaming, Barnet Big Top, Hendon, Greenlands Lane, 24 June 1999
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Heidrun Lohr - Photographer, Performer

  • Steps #3 - Intersteps, The Performance Space, Redfern, NSW, 28 October 1997
  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996
  • Black Hair, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 September 1996
  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Jai McHenry - Performer, Actor, Devisor, Writer

Chloe McKinnon - Actor, Performer

Peggy Misi - Dancer

Jane Mitchell - Stage Manager

Scott Moon - Storyteller, Performer

Janine Peacock - Production Manager, Lighting Designer, Costume Designer, Lighting Operator

Ion Pearce - Composer, Dancer, Director, Musician, Performer

Desley Roberts - Dancer

Christopher Ryan - Performer, Writer, Consultant, Actor, Director

  • Dreaming Transportation, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 22 January 2003
  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996
  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996
  • Don Juan, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 February 1993

Alan Schacher - Dancer, Performer

Tony Sheldon - Actor

Jasmin Tarasin - Actor

Annette Tesoriero - Performer, Devisor

Pierre Thibaudeau - Designer, Performer

Michael Trigg - Tour Manager

Louise Walpole - Actor, Playwright, Set Designer, Director

Cavell Warren - Actor, Director

Angharad Wynne-Jones - Producer, Publicist, Administrator, Performer, Curator

Linden Allen - Actor, Performer, Writer

John Batchelor - Actor

John Baylis - Director, Performer, Dramaturg

  • Manufacturing Dissent, Old Performance Space, Redfern, NSW, 30 November 2000
  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • The Query, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1999
  • Don Juan, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 February 1993

Blazey Best - Actor

Michael Bogdanov - Director

David Branson - Director, Violinist, Artistic Director, Performer

Bille Brown - Actor

Ben Cantwell - Lighting Designer

Peter Carroll - Actor

Mary Carryer - Actor, Performer

Kate Champion - Dancer, Performer, Choreographer, Creator

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996
  • Through Frames, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 May 1996
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Bill Charlton - Actor

Paul Cordeiro - Performer

Greg Davis - Director, Actor

Sarah de Jong - Dramaturg, Composer

Jim Denley - Vocalist, Musician, Dancer

Kimberley Denovan - Actor

Joel Edgerton - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999
  • Eventspace 1: Intersections, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 March 1995

Ulrike Engelbrecht - Costume Designer

Rose Ertler - Performer, Sound Designer

Marcus Eyre - Actor

Catherine Fargher - Speaker, Curator

Xu Fengshan - Performer

  • The Query, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1999
  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999
  • The Terror of Tosca, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 October 1998
  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

David Fenton - Director

Angus Francis - Performer, Actor

Sherridan Green - Stage Manager, Production Manager

Nikki Heywood - Vocalist, Performer

Pelle Hjelmstrand - Performer, Actor

Clynton Jones - Technician, Set and/or Property Maker

Brian Joyce - Director, Librettist, Artistic Director

Deborah Leiser - Devisor, Performer, Actor, Writer

Clare Lloyd - Actor

Joel Markham - Performer

Rachael Maza Long - Actor

Fiona Mundie - Vocalist, Director

Derren Nesbitt - Actor

Oliviero Papi - Actor

Claire Paradine - Actor

Julianne Pierce - Coordinator

Jan Pinkerton - Dancer

  • Skin (Shelter), Playhouse, Melbourne, VIC, 10 October 2000
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996
  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995
  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Gail Priest - Performer

Rolando Ramos - Writer, Media Artist, Director, Actor, Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • The Query, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1999
  • Just Add Water, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 September 1996
  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Malcolm Ranson - Choreographer

Rik Rue - Performer, Various, Sound Designer, Sound Composer

Emily Russell - Actor

Nick Schlieper - Lighting Designer

Jenny Schwinghammer - Actor

Leisa Shelton - Curator, Director, Performer

Garry Stewart - Performer

Christopher Stollery - Actor

Rebecca Strunz - Actor, Performer

Peter Sumner - Actor

Helen Thomson - Actor

Toby Truslove - Actor

Luke Tupman - Actor

Gill Webley - Stage Manager

Jesse Westwood - Actor

Rhyce Winterbourne - Lighting Operator, Various

  • The GST, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 6 December 2000
  • Soap, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 6 December 2000
  • Reality Inc, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 30 November 2000
  • Reality Inc, James Fletcher Hospital, Newcastle, NSW, 7 October 2000

Nicholas Wishart - Performer

Isabelle Achard - Choreographer, Performer

John Adam - Actor

Terry Bader - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Gavin Barbey - Designer, Set Designer

Owen Barnes - Actor, Various

Virginia Baxter - Dramaturg

Christine Bennet - Stage Manager

Matthew Bergen - Performer, Curator

Rod Berry - Performer, Visual Artist

Felicity Biggins - Director, Production Manager

Libby Blainey - Designer, Graphic Designer

Mark Brady - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Fiona Brandscheid - Actor

Paul Charlier - Sound Designer

Geoff Cobham - Lighting Designer

  • Bonehead, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1997
  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996
  • Spring Awakening, The Performance Space, Redfern, NSW, 26 January 1993

Ralph Cotterill - Actor, Performer

Billy Crawford - Disc Jockey, Administrator

Rosalind Crisp - Dancer, Performer, Choreographer, Curator

Brett Daffy - Dancer, Performer

  • Steps #3 - Intersteps, The Performance Space, Redfern, NSW, 28 October 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996
  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Angela Davies - Actor, Stage Manager

Leonie Dixon - Stage Manager

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Russell Dumas - Choreographer, Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Through Frames, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 May 1996
  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Sandy Edwards - Photographer, Dancer

Tim Eliott - Actor

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Antony Ernst - Dramaturg

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Michelle Fallon - Designer

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Hannah Flindle - Actor

Terri Foster - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991
  • Tofu Woodchips, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 28 November 1990
  • Familiar Stranger, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 18 October 1989

Jenni Furner - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991
  • Tofu Woodchips, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 28 November 1990
  • Familiar Stranger, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 18 October 1989

Keith Gallasch - Dramaturg, Writer

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999
  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995
  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Megan Gourley - Actor

Clare Grant - Performer, Devisor, Voice Over Artist

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996
  • Stages of Terror, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 July 1993
  • Don Juan, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 February 1993

Andree Greenwell - Composer

Claire Hague - Performer, Various

Norman Hall - Choreographer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996
  • Two Men, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 December 1995
  • Open 95 - Week 2, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995

Patrick Harding-Irmer - Director, Dancer, Choreographer, Performer

Simon Hunt - Performer, Sound Designer

Narelle Hurley - Dancer, Performer

Craig Ilott - Actor

Beth Kayes - Performer

Bruce Keller - Performer

Gillian Kilgour - Actor

Kylie Kilgour - Stage Manager, Actor

Sue-ellen Kohler - Performer, Choreographer, Curator

Tyrone Landau - Composer, Actor

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Simon Leeds - Technician

Tony Llewellyn-Jones - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Tom Long - Actor

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Max Lyandvert - Performer, Musician

Stuart Lynch - Set Designer, Performer

Christine Mahoney - Actor

Nick Martin - Actor

Rhys McConnochie - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Glenn McKenzie - Performer

Margie Medlin - Media Artist, Lighting Designer, Video Designer, Scenic Artist

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Practice, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 August 1995
  • Stages of Terror, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 July 1993

Joseph Mercurio - Lighting Designer

Jess Miller - Actor

Phillip Mills - Dancer, Performer

Gisele Milon - Performer

Mark Mitchell - Production Supervisor , Production Manager, Stage Manager

Annie Nikoleski - Actor

Russell Page - Dancer

Eva Pears - Actor

Richard Piper - Actor

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Emily Pollnitz - Actor

Derek Porter - Dancer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996
  • Two Men, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 December 1995
  • Open 95 - Week 2, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995

Jon Purdy - Actor

Bonnie Rene - Actor

Gavin Robins - Choreographer

  • Henry V, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 October 1999
  • Henry V, The Playhouse, Civic Square, ACT, 22 September 1999
  • Henry V, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 August 1999

Adam Roff - Actor

Anna Sabiel - Performer

Jim Sharman - Director

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Neil Simpson - Lighting Designer, Production Manager

Shane Stevens - Lighting Designer

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996
  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992
  • Cats Step Softly, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 July 1992

Grant Street - Actor

  • Yksinaisyys, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 June 1990
  • Treasures, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 3 October 1989
  • Altered Image, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 25 August 1989

Kristi Street - Actor

Michael Strum - Video Designer, Various

Alicia Talbot - Performer

Carlie Tighe - Actor

Larney Tupu - Actor

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Michael Turkic - Actor

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Kerry Walker - Actor

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Dean Walsh - Performer

James Wardlaw - Actor

Nathan Westwood - Actor

Michael Wilkinson - Costume Designer, Set Designer

  • The Tempest, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 October 1997
  • The Tempest, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 1 October 1997
  • The Tempest, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 September 1997

Lee Wilson - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996
  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992
  • Open Season 1992, The Performance Space, Redfern, NSW, 7 July 1992

Lawrence Aitchison - Actor

Oren Ambarchi - Musician

Aida Amirkhanian - Choreographer, Actor, Performer

Corrie Ancone - Photographer

Arthur Angel - Performer, Actor

Lucinda Armour - Actor

Kay Armstrong - Performer

Robbie Avenaim - Musician

Amanda Ayres - Actor

Jema Ayton - Actor

  • Control, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 2000
  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Craig Baker - Performer

Justine Barrett - Performer

Kym Barrett - Designer

Alieta Belle - Performer

David Bishop - Photographer

Genevieve Blanchett - Costume Designer

Lucy Bleach - Set and/or Property Maker, Performer

Mat Boersig-McPhillips - Actor

Deborah Bookbinder - Composer, Performer

Garry Bradbury - Sound Designer

Gerardo Rodriguez Bruzzesi - Performance Artist, Performer

Elisabeth Burke - Director

Georgia Burrell-Davis - Actor

Jon Burtt - Performer, Dancer

Libby Campbell - Actor

Nick Carr - Actor

Luke Carson - Actor

  • Control, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 2000
  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Sharon Catterall - Actor, Performer

Carl Caulfield - Playwright

Brett Chamberlain - Costume Designer

Louise Chapman - Actor

Janet Charlton - Performer

Adam Cook - Director

Raimondo Cortese - Playwright

Lillian Crombie - Actor

Stephen Cummins - Performer, Media Artist

Eamon D'Arcy - Design Consultant

Annette Dale - Stage Manager, Production Manager, Lighting Operator

Annemaree Dalziel - Costume Designer

Robert Daoud - Assistant Director, Director

Anna Davies - Actor

Ananda Davis - Playwright, Actor

Margaret Davis - Writer, Director, Choreographer

Roger Dean - Director

Rob Dilley - Stage Manager, Lighting Designer

Michelle Doake - Actor

Paul Dwyer - Researcher, Dramaturg

Ari Ehrlich - Performer

Megan Elliot - Performer

Annette Evans - Performer

Chloe Fletcher-Watson - Actor

Steve Francis - Composer, Musical Supervisor

Ciara Francis-Coan - Actor

Anatoly Frusin - Librettist, Director, Assistant Director

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Jason Gee - Technician, Video Designer, Sound Designer

Tanya Gerstle - Devisor, Director, Writer

  • Hungry, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 August 1996
  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Emil Goh - Performer

Paige Gordon - Performer, Director

Ryan Gordon - Actor

Sarah Gordon - Actor

Rosemary Gosper - Actor

Heather Grace-Jones - Performer

Keturah Grech - Actor

Benjamin Grieve - Various

  • Short Works, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 May 1997
  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Lucy Guerin - Dancer, Choreographer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Practice, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 August 1995

Ron Haddrick - Actor

Joe Hanlon - Writer, Actor

Bree Harvey - Actor

Sue Healey - Performer, Choreographer

Cheryl Heazlewood - Choreographer

Roz Hervey - Dancer, Consultant

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996
  • Bite Pull Suck, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 March 1992

David Hewitt - Singer, Musician

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004
  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Mick Hills - Actor

  • Dope, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 1996
  • Teen Sex Scandal, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 10 June 1994

Roger Hind - Technician

Ian Hobbs - Photographer, Performer

Carly Horadam - Actor

Dzintra Horder - Playwright, Actor

Nick Hore - Performer

Catherine Hourihan - Performer

Emma Husband - Actor

David Hynes - Actor

Greg Hyslop - Actor

Louise Ingram - Actor

Jennifer Johnson - Actor

Karl Johnson - Lighting Designer, Lighting Operator, Production Manager

  • Hungry, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 August 1996
  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Sarah Johnston - Actor

Nicole Jones - Actor

Mark Joseph - Set and/or Property Maker, Performer

Elena Kats-Chernin - Composer

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996
  • Hungry, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 August 1996

Liberty Kerr - Sound Designer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Melissa King - Performer

Brigid Kitchin - Director, Writer, Actor

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996
  • Open Season 1992, The Performance Space, Redfern, NSW, 7 July 1992

Treffyn Koreshoff - Actor

Derek Kreckler - Writer, Performer, Director

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996
  • Opinionated, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 August 1995

Christoph Kuehn - Actor

Justin Kurzel - Set Designer

Richard Lagarto - Director

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • Just Add Water, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 September 1996

Ningali Lawford - Actor

Kath Leahy - Actor

Sophea Learner - Performer, Sound Designer

  • An Ear Full, Eugene Goossens Hall, Ultimo, NSW, 21 August 1995
  • Practice, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 August 1995

Brie Lloyd - Actor

Tamblyn Lord - Actor

Tony MacGregor - Performer, Producer

Torin Mackintosh - Actor

Brendan Markey - Actor

Bernice Marshall - Actor

Alex Martin - Actor

William McClure - Consultant

Siobhan McDonald - Actor

Bruce McKendry - Lighting Designer

Huw McKinnon - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991
  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Shaun McLeod - Dancer

Anika Means - Actor

  • Control, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 2000
  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Carrie Metcalf - Assistant Producer, Stage Manager

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Sarah Miller - Director, Performer, Devisor

Michael Mills - Actor

Sarah-Jane Mills - Actor

Heather Mitchell - Actor

Emily Moyle - Actor

Esther Mugambi - Dancer

Mark Newland - Actor

Caitlin Newton-Broad - Performer

Seb Noltorp - Actor, Various

Gabrielle O'Connor - Designer, Mask Maker

Gideon Obarzanek - Performer, Director, Choreographer

  • Bonehead, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1997
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Rhimi Page-Johnston - Dancer, Performer

Hunter Page-Lochard - Dancer, Performer

Simone Paterson - Performer

Trevor Patrick - Performer, Dancer

Jane Pertot - Actor, Lighting Designer

Simon Pertot - Lighting Operator, Actor

Chris Powell - Actor

Tim Preston - Lighting Designer, Performer

Simone Price - Actor

Giacomo Puccini - Composer, Music and Lyrics

Leah Purcell - Actor

Elizabeth Redman - Actor

Jeremy Rice - Performer

Imogen Ross - Set Designer, Designer

Maddy Rowe - Actor

Deidre Rubenstein - Actor

Natasha Rumiz - Musician, Violinist

Nick Sabel - Dancer

  • Through Frames, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 May 1996
  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Dorotka Sapinska - Designer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Tobin Saunders - Actor

Lucinda Schreiber - Actor

Brooke Scobie - Actor

Elizabeth Seskus - Actor

Vanessa Seymour-Lee - Sound Operator/Engineer, Stage Manager

Barry Shepherd - Actor

Oonagh Sherrard - Cellist

  • Crackd, The Performance Space, Redfern, NSW, 27 November 1996
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996

Katinka Smit - Dancer, Actor

Joshua Smith - Actor

Kevin Smith - Actor

Camilla Smythe - Actor

  • Suspended Sentence, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 4 September 1992
  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Efterpi Soropos - Lighting Designer

Amanda Stewart - Dancer, Vocalist, Writer

Catherine Stewart - Dancer

Erin Stewart - Actor

Patrick Suskind - Playwright

Paul Sweeney - Photographer

Gavan Swift - Lighting Designer

Henri Szeps - Actor, Translator

Sonia Taylor - Actor

Paul Thompson - Dramaturg

Lizzie Thomson - Dancer

Jocelyn Vaughn-Smith - Performer

Roslyn Warby - Dancer

  • Through Frames, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 May 1996
  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Graeme Watson - Director, Performer, Artistic Director, Choreographer

Peter Wells - Disc Jockey, Music and Lyrics

Poppy Wenham - Lighting Operator, Lighting Designer

Greg White - Musical Advisor, Sound Designer

Arthur Wicks - Director, Writer, Performer

Kurt Williams - Performer

Rohan Wilson - Set and/or Property Maker, Designer

Nick Wishart - Performer

  • An Ear Full, Eugene Goossens Hall, Ultimo, NSW, 21 August 1995
  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Stevie Wishart - Musician, Dancer

Georgina Woods - Actor

Kerry Woodward - Dancer

  • Through Frames, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 May 1996
  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Steev Zane - Dancer

Gemma - Speaker

Izzi - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Chris Abrahams - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Clare Adamson - Actor

Jordie Albiston - Librettist

Zane Alcorn - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Simon Alderson - Graphic Designer

Miriam Allan - Singer

Barbara Allen - Production Manager

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Christopher Allen - Singer

Jamie Allen - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Jacqueline Amidy - Actor

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Carla Anderson - Actor

  • Rats, Newcastle Regional Museum, Newcastle West, NSW, 13 July 1992

Lance Anderson - Actor

Richard Anderson - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Virginia Anderson - Performer

John Antoniou - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Veneta Apse - Performer

Penny Arcade - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Neil Armfield - Director

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Katherine Arnold-Lindley - Dancer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Jennifer Arnott - Researcher

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Scott Art - Sound Designer

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Helen Atkinson - Actor

Charles Atlas - Media Artist

Anson Austin - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Anthony Babicci - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Simone Bailey - Producer

Gabrielle Baker - Administrator

Linda Balafas - Actor

Tom Bannerman - Designer

Chen Baoping - Musician

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Mark Barbour - Publicist

  • Two Men, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 December 1995

Judy Barnsley - Publicist

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Roman Baska - Dancer

  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Fiona Bastian - Actor

David Bates - Sound Operator/Engineer

Sandra Bates - Director

Vanessa Bates - Playwright

Pascal Baxter - Technician

Paul Baxter - Lighting Designer

Melinda Bayne - Actor

Catherine Beall - Dancer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Matthew Beer - Actor

Darlene Beitch - Actor

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Marinah Belin - Actor

Hilary Bell - Playwright

Michael Bell - Performer

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999

Rod Bellamy - Lighting Operator

Theo Bendit - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Narelle Benjamin - Dancer

Fiona Bennett - Performer

John Bennett - Technician, Designer

Mathew Bergan - Actor

Mari-Jon Berna - Singer

Rebecca Bernoth - Actor

Valerie Berry - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Rigel Best - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Kristina Bidenko - Actor

Shirley Billing - MC, Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Ulli Birve - Writer

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Groovi Biscuit - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Wendy Blacklock - Administrator

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Erin Blackwell - Actor

  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Mark Blackwell - Sound Designer

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Craig Blair - Dancer

Wayne Blair - Dancer

Teresa Blake - Singer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Steve Blau - Musician

Thereza Blau - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

David Bleach - Performer

Thor Blomfield - Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Merlinda Bobis - Writer

  • The Query, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1999

Michael Boddy - Playwright

Cara Boersig-McPhilips - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

M Gorreti Bollo - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Nina Bondarenko - Composer

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Lenae Bonkain - Actor

Ben Bourke - Sound Operator/Engineer

Elizabeth Bourke - Director

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Kathryn Bowen - Actor

Danny Boyd - Actor

Callan Boys - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Kristen Boys - Performer, Director

Patrick Brammall - Actor

Chris Branagan - Curator

Lesley Branagan - Musician

Joan Brassil - Visual Artist

James Brennan - Playwright, Actor

Eleanor Brickhill - Curator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Nikki Bridger - Performer

Kate Britton - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Anna Brockway - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Gerard Brophy - Composer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Yolande Brown - Dancer

Tanith Bryce - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Rachel Buchan - Teacher

Beth Buchanan - Actor

Kylie Burgess - Actor

Clare Burns - Actor

Ryan Burrett - Actor

Lucy Burrows - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Ulric Burstein - Conductor

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Elizabeth Burton - Dancer

Zoe Burton - Actor

Bridget Bynon - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Natalie Byrne - Actor

Jarod Byrnes - Actor

Brett Cabot - Producer, Composer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Jo Cahill - Costume Designer

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Jenny Caine - Actor

Elizabeth Callachor - Actor

James Cameron - Actor

Elizabeth Cameron Dalman - Performer

Barbara Campbell - Producer

Julieanne Campbell - Publicist

Vanessa Campbell - Assistant Producer

Mike Canfield - Director

Claudia Canny - Actor

Paul Capsis - Actor

Jade Carden - Director, Performer

Kira Carden - Performer

Troy Carlson - Actor

Angela Carmichael - Actor

Heather Carr - Actor

Katrina Carr-Boyd - Performer

Dan Carroll - Musical Director

Jenni Carruthers - Actor

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Andrew Carter - Set Designer

  • Bonehead, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1997

Brian Carvee - Performer

Robyn Cassidy - Flamenco Artist

Damian Castaldi - Visual Artist

Terese Casu - Actor

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Francesca Cathie - Stage Manager

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Stephen Champion - Production Manager

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Woodhy Chamron - Performer

Charlie Chan - Composer

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Sadie Chandler - Visual Artist

Giorgio Chang - Performer

Ubin Ollie Chang - Musician

Roz Cheney - Sound Designer

Jack Cheslyn - Performer

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Jimmy Chi - Writer

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Claudia Chidiac - Performer

Melissa Chiu - Curator

  • Black Hair, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 September 1996

Georgia Chojenta - Actor

Ian 'Christo' Christensen - Lighting Operator

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Helen Chrysostomou - Actor

Douglas Clark - Clarinetist

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Helen Clark-Lapin - Movement Director

  • Practice, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 August 1995

Catherine Clarke - Actor

Greg Clarke - Performer

Justine Clarke - Singer

Helen Clarke Lapin - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Janice Cohen - Musician

  • Hungry, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 August 1996

Kate Collingridge - Actor

Boris Conley - Singer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Chris Conners - Lighting Operator

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Meredith Connie - Guitarist

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Deborah Conway - Singer

Gary Cooper - Actor

Tyler Coppin - Writer, Actor

Adriano Cortese - Director

Andrew Costigan - Musician

Catherine Couper - Administrator

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Panos Couros - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Chad Courtney - Performer

Robert Cousins - Set Designer

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Matt Covell - Actor

  • Rats, Newcastle Regional Museum, Newcastle West, NSW, 13 July 1992

Veronica Coves - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Hugh Covill - Actor

Billie Cowell - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Julie Cowmeadow - Actor

Peter Craig - Set and/or Property Maker

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Drew Crawford - Composer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Jude Crawford - Actor

Sarah Crawford - Actor

  • Rats, Newcastle Regional Museum, Newcastle West, NSW, 13 July 1992

Patrick Cronin - Singer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

David Cross - Performer

  • Viscous, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1999

Allen Crosson - Actor

Richard Crowe - Writer

Hope Csutoros - Singer

Max Cullen - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Alice Cummins - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Rebecca Cummins - Visual Artist

Renato Cuocolo - Director, Devisor, Designer

David d'Silva - Performer

Reno Dal - Musician, Curator

Jim Daly - Actor

Timothy Daly - Translator

Robbie Dann - Actor

Jules Darling - Disc Jockey

Robert David - Director

Cameron Davies - Lighting Operator

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Amanda Davis - Actor

Amanda Dawson - Actor

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Paula Dawson - Performer

Django Day - Playwright

Elizabeth Day - Visual Artist

Pauline de Groot - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

David Deacon - Performer

Martin del Amo - Devisor, Producer

  • Short Works, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 May 1997

Linda Dement - Speaker

Rosie Dennis - Devisor, Performer, Presenter

  • Crackd, The Performance Space, Redfern, NSW, 27 November 1996

Angus Denton - Lighting Designer, Production Manager

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Luke Devenish - Playwright

Joanna Dick - Actor

Sally Dickenson - Actor

Craig Diss - Chef

  • Ferkel, St Stephen's Church, Newtown, NSW, 5 November 1997

Khoa Do - Performer

Megan Doherty - Actor

Barry Donnelly - Actor

Mark Donnelly - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Jodie Donohue - Actor

  • Treasures, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 3 October 1989

Sarah Doolan - Actor

Jilha Dottsdorter - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Christine Douglas - Singer

Heidi Douglas - Actor

Kimber Dowle - Performer

Michelle Driver - Actor

John Drummond Montgomery - Lighting Designer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Greer du Luca - Performer

Chanel Duncan - Actor

Meg Dunn - Actor, Songwriter

Jasper Dunne - Speaker

John Dunne - Performer

Stephen Dunne - Speaker

Chris Dupe - Company Manager

Kerry Dwyer - Director

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Jo Dyer - Actor

  • The GST, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 6 December 2000

Harriet Eager - Stage Manager

T. J. Eckleberg - Composer

Robert Eddie - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Bronte Edwards - Performer

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Julie Edwardson - Director

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Beth Eldridge - Performer

Bob Ellis - Playwright

Simone Elsworth - Actor

Wendy Elsworth - Actor

Bonita Ely - Visual Artist

Russell Emerson - Designer

Annando Emryss - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Edwina Entwistle - MC

Sandy Evans - Musician

Phoebe Everingham - Actor

Ramsay Everingham - Performer

Jacqui Everitt - Designer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Jeanette Fabila - Dancer

Deej Fabyc - Performer

Shane Fahey - Sound Operator/Engineer

Matthew Fargher - Composer, Musical Director

Liz Farmer - Administrator

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Judi Farr - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Jane Farrah - Dancer

Collin Farrell - Performer

Michelle Farrell - Actor

Frances Ferguson - Costume Designer

Lisa Ffrench - Performer

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Christie Field - Actor

Juanita Field - Visual Artist

Moira Finucane - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Gerhard Fischer - Dramaturg

Clare Fitzgerald - Actor

Mary Ellen Flannery - Costume Designer

Narelle Fletcher - Dramaturg

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Matthew Flood - Technician

Sandy Flower - Lighting Operator, Lighting Designer

Ann Fodor - Set Designer

  • Another Dust, The Performance Space, Redfern, NSW, 31 January 1990

Valerie Foley - Playwright

Mitch Fong - Performer

Julie Forsyth - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

William Forsythe - Choreographer

Bianca Foster - Actor

Jacko Foster - Performer

Jamie Fotheringham - Actor

Glenys Fowles - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Felicity Fox - Sound Designer

Louise Fox - Stage Manager, Actor

Stephen Francis - Composer

Anca Frankenhaeuser - Choreographer, Dancer

Peter Fraser - Performer

Phil Free - Poet

Anita Freed - Curator

Wayne Freer - Sound Designer

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Damien Frost - Dancer

John Gaden - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Peter Gailey - Lighting Designer

  • Another Dust, The Performance Space, Redfern, NSW, 31 January 1990

Deborah Galanos - Actor

Barry Gamba - Dramaturg

Alan Gannaway - Lighting Designer

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Sally Gardner - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Boniyi Garrawurra - Dancer

Jeanine Garrish - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Gina Gascoigne - Lighting Designer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Anthony Gascoine - Actor

Elio Gatti - Dramaturg

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Sara Gaynor - Production Manager

Juno Gemes - Photographer

Helene George - Administrator

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Eva Gerencer - Performer

Giuseppe Giacosa - Librettist

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Stacy Giaprakis - Assistant Director

Alison Gibberd - Actor

Sofia Gibson - Performer

Zsuzsa Giczy - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Ron Giggins - Actor

Sarah Gilbert - Performer

Annabel Giles - Dancer

David Gilfillan - Sound Operator/Engineer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Jorgia Gillies - Actor

Mary Gilliver - Performer

Belinda Gilmour - Costume Designer

Trevlyn Gilmour - Stage Manager

Bruce Gladwin - Actor

Judy Glen - Performer

Ben Gneocchio - Curator, Performer

  • Black Hair, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 September 1996

Sarah Goffman - Performer

Linden Goh - Actor

Su Goldfish - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Fred Goldsworthy - Dramaturg

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Louise Gore - Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Ariana Grabrovaz - Actor

Stephanie Grah - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Roderick Graham - Actor

Iain Grandage - Composer

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Melissa Gray - Performer

David Greco - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Tony Greedy - Various

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Ron Grice - Conductor

Valera Griffin - Performer

David Grinstead - Lighting Designer, Production Manager

Leah Grycewicz - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Alyx S Guidi - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Jasmine Gulash - Dancer

Rita Halabarec - Actor

Julyen Hamilton - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Jane Hammond - Composer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Vicky Haniotis - Actor

Eilene Hannan - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Rose Hansen - Performer

Gregory Hardacre - Performer

John Harding - Dramaturg

Londi Hardy - Choreographer

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Olivia Harris - Voice Over Artist

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Martin Harrison - Poet

Kathryn Hartman - Actor

Adam Hatzimanolis - Actor

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Paul Healy - Sound Designer

Jennifer Hector - Projectionist

Anna Helme - Actor

Nigel Helyer - Visual Artist

Justin Henderson - Actor

Helen Herbertson - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Jennie Herbertson - Actor

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Nina Herbertson - Actor

Peter Heward - Coordinator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Adam Hickson - Actor

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Mary Hickson - Playwright

Arif Hidayat - Technician

Julliet Hill - Sound Designer

Maryane Hill - Actor

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Tim Hilton - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Kathy Hoare - Performer

Brenna Hobson - Assistant Director

Paul Hogue - Actor

Peter Holderness - Designer

Mia Hollingworth - Dancer

Cherylynn Holmes - Set Designer

Nat Holmes - Actor

Roger Holtom - Cellist

Claire Hooker - Playwright

  • Treasures, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 3 October 1989

Gordon Hookey - Visual Artist

Guy Hooper - Actor

Lela Hopkins - Actor

  • Dope, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 1996

Liesel Hopkins - Dancer

Tina Horn - Actor

  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Douglas Horton - Director, Writer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Wendy Housten - Choreographer

Martin Hughes - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Moira Hunt - Creator, Performer

Sally Hunt - Actor

  • Dope, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 1996

Victoria Hunt - Performer

Clint Hurrell - Special Effects, Set Designer

Michael Hurse - Performer, Writer

Mustafa Husein - Performer

Neil Ieremia - Choreographer

Luigi Illica - Librettist

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Sex Intents - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Madame Ivana - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

James Jablonski - Lighting Designer

  • Angel of Mercy, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 13 July 1996

Niz Jabour - Writer, Director

Juan Jackson - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Jamie James - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Nigel Jamieson - Director

Mishline Jammal - Voice Over Artist

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Hilary Jenkins - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Chris Jensen - Lighting Operator

Mark Johnson - Musician

Michelle Johnson - Actor

Adele Johnston - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Andrew Johnston - Actor

Clare Johnston - Actor

Frances Johnston - Actor

  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Claire Jones - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Drew Jones - Actor

Garrick Jones - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Kim Jones - Actor

Rosey Jones - Dancer

Laura Jordan - Unknown

Noel Jordan - Actor

Phillip Joughlin - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Kerryn Joyce - Performer

Neila Justo - Visual Artist

Guy Kable - Actor

Jason Kalt - Set Designer

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Evdokia Katahanas - Performer

Daniel Kavanagh - Writer, Performer, Musical Director, Musician

Zina Kaye - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Adam Kealy - Special Effects

Simon Kearns - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Cameron Keating - Sound Operator/Engineer

Graham Kelleher - Actor

Chris Kelly - Sound Designer

  • Sucked In, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 24 August 1990

Debbie Kelly - Costume Co-ordinator

Gail Kelly - Director

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Imogen Kelly - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Ray Kelly - Actor, Director

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Jenny Kemp - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Robert Kemp - Designer

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Victoria Kennedy - Actor

Garry Kent - Performer

Brian Keogh - Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Sharon Kerr - Performer

Darren Kerswill - Costume Designer

Chin Kham Yoke - Creator, Performer

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Bao Khanh - Performer

Melanie King - Actor

Karl Kinsella - Performer

Karl Kish - Designer

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Meredith Kitchen - Performer

Monique Kleinhans - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Zoe Knights - Performer

Eleanor Knox - Performer

Rachel Kokkin - Actor

Christine Koltai - Choreographer, Director

Nadja Kostich - Actor, Creator

Markus Kuchenbuch - Percussionist, Vocalist

  • Practice, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 August 1995

Jo Kwan - Performer

Jason Lambley - Actor

Joe Lamonte - Musician

Lewis Lampton - Dancer

Graham Laney - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Fred Lang - Performer

  • Ferkel, St Stephen's Church, Newtown, NSW, 5 November 1997

Jessica Langford - Actor

Jordana Langridge - Actor

Shelley Lasica - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Nico Lathouris - Dramaturg

Peter Lawler - Composer

  • DanceClan 2, Bangarra Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 30 November 1999

Denny Lawrence - Director

Graeme Leak - Sound Designer, Singer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

John Leary - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Angela Lee - Choreographer, Dancer

Cameron Lee - Actor

Sally Lees - Actor

Fergus Leese - Lighting Designer

Wendy Leigh - Lighting Operator

Di Lenham - Musician

Garron Leslie - Sound Designer, Sound Operator/Engineer

Chris Lewis - Performer

Jeanne Lewis - Vocalist

Jonathon Lewis - Actor

Morgan Lewis - Performer

Ruark Lewis - Performer

Tony Lewis - Musical Director, Percussionist

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Venetis Liada - Performer

Pi-Wei Lim - Performer

Betty Lind - Stage Manager

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Danielle Lloyd - Actor

Pam Lofts - Unknown

Melanie Long - Actor

David Longmuir - Lighting Designer

Ben Loomes - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Mathew Lord - Actor

Melissa Lovric - Performer

Anthony Luff - Musician

Sonya Lukovic - Actor

Anna Lusty - Actor

Tom Lycos - Actor

  • Skitsobumski, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 7 August 1986

Stewart Lynch - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Simon Lyndon - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Tes Lyssiotis - Playwright

Andrew Macdonald - Stage Manager

Craig Macdonald - Sound Designer

Jessica Macokatic - Actor

Ian Maconachie - Curator

Andrew Madden - Director, Set Designer, Costume Designer, Dancer

Chandel Mahaffy - Actor

Kim Mahood - Unknown

Michelle Mahrer - Video Director

Paul Makeham - Director

Julia Malczewski - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Rory Maloney - Actor

Chris Mann - Vocalist, Writer

Michael Manolis - Writer

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Raffaele Marcellino - Composer

  • Don Juan, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 February 1993

Keith March - Dancer

  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Jane Martin - Actor

Kevin Martin - Performer

  • Ferkel, St Stephen's Church, Newtown, NSW, 5 November 1997

Rebecca Massey - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Tess Masters - Actor

Sarah Mathieson - Actor

Ned Matijasevic - Performer

Veronica Maughan - Photographer

Ian Maxwell - Unknown

Jessica Mayhew - Actor

James McAllister - Visual Artist

Brendan McCallum - Actor

Louise McCarthy - Designer

Sara McDonald - Actor

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Sascha McDonald - Stage Manager

Zoe McDonald - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Glen McGillivray - Director

Jennifer McGregor - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Amie McKenna - Singer

Heather McKenzie - Actor

Bob McLeod - Performer

William McLure - Performer

Paul McNally - Performer

Billy McPherson - Actor

Kris McQuade - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Chris Mead - Lighting Designer

Alison Meir - Publicist

Robert Meldrum - Actor, Creator

Princess Lollipop Meow - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Paul Mercurio - Dancer, Choreographer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Lorraine Merritt - Voice Coach

Anna Messariti - Producer

Julian Meyrick - Director

Mahalya Middlemist - Performer

Andrew Mildenhall - Actor

Russell Milledge - Performer

Helena Mills - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Hilik Mirankar - Performer

John Misto - Playwright

Brittany Mitchell - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Erick Mitsak - Performer

Patrick Moffatt - Actor

Justin Monjo - Adaptor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Julie Monnin - Actor

  • Treasures, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 3 October 1989

Jennifer Monson - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Lindsay Monteath - Stage Manager, Technician

Richard Montgomery - Lighting Designer

Cheryle Moore - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Jason Moore - Actor

Tim Moore - Designer

  • Hungry, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 August 1996

Kenneth Moraleda - Actor

Rachel Mordy - Performer

Michele Morgan - Performer

Robert Morgan - Actor

Alison Morley - Assistant Stage Manager

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Sue Morley - Musician

Angela Morosin - Vocalist

Genevieve Morris - Actor

Jill Morris - Actor

Jane Mortiss - Dancer

Kate Mostyn - Actor

Toni Mott - Singer

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Daniel Mudie-Cunnigham - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Didi Mudigdo - Musician

Brian Mullard - Musician

Heiner Muller - Writer

Brad Mullins - Actor

Babamul Munyarryun - Dancer

Gawidika Munyarryun - Dancer

Gunumuwuy Munyarryun - Dancer

Guringu Munyarryun - Dancer

Guypunura Munyarryun - Creative Director, Dancer

Mirrawatnga Munyarryun - Dancer

Kylie Murden - Performer

Chris Murphy - Performer

  • Ferkel, St Stephen's Church, Newtown, NSW, 5 November 1997

Samantha Murray - Actor

Rosemary Myers - Director

Stefo Nantsou - Director, Writer

  • Sucked In, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 24 August 1990

Mudrooroo Narogin - Playwright

Torquil Neilson - Actor

Hartley Newnham - Musical Advisor

Macarthur Newson - Performer

Anna Nguyen - Performer

Tona Nguyen - Performer

Sarah Nicholson - Actor

  • Treasures, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 3 October 1989

Alex Nicol - Playwright

Jim Nightingale - Singer

Nick Nikoleski - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Jonathan Nix - Composer

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Patrick Nolan - Director

Ruth Norman - Actor

Barbara Notely - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Louis Nowra - Playwright

Justine O'Malley - Actor

John O'May - Actor

Lisa O'Neill - Performer

Roslyn Oades - Creator, Performer

Toby Oliver - Video Designer

Lilton Orbyt - Performer

  • Noise Fest 2, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 April 1995

Marnie Georgette Orr - Performer

Tony Osborne - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Kirra Osbourne - Actor

  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Kirk Page - Dancer

  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Cindy Pan - Performer

Fontini Papadopoulos - Actor

Denise Papaluca - Singer

Leia Paproth - Actor

Zeena Parkins - Musician

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Brent Parrot-Jolly - Actor

Antony Partos - Musician, Composer

Susan Peacock - Dancer, Choreographer

Pauline Pearce - Dancer

Sue Pedley - Performer

Roland Peelman - Conductor

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Sian Pendry - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Kath Penny - Actor

Kylee Perrett - Actor

Sandra Perrin - Performer, Choreographer

Bernadette Perusco - Director

  • Shadows, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 17 August 1990

Maxine Petrovic - Actor

Elizabeth Petterson - Visual Artist

Katrina Pfister - Actor

Gwen Phillips - Assistant Designer

Stephen Pigram - Writer

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Danius Pilka - Musician

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Gareth Pitkin - Actor

Christopher Pitman - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Sylvia Plath - Poet

Clifford Plumpton - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Yolanda Podolski - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Edgar Allan Poe - Writer

  • Life and Death, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 6 September 1996

Kathryn Polson - Composer

Cicily Ponnor - Performer

Kim Poole - Singer

Dan Porta - Designer

James Porter - Dancer

Kevin Poynter - Sound Designer, Designer, Lighting Designer, Production Manager

Emma Pratt - Singer

Michael Priest - Actor

John Pringle - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

David Prudham - Dancer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Andrew Purdam - Percussionist

Meredith Purdy - Actor

Ralph Pyl - Trumpeter

Angie Quick - Actor

Adam Quinn - Lighting Designer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Jason Quinn - Musician

Paulina Quinteros - Dancer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Sally Radford - Actor

Naomi Radom - Performer

Damian Rake - Actor

Ashley Rambukwella - Curator

Kim Redman - Actor

Buchanan Reed - Lighting Operator

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Jonathan Rees-Osborne - Performer

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Melissa Reeves - Playwright

Ralph Rehak - Musician

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Cathy Reid - Stage Manager

Nick Reid - Performer, Writer

Marko Respondeck - Lighting Designer

Jessica Reynolds - Actor

Natasha Rimiz - Violinist

Archie Roach - Performer, Songwriter

Ken Roach - Lighting Designer

Lisa Robinson - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Alisha Roderick - Actor

Virna Rodriguez - Assistant Producer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Michael Roff-Owen - Performer

Tuula Roppola - Performer

Nina Rose - Performer

Rachel Rosenthal - Performer

Sandra Rosier - Actor

Donna Ross - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Gary Rowe - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Bruce Rowland - Set Designer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Phillip Rutherford - Composer

Leila Saida - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Christopher Sainsbury - Musician

Tyson Salijevic - Performer

Kim Salmon - Musician, Composer

Talisa Salmon - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Maria Salsone - Performer

Prisque Salvi - Designer

Lynne Sanders - Actor

Lynda Sanderson - Actor

Anna Saniel - Performer

Joy Saunders - Visual Artist

Justine Saunders - Actor

Michael Saunders - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Niamh Saxon - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Michael Schiavello - Unknown

Tess Schofield - Costume Designer

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Berynn Schwerdt - Performer

Andrew Scott - Production Manager

Tom Sear - Historian

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Jillian Searant - Actor

Tamara Searant-Phelps - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

John Senczuk - Designer

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Virginia Seymour - Chef

  • Ferkel, St Stephen's Church, Newtown, NSW, 5 November 1997

Ina Shanahan - Costume Designer

Donald Shanks - Singer

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Glen Shea - Actor

Brooke Shepherd - Actor

Rebecca Silberberg - Actor

Catherine Simmonds - Creator, Actor

Yvette Simpson - Stage Manager

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Smila Sinak - Dancer

Andrew Sinclair - Director

  • La Boheme, Civic Theatre, Newcastle, NSW, 1 December 1987

Anne-Marie Sinclair - Performer

Hayden Slarks - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Jackie Smith - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Matthew Smith - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Nyree L Smith - Lighting Designer

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Rodney Smith - Actor

  • Bran Nue Dae, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 8 December 1995

Terry Smith - Photographer

  • Two Men, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 December 1995

Kylie Smyth - Actor

Leslie Solar - Dancer

  • Envelope, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 June 1995

Trish Solomon - Administrator

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Daniel Somerville - Actor

  • Dope, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 1996

Sally Song - Performer

John South - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Nicole Spear - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Sue Spence - Performer

Roy Spinola - Performer, Producer

Michelle St Anne - Actor

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Nigel Stace - Actor

Michelle Staggs - Actor

Brooke Stamp - Dancer

Natalie Stanton - Actor

Wendy Star - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Kate Starr - Assistant Stage Manager

  • Miracle, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 October 1996

Darren Steffen - Sound Designer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Carol Stevenson - Director

Janis Stewart - Performer

Robert Stoneham - Musical Director

Peta Strachan - Dancer

Tony Strachan - Director, Writer

Angus Strathie - Designer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Katerina Stratos - Set Designer

Gavin Strawhan - Playwright

Rebecca Stuart - Actor

Harley Stumm - Administrator

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Yvette Sulikowski - Actor

  • Treasures, Community Arts Centre, Hamilton, NSW, 3 October 1989

Stacey Sullivan - Actor

Sally Sussman - Director, Scenario

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Kim Sutherland - Conductor

Richard Sutherland - Writer, Performer, Creator

Anthony Svensk - Actor

Rachael Swain - Performer

Binh Duy Ta - Performer

Michael Tabrett - Performer

Roger Tait - Speaker

Cedric Talbot - Performer

Robert Talty - Actor

Ryan Taplin - Teacher

Gavin Tempany - Sound Designer

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Franc Tetaz - Composer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Anissa Thomas - Actor

  • Dope, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 1996

Judy Thomas-Meulman - Actor

Elizabeth Thompson - Creator

Grant Thompson - Performer

Julian Thompson - Cellist

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Robin Thompson - Photographer

Meme Thorne - Writer

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Lee Tillam - Performer

Chris Tonks - Actor

Sandra Toohey - Actor

Christina Totos - Director

Loma Toulmin - Actor

Noel Tovey - Director

Andrea Toy - Assistant Director

  • Contact, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1992

Margaret Trail - Performer

Rupert Travis - Performer

Chris Trenton - Production Manager, Sound Operator/Engineer

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Lisa Trewin - Lighting Designer

Evelyn Tsitas - Librettist

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Lucas Tupman - Actor

Angie Turner - Actor

  • The Party, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 5 May 2000

Jenny Turpin - Visual Artist

Chris Twyman - Lighting Designer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Azaria Universe - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Alison Van Reeken - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Sara Vancea - Vocalist

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Renee Vanderdrift - Actor

  • Dope, Convent Garden Theatre, Newcastle West, NSW, 29 November 1996

Stuart Vaskess - Designer

David Vaughan - Performer

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Steve Vella - Performer, Producer

Kimmo Vennonen - Sound Operator/Engineer

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

Karen Vickery - Dancer

Julie Vulcan - Performer

Vanessa Wagner - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Antoinette Wakeling - Performer

Martin Wale - Set Designer

Peggy Wallach - Performer

Bernadette Walong - Dancer, Assistant Director

  • Ochres, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 October 1995

Joanne Walpole - Actor

Tina Wamsley - Stage Manager

Ros Warby - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Susan Ward - Actor

Jessica Warner - Performer

Sarah Waterson - Performer

Dennis Watkins - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Dean Watson - Actor

David Watt - Performer

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Kate Watterson - Actor

Chad Watton - Actor

  • Rats, Newcastle Regional Museum, Newcastle West, NSW, 13 July 1992

Russell Way - Designer

  • Face Value, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 October 1996

Kylie Webb - Production Manager

Oliver Wedd - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Liz Welch - Actor, Costume Designer

H. G. Wells - Writer

Peter Wells - Animal Wrangler

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Tessa Wells - Actor

Sarah Wenham - Actor

Phil Went - Visual Artist

Amanda Werner - Publicist

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Jamie West - Performer

  • Trilogy, The Performance Space, Redfern, NSW, 11 December 1992

Kylie Wheatland - Actor

Bronwyn White - Choreographer

Celia White - Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Christopher White - Actor

Julia White - Writer

Kevin White - Musician

  • Paper City, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 May 1996

David Whitmore - Set Designer

  • Another Dust, The Performance Space, Redfern, NSW, 31 January 1990

Matthew Whittet - Actor

Miranda Whittle - Performer

Alan Widdowson - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Jessica Wiklendt - Actor

  • Sytings, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 August 2000

Jane Williams - Singer

Sue Williams - Actor

Letitia Wilson - Performer

Nadene Wilson - Actor

  • Power, Newcastle Community Arts Centre, Newcastle, NSW, 6 September 1991

Tim Winton - Writer

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Nik Wishart - Media Artist

  • The Query, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 September 1999

Hanni Witt - Dancer

Dan Witton - Singer

  • Phobia, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 15 January 2004

Anastsia Wong-Perera - Performer

Cye Wood - Musician

Joe Wood - Performer

Steve Wood - Composer

Joe Woodward - Performer

Elkie P Woolton - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Chairman Wow - Sound Operator/Engineer

  • Sit.Com, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 August 1996

Chris Wright - Performer

Alexia Wurz - Dancer

Daniel Wyllie - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Olivia Wynne - Actor

Todd Wynyard - Musical Director

William Yang - MC

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 19 February 1996

Tony Yap - Creator, Actor

Rebecca Youdell - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

David Young - Producer

Richard Zajdlic - Writer

Adam Zakarauskas - Technical Director

Joe Zaresky - Performer

Mona Zaylaa - Administrator

  • Noroc!, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Mikhail Zdenkowski - Actor

  • The Sox Files, The Black Box Theatre, Newcastle West, NSW, 11 July 2000

Zhang Zhijun - Performer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Laura Zusters - Performer

Resources
Organisation Identifier 8333