Contributor Margie Medlin
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor, Cinematographer, Designer, Lighting Designer, Scenic Artist, Set Designer
Events

Lighting Designer

Projection Designer

Cinematographer

  • Swift, Dartington, Devon, England, 13 November 2006
  • Swift, The Point, Eastleigh, England, 9 November 2006
  • Swift, The Place Theatre, London, England, 27 October 2006
  • Swift, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 12 March 2003

Visual Artist

Designer

Media Artist

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Tiger Country, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 19 October 1995

Performer

Set Designer

Actor

Costume Designer

Creator

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Filmmaker

  • The Loop, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 20 April 1988

Production Designer

  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Projectionist

Scenic Artist

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Stage Manager

Technician

Video Designer

  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995

Lucy Guerin - Choreographer, Costume Designer, Dancer, Performer

David Chesworth - Composer

Ros Warby - Dancer, Director, Choreographer, Creator, Costume Designer

Roslyn Warby - Performer, Dancer, Choreographer

Rebecca Hilton - Dancer

Amy O'Brien - Choreographer, Dancer

Raquel Aedo - Dancer

Mikhail Baryshnikov - Dancer

Emily Coates - Dancer

David Finn - Lighting Designer

Neil Greenberg - Choreographer

Bernard Hermann - Composer

Emmanuele Phuon - Dancer

Ruthlyn Salomons - Dancer

Susan Shields - Dancer

Bando Tamasaburo - Choreographer

Rosen Tousha - Composer

Trisha Brown - Choreographer

Frederic Chopin - Composer

Russell Dumas - Choreographer, Director, Dancer, Performer

Mila Faranov - Costume Designer

Paul Hindemith - Composer

Santo Loquasto - Costume Designer

Mark Morris - Choreographer

Pedja Muzijevic - Musician

Liz Prince - Costume Designer

Robert Rauschenberg - Designer

Robert Schumann - Composer

Michael Collins - Dancer, Choreographer, Performer

Helen Mountfort - Composer, Creator, Musician, Musical Director

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009
  • Swift, Dartington, Devon, England, 13 November 2006
  • Swift, The Point, Eastleigh, England, 9 November 2006
  • Swift, The Place Theatre, London, England, 27 October 2006
  • Swift Re-frame, Dancehouse, North Carlton, VIC, 20 October 2003
  • Swift, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 12 March 2003
  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Alberto Parrini - Musician

Helen Herbertson - Choreographer, Performer, Dancer

Paul Batey - Dancer

Deanne Flatley - Actor, Performer

Dianne Reid - Dancer, Choreographer

Anna Borghesi - Costume Designer

Douglas Horton - Director, Adaptor

  • The Two Executioners, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 August 1996
  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995
  • The Two Executioners, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 4 August 1994

Sue-Ellen Kohler - Performer, Producer, Dancer, Choreographer, Curator

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991
  • Double Exposure Dance Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 October 1985
  • Local Motion, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 16 May 1985

Jad McAdam - Sound Designer, Composer, Sound Composer

Trina Parker - Designer

  • Tiger Country, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 19 October 1995
  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995
  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Trevor Patrick - Dancer

Ion Pearce - Composer, Musician, Dancer, Director, Sound Designer, Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999
  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995
  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Tim Preston - Dancer

Beth Shelton - Choreographer

Ben Speth - Cinematographer

Sandra Ayache - Production Manager, Stage Manager

Jacqui Everitt - Designer

Nicole Fletcher - Choreographer, Dancer

Tim Harvey - Dancer, Performer

Christine Keith - Dancer

Andrew Lancaster - Sound Designer, Composer, Sound Composer

James Lo - Composer, Sound Designer

Louise McCarthy - Design Consultant, Costume Designer

Josephine McKendry - Performer, Dancer

Carlee Mellow - Dancer

Sandra Parker - Choreographer

Bryan Smith - Choreographer, Dancer, Actor

Anna Tregloan - Costume Designer

  • The View From Here, St Kilda Memorial Hall, St Kilda, VIC, 25 August 2005
  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001
  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Fernando Arrabal - Playwright

Cazarine Barry - Performer

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Ruth Bauer - Performer, Actor

Nicole Bishop - Dancer

Teresa Blake - Actor, Performer, Director

Eleanor Brickhill - Curator, Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Distinguishing Feature, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 July 1983

Margaret Cameron - Actor, Performer

  • The Light Room, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 15 October 2002
  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Barbara Campbell - Publicist, Curator

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991
  • The Loop, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 20 April 1988

Lok Meng Chue - Performer

Hugh Covill - Musician, Actor, Composer, Sound Designer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001
  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Rosalind Crisp - Curator, Dancer, Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999
  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Matthew Crosby - Performer

Gina Dressmaker - Costume Maker

Geoff Dunstan - Performer

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Nicky Fletcher - Dancer

Sally Gardner - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Circular Quay, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 3 August 1984

Scott Grayland - Performer, Actor

Rohesia Hamilton-Metcalfe - Technical Director, Lighting Designer

Jane Hammond - Musical Director

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Deborah Hay - Choreographer

Michelle Heaven - Dancer, Performer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001
  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Justin Hill - Set Designer

Shona Innes - Performer, Dancer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999
  • Distinguishing Feature, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 July 1983

Jenny Kemp - Dancer, Playwright, Director

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Tomek Koman - Designer

Shelley Lasica - Actor, Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Spitfire 1 2 3, Power Station, Melbourne, VIC, 10 April 1996

Peter Lucas - Performer, Administrator

Jack Manuel - Dancer

Jeannie Marsh - Singer

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Gojo Masanosuke - Performer

Jonathan Mills - Composer

Margaret Mills - Actor

Helen Mountford - Composer

Hartley Newnham - Singer

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Alva Noto - Composer

Miki Oikawa - Performer

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Carole Patullo - Actor

Sandra Perrin - Dancer, Choreographer

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991
  • Dancing Sara's Phrases, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 3 September 1987

Sarah Perron - Dancer

Jennifer Pryce - Stage Manager, Production Manager

Rizman Putra - Performer

Bernadette Robinson - Actor

Jacqui Rutten - Composer

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Nick Sabel - Performer, Dancer

Ong Keng Sen - Director

Neil Simpson - Lighting Designer, Production Manager

Victoria Spence - Performer, Stage Manager

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993
  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

Darren Steffen - Composer, Musician, Sound Designer

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001
  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Franc Tetaz - Composer

  • The Ends of Things, National Theatre, St Kilda, VIC, 19 October 2000
  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Adrian Thaws - Composer

Jennifer Weaver - Dancer

Michael Whaites - Dancer, Artistic Director

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008
  • The Light Room, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 15 October 2002

Alan Widdowson - Dancer, Singer

  • The Light Room, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 15 October 2002
  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Barbara Wright - Translator

Angharad Wynne-Jones - Publicist, Curator

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Kota Yamazaki - Performer

Chris Abrahams - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Judith Adam - Filmmaker

  • The Loop, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 20 April 1988

Stephen Adam - Composer

Phillip Adams - Performer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Judith Adcock - Dancer

Andrea Aloise - Devisor, Performer

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Sandra Andersen - Costume Designer

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Ben Anderson - Visual Artist

David Anderson - Costume Designer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Karole Armitage - Choreographer

Carly Armstrong - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Don Asker - Choreographer, Dancer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Donna Aston - Production Manager

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Jude Azzopardi - Actor

Dalmazio Babare - Composer

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Sean Bacon - Video Designer

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Amelia Barden - Musician

  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Russell Barr - Writer, Director

Emily Barrie - Costume Designer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Cazerine Barry - Choreographer

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Colin Batrouney - Actor

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Rosemary Beaton - Dancer

Matthew Bergen - Curator

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Rigel Best - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Louise Blackwell - Visual Artist

  • Depth of Field, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 November 1987

Wolfgang Bley-Borkowski - Composer

Deborah Bookbinder - Sound Designer

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Tracey Bourne - Actor

Tracy Bourne - Actor

Kevin Boyce - Filmmaker

  • The Loop, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 20 April 1988

Stephen Bram - Visual Artist

Joan Brassil - Performer

Adam Broinowski - Actor

Richard Bryant - Actor

Jon Burtt - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Deanne Butterworth - Dancer

Louise Byrne - Musician

Fiona Cameron - Performer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Julieanne Campbell - Speaker

Milijana Cancar - Actor

Sarah Cathcart - Actor, Writer

Francesca Cathie - Stage Manager

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Philippe Charbet - Video Designer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Roz Cheney - Sound Designer

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Ian Chia - Composer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Adrienne Chisholm - Costume Designer

  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Helen Clark-Lapin - Movement Director

  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995

Helen Clarke Lapin - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Jonathan Clouston - Set and/or Property Maker

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Cheryl Clutton - Performer

  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

Ben Cobham - Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999

Kathy Coghill - Dancer

Kenn Coldicutt - Dancer

Helen Cole - Speaker

Tim Cole - Sound Designer

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Damien Cooper - Lighting Designer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Neil Cooper - Production Manager

Belinda Copper - Dancer

  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Peter Cowan - Actor

Shelley Cox - Graphic Designer

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Billy Crawford - Administrator

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Danielle Cresp - Actor

Alice Cummins - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Brett Daffy - Dancer

Anne-Maree Daziel - Costume Designer

  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

Pauline de Groot - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Tess de Quincey - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Stuart Dei - Performer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Martin del Amo - Performer

Cornelius Delaney - Actor

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Elizabeth Dempster - Performer, Choreographer

Libby Dempster - Choreographer, Performer

Jim Denley - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

James Didolas - Actor

Carmel Duffy - Stage Manager

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Simon Duncan - Actor

Jackie Dunn - Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999

Bronwyn Dunston - Stage Manager

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Lisabeth During - Dramaturg

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Kerry Dwyer - Director

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Jane Edwards - Actor

Billy Eggerking - Actor

Luke Elliot - Actor

Rose Ertler - Sound Designer

  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995

David Everist - Director, Actor

Jacqueline Everitt - Visual Artist

Toula Filokostas - Director

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Leanne Fletcher - Performer

  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

Martin Fox - Filmmaker

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Janet Foye - Actor

Grant Fraser - Lighting Designer

Brian Fuata - Performer

Laura Gabriel - Actor

Russell Garbutt - Visual Artist

  • Depth of Field, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 November 1987

David Gilfillan - Sound Operator/Engineer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Clare Grant - Devisor, Performer

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Andree Greenwell - Composer

Andreas Greiner - Technical Manager

Joan Grounds - Performer

Leah Grycewicz - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Tom Gutteridge - Actor

Julyen Hamilton - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Lisa Hammond - Actor

Paul Hampton - Dancer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Suzanne Hancock - Dancer

Julieanne Hansen - Dancer

Damien Hanson - Lighting Designer

Chris Harris - Actor

Chris Harris - Designer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Miranda Harris - Designer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Nanette Hassall - Director

Adrian Hauser - Musician

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Steven Heather - Composer

Jennifer Hector - Lighting Designer

Regina Heilmann - Devisor, Performer

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Peter Heward - Coordinator

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Claire Heywood - Dancer

Nikki Heywood - Director

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Virginia Hilyard - Filmmaker

  • The Loop, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 20 April 1988

Kathy Holmes - Dancer

Helen Hopkins - Actor

Sarah-Jayne Howard - Performer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Anna Huber - Choreographer, Dancer

Martin Hughes - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Jon Hunt - Dancer

Lynne Hyland - Actor

Scott Inglis - Production Manager

Robert Jackson - Musician

Lloyd James - Make-up Artist

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

John Jasperse - Choreographer

Hilary Jenkins - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Richard Jeziorny - Designer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Nicole Johnston - Dancer

  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Karina Jones - Costume Designer

Lyndal Jones - Director, Devisor

Netia Jones - Designer

Stephen Jones - Performer

David Joseph - Actor

Deborah Kelly - Visual Artist

Suzanne Kersten - Director

Edie Keuzer - Performer

Brigid Kitchin - Visual Artist

  • Depth of Field, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 November 1987

Nadja Kostich - Actor

Lisa Kraus - Dancer, Choreographer

Markus Kuchenbuch - Vocalist, Percussionist

  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995

Oleh Kurpita - Designer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Victoria Ladefoged - Costume Maker

Stephanie Lake - Dancer

Lucy Laurita - Costume Maker

Graeme Leak - Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999

Jamie Lee - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Andrea Lemon - Director, Writer

Sophea Lerner - Sound Artist

  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995

Jessica Lewis - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Anna Liebzeit - Sound Designer

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Serena Lindeman - Costume Designer

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Jehane Lindley - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Jo Lloyd - Dancer

  • In Absentia, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 September 1998

Simon Lloyd - Set Designer

Caroline Lung - Dancer

Stewart Lynch - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Robert Lyon - Actor

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Bronwen MacArthur - Dancer

Felicity MacDonald - Dancer

Katy MacDonald - Dancer

Sue MacLennan - Dancer

Chris Mann - Performer

Keith March - Dancer

Elizabeth Maywald - Actor

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

John McAll - Musician

Kirstie McCracken - Performer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Terry McDermott - Musician

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Felicity McDonald - Dancer

Marnie McDonald - Production Manager

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Jai McHenry - Devisor, Performer

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Kate McKay - Assistant Lighting Designer

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Shaun McLeod - Dancer

Barry McMahon - Actor

Robert Menzies - Actor

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Mahalya Middlemist - Media Artist

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Sarah Miller - Performer, Devisor

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Johnathon Mills - Musical Director

Mark Mitchell - Stage Manager

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Fay Mokotow - Director

Katia Molino - Performer, Devisor

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Paul Monaghan - Actor

Jennifer Monson - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Richard Montgomery - Production Manager

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Kiri Moore - Costume Designer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Mary Moore - Designer, Choreographer

Caitlin Morris - Actor

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Meaghan Morris - Performer

Jane Mortiss - Dancer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Charlene Morton - Video Artist

  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

Rhys Muldoon - Actor

Charlotte Munch Bengtsen - Dancer

David Murray - Production Manager

Joan Murray - Actor

Kylie Murray - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Joanna Murray-Smith - Playwright

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Rosemary Myers - Director

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Stefo Nantsou - Actor

Lisa Nelson - Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999

Nicholas Newey - Technician

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Julianne O'Brien - Writer

Lisa O'Neill - Choreographer

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Gideon Obarzanek - Choreographer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Tony Osborne - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Merfyn Owen - Actor

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Jochem Paap - Sound Artist

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Marsha Paladan - Dancer

Melanie Palffy - Researcher

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Sam Parisi - Set and/or Property Maker

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Zeena Parkins - Musician

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Bob Pavlich - Actor

Steve Payne - Actor

Janine Peacock - Costume Designer

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Jill Pearce - Actor

Daryl Pellizzer - Actor

Byron Perry - Performer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Julianne Pierce - Coordinator

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Dana Pinkham - Costume Designer

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Daina Pjekne - Dancer

Melanie Povh - Costume Designer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Jennifer Preston - Dancer

Anita Punton - Writer

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Emma Pursey - Sound Designer

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Thilo Reuther - Lighting Designer

Andrea Rieniets - Composer

Jack Ritchie - Designer

Sibyall Robb - Performer

  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

David Roberts - Actor

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Alan Robertson - Video Artist

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Phoebe Robinson - Dancer

Virna Rodriguez - Assistant Producer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Jon Rose - Dancer

Boris Rotar - Actor

Gary Rowe - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Sara Rudner - Choreographer

Rik Rue - Sound Designer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Natasha Rumiz - Violinist

  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995

Carlos Russell - Visual Artist

  • Depth of Field, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 November 1987

Sara Sachs - Costume Maker, Costume Designer

David Salle - Costume Designer

Carlos Sanchez - Actor

Dorotka Sapinska - Designer

Alan Schacher - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Ruth Schoenheimer - Actor

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Ian Scott - Playwright

Elizabeth Sellars - Musician

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Jane Shadbolt - Set and/or Property Maker

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Ross Sharp - Actor

Michael Sheridan - Actor

Warwick Shillito - Dancer

  • Circular Quay, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 3 August 1984

Dmitri Shostakovich - Composer

Delia Silvan - Dancer

Hellen Sky - Choreographer

Luke Smiles - Performer, Composer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Wilhelmina Smith - Musician

Yvonne Smith - Researcher

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Steve J Spears - Playwright

Rhiannon Spratling - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Stephanie St Clair - Dancer

Darren Stefan - Composer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Gary Stevens - Associate Director

Amanda Stewart - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Catherine Stewart - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Mikael Sylvest - Lighting Designer

Katie Syme - Sound Composer

Robert Taylor - Production Manager

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Sue Taylor - Musician

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Annette Tesoriero - Performer, Devisor

  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Maria Theodorakis - Actor

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Karen Therese - Performer, Devisor

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Trine Thiirmann Thomsen - Dancer

Anne Thompson - Performer

Fiona Todd - Actor

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Miriam Torzillo - Dancer

Margaret Trail - Dancer

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Cynthia Troup - Musician

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Sam Trumble - Set Designer

  • Scope, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 November 2001

Jaques van Eijden - Dancer

  • Local Motion, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 16 May 1985

Joke Visser - Costume Designer

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Peggy Wallach - Director

  • Allegory, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 24 October 1988

Jude Walton - Performer

  • Clavicle, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 April 1999

Peter Watson - Set and/or Property Maker

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Bronwyn Weaver - Musician

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Pauline Webb - Actor

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Amanda Werner - Publicist

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Jan Whitcroft - Costume Designer

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Tobias Wilner - Composer

Fiona Winning - Speaker

Amy Wiseman - Dancer

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Stevie Wishart - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Dan Witton - Composer, Performer

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Daniel Witton - Actor

Rebecca Youdell - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997

Siegmar Zacharias - Writer

The Performance Space

Australia Council for the Arts

White Oak Dance Project

Arts Victoria

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009
  • Swift, Dartington, Devon, England, 13 November 2006
  • Swift, The Point, Eastleigh, England, 9 November 2006
  • Swift, The Place Theatre, London, England, 27 October 2006
  • The Light Room, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 15 October 2002
  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995
  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995
  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

DanceWorks

Dance Exchange

Chamber Made Opera

The Australia International Cultural Council

  • Swift, Dartington, Devon, England, 13 November 2006
  • Swift, The Point, Eastleigh, England, 9 November 2006
  • Swift, The Place Theatre, London, England, 27 October 2006
  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Dance Umbrella

  • Swift, Dartington, Devon, England, 13 November 2006
  • Swift, The Point, Eastleigh, England, 9 November 2006
  • Swift, The Place Theatre, London, England, 27 October 2006

Lucy Guerin Inc

Melbourne International Arts Festival

NSW Ministry for the Arts

  • Antistatic, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Practice, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 3 August 1995
  • Stages of Terror, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 July 1993

Desoxy Production

Melbourne International Festival Of The Arts

The Adelaide Festival of Arts

The Singapore Arts Festival

The Victorian Ministry for the Arts

TheatreWorks (Singapore)

Arena Theatre Company

  • Electro Diva, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 12 May 1995

Australian Nouveau Theatre

Australian Performing Arts Market

Brisbane Festival

Brooklyn Academy of Music

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

Canberra Theatre Centre

Carnivale

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

Channel 9

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Chunky Move Dance Company

  • Crumpled and Corrupted 2, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, United States of America, 10 October 2001

City of Melbourne

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Company in Space

Copenhagen International Theatre

CUB Malthouse

Dancehouse

Dansescenen

Don Asker and Artists

  • Star Dragon, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 15 January 1995

Footscray Community Arts Centre

Gasworks Arts Park

Genius Productions

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Green Mill Dance Project

  • Tresno, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 25 January 1995

Griffin Theatre Company

Link Dance Company

  • Two Lies , Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Lyndal Jones

Melbourne City Council

  • The Cobra Itch, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 5 September 1993

Melbourne Festival

National Festival of Australian Theatre

Performing Lines Ltd

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Playbox Theatre Company

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Reckless Moments

Ros Warby

Sensible Art Services

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

Snakehouse Productions

Sydney Festival

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Sydney, NSW, 6 January 1995

Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras

  • Monumental, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 February 2009

Synergy

The Australian Association for Dance in Education

  • Hybrid, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 1991

The Myer Foundation

  • Sleeplessness, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 2003

The Place

VicHealth

  • Atlanta, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 2 August 1990

Whistling in the Theatre

Wilton's Music Hall Trust

WooCo

Resources
Identifier 231944