Contributor Marko Respondeck
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality German
Functions Lighting Designer
Notes Took up residence in Australia in 1999
Events

Lighting Designer

Gareth Ellis - Actor

Wesley Enoch - Director

Christina Smith - Designer

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005
  • A Poor Student, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 24 July 2002

Beryl Booth - Actor

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

Ben Bourke - Sound Operator/Engineer

Patrick Brammall - Actor

Felicity Bren - Costume Co-ordinator, Costume Designer

James Brennan - Actor, Playwright

Ubin Ollie Chang - Musician

Tammy Clarkson - Actor

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

Kate Denborough - Choreographer, Director

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003
  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

David Franzke - Sound Designer

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

Jane Harrison - Playwright

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

Joshua Hewitt - Actor

Mia Hollingworth - Dancer

Michael Jankie - Production Manager, Technician

Joe Lamonte - Musician

Brooke Stamp - Dancer

Pauline Whyman - Actor

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

David Young - Producer

Sam Aldham - Circus Style Performer

John Allingham - Circus Style Performer

Roger Alsop - Sound Designer

David Anderson - Costume Designer

Katherine Anderson - Actor

Glynis Angell - Performer, Devisor

Paul Ashton - Actor

Andrew Bailey - Costume Assistant

Penny Baron - Devisor, Performer

Emily Barrie - Costume Designer

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Clare Bartholomew - Devisor, Performer

Tony Bartuccio - Choreographer

Tanja Beer - Set Designer

Chris Bendall - Director

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Miriam Bond - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Jay Bowen - Actor

Danielle Brustman - Designer

Stephen Burton - Director

Fiona Cameron - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Chris Carlos - Circus Style Performer

Cath Carmody - Stage Manager

Angus Cerini - Performer

Melissa Chambers - Actor

Adrienne Chisholm - Set Designer

Hugh Colman - Designer

Jordan Constan - Actor

Geraldine Cook - Vocalist

David Coombs - Circus Style Performer

Anna Cordingley - Assistant Designer

Philip Costello - Costume Assistant

Sylvie de Crespigny - Actor

Michaela Deacon - Production Manager

Evan Drill - Assistant Stage Manager

Beverley Dunn - Actor

Nick Enright - Playwright

Christine Envall - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Peter Evans - Director

Amanda Fairbanks - Costume Designer

Moira Finucane - Performer, Artistic Director, Devisor

Katie Fitchett - Actor

Madeleine Flynn - Composer, Musician

Alexis George - Costume Assistant

Jessica Giroux - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Robyn Glowacki - Circus Style Performer

Thomas Gorham - Circus Style Performer

Jacqueline Grenfell - Sound Designer

Antony Hamilton - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Danielle Harrison - Designer

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Monica Hart - Stage Manager

Eliza Hinwood - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Jacqui Hooper - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Tim Humphrey - Composer, Musician

Amy Humphreys - Actor

Derek Ives - Mechanist

Zoe Jacob - Assistant Stage Manager

Joanne Jiang - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Odette Joannidis - Actor

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Kent Johnston - Production Manager

Melita Jurisic - Actor

Kate Kantor - Devisor, Performer

Josephine Keen - Actor

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Sophie Kelly - Actor

Lucy Kennedy - Set and/or Property Maker

Darby Kim - Set and/or Property Maker

Simon Kingsley-Hall - Producer

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Adam Kolich - Properties Master

Michael Kopp - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Anica Koprivek - Actor

Shelley Krape - Actor

Karissa Lane - Actor

Paula Levis - Designer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Michael Lindner - Actor

Li Lingling - Circus Style Performer

Alison Loader - Assistant Set Designer

Chuck Mallet - Pianist

Daniel Maloney - Actor

Alexandre Malta - Lighting Designer

Jeannie Marsh - Actor

Rhys McConnochie - Actor

Rose McCormick
 - Assistant Designer

Suzannah McDonald - Actor

Ben McEwing - Actor

Vanessa McGregor - Circus Style Performer

Amba McKee - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Anne McMaster - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Robert Meldrum - Actor

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

David Michel - Actor

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Emma Mildern - Set and/or Property Maker

Peter Mousaferiadis - Musical Director

John Muirhead - Performer

Dominic Muldowney - Composer

Myles Mumford - Sound Designer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Madeleine Munzer - Actor

Darren Natale - Actor

Zoe Newitt - Circus Style Performer

Toby Newton - Actor

Jennen Ngiau Keng - Violinist

Jessica Niven - Circus Style Performer

Emily O'Brien - Production Manager

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Stephen O'Connor - Actor

Dylan Owen - Actor

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Merfyn Owen - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Lisa-Marie Parker - Actor

Trina Parker - Costume Designer, Set Designer

Luke Pavia - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Philip Peck - Deputy Stage Manager

Eddie Perfect - Actor

Byron Perry - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Stephen Phillips - Actor

Ian Pidd - Director

Harold Pinter - Adaptor

Cidalia Pires - Actor

Veronica Post - Stage Manager

Marcel Proust - Writer

Richard Pyros - Actor

Bec Reid - Choreographer

Steven Richards - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Staniforth Ricketson - Circus Style Performer

Kelly Ryall - Composer

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Roland Schimmelpfennig - Playwright

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Takayuki Seki - Circus Style Performer

Emma Shepherd - Circus Style Performer

Betty Siemers - Production Manager

Jennifer Simon - Circus Style Performer

Brett Smith - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Grant Smith - Actor

Jackie Smith - Artistic Director, Devisor, Director

Robert Surace - Set and/or Property Maker

Bryan Talaga - Circus Style Performer

Ikuko Tanikawa - Circus Style Performer

Robert Tannion - Director, Choreographer

Franc Tetaz - Composer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Tosha Tharp-Kindley - Circus Style Performer

Corey Thomas - Designer

Di Trevis - Director

David Tushingham - Translator

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Yumi Umiumare - Performer

Azaria Universe - Performer

Jeannie van de Velde - Actor

Gerard Van Dyck - Performer

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Hans Van Dyck - Set and/or Property Maker

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Gioconda Vatcky - Actor

Christopher Veal - Actor

Irine Vela - Composer, Writer

Darrin Verhagen - Sound Designer

Ben Watts - Costume Assistant

Kelly Way - Dancer

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Kay Wengierek - Costume Assistant

Julian White - Circus Style Performer

James Wilkinson - Sound Designer

Alice Williams - Lighting Operator

Gerard Williams - Actor

Gordon Wilson - Special Effects

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Jeremy Wolf - Actor

Edwina Wren - Actor

Bei Yang - Circus Style Performer

Hua Yong - Circus Style Performer

Li Yu Xia - Teacher

Karlis Zaid - Actor

Reuben Zalme - Circus Style Performer

Cao Zhi Long - Teacher

Huang Zikang - Circus Style Performer

Arts Victoria

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005
  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003
  • The Glass Garden, Above the Old Batman Street Bakery, West Melbourne, VIC, 25 September 2002

Australia Council for the Arts

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005
  • The Glass Garden, Secret Location, Sydney, NSW, 14 January 2004
  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Aphids

Bunjilaka Aboriginal Cultural Centre

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

City of Melbourne

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

God Be in My Mouth

Ilbijerri Aboriginal and Torres Strait Islander Theatre Coop

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005
  • Rainbow's End, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 18 February 2005

Kage Physical Theatre

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003
  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Arts NSW

Canto Coro

Channel 9

Finucane & Smith

Full Tilt

Keep Breathing Productions

Melbourne International Arts Festival

  • Nowhere Man, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 19 October 2003

Melbourne International Festival Of The Arts

Melbourne Museum

Melbourne Workers Theatre

Music Theatre Sydney

National Institute of Circus Arts

NSW Ministry for the Arts

Parramatta City Council

Riverside Theatres

SheppARTon Festival

  • Rainbow's End, Rumbalara Aboriginal Co-operative, Mooroopna, VIC, 9 March 2005

Sydney Festival

The Arts Centre

The Business

The Store Room

theatre@risk

  • Arabian Night, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 10 February 2004

Ubin

Victorian College of the Arts, School of Dance

  • Underground, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 7 June 2002

Victorian College of the Arts, School of Drama

Resources
Identifier 240707