Contributor Simon Wise
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Lighting Designer, Performer, Production Manager, Set and/or Property Maker
Events

Lighting Designer

Production Manager

Set and/or Property Maker

Video Designer

  • From a Distance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 April 2006
  • From a Distance, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 16 March 2006

Assistant Stage Manager

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Collaborator

  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 14 January 2000

Designer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Performer

  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 October 2000

Stage Manager

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004

Nigel Kellaway - Performer, Composer, Actor, Pianist, Director, Designer, Costume Designer, Devisor, Music and Lyrics, Collaborator, Consultant, Writer

Katia Molino - Performer, Devisor, Collaborator

Pierre Thibaudeau - Designer, Performer, Set Designer, Director

Keith Gallasch - Creator, Director, Writer, Dramaturg, Performer, Actor

Bruce Keller - Performer, Dramaturg

Elisabeth Burke - Director, Administrator, Assistant Director

Stephen Klinder - Devisor, Actor, Performer, Stage Manager

David Williams - Presenter, Performer, Devisor, Director, Producer

Virginia Baxter - Director, Dramaturg, Writer, Creator, Performer, Actor

Deborah Pollard - Performer, Devisor, Writer

Pascal Baxter - Technician, Production Manager, Lighting Designer

Paul Charlier - Sound Designer

Sarah de Jong - Dramaturg, Sound Designer, Composer

Regina Heilmann - Performer, Actor, Writer, Collaborator

  • The Rameau Project, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 20 August 2009
  • Another Night: Medea, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 29 April 2003
  • Entertaining Paradise, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 19 April 2002
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 2 May 2001
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 October 2000
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 14 January 2000
  • Tristan, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 14 May 1999
  • The Terror of Tosca, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 October 1998
  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Nikki Heywood - Director, Devisor, Actor, Dramaturg, Performer

Corrie Ancone - Photographer

Julieanne Campbell - Publicist, Administrator

Paul Dwyer - Dramaturg

Mary Ellen Flannery - Costume Designer

Christopher Ryan - Performer, Devisor, Actor, Writer

Binh Duy Ta - Performer

David Bates - Sound Operator/Engineer

Paul Baxter - Lighting Designer

Rosalind Crisp - Dancer, Choreographer, Performer

  • Dance + Music, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 December 2005
  • Dance Project 2005/2006 Part 2, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 December 2005
  • Dance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 23 November 2005
  • Solos and Duos, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Raft, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 2002

Arif Hidayat - Technician, Tour Manager

Evdokia Katahanas - Performer

Rachael Swain - Performer

Annette Tesoriero - Performer, Soprano, Artistic Supervisor

Gail Priest - Sound Designer, Sound Artist

Yana Taylor - Devisor, Assistant Director, Outside Eye, Dramaturg, Collaborator

Dean Walsh - Performer, Dancer, Choreographer, Sound Operator/Engineer, Director

Clare Grant - Performer, Devisor

  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000
  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996
  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993
  • Don Juan, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 11 February 1993
  • Acqua Azzurra (A Nasty Story), Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 July 1991

Heidrun Lohr - Photographer, Visual Artist

Jai McHenry - Actor, Performer, Writer

Peter Oldham - Video Designer, Video Artist, Video Director

Elizabeth Ryan - Actor, Dancer, Devisor, Performer

Michael Bell - Performer, Musician

Garry Bradbury - Sound Designer, Sound Composer, Composer

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004
  • Crosscuts: The Revenge Series, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 19 July 2002
  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996
  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Samuel James - Designer, Video Designer

Robert Lloyd - Composer, Musician, Musical Director

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993
  • Sense, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 1992
  • Tokyo Two, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 21 July 1992
  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Julie-Anne Long - Choreographer, Performer, Dancer, Creator

  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000
  • Sum of the Sudden, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 30 September 1993
  • Sense, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Jane McKernan - Dancer, Devisor, Actor, Performer

  • From a Distance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 April 2006
  • From a Distance, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 16 March 2006
  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004

Andrew Morrish - Performer, Dancer

  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Entertaining Paradise, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 19 April 2002
  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000

Dina Panozzo - Director, Writer, Playwright, Actor, Dancer

Emma Saunders - Actor, Performer, Devisor, Dancer

  • From a Distance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 April 2006
  • From a Distance, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 16 March 2006
  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004

Victoria Spence - Puppeteer, Collaborator, Stage Manager, Performer

Amanda Stewart - Writer, Performer, Librettist

Jason Sweeney - Sound Artist, Sound Designer

Andrea Aloise - Performer

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997
  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993
  • Don Juan, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 11 February 1993

Danielle Antaki - Performer

Sean Bacon - Video Designer

John Baylis - Speaker, Performer

David Corbet - Dancer, Sound Designer

  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Raft, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 2002

Annemaree Dalziel - Costume Designer, Designer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003
  • Another Night: Medea, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 29 April 2003
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 2 May 2001

Michael Geissler - Designer

  • Sum of the Sudden, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 30 September 1993
  • Sense, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

George Frideric Handel - Composer

  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 2 May 2001
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 October 2000
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 14 January 2000

Stafan Kahn - Designer

  • Sum of the Sudden, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 30 September 1993
  • Sense, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Tony MacGregor - Writer, Performer, Sound Composer, Storyteller

Virginia Madsen - Writer, Sound Composer, Video Designer

Caitlin Newton-Broad - Curator, Director, Dramaturg

Michelle Outram - Sound Operator/Engineer, Stage Manager, Sound Artist, Performer

Kriv Stenders - Video Designer, Video Director

Catherine Tabrett - Cellist, Musician

Didier Theron - Choreographer, Dancer

  • Solos and Duos, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004

Lizzie Thomson - Dancer, Performer

Kym Vercoe - Performer

Peter Wells - Music and Lyrics, Sound Designer

Stephen Adams - Composer

Peretta Anggerek - Performer, Singer

Denis Beaubois - Actor, Cinematographer

Clare Britton - Visual Artist, Costume Designer

Karen Cummings - Performer, Singer

Xu Fengshan - Performer

  • Tristan, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 14 May 1999
  • The Terror of Tosca, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 16 October 1998

Brian Fuata - Performer, Writer

  • Fa'afafine, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 22 November 2001
  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000

Elio Gatti - Dramaturg

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995
  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Chloe Gestier - Production Manager

  • From a Distance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 April 2006
  • From a Distance, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 16 March 2006

Leigh Giles - Musician

  • Sense, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Lyndal Harris - Designer

Gregory Hordacre - Performer

Margaret Howard - Violinist, Musician

Christa Hughes - Singer

Liberty Kerr - Sound Designer, Sound Composer

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003
  • Fa'afafine, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 22 November 2001

Derek Kreckler - Director, Creator, Writer

Deborah Leiser - Devisor, Performer

John Levey - Designer, Set Designer

  • Back from Front, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 1 May 2008
  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Joel Markham - Stage Manager

Olivia Millard - Dancer, Performer

Jonathan Mills - Composer

Mark Mitchell - Production Supervisor , Production Manager

Lynne Murray - Performer

  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 2 May 2001
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 October 2000

Janine Peacock - Lighting Operator, Lighting Designer

Jane Phegan - Devisor, Actor

  • From a Distance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 April 2006
  • From a Distance, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 16 March 2006

Joanna Pollitt - Dancer, Performer

Rolando Ramos - Actor, Writer, Designer

  • Back from Front, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 1 May 2008
  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Melita Rowston - Actor, Assistant Director

Inka Stafrace - Sound Operator/Engineer, Lighting Operator

Jeff Stein - Performer, Actor

Harley Stumm - Producer

Alicia Talbot - Writer, Performer, Director

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003
  • I Love You XXX, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 27 August 2002

Kat Traill - Stage Manager

  • From a Distance, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 April 2006
  • From a Distance, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 16 March 2006

Nigel Ubrihien - Musician, Musical Director

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003
  • Another Night: Medea, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 29 April 2003

Richard Vella - Composer

  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 2 May 2001
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 6 October 2000

Beck Wilson - Performer, Assistant Director, Devisor

Fiona Winning - Curator, Speaker

Big City Production Services P/L - Design Consultant

Reza Achman - Sound Composer

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

Barbra Adjei - Dancer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

George Alexander - Speaker

Kaoru Alfonso - Designer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Barbara Allen - Publicist

Christopher Allen - Speaker

Jen Anderson - Composer, Musician

  • Inflamed, Artspace, Adelaide, SA, 3 July 1994

Ian Andrews - Various

Arthur Angel - Actor

Kay Armstrong - Costume Designer, Choreographer

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004

Jennifer Arnott - Researcher

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Scott Art - Sound Designer

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Henrietta Baird - Dancer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Michael Ball - Pianist

John Bayliss - Dramaturg

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Narelle Benjamin - Choreographer

Kristina Bidenko - Actor

Gay Bilson - Chef

Ulli Birve - Writer

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

David Bishop - Photographer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Peter Bishop - Writer

  • Sense, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 1 October 1992

Margaret Bradley - Composer, Musician

David Branson - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Adam Broinowski - Sound Designer

Suzanne Brown - Photographer

Beth Buchanan - Actor

Zoe Burton - Actor

Gary Butler - Performer

Jo Cahill - Designer

  • Inflamed, Artspace, Adelaide, SA, 3 July 1994

Jenni Carter - Photographer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Kristina Chan - Performer

Jack Cheslyn - Performer

Victoria Chiu - Dancer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Jason Christopher - Various

Timothy Chung - Musician

Greg Clarke - Performer

Rose Clemente - Performer

Louis-Nicolas Clerambault - Composer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Felicity Collins - Speaker

Rebecca Collins - Singer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Clare Cooper - Performer

Paul Cordeiro - Actor

Mark Cornelius - Video Designer

Adriano Cortese - Director

Raimondo Cortese - Playwright

Peter Craig - Assistant Stage Manager

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Peter Crome - Set and/or Property Maker

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004

Marlene Cummins - Performer

Stephen Cummins - Filmmaker

Robert Daoud - Assistant Director

Libby Dempster - Performer

Kate Dennis - Devisor, Performer

Susan Dermody - Speaker

Judith Dodsworth - Singer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Kath Duhigg - Dancer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Sarah Dunn - Performer

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995

Chris Dupe - Company Manager

Frances Dyson - Speaker

Jennifer Eather - Publicist

Sandy Edwards - Photographer

  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Ari Ehrlich - Actor

Joanna Fishman - Producer

Mickey Furuya - Writer

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993

Adrienne Gaha - Performer

Peter Garran - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Moira Gatens - Speaker

Jason Gee - Sound Designer, Video Designer

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Sarah Gibson - Filmmaker

Joey Gier - Performer

Dara Gill - Sound Operator/Engineer

John Gillies - Performer

  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000

Carlos Gomes - Costume Designer

  • Fa'afafine, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 22 November 2001

Helen Grace - Speaker

Rowan Gray - Musician

Katy Green - Performer

  • The Wages of Spin, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 30 August 2006

Andree Greenwell - Composer

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993

Ben Grieve - Performer

  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Benjamin Grieve - Performer

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995

Jane Grimley - Assistant Stage Manager

Bart Groen - Set and/or Property Maker

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004

Claire Hague - Performer

  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Wendy Harmer - Performer

Nigel Helyer - Various

Clare Holland - Performer

Mark Homer - Filmmaker

Catherine Hourihan - Devisor, Performer

Steve Howarth - Performer

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997

Sawung Jabo - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Leola Jacobs - Speaker

Mishline Jammal - Voice Over Artist

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995

Noelle Janaczewska - Speaker, Producer, Curator

Robert Jarman - Dramaturg

Laleen Jayamann - Speaker, Filmmaker

Christine Johnston - Performer

Lyndal Jones - Speaker

Claire Jordan - Musician

  • Tokyo Two, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 21 July 1992

Frances Joseph - Costume Designer

  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Lally Katz - Playwright

Gail Kelly - Creator, Performer

  • Sum of the Sudden, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 30 September 1993

Sharon Kerr - Performer

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997

Chin Kham Yoke - Choreographer, Performer, Director

  • Inflamed, Artspace, Adelaide, SA, 3 July 1994

Brigid Kitchin - Actor, Writer

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Pam Kleemann - Photographer

  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Sue-Ellen Kohler - Performer

Suhandi Kosasih - Composer, Musician

Zoran Kovic - Dancer

  • All That Flows, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 August 1990

Adam Kronenberg - Performer

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997

Ashley Kurrle - Musician

Vineta Lagzdina - Various, Speaker

Susan Lambert - Filmmaker

Tyrone Landau - Musician

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993

Robin Laurie - Speaker

Stephen Leek - Performer

Deborah Wayne Leiser - Performer

Morgan Lewis - Director

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997

Peter Mahony - Stage Manager

Raffaele Marcellino - Composer

  • Don Juan, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 11 February 1993

Rowan Marchingo - Dancer

Tess Masters - Actor

William McClure - Director

Andrew McClymont - Video Designer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Susan Melrose - Speaker

Charles Merewether - Speaker

Greg Methe - Set Designer

Steve Meyer - Musician

Damien Millar - Dramaturg

  • Fa'afafine, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 22 November 2001

Mathew Millay - Performer

Sarah Miller - Various, Speaker

Gisele Milon - Performer

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995

Lisa Mimmocchi - Designer

Yuka Mitani - Performer

Patrick Moffatt - Actor

Tracey Moffatt - Filmmaker

David Montgomery - Musician, Composer

Richard Montgomery - Production Manager

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

Robert Morgan - Actor

Helen Mountfort - Musician

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993

Tim Munro - Lighting Designer

Andrew Murphie - Speaker

Lyn Murray - Collaborator

  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 14 January 2000

Torquil Neilson - Actor

Mona Neuman - Filmmaker

Simone O'Brien - Performer

  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000

Shelley O'Donnell - Performer

  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000

Michael O'Donoghue - Director, Performer

Ursula Oddy - Filmmaker

Tony Osborne - Performer

  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Louise Page - Singer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Rosalind Page - Composer

Marnie Palomares - Dancer

Katrina Papallo - Musician

Dan Pardy - Performer

  • The Wages of Spin, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 30 August 2006

Nigel Paul - Musician

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993

Ion Pearce - Performer

Sue Pedley - Various

Eric Pellet - Video Artist

Jenny Plumstead - Performer

Banessa Pogorelic - Filmmaker

Teik Kim Pok - Performer

Dan Porta - Designer

Anna Pots - Filmmaker

Giacomo Puccini - Music and Lyrics

Henry Purcell - Performer

Ari Purhonen - Various

Heloise Pyne - Musician

Jean-Phillipe Rameau - Composer

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Cathy Reid - Stage Manager

John Richardson - Filmmaker

Andrew Rolfe - Video Designer

Simon Ronk - Sound Designer

Calvin Rore - Composer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Imogen Ross - Costume Designer, Set Designer

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004

Rik Rue - Sound Designer

Joey Ruigrok van der Werven - Director

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

Tim Rushton - Actor

Carlos Russell - Performer

Tracey Ryan - Administrator

Kim Salmon - Musician, Composer

Noel Sanders - Speaker

Peta Sanderson - Performer

Alan Schacher - Devisor, Actor

Bob Seary - Photographer

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995

Ivan Sen - Filmmaker

  • Eclipse, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 17 August 1995

Ina Shanahan - Costume Designer

Mari Shimizu - Performer

  • Tokyo Two, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 21 July 1992

Ben Sibson - Composer

Vic Simms - Speaker

Anne Sinclair - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Ingrid Sivertsen - Performer

  • The Wages of Spin, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 30 August 2006

Clytie Smith - Lighting Designer

Francesca Smith - Dramaturg

Yuji Sone - Performer

Kim Spinks - Speaker

Lesley Stern - Speaker

Neil Stevenson - Performer

Meryl Tankard - Filmmaker

Dee Taueki - Dancer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Jacques Tchong - Costume Designer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Simon Terrill - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Gillian Thomas - Costume Designer

  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Anne Thompson - Performer

Meme Thorne - Writer

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Terry Threadgold - Speaker

Lisa Trewin - Lighting Designer

Bryoni Trezise - Dramaturg

Jenny Turpin - Visual Artist

Catherine Upex - Musician

Indra Utama - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

Jeannie Vandervelt - Musician

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993

John Versace - Production Supervisor

Danielle von der Borch - Dramaturg

  • Raft, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 2002

Bernadette Walong - Choreographer, Dancer

  • Groundup!, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 14 August 2008

Ben Walsh - Performer

Jude Walton - Performer

Michele Watt - Performer

Peter Wells - Animal Wrangler

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Michael Whaites - Director, Performer

Josephine Wilson - Writer

Lee Wilson - Choreographer

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

Virginia Wilson - Publicist

  • Burn Sonata, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 25 July 1996

Nicholas Wishart - Sound Designer

Bettina Woernle - Filmmaker

Koon Fei Wong - Performer

  • Crosscuts, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 26 August 2000

Chairman Wow - Sound Operator/Engineer

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Scott Wright - Puppet Designer

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997

Matt Young - Dancer

Steev Zane - Performer, Creator

  • Sum of the Sudden, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 30 September 1993

The Performance Space

Australia Council for the Arts

NSW Ministry for the Arts

Entr'acte Theatre Limited

Version 1.0

Open City

Department of Foreign Affairs and Trade

Everready Australia

Garuda Indonesia

Performing Lines Ltd

City of Sydney Cultural Council

The Opera Project

Arts NSW

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003
  • I Love You XXX, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 27 August 2002
  • Entertaining Paradise, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 19 April 2002
  • El Inocente, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 2 May 2001

NPG

Omeo Dance

  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Solos and Duos, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Franco-Omeo Exchange, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004
  • Raft, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 8 May 2002

Opera Project Inc

Playworks

pvi collective

Salamanca Arts Centre

The Sydney Front

  • Passion, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 13 November 1993
  • Don Juan, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 11 February 1993

Urban Theatre Projects

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003
  • Fa'afafine, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 22 November 2001

ABC Radio: The Listening Room

Antart

Arts Victoria

Bankstown Municipal Council

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

Chin Kham Yoke Productions

  • Inflamed, Artspace, Adelaide, SA, 3 July 1994

Civil Air Aviation Officers Association

Critical Path

Dancehouse

Erth

  • Sport and Porn, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 5 March 1997

Festival of Sydney

French Embassy

Frumpus

Goethe Institut

Gravity Feed

Italian Institute of Culture

Kennards Hire

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

Mobile States

Noddy's on King

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

One Extra Dance Company

PACT Youth Theatre

Performance Studies, University of Sydney

Performing Arts Board of the Australia Council

Ranters Theatre

Red Weather Theatre Company

Roads Traffic Authority

Sidetrack Performance Group

  • Sit.Com, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 21 August 1996

Splinters

  • Waterborne, National Maritime Museum (ANMM), Sydney, NSW, 10 March 1993

St Stephens Church

State Library of NSW

Stopera

  • Cantata, The Street Theatre, Acton, ACT, 4 September 2003

Sydney Festival

The Fondue Set

  • Confit au Canard, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 November 2004

The imPACT Ensemble

The Myer Foundation

  • Mechanix, Old Town Plaza, Bankstown, NSW, 2 April 2003

The One Extra Company

  • The Narrow House, The Performance Space (1983-2007), Redfern, NSW, 10 March 2004

The Sesqui Unit of the Council of the City of Sydney

The Stagemaster

True West Enterprises

Identifier 227717