Organisation Sunday Telegraph
Export | Feedback | Map | Print
Address Sydney NSW
Australia
Functions Sponsor
Events

Channel 9

Sydney Festival

Daily Telegraph

Sydney Opera House

Tourism New South Wales

ABC Radio

Alliance Francaise

Capitol Theatre Management

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000
  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

Parramatta City Council

Australia Council for the Arts

Cirque du Soleil

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001
  • Saltimbanco, Moore Park, Moore Park, NSW, 7 January 1999

Ebsworth & Ebsworth Lawyers

Edgley International

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001
  • Saltimbanco, Moore Park, Moore Park, NSW, 7 January 1999

Italian Institute of Culture

MCI Worldcom

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

Nederlands Dans Theatre

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

NOVA 96.9FM

Riverside Theatres

Royal Botanic Gardens Sydney

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003
  • Kayassine, Domain Car Park, Sydney, NSW, 6 January 2002

Seymour Theatre Centre

Sydney Olympic Park

Sydney Opera House Trust

Sydney Water

Transe Express

WS FM 101.7

All Seasons Darling Harbour Hotel

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

APN Outdoor

  • The Lazy Kings, Sydney Olympic Park, Sydney Olympic Park, NSW, 8 January 2005

Arts Council England

Arts NSW

Arts Projects Australia

  • Kayassine, Domain Car Park, Sydney, NSW, 6 January 2002

Association Francaise d'Action Artistique

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Australia Post

  • Kayassine, Domain Car Park, Sydney, NSW, 6 January 2002

Balanescu Quartet

Brighton Festival

Carlo Colla and Sons

Centenary of Federation

Centennial Parklands

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Channel 7

Compagnia di Valerio Festi

Comune di Cagliari

Crowne Plaza Parramatta

Gait Theatre

  • Urban Safari, Overseas Passenger Terminal Forecourt, The Rocks, NSW, 21 January 2004

Harbour Foreshore Authority

Hilton Hotel Sydney

Improbable Theatre

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

James Thierree

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Les Arts Sauts

  • Kayassine, Domain Car Park, Sydney, NSW, 6 January 2002

Lexus

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Malaysia Airlines

MBF

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Melbourne International Festival Of The Arts

Meryl Tankard Australian Dance Theatre

Mix 106.5 FM

Mulwarr Dance Australia

Music Theatre Sydney

Nokia

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

NSW Ministry for the Arts

Opera Australia

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Out of the Box Festival

Peters Ice Cream

Plasticiens Volants

Playworks

Queensland Performing Arts Centre

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Radio 2WS

Republique Franciase

  • The Lazy Kings, Sydney Olympic Park, Sydney Olympic Park, NSW, 8 January 2005

Staatsoper Unter Den Linden

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Stomp

Sydney Ports

Sydney Symphony Orchestra

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

The British Council

  • Grimm Tales, York Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1999

The Myer Foundation

The Rocks Sydney

  • Urban Safari, Overseas Passenger Terminal Forecourt, The Rocks, NSW, 21 January 2004

The Young Vic Company

  • Grimm Tales, York Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1999

Vittoria Coffee

Windmill Performing Arts

Wonder Time

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Capitol Theatre, Haymarket, NSW

Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Lennox Theatre, Parramatta, NSW

Moore Park, Moore Park, NSW

Circular Quay, Sydney, NSW

Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Domain, Sydney, NSW

Domain Car Park, Sydney, NSW

Everest Theatre, Chippendale, NSW

Olympic Boulevard, Homebush, NSW

Overseas Passenger Terminal Forecourt, The Rocks, NSW

Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Riverside Theatres, Parramatta, NSW

Star City Showroom, Pyrmont, NSW

Sydney Olympic Park, Sydney Olympic Park, NSW

Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW

York Theatre, Chippendale, NSW

Jiří Kylián - Choreographer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

Tomaso Albinoni - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Jordie Albiston - Librettist

Miriam Allan - Singer

Johann Sebastian Bach - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Batmunkh Batjargal - Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Raymond Blanco - Artistic Director

Raphaelle Boitel - Performer

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Brigitte Burdin - Artistic Director

John Cage - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Eric Carle - Author

Adrienne Chisholm - Set Designer, Costume Designer

Justine Clarke - Singer

Eugenio Monti Colla - Producer

Carlo Colla III - Puppeteer

Deborah Conway - Singer

Luke Cresswell - Creator

Julian Crouch - Director

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Hope Csutoros - Singer

Brett Dean - Composer

Christine Douglas - Singer

Franco Dragone - Director

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Ginaud Dupuis - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Niklas Ek - Dancer

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Gaston Elie - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Vanessa Ellis - Actor

Paul English - Actor

Shane Fahey - Sound Operator/Engineer

Cate Fowler - Creative Director

Russell Garbutt - Actor

Lisa Gasteen - Singer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Philip Glass - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Shane Grant - Lighting Designer

Ebon Grayman - Jester

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Andree Greenwell - Composer

Brothers Grimm - Author

  • Grimm Tales, York Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1999

Lachlan Haig - Actor

George Frideric Handel - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Jennifer Irwin - Costume Designer

Kristina Ivanova - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Richard Jeziorny - Designer

Christine Johnston - Creator

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Daniel Keene - Playwright

Yannis Kounellis - Designer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Joe Labero - Magician

Katharina Lang - Director

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Paul Lightfoot - Choreographer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Monica Maimone - Dramaturg, Director

Nani Maimone - Dramaturg, Director

Bruce Martin - Singer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Al Martinez - Puppet Designer

Thiago Martins - Dancer

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Phelim McDermott - Director

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Ian McDonald - Composer

Amie McKenna - Singer

Steve McNicholas - Creator

Anna Messariti - Producer

Marc Mirales - Artistic Director

Helen Morse - Actor

Kari Morseth - Costume Designer

Peter Nelson - Musician

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Jim Nightingale - Singer

Lisa O'Neill - Dancer

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Toby Oliver - Video Designer

Denise Papaluca - Singer

Simon Phillips - Director

Deborah Polaski - Singer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Kim Poole - Singer

Henry Purcell - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Simon Rann - Actor

Gilles Rhode - Artistic Director

Malcolm Robertson - Actor

Reinhild Runkel - Singer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Christopher Ryan - Director

Karl Sanft - Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Nick Schlieper - Lighting Designer

Colin Sneesby - Actor

Sophocles - Playwright

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Dan Spielman - Actor

Greg Stone - Actor

Katerina Stratos - Set Designer

Richard Strauss - Composer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Tim Supple - Director

  • Grimm Tales, York Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1999

Meryl Tankard - Choreographer

Ariette Taylor - Director

James Thierree - Performer, Director

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Thomas Tollet - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Richard Tulloch - Dramaturg

Chimed Ulziibayar - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Jules Verne - Author

Heinrich von Biber - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Hugo von Hofmansthal - Librettist

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Jane Williams - Singer

Peter J Wilson - Puppetry Consultant

Pieter Wispelwey - Cellist

Scott Wright - Actor

Simone Young - Conductor

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Uma Ysamat - Singer

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006
Organisation Identifier 5069