Contributor Keith Gallasch
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor, Director, Dramaturg, Performer, Playwright, Writer
Notes Born in Adelaide, South Australia Founding member of Troupe Theatre Company and, with Virginia Baxter, of Open City at the Performance Space, Sydney. Has been active with numerous theatre groups around Australia including the State Theatre Company of SA.
Events

Director

Actor

Writer

Playwright

Performer

Dramaturg

Devisor

Sound Designer

  • Gents, La Mama, Carlton, VIC, 18 May 1978
  • Gents, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 20 April 1978
  • Don't Listen To Gouger, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 22 February 1978

Creator

  • Sum of the Sudden, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 1993
  • Tokyo Two, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 June 1992

Cartoonist

Musical Supervisor

Musician

Songwriter

Virginia Baxter - Playwright, Creator, Performer, Actor, Writer, Director, Lighting Operator, Devisor, Dramaturg

Michael Geissler - Designer, Set Designer

Ron Hoenig - Actor, Set and/or Property Maker

Simon Wise - Production Manager, Lighting Designer, Set and/or Property Maker

David Allen - Director, Adaptor, Playwright, Writer

Richard Chataway - Lighting Designer, Lighting Operator

David Kirk - Actor, Sound Designer

Jon Firman - Actor, Set and/or Property Maker

Gwenda Helsham - Actor, Sound Designer

John McFadyen - Musician, Actor, Director, Writer, Associate Director

Robert Lloyd - Composer, Musician, Performer

Paula Carter - Costume Designer, Costume Co-ordinator, Designer, Actor

Richard Collins - Actor, Director

Nigel Kellaway - Pianist, Performer, Director, Devisor, Choreographer, Actor, Costume Designer

Dina Panozzo - Director, Writer, Actor, Playwright

David Tyler - Cartoonist, Actor, Assistant Director, Stage Manager

Peter Dunn - Actor, Director

Gail Kelly - Director, Playwright

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992
  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990
  • Just Walk!, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, October 1983
  • Black Rainbow, Gorman House Arts Centre, Braddon, ACT, 8 April 1983
  • Black Rainbow, University House, Acton, ACT, 21 March 1983

Allen Lyne - Sound Designer, Actor

Lisa Philip-Harbutt - Designer, Costume Designer

Geoff Revell - Actor, Set and/or Property Maker

Shauna Roche - Properties Master / Mistress, Production Manager, Stage Manager

  • The Touch Of Silk, The Playhouse, Adelaide, SA, 18 October 1985
  • Muse of Fire, The Playhouse, Adelaide, SA, 2 August 1985
  • Beautland, The Playhouse, Adelaide, SA, 4 May 1985
  • Missis Queen, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 25 July 1979
  • Bingo, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, June 1979

Christina Andersson - Actor, Stage Manager, Properties Master / Mistress

Helene Burden - Actor, Costume Co-ordinator

Susan Formby - Stage Manager, Sound Operator/Engineer, Lighting Operator

Richard Hellier - Lighting Operator, Stage Manager, Stage Director, Sound Operator/Engineer

Wendy Madigan - Actor, Stage Manager

Virginia Madsen - Video Designer, Sound Designer, Writer, Sound Composer

Barbara McFadyen - Sound Designer, Administrator

Mark Muggeridge - Musician, Actor

  • Cheap and Nasty, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 28 September 1978
  • Gents, La Mama, Carlton, VIC, 18 May 1978
  • Gents, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 20 April 1978
  • Don't Listen To Gouger, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 22 February 1978

Christopher Murphy - Technical Director, Lighting Designer

Mary-Jane Saunders - Actor

Helen Bansemer - Sound Designer

  • Gents, La Mama, Carlton, VIC, 18 May 1978
  • Gents, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 20 April 1978
  • Don't Listen To Gouger, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 22 February 1978

Andrea Barge - Actor

Natalie Bate - Actor

Anne Brookman - Stage Manager, Lighting Operator, Production Manager

Rosalba Clemente - Director

Terence Crawford - Actor

Barry Dickins - Playwright

John Edge - Actor

Jenny Enilane - Assistant Stage Manager

Christine Evans - Composer, Playwright

Xu Fengshan - Performer

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999
  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995
  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Peter Finlay - Actor

Catherine Fitzgerald - Producer

Leigh Giles - Musician, Composer

  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 27 May 1993
  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 August 1990

Douglas Hedge - Actor

Stafan Kahn - Designer

  • Sum of the Sudden, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 1993
  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 August 1990

Barrie Keeffe - Playwright

Patricia Kelly - Actor

David Kendall - Actor

Deborah Kennedy - Actor

Michael Lester - Actor

  • Gents, La Mama, Carlton, VIC, 18 May 1978
  • Gents, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 20 April 1978
  • Don't Listen To Gouger, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 22 February 1978

Julie-Anne Long - Choreographer, Performer, Dancer, Creator

  • Sum of the Sudden, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 1993
  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 October 1992
  • All That Flows, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 August 1990

Chris Luscombe - Electrician, Head Electrician

Tony MacGregor - Performer, Storyteller, Writer, Sound Composer

Lucia Mastrantone - Actor

Caroline Mignone - Actor

Joan Murray - Actor

Henry Salter - Actor

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980
  • Bingo, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, June 1979
  • Dreamers of the Absolute, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, February 1979

Morna Seres - Actor

Martin Smith - Mechanist, Head Mechanist

Kriv Stenders - Video Designer, Video Director

John Sullivan - Lighting Designer

Annette Tesoriero - Soprano, Performer

Pierre Thibaudeau - Designer

Andrew Tighe - Actor

Ross Williams - Actor

William Zappa - Actor

Alan Barrie - Actor

Heather Bishop - Designer, Wardrobe Master / Mistress, Costume Designer

Peter Bishop - Dramaturg, Writer

  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 27 May 1993
  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 October 1992

Thor Blomfield - Actor, Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992
  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Doreen Clarke - Playwright, Costume Co-ordinator

John Comeadow - Lighting Designer

  • Muse of Fire, The Playhouse, Adelaide, SA, 2 August 1985
  • Beautland, The Playhouse, Adelaide, SA, 4 May 1985

Hedley Cullen - Actor

Merilyn Dagg - Costume Co-ordinator, Actor

Herbert Davies - Producer

Alma De Groen - Playwright

Sarah de Jong - Composer

Matthew Fargher - Teacher

John Francis - Actor

Andree Greenwell - Composer

  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995
  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Christine Harris - Actor

Regina Heilmann - Performer

Trevor Horton - Actor

Christa Hughes - Singer

Des James - Actor

Veronica Jeffrey - Actor, Director

  • Samizdat, Unley Town Hall, Unley, SA, 18 June 1981
  • Backyard, Unley Town Hall, Unley, SA, 12 February 1981

Claire Jordan - Composer, Musician

  • Tokyo Two, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 21 July 1992
  • Tokyo Two, The Performance Space, Redfern, NSW, 18 June 1992

Brian Keogh - Actor, Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992
  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Brigid Kitchin - Director

Audine Leith - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

Don Mamouney - Director

Ian Martlew - Assistant Stage Manager

Jai McHenry - Performer

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999
  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995

Peter Meredith - Actor

Jonathan Mills - Composer

Colin Mitchell - Assistant Designer, Designer

Janine Peacock - Production Manager, Lighting Designer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995
  • Sum of the Sudden, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 1993

Chris Pollnitz - Actor

Geoff Pullan - Actor, Sound Operator/Engineer

John Romeril - Playwright

William Shakespeare - Playwright

  • Twelfth Night, The Lighthouse, Adelaide, SA, 25 February 1983
  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

David Summers - Actor

Sue Swanson - Stage Manager, Assistant Stage Manager

  • Samizdat, Unley Town Hall, Unley, SA, 18 June 1981
  • Backyard, Unley Town Hall, Unley, SA, 12 February 1981

Meme Thorne - Actor, Performer

Rosie Tonkin - Sound Operator/Engineer, Assistant Stage Manager

Dean Walsh - Performer, Dancer

Peter Wells - Sound Designer

Celia White - Actor, Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992
  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Katherine Allen - Lighting Designer

Andrea Aloise - Performer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Noel Ancell - Actor

Christina Anderson - Actor

Warwick Anderson - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Rosemary Archer - Actor

John Arden - Playwright

Neil Armfield - Director

Ken Arvidson - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Gabriella Bail - Lighting Designer

Janis Balodis - Playwright

  • Backyard, Unley Town Hall, Unley, SA, 12 February 1981

Chen Baoping - Musician

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Gavin Barbey - Set Designer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Rob Bath - Playwright

John Baylis - Dramaturg

Michael Bell - Performer

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999

Jill Black - Actor

Genevieve Blanchett - Designer

Edward Bond - Playwright

  • Bingo, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, June 1979

Robynne Bourne - Actor

Shane Bourne - Actor

Peter Boyd - Musician

Maria Boyes - Actor

Janet Bridgland - Costume Designer

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Alan Brissenden - Director

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Doris Brokensha - Wardrobe Master / Mistress

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Helen Brown - Actor

Robert Brown - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Pixie Bunning - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Robyn Callan - Actor

Sarah Calver - Choreographer

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

John Cameron-Hill - Head Mechanist

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Grant Carlin - Actor

Jason Christopher - Various

Deane Clark - Actor

John Clarke - Actor

Geoff Cobham - Lighting Designer

  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995

Ian Cockburn - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Peter Coker - Hair Stylist

Mark Coleman - Actor

Philip Colson - Music and Lyrics

Max Colwell - Playwright

John Cook - Actor

Copi - Playwright

Murray Copland - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Paul Cordeiro - Actor

Peter Corrigan - Designer

Cynthia Coyne - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Geoff Crowhurst - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Peter Cummins - Actor

Stephen Curtis - Designer

Timothy Daly - Playwright

Annemaree Dalziel - Costume Designer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Laurie Davies - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Rosemary Daw - Actor

Margaret Day - Assistant Director

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Ian de Gruchy - Photographer

John Dick - Actor

Peter Dodd - Singer

Douglas Dolphin - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Graham Dow - Actor

Graham Downes - Sound Designer

  • Henry V, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 10 February 1977

Murray Dowsett - Actor

Kent Driver - Actor

Sandy Edwards - Photographer

Gerry Elder - Actor

Mary Jane Emblen - Costume Assistant

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Dirdre Ewing - Actor

Ian Farr - Actor, Musical Director

Peter Ferris - Assistant Stage Manager

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Sue Formby - Stage Manager

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Guy Freer - Musician

Michael Fuller - Movement Director

Bob Gamlen - Actor

Bert Georgeson - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Sean Goodwin - Set Designer

Louise Gore - Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

David Graham-Young - Translator

Ad Graves - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Robert Grubb - Actor

Pat Grummet - Make-up Artist

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Phil Grummet - Make-up Artist

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

John Haddock - Sound Operator/Engineer

Karen Hallenstein - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Peter Handke - Playwright

  • Kaspar, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 12 October 1979

Xenia Hanusiak - Composer, Musical Director

  • Beautland, The Playhouse, Adelaide, SA, 4 May 1985

Michael Havir - Composer

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

John Healey - Actor

Paul Healy - Sound Designer

Nigel Helyer - Various

David Hewitt - Musician

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Jack Hibberd - Playwright

Adrian Hill - Actor

Lorraine Hill - Lighting Operator

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Ros Horin - Director, Dramaturg

Sylvia Horsman - Dresser

Damian Hull - Sound Operator/Engineer

Jack Hume - Actor

Regina Hutmann - Performer

  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995

Lisa Iley - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Jennifer Irwin - Wardrobe Master / Mistress

  • Samizdat, Unley Town Hall, Unley, SA, 18 June 1981

Richard James Allen - Performer

Alan John - Composer, Actor, Musical Director

Chris Johnson - Actor

  • Kaspar, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 12 October 1979

Eva Johnson - Actor

  • Samizdat, Unley Town Hall, Unley, SA, 18 June 1981

Gillian Jones - Actor

Frances Joseph - Costume Designer

Peter Jukes - Assistant Stage Manager

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Melita Jurisic - Actor

Ilvi Kald - Actor

  • Bingo, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, June 1979

Alex Kalloniatis - Actor

Bill Kay - Stage Manager

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Beth Kayes - Performer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Rosemary Kenny - Properties Master, Actor

Russell Kiefel - Actor

Sid King - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Pam Kleemann - Photographer

Peter Knapp - Video Director

Stephen Knutsen - Stage Manager

Zoran Kovic - Dancer

Nigel Krauth - Playwright

Derek Kreckler - Devisor

Diane Krygger - Actor

Vinetta Lagzdins - Sound Operator/Engineer

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Michael Lee - Actor

Valerie Lillington - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Therese Ling - Actor

Julianne Long - Dancer

  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 27 May 1993

Alan Lovett - Actor

Julie Lynch - Designer

  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Alanna Maclean - Properties Master

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Peter Mahony - Stage Manager

Robert Majors - Sound Designer

Tim Mares - Director, Actor

Caroline Marquis - Lighting Operator

  • Beautland, The Playhouse, Adelaide, SA, 4 May 1985

Katrina Maslakai - Actor

Stuart McCreery - Actor

Peter McFarlane - Assistant Stage Manager, Actor

Jenny McNae - Director

Stephen Measday - Production Manager, Set and/or Property Maker

  • Missis Queen, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 25 July 1979

Alice Mills - Actor

Katia Molino - Performer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Tara Morice - Actor

Alison Morley - Assistant Stage Manager

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Rosemarie Moroney - Lighting Operator

Jenny Morphett - Properties Master

Natasha Moszenin - Composer

Phil Motherwell - Playwright

Claire Mudge - Actor

  • Henry V, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 10 February 1977

Chris Murphy - Lighting Designer

Mick Mykyta - Set and/or Property Maker

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Renald Navarro - Director

Tim Newth - Designer

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Kathryn Niesche - Actor

  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Keith Norbury - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Anne O'Grady - Playwright

Greg O'Reilly - Mechanist

Henry Oleszczyk - Lighting Designer

Peter Osborn - Actor

Stan Ostoja-Kotkowski - Set Designer

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Ian Overy - Set and/or Property Maker, Assistant Stage Manager

  • Missis Queen, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 25 July 1979

Conrad Page - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Robert Parbs - Singer

Sue Parsons - Actor

Eduardo Pavlovsky - Playwright

Karen Pearlman - Performer

Sue Pedley - Various

Karl Philippou - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Anna Phillips - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Jacqy Phillips - Actor

Barry Plews - Dramaturg

  • Samizdat, Unley Town Hall, Unley, SA, 18 June 1981

Martin Portus - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Lance Poulson - Sound Designer

Peter Powell - Actor

Allan Pride - Actor

Cheryl Priest - Actor

Ari Purhonen - Various

Rolando Ramos - Performer

  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995

Penny Ramsay - Photographer

John Ratter - Actor

  • Henry V, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 10 February 1977

John Rayment - Lighting Designer

Dayle Redden - Actor

David Reed - Sound Operator/Engineer

Diana Richards - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Tim Roberts - Assistant Stage Manager

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Len Roberts-Smith - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Claire Robertson - Set Designer

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Janet Robertson - Director

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Ronald Robinson - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Betty Roland - Playwright

Andrew Rolfe - Video Designer

Michael Roloff - Translator

  • Kaspar, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, 12 October 1979

Ian Ross - Singer

Melita Rowston - Actor

Paul Rubens - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Geoffrey Rush - Actor

John Sabine - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Sally Sander - Actor

Gary Saunders - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Mary Saunders - Actor

Ted Schwerdt - Actor

Paul Scrivener - Actor

Bill Seaman - Photographer, Composer

Michael Shepherd - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Mari Shimizu - Performer

  • Tokyo Two, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 21 July 1992

Josephine Smith - Actor

Paul Smith - Actor

Peter Smith - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Scott Spencer - Actor

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Heather Steen - Actor

Georgina Stewart - Actor

Angus Strathie - Designer

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Inta Strods - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Sally Sussman - Director, Scenario

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Janet Symonds - Stage Manager, Production Manager

Ann Szuster - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Peter Tahourdin - Composer

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Michael Taylor - Actor

Peter Taylor - Electrician

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Imogen Thomas - Designer

Chris Tingley - Lighting Designer

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Larry Todd - Percussionist

Christina Totos - Actor

Graham Tulloch - Actor

Greg Ulfan - Actor

Geoffrey Usher - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Kerry Walker - Actor

Kathleen Walsh - Actor

Jenny Wannan - Actor

Heather Waugh - Actor

Lani Weedon - Playwright

  • Just Walk!, Red Shed Theatre, Adelaide, SA, October 1983

Christine Westwood - Assistant Stage Manager

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Christopher White - Actor

Peter Whittington - Actor

Ken Wilby - Designer

  • Beautland, The Playhouse, Adelaide, SA, 4 May 1985

Linden Wilkinson - Actor

Claude Wischik - Actor

John Wood - Actor

David Young - Director

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

John Young - Actor

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

Steev Zane - Performer, Creator

Zhang Zhijun - Performer

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Troupe Theatre Company

Open City

Australia Council for the Arts

NPG

NSW Ministry for the Arts

  • Tristan, The Performance Space, Redfern, NSW, 13 May 1999
  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995
  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992

Performing Lines Ltd

State Theatre Company of South Australia

Vitalstatistix Theatre Company

ABC Radio

Canberra Youth Theatre Troupe

Legs on the Wall

  • Hurt, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 April 1992
  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Playworks

Sidetrack Theatre Company

The Adelaide University Literary Society

The Opera Project

The Performance Space

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995
  • Sense, The Performance Space, Redfern, NSW, 27 May 1993

Unley Youth Theatre

Adelaide Festival Centre Trust

  • Meat, The Space, Adelaide, SA, 14 February 1980

Antart

Civil Air Aviation Officers Association

Company B Belvoir

Corrugated Iron Youth Arts

  • Black Rainbow, Corrugated Iron's Performance Space, Nightcliff, NT, 14 September 1988

Etcetera Theatre Company

Goethe Institut

  • Orientalia, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 March 1995

Griffin Theatre Company

La Mama

  • Gents, La Mama, Carlton, VIC, 18 May 1978

Marguerite Pepper Productions

  • Off the Wall, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 March 1990

Salamanca Arts Centre

Sidetrack Performance Group

  • Fright, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 31 May 1995

Splinters

Sydney Festival

The Adelaide Festival of Arts

The Australian Drama Festival

The Lighthouse Acting Company

The Sydney Front

The University of Adelaide Theatre Guild

  • Richard II, Union Hall, Adelaide, SA, 17 April 1969

True West Enterprises

Western Australian Theatre Company

Resources
Works
Identifier 327