Contributor Clynton Jones
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Set and/or Property Maker, Technician
Events

Actor

Lighting Designer

Technician

Set and/or Property Maker

  • The Dutch Courtesan, Guild Theatre, Parkville, VIC, 8 September 2004
  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Head Electrician

Technical Manager

Morgan Lewis - Performer, Director

Lisa McVilly - Actor, Set Designer

Sue Roff - Actor, Costume Designer

Andrea Aloise - Performer

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995
  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Annette Evans - Performer

Ron Halliday - Actor, Director

Hugh Holt - Dramaturg, Actor

Joel Markham - Dancer, Performer, Choreographer

Katia Molino - Performer

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995
  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Deborah Pollard - Dancer, Choreographer, Performer

Jerril Rechter - Actor

Michael Saxon - Technician, Flyman, Actor

William Shakespeare - Playwright

Jeff Stein - Performer

Garry Stewart - Performer

Dean Walsh - Dancer, Choreographer

Nicholas Wishart - Performer, Sound Artist

Simon Abrahams - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001
  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Lucy Bleach - Performer, Set and/or Property Maker

Melissa Bubnic - Dramaturg, Actor, Assistant Director

Scott Campbell - Graphic Designer

Francesca Cathie - Technician

Ben Cotton - Set and/or Property Maker

Peter Craig - Set and/or Property Maker

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Susie Dee - Director, Artistic Supervisor

Ari Ehrlich - Performer

Robin Gist - Composer

Matthew Green - Actor, Lighting Operator

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986
  • Blood Wedding, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1984

Sherridan Green - Stage Manager

Claire Hague - Performer, Consultant

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Brett Heath - Performer, Sound Operator/Engineer

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Nikki Heywood - Performer

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Fiona Hollingworth - Actor

Vicky Jones - Administrator, Photographer

Graham Kelleher - Actor

Anna Kortschak - Performer

Simon Leeds - Technician

Kate Lethbridge - Actor

Heidrun Lohr - Photographer

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Seamus Magee - Actor

Clare McCracken - Costume Co-ordinator, Designer

Mike McEvoy - Administrator, Video Director

Clare McKenna - Actor

Will Midgley - Technician, Sound Operator/Engineer

Helena Moore - Choreographer, Front of House

Mel O'Neill - Set and/or Property Maker

Margaret Paul - Actor

Jeremy Rice - Performer

Alan Schacher - Performer

Kate Shearer - Producer, Voice Coach

Leisa Shelton - Curator, Devisor, Performer, Director

  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Yuji Sone - Performer

Victoria Spence - Performer

Alicia Talbot - Performer

Hester van der Vyver - Actor

Rita Verrocchi - Technician, Head Flyman

James Wardlaw - Actor

Jane Woollard - Director

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001
  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Angharad Wynne-Jones - Producer, Performer

Phillip Adams - Dancer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Amir Aizenstros - Actor

Amelia Alder - Musician

Kate Allison - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Oren Ambarchi - Guitarist

Aida Amirkhanian - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Corrie Ancone - Photographer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Jason Andean - Technician

Jane Anthony - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Sarah Austin - Producer

Robbie Avenaim - Drummer

Igal Babluki - Performer

Angela Bailey - Graphic Designer

Ben Baker - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Craig Baker - Performer

Timmah Ball - Stage Manager

Doug Bambrick - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Goran Banyai - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Nic Barclay - Production Manager

Gary Barnes - Graphic Designer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Judy Barnsley - Publicist

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Liam Bellman-Sharpe - Actor

Narelle Benjamin - Performer, Choreographer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

David Bishop - Photographer

Tara Black - Front of House

Libby Blainey - Designer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Ian Bliss - Actor

Karina Bonney - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Tom Booth - Actor

Daniel Brace - Musician

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Garry Bradbury - Sound Designer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Gary Bradbury - Composer

David Branson - Performer

  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Alistair Bredtke - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Steph Brotchie - Properties Master / Mistress

Reuben Brown - Actor

Trevor Brown - Prompt

Gerardo Rodriguez Bruzzesi - Performer

Jon Burtt - Performer

  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Jessica Bush - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Gary Butler - Performer

Josie Byrt - Producer

Thomas Caldwell - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Elizabeth Campbell - Performer

Elanora Capriola - Composer

Nicole Car - Actor

Hannah Cartmel - Dresser

Terese Casu - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Greg Cauchi - Actor

Angus Cerini - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Kate Champion - Performer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Peter Chapman - Actor

Eunice Chuang - Actor

Angela Clark - Graphic Designer

Hanna Coleman - Musician

Dannelle Cooney - Make-up Artist

Clare Cooper - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Daryl Cordell - Designer

Callum Cowell - Lighting Operator

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Diane Cowell - Actor

  • Blood Wedding, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1984

Julie Cranfield - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Billy Crawford - Disc Jockey

Rosalind Crisp - Dancer, Choreographer

Frederica Cunningham - Actor

Louise Curham - Director

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Grant Dale - Choreographer

Marcelo Dalesio Severo - Performer

Georgie Daniels - Actor

Jules Darling - Disc Jockey

Mark Davies Markham - Creator

Jasmine De Carlo - Assistant Stage Manager

Sue deGennaro - Performer

Jim Denley - Saxophonist

Vincent di Mitrio - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Daniel Dinnen - Performer

Louise Dique - Director

Rebecca Dolley - Actor

  • Blood Wedding, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1984

Max Draper - Actor

Greer du Luca - Performer

Megan Elliot - Writer

Edwina Entwhistle - MC

Peter Farago - Teacher, Director

  • Blood Wedding, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1984

Juanita Field - Visual Artist

Andrew Finegan - Actor

Narelle Fletcher - Dramaturg

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Heather Forbes - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Jeremy Foster - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

David Frazer - Actor, Dramaturg

Janine Garrier - Performer

Gina Gascoigne - Lighting Designer

Karen Gee - Performer

Robin Geradts-Gill - Actor

Tanya Gerstle - Director

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Sarah Giles - Actor

Maxim Gorky - Playwright

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Helen Gottstein - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Lyndall Grant - Fight Director

Nat Grant - Composer

Cameron Gregory - Percussionist

John Griffiths - Musician, Musical Director

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Debbie Grodzicki - Assistant Stage Manager

Nicole Guala - Hair Stylist

Eleanor Handley - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Fanny Hanusin - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

David Hawkes - Technician

Sue Healey - Choreographer, Director

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Tom Healey - Director

Michelle Heaven - Dancer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Ellen Heyward - Actor

Annie Hildebrand - Actor

Roger Hind - Technician

Martin Hoggart - Actor

Timothy Hook - Musical Director

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Nick Hore - Performer

  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Marg Horwell - Stage Manager

Catherine Hourihan - Director, Performer, Producer

Meng-Xi Hu - Actor

Sheridan Humphries - Performer

Moira Hunt - Performer

Steve Hunter - Composer

Stuart Hunter - Keyboardist

Amanda Johnson - Designer

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Karl Johnson - Production Manager, Lighting Operator

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Christa Jonathan - Stage Manager

Timmy Jones - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Mark Joseph - Set and/or Property Maker

Tilly Junker - Musician

Dalit Kaplan - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Victoria Karozis - Performer

Lally Katz - Playwright

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Beth Kayes - Performer

Sophie Kelly - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Susan Kennedy - Performer

Brian Keogh - Performer

Liberty Kerr - Sound Designer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Melissa King - Performer

  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Liz Kirk - Actor

Meredith Kitchen - Assistant to the Director

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Brigid Kitchin - Director

Sam Koehne - Dramaturg, Actor

Bruno Koenig - Composer

Suhandi Kosasih - Composer

Tim Kreger - Musician

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Robert Laurie - Performer

James Lawson - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Deborah Leiser - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

John Levey - Set Designer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Siân Lewis - Actor

Nicolas Likane - Sound Operator/Engineer

nikki limgenco - Lighting Operator

Eleanor Lindberg - Costume Maker

Federico Garcia Lorca - Playwright

  • Blood Wedding, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1984

Jaynie Lovelock - Actor

Jalen Lyle-Holmes - Assistant Director

Carmen Lysiac - Performer

Wayne Macauley - Dramaturg

Gus Macdonald - Production Manager

Nic Mackay - Actor

Gemma Mahadeo - Musician

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Michelle Mahrer - Curator

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Trevor Major - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Emma Mann - Technician

Natasha Marasco - Assistant Stage Manager

Stefan Markworth - Performer

John Marston - Playwright

Jenafer Matthews - Actor

Amy McAlister - Actor

Andrew McClelland - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Anna McCrossin-Owen - Voice Coach

Brendan McDougall - Lighting Designer

Simon McGuinness - Lighting Operator, Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Susan McInerney - Performer

Bruce McKendry - Lighting Designer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Matthew McRae - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Rob Meadows - Director, Teacher

Carrie Metcalf - Stage Manager

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Claire Miller - Actor

Susan Miller - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Gisele Milon - Musician

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Sally Minter - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Morag Mirankar - Technician

Mark Mitchell - Production Manager

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Virginia Mock - Actor

Peter Molan - Technician

Scott Moon - Performer

Hot Banana Morgan - Performer

Tom Morkham - Mechanist

Janice Muller - Performer

Julie Myers - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

James Needham - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Pete Nettell - Performer

Luke Ng - Technician

Patricia Niven - Photographer

Lindsay Nunn - Publicist

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Michael O'Donoghue - Dancer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Anne O'Keefe - Choreographer

Gideon Obarzanek - Choreographer, Performer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Simone Paterson - Performer

Martine Pavey - Actor

Eddie Perfect - Musical Director

Stephanie Petrillo - Assistant Musical Director

Fred Pezzimenti - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Julianne Pierce - Production Manager

Amy Powers - Musician

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Gail Priest - Performer

Rachel Purchase - Actor

Adam Quinn - Lighting Designer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Paul Raeburn - Photographer

Amaara Raheem - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Therese Randall - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Greg Riddell - Technician

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Bec Riggs - Actor

Wendy Risteski - Sound Operator/Engineer

Sancia Robinson - Actor

Connor Ross - Sound Designer

Sonia Ryan - Performer

Anna Sabiel - Performer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Rosie Sali - Musician

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Belinda Saltmarsh - Dancer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Mithunnan Saseetharan - Actor

Simon Schaffer - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Christina Schmidt - Performer

Steve Scholte - Musician

Alexander Scott - Actor

Katie Sfetkidis - Lighting Operator

Rachel Shrives - Assistant Director

James Shuter - Production Manager

Anne-Marie Sinclair - Performer

  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993

Viva Skubiszewski - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Ivan Smith Romero - Technician

Stephen Smithyman - Director, Teacher

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Alexandra Souvlis - Performer, Writer

Kathryn Sproul - Designer

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Amy Spurgeon - Actor

Michelle St Anne - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Felicity Steel - Performer

Jim Stenson - Set and/or Property Maker

Christopher Stevenson - Actor

  • Blood Wedding, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1984

Catherine Strati - Actor

August Strindberg - Playwright

Harley Stumm - Administrator

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Misako Sugiyama - Performer

Sally Sussman - Outside Eye

Kathryn Sutherland - Actor

Karen Sutton - Actor

  • Summerfolk, Victoria College Rusden Campus, Clayton, VIC, 1986

Teresa Swirski - Performer, Director

Mary Szental - Performer

Rebecca Taylor - Publicist

Luke Tebbutt - Performer, Writer

Annette Tesoriero - Performer

Pierre Thibaudeau - Designer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Gillian Thomas - Costume Designer

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Penny Thwaite - Set Designer

Jean Tong - Playwright

Stef Torok - Actor

Chris Townsend - Bass

Anna Tregloan - Designer

Jacob Trethowan - Lighting Designer

Laura Vaughan - Musician

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Darrin Verhagen - Musician

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Bridget Vincent - Actor

  • Cymbeline, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 May 2000

Dan Vo - Costume Maker

Sen Wagaarachchi - Actor

Michael Wahr - Actor

Lachlan Watts - Actor

Tim Weeks - Technician

Peter Wells - Disc Jockey

Kate Weston - Actor

James Whitington - Director, Producer

Di Whittle - Technician

Niki Williams - Performer

Tom Willis - Lighting Designer

Dewi Winders - Actor

Nick Wollan - Lighting Operator

Lachy Woods - Actor

Tom Wren - Actor

  • Pirate Eyes, Union Theatre, Parkville, VIC, 10 May 2001

Monica Wulff - Performer

Sherry Xu - Actor

Miyunki Yano - Wardrobe Master / Mistress

Mona Zaylaa - Administrator

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

John Zorn - Composer

The Performance Space

NSW Ministry for the Arts

Australia Council for the Arts

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996
  • Open 95 - Week 1, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 June 1995
  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995
  • Open Season, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 June 1993
  • Open Season 1992, The Performance Space, Redfern, NSW, 7 July 1992

Union House Theatre

Victoria College Rusden Campus Drama

Melbourne University Student Union Inc

Absolut Vodka

Artstraders

Australian Line Dancers

Blue Thunder Bike Tours

Casula Powerhouse Arts Centre

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Clan Analogue

Death Defying Theatre

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

G.R.O.U.P. Theatre & Ear-Rational Music

Made to Move

Manly Blades In-line Skating Team

Odissi Dance Company

Playing Australia

Post Arrivalists

Splinters

System-X

The Myer Foundation

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

The Party-Line

Theatre is Moving

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995

Vis-a-Vis Dance Canberra

  • Next Steps, The Performance Space, Redfern, NSW, 10 May 1995
Identifier 419648