Organisation Festivals Australia
Export | Feedback | Map | Print
Address ACT Australia
Functions Grant Body
Notes An Australian Government program which funds regional and community festivals to present quality cultural projects. Funding available to add a new or special sort of cultural activity. (Website, Nov 2010)
Events

Australia Council for the Arts

Santos

Darwin Festival

MIX 104.9 FM

Northern Territory Government

QANTAS

Channel 9 (NT)

ABC Radio Darwin

Arts Hunter

BHP

Newcastle City Council

NSW Ministry for the Arts

Body Weather

Angela Lee Dance

Erth Visual and Physical Inc

Ommi Theatre

Playing Australia

2 til 5 Youth Theatre

ACT Government

Arts NSW

Arts on Tour New South Wales

Australian Shakespeare Company

Bangarra Dance Theatre

Bell Shakespeare Company

Canberra Festival

Canberra Youth Theatre

Channel 9

Collectif 12

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

Darling Harbour

Darwin Symphony Orchestra

Darwin Theatre Company

  • New Works, The Museum Theatrette, Darwin, NT, 24 August 2003

Deckchair Theatre

Department of Foreign Affairs and Trade

Dept of Communications, Information Technology and the Arts

Drum Drum

Freewheels Theatre Company

Grey Panthers

Hunter Singers

Lano and Woodley

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Maningrida

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

Narbalek Band

Northern Territory Arts Council

OperatuNiTy

  • Trial By Jury, Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT, 14 August 2003

Raw Metal

  • Metalworx, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2003

Repercussion

Sing 2001

Sunday Terratorian

Sydney Festival

The Baker Brothers

The Gyuto Monks of Tibet

The Workers Cultural Action Committee

Tracks Dance Company Inc

Vietnamese Water Puppets

Waratah Brass Band

Wesfarmers Arts

Yothu Yindi

BHP Steelworks, Mayfield North, NSW

Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT

Brown's Mart Theatre, Darwin, NT

Bicentennial Park, Darwin, NT

Darwin, Darwin, NT

Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT

Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT

Cullen Bay, Cullen Bay, NT

Darling Harbour, Sydney, NSW

Darwin Bowls Club, Fannie Bay, NT

The Botanic Gardens Theatre, Darwin, NT

The Museum Theatrette, Darwin, NT

The Playhouse, Darwin, NT

David Branson - Director, Artistic Director

Tess de Quincey - Choreographer

Narelle Hurley - Dancer

Phillip Mills - Dancer

Esther Mugambi - Dancer

Lizzie Thomson - Dancer

Christopher Allen - Singer

Linden Allen - Actor

Lance Anderson - Actor

Lucy Aylett - Performer

Betty Ballinger - Performer

Guy Bannister - Technician

Barby Barclay - Performer

John Bell - Director

Alex Bennett - Technician

Michael Betts - Set Designer

Timothy Bishop - Dancer

Joel Blanco - Dancer

Lenae Bonkain - Actor

Jhuny-Boy Borja - Dancer

Danny Boyd - Actor

Deborah Brown - Dancer

Kay Brown - Performer

Adie Bruce - Performer

Rachel Buchan - Teacher

Sue Camilleri - Publicist

- CatKid - Disc Jockey

  • Metalworx, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2003

Angela Chaplin - Writer

Bette Chapman - Performer

Val Clark - Performer

Jack Courtney - Comedian

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Trudy Dalgleish - Lighting Designer

Lucy Dann - Unknown

Beryl Darben - Performer

Peter England - Set Designer

Gail Evans - Writer, Actor

Jane Farrah - Dancer

Suzanne Fermanis - Publicist

Carol Fitzgibbon - Comedian

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Steve Francis - Composer

Damien Frost - Dancer

Ron Giggins - Actor

William Schwenck Gilbert - Librettist

  • Trial By Jury, Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT, 14 August 2003

Darren Gilshenan - Performer

Margaret Glowacki - Performer

Carlo Goldoni - Playwright

Audrey Gorring - Performer

Kevin Gould - Performer

Geoff Grey - Conductor

Ron Grice - Conductor

David Grinstead - Lighting Designer, Production Manager

John Hammat - Sound Operator/Engineer

Kathleen Harding - Performer

Jan Hastings - Performer

Crena Hemmings - Performer

Liesel Hopkins - Dancer

Mark Howett - Lighting Designer

Le Tuan Hung - Composer

Clint Hurrell - Set Designer, Special Effects

Jennifer Irwin - Costume Designer

Niz Jabour - Writer, Director

Kim Jackson - Actor

Martin Jarvis - Conductor

Brian Joyce - Artistic Director, Librettist

Mayu Kanamari - Photographer

Sean Kavanagh - Actor

Adam Kealy - Special Effects

Elka Kerkhofs - Technician

Chantal Kerr - Dancer

Elma Kris - Dancer

Colin Lane - Comedian

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Angela Lee - Dancer, Choreographer

Byron Low - Performer

Andrew Macdonald - Stage Manager

Craig Macdonald - Sound Designer

Jessica Macokatic - Actor

Scott Maidment - Director

  • Metalworx, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2003

Roland Manderson - Director

Mark Marcelis - Graphic Designer

Mand Markey - Costume Designer

Elaine Marlow - Performer

Sarah Mathieson - Actor

John Matkovic - Set Designer

Anito Matos - Actor

Kavisha Mazzella - Composer, Writer, Actor

Kerry-Ella McAullay - Actor

Janice McEwen - Set and/or Property Maker

Cath McKay - Actor

Neil McKnight - Lighting Operator

David McMicken - Director

Joseph Mercurio - Lighting Designer

Merrilee Mills - Musical Advisor

Peggy Misi - Dancer

Anna Mortley - Choreographer, Dancer

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

Josh Mu - Performer

Tim Newth - Designer

Betty Newton - Dresser

Karen Norris - Lighting Designer

Fiona O'Loughlin - Comedian

David Page - Composer

Stephen Page - Choreographer, Artistic Director

Elizabeth Paterson - Designer

Lois Penman - Performer, Dancer

Anne Phelan - Actor

Cidalia Pires - Actor

Rheannan Port - Dancer

Emma Pratt - Singer

Julia Quinn - Choreographer, Performer

Marco Quiroz - Actor

Greta Quong - Performer

Heather Richards - Front of House

Louise Rieck - Costume Co-ordinator

Desley Roberts - Dancer

Alisha Roderick - Actor

Amanda Roff - Teacher

Sandra Rosier - Actor

Phillip Rutherford - Composer

Sidney Saltner - Dancer

Jillian Searant - Actor

William Shakespeare - Playwright

Brooke Shepherd - Actor

Katinka Smit - Dancer

Shirley Somers - Performer, Dancer

Nigel Stace - Actor

Arthur Seymour Sullivan - Composer

  • Trial By Jury, Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT, 14 August 2003

Stacey Sullivan - Actor

Kim Sutherland - Conductor

Marko Taopo - Performer

Ryan Taplin - Teacher

Patrick Thaiday - Dancer

Sandra Thibodeaux - Writer

Katherine Thomson - Writer

Noel Tovey - Creator

Sani Townson - Dancer

Nhu Van Hung - Director

Stuart Vaskess - Designer

Eric Watt - Video Designer

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

Jacquie Williams - Performer

Yoris Wilson - Actor

Frank Wood - Comedian

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Alexia Wurz - Dancer

Resources
Organisation Identifier 30680