Contributor Pierre Thibaudeau
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Designer, Director, Performance Artist, Performer
Events

Designer

Performer

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995
  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993
  • Possessed/Dispossessed, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 October 1992
  • Possessed/Dispossessed, The Performance Space, Redfern, NSW, 26 January 1991
  • The Memory Room, Lion Theatre, Adelaide, SA, 12 March 1990
  • The Memory Room, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 March 1990
  • The Memory Room, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 September 1989
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Refractions, Playhouse, Newcastle, NSW, 28 June 1984
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983
  • When the Bough Breaks, St John's Hall, Paddington, NSW, 10 October 1982
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980
  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 25 January 1980
  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Director

  • Acqua Azzura (A Nasty Story), Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 July 1991
  • The Memory Room, Lion Theatre, Adelaide, SA, 12 March 1990
  • The Memory Room, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 March 1990
  • The Memory Room, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 September 1989
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Archeologic, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 25 January 1980

Actor

  • Waltz, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 April 1987
  • Vintage 80, New South Wales Conservatorium of Music, Sydney, NSW, June 1980
  • Mouvements, Oxford S.A.M.S., Sydney City, NSW, 30 May 1980
  • Improvisations, Grace Bros. Piazza, Sydney, NSW, May 1980

Devisor

  • Blues for Heaven, The Performance Space, Redfern, NSW, June 1985
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Performance Artist

  • Lear, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 26 August 1993
  • Blues for Heaven, The Performance Space, Redfern, NSW, June 1985
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Artistic Director

  • Refractions, Church Theatre, Hawthorn, VIC, 24 July 1984
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980

Creator

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987
  • When the Bough Breaks, St John's Hall, Paddington, NSW, 10 October 1982

Set Designer

Teacher

Choreographer

Graphic Designer

Lecturer

  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Photographer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Production Designer

Projection Designer

  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986

Elisabeth Burke - Performer, Teacher, Creator, Director, Artistic Director, Devisor, Performance Artist, Assistant Director, Designer, Lecturer, Administrator, Actor

Bruce Keller - Performer, Dramaturg, Teacher, Director

Katia Molino - Performer, Devisor

Nigel Kellaway - Performer, Director, Actor

Simon Wise - Lighting Designer, Set and/or Property Maker

Andrea Aloise - Performer, Actor

  • Photocopies of God, The Performance Space, Redfern, NSW, 6 April 1989
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987
  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

John Baylis - Dramaturg, Performer, Actor

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • Photocopies of God, The Performance Space, Redfern, NSW, 6 April 1989
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Sarah de Jong - Composer, Dramaturg, Sound Designer

Christopher Allen - Performer, Administrator

Catherine De Lorenzo - Photographer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980
  • Improvisations, Grace Bros. Piazza, Sydney, NSW, May 1980

Regis Lansac - Photographer

  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Blues for Heaven, The Performance Space, Redfern, NSW, June 1985
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Matthew Serventy - Lighting Designer, Technician

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Blues for Heaven, The Performance Space, Redfern, NSW, June 1985

Mary Shanahan - Stage Manager, Performer, Costume Maker

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • When the Bough Breaks, St John's Hall, Paddington, NSW, 10 October 1982
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Brian Wilkinson - Performance Artist, Performer

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Pascal Baxter - Production Manager, Sound Operator/Engineer, Lighting Designer, Technician

Virginia Baxter - Dramaturg, Director

Brian Findlay - Photographer, Production Manager, Properties Master / Mistress, Assistant Designer, Set and/or Property Maker

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Keith Gallasch - Director, Dramaturg

Peter Kerin - Composer, Pianist, Sound Operator/Engineer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980
  • Mouvements, Oxford S.A.M.S., Sydney City, NSW, 30 May 1980

Deborah Leiser - Performer, Devisor, Actor

Wayne Leiser - Performer

Colin Offord - Composer, Performer, Drummer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Janice Slater - Teacher, Voice Over Artist, Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Binh Duy Ta - Performer, Playwright, Actor

Corrie Ancone - Photographer

Paul Charlier - Sound Designer

Clare Grant - Devisor, Performer, Actor

Gregory Hordacre - Performer

Gary Luke - Lighting Designer, Lighting Operator, Technical Manager

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980

Dina Panozzo - Director, Playwright, Writer, Actor

Christopher Ryan - Performer, Actor

Kriv Stenders - Video Designer, Video Director

Nick Tsoutas - Director, Designer, Lighting Designer

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Archeologic, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Fiona Waite - Performer

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Christopher Allen - Performer

Michael Askill - Percussionist

Lesley Buckley - Performer, Devisor, Performance Artist

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983

Leanne Bundy - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Melody Cooper - Costume Designer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Eamon D'Arcy - Designer, Original Concept

Mary Ellen Flannery - Costume Designer

Blair Greenberg - Percussionist, Composer, Sound Designer

Terry Hansen - Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987

Richard James Allen - Poet, Writer

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Liberty Kerr - Sound Designer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Anna Kiener - Costume Assistant

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Robert Lloyd - Composer, Musician, Musical Director

  • Lear, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 26 August 1993
  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Helen Mercier - Performer, Devisor

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Janine Peacock - Lighting Operator, Lighting Designer

Deborah Pollard - Performer

  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996
  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Cathrine Price - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Jane Schneider - Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987

Ivan Smith Romero - Lighting Designer

Amanda Stewart - Librettist

Ami-Lee Taylor - Performer, Performance Artist

  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Sharon Williams - Performer

Elise Ahamnos - Actor

Aida Amirkhanian - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Judy Barnsley - Publicist

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

David Bates - Sound Operator/Engineer

Paul Baxter - Lighting Designer

Rodney Berry - Visual Artist

Valerie Berry - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Libby Blainey - Designer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Elizabeth Bourke - Director

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Garry Bradbury - Sound Designer

David Branson - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Joan Brassil - Visual Artist

Colin Bright - Composer

Gerard Brophy - Composer

Jean-Louis Buhagiar - Costume Designer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Bob Burton - Teacher, Performer

Elizabeth Burton - Hair Stylist

Julieanne Campbell - Publicist

Amanda Card - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Kerry Casey - Actor

Damian Castaldi - Visual Artist

Terese Casu - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Walter Cavill - Lighting Operator

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Sadie Chandler - Visual Artist

Paul Clark - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Rose Clemente - Performer

Paul Cordeiro - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Peter Craig - Set and/or Property Maker

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Geoff Crowhurst - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Rebecca Cummins - Visual Artist

Anne-Maree Dalziel - Costume Designer

Annemaree Dalziel - Costume Designer

Richard Davey - Director

Kevin Davidson - Sound Designer

Colin Davison - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Elizabeth Day - Visual Artist

Tess de Quincey - Performer

Jim Denley - Vocalist

Kate Dennis - Devisor, Performer

Diane Dowe - Properties Master / Mistress

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Sarah Dunn - Performer

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Jennifer Eather - Publicist

Russell Emerson - Set Designer

Narelle Fletcher - Dramaturg

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Michelle Fox - Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Benjamin Franklin - Actor

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Mark Furneaux - Convenor

  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Paul Galloway - Sound Operator/Engineer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Peter Garran - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Elio Gatti - Dramaturg

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Tanya Gerstle - Director

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Benjamin Grieve - Performer

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Sandra Griffin - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Lucy Hall - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Norman Hall - Director, Choreographer, Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Richard (Rick) Harrison - Production Coordinator

Neil Hawkes - Set and/or Property Maker

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Nigel Helyer - Visual Artist

Rosie Herberte - Performer

  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983

Nikki Heywood - Vocalist

Arif Hidayat - Technician

Gordon Hookey - Visual Artist

Catherine Hourihan - Devisor, Performer

Tom Hungerford - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Sawung Jabo - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Mishline Jammal - Voice Over Artist

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Robert Jarman - Director

Christopher John - Vocalist

  • Mouvements, Oxford S.A.M.S., Sydney City, NSW, 30 May 1980

Christopher John Snow - Voice Over Artist

Karl Johnson - Production Manager, Lighting Operator

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Clynton Jones - Set and/or Property Maker

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Nelia Justo - Visual Artist

Franz Kafka - Author

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Evdokia Katahanas - Performer

Gillian Kearns - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Malcolm Keith - Director, Devisor, Designer, Adaptor, Actor

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Denice Kickett - Actor

Kayoko Kitamichi - Performance Artist

  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Monique Kleinhans - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Derek Kreckler - Performer

Richard Lagarto - Director

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Ray Lawler - Playwright

  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Anne Lowe - Costume Designer

Stuart Lynch - Performer

Peter Mahony - Stage Manager

Christian Manon - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Michael Manuell - Lighting Designer

Karen Matheson - Lighting Operator

Christian Mattis - Devisor, Performance Artist, Designer, Photographer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

James McAllister - Visual Artist

Bruce McKendry - Lighting Designer

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Barney Medlin - Composer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Antoon Meerman - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Gisele Milon - Performer

  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995

Lynne Nash - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Renald Navarro - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Peter Newell - Audiovisual Sequencer

Chris Newland - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Hoang Ngoc-Tuan - Composer, Actor

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994

Roland Peelman - Conductor

Jane Pike - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Colin Piper - Percussionist

Rolando Ramos - Media Artist, Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Suzanne Ratner - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Jennifer Rose - Properties Master / Mistress

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Tracey Ryan - Administrator

Joy Saunders - Visual Artist

Michael Schell - Lighting Designer, Technician

Peter Scudds - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

William Shakespeare - Playwright

Leisa Shelton - Devisor, Performance Artist

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Mark Shelton - Lighting Designer

Anne Sinclair - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Zelda Smythe - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Efterpi Soropos - Lighting Designer

Paul Spedding - Lighting Operator

Spider Spider - Performer, Devisor

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Michelle St Anne - Actor

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Linda Stainton - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Josef Stejskal - Graphic Designer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Harley Stumm - Administrator

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Rachael Swain - Performer

Todd Swenson - Performance Artist

  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Simon Terrill - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Peter Thompson - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Christian Tremblay - Performer

  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983

Jenny Turpin - Visual Artist

Alison Van Reeken - Performer

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Richard Vella - Composer

Indra Vtama - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Graeme Watson - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

John Webber - Photographer

Cristina Wells - Performer, Dancer

Fiona White - Performer

  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986

Christopher Williams - Performer

Steven Williams - Sound Operator/Engineer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Bronwyn Winter - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Marguerite Yourcenar - Writer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Mona Zaylaa - Administrator

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Entr'acte Theatre Limited

Australia Council for the Arts

NSW Ministry for the Arts

The Performance Space

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996
  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996
  • Eclipse, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 August 1995
  • Possessed/Dispossessed, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 October 1992
  • Possessed/Dispossessed, The Performance Space, Redfern, NSW, 26 January 1991
  • The Memory Room, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 March 1990
  • Photocopies of God, The Performance Space, Redfern, NSW, 6 April 1989
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Sydney Corporeal Mime Theatre

Theatre Board of the Australia Council

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Archeologic, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Blues for Heaven, The Performance Space, Redfern, NSW, June 1985
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

The Myer Foundation

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996
  • Archeologic, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • When the Bough Breaks, St John's Hall, Paddington, NSW, 10 October 1982

Music Board of the Australia Council

Festival of Sydney

Literature Board of the Australia Council

  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Archeologic, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Open City

Playworks

Special Projects Fund of the Australia Council

Sydney Festival

The Sydney Front

  • Photocopies of God, The Performance Space, Redfern, NSW, 6 April 1989
  • Waltz, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 April 1987

Adelaide Fringe Festival

Australian Music Centre

Australian National Maritime Museum

Australysis

Belvoir Street Theatre

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994

Busy Bodies Theatre Of Dance

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Casula Powerhouse Arts Centre

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Channel 9

Citymoon

Dance Board of the Austrlia Council

  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Death Defying Theatre

  • Noroc, The Performance Space, Redfern, NSW, 3 April 1996

Japan Festival

  • Lear, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 26 August 1993

La Boite Theatre Company

Mimact

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

New South Wales Government

  • Ostraka, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 18 August 1987

Nimrod Theatre Company

Performing Arts Board of the Australia Council

Platform 27

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Sydney Asian Theatre Festival

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Song Company

Theatre Workshop Sydney University

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

True West Enterprises

Urban Theatre Projects

  • Marinheiro, The Performance Space, Redfern, NSW, 2 May 2000

Variasians Theatre Festival

Zootango Theatre Company

Resources
Works
Identifier 756