Organisation Black Swan Theatre Company
Export | Feedback | Map | Print
Other Names
Black Swan Theatre
Black Swan State Theatre Company
Address PO Box 543
Perth WA 6908
Australia
Website http://www.bsstc.com.au
Functions Commissioned by, Other, Presenting Company, Production Company, [Unknown]
Related Organisations
Events

Sydney Theatre Company

Australia Council for the Arts

Queensland Theatre Company

University of Western Australia

Company B Belvoir

Melbourne Theatre Company

Kuckles

The UWA Perth International Arts Festival

Perth International Arts Festival

Festival of Perth

Deckchair Theatre

Malthouse Theatre

Perth Theatre Trust

Playbox Theatre Company

Arts Victoria

  • The Swimming Club, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 30 January 2010
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001
  • Private Lives, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 April 1997
  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Bran Nue Dae, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 July 1993

Be Active BSX-Theatre

HotBed Ensemble

  • Yellow Moon, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 6 August 2010
  • The Shape of Things, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 14 May 2010
  • Pool (No Water), Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 11 September 2009
  • The Dark Room, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 1 May 2009
  • Portraits of Modern Evil, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 September 2008

Pork Chop Productions

State Theatre Company of South Australia

The University of Melbourne

  • The Swimming Club, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 30 January 2010
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001
  • Private Lives, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 April 1997
  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Bran Nue Dae, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 July 1993

Great Southern Development Commission

HotHouse Theatre

  • The Web, Playhouse Theatre, Perth, WA, 26 September 2009
  • The Web, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 3 September 2009
  • The Messiah, Playhouse Theatre, Perth, WA, July 2007
  • Last Cab to Darwin, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 10 November 2004

Pigram Brothers

Playing Australia

Rio Tinto

Steamworks Arts Productions

Sydney Opera House

The Black Swan Lab

Theatre West

Adelaide Festival Centre Trust

Arts WA

  • The Drover's Wives, Playhouse Theatre, Perth, WA, 1 February 2006
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005
  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003

BSX Hotbed Theatre

Complicite

Denmark Arts

Mainstreet Theatre

Perth Institute of Contemporary Arts

Sydney Opera House Trust

The Adelaide Festival of Arts

Wesfarmers Arts

  • A Perfect Specimen, Studio Underground, Perth, WA, 30 June 2016
  • Dust, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 28 June 2014
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Adelaide Festival Centre

Belvoir Street Theatre

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Brisbane Festival

Channel 9

  • Boundary Street, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 12 September 2012
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Echelon Productions

Glen Street Theatre

Griffin Theatre Company

  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004
  • Torrez, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 29 April 2004

Heytesbury

Lottery West

Mainstream Theatre

Melbourne International Arts Festival

  • The Odyssey, Silver Jubilee Pavilion, Claremont, WA, 15 February 2006
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Melbourne International Festival Of The Arts

MIFA

Mirvish

Queensland Theatre

StageWorks

The Australia International Cultural Council

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001

Theme & Variations Piano Services

UK Production

Virgin Australia

Western Australian Academy of Performing Arts

4BC 1116 News Talk

Actors Co-operative

ANZ

  • The Seagull, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 August 2014

Art Cackle + Hoot Entertainment

Artefact Theatre Group

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Arts NSW

Arts on Tour New South Wales

Australia Post

Barking Gecko Theatre Company

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

Bran Nue Dae Productions

Brooklyn Academy of Music

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001

Bunbury Regional Entertainment Centre

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003

Bunuba Films

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Burning House Theatre Company

Canberra Theatre Trust

City of Perth

Critical Stages

  • The Pitch, Subiaco Arts Centre, Subiaco, WA, 22 July 2008

Diana Bliss

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Hal Leonard Australia Pty Ltd

Hayman Theatre Company

  • Terrorism, Hayman Theatre, Bentley, WA, 1 September 2005

Healthway

Hi-NRG Theatre Company

Josef Weinberger Ltd

Kooemba Jdarra Indigenous Performing Arts

Magnetic Pig

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

Malcolm C. Cooke

Mannie Manim Productions

  • Valley Song, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 24 April 1996

Map Magazine

Merrigong Theatre Company

  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003

millboard

National Theatre of China

Ned's

Northern Rivers Performing Arts

NSW Ministry for the Arts

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Olivetti Solutions

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Performing Lines Ltd

Perth Festival

  • Our Town, State Theatre Centre Courtyard, WA, 8 February 2019

Pinjarra Project

Pride WA

  • Savage Grace, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 October 2002

Queensland Performing Arts Centre

Radio 2UE 954

Rick Watson Heath

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003

SAS

  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001

Singapore Airlines Ltd

State Government of Western Australia

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Swy Theatre Company

Sydney Festival

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

The Australian Council for the Arts

The Blue Room Season

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

The Hole in the Wall Theatre Company

The NIDA Company

  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

TURA Event Management

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

WA Youth Theatre Company

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019

Western Australia Lotteries Commission

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003

Who's Who

  • The Pitch, Subiaco Arts Centre, Subiaco, WA, 22 July 2008

Woodside Energy Ltd

Yirra Yaakin Noongar Theatre

  • Skylab, Studio Underground, Perth, WA, 16 August 2018

Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA

Playhouse Theatre, Perth, WA

Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA

Studio Underground, Perth, WA

Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA

Octagon Theatre, Crawley, WA

The New Dolphin Theatre, Crawley, WA

Regal Theatre, Subiaco, WA

His Majesty's Theatre, Perth, WA

Playhouse, South Bank, QLD

Merlyn Theatre, Southbank, VIC

Playhouse, Melbourne, VIC

Rechabites Hall, Northbridge, WA

The Playhouse, Adelaide, SA

Albany Town Hall Theatre, Albany, WA

Black Swan HQ, Nedlands, WA

Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA

Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW

State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA

Albany Entertainment Centre, Albany, WA

Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW

Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD

Esperance Civic Centre, Esperance, WA

Fairfax Studio, Melbourne, VIC

Mandurah Performing Arts Centre, Mandurah, WA

Margaret River Cultural Centre, Margaret River, WA

The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC

Western Australia, WA

Alexander Theatre, Clayton, VIC

Arts Theatre, Adelaide, SA

Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW

Bremer Bay Town Hall, Bremer Bay, WA

Camelot Theatre, Mosman Park, WA

Canberra Theatre, Canberra, ACT

Comedy Theatre, Melbourne, VIC

CUB Malthouse, Southbank, VIC

Cummins Theatre, Merredin, WA

Darwin Performing Arts Centre, Darwin, NT

Denmark Civic Centre, Denmark, WA

Downstairs Theatre, Chippendale, NSW

Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW

Fremantle Dock, Fremantle, WA

Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW

Great Court Lawn, Crawley, WA

Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York

Hayman Theatre, Bentley, WA

Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW

IMB Theatre, Wollongong, NSW

Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW

Maritime Museum, Fremantle, WA

Moora Performing Arts Centre, Moora, WA

Mosman Park Theatre Space, Mosman Park, WA

Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW

Ocean Reef, Ocean Reef, WA

Old Boans Warehouse, East Perth, WA

Olivier Theatre, London

Paraburdoo Community Hall, Paraburdoo, WA

Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA

Pilbara, Pilbara, WA

Powerhouse Theatre, New Farm, QLD

Queens Park Theatre, Geraldton, WA

Russell Street Theatre, Melbourne, VIC

Scott Theatre, Adelaide, SA

Silver Jubilee Pavilion, Claremont, WA

Stables Theatre, Darlinghurst, NSW

State Theatre Centre Courtyard, WA

Subiaco Arts Centre, Subiaco, WA

Sumner Theatre, Southbank, VIC

Sydney Opera House, Sydney, NSW

The Blue Room Theatre, Northbridge, WA

The Hole in the Wall Theatre, Leederville, WA

The Malthouse Workshop, Southbank, VIC

The Store Room, North Fitzroy, VIC

The Sunken Garden, Crawley, WA

Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW

Tom Price Community Hall, Tom Price, WA

Tranby House, Maylands, WA

University of Western Australia , Crawley, WA

Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW

Western Australian Actors' Centre, Mount Lawley, WA

Yirra Yaakin Theatre, Perth, WA

York Theatre, Chippendale, NSW

Kate Cherry - Director, Consultant

Andrew Ross - Director, Adaptor

Ben Collins - Sound Designer, Composer, Musical Director

Trent Suidgeest - Lighting Designer, Set Designer

George Shevtsov - Actor

Geoff Kelso - Actor, Writer

Mark Howett - Lighting Designer, Lighting Operator

Iain Grandage - Composer, Actor, Sound Designer, Musician, Musical Director, Musical Arranger

Tim Winton - Author, Playwright, Writer

  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013
  • Signs of Life, Sydney Opera House, Sydney, NSW, 2 November 2012
  • Signs of Life, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 21 July 2012
  • Signs of Life, Moora Performing Arts Centre, Moora, WA, 14 July 2012
  • Signs of Life, Queens Park Theatre, Geraldton, WA, 12 July 2012
  • Signs of Life, Tom Price Community Hall, Tom Price, WA, 7 July 2012
  • Signs of Life, Paraburdoo Community Hall, Paraburdoo, WA, 5 July 2012
  • Signs of Life, Mandurah Performing Arts Centre, Mandurah, WA, 30 June 2012
  • Signs of Life, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 27 June 2012
  • Signs of Life, Margaret River Cultural Centre, Margaret River, WA, 26 June 2012
  • Signs of Life, Esperance Civic Centre, Esperance, WA, 23 June 2012
  • Signs of Life, Cummins Theatre, Merredin, WA, 21 June 2012
  • Signs of Life, Albany Entertainment Centre, Albany, WA, 15 June 2012
  • Rising Water, Playhouse, Melbourne, VIC, 5 August 2011
  • Rising Water, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 25 June 2011
  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Fremantle Dock, Fremantle, WA, February 1998
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • That Eye, The Sky, Playhouse Theatre, Perth, WA, 21 April 1995

Zoe Atkinson - Designer, Set Designer, Costume Designer

Ash Gibson Greig - Sound Designer, Composer

Stuart Halusz - Actor, Director, Assistant Director

Damon Lockwood - Assistant Director, Actor, Director

Steve Nolan - Designer, Set Designer, Costume Designer

Claudia Alessi - Movement Director, Choreographer, Performer, Actor

Jon Buswell - Lighting Designer

Tom Gutteridge - Director, Assistant Director, Associate Director

Christina Smith - Costume Designer, Set Designer, Designer, Devisor

Adam Mitchell - Director

Steve Turner - Actor

Andy Fraser - Fight Director, Actor

Helen Morse - Actor

Alison Van Reeken - Actor

Kelton Pell - Actor, Writer

Igor Sas - Actor

Bryan Woltjen - Designer, Set Designer, Costume Designer

Adriane Daff - Actor, Collaborator

Nick Enright - Dramaturg, Playwright, Adaptor

Trevor Jamieson - Actor, Writer

Kenneth Ransom - Actor

Pauline Whyman - Actor

Erin Coubrough - Stage Manager

Rebecca Davis - Actor

Vivienne Garrett - Actor

Tom E. Lewis - Actor

Matt Scott - Lighting Designer

Stephen Albert - Actor

Alicia Clements - Set Designer, Costume Designer

David Franzke - Sound Designer

Greg McNeill - Actor

Joanna Murray-Smith - Playwright

Fiona Bruce - Set Designer, Costume Designer, Designer, Assistant Designer

  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019
  • The Seagull, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 August 2014
  • Dust, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 28 June 2014
  • Midsummer (A Play with Songs), Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 November 2013
  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013
  • Boy Gets Girl, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 September 2012
  • Rising Water, Playhouse, Melbourne, VIC, 5 August 2011
  • Rising Water, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 25 June 2011
  • Yellow Moon, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 6 August 2010
  • The Shape of Things, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 14 May 2010

Luke Hewitt - Actor

Michael Leslie - Choreographer, Lighting Designer, Actor, Director

Polly Low - Dramaturg, Actor

Matthew Lutton - Director, Assistant Director

Richard Roberts - Designer, Costume Designer, Set Designer

Neil Armfield - Director

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Tony Briggs - Actor, Writer

Jimmy Chi - Playwright, Composer

Reg Cribb - Playwright, Adaptor

John Gaden - Actor

Brendan Hanson - Actor

Roger Hodgman - Director

  • Assassins, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 16 June 2018
  • As You Like It, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 17 May 2014
  • Twelfth Night, Playhouse Theatre, Perth, WA, 24 July 2010
  • The Memory of Water, Playhouse Theatre, Perth, WA, 4 July 2009
  • Copenhagen, Octagon Theatre, Crawley, WA, 9 August 2002
  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001
  • Closer, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, October 1999
  • Private Lives, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 April 1997

Anna Mercer - Choreographer, Actor, Movement Director

Justin Monjo - Adaptor

Will O'Mahony - Actor, Playwright, Director

Duncan Ord - Lighting Designer

Humphrey Bower - Actor, Director, Actor-manager

Tony Brumpton - Sound Designer

Jack Charles - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994
  • Meekatharra, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 1993
  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992
  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992

Faith Clayton - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993
  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992
  • Sistergirl, Darwin Performing Arts Centre, Darwin, NT, 1 May 1992
  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992
  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

John Collard - Actor

Benj D'Addario - Actor

Wesley Enoch - Director, Devisor

Michael Gow - Director, Playwright

Claire Jones - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • Love Child, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 November 1995

Andrew Lake - Lighting Designer, Set Designer, Designer

Joe Lui - Assistant Director, Lighting Designer, Composer, Sound Designer, Director

Kris McQuade - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

David Milroy - Musical Director, Composer

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994
  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992
  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, Arts Theatre, Adelaide, SA, 17 March 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992

Marcelle Schmitz - Actor, Director

  • Ninety, Studio Underground, Perth, WA, 1 July 2011
  • The Web, Playhouse Theatre, Perth, WA, 26 September 2009
  • The Web, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 3 September 2009
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?, Playhouse Theatre, Perth, WA, 17 May 2008
  • Honour, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 2007
  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005
  • Song of the Seals, Ocean Reef, Ocean Reef, WA, March 2003

Lucy Birkinshaw - Lighting Designer

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019
  • The Torrents, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 June 2019
  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019
  • In The Next room or, The Vibrator Play, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 20 October 2018
  • Hir, Studio Underground, Perth, WA, 10 May 2018
  • The Messiah, Playhouse Theatre, Perth, WA, July 2007
  • Woyzeck, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 16 July 2006

Anna Brockway - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Kate Champion - Choreographer

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Robert Cousins - Set Designer

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Murray Dowsett - Actor

Anatoly Frusin - Assistant Director

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

John Leary - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Rebecca Massey - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Bruce McKinven - Costume Designer, Designer, Set Designer

Edgar Metcalfe - Actor, Playwright, Director

Sally Morgan - Playwright, Director

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992
  • Sistergirl, Darwin Performing Arts Centre, Darwin, NT, 1 May 1992
  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, Arts Theatre, Adelaide, SA, 17 March 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992

David Murray - Lighting Designer

Nicholas Papademetriou - Actor

Christopher Pitman - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Kingsley Reeve - Sound Designer

Tess Schofield - Costume Designer

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Lisa Scott-Murphy - Movement Director

Clare Watson - Director, Playwright, Dramaturg

Daniel Wyllie - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Playhouse, South Bank, QLD, 12 July 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Caitlin Beresford-Ord - Actor

Adam Booth - Actor

Austin Castiglione - Actor

Matthew Dyktynski - Actor

Michelle Fornasier - Actor

Arielle Gray - Actor

Kirsty Hillhouse - Actor, Choreographer

Paul Jackson - Lighting Designer

Gillian Jones - Actor

  • The Glass Menagerie, Playhouse Theatre, Perth, WA, 14 March 2009
  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Claire Lovering - Actor

Emily McLean - Director, Assistant Director

  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019
  • Dust, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 28 June 2014
  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013
  • Other Desert Cities, Playhouse, South Bank, QLD, 10 August 2013
  • Other Desert Cities, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 20 July 2013
  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Richard Mellick - Playwright, Actor

Djunawong Mirindo - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994
  • Bran Nue Dae, Regal Theatre, Subiaco, WA, 14 August 1993
  • Bran Nue Dae, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 July 1993

Jo Morris - Actor

Dickon Oxenburgh - Actor, Adaptor

Sally Richardson - Assistant Director, Director, Devisor

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019
  • The Drover's Wives, Playhouse Theatre, Perth, WA, 1 February 2006
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005
  • Savage Grace, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 October 2002
  • The Other Woman, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 10 July 2002

Kevin Smith - Actor

  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Alexandria Steffensen - Actor

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019
  • Live Acts on Stage, Playhouse Theatre, Perth, WA, 20 February 2004
  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Gavin Tempany - Sound Designer

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Ali Torres - Actor

David Williamson - Playwright

Theresa Bell - Director

Sylvia Clarke - Actor

Lawrie Cullen-Tait - Director, Costume Designer, Set Designer

Kylie Farmer - Actor

Lynn Ferguson - Costume Designer

Margery Forde - Playwright

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 19 March 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Barbara Henry - Actor

  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992
  • Sistergirl, Darwin Performing Arts Centre, Darwin, NT, 1 May 1992
  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992

Tyler Hill - Costume Designer, Set Designer

Natalie Holmwood - Actor

Steve Jankowicz - Set Designer

Peter Kingston - Director

Verity Laughton - Playwright

Michael Loney - Actor

Hayley McElhinney - Actor

Travis McMahon - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999

William McNeill - Actor

India Mehta - Properties Master, Set Designer, Costume Designer

Kate Mulvany - Actor, Playwright

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019
  • The Web, Playhouse Theatre, Perth, WA, 26 September 2009
  • The Web, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 3 September 2009
  • Ruby's Last Dollar, Octagon Theatre, Crawley, WA, 1 August 2005
  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Hugh Parker - Actor

Boris Radmilovich - Actor, Director

Sue Rider - Director

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 19 March 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Cait Ryan - Assistant Stage Manager, Stage Manager

Ian Scott - Actor

William Shakespeare - Playwright

Scott Sheridan - Actor

Jeremy Sims - Director

Brett Smith - Sound Designer, Composer

Jacki Weaver - Actor

Tom Wright - Playwright, Adaptor

Jimi Bani - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2010
  • The Sapphires, Scott Theatre, Adelaide, SA, 25 February 2010
  • The Sapphires, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 January 2010
  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Hilary Bell - Playwright, Adaptor, Dramaturg

Ian Bolgia - Actor

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Becky Brown - Actor

Carol Burns - Actor

Gary Cooper - Actor

Denise Cox - Actor

Jenny Davis - Actor

Peter Dawson - Sound Designer

  • Boundary Street, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 12 September 2012
  • Boundary Street, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 4 March 2011
  • Yellow Moon, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 6 August 2010
  • The Shape of Things, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 14 May 2010

Kim de Lury - Actor

Paul English - Associate Director, Actor

Jacq Fairfax - Actor

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Jeffrey Jay Fowler - Director

Jessica Gower - Actor

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Shaun Gurton - Designer, Set Designer

Stephen Hawker - Technical Director, Lighting Designer

  • Torrez, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 25 June 2004
  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999

Mia Holton - Audiovisual Sequencer

John Howard - Actor

  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013
  • Rising Water, Playhouse, Melbourne, VIC, 5 August 2011
  • Rising Water, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 25 June 2011
  • Dead White Males, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 13 July 1995

Robert Juniper - Designer, Set Designer

Rachelle Lee - Actor

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Nick Maclaine - Actor

Pamela McDonald - Production Manager, Assistant Stage Manager

  • Private Lives, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 April 1997
  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Bran Nue Dae, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 July 1993

Lisa McGrath - Stage Manager

Heath Miller - Actor

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Julia Moody - Actor, Voice Coach

John Moore - Actor

Samantha Murray - Actor

Steven Nolan - Set Designer, Costume Designer, Designer

Louis Nowra - Playwright

Illana O'Halloran - Actor

  • X-Stacy, Bunbury Regional Entertainment Centre, Bunbury, WA, 10 April 2003
  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Tom O'Sullivan - Actor

Trevor Parfitt - Actor, Writer

Naomi Pigram - Actor

Myles Pollard - Actor

Susan Prior - Actor

Yasmina Reza - Playwright, Writer

Jodie Roche - Stage Manager

Steve Rodgers - Actor

  • The Torrents, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 June 2019
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Justine Saunders - Actor, Performer

Lucien Savron - Director

Toni Scanlan - Actor

Mark Shanahan - Musician

Michael Smith - Actor

Tanya Socorro - Production Manager

John Stanton - Actor

Randolph Stow - Writer, Playwright

Wendy Strehlow - Actor

Richard Talonga - Actor

Leith Taylor - Director

Brian Thomson - Designer, Set Designer

Michael Turkic - Actor

Ian Wilding - Playwright

  • The Carnivores, Playhouse Theatre, Perth, WA, 27 June 2006
  • Torrez, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 25 June 2004
  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004
  • Torrez, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 29 April 2004

Tennessee Williams - Playwright

Aljin Abella - Actor

Christine Anu - Actor

Rosemary Barr - Actor

John Berger - Writer

David Berthold - Director

  • Torrez, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 25 June 2004
  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004
  • Torrez, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 29 April 2004

Roy Billing - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001

Wayne Blair - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001

Paul Charlier - Composer

Lorrae Coffin - Musician

Dorothy Collard - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Paule Constable - Lighting Designer

Ian Cookesley - Production Manager

Andrew Crabbe - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001

Max Cullen - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Peter Cummins - Actor

Peter Docker - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008
  • Torrez, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 25 June 2004
  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004

Chris Donnelly - Lighting Designer

  • I Am My Own Wife, Studio Underground, Perth, WA, 12 October 2017
  • Coma Land, Studio Underground, Perth, WA, 20 July 2017
  • Flood, Studio Underground, Perth, WA, 17 January 2014

Casey Donovan - Actor

Ted Dykstra - Playwright, Director

Tanya Dytlewski-Socorro - Stage Manager, Production Manager

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Bran Nue Dae, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 July 1993

Jimmy Edgar - Actor

Chris Edmund - Director

Ben Elton - Playwright

  • Gasp!, Playhouse, South Bank, QLD, 17 November 2014
  • Gasp!, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 25 October 2014
  • Popcorn, Regal Theatre, Subiaco, WA, October 1999

Leon Ewing - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • One Destiny, Playhouse Theatre, Perth, WA, 30 August 2001
  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

Robert Faggetter - Actor

  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992
  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

Peter Farnan - Musical Director

Aidan Fennessy - Director, Playwright

Nicholas Flanagan - Actor, Playwright

Sophia Forrest - Actor

Julie Forsyth - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Virginia Gay - Dramaturg, Collaborator

  • The Torrents, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 July 2019
  • The Torrents, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 June 2019
  • Xenides, Studio Underground, Perth, WA, 25 October 2018

Max Gillies - Actor, Playwright

Russell Goldsmith - Sound Designer, Sound Composer, Composer

Harriet Gordon-Anderson - Actor

Richard Greenblatt - Playwright

Kate Hall - Actor

  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992
  • Sistergirl, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 April 1992
  • Sistergirl, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 13 February 1992

Rod Hall - Actor, Director, Playwright

Wayne Harrison - Director

Tim Hatley - Designer

Patrick Howe - Set Designer, Associate Designer

Matthew Hoy - Musician

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001

Ingle Knight - Actor

Max Lambert - Composer

Ningali Lawford - Actor

Ningali Lawford Wolf - Actor, Assistant Director

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008
  • Uncle Vanya, Octagon Theatre, Crawley, WA, 12 September 2005
  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Joan Lindsay - Writer, Author

Eliza Logan - Actor

  • Cloudstreet, Harvey Lichtenstein Theater, Fort Greene, New York, 2 October 2001
  • Cloudstreet, Olivier Theatre, London, 6 September 2001
  • Cloudstreet, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 June 2001

Sam Longley - Actor

Amy Mathews - Actor

Simon McBurney - Director, Adaptor, Performer

Mandy McElhinney - Actor

Renee McIntosh - Actor

Caroline McKenzie - Actor

Amber McMahon - Actor

Sarah McNeill - Actor

  • Extinction, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 19 September 2015
  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013
  • The Clean House, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 28 June 2010

Aubrey Mellor - Director

Ian Michael - Actor

Ben Mortley - Actor

Mel Munt - Actor

Elizabeth Nabben - Actor

Josie Ningali Lawford - Actor

Gibson Nolte - Actor

  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005
  • Proof, Octagon Theatre, Crawley, WA, 21 May 2004
  • Savage Grace, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 October 2002

Barry Otto - Actor

Chrissie Parrott - Movement Director, Director

  • The Red Balloon, Studio Underground, Perth, WA, 1 October 2015
  • The Seagull, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 August 2014
  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013

Angela Punch McGregor - Actor

Hannie Rayson - Playwright

Whitney Richards - Actor

  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013
  • Boy Gets Girl, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 September 2012
  • Arcadia, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 17 March 2012

Jaylene Riley - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994
  • Sistergirl, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 14 October 1992

John Romeril - Playwright

Peter Rowsthorn - Actor

Kazimir Sas - Actor

  • Twelfth Night, Playhouse Theatre, Perth, WA, 24 July 2010
  • Pool (No Water), Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 11 September 2009
  • The Dark Room, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 1 May 2009

Kerry Saxby - Technical Director, Sound Designer

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001
  • Private Lives, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 April 1997

Nikki Shiels - Actor

Christopher Shutt - Sound Composer, Sound Designer

Dennis Simmons - Actor

Carole Skinner - Actor

Adam Sollis - Actor

Elizabeth Spencer - Actor

Greg Stone - Actor

Greg Sully - Musician

James Sweeny - Actor

Phil Thomson - Director, Writer, Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004
  • One Destiny, Playhouse Theatre, Perth, WA, 30 August 2001
  • Bindjareb Pinjarra, Western Australian Actors' Centre, Mount Lawley, WA, 1994

Robert van Mackelenberg - Actor

Rick Watson-Heath - Entrepreneur

  • X-Stacy, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 March 2003
  • X-Stacy, Laycock Street Theatre, North Gosford, NSW, 6 March 2003
  • X-Stacy, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 6 March 2003

Nicki Wendt - Actor

  • Private Lives, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 April 1997
  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996
  • Miss Bosnia, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 15 February 1996

Mark Wheatley - Adaptor

Alison Whyte - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 6 May 2019
  • Rising Water, Playhouse, Melbourne, VIC, 5 August 2011
  • Rising Water, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 25 June 2011

Lisa Adam - Actor

Melissa Agnew - Dialect Coach

Edward Albee - Playwright

Elizabeth Alexander - Actor

Janet Andrewartha - Actor, Assistant Director

Michael Angus - Director, Actor

Akos Armont - Actor

  • The Web, Playhouse Theatre, Perth, WA, 26 September 2009
  • The Web, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 3 September 2009

Jessica Audsley - Assistant Stage Manager

Zoe Backes - Deputy Stage Manager

Jon Robin Baitz - Playwright

Mick Barnfather - Performer

Charlotte Barrett - Assistant Stage Manager

John Batchelor - Actor

Lilo Baur - Performer

Fayssal Bazzi - Actor

Samuel Beckett - Playwright

  • Endgame, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 27 May 2017
  • Waiting for Godot, The Hole in the Wall Theatre, Leederville, WA, 27 May 1993

James Bell - Actor

Chris Bendall - Assistant Director

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

Susan Benfer - Tour Manager

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994

Heath Bergersen - Actor

Sermsah Bin Saad - Actor

Steve Bisley - Actor

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Laura Black - Actor, Playwright, Director

Julia Blake - Actor

Shannon Bott - Performer, Choreographer

Jason Bovaird - Assistant Stage Manager

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

Andrew Bovell - Playwright

Clint Bracknell - Composer, Sound Designer

Caroline Brazier - Actor

  • Gasp!, Playhouse, South Bank, QLD, 17 November 2014
  • Gasp!, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 25 October 2014

Bertolt Brecht - Playwright

Riley Brooker - Actor

Alyson Brown - Stage Manager

Andrew Buchanan - Actor

Tina Bursill - Actor

Mitchell Butel - Actor

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Jodie Buzza - Actor

Shauntai Carr - Actor

Grant Cartwright - Actor

Cheree Cassidy - Actor

Mary Beth Cavanaugh - Choreographer

Anton Chekhov - Playwright

  • The Seagull, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 August 2014
  • Uncle Vanya, Octagon Theatre, Crawley, WA, 12 September 2005

Marco Chiappi - Actor

  • Torrez, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 25 June 2004
  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004

Caryl Churchill - Playwright

Conrad Coleby - Actor

Robert Coleby - Actor

Vince Colosimo - Actor

Desmond Connellan - Actor

Geraldine Cook - Voice Coach

Daisy Coyle - Actor

Robin Cuming - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994

Stephen Curtis - Designer

Rob Dallas - Stage Manager

Tim Dashwood - Actor

Gareth Davies - Actor

  • The Torrents, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 July 2019
  • The Torrents, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 June 2019

Rachael Dease - Composer, Sound Designer

Joan Didion - Playwright

Brett Dimer - Actor

Michelle Doake - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995
  • Dead White Males, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 13 July 1995

Syvana Doolan - Actor

Isaac Drandich - Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004
  • One Destiny, Playhouse Theatre, Perth, WA, 30 August 2001

Alan Dukes - Actor

Penny Everingham - Actor

Brendan Ewing - Actor

  • The Eisteddfod, Studio Underground, Perth, WA, 22 June 2017
  • Woyzeck, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 16 July 2006

Dale Ferguson - Designer

Lindsay Field - Vocal Arranger

Hannes Flascberger - Performer

Justin Fleming - Adaptor

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016
  • Tartuffe, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 22 October 2016

Callum Fletcher - Actor

  • Rising Water, Playhouse, Melbourne, VIC, 5 August 2011
  • Rising Water, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 25 June 2011

Daniel Fletcher - Fight Director

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

Peter Francis - Actor

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Athol Fugard - Director, Playwright, Actor

  • The Island, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 6 February 2003
  • Valley Song, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 24 April 1996

Jonathan Gavin - Performer, Actor

Harry Gibson - Adaptor, Director

Andrew S. Gilbert - Actor

Caroline Gillmer - Actor

Darren Gilshenan - Actor

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016
  • Tartuffe, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 22 October 2016

Dianna Girling - Wigmaker, Hair Stylist

Neill Gladwin - Playwright, Director, Actor

  • Red Dog, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 2006
  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Paul Goddard - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996
  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Robin Goldsworthy - Actor

  • The Web, Playhouse Theatre, Perth, WA, 26 September 2009
  • The Web, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 3 September 2009

Lucy Goleby - Actor

  • Gasp!, Playhouse, South Bank, QLD, 17 November 2014
  • Gasp!, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 25 October 2014

Paul Grabowsky - Composer

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

Marcus Graham - Actor

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005
  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Ron Graham - Actor

  • Meekatharra, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 1993
  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Michaela Granit - Performer

Ashley Greig - Sound Designer

David Greig - Playwright

Robert Grubb - Actor

Kim Gyngell - Actor

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

James Hagan - Actor, Voice Coach

Alice Haines - Actor

Paul Hamilton - Performer

Roz Hammond - Actor

Christopher Hampton - Translator

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

James Hancock - Actor

Kathryn Hanlon - Actor

Mort Hanson - Actor

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Jane Harders - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996
  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Margaret Harvey - Actor

Ella Hetherington - Actor

Jac Hill - Actor

Edwin Hodgeman - Actor

Megan Holloway - Actor

Peter Houghton - Playwright, Director, Actor

Paul Ireland - Actor

Peter J Ireland - Actor

Emma Jackson - Actor

Andrew James - Actor

  • Torrez, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 25 June 2004
  • Torrez, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 27 May 2004

Jolyon James - Director

Jacinta John - Actor

  • Pool (No Water), Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 11 September 2009
  • The Dark Room, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 1 May 2009

Vanessa Johnson - Actor

Michael Kantor - Director

  • The Odyssey, Silver Jubilee Pavilion, Claremont, WA, 15 February 2006
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Daniel Keene - Playwright, Adaptor

Robert Kemp - Designer, Costume Designer, Set Designer

Steve Kidd - Actor

Juliette Kingcott - Assistant Stage Manager

Christopher Kirby - Actor

Jason Klarwein - Actor

Isabel Knights - Actor

Edie Kurzer - Designer

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Ray Lawler - Playwright

Philip Lethlean - Lighting Designer

Amanda Levy - Actor

Lynette Lewis - Actor

Chong Lim - Musical Arranger, Musical Director, Musician

Alan Little - Actor

  • The Torrents, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 July 2019
  • Skylab, Studio Underground, Perth, WA, 16 August 2018

Kenneth Lonergan - Playwright, Writer

Rhoda Lopez - Actor

James Luscombe - Sound Designer

Simon Lyndon - Actor

Alex Malone - Actor

Claude Marcos - Designer, Set Designer

  • Honour, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 2007
  • Woyzeck, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 16 July 2006

Gavin Marshall - Actor

Talya Masel - Director

Lisa Maza - Actor

Belinda McClory - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Mabel McCormack - Actor

Helen McDonald - Actor

Anna McGahan - Actor

William McInnes - Actor

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

Felicity McKay - Actor

Declan McMonagle - Audiovisual Sequencer

Joseph Mercurio - Lighting Designer

  • The Damned, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 14 October 2011
  • This Is Our Youth, The Store Room, North Fitzroy, VIC, 23 January 2002

Stefan Metz - Performer

Victoria Mielewska - Voice Coach

Arthur Miller - Playwright

Angie Milliken - Actor

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Margaret Mills - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Yukio Mishima - Playwright

  • The Lady Aoi, Playhouse Theatre, Perth, WA, 2 February 2007
  • Lady Aoi, Playhouse Theatre, Perth, WA, February 2007

Jane Mitchell - Lighting Designer, Assistant Stage Manager

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995
  • Dead White Males, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 13 July 1995

Jean-Baptiste Moliere - Playwright

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016
  • Tartuffe, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 22 October 2016

Glenna Morrison - Actor

James Morrison - Composer, Musician, Musical Director

Kyle Morrison - Director, Assistant Director

Clare Moss - Actor

Renee Mulder - Designer, Set Designer, Costume Designer

Daniel Murphy - Actor

Mike Nanning - Technical Director, Lighting Designer

Paula Nazarski - Actor

Veronica Neave - Actor

Tess Negroponte - Costume Designer

Robyn Nevin - Director

David Ngoombujarra - Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004
  • The Island, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 6 February 2003

Noriko Nishimoto - Puppeteer

Caroline Noh - Vocal Arranger

Millicent O'Hara - Actor

Ben O'Toole - Actor

Kathryn Osborne - Assistant Director, Associate Director

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 6 May 2019
  • Our Town, State Theatre Centre Courtyard, WA, 8 February 2019

Nicholas Parsons - Playwright

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Emma Pask - Actor

Mark Pegler - Actor

Stephen Pigram - Musical Director, Musician

Leah Purcell - Actor

Adam Quinn - Production Manager

Matthew Ralph - Actor

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996
  • Miss Bosnia, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 15 February 1996

Scott Rankin - Writer, Playwright, Director

Andrew Raymond - Set Designer, Designer

Melodie Reynolds-Diarra - Playwright, Actor

Steve Rogers - Actor

Jilli Romanis - Stage Manager

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994
  • Sistergirl, Regal Theatre, Subiaco, WA, 22 September 1994

Steven Rooke - Actor

  • Gasp!, Playhouse, South Bank, QLD, 17 November 2014
  • Gasp!, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 25 October 2014

Lauren Ross - Assistant Set Designer, Set Designer, Costume Designer

Giuseppe Rotondella - Actor

Georgie Rowlands - Actor

Sarah Ruhl - Playwright

Guy Rundle - Director, Writer, Playwright

Brian Saaban - Actor

Leon Salom - Set Designer, Designer, Costume Designer

Christopher Schlusser - Actor

Michael Scott-Mitchell - Set Designer

John Senczuk - Designer

John Sheedy - Director

  • Far Away, Playhouse Theatre, Perth, WA, 16 August 2008
  • Terrorism, Hayman Theatre, Bentley, WA, 1 September 2005

Edward Simpson - Actor, Performer

David Smyth - Actor

Tim Solly - Actor

  • Yellow Moon, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 6 August 2010
  • The Shape of Things, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 14 May 2010

Nicole Spanbroek - Actor

  • Miss Bosnia, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 15 February 1996
  • Cosi, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 May 1995

Kaye Stevenson - Actor

Tom Stoppard - Playwright

  • Arcadia, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 17 March 2012
  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Sam Strong - Director

Peter Sutherland - Stage Manager, Assistant Stage Manager

Ethan Sutton - Actor

Henri Szeps - Actor

Fiona Todd - Actor

Christopher Tooher - Producer

Peta Toppano - Actor

  • Cosi, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 May 1995
  • Blood Moon, Western Australia, WA, 1993

Michael Tuahine - Actor

Sioban Tuke - Assistant Director, Artistic Director

Hellie Turner - Playwright

Alana Valentine - Dramaturg, Playwright

  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005
  • Savage Grace, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 30 October 2002

Dylan Vaughan-Jones - Actor

Tasma Walton - Actor

John Waters - Actor

Michael Watson - Actor

  • Dead Heart, Eveleigh Railway Yards, Eveleigh, NSW, 12 March 1994
  • Dead Heart, Old Boans Warehouse, East Perth, WA, 5 February 1994

Irvine Welsh - Writer

Oliver Wenn - Actor

George Whaley - Adaptor, Actor

Alex Williams - Actor

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016
  • Tartuffe, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 22 October 2016

Gina Williams - Actor

Sher Williams-Hood - Actor

Pippa Williamson - Actor

Cai Witt - Actor

Scott Witt - Movement Director

John Wood - Actor

  • Art, Regal Theatre, Subiaco, WA, August 2001
  • Art, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 January 2001

Amanda Woodhams - Actor

  • The Damned, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 14 October 2011
  • Twelfth Night, Playhouse Theatre, Perth, WA, 24 July 2010

Tim Wright - Producer, Actor

Terry Yeboah - Actor

Shubhadra Young - Actor

Ahmad Abas - Actor

  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

Lois Achimovich - Playwright

Cordula Albrecht - Costume Co-ordinator

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Jacob Allan - Actor

Shannen Alyce - Actor

Patrick Bin Amat - Musician

Garth Andersen - Director

Hollie Andrew - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2010

Gabriel Andrews - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Rachel Appino - Designer

Kai Arbuckle - Actor

  • Rising Water, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 25 June 2011

Kerry Armstrong - Actor

  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Paul Ashcroft - Actor

  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013

Catherine Ashton - Wardrobe Master / Mistress

Kate Atkinson - Actor

  • Miss Bosnia, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 15 February 1996

David Auburn - Playwright

  • Proof, Octagon Theatre, Crawley, WA, 21 May 2004

Valerie Bader - Actor

Phillip Bailey - Sound Designer, Composer

Patrick Barlow - Playwright

Christian Barrett-Hill - Actor

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Tony Bartuccio - Choreographer

Vanessa Bates - Playwright

Hilary Beaton - Dramaturg

Emma Beaurepaire - Assistant Stage Manager

James Beck - Actor

Rachael Beck - Actor

Patsy Bedford - Dialect Coach

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Andrew Bellchambers - Designer

Heath Bergerson - Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Angela Betzien - Playwright

  • The Dark Room, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 1 May 2009

Gita Bezard - Playwright

Esmerelda Bihl - Actor

  • Valley Song, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 24 April 1996

Paul Bishop - Actor

Elizabeth Blackmore - Actor

Patrick Blackwell - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Paul Blackwell - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Maggie Blinco - Actor

Clare Blumer - Actor

  • Honour, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 2007

Jane Bodie - Playwright

  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019

Ross Bolleter - Composer

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Sarah Borg - Actor

  • Woyzeck, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 16 July 2006

Felicity Bott - Performer, Choreographer

Laura Boynes - Movement Director

Kylie Bracknell - Actor

Rick Brayford - Director

Emily Brennan - Actor

  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019

Joshua Brennan - Actor

  • Flood, Studio Underground, Perth, WA, 17 January 2014

Wade Briggs - Actor

  • The Damned, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 14 October 2011

David Britton - Playwright

  • Plainsong, University of Western Australia , Crawley, WA, February 2000

Andrew Broadbent - Actor

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

George Brooking - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Emmanuel Brown - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Anne Browning - Director

  • The Pitch, Subiaco Arts Centre, Subiaco, WA, 22 July 2008

Shalom Brune-Franklin - Actor

David Buchanan - Composer, Playwright

Georg Buchner - Playwright

  • Woyzeck, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 16 July 2006

Helen Buday - Actor

  • After Dinner, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 November 1997

Moira Buffini - Playwright

  • Dinner, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 14 March 2015

Simon Burke - Actor

Adrian Butcher - Director

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Kelly Butler - Actor

Tania Byrne - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996

Roderick Cairns - Actor

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Jeremy Callaghan - Actor

  • Cosi, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 May 1995

Matt Cameron - Playwright

Michael Cameron - Actor

Duncan Campbell - Musician

Nick Candy - Actor

Michael Carmody - Video Designer

Kim Carroll - Costume Co-ordinator

Luke Carroll - Actor

Peter Carroll - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996

Peggy Carter - Make-up Artist

Matt Castelli - Actor

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Aaron Catalan - Actor

Miguel Cayazaya - Actor

Mark Chan - Sound Designer, Composer

Jangoo Chapkhana - Musical Director

  • Assassins, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 16 June 2018

Angela Chaplin - Director

Tao Chen - Assistant Director

Simon Chilvers - Actor

Felix Ching Ching Ho - Assistant Director

Jub Clarke - Actor

Simon Clarke - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Greig Coetzee - Writer, Actor

Tony Cogin - Actor

  • The Torrents, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 June 2019

Peter Collingwood - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Jane Conroy - Actor

Tom Considine - Actor

Kristelle Conti - Actor

Tamara Cook - Actor

Lucy Cooke - Actor

Malcolm C. Cooke - Producer

Oliver Cooney - Performer

Peter Coppin - Historian

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Louis Corbett - Actor

Darryl Cordell - Set Designer

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Mandy Corunna - Stage Manager

Travis Cotton - Actor

  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Richard Cottrell - Director

Noel Coward - Playwright

  • Blithe Sprit, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 18 July 2015

St John Cowcher - Actor

Tony David Cray - Composer

Theresa Creed - Actor

  • Sistergirl, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 October 1994

Rhonda Ellen Cressey - Actor

  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Adam Crouch - Actor

  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Beth Daly - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996

Stuart Davies-Slate - Composer

  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

Jack Davis - Playwright

Hannah Day - Actor

  • Extinction, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 19 September 2015

Ashley de Prazer - Video Designer, Photographer

Carmel Dean - Musical Director

Nathaniel Dean - Actor

Tempany Deckhart - Actor

  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Charlotte Devenport - Actor

  • Dust, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 28 June 2014

Greg Diamantis - Tour Manager

Jane Diamond - Choreographer, Performer

Patrick Dickson - Actor

Arthur Dignam - Actor

Ernie Dingo - Actor

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Richard Dinnen - Electrician

Davey Ditch - Actor

Leonie Dixon - Stage Manager

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Philip Dodd - Actor

  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

Declan Donnellan - Adaptor

  • Antigone, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, August 2002

Amanda Douge - Actor

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Sage Douglas - Actor

  • The Damned, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 14 October 2011

Vanessa Downing - Actor

Morgan Dowsett - Assistant Director

  • God of Carnage, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 4 May 2009

Brett Dowson - Actor

Melinda Dransfield - Actor

Mackenzie Dunn - Actor

  • Assassins, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 16 June 2018

Friedrich Dürrenmatt - Playwright

  • The Visit, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 11 May 2005

Doris Eaton - Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Matthew Edgerton - Director

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

Gale Edwards - Director

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Lauren Edwards - Stage Manager

Ben Ellis - Playwright

Euripides - Playwright

  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005

Eden Falk - Actor, Assistant Director

Judi Farr - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Torry Fenton - Actor

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Taryn Fiebig - Actor

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

Susan Field - Designer

Jennifer Flowers - Actor

Dario Fo - Playwright

Paula Forrest - Actor

Alan Fowler - Actor

Glenn Francis - Designer

Andrew Fraser - Actor, Fight Director

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Michael Frayn - Playwright

  • Copenhagen, Octagon Theatre, Crawley, WA, 9 August 2002

Sofia Freden - Playwright

Patrick Frost - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Adam Gardnir - Set Designer, Costume Designer

Marissa Garreffa - Associate Director

  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005

Nicholas Garsden - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Georgina Gayler - Actor

Leila George - Actor

  • The Seagull, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 August 2014

Tarryn Gill - Costume Designer

  • Hir, Studio Underground, Perth, WA, 10 May 2018

Rebecca Gilman - Playwright

  • Boy Gets Girl, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 September 2012

Debbie Gitton - Director

Nikolai Gogol - Playwright

Oriel Gray - Playwright

  • The Torrents, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 July 2019

Francis Greenslade - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Steven Grives - Actor

Stephen Adly Guirgis - Playwright

Andrew Hale - Director

Renee Hale - Actor

Julia Hales - Actor

Sophia Hall - Actor

Naomi Hanbury - Actor

Brenna Harding - Actor

Pavan Hari - Composer, Musician

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

David Harrower - Adaptor

Steve Hawke - Playwright

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Sean Hawkins - Actor

Bill Haycock - Designer

Glenn Hayden - Director

Sohan Ariel Hayes - Video Designer

Glenn Hazeldine - Actor

Michael Healey - Playwright

Steve Hearne - Musical Director

  • Medea 05, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 31 March 2005

Bobbi Henry - Actor

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Natasha Herbert - Actor

Dorothy Hewett - Playwright

Jack Hibberd - Playwright

Nicholas Higgins - Lighting Designer

Susan Hilferty - Designer, Associate Director

  • Valley Song, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 24 April 1996

Michael Hodge - Playwright

Paul Hodge - Composer, Playwright

Philip Holder - Actor

Peter Holland - Actor

David Holman - Adaptor

Joel Horwood - Actor

Talei Howell-Price - Actor

Zhang Huaxiang - Designer, Mask Maker

Ben Hughes - Lighting Designer

Lindy Hume - Director

  • Life x 3, Playhouse Theatre, Perth, WA, September 2007

Kirstie Hutton - Actor

David Hynes - Actor

Jessica Ipkendanz - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Sue Irvin - Musician

Chris Isaacs - Playwright

  • Flood, Studio Underground, Perth, WA, 17 January 2014

Francis D Italiano - Set Designer

David Ives - Playwright

Yutaka Izumihara - Actor

Rose Jackson - Costume Designer

Peter Jagger - Actor

June Jago - Dialect Coach

David James - Actor

Robert Jeffreys - Playwright

Kate Jenkinson - Actor

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Richard John - Musical Supervisor

Rob Johnson - Actor

  • The Torrents, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 June 2019

Marie-Louise Jolicoeur - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996

Lisle Jones - Actor

Jackson Juliani - Actor

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Kristof Kaczmarek - Actor

Marta Kaczmarek - Actor

Vasso Kalamaras - Playwright

Rita Kalnejais - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Sarah Kane - Playwright

  • Crave, Black Swan HQ, Nedlands, WA, August 2004

Keagan Kang - Actor

John Kani - Devisor

  • The Island, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 6 February 2003

Lally Katz - Playwright

Moises Kaufman - Playwright

Jane Kayle - Make-up Artist

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Paul Kelly - Musical Director

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Deborah Kennedy - Actor

Sarah Kernot - Tour Manager

Sukhjit Kaur Khalsa - Writer, Performer

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

Duncan King-Smith - Sound Designer

Roger Kirk - Costume Designer

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Tom Kitt - Composer

Christopher Koch - Author

Xani Kolac - Musical Director

  • Xenides, Studio Underground, Perth, WA, 25 October 2018

Peter Kowitz - Actor

Didi Kriel - Composer

  • Valley Song, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 24 April 1996

Tony Kushner - Playwright

Bert LaBonté - Actor

Neil LaBute - Playwright

Sara Lambert - Actor

  • Arcadia, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 1 December 1995

Albert Lamorisse - Writer

Sophie Lee - Actor

Rosemarie Lenzo - Actor

Tracy Letts - Playwright

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Jeremy Levi - Actor

Abbie-lee Lewis - Actor

  • Our Town, State Theatre Centre Courtyard, WA, 8 February 2019

Andrew Lewis - Director

  • The Damned, State Theatre Centre of Western Australia, Perth, WA, 14 October 2011

Ben Lewis - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Vanessa Leyonhjelm - Costume Designer

Frank Lilley - Technician

Tessa Lind - Actor

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016

John Ajvide Lindqvist - Author

Glenda Linscott - Actor

  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019

Joan Littlewood - Playwright

Derek Local - Musician

Tracy Grant Lord - Set Designer, Costume Designer

Miyuki Lotz - Actor

Nakkiah Lui - Playwright

Stuart Lumsden - Actor

David Lynch - Associate Director

Maryanne Lynch - Dramaturg

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Brett Lyons - Sound Designer

Tes Lyssiotis - Playwright

Taylor Mac - Playwright

  • Hir, Studio Underground, Perth, WA, 10 May 2018

Renee Macintosh - Actor

  • Honour, Playhouse Theatre, Perth, WA, October 2007

Michael Maclean - Production Manager

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

Richard Maganga - Actor

  • Water, Studio Underground, Perth, WA, 9 May 2019

Deborah Mailman - Devisor, Actor

David Mamet - Playwright

Mannie Manim - Lighting Designer

  • Valley Song, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 24 April 1996

Tracy Mann - Actor

Patrick Marber - Playwright

  • Closer, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, October 1999

Kirsty Marillier - Actor

  • Coma Land, Studio Underground, Perth, WA, 20 July 2017

Mand Markey - Costume Designer

Danny Marr - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Kaylene Marr - Visual Artist

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Cherish Marrington - Costume Designer

Matthew Marshall - Lighting Designer

Matthew Marshall - Designer

Billy Marshall-Stoneking - Playwright

Amy Matthews - Actor

Tariro Mavondo - Actor

Rachael Maza Long - Director

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Rhys McConnochie - Director

  • Blackrock, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 22 August 1996

Josh McConville - Actor

Kathryn McCusker - Actor

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

Indira McDonald - Director

Marnie McDonald - Stage Manager

Roxanne McDonald - Songwriter

Suzannah McDonald - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Amy McDowell - Actor

Andrew McFarlane - Actor

  • Arcadia, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 17 March 2012

Frank McGuinness - Translator

Ebony McGuire - Actor

Gordon McIntyre - Playwright

Luke McMahon - Actor

  • Shrine, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 31 August 2013

Melissa McMahon - Actor

Babs McMillan - Actor

Jenny McNae - Choreographer

Jean McQuarrie - Musical Supervisor

Danielle Micich - Choreographer, Performer

Selina Middleton - Dialect Coach

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Simonetta Miles - Actor

Jovana Miletic - Actor

Roger Miller - Lighting Operator

Suzie Miller - Playwright

  • Dust, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 28 June 2014

Tim Minchin - Actor

Jerry Mofokeng - Director

  • The Island, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 6 February 2003

Natalie Moir - Assistant Stage Manager

Nathaniel Moncrieff - Playwright

Kenneth Moraleda - Actor

Brittany Morel - Actor

Dean Morris - Production Manager

Slawomir Mrozek - Playwright

Amanda Muggleton - Actor

  • Madagascar, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 October 2010

Rob Muir - Composer

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Clare Munday - Actor

  • Away, Octagon Theatre, Crawley, WA, 24 May 2001

Liz Mundell - Assistant Stage Manager, Actor

Munrooroo - Writer

Martina Murray - Stage Manager

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Gemma Mylonas - Actor

Lynette Narkle - Actor

Sarah Nelson - Actor

Glynn Nicholas - Playwright

Heather Nimmo - Playwright

Winston Ntshona - Playwright

  • The Island, The New Dolphin Theatre, Crawley, WA, 6 February 2003

Finn O'Branagain - Associate Director, Writer

Philippa O'Brien - Designer

  • Love Child, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 November 1995

Kathryn O'Halloran - Assistant Stage Manager

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016

Rory O'Keeffe - Actor

Errol O'Neill - Actor

Benjamin Oakes - Actor

Chloe Ogilvie - Lighting Designer

  • Our Town, State Theatre Centre Courtyard, WA, 8 February 2019

June Oscar - Dialect Coach

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Mona Oscar - Dialect Coach

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Kemal Osman - Actor

Morgan Owen - Actor

  • Coma Land, Studio Underground, Perth, WA, 20 July 2017

Celia Pacquola - Actor

  • The Torrents, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 July 2019

Justin Palazzo-Orr - Fight Director

Jack Palit - Actor

  • Hir, Studio Underground, Perth, WA, 10 May 2018

Karen Palmer - Stage Manager

Stephanie Panozzo - Actor

Miles Paras - Actor

  • Miss Bosnia, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 15 February 1996

Glenn Parry - Electrician

Jessica Paterson - Actor

Tony Pavey-Smith - Stage Manager

Jonathan Paxman - Choir Master/Mistress

  • Our Town, State Theatre Centre Courtyard, WA, 8 February 2019

Aaron Pedersen - Actor

Fiona Pepper - Actor

Zoe Pepper - Director

  • Hir, Studio Underground, Perth, WA, 10 May 2018

Cliff Pereira - Actor

Cecelia Peters - Actor

Chris Peters - Fight Director

Anne Phelan - Actor

Anthony Phelan - Actor

Mouche Phillips - Producer

Stephen Phillips - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Genevieve Picot - Actor

Alan Pigram - Musician

Philip Pigram - Musician

Harold Pinter - Playwright

Luigi Pirandello - Playwright

Marion Potts - Assistant Director

Michele Preshaw - Lighting Designer

Oleg Presnyakov - Playwright

  • Terrorism, Hayman Theatre, Bentley, WA, 1 September 2005

Vladimir Presnyakov - Playwright

  • Terrorism, Hayman Theatre, Bentley, WA, 1 September 2005

Niki-J Price - Movement Director

  • Gasp!, Playhouse, South Bank, QLD, 17 November 2014

Kelton Pull - Actor

Nick Purtle - Actor

  • Cosi, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 May 1995

Angelina Quick - Actor

Chris Quigley - Playwright

Robin Ramsay - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996

Lois Ramsey - Actor

Paige Rattray - Director

Mark Ravenhill - Playwright

  • Pool (No Water), Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 11 September 2009

Jolly Read - Playwright

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Tony Reagan - Producer

Caroline Reid - Writer

Robert Reid - Playwright

James Renfrey - Lighting Designer

Kate Revz - Assistant Director

  • Far Away, Playhouse Theatre, Perth, WA, 16 August 2008

Melodie Reynolds - Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Damian Rice - Actor

Catherine Richardson - Actor

Rose Riley - Actor

  • Flood, Studio Underground, Perth, WA, 17 January 2014

Alain Robbe-Grillet - Writer

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

Rebekah Robertson - Actor

Tim Robertson - Actor

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Melanie Robinson - Sound Designer, Voice Coach

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019

Ben Rogan - Actor

  • After Dinner, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 November 1997

J. T. Rogers - Playwright

  • Madagascar, Playhouse Theatre, Perth, WA, 23 October 2010

Brian Rooney - Actor

Sophie Ross - Collaborator

  • Xenides, Studio Underground, Perth, WA, 25 October 2018

Edmond Rostand - Playwright

Marthe Rovik - Actor

Richard Roxburgh - Adaptor, Director

Steele Rudd - Author

Johan Rundkvist - Director

Willy Russell - Playwright

Ingrid Ruz - Actor

Caitlin Ryan - Costume Designer

Peter Sa'ena-Brown - Actor

  • Heretic, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, June 1996

Sally Sander - Actor

Julez Sangster - Administrator

Anne-Louise Sarks - Playwright

  • Medea, Studio Underground, Perth, WA, 8 August 2019

Brooke Satchwell - Actor

John Saunders - Actor

Kim Saunders - Set Designer

Greta Scacchi - Actor

  • The Seagull, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 9 August 2014

John Scandrett - Sound Designer

Nick Schlieper - Lighting Designer

Marcelle Schmidt - Producer

Maitland Schnaars - Actor

Lara Schwerdt - Actor

Helen Searle - Actor

  • Boy Gets Girl, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 15 September 2012

Judith Sears - Stage Manager

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Shari Sebbens - Actor

  • Our Town, State Theatre Centre Courtyard, WA, 8 February 2019

Stephen Sewell - Playwright

Isla Shaw - Set Designer, Costume Designer

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

Jim Shaw - Actor

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Steve Shaw - Actor

  • Cosi, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 11 May 1995

Beth Shelton - Choreographer

Katya Shevtsov - Actor

Guy Simon - Actor

Neil Simon - Playwright

Daniel Sinclair - Assistant Stage Manager

Rainee Skinner - Actor

Grace Smibert - Actor

Roy Smiles - Playwright

Stephen Sondheim - Musical Arranger, Lyricist

  • Assassins, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 16 June 2018

Sophocles - Playwright

  • Antigone, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, August 2002

Kevin Spratt - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Barbara Stephens - Actor

Patricia Stephenson - Actor

Shelagh Stephenson - Playwright

Shane Stevens - Lighting Designer

Stephen Stewart - Actor

  • Yandy, Octagon Theatre, Crawley, WA, 8 October 2004

Tom Stokes - Actor

Emily Stokoe - Stage Manager

  • Fully Sikh, Studio Underground, Perth, WA, 10 October 2019

Mark Storen - Composer

Rozina Suliman - Costume Designer

  • Coma Land, Studio Underground, Perth, WA, 20 July 2017

Alan Surgener - Designer

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Ben Sutton - Actor

  • Coma Land, Studio Underground, Perth, WA, 20 July 2017

Bernie Tan - Lighting Designer

Paul Tassone - Actor

Anthony Taufa - Actor

Sean Taylor - Actor

Justine Thompson - Stage Manager

Katherine Thomson - Playwright

Fiona Thorn - Composer

John Thorn - Composer

Jack Thorne - Adaptor

Sigrid Thornton - Actor

Rob Tice - Sound Operator/Engineer

  • Tourmaline, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 9 February 1993

Andrew Tighe - Actor

Freya Tingley - Actor

  • Far Away, Playhouse Theatre, Perth, WA, 16 August 2008

Sue Tischler - Producer

Katherine Tonkin - Collaborator

  • Xenides, Studio Underground, Perth, WA, 25 October 2018

Steve Toulmin - Composer, Sound Designer

Ian Toyne - Actor

Anna Tregloan - Set Designer

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Tony Tripp - Designer

Lea Trowbridge - Assistant Stage Manager

Richard Tulloch - Adaptor

  • Midnite, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 7 December 1991

Sandra Umbagai-Clarke - Actor

  • Jandamarra, Perth Convention and Exhibition Centre, Perth, WA, 9 February 2008

Andrew Upton - Adaptor

Richard Vabre - Lighting Designer

Lincoln Vickery - Actor

Lindsay Vickery - Writer

  • Rendez-Vous, Rechabites Hall, Northbridge, WA, 21 November 2001

Anna Volska - Actor

Graham Waine - Lighting Designer

Doug Walker - Actor

Douglas Walker - Actor

George F. Walker - Playwright

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Jay Walsh - Actor

Sean Walsh - Performer

Damian Walshe-Howling - Actor

David Walters - Lighting Designer

John Weidman - Author

  • Assassins, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 16 June 2018

Emily Weir - Actor

  • Tartuffe, Playhouse, South Bank, QLD, 12 November 2016

Elliot Weston - Actor

Fred Whitlock - Actor

Oscar Wilde - Playwright

Megan Wilding - Actor

Ben Wilkinson - Performer

Michael Wilkinson - Costume Designer

Gemma Willing - Actor

  • Dust, Heath Ledger Theatre, Northbridge, WA, 28 June 2014

Sarah Woods - Actor

Doug Wright - Playwright

Jo Wyndham - Actor

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Wang Xiaoying - Director

Hoa Xuande - Actor

Dawn Yates - Performer

Brian Yorkey - Book and Lyrics

David Young - Musical Director

Jona Zeschke - Actor

  • Killer Joe, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 July 1997

Yan Zhao - Costume Designer

Catherine Zimdahl - Playwright

Works
Medea
Resources
Organisation Identifier 8030