Contributor Martin del Amo
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Choreographer, Dancer, Director
Events

Choreographer

Performer

Dancer

Creator

Director

Contributing Artist

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Devisor

  • Short Works, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 May 1997

Movement Director

Producer

  • Short Works, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 May 1997

Gail Priest - Sound Designer, Composer, Sound Artist, Musician, Sound Composer, Performer

Samuel James - Director, Performer, Various, Video Artist

Lizzie Thomson - Dancer, Performer

Georgie Read - Dancer, Performer

Peter Fraser - Dancer

Linda Luke - Dancer

Sue Healey - Performer, Dancer, Choreographer, Filmmaker

Nikki Heywood - Dancer, Director, Performer, Dramaturg, Vocalist

Dean Walsh - Performer, Choreographer

Virginia Boyle - Designer, Costume Designer

Cat Hope - Composer

Julie-Anne Long - Choreographer, Performer, Dancer

Clytie Smith - Lighting Designer, Production Coordinator

Michael Whaites - Artistic Director, Choreographer

Carly Armstrong - Dancer

Rosie Dennis - Performer, Coordinator

Benjamin Hancock - Choreographer, Dancer, Performer

Jamie Lee - Dancer

Jessica Lewis - Dancer

Jehane Lindley - Dancer

Deborah Pollard - Creator, Contributing Artist

Christopher Ryan - Consultant, Curator

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996

Rhiannon Spratling - Dancer

Nalina Wait - Dancer, Performer

Amy Wiseman - Dancer

Mirabelle Wouters - Creator, Designer, Set Designer

Frumpus - Performance Group, Performer

  • Nighttime #4, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 2007
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Justin Ashworth - Composer, Sound Artist

Holly Bennett - Dancer

Garry Bradbury - Sound Designer

James Brown - Photographer, Technician

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010
  • Nighttime #1, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 1 April 2007

Trevor Brown - Coordinator

Francesca Cathie - Lighting Designer, Stage Manager

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Gerard Crewdson - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996

Annette Dale - Production Manager, Stage Manager

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Benjamin Davis - Lighting Designer

Fi Digney - Percussionist

Shona Erskine - Dancer, Performer

Brian Fuata - Performer

Clare Grant - Performer

Pete Guazelli - Percussionist

Claire Hague - Various, Performer

  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000
  • Short Works, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 May 1997

Ben Hamblin - Musician

Raghav Handa - Performer, Dancer

Travis Hodgson - Lighting Designer, Designer

Anna Kortschak - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Heidrun Lohr - Photographer, Video Designer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010
  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000

Paul Matthews - Designer, Lighting Designer

Vic McEwan - Technician, Production Manager

Mark Mitchell - Sound Operator/Engineer, Sound Designer, Stage Manager

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Katia Molino - Performer, Various

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010
  • Shapes of Sleep, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 April 2003

Kiri Moore - Costume Designer

Kylie Murray - Dancer

Caitlin Newton-Broad - Coordinator

Karen Norris - Lighting Designer

Simone O'Brien - Performer

  • Nighttime #1, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 1 April 2007
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Judd Overton - Dancer, Various

Richard Perram - Director, Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Julianne Pierce - Coordinator, Curator

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Teik Kim Pok - Performer

Ahilan Ratnamohan - Performer, Devisor

  • Mountains Never Meet, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 August 2011
  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Mark Rogers - Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996

Viv Rosman - Producer

Oonagh Sherrard - Composer, Cellist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996

Ivan Smith Romero - Lighting Designer

Victoria Spence - Performer

Alicia Talbot - Performer, Dramaturg

  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004
  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Karen Therese - Performer

Lara Thoms - Coordinator

Darrin Verhagen - Composer, Sound Artist

Miranda Wheen - Dancer

David Williams - Writer, Performer, Contributing Artist

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010
  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Lee Wilson - Director, Performer, Creator

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010
  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004

Fiona Winning - Speaker, Performer

Nicholas Wishart - Sound Designer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997
  • Compression 100, Sydney CBD, Sydney, NSW, 1 May 1996

Nomise - Performer

  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004

Stereogamous - Sound Artist

Donna Abela - Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Katy Alexander - Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Tristan Anderson - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Kay Armstrong - Consultant

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Francois Awad - Choreographer

Anthony Babicci - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Philipa Barr - Performer

Frances Barrett - Performer

Scott Barry - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Natasha Bates - Choreographer

Ella Baxter - Choreographer

John Baylis - Dramaturg

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Denis Beaubois - Video Artist

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Emma Beaumont - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Katrina Beck - Director, Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Rachael Beck - MC

Emma Bedford - Production Manager

Dan Belasco Rogers - Performance Artist

Narelle Benjamin - Choreographer

Penelope Benton - Performer

Matthew Bergan - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

James Berlyn - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Rodney Berry - Visual Artist

Valerie Berry - Performer

  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004

Vanessa Berry - Performer

Jose Luis Betancor - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Shirley Billing - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Groovi Biscuit - Curator, Performer, Various

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Mark Blackwell - Sound Artist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Sarah Bock - Video Artist

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Gary Bradbury - Sound Designer

  • Solo Series #1, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 February 2005

Mark Bradshaw - Composer

Erin Brannigan - Curator

Joan Brassil - Visual Artist

Margaret Breen - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Eleanor Brickhill - Choreographer

  • Parallax, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 April 2004

Clare Britton - Performer

Peter Broderick - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Samuel Bruce - Performer

Kylie Burgess - Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Cecile Busby - Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Dianne Busuttil - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Chris Caines - Performer

Julieanne Campbell - Speaker

Jade Carden - Performer, Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Kira Carden - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Lucinda Carroll - Stage Manager

Megan Carter - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Sam Carter - Composer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Alena Casey - Violinist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Damian Castaldi - Visual Artist

David Cavallo - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Martin Chaffey - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Dean Chan - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Kristina Chan - Dancer

Sadie Chandler - Visual Artist

Kurt Chapman - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Chad Chatterton - Technician

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Alexandra Clapham - Performer

Aaron Clarke - Technical Manager

Helen Cole - Speaker

Zoe Coombs Marr - MC

Emma Cooper - Performer

  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004

Paul Cordeiro - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Steve Couri - Video Artist

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Panos Couros - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Drew Crawford - Sound Designer

  • Solo Series #1, The Performance Space, Redfern, NSW, 23 February 2005

Louise Crawford - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Nastassja Crossett - Choreographer

Annelies Crowe - Front of House

Rebecca Cummins - Visual Artist

Louise Curham - Performer

Nathan DaCunha - Lighting Operator

Robert Dalton - Performer, Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Gina Damiano - Dancer

Verushka Darling - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Sarah Davies - Sound Operator/Engineer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Elizabeth Day - Visual Artist

Matthew Day - Performer

Tess de Quincey - Performer

Bettina Debus - Dancer

  • Double Vision, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 May 2003

Sue deGennaro - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Monica Dempster - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jim Denley - Vocalist

Stephen Dennis - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Jessica Devereux - Choreographer

Rebecca Devine - Dancer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

David di Felice - Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Ana Maria Dimetrescu - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Anthea Doropoulos - Producer

Amanda Duffy - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Shane Dundas - Consultant

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Catherine Duroux - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

John Elleden - Performer

Toni Ellis - Front of House

Claudia Escobar - Devisor, Performer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Christopher Essoo - Electrician

Danielle Evans - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Andrew Ewing - Curator

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Drew Fairley - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Catherine Fargher - Curator, Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Andrew Farley - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Tanja Farman - Producer

Sue Felix - Director, Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Mark Feltrin - Technician

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Erwin Fenis - Devisor, Performer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Sarah Fiddaman - Producer

Moira Finucane - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

James Forbes - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Maxinne Foxx - Performer

Charles Freyburg - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

David Gacs - Performer

Eleanor Garnett - Lighting Operator

Jeanine Garrier - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Alex Garsden - Composer

Lisa George - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Greg Gibson - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Janie Gibson - Performer

Sarah Gilbert - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

E.O. Gill - Performer

Tammi Gissell - Performer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Sarah Goffman - Performer

Su Goldfish - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Paul Gonzalez - Performer

Agatha Gothe-Snape - Performer

Heather Grace-Jones - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Alisteir Grant - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Sherridan Green - Production Manager

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Lauren Grey - Stage Manager

Benjamin Grieve - Various

  • Short Works, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 May 1997

Jane Grimley - Performer

Jasmine Guffond - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Chris Halliwell - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Amy Hammond - Production Manager

Susan Hardgrave - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Guy Harding - Lighting Designer

Michelle Hardy - Writer, Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jody Harris - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Stephanie K. Harris - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Lou Harwood - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Shane Haseman - Performer

Mark Haslam - Production Coordinator

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Deborah Hay - Choreographer

Jaye Hayes - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Brett Heath - Director, Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Regina Heilmann - Performer

Erica Heller-Wagner - Assistant Stage Manager

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Nigel Helyer - Visual Artist

Virginia Hine - Writer, Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Susan Hoerlein - Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Allan Holland - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Roger Holtom - Cellist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Gordon Hookey - Visual Artist

Matthew Hopkins - Performer

Adam Horton - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Masanori Hoshika - Dancer

Sarah Hossen - Front of House

Trevor Hunt - Technician

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Stuart Hunter - Sound Artist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Matt Ibenez - Technician

Lucas Ihlein - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Robert Iolini - Sound Artist, Video Artist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Laurie Jackson - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Tara Jakszewicz - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jennifer Jameson - Dancer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Noelle Janaczewska - Librettist

  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000

Marion Jardine - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Soda Jerk - Performance Group

Jamie Jewell - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Christopher Johnson - Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Nelia Justo - Visual Artist

Ali Kadhim - Devisor, Performer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Sarah Kaka - Performer

Donna Kane - Singer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Barbara Karpinsky - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Deborah Kelly - Visual Artist

Imogen Kelly - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Wednesday Kennedy - Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Joy Kerrigan - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jeff Khan - Curator

Sally Khule - Choreographer

Karen Kinder - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Irene Kindness - Drummer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Garth Knight - Set and/or Property Maker

Renny Kodgers - Performer

Sue-ellen Kohler - Performer

Annie Laerkesen - Production Manager

Melissa Laing - Performer

Lydia Lake - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Angela Lang - Choreographer

Tim Lathouris - Sound Operator/Engineer

Paula Lay - Choreographer

Malcolm le Smith - Filmmaker

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Louise Leadbitter - Front of House

Aysha Leo - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Benedict Leslie - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

John Levey - Set Designer

  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000

Keith Lim - Performer

  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004

Kelvin Lim - Performer

Sophie Liouzou - Sound Designer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Ravin Lotomau - Performer

David Lovell - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Lenny Ann Low - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Annetta Luce - Consultant

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Stuart Lynch - Performer

Paul Mac - Songwriter

Volker Maerz - Dancer

  • Double Vision, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 May 2003

Frank Mainoo - Performer

Ari Maniatis - Lighting Designer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Nancy Mauro-Flude - Choreographer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Daniel Mazzarol - Sound Designer

James McAllister - Visual Artist

Kerri McCormick - Front of House

Darin McFadyen - Sound Artist

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Chelsea McGuffin - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Rebecca McIntosh - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Todd McKenney - MC

Natasha McNamara - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Margie Medlin - Visual Artist

Victor Meertens - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Princess Lollipop Meow - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Mahalya Middlemist - Performer

Suzie Miller - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Giselle Milon - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Damien Monk - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Andrew Morrish - Dancer

  • Double Vision, The Performance Space, Redfern, NSW, 22 May 2003

Chantel Munro - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jade Muratore - Performer

Julian Murphy - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Alison Murphy-Oates - Production Manager, Stage Manager

Kylie Murray - Assistant Choreographer

Samantha Murray - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Nick Nestorovski - Performer

Pete Nettell - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Joshua Neufeld - Lighting Operator

Frank Newman - Consultant

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Benny Ngo - Performer

Kevin Ngo - Performer

Julian Oliver - Devisor

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Glenn Osborne - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Tony Osborne - Performer

  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000

Michelle Outram - Performer

Danielle Pallet-Jones - Front of House

Marnie Palomares - Devisor, Performer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Dan Pardy - Technician

Shaun Parker - Dancer

Gideon Paten - Technician

Tulleah Pearce - Various

Luke Philips-Dean - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Grant Piper - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Jason Pitt - Dancer

Romi Poosoonamy - Lighting Operator

Alex Pozniak - Composer

  • Quest, Reginald Theatre, Chippendale, NSW, 8 August 2013

Jess Press - Assistant Stage Manager

Matt Prest - Performer

Emma Price - Curator

Mickie Quick - Technician

Paul Raffety - Video Artist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Natalie Randall - Performer

Martin Raphael - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Ineke Rapp - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Grant Richards - Technician

Lisa Robinson - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Shane Rochfort - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Virna Rodriguez - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Donna Ross - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Annette Rups-Eyland - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Lynne Santos - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Joy Saunders - Visual Artist

Tony Schwensen - Performer

Michelle Seaton - Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jonny Seymour - Songwriter

Mahesh Sharma - Performer

Justin Shoulder - Performer

Philip Slater - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Andrew Smith - Musician

  • Quest, Reginald Theatre, Chippendale, NSW, 8 August 2013

Diana Smith - Publicist

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Ken Smith - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Mic Smith - Performer, Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Sam Smith - Performer

Mr Snow - Unknown

Luke Spicer - Musician

  • Quest, Reginald Theatre, Chippendale, NSW, 8 August 2013

Darren Spowart - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Lillian Starr - Performer

George Stavrou - Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Genevieve-Anne Stynes - Choreographer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jason Sweeney - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Saori Takahashi - Dancer

Nikki-Tala Tuiala Talaoloa - Performer

Karla Tatterson - Various

Annette Tesoriero - Performer

Natsuko Tezuka - Dancer

Lizzie Thomsen - Choreographer

  • Parallax, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 April 2004

Jenna Thomson - Front of House

Torben Tilly - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Malcolm Tomkins - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Karen Toohey - Producer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Alex Torney - Technician

James Tracey - Sound Operator/Engineer

Abbie Trott - Stage Manager

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Stephanie Tucknott - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jeremy Turner - Sound Operator/Engineer

Jessica Tyrell - Performer

Hirofumi Uchino - Sound Artist

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Eugene Ughetti - Choreographer

Azaria Universe - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Vicki Van Hout - Dancer

Connor van Vuuren - Performer

Gavin Vance - Writer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Trash Vaudeville - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Steve Veal - Sound Artist

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Carlo Velayo - Performer

David Vo - Performer

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Anika Volcano - Performer

Teds Walker - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

James Wannan - Musician

  • Quest, Reginald Theatre, Chippendale, NSW, 8 August 2013

Lauren Ward - Front of House

Jean Webster - Percussionist

Joshua Webster - Percussionist

Michael West - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Greg White - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Paul White - Dancer

Richard Whitehouse - Technician

Mitchell Whitelaw - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Rochelle Whyte - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Jane Wilcox - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Pat Wilson - Performer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Rohan Wilson - Set Designer

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Rachael Woods - Performer

  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000

Daisy Wouters - Various

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Monica Wulff - Performer

Angharad Wynne-Jones - Curator

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Gemma Yared - Lighting Operator

  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

Simon Yates - Performer

Justice Yeldham - Performer

Chrissy Ynfante - Performer, Director

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

Damon Young - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

David Young - Composer

Dani Zaradosh - Performer

Ezmerelda Zen - Performer

  • Open 97, The Performance Space, Redfern, NSW, 9 July 1997

The Performance Space

Australia Council for the Arts

Performing Lines Ltd

Arts NSW

Reeldance Inc.

Mobile States

Playing Australia

Arnolfini

  • Under Attack, greenroom, Manchester, Greater Manchester, England, 13 February 2006
  • Under Attack, Arnolfini, Bristol, England, 1 February 2006
  • Under Attack, Tramway, Glasgow, Scotland, 23 January 2006
  • Breathing Space, The Performance Space, Redfern, NSW, 25 November 2004

Link Dance Company

The British Council

  • Under Attack, greenroom, Manchester, Greater Manchester, England, 13 February 2006
  • Under Attack, Arnolfini, Bristol, England, 1 February 2006
  • Under Attack, Tramway, Glasgow, Scotland, 23 January 2006
  • Breathing Space, The Performance Space, Redfern, NSW, 25 November 2004

Arts Council England

  • Under Attack, greenroom, Manchester, Greater Manchester, England, 13 February 2006
  • Under Attack, Arnolfini, Bristol, England, 1 February 2006
  • Under Attack, Tramway, Glasgow, Scotland, 23 January 2006

The Australia International Cultural Council

  • Under Attack, greenroom, Manchester, Greater Manchester, England, 13 February 2006
  • Under Attack, Arnolfini, Bristol, England, 1 February 2006
  • Under Attack, Tramway, Glasgow, Scotland, 23 January 2006

Ausdance NSW

Branch Nebula

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010
  • Plaza Real, The Performance Space, Redfern, NSW, 30 September 2004

Dancehouse

DirtyFeet

  • Quest, Reginald Theatre, Chippendale, NSW, 8 August 2013
  • The Reset Quintet, Cleveland St Theatre, Redfern, NSW, 19 August 2009

NSW Ministry for the Arts

Onextra

Perth Institute of Contemporary Arts

  • Breathing Space, The Performance Space, Redfern, NSW, 25 November 2004
  • Unsealed, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 18 November 2004

Riverside Productions

Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras

  • Day for Night, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 13 February 2014
  • cLUB bENT, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1997

The Fondue Set

Urban Theatre Projects

ACON

Adelaide Festival Centre

Aphids

Arts House

Bankstown Youth Development Service

Besen Family Foundation

  • Sweat, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 19 October 2010

Big West Arts Festival

Brisbane Powerhouse

Campbelltown Arts Centre

CarriageWorks

City of Sydney

Dance Tracks

eskimo

Form Dance Projects

Omeo Dance

Parramatta City Council

Performing Creatures

  • Inland Sea, The Performance Space, Redfern, NSW, 20 July 2000

Regurgitator

Riverside Theatres

Salamanca Arts Centre

Shagging Julie

Speak Percussion

STARTTS

Sydney Dance Company

Sydney Festival

Sydney Opera House

The Australian Ballet

The Bird

The Studio at the Sydney Opera House

University of New South Wales

Version 1.0

Western Australian Academy of Performing Arts

Western Sydney Dance Action

Zip Instant Boiling Water

Works
Identifier 402336