Contributor Julie Forsyth
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor, Puppeteer
Events

Actor

Voice Over Artist

Puppeteer

Jean-Pierre Mignon - Director, Designer, Actor

Katharine Sturak - Translator, Actor, Dramaturg

Wendy Black - Designer, Set Designer

  • Kids' Stuff, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 24 November 1993
  • Kids' Stuff, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 15 November 1993
  • Kids' Stuff, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 13 November 1993
  • Kids' Stuff, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 12 November 1993
  • Kids' Stuff, Mountview Theatre, Macedon, VIC, 11 November 1993
  • Kids' Stuff, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 10 November 1993
  • Kids' Stuff, Town Hall, Ararat, VIC, 9 November 1993
  • Kids' Stuff, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 8 November 1993
  • Kids' Stuff, Tasmania, TAS, 26 April 1989
  • Kids' Stuff, Denmark, , Denmark, 5 September 1988
  • Kids' Stuff, The Assembly Rooms, Edinburgh, Scotland, 12 August 1988
  • Summer of the Seventeenth Doll, Singapore, Singapore, 10 June 1988
  • Kids' Stuff, Singapore, Singapore, 7 June 1988
  • Summer of the Seventeenth Doll, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 4 May 1988
  • Kids' Stuff, Adelaide, Adelaide, SA, 5 March 1988
  • Kids' Stuff, Donmar Warehouse, Covent Garden, England, 20 January 1988
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 11 August 1987
  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986
  • The Misanthrope, The Wharf Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 August 1985
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 16 July 1985
  • Kids' Stuff, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, June 1985
  • Kids' Stuff, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, May 1985
  • The Misanthrope, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 6 March 1985
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 21 November 1984
  • Summer of the Seventeenth Doll, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 16 November 1983
  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Sam Mallet - Composer, Actor

  • Kids' Stuff, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 24 November 1993
  • Kids' Stuff, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 15 November 1993
  • Kids' Stuff, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 13 November 1993
  • Kids' Stuff, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 12 November 1993
  • Kids' Stuff, Mountview Theatre, Macedon, VIC, 11 November 1993
  • Kids' Stuff, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 10 November 1993
  • Kids' Stuff, Town Hall, Ararat, VIC, 9 November 1993
  • Kids' Stuff, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 8 November 1993
  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992
  • The Marriage of Figaro, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 August 1991
  • In the Cold Cold Morning Light, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 February 1991
  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990
  • Kids' Stuff, Tasmania, TAS, 26 April 1989
  • Kids' Stuff, Denmark, , Denmark, 5 September 1988
  • Kids' Stuff, The Assembly Rooms, Edinburgh, Scotland, 12 August 1988
  • Kids' Stuff, Singapore, Singapore, 7 June 1988
  • Kids' Stuff, Adelaide, Adelaide, SA, 5 March 1988
  • Kids' Stuff, Donmar Warehouse, Covent Garden, England, 20 January 1988
  • The Three Sisters, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 11 November 1987
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 11 August 1987
  • The Cherry Orchard, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 29 April 1987
  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 16 July 1985
  • Kids' Stuff, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, June 1985
  • Kids' Stuff, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, May 1985
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 21 November 1984
  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Slow Love, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 July 1983

Raymond Cousse - Playwright

  • Kids' Stuff, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 24 November 1993
  • Kids' Stuff, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 15 November 1993
  • Kids' Stuff, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 13 November 1993
  • Kids' Stuff, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 12 November 1993
  • Kids' Stuff, Mountview Theatre, Macedon, VIC, 11 November 1993
  • Kids' Stuff, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 10 November 1993
  • Kids' Stuff, Town Hall, Ararat, VIC, 9 November 1993
  • Kids' Stuff, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 8 November 1993
  • Kids' Stuff, Tasmania, TAS, 26 April 1989
  • Kids' Stuff, Denmark, , Denmark, 5 September 1988
  • Kids' Stuff, The Assembly Rooms, Edinburgh, Scotland, 12 August 1988
  • Kids' Stuff, Singapore, Singapore, 7 June 1988
  • Kids' Stuff, Adelaide, Adelaide, SA, 5 March 1988
  • Kids' Stuff, Donmar Warehouse, Covent Garden, England, 20 January 1988
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 11 August 1987
  • Kid's Stuff, Perth, Perth, WA, 1987
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 16 July 1985
  • Kids' Stuff, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, June 1985
  • Kids' Stuff, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, May 1985
  • Kids' Stuff, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 21 November 1984

Ian Scott - Actor

Paul Jackson - Lighting Designer

Bruce Keller - Actor

William Shakespeare - Playwright

Suzanne Chaundy - Dramaturg, Director, Assistant Director

Alex Menglet - Actor

Jean-Baptiste Moliere - Playwright

Geoffrey Rush - Actor, Original Director, Translator

Neil Armfield - Director, Translator

Lloyd James - Make-up Artist, Mask Maker, Costume Designer

Tim Sullivan - Actor

Ross Williams - Actor

Grant Davis - Lighting Designer, Technical Director

  • Kids' Stuff, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 24 November 1993
  • Kids' Stuff, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 15 November 1993
  • Kids' Stuff, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 13 November 1993
  • Kids' Stuff, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 12 November 1993
  • Kids' Stuff, Mountview Theatre, Macedon, VIC, 11 November 1993
  • Kids' Stuff, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 10 November 1993
  • Kids' Stuff, Town Hall, Ararat, VIC, 9 November 1993
  • Kids' Stuff, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 8 November 1993
  • The Force of Habit, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1993
  • Mother Courage and her Children, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 2 June 1993

Michael Kantor - Director

Rebecca Massey - Actor

Robert Menzies - Actor

Mark Pennington - Lighting Designer, Actor

Gillian Seamer - Actor

Lori Bell - Actor

Rose Chong - Costume Co-ordinator, Costume Designer

Ian Cookesley - Production Manager

Peter Finlay - Actor

Sarah Giles - Director

Trevlyn Gilmour - Assistant Director, Lighting Designer, Actor, Stage Manager

  • The Marriage of Figaro, Playhouse, Melbourne, VIC, 1 August 1991
  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984
  • Summer of the Seventeenth Doll, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 16 November 1983
  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Slow Love, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 July 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

David Heinrich - Musical Director, Sound Designer, Composer

Douglas Horton - Director, Actor, Assistant Director

  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000
  • The Wooden Child, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1991
  • The Wooden Child, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 14 November 1990
  • The Wooden Child, Castlemaine Library Hall, Castlemaine, VIC, 9 November 1990
  • The Cherry Orchard, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 29 April 1987
  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Jacek Koman - Actor

Charles Mayer - Actor

Ian McDonald - Pianist, Composer

Amber McMahon - Actor

Gabrielle Nankivell - Choreographer

Tim Overton - Actor

Jonathon Oxlade - Designer

Simon Phillips - Director, Movement Director, Adaptor

Richard Piper - Actor

Keith Robinson - Playwright

Tony Taylor - Playwright

Rory Walker - Actor

Sandra Ayache - Stage Manager, Production Manager, Lighting Designer, Actor

Paul Blackwell - Actor

  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000
  • The Time is Not Yet Ripe, The Playhouse, Adelaide, SA, 18 August 1984
  • Romeo and Juliet, The Playhouse, Adelaide, SA, 14 July 1984
  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984
  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983

Robert Cousins - Set Designer, Designer

Dale Ferguson - Designer, Costume Designer, Set Designer

Iain Grandage - Composer, Sound Designer, Actor, Musical Director, Musician

Bob Hornery - Actor

Melita Jurisic - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004
  • The Crimson Island, Royalty Theatre, Adelaide, SA, 5 March 1992
  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990
  • Joan of Arc at the Stake, Melbourne Concert Hall, Melbourne, VIC, 21 September 1989
  • The Misanthrope, The Wharf Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 August 1985
  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

Kerry Saxby - Technical Director, Sound Designer

Sergio Tell - Mime Consultant, Actor

Matthew Whittet - Actor

Stephen Curtis - Designer, Set Designer

Alice Garner - Actor

Francis Greenslade - Actor

Tomek Koman - Designer, Set Designer

Philip Lethlean - Lighting Designer

Catherine McClements - Actor

Daren Pope - Stage Manager, Actor

Roderick Primrose - Voice Over Artist, Puppeteer, Performer

Mary Sitarenos - Actor

Anne Sparks - Actor

  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Slow Love, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 July 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983
  • The Hamletmachine, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Michele Spooner - Puppeteer

Howard Stanley - Actor

Marc Tabart - Technical Director, Actor, Stage Manager, Assistant Stage Manager

Tom Wright - Actor, Playwright, Adaptor

Ruth Bauer - Actor

  • The Cherry Orchard, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 29 April 1987
  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986
  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Christine Bennett - Assistant Stage Manager

Peter Carroll - Actor

Paul Charlier - Composer, Musical Director

Anna Cordingley - Set Designer, Designer, Costume Designer

Max Cullen - Actor

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001
  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Nick Enright - Adaptor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

Peter Evans - Director

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014
  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Ernie Gray - Actor

Shaun Gurton - Set Designer

  • Man the Balloon, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 5 January 2001
  • The Comedy of Errors, Playhouse, Melbourne, VIC, 24 May 1997
  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984
  • Slow Love, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 July 1983

Kim Gyngell - Actor

Alan John - Composer, Keyboardist, Sound Designer, Musical Director

Claire Jones - Actor

John Leary - Actor

Robert Meldrum - Actor

Jillian Murray - Actor

Liz Pain - Production Manager, Lighting Designer

Gary Samolin - Actor

Nick Schlieper - Lighting Designer

Nikki Shiels - Actor

Lucy Taylor - Actor

Anna Tregloan - Designer, Set Designer

Mark White - Lighting Designer, Technical Director

  • The Misanthrope, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 6 March 1985
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983
  • The Hamletmachine, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Patrick White - Playwright

Benjamin Winspear - Actor, Director, Assistant Director

Samuel Beckett - Playwright

  • Happy Days, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 November 2009
  • Happy Days, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 3 July 2009
  • Endgame, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 April 1991
  • Happy Days, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 15 November 1989

Sue Breen - Musical Director

  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Rachel Burke - Lighting Designer

  • The House of Bernada Alba, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 May 2018
  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Anton Chekhov - Playwright

Ben Cobham - Lighting Designer

Damien Cooper - Lighting Designer

Peter Corrigan - Designer

Fiona Crombie - Costume Designer

Greg Diamantis - Stage Manager, Lighting Designer

Diana Emry - Actor

John Gaden - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Russell Goldsmith - Sound Designer

Stephen Hawker - Technical Director, Lighting Designer

Eugene Ionesco - Playwright

  • Exit the King, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 9 June 2007
  • Exit the King, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 24 March 2007
  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000
  • The Chairs, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 20 May 1992

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Maryanne Lynch - Dramaturg

Avril McQueen - Designer, Actor

  • The Condemned of Altona, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 October 1982
  • The Hamletmachine, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982
  • Exiles, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 9 July 1981

Millie Mullinar - Stage Manager, Assistant Stage Manager

Malcolm Robertson - Actor

Igor Sas - Actor

Dalibor Satalic - Actor

Richard Wilbur - Translator

  • The School for Wives, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 18 November 1992
  • The Misanthrope, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 6 March 1985
  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Daniel Wyllie - Actor

  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Camilla Ah Kin - Actor

Benedict Andrews - Director

Winston Appleyard - Puppeteer

Antonin Artaud - Playwright

Alison Bell - Actor

Aaron Blabey - Actor

Humphrey Bower - Actor, Translator

Katy Bowman - Writer, Assistant Director, Creator, Devisor

Wiggy Brennan - Costume Designer

Anna Brockway - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Alyson Brown - Stage Manager

Bille Brown - Actor

Helen Buday - Actor

John Carr - Actor

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Kate Champion - Choreographer

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Marco Chiappi - Actor

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013
  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001

Ray Chong Nee - Actor

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Ross Coleman - Choreographer

Caroline Craig - Actor

Kate Denborough - Choreographer

Victoria Eagger - Actor, Director

Cliff Ellen - Voice Over Artist

James Evans - Assistant Director, Dramaturg

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Ken Evans - Designer

Reg Evans - Actor

Gary Field - Actor

  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983
  • Slow Love, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 13 July 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Richard Fitzgerald - Voice Over Artist

Laurel Frank - Designer

Nigel Frayne - Voice Over Artist

Jan Friedl - Actor

Anatoly Frusin - Assistant Director

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Max Gillies - Actor

Andree Greenwell - Composer

Ken Harper - Voice Over Artist, Playwright

David Holman - Playwright

Lucy Honigman - Actor

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Mark Howett - Lighting Designer

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Bert La Bonte - Actor

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013
  • The Madwoman of Chaillot, Playhouse, Melbourne, VIC, 10 November 2007

Ray Lawler - Playwright

Mary Leunig - Cartoonist

Tony Llewellyn-Jones - Actor

Monica Maughan - Actor

Louise McCarthy - Costume Designer, Assistant Designer, Designer

Judith McGrath - Actor

Kris McQuade - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Jane Millett - Stage Manager

Barry Mills - Set and/or Property Maker

Justin Monjo - Adaptor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Heather Monk - Puppeteer

Colin Moody - Actor

Mary Moore - Designer, Set Designer

Richard Murphet - Playwright

David Murray - Lighting Designer, Assistant Lighting Designer

Martina Murray - Stage Manager

Tess Negroponte - Designer

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Peter Neville - Composer

Julianne O'Brien - Dramaturg

Amber Parry - Puppeteer

John Penman - Actor

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992
  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Eddie Perfect - Actor

Ian Pidd - Voice Over Artist

Christopher Pitman - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Roderick Poole - Composer, Actor

Caitlin Porter - Sound Designer

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Nigel Poulton - Movement Director

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Gareth Reeves - Actor

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

John Rodgers - Composer

Steve Rodgers - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Kelly Ryall - Composer, Sound Designer

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013
  • Return to Earth, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 4 November 2011

David Sandford - Actor

Tess Schofield - Costume Designer

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Rodney Sharp - Voice Over Artist, Performer

Kevin Smith - Actor

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Gavin Tempany - Sound Designer

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Janine Watson - Actor

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014

Peter J Wilson - Assistant Director, Puppetry Consultant

Tim Winton - Writer, Author

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

David Woods - Actor

Annie Wylie - Devisor, Writer, Director, Creator

Simon Aylott - Actor

Zoe Backes - Deputy Stage Manager

Samantha Baker - Assistant Stage Manager

Nicholas Bethell - Translator

Michael Bishop - Actor

Andrew Bovell - Playwright

Bertolt Brecht - Playwright

Wendy Bridges - Costume Designer

  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

Amanda Buchanan - Fight Director

Simon Burke - Actor

Mitchell Butel - Actor

Paul Capsis - Actor, Narrator

Greg Carter - Designer, Director

Sally Clapson - Stage Manager

Sophie Clausen - Stage Manager

Chris Corbett - Director

Stephen Costan - Actor

Jim Daly - Actor

Charles Dickens - Creator

Ross Dixon - Actor

  • The Hamletmachine, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Marta Dusseldorp - Actor

Abby Earl - Actor

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Merridy Eastman - Actor

Ben Ellis - Adaptor

Di Emry - Actor

  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983
  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Aidan Fennessy - Assistant Director, Director

Chris Ferguson - Actor

David Franzke - Sound Designer

John Frawley - Actor

Wayne Freer - Musician, Tubaist

Nadine Garner - Actor

Robert Giltinan - Actor

  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

William Gluth - Director, Actor

Tracy Grant - Costume Designer, Set Designer

  • Private Lives, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 January 2014
  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Donald H. Green - Designer, Set Designer

Susan Grey-Gardner - Lighting Operator

Linal Haft - Actor

Jonathan Hardy - Actor

Suzanne Hayward - Dialect Coach

Paul Healy - Composer, Sound Designer

Sam Healy - Actor

Natasha Herbert - Actor

Verity Higgins - Actor

Huw Higginson - Actor

Ming-Zhu Hii - Actor

Edwin Hodgeman - Actor

Wayne Hope - Actor

Marg Horwell - Set Designer, Costume Designer, Designer

Ted Hughes - Translator

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Sue Ingleton - Actor

David Paul Jobling - Actor

Laura Jocic - Costume Designer

Gillian Jones - Actor

  • Exit the King, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 9 June 2007
  • Exit the King, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 24 March 2007

Franz Kafka - Playwright

Rita Kalnejais - Actor

Asher Keddie - Actor

Jo Kennedy - Actor

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990
  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986

Fleur Susannah Kilpatrick - Assistant Director

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Angus King - Actor

Juliette Kingcott - Assistant Stage Manager

Victoria Knight - Stage Manager

Odile Le Clezio - Actor

Caroline Lee - Actor

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Edmund Lembke-Hogan - Actor

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Chris Luscombe - Electrician

Matthew Lutton - Director

Max Lyandvert - Composer, Sound Designer

Christian Manon - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004
  • The Misanthrope, The Wharf Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 August 1985

Natasha Marich - Stage Manager

Lex Marinos - Actor

Rhys McConnochie - Consultant, Actor

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015
  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001

Mandy McElhinney - Actor

Robbie McGregor - Actor

Travis McMahon - Actor

Babs McMillan - Actor

Fred Mechoui - Designer

Arky Michael - Actor

Hamish Michael - Sound Designer, Actor

Olivia Monticciolo - Actor

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Tiriel Mora - Actor

Genevieve Morris - Actor

Luke Mullins - Actor

Liz Mundell - Assistant Stage Manager

  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001
  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000

Robyn Nevin - Actor

Paul Newcombe - Designer

Louise Newey - Actor

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990
  • The Three Sisters, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 11 November 1987

Angela Nicholls - Actor

Christen O'Leary - Actor

Errol O'Neill - Actor

Charles Powles - Actor

Angela Punch McGregor - Actor

Adam Quinn - Production Manager

Jean Racine - Playwright

  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Martin Redpath - Actor

  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

Peter Rekers - Production Manager, Lighting Designer, Stage Manager, Actor

Maria Roberts - Assistant Stage Manager

Cait Ryan - Stage Manager

Nik Salter - Assistant Stage Manager

Jo Sapir - Stage Manager

Hallie Shellam - Assistant Director

Penelope Shelton - Actor

Neil Skorne - Composer, Musical Director

Martin Smith - Mechanist

Bruce Spence - Actor

  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

Dan Spielman - Actor

Sam Strong - Director

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015
  • Private Lives, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 January 2014

Bernie Tan - Assistant Lighting Designer

Bill Ten Eyck - Actor

Lydia Teychenne - Stage Manager

Alicia Tierney - Playwright

David Tolley - Composer

Keith Tucker - Lighting Designer

Nolan Tyrell - Designer

Maurice Valency - Adaptor

Marius von Mayenburg - Playwright

Ian Watson - Director

Hugh Wayland - Actor

Nick Wishart - Sound Designer

Adrian Woolcock - Assistant Stage Manager

Maja Zade - Translator

William Zappa - Actor

  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984
  • Don Juan, The Playhouse, Adelaide, SA, 3 March 1984

Marc Adam - Translator, Director

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Peter Adams - Actor

Anthony Ahern - Actor

May-Brit Akerholt - Dramaturg, Translator

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990

Georgina Allain - Scenic Artist

Guy Allain - Scenic Artist

Allegra Annetta - Actor

Robin Anson - Actor

  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Akos Armont - Actor

Paula Arundell - Actor

Faruk Avdi - Actor

Jasper Bagg - Fight Director

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Andrew Bailey - Assistant Set Designer

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Susan Bamford - Actor

Emma Barbaro - Assistant Stage Manager

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Neil Barnett - Actor

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais - Playwright

Jacqui Bell - Assistant Stage Manager

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Chris Bendall - Assistant Director

  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000

Mary Benn - Stage Manager

Thomas Bernhard - Writer

Mike Bishop - Actor

Katie Black - Musician

Genevieve Blanchett - Designer

Bruno Borghetto - Composer

Peta Brady - Actor

Marianne Bragge - Costume Maker

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Thea Brejzek - Assistant Director

Syd Brisbane - Actor

Donna Broadbridge - Stage Manager, Lighting Designer

  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986

Cheryl Buchanan - Consultant

Genevieve Bujold - Actor

Mikhail Bulgakov - Playwright

Melinda Butel - Actor

Leticia Caceres - Director

Pedro Calderon de la Barca - Playwright

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Zoe Caldwell - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Damien Callan - Musician

Matt Cameron - Playwright

Michael Campbell - Movement Director

Kim Carpenter - Designer

Peggy Carter - Make-up Artist

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Adam Cass - Assistant Stage Manager

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Melissa Chambers - Actor

Wayne Chapple - Assistant Director

David Chesworth - Composer

  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000

Beatrix Christian - Playwright

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001

Talia Christopoulos - Actor

Tia Clark - Stage Manager

Paul Claudel - Librettist

Wilkie Collins - Actor

Tom Coltraine - Actor

  • Exiles, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 9 July 1981

John Comeadow - Lighting Designer

Jane Conroy - Actor

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990

Tom Considine - Actor

Tyler Coppin - Actor

Jane Corbel - Scenic Artist

Nadia Coreno - Actor

Patricia Cornelius - Adaptor

Josephine Costanzo - Assistant Stage Manager

  • The Chairs, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 20 May 1992

Ralph Cotterill - Actor

Don Cousins - Actor

Noel Coward - Playwright

Katherine Crawford-Gray - Assistant Stage Manager

Matthew Crosby - Actor

  • The Ham Funeral, Budinskis Theatre of Exile, Carlton, VIC, 21 January 1995

Colleen Cross - Actor

Jason Cross - Assistant to the Director

Hope Csutoros - Actor

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990

Robin Cuming - Actor

Ewa Czajor - Assistant Director

  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986

Jim Daley - Actor

  • The Ham Funeral, Budinskis Theatre of Exile, Carlton, VIC, 21 January 1995

Maude Davey - Actor

  • The Ham Funeral, Budinskis Theatre of Exile, Carlton, VIC, 21 January 1995

Celia de Burgh - Actor

Zambica de George - Percussionist

Daniel Defoe - Author

Richard Demarcy - Playwright

Rory Dempster - Lighting Designer

Paul Dessau - Composer

Michael Deutsch - Playwright

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Luke Devenish - Adaptor, Translator

Mac Dick - Scenic Artist

Peter Dickenson - Bassist

Chris Dobney - Actor

Joe Donghia - Actor

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Peter Donohue - Mask Maker, Director

Gary Down - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Marg Downey - Actor

  • The Chairs, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 1 May 2000

Robert Draffin - Actor

Ida Duelund Hansen - Musician, Actor, Composer

Beverley Dunn - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Lucy Durack - Actor

Friedrich Dürrenmatt - Playwright

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Russell Dykstra - Actor

Chris Earle - Actor

Julie Eckersley - Actor

Amanda Eddy - Trombonist

Nate Edmondson - Sound Designer

Luke Elliot - Actor

Lynne Ellis - Actor

Matthew Emond - Assistant Director

  • Exit the King, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 9 June 2007

Alexander England - Actor

Paul English - Actor

Jenny Enilane - Scenic Artist

Louis Esson - Playwright

George Fairfax - Actor

Kaarin Fairfax - Actor

Eden Falk - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Ian Farr - Cellist

Judi Farr - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Eamon Farren - Actor

David Fawcett - Violinist

Lewis Fiander - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

David Field - Actor

David Fleischer - Designer

Stacey Fleming - Assistant Stage Manager

Sheila Florance - Actor

  • Uncle Vanya, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 24 June 1987

Dario Fo - Playwright

Kargun Fogerty - Dancer

Narjic Fogerty - Dancer

Nefertiti Fogerty - Dancer

Ngutji Fogerty - Dancer

Leon Ford - Actor

Jean Fournet - Conductor

Louise Fox - Adaptor, Translator

Mathew Frank - Composer

Bev Freeman - Hair Stylist

Gary Freer - Saxophonist

Anna French - Costume Designer

Peter Freund - Director

Kirsty Friebe - Cellist

Colin Friels - Actor

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Michael Fuller - Choreographer

Helen Garner - Adaptor, Translator

Petru Gheorghiu - Actor

Jean Giraudoux - Playwright

David Goldstraw - Actor

Melinda Gray - Actor

Stuart Greenbaum - Composer

  • The Ham Funeral, Budinskis Theatre of Exile, Carlton, VIC, 21 January 1995

Alison Growden - Assistant Stage Manager

Judy Gunson - Composer, Actor

  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983

Penny Gutteridge - Stage Manager

Tom Gutteridge - Actor

Kelvin Harman - Set and/or Property Maker

Margaret Harvey - Actor

Emma Hawkins - Actor

Peter Heath - Actor

  • Tartuffe, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 16 August 1983

Terry Hoare - Set and/or Property Maker

Emma Hodge - Actor

Bessie Holland - Actor

Arthur Honegger - Composer

Jenny Hornung - Assistant Stage Manager

  • The Chairs, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 20 May 1992

Peter Horsfall - Musician

John Howard - Actor

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990

John F. Howard - Actor

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Sam Hryckow - Actor

Trent Huen - Actor

Lisa Hughes - Actor

John-Paul Hussey - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Henrik Ibsen - Playwright

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990

Glen Jacobi - Conductor

Anthony Jones - Costume Designer

Bronwyn Jones - Costume Designer

Mark Jones - Composer, Actor

Sue Jones - Actor

Kate Joyce - Designer

  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983

Albert Kanobie - Actor

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Kate Kantor - Movement Director

  • The Chairs, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 20 May 1992

Lally Katz - Playwright

Jackie Kelleher - Actor

Deborah Kennedy - Actor

Lara Kerestes - Assistant Stage Manager

Bruce Kerr - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Peter King - Director

Valerie Kirwan - Playwright

Alf Klimex - Actor

Barrie Kosky - Director

Darren Kowacki - Assistant Stage Manager

Connie Kramer - Actor

  • Exiles, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 9 July 1981

Frederic Kroll - Translator

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Gus Kuijer - Author

Dushyant Kumar - Actor

Debra Lamberton - Actor

Daniel Lammin - Assistant Director

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Jasmine Lance - Assistant Director

Cat Lawrence - Scenic Artist

Dorian Lazar - Actor

Julia Leonard - Assistant Stage Manager

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Mark Leonard Winter - Actor

Pamela Leversha - Playwright

Armando Licul - Stage Manager

Andrew Livingston - Production Manager

Federico Garcia Lorca - Playwright

Jose Loval - Actor

Eliza Lovell - Actor

Anne Lynch - Actor

  • Tartuffe, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 4 May 1983

Simon Lyndon - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Robert Lyon - Actor

Gabrielle Macdonald - Assistant Director

Martin Mackerras - Musician

Kenneth MacLeod - Actor

Lisa Mahoney - Violinist

Deborah Mailman - Actor

Enrico Mammarella - Actor

Bernie Manchee - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Isabelle Mangeot - Translator

Lynette Mann - Choreographer

Claude Marcos - Designer

Luciano Martucci - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Belinda McClory - Actor

Josh McConville - Actor

David McCubbin - Composer

Pamela McDonald - Production Manager

Alethea McGrath - Actor

Frank McGuinness - Translator

Whitney McNamara - Stage Manager

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Andy McPhee - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

David Mealor - Actor

Jaime Mears - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Barney Medlin - Actor

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Neil Melville - Actor

Lisa Mibus - Lighting Designer

Eloise Mignon - Actor

Alex Miller - Playwright

  • Exiles, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 9 July 1981

Margaret Mills - Actor

Di Misirdjieff - Stage Manager

Rick Mitchell - Lighting Designer

Simon Monger - Musician

Daniel Monks - Actor

Andrew Moon - Stage Manager

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Paul Moore - Actor

Alison Morcom - Clarinetist

Helen Morse - Actor

Callum Morton - Set Designer

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Hannah Mrowinski - Translator

Stefan Mrowinski - Playwright, Director

Slawomir Mrozek - Playwright

Heiner Muller - Playwright

Anne C. Murch - Translator

Grahame Murray - Technical Director

Pip Mushin - Actor

Glynn Nicholas - Actor

Arifien C. Noer - Playwright

  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983

Eryn Jean Norvill - Actor

Natalia Novikova - Actor

Delia O'Hara - Stage Manager

John O'May - Actor

Thomas Oliver - Actor

Slava Orel - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Barry Otto - Actor

Eloise Oxer - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Neville Paice - Translator

Stephen Paice - Translator

Matthew Parkinson - Actor

Mark Pegler - Actor

Nick Pelomis - Actor

Liudmilla Petrushevskaya - Playwright

Tom Petsinis - Playwright

Anna Lise Phillips - Actor

Stephen Phillips - Actor

Lyn Pierse - Actor

Susan Pilbeam - Assistant Director

  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Grant Piro - Actor

Wojciech Pisarek - Actor

David Pledger - Actor

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Veronica Porcaro - Actor

Dan Potra - Set Designer

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Alex Pusz - Percussionist

Josh Quong Tart - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Pamela Rabe - Actor

John Rayment - Lighting Designer

Nicholas Rayment - Lighting Designer

Sylvia Rechs - Mask Maker

Cathy Reid - Assistant Stage Manager

Rupert Reid - Actor

Verity Rice - Actor

Shaun Rigney - Composer

Frank Roberts - Actor

Jennifer Robinson - Actor

  • Peer Gynt, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 12 November 1990

Ben Rogan - Actor

Steve Rogers - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Sophie Ross - Actor

Tim Ross - Actor

Orel Rostislav - Actor

Peter Rowsthorn - Actor

Leigh Russell - Actor

Chris Ryan - Actor

Carlos Sanchez - Actor

Anne-Louise Sarks - Actor

Jean-Paul Sartre - Playwright

Adam Saulwick - Actor

  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986

Greg Saunders - Actor

  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986

Lucien Savron - Director

  • The Ham Funeral, Budinskis Theatre of Exile, Carlton, VIC, 21 January 1995

Donna Schliwa - Actor

Bronwyn Schmerl - Actor

Alex Scott - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Lizzie Scott - Actor

Michael Scott-Mitchell - Designer

Fiona Seccombe - Actor

Melanie Selwood - Stage Manager

Toby Sewell - Lighting Designer

Iris Shand - Actor

Louise Sharp - Assistant Stage Manager

Glenn Shea - Actor

Stephen Sheehan - Actor

Ross Skiffington - Special Effects

Phil Slater - Musician

  • Exit the King, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 9 June 2007

Owen Smith - Actor

Efterpi Soropos - Lighting Designer, Stage Manager

George Spartels - Actor

Maya Stange - Actor

  • The Ham Funeral, Budinskis Theatre of Exile, Carlton, VIC, 21 January 1995

John Stanton - Actor

Brett Stiller - Actor

  • The Miser, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 September 2004

Greg Stone - Actor

Yael Stone - Actor

Tom Stoppard - Playwright

Angus Strathie - Costume Designer

Natarasha Sullivan - Dancer

Greg Sully - Musician

Magda Szubanski - Actor

Laura Tan - Hornist

Eugyeene Teh - Costume Designer

  • Endgame, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 March 2015

Joanne Thiele - Assistant Stage Manager

Anne Thompson - Choreographer

Melissa Thurgood - Publicist

Scott Tinkler - Musician

Larry Todd - Drummer

Tony Tripp - Designer

Lea Trowbridge - Assistant Stage Manager

Richard Tulloch - Adaptor

Jane Turner - Actor

Jo Turner - Actor

Gabriela Tylesova - Designer

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Sally-Anne Upton - Actor

  • The Visit, Playhouse, Melbourne, VIC, 28 June 2003

Nancy Van Der Toorren - Actor

Marco van Pagee - Musical Director

Casey Van Sebille - Scenic Artist

Michael Veitch - Actor

  • Macbeth, Warehouse, South Melbourne, VIC, 26 November 1986

Irine Vela - Composer

Erkki Veltheim - Musician

Michael Vuister - Actor

  • Tengul, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 7 September 1983

Kerry Walker - Actor

Russell Walsh - Director

Leeanna Walsman - Actor

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001

Gabby Walters - Assistant Stage Manager

Michael Watts - Set Designer

  • Ruins, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 February 1982

Jacki Weaver - Actor

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001

Matilda Weaver - Actor

Kylie Webb - Assistant Stage Manager

Catherine Wheaton-Lynch - Stage Manager

David Whitely - Assistant Stage Manager

Fred Whitlock - Actor

Frank Whitten - Actor

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001

Ken Wilby - Designer

Kip Williams - Director

Tennessee Williams - Playwright

John Wood - Actor

Jethro Woodward - Composer, Sound Designer

Louise Woolfenden - Assistant Stage Manager

Sophie Woolnough - Flautist

Dylan Young - Actor

Matt Young - Actor

Sally Zeitz - Trumpeter

Catherine Zimdahl - Playwright

Australian Nouveau Theatre

Australia Council for the Arts

Melbourne Theatre Company

Arts Victoria

Malthouse Theatre

Sydney Theatre Company

State Theatre Company of South Australia

The University of Melbourne

Anthill Theatre Company

  • Kids' Stuff, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 24 November 1993
  • Kids' Stuff, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 15 November 1993
  • Kids' Stuff, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 13 November 1993
  • Kids' Stuff, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 12 November 1993
  • Kids' Stuff, Mountview Theatre, Macedon, VIC, 11 November 1993
  • Kids' Stuff, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 10 November 1993
  • Kids' Stuff, Town Hall, Ararat, VIC, 9 November 1993
  • Kids' Stuff, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 8 November 1993
  • The Force of Habit, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1993
  • Mother Courage and her Children, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 2 June 1993
  • The Crimson Island, Royalty Theatre, Adelaide, SA, 5 March 1992

Company B Belvoir

Victorian Arts Council

  • Kids' Stuff, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 15 November 1993
  • Kids' Stuff, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 13 November 1993
  • Kids' Stuff, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 12 November 1993
  • Kids' Stuff, Mountview Theatre, Macedon, VIC, 11 November 1993
  • Kids' Stuff, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 10 November 1993
  • Kids' Stuff, Town Hall, Ararat, VIC, 9 November 1993
  • Kids' Stuff, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 8 November 1993

Handspan Theatre

The Adelaide Festival of Arts

The Victorian Ministry for the Arts

Arts NSW

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014
  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Bell Shakespeare Company

  • The Dream, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 8 October 2014
  • The Dream, Playhouse, Melbourne, VIC, 18 September 2014
  • The Dream, The Playhouse, Civic Square, ACT, 28 August 2014
  • Phèdre, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 June 2013
  • Phèdre, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 May 2013

Sydney Opera House

Black Swan Theatre Company

  • Cloudstreet, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 June 1999
  • Cloudstreet, The Playhouse, Adelaide, SA, 1999
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Festival of Perth

Victorian Arts Centre

  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001
  • Daze of Our Lives, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 8 June 1995
  • Don Juan, St. Vincent de Paul's Girls' Orphanage, South Melbourne, VIC, 18 April 1984

Belvoir Street Theatre

  • Happy Days, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 November 2009
  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000

Channel 9

  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Melbourne International Festival Of The Arts

Playbox Theatre Company

Sydney Festival

  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

The Singapore Arts Festival

Victoria State Opera

Accenture

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001

Adelaide TAFE School of Music

Castlemaine State Festival

Commonwealth Bank

  • Old Masters, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 17 October 2001

Federation Festival, Melbourne 2001

Festival of Sydney

Flinders University Drama Centre

Goethe Institut Inter Nationes (Melbourne)

Hocking & Woods

HotHouse Theatre

Jagara Jarjum Aboriginal Dance Group

Kim Carpenter's Theatre of Image

Melbourne Chorale

Melbourne Festival

Melbourne International Comedy Festival

  • Endgame, Anthill Theatre, South Melbourne, VIC, 10 April 1991

Melbourne Symphony Orchestra

NSW Ministry for the Arts

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Olivetti Solutions

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Performing Arts Board of the Australia Council

SAS

Spoleto Melbourne Festival of the Arts

Resources
Identifier 2873