Contributor Elisabeth Burke
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Elizabeth Burke
Gender Female
Nationality Australian
Functions Director, Performer
Events

Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Refractions, Playhouse, Newcastle, NSW, 28 June 1984
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983
  • When the Bough Breaks, St John's Hall, Paddington, NSW, 10 October 1982
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980
  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 25 January 1980
  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Director

Actor

  • Waltz, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 April 1987
  • Vintage 80, New South Wales Conservatorium of Music, Sydney, NSW, June 1980
  • Mouvements, Oxford S.A.M.S., Sydney City, NSW, 30 May 1980
  • Improvisations, Grace Bros. Piazza, Sydney, NSW, May 1980

Teacher

Artistic Director

  • Refractions, Church Theatre, Hawthorn, VIC, 24 July 1984
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980

Devisor

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Performance Artist

  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Administrator

Assistant Director

Creator

Designer

Lecturer

  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Pierre Thibaudeau - Performer, Projection Designer, Designer, Creator, Devisor, Teacher, Director, Production Designer, Artistic Director, Performance Artist, Actor, Set Designer, Photographer, Lecturer

Bruce Keller - Performer, Teacher, Dramaturg

Christopher Allen - Administrator, Performer

Sarah de Jong - Sound Designer, Dramaturg, Composer, Musical Director

Catherine De Lorenzo - Photographer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980
  • Improvisations, Grace Bros. Piazza, Sydney, NSW, May 1980

Mary Shanahan - Costume Maker, Performer, Stage Manager

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • When the Bough Breaks, St John's Hall, Paddington, NSW, 10 October 1982
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Brian Wilkinson - Performer, Performance Artist

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Andrea Aloise - Performer

  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Brian Findlay - Properties Master / Mistress, Set and/or Property Maker, Assistant Designer, Photographer, Production Manager

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Peter Kerin - Sound Operator/Engineer, Composer, Pianist

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980
  • Mouvements, Oxford S.A.M.S., Sydney City, NSW, 30 May 1980

Regis Lansac - Photographer

  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Katia Molino - Performer, Devisor

Matthew Serventy - Lighting Designer, Technician

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986

Pascal Baxter - Lighting Designer, Technician

John Baylis - Dramaturg

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Nigel Kellaway - Performer, Director

  • Waltz, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 April 1987
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Gary Luke - Technical Manager, Lighting Operator, Lighting Designer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • The Shape of Time, Woodward Theatre, Kelvin Grove, QLD, August 1980

Colin Offord - Performer, Composer, Drummer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Janice Slater - Performer, Voice Over Artist, Teacher

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • The Last Circus, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 February 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Binh Duy Ta - Actor, Performer, Playwright

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994
  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993
  • Possessed/Dispossessed, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 October 1992

Fiona Waite - Performer

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Simon Wise - Lighting Designer

Christopher Allen - Performer

Corrie Ancone - Photographer

Lesley Buckley - Performance Artist, Performer, Devisor

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983

Leanne Bundy - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Paul Charlier - Sound Designer

Melody Cooper - Costume Designer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Mary Ellen Flannery - Costume Designer

Peter Garran - Actor, Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993
  • Learning to Swim, Domain Theatre, Sydney, NSW, 1 May 1992

Richard James Allen - Writer, Poet

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Anna Kiener - Costume Assistant

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Deborah Leiser - Performer, Devisor

Robert Lloyd - Composer, Musical Director, Musician

  • Lear, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 26 August 1993
  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Helen Mercier - Performer, Devisor

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Janine Peacock - Lighting Operator, Lighting Designer

Cathrine Price - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Rachael Swain - Actor, Performer

Ami-Lee Taylor - Performer, Performance Artist

  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Nick Tsoutas - Designer, Director, Lighting Designer

  • On Archaeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Sharon Williams - Performer

Michael Askill - Percussionist

David Bates - Sound Operator/Engineer

Paul Baxter - Lighting Designer

David Branson - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Gerard Brophy - Composer

Jean-Louis Buhagiar - Costume Designer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Bob Burton - Performer, Teacher

Elizabeth Burton - Hair Stylist

Bradley Byquar - Actor

Julieanne Campbell - Publicist

Amanda Card - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Walter Cavill - Lighting Operator

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Paul Clark - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Rose Clemente - Performer

Geoff Crowhurst - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Colin Davison - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Kate Dennis - Devisor, Performer

Diane Dowe - Properties Master / Mistress

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Jennifer Eather - Publicist

Michelle Fox - Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Benjamin Franklin - Actor

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Mark Furneaux - Convenor

  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Paul Galloway - Sound Operator/Engineer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Clare Grant - Devisor, Performer

Blair Greenberg - Percussionist, Composer

Sandra Griffin - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Lucy Hall - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Norman Hall - Director, Choreographer, Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Terry Hansen - Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Richard (Rick) Harrison - Production Coordinator

Neil Hawkes - Set and/or Property Maker

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Rosie Herberte - Performer

  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983

Arif Hidayat - Technician

Gregory Hordacre - Performer

Catherine Hourihan - Performer, Devisor

Tom Hungerford - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Sawung Jabo - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Christopher John - Vocalist

  • Mouvements, Oxford S.A.M.S., Sydney City, NSW, 30 May 1980

Christopher John Snow - Voice Over Artist

Franz Kafka - Author

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Evdokia Katahanas - Performer

Gillian Kearns - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Malcolm Keith - Director, Devisor, Designer, Adaptor, Actor

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Kayoko Kitamichi - Performance Artist

  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Derek Kreckler - Performer

Ray Lawler - Playwright

  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Wayne Leiser - Performer

Anne Lowe - Costume Designer

Christian Manon - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Michael Manuell - Lighting Designer

Karen Matheson - Lighting Operator

Christian Mattis - Photographer, Devisor, Performance Artist, Designer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Humphry McQueen - Writer

Barney Medlin - Composer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Antoon Meerman - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Lynne Nash - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Renald Navarro - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Chris Newland - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Hoang Ngoc-Tuan - Composer, Actor

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994

Jane Pike - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Colin Piper - Percussionist

Deborah Pollard - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Suzanne Ratner - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Jennifer Rose - Properties Master / Mistress

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Christopher Ryan - Performer

  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986

Tracey Ryan - Administrator

Michael Schell - Lighting Designer, Technician

Jane Schneider - Performer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Peter Scudds - Performer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Leisa Shelton - Devisor, Performance Artist

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Anne Sinclair - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Zelda Smythe - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Efterpi Soropos - Lighting Designer

Spider Spider - Performer, Devisor

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Linda Stainton - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Josef Stejskal - Graphic Designer

  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983

Todd Swenson - Performance Artist

  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985

Simon Terrill - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Peter Thompson - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Christian Tremblay - Performer

  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983

Jenny Turpin - Visual Artist

Tony Twigg - Devisor

Indra Vtama - Performer

  • Waterborne, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 10 March 1993

Graeme Watson - Performer

  • Mime Spectrum, Corporeal-Mime Studio, Sydney, NSW, 5 January 1981

Cristina Wells - Performer, Dancer

Fiona White - Performer

  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986

Christopher Williams - Performer

Steven Williams - Sound Operator/Engineer

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

Bronwyn Winter - Performer

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Marguerite Yourcenar - Writer

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 4 August 1988

Entr'acte Theatre Limited

Sydney Corporeal Mime Theatre

Theatre Board of the Australia Council

  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986
  • Timescape, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 10 June 1986
  • Concerto, The Performance Space, Redfern, NSW, 16 May 1985
  • Refractions, The Performance Space, Redfern, NSW, 15 September 1983
  • Worlds Apart, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 12 May 1983
  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982
  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981

NSW Ministry for the Arts

The Performance Space

Australia Council for the Arts

The Myer Foundation

Festival of Sydney

Special Projects Fund of the Australia Council

Art Gallery of New South Wales

Belvoir Street Theatre

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994

Busy Bodies Theatre Of Dance

  • Dreams II, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 2 May 1980

Dance Board of the Austrlia Council

  • Moving Being, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, November 1979

Japan Festival

  • Lear, Sydney Town Hall, Sydney, NSW, 26 August 1993

La Boite Theatre Company

Literature Board of the Australia Council

  • On Archeology, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Mimact

  • The Trial, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, June 1982

Music Board of the Australia Council

  • Ostraka, The Performance Space, Redfern, NSW, 29 October 1986

Nimrod Theatre Company

Performing Arts Board of the Australia Council

Sydney Asian Theatre Festival

  • The Return, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 September 1994

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Sydney Front

  • Waltz, The Performance Space, Redfern, NSW, 8 April 1987

Theatre Workshop Sydney University

  • A La Carte, Seymour Downstairs, Chippendale, NSW, 1 October 1981
Resources
Works
Identifier 4401