Contributor Jenny Kemp
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Director, Playwright, Consultant
Notes Born Melbourne
Events

Director

Playwright

Dramaturg

Supervising Director

Adaptor

Consultant

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Performer

Set Designer

Voice Coach

  • Sore Throats, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 4 February 1980

Elizabeth Drake - Composer, Musical Director, Performer, Devisor

Margaret Mills - Actor, Performer, Creative Director

Natasha Herbert - Actor, Performer, Creative Director

  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010
  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008
  • Still Angela, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 16 September 2004
  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002
  • Skylight, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 21 August 1998
  • The Black Sequin Dress, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 10 April 1996
  • The Black Sequin Dress, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 19 March 1996
  • The Black Sequin Dress, Scott Theatre, Adelaide, SA, 5 March 1996

Helen Herbertson - Choreographer, Actor, Director, Movement Director, Dancer

Margaret Cameron - Actor, Playwright, Performer

Jacqui Everitt - Designer

Ian Scott - Actor

Robert Meldrum - Actor, Director, Performer

Ben Cobham - Lighting Designer, Set Designer

Dale Ferguson - Designer

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012
  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005
  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999
  • Molly Sweeney, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 24 April 1997

Mary Sitarenos - Actor

Rachel Burke - Lighting Designer

  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005
  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Roslyn de Winter - Performer, Actor

Greg Stone - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Victoria Eagger - Actor

Peter Eckersall - Actor

Elena Eremin - Actor, Lighting Operator

  • The Woods, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 14 May 1980
  • The Woods, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980
  • The Restaurant, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980

Danny Fahey - Actor

Romanie Harper - Actor

Sue Ingleton - Performer

Victoria Knight - Stage Manager, Assistant Stage Manager

Mark Minchinton - Actor, Creative Director

David Murray - Lighting Designer

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Still Angela, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 April 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Joanna Murray-Smith - Playwright

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Carole Patullo - Actor

Kerry Saxby - Lighting Operator, Sound Designer

Ruth Schoenheimer - Actor

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993
  • Call of the Wild, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 March 1990
  • Call of the Wild, Church Theatre, Hawthorn, VIC, 18 September 1989

Lucy Taylor - Creative Director, Actor, Performer

  • Still Angela, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 16 September 2004
  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Simon Wilton - Creative Director, Actor, Performer

  • Still Angela, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 16 September 2004
  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Paul Adornetto - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Natalie Bate - Actor

Debbie Brierley - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Alyson Brown - Stage Manager

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Ruth Carrick - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Tition Carrick - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Caryl Churchill - Playwright

Ruth Clarke - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Jan Cornall - Devisor, Performer

Georgina Gall - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Neill Gladwin - Actor

  • The Woods, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 14 May 1980
  • The Woods, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980

Bob Hornery - Actor

Michael Keaney - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Victoria Longley - Actor

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

David Mamet - Playwright

  • The Woods, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 14 May 1980
  • The Woods, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980

Margie Medlin - Media Artist, Lighting Designer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997
  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Robert Menzies - Actor

Liz Mundell - Assistant Stage Manager

Richard Murphet - Dramaturg, Voice Over Artist, Director

  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010
  • Sore Throats, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 4 February 1980

Marita Mussett - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Marilyn O'Donnell - Actor

Merfyn Owen - Actor

  • Molly Sweeney, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 24 April 1997
  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Trevor Patrick - Director, Dancer

Elizabeth Patterson - Playwright

Yoni Prior - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Nikki Shiels - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012
  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010

Ben Speth - Video Designer

  • Still Angela, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 April 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Botho Strauss - Playwright

August Strindberg - Playwright

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Robert Taylor - Lighting Designer, Stage Manager, Production Manager

Keryn Townsend - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Anna Tregloan - Designer, Set Designer, Playwright, Costume Designer

  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008
  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Lucinda Willshire - Actor

  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980

Chris Abrahams - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Linda Aitken - Assistant Stage Manager

Elizabeth Allen - Secondment

Catriona Anderson - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Lee Anderson - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Nicole Archer - Actor

Antonin Artaud - Playwright

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Li-Leng Au - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Sandra Ayache - Stage Manager

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Dalmazio Babare - Composer

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Roger Balstrop - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Simon Barley - Designer

James Benedict - Actor

Mary Benn - Assistant Stage Manager

Matthew Bergen - Curator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Rigel Best - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Dorothy Blayney - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Kevin Blond - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Timothy Bowles - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Howard Brenton - Playwright

  • Sore Throats, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 4 February 1980

Eleanor Brickhill - Curator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Tomsilav Briev - Translator

  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005

Adam Briscomb - Actor

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Helen Buday - Choreographer

Margaret Burton - Lighting Designer

Jon Burtt - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Bruce Callander - Sound Operator/Engineer

David Cameron - Actor

Ian Campbell - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Francesca Cathie - Stage Manager

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Helen Clarke Lapin - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

David Clendinning - Translator

John Comeadow - Lighting Designer

Chris Connelly - Actor

  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008

Adriano Cortese - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Martyn Coutts - Performer

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Peta Coy - Assistant Director

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Terence Crawford - Actor

Andrew Creighton - Secondment

Rosalind Crisp - Curator, Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Ian Cuming - Actor, Puppeteer

John Cumming - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Alice Cummins - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Sam Darling - Actor

  • Skylight, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 21 August 1998

Maude Davey - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Lindy Davies - Director

Pauline de Groot - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux - Playwright

Tess de Quincey - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Julie DeCinque - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Jim Denley - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Annette Devilee - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Rod Dolling - Mechanist

Lee-Anne Donnoley - Stage Manager

Marg Downey - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Russell Dumas - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Mick Elias - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Eric Engelbogen - Musician

Paul English - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Euripides - Playwright

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Jacqueline Evritt - Designer

  • Still Angela, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 April 2004

Peter Finlay - Actor

Moira Finucane - Performer

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Nick Fischer - Lighting Operator, Sound Operator/Engineer

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Daniel Fletcher - Fight Director

Laurel Frank - Lighting Designer

David Franzke - Sound Designer

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Bev Freeman - Hair Stylist

Brian Friel - Playwright

Athol Fugard - Playwright

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Sally Gardner - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Kelvin Gedye - Sound Designer

Nick Giannopoulos - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

David Gilfillan - Sound Operator/Engineer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Ernie Gray - Actor

Leah Grycewicz - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Lucy Guerin - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Shaun Gurton - Designer

Julyen Hamilton - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Peter Handke - Playwright

David Hare - Playwright

  • Skylight, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 21 August 1998

Tony Hargrave - Sound Designer

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Ursula Harrison - Stage Manager

  • Sore Throats, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 4 February 1980

Jennifer Hector - Realisation

  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010

Douglas Hedge - Actor

Anita Hegh - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Peter Heward - Coordinator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

John Hinds - Graphic Designer

Garth Hodgson - Actor

Sylvia Horsman - Dresser

Martin Hughes - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Jane Hyland - Costume Co-ordinator

Henrik Ibsen - Playwright

Paul Jackson - Lighting Designer

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

June Jago - Vocal Arranger

Kate Jansen - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Hilary Jenkins - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Amanda Johnson - Designer

  • Skylight, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 21 August 1998

Peter Jukes - Stage Manager

Melita Jurisic - Actor

John Kani - Playwright

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

David Kendall - Actor

Kate Kendall - Actor

  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008

Deborah Kennedy - Actor

Steve Kidd - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Stuart Kirby - Sound Operator/Engineer

Jane Knaggs - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Sue-ellen Kohler - Curator, Choreographer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Gary Kung - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Oleh Kurpita - Mechanist

Sofie Laguna - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

David Lan - Playwright

Martin Langthorne - Production Manager

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Jeff Larson - Lighting Designer

  • Skylight, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 21 August 1998

Shelley Lasica - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Wilfred Last - Actor, Director

  • Sore Throats, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 4 February 1980

Caroline Lee - Performer

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Armando Licul - Stage Manager

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Peter Long - Designer

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Chris Luscombe - Head Electrician

Maryanne Lynch - Dramaturg

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Stewart Lynch - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Felicity MacDonald - Creative Director

Hector Maclean - Dramaturg

Sam Mallet - Sound Designer

James Manche - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Monica Maughan - Actor

David Mayes - Designer

Penelope McCann - Director

Louise McCarthy - Costume Designer

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Tammy McCarthy - Actor

Belinda McClory - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Rhys McConnochie - Actor

Elise McCredie - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Anna McCrossin-Owen - Dialect Coach

Pamela McDonald - Production Manager

Stuart McRae - Actor

Arthur Miller - Playwright

David Miller - Stage Manager

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Mark Mitchell - Stage Manager

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Fay Mokotow - Actor

  • Sore Throats, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 4 February 1980

Jennifer Monson - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Abi Morgan - Playwright

  • Splendour, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 15 March 2016

Rosemarie Moroney - Lighting Operator

Joan Murray - Actor

Bruce Myles - Director, Actor

Jane Nolan - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Eryn Jean Norvill - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Winston Ntshona - Playwright

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Peter O'Brien - Actor

Greg O'Reilly - Mechanist

Sarah Ogden - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Mandy Osborne - Actor

Tony Osborne - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Harriet Oxley - Costume Designer

  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010

Rosalind Page - Composer

Liz Pain - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Dina Panozzo - Actor

Tolis Papazoglou - Designer

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Trina Parker - Designer

Zeena Parkins - Musician

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Elizabeth Paterson - Playwright

Ion Pearce - Musician, Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Sarah Peirse - Actor

Julianne Pierce - Coordinator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Neil Pigot - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Alex Pinder - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Harold Pinter - Playwright

Charles Powles - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Gail Prince - Playwright

Brian Pritchard - Actor

Jennifer Pryce - Production Manager

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Pamela Rabe - Actor

  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005

Katrina Rautenberg - Actor

Alison Richards - Lighting Operator

Margaret Ricketts - Actor

Richard Roberts - Designer

Virna Rodriguez - Assistant Producer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Peter Roehlen - Production Manager

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Mark Rogers - Performance Artist

Gary Rowe - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Rik Rue - Sound Designer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Ivana Sajko - Playwright

  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005

Belinda Saltmarsh - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Alan Schacher - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Shelley Scown - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Morna Seres - Actor

Terry Sheather - Head Mechanist

Helen Simondson - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Neil Simpson - Production Manager, Lighting Designer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Tony Smith - Stage Manager

Sarah Sneddon - Costume Designer

Beth Speth - Video Designer

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Jeremy Stanford - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Zoe Steen - Director

Laura Stevens - Actor

Amanda Stewart - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Catherine Stewart - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Karen Sutton - Actor

  • Big and Little, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 27 October 1992

Katie Symes - Sound Designer

  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005

Marc Tabart - Sound Operator/Engineer, Lighting Operator

Franc Tetaz - Composer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Maria Theodorakis - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Karina Thomas - Actor

Mark Thompson - Graphic Designer

Andrew Tighe - Actor

David Tredinnick - Actor

Richard Vabre - Lighting Designer

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Matthew van Oosterwyck - Visual Artist

Darrin Verhagen - Sound Designer, Composer

  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008

Philip Wadds - Lighting Designer

  • The Island, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 11 January 1984

Ros Warby - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

James Wardlaw - Performer

  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007

Amanda Werner - Publicist

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Alison Whyte - Actor

Alan Widdowson - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Julie-Ann Willems - Stage Manager

Ross Williams - Actor

Peter Winkler - Sound Operator/Engineer

Stevie Wishart - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Wendy Wishart - Actor

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981

Angharad Wynne-Jones - Curator

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Rebecca Youdell - Dancer

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

William Zappa - Actor

Martin Ziermann - Actor

Australia Council for the Arts

Playbox Theatre Company

Rusden State College

  • The Cenci, Rusden State College, Clayton, VIC, 19 October 1981
  • A Dream Play, Pram Factory, Carlton, VIC, 9 November 1980
  • A Dream Play, Rusden State College, Clayton, VIC, 4 November 1980
  • The Woods, Pram Factory Back Theatre, Carlton, VIC, 14 May 1980
  • The Woods, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980
  • Impulse/Repulse, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980
  • The Restaurant, Rusden State College, Clayton, VIC, 1980

Melbourne Theatre Company

Arts Victoria

The University of Melbourne

Australian Performing Group

Black Sequin Productions

  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010
  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008
  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Malthouse Theatre

  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008
  • Black, Tower Theatre, Southbank, VIC, 17 March 2007
  • Woman-Bomb, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 25 June 2005

The Performance Space

The Victorian Ministry for the Arts

Victorian College of the Arts

Nimrod Theatre Company

Stasis

The Adelaide Festival of Arts

Troupe Theatre Company

Victorian College of the Arts, School of Drama

Arts House

  • Madeleine, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 3 August 2010

Australian Contemporary Theatre Company

Australian Nouveau Theatre

BHP Billiton

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Binneas String Quartet

Canberra Theatre Trust

Church Theatre

Company B Belvoir

Compaq

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

DanceWorks

Gate Theatre, Dublin

HotHouse Theatre

  • Skylight, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 21 August 1998

La Mama

Melbourne International Arts Festival

  • Kitten, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 3 October 2008

Mill Theatre Company

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

National Touring Consortium

  • Still Angela, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 16 September 2004

NSW Ministry for the Arts

  • Antistatic, The Performance Space, Redfern, NSW, 21 March 1997

Performing Lines Ltd

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Red Stitch Actors Theatre

  • Splendour, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 15 March 2016

Spoleto Melbourne Festival of the Arts

Square Brackets Theatre

State Theatre Company of South Australia

Sydney Theatre Company

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000

The Age

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Resources
Works
Identifier 3373