Contributor Peggy van Praagh
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Dame Peggy van Praagh
Gender Female
Nationality English
Functions Artistic Director, Choreographer, Dancer
Events

Artistic Director

Choreographer

Dancer

Adaptor

Director

  • Coppelia, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 7 December 2007

Restager

Stage Director

Ray Powell - Choreographer, Assistant Director, Associate Director, Ballet Master/Mistress, Dancer, Adaptor, Costume Designer, Artistic Director

Marilyn Jones - Dancer, Performer, Associate Director, Artistic Director

Kelvin Coe - Dancer, Performer

William Akers - Director, Lighting Designer, Producer, Production Manager, Stage Director, Dance Director

Alan Alder - Dancer, Performer

Robert Helpmann - Choreographer, Artistic Director, Scenario, Dancer, Producer, Devisor, Director

Colin Peasley - Dancer, Ballet Master/Mistress

Garth Welch - Dancer, Choreographer, Performer

Marilyn Rowe - Dancer, Dance Group

Joseph Janusaitis - Dancer, Dance Group

Francis Croese - Dancer, Stage Manager, Stage Director, Lighting Designer

Robert Olup - Dancer

Barbara Chambers - Dancer

Kathleen Geldard - Dancer

John Lanchbery - Music Adaptor, Conductor, Musical Director, Composer, Musical Arranger, Editor, Musical Advisor, Orchestrator

Rex McNeill - Dancer, Dance Group

Heather Macrae - Dancer, Ballet Master/Mistress

Josephine Jason - Dancer

Gary Norman - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Marius Petipa - Choreographer

Frances Towers - Wardrobe Master / Mistress

Patricia Cox - Dancer

Gailene Stock - Dancer, Performer

David Burch - Dancer

Julie da Costa - Dancer

Robert Rosen - Musical Director, Conductor

Susan Dains - Dancer

Kenneth Rowell - Designer, Costume Designer, Set Designer

Wendy Walker - Dancer, Dance Group

Karl Welander - Dancer

Michela Kirkaldie - Dancer

Carolyn Rappel - Dancer, Dance Group

Leigh Rowles - Dancer, Dance Group

Maurice Stead - Concert Master, Violinist

Frederick Ashton - Choreographer

Alida Chase - Dancer

Elaine Fifield - Dancer, Performer

Bryan Ashbridge - Associate Director, Assistant Director, Artistic Director, Assistant Producer, Various

John Meehan - Dancer, Dance Director, Choreographer

Paul Saliba - Dance Group, Dancer

Mark Brinkley - Dancer, Concert Master

Roma Egan - Dancer

Kathleen Gorham - Dancer

Gary Hill - Dancer, Dance Director

Wendy Moyle - Dancer, Dance Group

Ronald Bekker - Dancer

Robyn Croft - Dancer

Warren de Maria - Dancer

Chris Maver - Stage Director, Lighting Designer, Stage Manager, Assistant Stage Manager

Janet Vernon - Dancer, Choreographer

Walter Bourke - Dancer

Peter Condon - Dancer, Stage Manager, Assistant Stage Manager

John Langmaid - Wardrobe Master / Mistress

John Moulton - Stage Manager

William Pepper - Dancer

Christine Walsh - Dancer

Adolphe Adam - Composer, Musical Director

Beverley Dean - Dancer

Graeme Hudson - Dancer, Dance Director

Janet Karin - Dancer

Barry Kitcher - Dancer

Lucyna Sevitsky - Dancer, Dance Group

Ian Spink - Dancer, Dance Director

Lucette Aldous - Dancer

Ann Fraser - Dancer

Rudolf Nureyev - Choreographer, Dancer

Rhonda Russell - Dancer

Josephine Anne Endicott - Dancer

Gail Ferguson - Dancer, Dance Director

Douglas Gilchrist - Dancer

Bryan Lawrence - Dancer

Cheryl Mallinson - Dancer, Dance Group

Ramona Ratas - Dancer

Valmai Roberts - Dancer

Noel Smith - Conductor, Musical Director

Roslyn Anderson - Dancer, Dance Director

Alan Barker - Conductor, Assistant Conductor

Joan Boler - Dancer

John Cranko - Choreographer, Devisor

Léo Delibes - Composer

Olga Tamara - Dancer, Dance Group

Paul de Masson - Dancer

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978
  • La Fille mal Gardée, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 September 1978
  • Symphony in D / Afternoon of a Faun / Tekton / Caravan, Festival Theatre, Adelaide, SA, 5 September 1978
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • The Sleeping Beauty, Festival Theatre, Adelaide, SA, 10 November 1976

Mary Duchesne - Dancer

Kristian Fredrikson - Costume Designer, Designer, Costume Maker, Production Designer

Rhyl Kennell - Dancer, Ballet Master/Mistress

Jan Melvin - Dancer

Terese Power - Dancer

Ross Stretton - Dancer

Abril Ward - Dancer

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978
  • La Fille mal Gardée, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 September 1978
  • Symphony in D / Afternoon of a Faun / Tekton / Caravan, Festival Theatre, Adelaide, SA, 5 September 1978
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • The Sleeping Beauty, Festival Theatre, Adelaide, SA, 10 November 1976

Jak Callick - Dancer

Dale Baker - Dancer

Jillian Collinson - Dancer

Lev Ivanov - Choreographer

Roger Myers - Dancer

John Tsakiris - Dancer

Anne Fraser - Set Designer, Designer, Dancer, Costume Designer

Robin Thomson - Dancer, Dance Group

Andris Toppe - Dancer

Anne Woolliams - Production Designer, Choreographer, Artistic Director

  • Beyond 40 / Anniversary Gala, Festival Theatre, Adelaide, SA, 5 July 2002
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • The Sleeping Beauty, Festival Theatre, Adelaide, SA, 10 November 1976
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975

Nadine Baylis - Costume Designer, Designer, Costume Co-ordinator

William Chappell - Costume Designer, Set Designer, Designer

Patrina Coates - Dancer

Judy Donovan - Dancer

Dobbs Franks - Musical Director, Conductor

Leon Kellaway - Ballet Master/Mistress, Dancer

Leonie Leahy - Dancer

Rosemary Mildner - Dancer, Ballet Master/Mistress

Barbara Nimmo - Dancer, Ballet Master/Mistress, Choreographer

  • The Dream, Australia, [Unknown], 1978
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975
  • The Australian Ballet Season 1974/75, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 11 September 1974
  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1974
  • Concerto / Perisnthyon / Carmen, Festival Theatre, Adelaide, SA, 21 March 1974
  • Cinderella, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 5 March 1974

Monique Richard - Dancer

Rodney Smith - Dancer

Paul Wright - Dancer

Margaret Akerman - Dancer

Robert Barlow - Dancer

Stephen Baynes - Dancer, Choreographer

Lesley Billing - Dancer

John Brice - Dancer

Leigh Chambers - Dancer

Julia Cotton - Dancer

Martin Raistrick - Dancer

Lucinda Sharp - Dancer

Gerard Sibbritt - Dancer

Juliette Solley - Dancer, Dance Group

Frederic Werner - Dancer

Peter Bahen - Administrator

Enrico Cecchetti - Choreographer

Jean Coralli - Choreographer

Allan Cross - Dancer

Michael Curry - Dancer

Alexander Glazunov - Composer, Musical Arranger

Jonathan Kelly - Dancer, Repetiteur

Graeme Murphy - Dancer, Choreographer

Robert Okell - Dancer

Robert Smith - Dancer

Wendy Thompson - Dancer

Don Asker - Dancer

Jan Blanch - Dancer

Paul Cini - Dancer

Amanda Clerke - Dancer

Mel Clifford - Costume Designer, Costume Maker

Margot Fonteyn - Performer, Dancer

Ai-Gul Gaisina - Dancer

Geoffrey Ingram - Administrator, Scenario

Helen Magner - Dancer

Lynette Mann - Dancer

Ludwig Minkus - Composer

Barry Moreland - Dancer, Choreographer

Suzanne Musitz - Dancer, Ballet Master/Mistress

George Ogilvie - Producer, Devisor, Director

  • Coppélia, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 December 2016
  • Coppélia, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 23 September 2016
  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 2001
  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 19 November 2001
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990
  • Coppelia, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 16 September 1981
  • Coppelia, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 26 June 1981
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Graham Powell - Dancer

Jurgen Rose - Costume Designer

  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975
  • Concerto / Perisnthyon / Carmen, Festival Theatre, Adelaide, SA, 21 March 1974

Arthur Saint-Leon - Choreographer, Librettist

  • Coppélia, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 December 2016
  • Coppélia, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 23 September 2016
  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 2001
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990
  • Coppelia, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 16 September 1981
  • Coppelia, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 26 June 1981
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979
  • The Australian Ballet: Coppelia, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 3 September 1969

Margaret Smith - Dancer, Dance Director

Andrew Batten - Dancer

Penelope Briffa - Dancer

Kenn Coldicutt - Dancer

Hilary Debden - Dancer

John Dovey - Dancer

Carol Ann Ford - Dancer

Theophile Gautier - Composer, Librettist, Poet, Author

Kathryn Jarvis - Dancer

Jess Jimenez - Dancer

Rogert Johannsen - Dancer

Chrisa Keramidas - Dancer

Ralph Koltai - Designer, Set Designer, Production Designer

Elizabeth Kompo - Dancer

Kim Love - Dancer

Angus Lugsdin - Dancer

Joanne Michel - Dancer

Brian Nolan - Dancer

Carmel Nolan - Dancer

Sidney Nolan - Designer

Craig Phillips - Dancer

Kathleen Reid - Dancer

Meryl Tankard - Designer, Dancer, Choreographer

Andrea Toy - Dancer

Kim Traynor - Dancer

Ken Whitmore - Dancer

Wynne Austin - Assistant Stage Manager, Stage Manager

Kathy Bennett - Dancer

Janne Blanch - Dancer

Angela Embleton - Assistant Stage Manager

Peter Farmer - Designer, Set Designer, Costume Designer, Costume Assistant

Nina Felear - Dancer

Dianne Flanagan - Dancer

John Hackett - Dancer

Fay Hyam - Dancer

Victoria Jestyn - Dancer

Larry Kohne-Drube - Dancer

Charles Mackerras - Musical Arranger

Suzanne Neumann - Dancer

Beverley Parker - Dancer

Les Patching - Composer

Ron Paul - Dancer

Robert Pomie - Dancer, Choreographer

Betty Pounder - Choreographer

Alexander Pushkin - Poet

  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975

Shirley Ross - Dancer

Dmitri Shostakovich - Composer

Kurt-Heinz Stolze - Musical Arranger

  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975

Ormsby Wilkins - Pianist, Assistant Conductor, Conductor

Malcolm Williamson - Composer

Allan Abbott - Conductor

Harcourt Algeranoff - Ballet Master/Mistress, Choreographer, Dancer

George Balanchine - Choreographer

Alida Belair - Dancer

Iovanka Biegovic - Dancer

John Butler - Choreographer

Simon Dow - Dancer

Pamela Foulkes - Assistant Stage Manager

Maina Gielgud - Dancer, Artistic Director, Choreographer

Yvonne Gilchrist - Dancer

Paul Grinwis - Dancer, Choreographer

Osbert Lancaster - Costume Designer, Set Designer

Peter Mallek - Dancer

Leigh Matthews - Dancer

William Miles - Wardrobe Master / Mistress, Costume Maker

Jules Perrot - Choreographer

Sergei Rachmaninoff - Composer

Dale Ringland - Assistant Conductor, Conductor, Orchestrator

Caj Selling - Dancer

Victoria Simon - Stage Director, Dance Director

Craig Sterling - Dancer

Jon Trimmer - Dancer

Dennis Trinder - Dancer

Gerard Willems - Pianist

Julia Woods - Dancer

Elphine Allen - Choreographer, Stage Director

Daniel Auber - Composer

Helen Beinke - Dancer

Georges Bizet - Composer

Frank Bourman - Dancer

Desmond Heeley - Designer

Ferdinand Herold - Composer, Company Director

Christiane Hubert - Dancer

Lexie Kunze - Dancer

Maria Lang - Dancer

Graeme Lloyd-Murphy - Dance Group, Dancer

David McAllister - Director, Dancer, Choreographer, Artistic Director

Leo Packer - Musical Director

Wendy Pomroy - Pianist, Repetiteur

Kenneth Tillson - Dancer

Yuzo Toyama - Composer

John Truscott - Designer

Leigh Warren - Dance Group, Dancer

Suzanne Way - Dancer

Warwick Armstrong - Designer

Del Brady - Dancer

Adrian Burnett - Director, Dancer

Len Clerehan - Wardrobe Master / Mistress

Hugh Colman - Set Designer, Costume Designer

Jean Dauberval - Writer, Choreographer, Scenario

Vernoy de St Georges - Composer, Writer

  • Giselle, Princess Theatre, Launceston, TAS, 2 September 1981
  • Giselle, Northern Territory, NT, 1981
  • Giselle, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 1 November 1973
  • Giselle, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 23 July 1973

Claude Debussy - Composer

Inge Dissen - Dancer

Robyn Dixon - Dancer

Paula Duff - Dancer

Gemma Exmann - Dancer

Mikhail Fokine - Choreographer

Jerry Goldsmith - Composer

Carol Green - Dancer

Max Hansen - Dancer

Helene Hetherington - Dancer

Ann Jenner - Dancer

Jeffrey Kovel - Dancer

Tom Lingwood - Designer, Production Designer

Campbell McKenzie - Dancer

Felix Mendelssohn - Composer

Kevin Miller - Wardrobe Master / Mistress, Costume Designer, Costume Maker

Rebecca Morrow - Dancer

Frank Nicol - Dancer

Christopher Nicolls - Conductor

Estella Nova - Dancer

Ian Rannard - Dancer

Maurice Ravel - Composer

Rex Reid - Choreographer

Reginald Stead - Violinist, Concert Master

Jan Stripling - Assistant Producer, Choreographer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978

J. Nevin Tait - Administrator

Sir Frank Tait - Administrator

Patrick Thomas - Assistant Conductor, Associate Conductor, Conductor

Cherie Trevaskis - Dancer

Natacha Troubnicova - Dancer

Stanton Welch - Choreographer, Dancer

Mona Workman - Wigmaker

Grazyna Bacewicz - Composer

Mercia Barden - Dancer

Sandra Bingham - Dancer

Heather Birch - Dancer

Lisa Bolte - Dancer

  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 19 November 2001
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Serge Bousloff - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Anne Church - Designer, Costume Designer

Miranda Coney - Dancer

  • Giselle, Victoria, VIC, 2001
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Anthony Conolan - Concert Master

Desmond Digby - Costume Designer

Nikita Dolgushin - Dancer

Riccardo Drigo - Composer

Zsolt Durko - Composer

Royes Fernandez - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

  • Giselle, Victoria, VIC, 2001
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Deborah Hodgson - Dancer

Leslie Hurry - Designer, Costume Designer

Greg Irvine - Costume Designer, Set Designer

Vlado Juras - Dancer

Gerald Krug - Musical Director

Rosalia Kurowska - Dancer

Deborah Lerine - Dancer

Charles Morris Lisner - Choreographer

Ann Manger - Dancer

Leonide Massine - Choreographer

Des Meyers - Dancer

Andrew Michaelides - Properties Master

Edward Millar - Dancer

Josephine Mutton - Dancer

Anthony Pannell - Dancer

Lisa Pavane - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990
  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

Sergei Prokofiev - Composer

  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1974
  • Cinderella, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 5 March 1974

Cesare Pugni - Composer

William Reid - Director, Conductor

Lupe Serrano - Dancer

William Shakespeare - Playwright

Leslie Sinclair - Dancer

Johann Strauss - Composer

Igor Stravinsky - Composer

Glenda Streeter - Dancer

Victor Usevicius - Dancer

Giuseppe Verdi - Composer

Jules Henri Vernoy de Saint-Georges - Librettist

Barry Walsh - Dancer

Paul Wright - Dancer

Tatiana Zimina - Dancer

Alan Abbot - Orchestrator, Conductor

Glenda Allen - Dancer

Sonia Arova - Dancer

David Ashmole - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Vicki Attard - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Paula Baird - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Brian Beatty - Concert Master

Jayne Beddoe - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Richard Beer - Scenic Artist, Costume Designer

Margaret Bourke - Stage Manager

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Auguste Bournonville - Choreographer

Harald Bowden - Administrator

Rachel Broomham - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Michelle Bruckner - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Erik Bruhn - Dancer

Robert Campbell - Dancer

Muriel Carine - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Samantha Carlson - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Bernadette Ceravolo - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Sally Collard Gentle - Dancer

Gillian Collinson - Dancer

Stephen Colyer - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

John Combe - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Joshua Consandine - Dancer

William Constable - Set Designer

Robyn Corby - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

David Cranson - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Elizabeth Cumming - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Sheree da Costa - Dancer

Anna de Cardi - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Ninette de Valois - Choreographer

Anthony Dowell - Dancer

  • Giselle, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 1 November 1973
  • Giselle, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 23 July 1973

Lucinda Dunn - Dancer

Susan Elston - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Anthony Elton - Musical Director

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Irene Fogerty - Dancer

William Schwenck Gilbert - Playwright

Poul Gnatt - Choreographer

Simone Goldsmith - Dancer

Christopher Goldsworthy - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Michele Goullet - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Heather Gourley - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Robin Haig - Dancer

  • Giselle, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 1 November 1973
  • Giselle, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 23 July 1973

Antony Hamilton - Dancer

Clarence Hansen - Administrator

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Edvard Helsted - Composer

Lionel Henry - Costume Designer, Costume Maker

Mark Hodge - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Greg Horsman - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Robert Ingram - Concert Master

  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1974
  • Cinderella, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 5 March 1974

Marion Jones - Dancer

Vladimir Jurasz - Dancer

B Karinska - Costume Designer

Paul Kathner - Costume Designer

Barry Kay - Designer, Set Designer

Meredith Kinmont - Dancer

  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Melbourne, VIC, February 1963
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 11 January 1963

Eduardo Lalo - Composer

Constant Lambert - Musical Arranger

Garry Laycock - Pianist

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Martin Lewis - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Angus MacAllister - Dancer

  • Giselle, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 1 November 1973
  • Giselle, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 23 July 1973

Adam Marchant - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Gordon Marsden - Dancer

Robert Marshall - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

John McCallum - Administrator

Lindsey McDonald - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Gian Carlo Menotti - Composer

Giacomo Meyerbeer - Composer

Boyd Michele - Wardrobe Master / Mistress

Justine Miles - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Igor Moiseyev - Choreographer

Brett Morgan - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Stephen Morgante - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Andrew Murphy - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

James Newman - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Susie Newmann - Dancer

Louisa O'Toole - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Andrew Obst - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Damian Palmer - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Noel Pelly - Administrator

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Danilo Radojevic - Dancer

Jaime Redfern - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Derek Rencher - Designer

Linda Ridgway - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Ted Saar - Dancer

Peter Sculthorpe - Composer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Annabelle Shanahan - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Helene Shields - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Jean Sibelius - Composer

Antoinette Sibley - Dancer

  • Giselle, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 1 November 1973
  • Giselle, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 23 July 1973

Robin Smith - Dancer

  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Melbourne, VIC, February 1963
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 11 January 1963

Peter St Clair - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Arthur Seymour Sullivan - Composer

Justine Summers - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Fiona Tonkin - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Elizabeth Toohey - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Agrippina Vaganova - Choreographer

Ludwig van Beethoven - Composer

Henryk Wieniawski - Composer

Roy Wilson - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Steven Woodgate - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Olivia Woodland - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Faith Worth - Choreographer

Rebecca Yates - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Michelle - Scenic Artist

Naomi Allwood - Dancer

John Andrewes - Stage Manager

Mark Annear - Dancer

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

John Armstrong - Costume Designer

Malcolm Arnold - Composer

Dimity Azoury - Dancer

  • Coppelia, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 7 December 2007

Johann Sebastian Bach - Composer

Harold Badger - Musical Arranger

John Bailey - Dancer

Greg Barrett - Producer

Steve Batty - Producer

Andrew Baxter - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Sidney Bechet - Composer

Maurice Bejart - Choreographer

Olivia Bell - Dancer

Leanne Benjamin - Dancer

Marina Berezowsky - Choreographer

H Birbeck - Special Effects

Arthur Bliss - Composer

Pamela Bocquet - Set Designer

Carolyn Bone - Performer

Alexander Borodin - Composer

Arthur Boyd - Scenic Artist

Charles Boyd - Dancer

June Brisbane - Dancer

Johann Freidrich Franz Burgmuller - Composer

Nigel Burley - Dancer

  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 19 November 2001

Ludovico Burnacini - Costume Designer

David Byrne - Composer

Andrew Carter - Designer

Marc Cassidy - Dancer

Craig Cathcart - Dancer

Emmanuel Chabrier - Composer

Antoni Clave - Designer

Ray Cook - Dancer

Dayne Cory - Dancer

George Crumb - Composer

Robert Curran - Dancer

Deborah Dering - Dancer

Cecelia Doidge - Designer

Jane Donko - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Matthew Donnelly - Dancer

Rachel Dougherty - Dancer

Betty Druitt - Costume Maker

Angela Dukes - Dancer

Madeleine Eastoe - Dancer

Edna Edgley - Dancer

Shari Edward - Dancer

Louis Falco - Choreographer

Sophie Fedorovitch - Costume Designer, Set Designer

Maureen Feeheley - Dancer

Fiona Foley - Designer

Gabor Forray - Set Designer

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Steve Francis - Musician

Celia Franks - Dancer

Girolamo Frescobaldi - Composer

Adrian Fryer - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Robyn Fynmore - Dancer

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

Ann Gee - Dancer

William Gill - Dancer

Sally Gilmour - Dancer

Timothy Gordon - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Walter Gore - Dancer

Louis Moreau Gottschalk - Composer

Keith Gregory - Lighting Designer

Constantin Guys - Scenic Artist

Paul Hamilton - Dancer

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

Ritchie Hanna - Concert Master

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

Max Hanson - Dancer

Timothy Harbour - Dancer

Rodney Harvison - Dancer

Elaine Haxton - Set Designer

Joseph Haydn - Composer

Pierre Henry - Composer

Hans Werner Henze - Composer

Patricia Hodges - Costume Maker

Jonathan Hook - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Joshua Horner - Dancer

Judith Hosken - Dancer

Andrée Howard - Choreographer

Danielle Hunt - Dancer

Gordon Hutchings - Dancer

Ronald Hynd - Choreographer

Jennifer Irwin - Designer

Ladislav Jasek - Concert Master

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990

Robert John - Concert Master

  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Dale Johnston - Dancer

  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

Bertha Jorgensen - Concert Master

Michael Kamen - Composer

William Katz - Costume Designer

Hershy Kay - Orchestrator

George Kenyon - Set Designer

Aram Khachaturian - Composer

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Josef Kidouchim - Designer

Claude Kingston - Administrator

Olivier Klementieff - Stage Director

Irina Kolpakova - Teacher

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990

Jiří Kylián - Choreographer

Hugh Laing - Costume Designer

Barbara Langley - Dancer

Matthew Lawrence - Dancer

Franz Lehar - Composer

Victor Leon - Writer

Vanessa Leyonhjelm - Designer

David Lichine - Choreographer

Serge Lifar - Choreographer, Musical Arranger

Shelley Linden - Dancer

Franz Liszt - Composer

Keith Little - Dancer

Maude Lloyd - Dancer

Charles Lynch - Pianist

Ulrike Lytton - Dancer

  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Stuart Macklin - Musician

Kenneth MacMillan - Choreographer

Angela Magill - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Tivadar Mark - Costume Designer

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

E McKnight Kauffer - Designer

Ian McRae - General Manager

Prosper Mérimée - Author

Tristan Message - Dancer

Alexander Milaw - Dancer

Michael Milton - Concert Master

Connie Mitchell - Vocalist

Susette Morfield - Dancer

Janice Nankivell - Dancer

Cecil Newman - Scenic Artist

Tolia Nikiprowetzky - Composer

null Ningali - Vocalist

Charles Nuitter - Librettist

Robert O'Kell - Dancer

Alan Oldfield - Designer

Adrienne Orsay - Dancer

David Page - Composer

Kirk Page - Vocalist

Stephen Page - Choreographer

Jann Pahl - Costume Designer

Felicia Palanca - Dancer

Daniela Pantea - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Annabel Parkyn - Dancer

Holger Simon Paulli - Composer

Sarah Peace - Dancer

Michael Pearce - Designer

Roland Petit - Scenario

Katie Pianoff - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Regina Plokstis - Dancer

Vladimir Polunin - Scenic Artist

Dan Porta - Designer

Francis Poulenc - Composer

Leah Purcell - Vocalist

Julie Raines - Harpist

Marie Rambert - Director

Barry Ratas - Dancer

Rachel Rawlins - Dancer

J S Rendall - Administrator

Nicole Rhodes - Dancer

Annabel Ried - Dancer

Robert Ritchie - Dancer

Jerome Robbins - Choreographer

Jean Rosenthal - Set Designer

Beatirx Ryan - Dancer

Peggy Sager - Dancer

C. Salisbury - Set and/or Property Maker

Franz Xaver Scharwenka - Composer

Tom Schenk - Costume Designer

Arnold Schoenberg - Composer

Elizabeth Schooling - Dancer

Robert Schumann - Composer

Laszlo Seregi - Scenario

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

J Sidoli - Properties Master

Hugh Skillen - Costume Maker

Frank Staff - Dancer

Leo Stein - Lyricist

F Stephenson - Wardrobe Master / Mistress

Joan Sumner - Dancer

Peter Tahourdin - Composer

Glen Tetley - Choreographer

Phillip Thompson - Dancer

Nina Thomson - Dancer

Adam Thurlow - Dancer

Jan Topham - Dancer

Raimer Townsend - Dancer

Wendy Toye - Choreographer

Matthew Trent - Dancer

Antony Tudor - Choreographer

Renee Valent - Dancer

Augustus van Heerden - Dancer

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Nicole Vass - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

Simon Vaughan - Dancer

Camilla Vergotis - Dancer

Pamela Waghorn - Dancer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 July 1979

William Walton - Composer

May Weston - Wardrobe Master / Mistress

Christopher White - Dancer

Michele Williamson - Dancer

Elisha Willis - Dancer

Lynette Wills - Dancer

Remi Wortmeyer - Dancer

The Australian Ballet

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Australian Ballet Foundation

The Elizabethan Trust Melbourne Orchestra

J. C. Williamson Theatres Limited (1943-1976)

Australian Ballet Society

The Friends of the Australian Ballet

The Dancers of The Australian Ballet

  • Coppelia, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 16 September 1981
  • Giselle, Princess Theatre, Launceston, TAS, 2 September 1981
  • Coppelia, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 26 June 1981
  • Giselle, Northern Territory, NT, 1981
  • Giselle, Townsville Civic Theatre, South Townsville, QLD, 16 July 1980
  • Giselle, Cairns Civic Centre, Cairns, QLD, 9 July 1980
  • Giselle, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 2 July 1980
  • Giselle, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 24 June 1980
  • Giselle, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 13 June 1980
  • Giselle, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 5 June 1980

Sydney Opera House Trust

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975

Theatre Board of the Australia Council

  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 August 1977
  • Onegin, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 10 August 1977
  • Onegin, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 22 June 1977
  • Onegin, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 June 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 12 March 1977
  • Onegin, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 5 March 1977
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 October 1975

Borovansky Ballet Company

Borovansky Ballet Orchestra

Education in Music and Dramatic Arts Society

J. C. Williamson Theatres (1939-1943)

Australia Council for the Arts

  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 2001
  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 19 November 2001
  • Giselle, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 2001
  • The Sleeping Beauty, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 23 July 1974
  • The Sleeping Beauty, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 7 February 1974

Melbourne Symphony Orchestra

  • Giselle, Townsville Civic Theatre, South Townsville, QLD, 16 July 1980
  • Giselle, Cairns Civic Centre, Cairns, QLD, 9 July 1980
  • Giselle, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 2 July 1980
  • Giselle, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 24 June 1980
  • Giselle, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 13 June 1980

South Australian Symphony Orchestra

The Adelaide Festival of Arts

The Australian Council for the Arts

J. C. Williamson Limited (1910-1938)

The Elizabethan Trust Orchestra

The Elizabethan Trust Sydney Orchestra

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978
  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1974
  • Cinderella, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 5 March 1974

Arts NSW

  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 2001
  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 19 November 2001
  • Giselle, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 2001

J. and M. Laurie Concerts Management (London) Ltd.

Queensland Symphony Orchestra

Adelaide Festival Centre Trust

Adelaide Symphony Orchestra

Australian Broadcasting Commission

Canberra Theatre Trust

The Australian Ballet Club

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

The Australian Musical Foundation

  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Melbourne, VIC, February 1963
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 11 January 1963

The Garnet H. Carroll Management

The Sidney Myer Fund

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Vincent Fairfax Family Foundation

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Arts Victoria

  • Giselle, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 2001

Australian Ballet School

  • Coppelia, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 7 December 2007

Australian Dance Theatre

Australian National Theatre Ltd.

Australian Opera and Ballet Orchestra

  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 2001

Australian Red Cross

Ballet Rambert

Commonwealth Bank

  • Coppelia, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 2001

Moomba Festival

  • Cinderella, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 5 March 1974

Northern Territory Arts Council

  • Giselle, Northern Territory, NT, 1981

State Orchestra of Victoria

  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Telstra

  • Giselle, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 2001

The Adult Education Board

The Age

  • Cinderella, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 5 March 1974

The National Theatre and Fine Arts Society

The Robert Salzer Foundation

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990

The Victorian Symphony Orchestra

Resources
Identifier 10367