Organisation The Australian Ballet Club
Export | Feedback | Map | Print
Address [Unknown] Australia
Functions Other, Sponsor
Related Organisations
Events

The Australian Ballet

Australian Ballet Society

The Friends of the Australian Ballet

Australian Ballet School

Australian Ballet Foundation

The Australian Ballet Development Committee

The Elizabethan Trust Melbourne Orchestra

The Sidney Myer Fund

The Elizabethan Trust Sydney Orchestra

The Sir Donald and Lady Trescowthick Foundation

Metropolitan Opera

Adelaide Festival Centre Trust

Adelaide Symphony Orchestra

Vincent Fairfax Family Foundation

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

The Robert Salzer Foundation

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Australian Opera and Ballet Orchestra

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Melbourne City Council

State Orchestra of Victoria

  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

The Australian Ballet 21st Anniversary Committee

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Festival Theatre, Adelaide, SA

Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW

The State Theatre, Melbourne, VIC

Metropolitan Opera House, New York

Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California

The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC

Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD

Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW

Palais Theatre, St Kilda, VIC

Maina Gielgud - Artistic Director, Director

Steven Heathcote - Dancer

Adam Marchant - Dancer

David McAllister - Dancer

Susan Elston - Dancer

Colin Peasley - Dancer, Choreographer, Regisseur, Teacher

Mark Brinkley - Dancer, Ballet Master/Mistress

Michael Curry - Dancer

Christopher Goldsworthy - Dancer

Greg Horsman - Dancer

Lisa Pavane - Dancer

Fiona Tonkin - Dancer

Elizabeth Toohey - Dancer

William Akers - Lighting Designer, Director

Ulrike Lytton - Dancer

Roy Wilson - Dancer

David Ashmole - Dancer

Miranda Coney - Dancer

Francis Croese - Stage Director, Lighting Designer

Michele Goullet - Dancer

Justine Miles - Dancer

Paul de Masson - Dancer, Repetiteur

Stephen Baynes - Dancer, Choreographer

Jonathan Kelly - Dancer, Repetiteur

Robert Marshall - Dancer

Brett Morgan - Dancer

Stephen Morgante - Dancer

Jaime Redfern - Dancer

Mark Annear - Dancer

Vicki Attard - Dancer

Lisa Bolte - Dancer

Brent Iwanoczko - Dancer

John Lanchbery - Music Adaptor, Conductor, Musical Arranger, Orchestrator

Joanne Michel - Dancer

Sandra Morrison - Dancer

Terese Power - Dancer

Kathleen Reid - Dancer

Tanya Rhodes - Dancer

Helene Shields - Dancer

Steven Woodgate - Dancer

Jayne Beddoe - Dancer

Heather Gourley - Dancer

Christine Walsh - Dancer

Joady Chambers - Dancer

Delia Harrington - Dancer

Sian Stokes - Dancer

Robyn Corby - Dancer

Anna de Cardi - Dancer

Paula Baird - Dancer

Adrian Burnett - Dancer

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

Nigel Gaynor - Pianist, Conductor

Paul Hamilton - Dancer

Glen Harris - Dancer

Andrew Murphy - Dancer

James Newman - Dancer

Andrew Obst - Dancer

Daniela Pantea - Dancer

Leeanne Rutherford - Dancer

Justine Summers - Dancer

Stanton Welch - Dancer

Rebecca Yates - Dancer

Dale Baker - Dancer

Margaret Bourke - Stage Manager

Peta Davidson - Dancer

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

Noel Smith - Musical Director, Conductor

Michael Todd - Dancer

Ormsby Wilkins - Conductor

Gail Castle - Dancer

Martyn Fleming - Dancer

Maree Georgeson - Dancer

Jennifer Killeen - Dancer

Michela Kirkaldie - Dancer

Jacqueline Pascoe - Dancer

Marius Petipa - Choreographer

Mark Reily - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress, Director

Annabelle Shanahan - Dancer

Josephine Smulders - Dancer

Andrea Toy - Dancer

Ashley Wheater - Dancer

Ken Whitmore - Dancer

Rachel Broomham - Dancer

Michelle Bruckner - Dancer

Muriel Carine - Dancer

Samantha Carlson - Dancer

Bernadette Ceravolo - Dancer

Stephen Colyer - Dancer

John Combe - Dancer

David Cranson - Dancer

Elizabeth Cumming - Dancer

Mark Hodge - Dancer

Jiří Kylián - Choreographer

Eduardo Lalo - Composer

Martin Lewis - Dancer

Serge Lifar - Choreographer

Leanne Lynch - Dancer

Lindsey McDonald - Dancer

Campbell McKenzie - Dancer

Louisa O'Toole - Dancer

Damian Palmer - Dancer

Noel Pelly - Administrator

Linda Ridgway - Dancer

Lucinda Sharp - Dancer, Ballet Master/Mistress

Peter St Clair - Dancer

Olivia Woodland - Dancer

Mario Bois - Musical Arranger

John Langmaid - Wardrobe Master / Mistress

Marilyn Rowe - Teacher, Dancer, Dance Director, Artistic Director, Assistant Director

Frances Towers - Wardrobe Master / Mistress

Adolphe Adam - Composer

Vernoy de St Georges - Scenario

Graciano Debeljuh - Dancer

Ricardo Ella - Dancer

Peter Farmer - Costume Designer

Theophile Gautier - Scenario

Glen Murray - Dancer

Francis Poulenc - Composer

James Slater - Conductor

Maurice Stead - Concert Master

Jodie-Anne White - Dancer

Alexander Benois - Designer

Gary Bowles - Dancer

Andrew Carter - Designer

Serena Cundari - Dancer

Antal Dorati - Orchestrator

Geoffrey Guy - Designer

Margaret Illmann - Dancer

Leoš Janáček - Composer

David Lichine - Choreographer

Stuart Macklin - Pianist

Mark Pace - Dancer

David Prudham - Dancer

Kenneth Rayner - Lighting Designer

Brian Stacey - Musical Director, Conductor

Johann Strauss - Composer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • The Sleeping Beauty, Festival Theatre, Adelaide, SA, 3 September 1985
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Jennifer Tipton - Lighting Designer

Vassilie Trunoff - Choreographer

William Batcheler - Dancer

Joanne Canning - Dancer

Kelvin Coe - Dancer, Teacher

Julie da Costa - Dancer

Mary Duchesne - Dancer

Lorna Harrison - Dancer

Jeremy James - Dancer

Mark Jeitner - Dancer

Peter Lucadou-Wells - Dancer

Angela Magill - Dancer

Lynette Mann - Dancer

Ray Powell - Dancer

Darren Spowart - Dancer

Abril Ward - Dancer

Nina Warren - Dancer

Allan Barry - Dancer

Sylviane Bayard - Dancer

Rachel Cameron - Teacher, Assistant Director

Terry Edlefsen - Dancer

Angela Embleton - Stage Manager

  • Tales of Hoffmann, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 20 October 1983
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Robert Helpmann - Choreographer, Scenario, Dancer

Jane Inglis - Dancer

Michael Juliff - Dancer

Larry Kohne-Drube - Dancer

Andrew Lyons - Dancer

Gary Norman - Dancer

Kathleen Sams - Dancer

Anne Woolliams - Producer, Regisseur, Choreographer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Roslyn Anderson - Choreographer, Repetiteur

Karen Blissett - Dancer

Benjamin Britten - Composer

Nigel Burley - Dancer

Joop Caboort - Lighting Designer

Marc Cassidy - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Josef Christianson - Dancer

Joshua Consandine - Dancer

John Cranko - Choreographer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • The Taming of the Shrew, The State Theatre, Melbourne, VIC, 28 October 1986
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Li Cunxin - Dancer

Gabrielle Davidson - Dancer

Julie Day - Dancer

Gaetano Del Monaco - Dancer

Evelyne Desutter - Dancer

Rachel Dougherty - Dancer

Philippe Dubuc - Dancer

Lucinda Dunn - Dancer

Yasuyuki Endo - Dancer

Steven Etienne - Dancer

Alessandra Ferri - Dancer

Jane Finnie - Dancer

Narelle Forbes - Dancer

Matthew Fraser - Dancer

Kathleen Geldard - Dancer

Simone Goldsmith - Dancer

Belinda Hernandez - Dancer

Karina Hernandez - Dancer

Bronwyn Holley - Dancer

Wang Jiahong - Teacher

Kynan Jones - Dancer

Marilyn Jones - Dancer

Christopher Lam - Dancer

John F. MacFarlane - Designer, Set Designer, Costume Designer

Vladimir Malakhov - Dancer

Nicole Marshman - Dancer

Ian McRae - Administrator

Marina Milankovic - Stage Manager

Petal Miller Ashmole - Artistic Director, Repetiteur

Felicia Palanca - Dancer

Shane Placentino - Dancer

Wendy Pomroy - Pianist

  • Tales of Hoffmann, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 20 October 1983
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Rachel Rawlins - Dancer

Nicole Rhodes - Dancer

Timothy Rodgers - Dancer

Bruce Sansom - Dancer

Masami Sato - Dancer

Jurgen Schneider - Teacher

Margaret Scott - Dancer

Trinidad Sevillano - Dancer

Holly Smart - Dancer

Alison Smith - Dancer

Kurt-Heinz Stolze - Composer, Musical Arranger

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • The Taming of the Shrew, The State Theatre, Melbourne, VIC, 28 October 1986
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Matthew Trent - Dancer

Valrene Tweedie - Dancer

Geon Van Der Wyst - Dancer

Sacha Wakelin - Dancer

Wendy Walker - Teacher, Ballet Master/Mistress

Damien Welch - Dancer

Lynette Wills - Dancer

Melissa Woodbury - Dancer

Alan Abbot - Orchestrator

Frederick Ashton - Choreographer

Irina Baronova - Teacher, Choreographer

Arthur Bliss - Composer

Enrico Cecchetti - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Anthony Conolan - Concert Master

Jean Dauberval - Scenario

Ninette de Valois - Choreographer

Léo Delibes - Composer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Roy Douglas - Orchestrator

Edna Edgley - Dancer

Johhny Eliasen - Teacher

Mikhail Fokine - Choreographer

Kristian Fredrikson - Designer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Ai-Gul Gaisina - Teacher, Dancer

Desmond Heeley - Designer

Ferdinand Herold - Composer

Jacquie Hollander - Choreographer, Repetiteur

Ronald Hynd - Choreographer

Lev Ivanov - Choreographer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983

Paul Kathner - Designer

Stewart Kershaw - Conductor

Osbert Lancaster - Costume Designer, Set Designer

Franz Lehar - Composer

Victor Leon - Lyricist

Tom Lingwood - Designer, Production Designer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983

E McKnight Kauffer - Designer, Costume Designer

Christopher Nicolls - Conductor

Jacques Offenbach - Composer

George Ogilvie - Producer, Devisor

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Catherine Phelan - Dancer

Alexander Pushkin - Poet

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Jerome Robbins - Choreographer

Jurgen Rose - Costume Designer, Designer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Arthur Saint-Leon - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Madeleine Sheehan - Dancer

  • La Fille mal Gardée, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 13 June 1984
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Alan Smith - Concert Master

Leo Stein - Lyricist

Peggy van Praagh - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Michael Williams - Assistant Producer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983

Barry Wordsworth - Conductor

Ib Andersen - Producer

Reid Anderson - Producer

Albert Arlen - Composer

Peta-Belinda Ashton - Choreographer

George Balanchine - Choreographer

Ronald Bates - Lighting Designer

Maurice Bejart - Choreographer

Gordon Bennett - Concert Master

Thierry Bosquet - Costume Designer

Jane Bourne - Assistant Producer

Auguste Bournonville - Choreographer

Germinal Casado - Costume Designer

Hugh Colman - Costume Designer

Peter Condon - Technical Director

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983

Janis Cook - Pianist

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Jean Coralli - Choreographer

  • Giselle, Festival Theatre, Adelaide, SA, 12 September 1986

Michael Corder - Dancer

Elizabeth Dalton - Costume Designer

Peter Darrell - Scenario

Claude Debussy - Composer

C. J. Dennis - Author

Desmond Digby - Costume Designer

Scott Douglas - Choreographer

Anthony Dowell - Costume Designer

Poul Gnatt - Choreographer

Diane Hakak - Choreographer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Julie Haydn - Choreographer

Rosella Hightower - Teacher

Robert Hill - Dancer

Paul Hindemith - Composer

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann - Author

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Ladislav Jasek - Concert Master

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990

Robert John - Concert Master

  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Wilfred Josephs - Composer

Emil Kiss-Lazer - Concert Master

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Irina Kolpakova - Teacher

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990

Leonid Kozlov - Scenario

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Valentina Kozlova - Scenario

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Friedrich Kuhlau - Composer

Sara Leland - Ballet Master/Mistress

Alistair Livingstone - Designer

Chris Maver - Lighting Designer

Ekaterina Maximova - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Marta Metzger - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Graeme Murphy - Choreographer

Sidney Nolan - Designer

Alan Oldfield - Designer

Hugh Oliveiro - Designer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Benjamin Paola - Dancer

Holger Simon Paulli - Composer

Jules Perrot - Choreographer

  • Giselle, Festival Theatre, Adelaide, SA, 12 September 1986

Georgia Rae - Dancer

  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983

Maurice Ravel - Composer

Robert Ray - Choreographer

Rachel Read - Dancer

Domy Reiter-Soffer - Choreographer

Katie Ripley - Dancer

Jean Rosenthal - Lighting Designer

Kenneth Rowell - Costume Designer

Victoria Rowell - Costume Assistant

Martin Rubinstein - Teacher

Domenico Scarlatti - Composer

Peter Shaffer - Playwright

Irene Sharaff - Costume Designer

Victoria Simon - Ballet Master/Mistress

Thomas Skelton - Lighting Designer

Rouben Ter-Arutunian - Designer

Glen Tetley - Choreographer

Geoffrey Tozer - Conductor

John Van Der Hayden - Lighting Designer

Adele Weiss - Costume Designer

Malcolm Williamson - Composer

Organisation Identifier 36439