Contributor | Connie Mitchell | |
---|---|---|
Gender | Female | |
Functions | Vocalist | |
Events | ||
| ||
Vocalist
|
||
Stephen Baynes - Choreographer, Dancer
Olivia Bell - Dancer
Adrian Burnett - Dancer, Director
Marc Cassidy - Dancer
Joshua Consandine - Dancer
Francis Croese - Lighting Designer, Technical Director
Robert Curran - Dancer
Lucinda Dunn - Dancer
Fiona Foley - Designer, Set Designer
Steve Francis - Musician, Musician, Guitarist
Simone Goldsmith - Dancer
Timothy Harbour - Dancer
Jennifer Irwin - Costume Designer, Designer
David McAllister - Dancer, Director
Campbell McKenzie - Dancer
Ian McRae - Administrator, General Manager
David Page - Composer
Kirk Page - Vocalist
Stephen Page - Choreographer
Felicia Palanca - Dancer
Colin Peasley - Dancer
Leah Purcell - Vocalist
Rachel Rawlins - Dancer
Nicole Rhodes - Dancer
Meryl Tankard - Choreographer, Designer
Matthew Trent - Dancer
Stanton Welch - Choreographer
Alan Abbot - Orchestrator
Vicki Attard - Dancer
Paula Baird - Dancer
Greg Barrett - Producer
Steve Batty - Producer
Nadine Baylis - Designer
Georges Bizet - Composer
Arthur Bliss - Composer
Joan Boada - Dancer
Andrew Boddington - Dancer
Lisa Bolte - Dancer
Andrew Bowman - Dancer
Richard Bowman - Dancer
Daryl Brandwood - Dancer
Nigel Burley - Dancer
David Byrne - Composer
Nicolina Campbell - Dancer
Guy Carrison - Stage Manager, Assistant
Andrew Carter - Designer
Craig Cathcart - Dancer
Louise Chalwell - Dancer
Alida Chase - Dancer
Josef Christianson - Dancer
Miranda Coney - Dancer
Roland Cox - Dancer
Li Cunxin - Dancer
Gabrielle Davidson - Dancer
Paul de Masson - Dancer
Ninette de Valois - Choreographer
Gaetano Del Monaco - Dancer
Matthew Donnelly - Dancer
Rachel Dougherty - Dancer
Christina Dyson - Dancer
Madeleine Eastoe - Dancer
Alessandra Ferri - Dancer
Jane Finnie - Dancer
Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress
Narelle Forbes - Dancer
Dobbs Franks - Conductor
Anne Fraser - Designer
Kristian Fredrikson - Designer
Ai-Gul Gaisina - Teacher
Kip Gamblin - Dancer
Nigel Gaynor - Conductor
Kathleen Geldard - Dancer
Maina Gielgud - Artistic Director
Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress
Pro Hart - Designer
Steven Heathcote - Dancer
Desmond Heeley - Designer
Robert Helpmann - Choreographer, Scenario
Hans Werner Henze - Composer
Greta Hodgkinson - Dancer
Bronwyn Holley - Dancer
Joshua Horner - Dancer
Danielle Hunt - Dancer
Ronald Hynd - Choreographer
Kynan Jones - Dancer
Barry Kay - Designer
Grant Kelley - Dancer
Christopher Lam - Dancer
John Lanchbery - Editor
Ningali Lawford - Vocalist
Franz Lehar - Composer
Victor Leon - Writer
Vanessa Leyonhjelm - Designer
Serge Lifar - Choreographer, Musical Arranger
Tom Lingwood - Designer
Stuart Macklin - Musician
Adam Marchant - Dancer
Kirsty Martin - Dancer
E McKnight Kauffer - Designer
Joseph Mercurio - Lighting Designer
Judith Meschke - Costume Assistant
Tristan Message - Dancer
Marina Milankovic - Stage Manager
Michael Milton - Concert Master
Ludwig Minkus - Composer
Geoffrey Morris - Musician, Guitarist
Tiffany Moulton - Dancer
Graeme Murphy - Choreographer
Piotr Nardini - Teacher
James Newman - Dancer
null Ningali - Vocalist
Rudolf Nureyev - Choreographer
Alan Oldfield - Designer
Annabel Parkyn - Dancer
Sarah Peace - Dancer
Michael Pearce - Designer
Marius Petipa - Choreographer
Shane Placentino - Dancer
Dan Porta - Designer
Dan Potra - Set Designer
Ray Powell - Dancer
Sergei Rachmaninoff - Composer
Maurice Ravel - Composer
John Rayment - Lighting Designer
Rachel Read - Dancer
Annabel Ried - Dancer
Katie Ripley - Dancer
Timothy Rodgers - Dancer
Cecilia Ross - Dancer
Kenneth Rowell - Designer
Leigh Rowles - Dancer
Cassandra Schultz - Costume Assistant
Peter Sculthorpe - Composer
Helene Shields - Dancer
Noel Smith - Musical Director
Leo Stein - Lyricist
Justine Summers - Dancer
Peter Ilich Tchaikovsky - Composer
Glen Tetley - Choreographer
Phillip Thompson - Dancer
Adam Thurlow - Dancer
Geon Van Der Wyst - Dancer
Peggy van Praagh - Choreographer
Simon Vaughan - Dancer
Camilla Vergotis - Dancer
Kathie Vos - Dancer
Alex Wagner - Dancer
Sacha Wakelin - Dance Group
Wendy Walker - Ballet Master/Mistress
Jiahong Wang - Teacher
Damien Welch - Dancer
Christopher White - Dancer
Stephen Wickham - Lighting Designer
Elisha Willis - Dancer
Lynette Wills - Dancer
Steven Woodgate - Dancer
Anne Woolliams - Choreographer
Remi Wortmeyer - Dancer
Renee Wright - Dancer
Rebecca Yates - Dancer
|
||
The Australian Ballet
Adelaide Festival Centre Trust
Adelaide Symphony Orchestra
Australian Dance Theatre
State Orchestra of Victoria
|
||
Identifier | 238968 |
Provide feedback on Connie Mitchell