Contributor Michael Curry
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Dancer
Events

Dancer

Puppet Designer

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015
  • The Lion King, Regent Theatre, Melbourne, VIC, 28 July 2005
  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Mark Brinkley - Dancer, Ballet Master/Mistress

Colin Peasley - Regisseur, Dancer, Teacher, Repetiteur, Choreographer, Ballet Master/Mistress, Production Designer

Paul de Masson - Dancer, Dance Group

Stephen Baynes - Choreographer, Dancer

Francis Croese - Stage Director, Stage Manager, Lighting Designer

Terese Power - Dancer

Fiona Tonkin - Dancer

Joanne Michel - Dancer

Lucinda Sharp - Dancer, Ballet Master/Mistress

Elizabeth Toohey - Dancer

Kathleen Reid - Dancer

Lisa Pavane - Dancer

Ken Whitmore - Dancer

Michela Kirkaldie - Dancer

William Akers - Lighting Designer, Director, Production Manager

Christopher Goldsworthy - Dancer

Greg Horsman - Dancer

Adam Marchant - Dancer

Julie da Costa - Dancer

John Langmaid - Wardrobe Master / Mistress

Lynette Mann - Dancer

Frances Towers - Wardrobe Master / Mistress

John Lanchbery - Conductor, Music Adaptor, Musical Director, Musical Arranger, Musical Advisor, Orchestrator

Ulrike Lytton - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

Allan Cross - Dancer

Maina Gielgud - Artistic Director, Director, Producer

David McAllister - Dancer

Jonathan Kelly - Dancer, Repetiteur

Martin Raistrick - Dancer

Marilyn Rowe - Dancer, Director, Assistant Director, Dance Director, Artistic Director, Teacher

Kelvin Coe - Dancer, Director, Teacher

Susan Elston - Dancer

Craig Phillips - Dancer

Andrew Batten - Dancer

Angela Embleton - Assistant Stage Manager, Stage Manager

Ray Powell - Dancer, Associate Director, Choreographer

Abril Ward - Dancer

Mark Annear - Dancer

Peter Bahen - Administrator

Joseph Janusaitis - Dancer

Marilyn Jones - Dancer, Artistic Director, Associate Director

Justine Miles - Dancer

Brian Nolan - Dancer

Ormsby Wilkins - Conductor, Pianist, Associate Conductor, Assistant Conductor

Roy Wilson - Dancer

Gary Norman - Dancer

Maurice Stead - Concert Master

David Ashmole - Dancer

Daniela Pantea - Dancer

Andrea Toy - Dancer

David Burch - Dancer

Miranda Coney - Dancer

Michele Goullet - Dancer

Brett Morgan - Dancer

Dale Baker - Dancer

Penelope Briffa - Dancer

Kim Love - Dancer

Kim Traynor - Dancer

Christine Walsh - Dancer

Bryan Ashbridge - Associate Director, Dancer

Chris Maver - Stage Director, Lighting Designer, Lighting Operator

Jayne Beddoe - Dancer

Jaime Redfern - Dancer

Kathryn Jarvis - Dancer

Stephen Morgante - Dancer

Michael Todd - Dancer

Heather Gourley - Dancer

Robert Marshall - Dancer

Sandra Morrison - Dancer

Anna de Cardi - Dancer

Rex McNeill - Dancer

Steven Woodgate - Dancer

Lisa Bolte - Dancer

Jak Callick - Dancer

Robyn Corby - Dancer

Susan Dains - Dancer

Helene Shields - Dancer

Anne Woolliams - Artistic Director, Choreographer, Devisor, Regisseur, Production Manager, Production Designer, Producer, Dance Director

Brent Iwanoczko - Dancer

Angela Magill - Dancer

Joady Chambers - Dancer

Josephine Jason - Dancer

Paul Hamilton - Dancer

Leeanne Rutherford - Dancer

Noel Smith - Conductor, Musical Director, Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Vicki Attard - Dancer

Amanda Clerke - Dancer

Dianne Flanagan - Dancer

Larry Kohne-Drube - Dancer

Alan Alder - Dancer

Roma Egan - Dancer

Martyn Fleming - Dancer

Annabelle Shanahan - Dancer

Paul Cini - Dancer

Valmai Roberts - Dancer

Ross Stretton - Dancer

Andrew Baxter - Dancer

Michelle Bruckner - Dancer

Timothy Gordon - Dancer, Choreographer

Glen Harris - Dancer

Rogert Johannsen - Dancer

Noel Pelly - Administrator

William Pepper - Dancer

Tanya Rhodes - Dancer

Shirley Ross - Dancer

Paula Baird - Dancer

Peta Davidson - Dancer

Hilary Debden - Dancer

Mary Duchesne - Dancer

Dobbs Franks - Musical Director, Conductor, Musical Arranger

John Hackett - Dancer

David Palmer - Dancer

Sian Stokes - Dancer

Janne Blanch - Dancer

Margaret Bourke - Stage Manager

Rachel Broomham - Dancer

Adrian Burnett - Dancer

Adrian Fryer - Dancer

Maree Georgeson - Dancer

Delia Harrington - Dancer

Jennifer Killeen - Dancer

Louisa O'Toole - Dancer

Andrew Obst - Dancer

Mark Reily - Dancer

Linda Ridgway - Dancer

Rebecca Yates - Dancer

Sheree da Costa - Dancer

Jess Jimenez - Dancer

Mark Pace - Dancer

Marius Petipa - Choreographer

Nicole Vass - Dancer, Associate Director

Wendy Walker - Dancer

Jodie-Anne White - Dancer

Joanne Canning - Dancer

Muriel Carine - Dancer

Samantha Carlson - Dancer

Bernadette Ceravolo - Dancer

Stephen Colyer - Dancer

John Combe - Dancer

Elizabeth Cumming - Dancer

Jane Donko - Dancer

John Dovey - Dancer

Ricardo Ella - Dancer

Mark Hodge - Dancer

Lindsey McDonald - Dancer

Andrew Murphy - Dancer

Damian Palmer - Dancer

Beverley Parker - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

Pamela Waghorn - Dancer, Associate Director

Stanton Welch - Dancer

Peter Farmer - Designer, Costume Designer

Jacqueline Pascoe - Dancer

Katie Pianoff - Dancer

Justine Summers - Dancer

Walter Bourke - Dancer

Graciano Debeljuh - Dancer

Chrisa Keramidas - Dancer

Danilo Radojevic - Dancer

Gailene Stock - Dancer

Meryl Tankard - Dancer

Olivia Woodland - Dancer

Glenda Allen - Dancer

Alan Barker - Conductor

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

Robert Helpmann - Choreographer, Scenario, Devisor, Producer, Dancer

Jonathan Hook - Dancer

Margaret Illmann - Dancer

Ladislav Jasek - Concert Master, Conductor

Angus Lugsdin - Dancer

Paul Saliba - Dancer

Rodney Smith - Dancer

William Batcheler - Dancer

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

Lorna Harrison - Dancer

Jiří Kylián - Choreographer, Designer, Composer

Josephine Smulders - Dancer

Ashley Wheater - Dancer

Gary Bowles - Dancer

Gail Castle - Dancer

Peter Condon - Production Manager, Stage Director, Technical Director, Costume Co-ordinator

David Cranson - Dancer

Leonid Kozlov - Dancer, Scenario

Valentina Kozlova - Dancer, Scenario

Martin Lewis - Dancer

Leanne Lynch - Dancer

Campbell McKenzie - Dancer

James Newman - Dancer

Caroline Poon - Dancer

Peter St Clair - Dancer

Jan Blanch - Dancer

Anthony Conolan - Concert Master, Dancer

Nigel Gaynor - Pianist

Johann Strauss - Composer

Alexander Benois - Designer

Kenn Coldicutt - Dancer

John Cranko - Choreographer

Antal Dorati - Orchestrator, Musical Arranger

Geoffrey Guy - Designer

Peter Imbesi - Dancer

Garry Laycock - Pianist

David Lichine - Choreographer, Scenario

Elizabeth McMahon - Dancer

John Meehan - Dancer

Lyndell Sweetman - Dancer

Vassilie Trunoff - Choreographer

Oleg Goldberg - Dancer

Desmond Heeley - Designer

Stephen Holford - Dancer

Ronald Hynd - Choreographer

Franz Lehar - Composer

Victor Leon - Author

Tom Lingwood - Designer, Production Designer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983
  • Swan Lake, Regent Theatre, Sydney, NSW, 3 November 1981
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 18 August 1981
  • Swan Lake, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 9 October 1980
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Swan Lake, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 12 June 1978
  • Swan Lake, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 19 October 1977

Peter Lucadou-Wells - Dancer

Glenda Marr - Dancer

Glen Murray - Dancer

Leo Stein - Author

Peggy van Praagh - Choreographer, Artistic Director

Adolphe Adam - Composer

Allan Barry - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Serena Cundari - Dancer

Vernoy de St Georges - Scenario

Theophile Gautier - Scenario

Lev Ivanov - Choreographer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983
  • Swan Lake, Regent Theatre, Sydney, NSW, 3 November 1981
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 18 August 1981
  • Swan Lake, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 9 October 1980
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Swan Lake, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 12 June 1978

Michael Juliff - Dancer

Serge Lifar - Choreographer

Petal Miller Ashmole - Assistant Director, Various, Artistic Director, Creator, Choreographer, Repetiteur

David Prudham - Dancer

Kenneth Rowell - Costume Designer, Designer

Jennifer Tipton - Lighting Designer

John Vye - Dancer

Frederick Ashton - Choreographer, Devisor

Peter Bandy - Conductor

Russell Hunt - Dancer

Fay Hyam - Dancer

Leoš Janáček - Composer

Victoria Jestyn - Dancer

Eduardo Lalo - Composer

Francis Poulenc - Composer

Andre Prokovsky - Choreographer

Mary Renouf - Dancer

Guy Woolfenden - Musical Arranger

George Balanchine - Choreographer

Maurice Bejart - Choreographer

Mario Bois - Musical Arranger

Andrew Carter - Designer

Lauren Foley - Dancer

Margot Fonteyn - Dancer

Kristian Fredrikson - Set Designer, Designer, Choreographer

Jane Inglis - Dancer

Andrew Lyons - Dancer

Stuart Macklin - Pianist

Denise Nunn - Dancer

Rudolf Nureyev - Choreographer

Wendy Pomroy - Pianist

Sergei Prokofiev - Composer

Kenneth Rayner - Lighting Designer

Victoria Simon - Stage Director, Ballet Master/Mistress, Restager

James Slater - Conductor

Brian Stacey - Musical Director, Conductor

Craig Sterling - Dancer

Carolyn Yuen - Dancer

Carol Green - Dancer

Elizabeth Henshaw - Dancer

Mark Jeitner - Dancer

Ann Jenner - Dancer

Jerome Robbins - Composer, Choreographer

Robert Rosen - Dancer, Conductor

  • La Fille mal Gardée, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 21 September 1978
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Swan Lake, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 12 June 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978

Kathleen Sams - Dancer

Darren Spowart - Dancer

Nina Warren - Dancer

Tonya Batalin - Dancer

Nadine Baylis - Costume Designer, Designer

Edna Edgley - Dancer

Mikhail Fokine - Choreographer

Alexander Glazunov - Composer

Jeremy James - Dancer

B Karinska - Set Designer, Costume Designer

Maria Lang - Dancer

George Ogilvie - Producer, Devisor, Scenario

Carolyn Rappel - Dancer

Jurgen Rose - Costume Designer, Designer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989
  • Romeo and Juliet, Festival Theatre, Adelaide, SA, 1 September 1987
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978

Kurt-Heinz Stolze - Composer, Musical Arranger, Orchestrator

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989
  • The Taming of the Shrew, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 December 1986
  • The Taming of the Shrew, The State Theatre, Melbourne, VIC, 28 October 1986
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Nina Thomson - Dancer

Giuseppe Verdi - Composer

Simone Baker - Dancer

Sylviane Bayard - Dancer

Gordon Bennett - Concert Master

John Butler - Choreographer

Rachel Cameron - Teacher, Assistant Director

Hugh Colman - Designer, Costume Designer

Steven Davidson - Dancer

Evelyne Desutter - Dancer

Alexandre Dumas pere - Author

Terry Edlefsen - Dancer

Ritchie Hanna - Concert Master

Ralph Koltai - Production Designer

Charles Mackerras - Musical Arranger

Wendy McPhee - Dancer

Ludwig Minkus - Composer

Graeme Murphy - Dancer, Choreographer

Christopher Nicolls - Conductor

Georgia Rae - Dancer

Graham Rowe - Dancer

Susan Sargison - Dancer

Irene Sharaff - Costume Designer

Thomas Skelton - Lighting Designer

Michelle Straumer - Dancer

Jan Stripling - Choreographer, Assistant Producer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 August 1978
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 28 July 1978
  • Swan Lake, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 July 1978
  • Romeo and Juliet, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1978

Leo Tolstoy - Author

  • Anna Karenina, Perth Entertainment Centre, Perth, WA, 12 August 1980
  • Anna Karenina, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 July 1980
  • Anna Karenina, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 1979
  • Anna Karenina, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 25 October 1979

Ian Wilkinson - Dancer

Tom Abbott - Stage Director

Gerald Arpino - Choreographer

Bela Bartok - Composer

Joop Caboort - Lighting Designer

Jean Coralli - Choreographer

Jean Dauberval - Scenario, Choreographer

Simon Dow - Dancer

Johhny Eliasen - Teacher, Repetiteur

George Ermolenko - Concert Master

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Ai-Gul Gaisina - Teacher, Dancer

Edward Gorey - Scenic Artist, Designer

Clare Grundeman - Orchestrator

Joseph Haydn - Composer

Ferdinand Herold - Composer

Victor Hugo - Author

Airi Hynninen - Producer, Stage Director

Greg Irvine - Designer

Robert Johansen - Dancer

Barry Kay - Set Designer, Costume Designer

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 June 1986
  • Don Quixote, Melbourne, Melbourne, VIC, February 1986
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 20 September 1979

Irina Kolpakova - Teacher

Hugh Laing - Costume Designer, Designer

Osbert Lancaster - Costume Designer, Set Designer

Kit Lethby - Dancer

Alicia Markova - Choreographer

Gian Carlo Menotti - Scenario

Richard Mills - Composer

Jacques Offenbach - Composer

Alexander Pushkin - Poet

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Sheree Rayment - Dancer

Nicolai Rimsky-Korsakov - Composer

Victoria Rowell - Assistant Designer, Costume Assistant

Tom Schenk - Costume Designer

Arnold Schoenberg - Composer

Arthur Seymour Sullivan - Composer

Julie Taymor - Puppet Designer, Original Director, Lyricist, Director, Costume Designer

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015
  • The Lion King, Regent Theatre, Melbourne, VIC, 28 July 2005
  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Stefano Teresi - Dancer

  • Anna Karenina, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 November 1979
  • Anna Karenina, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 25 October 1979
  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 20 September 1979

Antony Tudor - Choreographer

Bruce Wells - Choreographer

Barry Wordsworth - Conductor

Elphine Allen - Choreographer, Dancer

Roger Allers - Writer

Josette Amiel - Dance Director

Reid Anderson - Producer, Dance Director

Roslyn Anderson - Repetiteur, Choreographer

Scott Barnard - Stage Director

Irina Baronova - Teacher, Choreographer

Arthur Bliss - Composer

Jane Bourne - Assistant Producer, Teacher

Auguste Bournonville - Choreographer

Benjamin Britten - Composer

Enrico Cecchetti - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Aaron Copland - Composer

Ian Cousins - Baritone

Carl Czerny - Composer

Bertrand D'at - Repetiteur

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Elizabeth Dalton - Costume Designer, Designer

Miguel de Cervantes - Author

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 June 1986
  • Don Quixote, Melbourne, Melbourne, VIC, February 1986

Ninette de Valois - Choreographer

Claude Debussy - Composer

Léo Delibes - Composer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Roy Douglas - Orchestrator

Scott Douglas - Choreographer

Garth Fagan - Choreographer

Robert Fletcher - Costume Designer

Gabor Forray - Set Designer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Jared French - Set Designer

Anthony Gabriele - Musical Director

A. Giannini - Costume Designer

Donald Holder - Lighting Designer

Jacquie Hollander - Repetiteur, Choreographer

Richard Hudson - Set Designer

Elton John - Composer, Lyricist

Robert John - Concert Master

Wilfred Josephs - Composer, Lighting Designer

Elliott Kaplan - Musical Arranger

Paul Kathner - Designer

Steven C Kennedy - Sound Designer

Stewart Kershaw - Conductor

Aram Khachaturian - Composer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Emil Kiss-Lazer - Concert Master

Harald Lander - Choreographer

Lise Lander - Dance Director

Hugues Le Bars - Composer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Eugene Loring - Choreographer

John F. MacFarlane - Costume Designer, Set Designer

Gustav Mahler - Composer

Tivadar Mark - Costume Designer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Laurel Martyn - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Scott Mathewson - Assistant Designer, Designer

E McKnight Kauffer - Costume Designer, Designer

David McNamara - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Robert Mead - Producer

  • Cinderella, Regent Theatre, Sydney, NSW, 7 November 1980
  • Cinderella, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 17 October 1980

Irene Mecchi - Writer

Colin Metters - Conductor

Steven Minning - Associate Director

Vera Nelidova - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Alan Oldfield - Designer

Jules Perrot - Choreographer

Catherine Phelan - Dancer

Maurice Ravel - Composer, Choreographer

Robert Ray - Choreographer

Domy Reiter-Soffer - Choreographer

Tim Rice - Lyricist, Composer

Knudage Riisager - Composer

Jean Rosenthal - Lighting Designer, Set Designer

Arthur Saint-Leon - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Camille Saint-Saens - Composer

Laszlo Seregi - Scenario, Choreographer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Peter Shaffer - Playwright

William Shakespeare - Playwright

Madeleine Sheehan - Dancer

  • La Fille mal Gardée, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 13 June 1984
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Lois Strike - Dancer

  • Cinderella, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 17 October 1980
  • Swan Lake, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 9 October 1980

Glen Tetley - Choreographer

Claude Tissier - Lighting Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Patrice Touron - Regisseur

Galina Ulanova - Teacher

Catherine Verneuil - Costume Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Janet Vernon - Choreographer, Dancer

Michael Ward - Make-up Artist

Michael Williams - Assistant Producer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 17 September 1983
  • Swan Lake, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 14 July 1983

Allan Abbott - Conductor

Lucette Aldous - Dancer

Albert Arlen - Composer

Peta-Belinda Ashton - Choreographer

Don Asker - Choreographer

Grazyna Bacewicz - Composer

Terry Bader - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Matthew Barclay - Director, Choreographer

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Dean Bassett - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Ronald Bates - Lighting Designer

Richard Beer - Costume Designer

Ben Benson - Costume Designer

Heather Birch - Dancer

Georges Bizet - Composer

Thierry Bosquet - Costume Designer

Regine Boury - Stage Director

Kanen Breen - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Erik Bruhn - Choreographer

Germinal Casado - Costume Designer

Alida Chase - Dancer

Janina Ciunovas - Dancer

Janis Cook - Pianist

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Michael Corder - Dancer

Hannah Dahlenburg - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Peter Darrell - Scenario

C. J. Dennis - Author

Desmond Digby - Costume Designer

Anton Dolin - Choreographer

Anthony Dowell - Costume Designer

Irving Duke - Designer

Samuel Dundas - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Zsolt Durko - Composer

Antonin Dvořák - Composer

Jane Ede - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Malcolm Ede - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Joe Eula - Costume Designer

Louis Falco - Choreographer

Taryn Fiebig - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Irene Fogerty - Dancer

Anne Fraser - Costume Designer

George Gershwin - Composer

Poul Gnatt - Choreographer

Aleksandr Godunov - Dancer

  • Swan Lake, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 9 October 1980

Alexander Grant - Regisseur

Nancy Grant - Soprano

Diane Hakak - Choreographer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Vince Harder - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Tony Harvey - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Christopher Hassall - Lyricist

Julie Haydn - Choreographer

Rosella Hightower - Teacher

Paul Hindemith - Composer

Steve Hodges - Dancer

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann - Author

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Robert Irving - Musical Arranger

Robert John - Concert Master

Michael Kamen - Composer

William Katz - Costume Designer

Cecilia Kerche - Dancer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Josef Kidouchim - Designer

Friedrich Kuhlau - Composer

Jay Laga'aia - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Ming Cho Lee - Set Designer

Sara Leland - Ballet Master/Mistress

Deborah Lerine - Dancer

Alistair Livingstone - Designer

John Longmuir - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Herman Lovenskjold - Composer

Rory Macdonald - Conductor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Geoffrey Madge - Composer

Gary Marder - Lighting Designer

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Tahu Matheson - Conductor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Leigh Matthews - Dancer

Andrew Mawson - Dancer

Ekaterina Maximova - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Johann Mayer - Composer

Jonathan McCauley - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Jamie McGregor - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Graham McKenzie - Designer

Marta Metzger - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1981

Kenneth Moraleda - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Tolia Nikiprowetzky - Composer

Sidney Nolan - Designer

Hugh Oliveiro - Designer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

Robert Olup - Dancer

Peter Ottmann - Dancer

Jann Pahl - Costume Designer

Anthony Pannell - Dancer

Holger Simon Paulli - Composer

Cherine Peck - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Sian Pendry - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Roland Petit - Choreographer

Clifford Plumpton - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Roland Price - Dancer

Cesare Pugni - Composer

Benjamin Rasheed - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Jamie Redfern - Dancer

William Reid - Director

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Tim Richards - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Linda Ridgeway - Dancer

Deborah Riedel - Soprano

Joel Rosenberg - Conductor

Martin Rubinstein - Teacher

Galina Samsova - Dancer

  • Don Quixote, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 20 September 1979

Derek Sanders - Pianist

  • Swan Lake, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 9 October 1980

Erik Satie - Composer

Domenico Scarlatti - Composer

Peter Sculthorpe - Composer

Geno Seger - Actor

Jennlee Shallow - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Simone Shingles - Dancer

Joop Stokvis - Costume Designer

Richard Strauss - Composer

Igor Stravinsky - Composer

Daniel Sumegi - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Gyorgy Szakaly - Dancer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Adrian Tamburini - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Rouben Ter-Arutunian - Designer

Geoffrey Tozer - Conductor

Dennis Trinder - Dancer

John Tsakiris - Dancer

George Tsypin - Set Designer

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Arlette van Boven - Choreographer

John Van Der Hayden - Lighting Designer

Augustus van Heerden - Dancer

  • Spartacus, Palais Theatre, St Kilda, VIC, 26 October 1978

Adele Weiss - Costume Designer

Ed Wightman - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Katherine Wiles - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Malcolm Williamson - Composer

Sallie Wilson - Producer

Faith Worth - Assistant Choreographer

Anna Yun - Actor

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Buyisile Zama - Actor

  • The Lion King, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 2 September 2003

Fiona Ziegler - Violinist

  • Cinderella, Regent Theatre, Sydney, NSW, 7 November 1980

Leone Ziegler - Violinist

  • Cinderella, Regent Theatre, Sydney, NSW, 7 November 1980

Patricia Zipprodt - Costume Designer

The Australian Ballet

The Friends of the Australian Ballet

Australian Ballet Foundation

Australian Ballet Society

The Elizabethan Trust Melbourne Orchestra

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Elizabethan Trust Sydney Orchestra

Australian Ballet School

The Australian Ballet Club

The Sidney Myer Fund

The Australian Ballet Development Committee

Sydney Opera House Trust

The Sir Donald and Lady Trescowthick Foundation

Vincent Fairfax Family Foundation

The Robert Salzer Foundation

Metropolitan Opera

  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990

State Orchestra of Victoria

Adelaide Symphony Orchestra

Australian Opera and Ballet Orchestra

South Australian Ballet Club

Adelaide Festival Centre Trust

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Disney Theatrical Productions

The Elizabethan Philharmonic Orchestra

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Melbourne City Council

Opera Australia

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Opera Australia Chorus

  • The Magic Flute, Joan Sutherland Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 December 2015

Sydney Opera House

The Australian Ballet 21st Anniversary Committee

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 September 1983

The Benson and Hedges Company

Victorian Arts Centre

World Expo on Stage

Identifier 407661