Contributor Paul Kathner
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Costume Designer, Designer, Set Designer
Notes Born in Sydney.
Events

Designer

Set Designer

Costume Designer

Scenic Artist

Actor

  • Love for Love, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 July 1969

Irene Mitchell - Producer, Director

George Fairfax - Producer, Director

Doris Fitton - Actor, Producer, Director

  • The Tragedy of King Richard II, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 August 1960
  • Volpone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 July 1959
  • The Matchmaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 November 1958
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Cat on a Hot Tin Roof, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 February 1958
  • The Member Of The Wedding, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 January 1958
  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957
  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956
  • A Question of Fact, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1956
  • I Am a Camera, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 November 1955
  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955
  • Under The Sycamore Tree, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 6 January 1955
  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Norman Kaye - Actor, Musical Advisor

Colin Peasley - Choreographer, Dancer, Regisseur

Francis Croese - Lighting Designer, Stage Director, Dancer

Paul Eddey - Actor, Director

William Schwenck Gilbert - Librettist, Book and Lyrics

Arthur Seymour Sullivan - Composer

Bryon Williams - Actor

Frederic Chopin - Composer

Mikhail Fokine - Choreographer

Joanne Michel - Choreographer, Ballet Master/Mistress, Dancer

John Frawley - Actor

Marius Petipa - Choreographer

Marie Redshaw - Actor

Brian Crossley - Producer, Director

Jon Ewing - Director, Actor

Kenric Hudson - Actor

  • The Winslow Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 28 April 1971
  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968
  • The Absence of a Cello, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 31 January 1968
  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966
  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965
  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Joe James - Actor, Circus Style Performer

Paul Karo - Actor, Circus Style Performer

Dennis Olsen - Actor, Director, Choreographer

Fredric Abbott - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956
  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956
  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955
  • The Merchant Of Venice, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 July 1954

Dale Baker - Choreographer, Ballet Master/Mistress

Alexander Benois - Designer

Julia Blake - Actor

Carl Bleazby - Actor

  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967
  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966
  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965
  • The Deadly Game, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 September 1964
  • Look After Lulu!, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 15 May 1963

Adam Bull - Dancer

Hugh Colman - Costume Designer

Michaela Deacon - Stage Manager

Antal Dorati - Musical Arranger, Orchestrator

Jia Yin Du - Dancer

Sheila Florance - Actor

Sandy Gore - Actor

Burton Graham - Playwright

Geoffrey Guy - Designer

Edwin Hodgeman - Actor

Reiko Hombo - Dancer

Lana Jones - Dancer

Mark Kay - Dancer

Jamieson Lewis - Lighting Designer

David Lichine - Choreographer

John Morrison - Lighting Designer, Sound Designer

Terry Norris - Actor

Danilo Radojevic - Artistic Director

Ian Smith - Actor

David Spurling - Actor, Choreographer

Johann Strauss - Composer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Raymond Westwell - Producer, Director, Actor

William Akers - Director, Lighting Designer

Roslyn Anderson - Regisseur, Dancer, Choreographer, Repetiteur

William Bamford - Actor, Chorus Master/Mistress

  • The Gondoliers, Festival Theatre, Adelaide, SA, 18 November 1983
  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983
  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Ian Boyce - Actor

Marcella Burgoyne - Actor

  • Eden House, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 March 1969
  • The Rules of the Game, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 6 September 1967
  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966
  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Simon Chilvers - Actor, Director

Terence Donovan - Actor

Beverley Dunn - Actor

Jeffrey Hodgson - Actor

Patsy King - Actor

Roger McDougall - Actor

  • The Matchmaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 November 1958
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957
  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956
  • I Am a Camera, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 November 1955

Dennis Miller - Actor

Geraldene Morrow - Actor

  • The Winslow Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 28 April 1971
  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971
  • Lady Audley's Secret, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 5 January 1966

Bob Murphy - Costume Designer

  • The Gondoliers, Festival Theatre, Adelaide, SA, 18 November 1983
  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983
  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Bruce Myles - Actor, Director

John Rickard - Actor

William Shakespeare - Playwright

Alan Tobin - Actor

Peter Williams - Actor

Cindy Wright - Actor

Brian Adamson - Musical Director, Composer

  • The Prodigal Son, St. Paul's Cathedral, Melbourne, VIC, 6 September 1972
  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Ray Angell - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968
  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966
  • Crime Passionnel, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 1 September 1965

Geoffrey Arnold - Conductor

Anson Austin - Actor

Lesley Baker - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971
  • Oh What A Lovely War, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 23 November 1968

Irina Baronova - Teacher, Choreographer

Roger Barratt - Lighting Designer

Allan Barry - Dancer

Don Battye - Writer, Lyricist, Musical Director

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971
  • Oh What a Lovely War, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 3 July 1968

Leila Blake - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971
  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Jean Blamey - Actor

  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Arthur Bliss - Composer

Lisa Bolte - Dancer

Mark Brinkley - Dancer, Ballet Master/Mistress

Benjamin Britten - Composer

Joop Caboort - Lighting Designer

Anne Charleston - Actor

Kelvin Coe - Teacher, Dancer

Syd Conabere - Actor

Sydney Conabere - Actor

  • A Man for All Seasons, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 20 May 1981
  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Patrick Conlan - Director

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983
  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Narelle Davidson - Actor

Paul de Masson - Dancer

Ninette de Valois - Choreographer

Roy Douglas - Orchestrator

Robert Eddie - Actor

Robert Essex - Actor

Len Fisher - Lighting Designer

David Foster - Actor

  • The Winslow Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 28 April 1971
  • Love for Love, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 July 1969
  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

Maina Gielgud - Artistic Director

Michele Goullet - Dancer

Neville Grave - Actor

Steven Heathcote - Dancer

Patricia Hill - Actor

  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957
  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955
  • The Merchant Of Venice, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 July 1954

Julie Holah - Actor

Jacquie Hollander - Choreographer, Repetiteur, Regisseur

Greg Horsman - Dancer

Kevin Howard - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971
  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Edward Howell - Actor

Margaret Illmann - Dancer

Joseph James - Actor

Ladislav Jasek - Concert Master

Marion Johns - Actor

Cynthia Johnston - Actor

Brett Jones - Actor, Chorus

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983
  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Jiří Kylián - Choreographer

Alan Light - Actor

Joan Littlewood - Devisor, Creator

Ulrike Lytton - Dancer

Graeme Macfarlane - Actor

John F. MacFarlane - Costume Designer, Set Designer

Adam Marchant - Dancer

David McAllister - Dancer

Robert McDarra - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957
  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

E McKnight Kauffer - Designer, Costume Designer

Babs McMillan - Actor

Kevin Mills - Actor

Robert Mitchell - Actor

Kathleen Moore - Actor

Sandra Morrison - Dancer

Lisa Pavane - Dancer

Hal Porter - Playwright

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969
  • Eden House, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 March 1969
  • The Tower, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 June 1964

Valma Pratt - Actor

David Ravenswood - Actor

Kathleen Reid - Dancer

William Reid - Conductor

Graham Rouse - Actor

Marilyn Rowe - Dancer, Dance Director, Teacher

Peter Seymour - Chorus Master/Mistress

Russell Smith - Actor

Lesley Stender - Actor

Sian Stokes - Dancer

Murray Taylor - Lighting Operator

Michael Todd - Dancer

Christine Walsh - Dancer

Bettina Welch - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969
  • Eden House, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 March 1969
  • Cat on a Hot Tin Roof, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 February 1958

Neville Wilkie - Actor

Roy Wilson - Dancer

John Wregg - Actor

Alan Alder - Dancer

Brian Anderson - Actor

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962
  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956

Rod Anderson - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Mark Annear - Dancer

Judith Arthy - Actor

  • Crime Passionnel, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 1 September 1965
  • The Tower, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 June 1964

David Ashmole - Dancer

Frederick Ashton - Choreographer

Vicki Attard - Dancer

Keith Bain - Choreographer

Robert Barlow - Dancer

Nadine Baylis - Costume Designer

Stephen Baynes - Dancer

Jayne Beddoe - Dancer

Ronald Bekker - Dancer

Alida Belair - Dancer

Susan Benfer - Assistant Stage Manager

Graeme Bent - Actor

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983
  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Claude Birman - Actor

Fran Bosly - Actor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Margaret Bourke - Stage Manager

Gary Bowles - Dancer

John Bowman - Actor

Russell Braddon - Playwright

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964
  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

Kevin Brennan - Actor

Max Bruch - Actor

  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964
  • The Deadly Game, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 September 1964

Peggy Caine - Playwright

Peter Campbell - Actor

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Barbara Chambers - Dancer

Joady Chambers - Dancer

Pamela Charleston - Chorus

Alida Chase - Dancer

Charles Chiltern - Researcher

Jennifer Claire - Actor

Mel Clifford - Costume Designer

Janne Coghlan - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956
  • I Am a Camera, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 November 1955

Miranda Coney - Dancer

Suzannah Conway - Assistant Director, Deputy Stage Manager

Campbell Copelin - Actor

Robyn Corby - Dancer

Patricia Cox - Dancer

John Cranko - Choreographer

Rhonda Cressey - Actor

Serena Cundari - Dancer

Lloyd Cunnington - Actor

Michael Curry - Dancer

John D'Arcy - Actor

Julie da Costa - Dancer

Peta Davidson - Dancer

Roy Day - Actor

Anna de Cardi - Dancer

Warren de Maria - Dancer

Léo Delibes - Composer

Maggie Dence - Actor

  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960
  • Volpone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 July 1959

Judy Donovan - Dancer

Bryan Dowling - Actor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Gary Down - Actor

Peter Drake - Actor

Betty Dyson - Actor

Frances Einhorn - Actor

Susan Elston - Dancer

Josephine Anne Endicott - Dancer

Peter Farmer - Costume Designer

Elaine Fifield - Dancer

Neil Finlayson - Lighting Operator

Anne Fish - Actor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Ann Fraser - Dancer

Ronald Frazer - Actor

  • Cat on a Hot Tin Roof, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 February 1958
  • I Am a Camera, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 November 1955

Kathleen Geldard - Dancer

John Gilbert - Chorus Master/Mistress

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Alexander Glazunov - Composer

Mark Gogoll - Chorus, Various, Actor

Christopher Goldsworthy - Dancer

Heather Gourley - Dancer

Tanya Halesworth - Actor

  • The Member Of The Wedding, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 January 1958
  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956

Chris Hallam - Actor

Delia Harrington - Dancer

Douglas Hedge - Actor

Robert Helpmann - Artistic Director, Dancer

Patsy Hemingway - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Edward Hepple - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Robert Hewett - Actor

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981
  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Gary Hill - Dancer

Geoff Hiscock - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Constance Hobbs - Actor

  • The Matchmaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 November 1958
  • Cat on a Hot Tin Roof, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 February 1958

May Hollinworth - Director, Producer

Denzil Howson - Actor

Graeme Hudson - Dancer

William Inge - Playwright

  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956
  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

David Inglewood - Actor

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Jane Inglis - Dancer

Judy Inveen - Stage Manager

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Brent Iwanoczko - Dancer

Joseph Janusaitis - Dancer

Josephine Jason - Dancer

Darlene Johnson - Actor

Suzanne Johnston - Actor

Michael Juliff - Dancer

Janette Kearns - Actor

Thomas Keneally - Playwright

Helen Killmier - Chorus

Edward Knox - Actor

Larry Kohne-Drube - Dancer

John Lanchbery - Musical Arranger

John Langmaid - Wardrobe Master / Mistress

Wilfred Last - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969
  • Eden House, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 March 1969

David Letch - Actor

Karl Levett - Actor

Robert Levis - Producer, Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969
  • The Merchant Of Venice, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 July 1954

Derek Lord - Actor

Nigel Lovell - Producer, Director

  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957
  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

Kurt Ludescher - Actor

Leanne Lynch - Dancer

Andrew Lyons - Dancer

Sandra MacGregor - Actor

Don Mackay - Director

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Ian Macleish - Chorus, Actor

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983
  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Heather Macrae - Dancer

Cheryl Mallinson - Dancer

Jack Manuel - Choreographer

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Verity Marina - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969
  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Robert Marshall - Dancer

Terry McDermott - Actor

  • Minna Von Barnhelm, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 10 February 1982
  • Luv, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 August 1967

Richard McIntyre - Conductor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Peter McKenna - Chorus Master/Mistress, Musical Director

Kevin McManus - Actor

Rex McNeill - Dancer

Felix Mendelssohn - Composer

Justine Miles - Dancer

Kevin Miles - Actor

David Miller - Deputy Stage Manager, Stage Manager

Petal Miller Ashmole - Repetiteur

Ludwig Minkus - Composer

David Mitchell - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965
  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Joy Mitchell - Actor

Igor Moiseyev - Choreographer

Brett Morgan - Dancer

Stephen Morgante - Dancer

Wendy Moyle - Dancer

Graeme Murphy - Dancer

Karin Murphy - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Sue Nattrass - Lighting Designer

Rudolf Nureyev - Choreographer

John O'Grady - Actor

Clifford Odets - Playwright

  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957
  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

Robert Olup - Dancer

Madeleine Orr - Actor

Mark Pace - Dancer

Robert Penn - Actor

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

William Pepper - Dancer

Peter Pinne - Composer, Lyricist

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Luigi Pirandello - Playwright

Shane Porteous - Actor

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Terese Power - Dancer

Margaret Procter - Actor

David Prudham - Dancer

Carolyn Rappel - Dancer

Terence Rattigan - Playwright

  • The Winslow Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 28 April 1971
  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964

Adele Raye - Actor

Jaime Redfern - Dancer

Keith Reid - Actor

Margaret Reid - Actor, Circus Style Performer

  • Love for Love, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 July 1969
  • Eden House, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 March 1969

Tanya Rhodes - Dancer

Monique Richard - Dancer

Peter Roehlen - Production Manager, Technical Director

Leigh Rowles - Dancer

Maria Brigid Ryan - Actor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Peter Salmon - Stage Manager

Kathleen Sams - Dancer

Lucyna Sevitsky - Dancer

Anthony Shaffer - Playwright

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978
  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Lucinda Sharp - Ballet Master/Mistress

Penelope Shelton - Actor

  • Out of the Crocodile, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 10 September 1969
  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Helene Shields - Dancer

Marian Sinclair - Actor

Buster Skeggs - Actor

Isobel Skelton - Actor

  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966
  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Frank Smith - Musical Arranger

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Ken Smith - Costume Designer

Noel Smith - Musical Director, Conductor

Juliette Solley - Dancer

Ian Spink - Dancer

John Stanistreet - Stage Manager

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Maurice Stead - Violinist, Concert Master

Suzanne Steele - Devisor, Performer, Actor

Hugh Stewart - Actor

Fabian Stirling - Chorus

Gailene Stock - Dancer

Douglas Stuchberry - Actor, Technical Director

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980
  • The Beggar's Opera, Elizabethan Theatre, Newtown, NSW, 13 March 1957

Peter Summerton - Producer

Isla Tait - Actor

Michael Tatchell - Actor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Leonard Teale - Actor

  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Shirley Thomas - Actor

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Nevil Thurgood - Actor

Fiona Tonkin - Dancer

Elizabeth Toohey - Dancer

Frances Towers - Wardrobe Master / Mistress

Ross Turner - Designer

Karen Tutt - Chorus

John van Druten - Playwright

Peggy van Praagh - Artistic Director, Choreographer

Martin Vaughan - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965
  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Brent Verdon - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Janet Vernon - Dancer

Bonnie Walker - Actor

  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956
  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Carole Walker - Actor

  • Caroline, The Playhouse, Civic Square, ACT, 29 March 1971
  • Caroline, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 February 1971

Wendy Walker - Dancer

Owen Weingott - Producer, Actor

  • A View From The Bridge, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 November 1959
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Karl Welander - Dancer

Garth Welch - Dancer

Henryk Wieniawski - Composer

Tennessee Williams - Playwright

Diana Wilson - Actor

  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966
  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Steven Woodgate - Dancer

Paul Wright - Dancer

Norman Yemm - Actor

Wendy Abbett - Chorus

Adolphe Adam - Composer

Peter Adams - Actor

Lynn Ahrens - Book and Lyrics

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Judith Alexander - Director

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Robert Alexander - Actor

Elphine Allen - Choreographer

Joyce Anderson - Actor

  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Robert Anderson - Playwright

Jean Anouilh - Playwright

  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966

Blaise Antony - Actor

  • The Tower, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 June 1964

Lisa Armytage - Actor

Bryan Ashbridge - Various

Peta-Belinda Ashton - Choreographer

Charles Attard - Actor

Frederic Austin - Musical Arranger

Grazyna Bacewicz - Composer

Geza Bachman - Musician, Violinist

Allen Baird - Chorus

Felicity Baldock - Actor

Elspeth Ballantyne - Actor

  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964

Peter Bannister - Saxophonist, Clarinetist

Garry Barde - Chorus

Shirley Barrett - Actor

Brian Barrie - Actor

Bernard Barry - Chorus

Bruce Barry - Actor

  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964

Graham Bartle - Conductor

Alison Battarbee - Musician

Betty Benfield - Actor

Gordon Bennett - Concert Master

Graham Bennett - Composer

Lance Bennett - Actor

Eric Bentley - Adaptor

Randall Berger - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Zoe Bertram - Actor

Gwen Bevan - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Robert Billsborough - Musical Arranger

Kitty Black - Translator

David Bluford - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Cynthia Blundell - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Graeme Blundell - Actor

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

John Bluthal - Actor

  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956

Robert Bolt - Playwright

Ernie Bourne - Actor

Les Bowden - Lighting Designer

Dorothy Bradley - Actor

Elwin Bradshaw - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Douglas Bragg - Actor

Lorraine Bransgrove - Actor

Joan Bray - Actor

Edward Brayshaw - Actor

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

David Brindley - Stage Manager

Joan Brockenshire - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Wynyard Browne - Playwright

Matthew Brownrigg - Chorus

Meredith Bryant - Actor

Glenna Brydon - Actor

Miles Buchanan - Actor

Brian Buggy - Musical Director

Thomas Bult - Singer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Ian Burgis - Actor

Gypsie Burt - Actor

David Butler - Actor

John Butler - Choreographer

Graham Byron - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Sally Cahill - Actor

Christine Calcutt - Actor

  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Christine Cameron - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

George Carden - Director

Mal Carmont - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Kim Carson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Murray Carter - Chorus

Chris Chaffey - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Connie Chalmers - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Diane Chamberlain - Actor

Mary Charleston - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Pauline Charleston - Actor

Anton Chekhov - Playwright

  • Uncle Vanya, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 23 June 1971

James Christiansen - Musical Director

Eric Clapham - Conductor

Stephen Clark - Actor

Graham Clarke - Musical Director

Norma Clarke - Actor

Margaret Cleary - Actor

Dennis Clinton - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Peter Cochrane - Chorus

Sam Cohen - Assistant Stage Manager

Kevin Colebrook - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Gordon Coleman - Chorus

June Collis - Actor

  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959

Amanda Colliver - Actor

James Condon - Actor

William Congreve - Playwright

  • Love for Love, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 July 1969

Anthony Conolan - Concert Master

Tony Cook - Flautist, Clarinetist

Barrie Cookson - Actor

  • Eternal Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 July 1954

Giles Cooper - Playwright

Philip Cope - Wardrobe Master / Mistress

Janice Copland - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Paul Coppens - Musical Director

David Copping - Stage Manager

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

Jean Coralli - Choreographer

Joan Corbett - Actor

Ian Cousins - Singer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Michael Coutts - Chorus

Noel Coward - Adaptor

Donuil Cowell - Actor

David Cox - Actor

Ruth Cracknell - Actor

Dean Craig - Actor

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Moira Craigen - Wardrobe Master / Mistress

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Barry Creyton - Adaptor

Carol-Anne Croker - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Anton Crouch - Lighting Operator

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

John Crouch - Actor

Robin Cuming - Actor

Marie Cumisky - Director

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Peter Curtin - Actor

Cheryl Darvidis - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Keith Davies - Actor

  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

Henri de Gorter - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Myra de Groot - Actor

Jeanette Delmodes - Actor

Jon Dennis - Actor

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

Ronald Denson - Producer, Designer

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

Simon Dickeson - Stage Manager

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978

Kelly Dingwall - Actor

Roger Diss - Actor

Doris Dodd - Actor

Mark Doggett - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Nik Dorning - Make-up Artist

Graeme Dowd - Choreographer

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Michael Duffield - Actor

Ronald Dunkerley - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Wendy Dunne - Playwright, Director

Evan Dunstan - Actor

Prudence Dunstone - Actor

Zsolt Durko - Composer

Friedrich Dürrenmatt - Writer

Teresa Dutton - Actor

Martin Dyckhoff - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Charles Raymond Dyer - Playwright

  • Staircase, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 March 1968

Tommy Dysart - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Jenifer Eddy - Actor

Michael Edgar - Actor

Thomas Edmonds - Actor

Marion Edward - Actor

Shari Edward - Dancer

Robin Edwards - Repetiteur

Roma Egan - Dancer

Celine Egar - Actor

Johhny Eliasen - Teacher

Gwendelyn Ellenor - Chorus

John Ellis - Clarinetist, Saxophonist

Linda Ellis - Actor

Gaylene Ellwood - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Judi Elridge - Chorus

Nikolai Erdman - Playwright

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

John Faassen - Actor

Erich Fackert - Conductor

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Peter Farmer - Percussionist

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Wendy Farnan-Dale - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

John Farnham - Actor

Mark Ferguson - Actor

Georges Feydeau - Playwright

Margaret Field - Actor

Jamie Fielding - Keyboardist

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Harvey Fierstein - Playwright

Jon Fifis - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Tamara Finch - Choreographer

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Julie Findlay - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Jon Finlayson - Actor

Suzanne Fisher - Actor

Stephen Flaherty - Composer

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Glenn Flavin - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Waverney Ford - Actor

John Forgeham - Director

Alan Forsyth - Actor

  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966

Colin Foster - Actor

Michael Freundt - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Patrick Frost - Actor

Julie Fullerton - Actor

Deborah Lee Furness - Actor

Ethel Gabriel - Costume Designer

  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955

John Gaden - Actor

Ai-Gul Gaisina - Teacher

Luke Gallagher - Disc Jockey

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Ian Gammage - Producer

Frank Garfield - Actor

John Garlick - Actor

Elizabeth Garnsworthy - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Cheryl Gates - Actor

Theophile Gautier - Poet

Robert Gavin - Musical Director, Composer, Keyboardist

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

John Gay - Composer

Brian Gilbertson - Actor

Wendy Gilmore - Actor

Trevlyn Gilmour - Deputy Stage Manager

Dennis Glenny - Actor

Gordon Glenwright - Actor

  • Eternal Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 July 1954

Rosie Glow - Actor

David Goddard - Actor

Augustus Goetz - Playwright

  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Ruth Goetz - Playwright

  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Eddie Goh - Actor

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Beverley Goldring - Actor

Frances Goldstein - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Bernadette Gooden - Wardrobe Master / Mistress

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

William Goodhart - Playwright

  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

David Goodrich - Actor

Helen Grad - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Anne Granger - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Eileen Gray - Costume Co-ordinator

John Gray - Actor

  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957

Vivean Gray - Actor

  • Uncle Vanya, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 23 June 1971

Richard Greager - Actor

Susan Greaves - Assistant Stage Manager

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

John Greene - Actor

Robert Griffin - Chorus

Gordon Grimsdale - Producer

  • Eternal Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 July 1954

Wendy Grose - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Andrew Guild - Actor

  • The Tower, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 June 1964

Rosamund Gumpertz - Violist

Ron Haddrick - Actor

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

Jennifer Hagan - Actor

Allan Hall - Actor

Billie Hammerberg - Actor

  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Paul Hampton - Director

Daphne Harris - Actor

Geoffrey Harris - Actor

Joan Harris - Actor

Liz Harris - Actor

Gabrielle Hartley - Actor

Alton Harvey - Director, Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Benita Harvey - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Janet Harvey - Violinist

Judith Haskins - Chorus

Anthony Hawkins - Actor

Joseph Haydn - Composer

Robert Healey - Actor

Peter Hearne - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Lirdy Heath - Chorus

Lillian Hellman - Playwright

Peter Hepworth - Actor

Julie Herbert - Actor

Mark Herbert - Assistant Stage Manager

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Harry Heseltine - Actor

  • Volpone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 July 1959

David Hibbard - Actor

Dorothy Hicks - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

John Higgins - Actor

Rosella Hightower - Teacher

Barry Hill - Actor

  • Uncle Vanya, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 23 June 1971

Margaret Hobbs - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Yvonne Hockey - Stage Manager

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

William Hodge - Actor

Loreta Hodson - Actor

Ron Hoenig - Actor

  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966

Gert Hofmann - Playwright

Jan Hollister - Actor

Peter Hopkins - Actor

Ellis Horman - Drummer

Bob Hornery - Actor

Anthony Hosemans - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Maurice Howie - Actor

Frank Howson - Book and Lyrics

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

John Hudson - Actor

Cynthia Hughes - Actor

Richard Hughes - Producer

Tim Hughes - Actor

Bernadette Hughson - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Keith Humble - Musical Director

George Humphrey - Harpsichordist

Larry Hunter-Stewart - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Peter Hurst - Costume Designer

Tony Ingersent - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969

Charmian Jacka - Actor

  • Eden House, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 March 1969

Helene Jacoby - Actor

  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Barry James - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Henry James - Writer

  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Valerie Jamieson - Actor

  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964

Lisa Janman - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Bill Jeffreys - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Jenny Jenkins - Chorus

Tony Jenkins - Chorus

Gavin Jennings - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

David Johnson - Chorus

Roma Johnston - Actor

Johnny Johnstone - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

A. Vincent Jones - Musical Director

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Gary Jones - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Marcie Jones - Actor

Ben Jonson - Playwright

  • Volpone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 July 1959

Michael Joshua - Actor

  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964

Lucia Kalnina - Actor

Laurence Kean - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Jackie Kelleher - Actor

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Ken Kelly - Trumpeter

Fay Kelton - Actor

Sheila Kennelly - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Bruce Kerr - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Sharon Kershaw - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Bob Kett - Lighting Designer

Philip King - Playwright

Sidney Kingsley - Adaptor

  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955

David Knox - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Arthur Koestler - Writer

  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955

Gerald Krug - Musical Director

Penny Lacey - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Hugh Laing - Costume Designer

Laurie Lane - Costume Co-ordinator

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

John Larcombe - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Joe Latona - Choreographer

Sally Laurie - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Ray Lawler - Adaptor, Director

Harry Lawrence - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969

Jerome Lawrence - Playwright

  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960

Keith Lee - Actor

Kerry Lee - Actor

Ray Lee - Lyricist

Robert E Lee - Playwright

  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960

George Leppard - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Peter Leslie - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Gotthold Lessing - Playwright

Beryl Libby - Properties Master

John Lidgerwood - Performer

Dawn Lightfoot - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Don Linke - Assistant Stage Manager

Don Lister - Actor

Patricia Lithgow - Actor

  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954

Keith Little - Actor

Markeeta Little Wolf - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Roger Longrigg - Playwright

Minnie Love - Actor

Barry Lovett - Actor

  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

Lyn Lovett - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Edward Lowe - Actor

  • I Am a Camera, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 November 1955

Kathryn Lowe - Actor

Gordon Lyall - Chorus

Dianne Lynn - Production Manager

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Deirdre MacDonald - Actor

Trudi Mackenzie - Actor

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Peter Maddock - Assistant Stage Manager

Martin Magee - Actor

Gordon Malcolm - Actor

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Joy Mammen - Actor

Mary Marczyk - Actor

Andrew Martin - Actor

Marilyn Martin - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Ian Martlew - Actor

Noella Masson - Actor

  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956

Sandra Matlock - Stage Manager

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978

Nita Maugham - Actor

Monica Maughan - Actor

  • Luv, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 August 1967

Noel McCabe - Actor

Trevor McCosker - Assistant Director

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Carson McCullers - Playwright

Frances McDonald - Actor

Raymond McDonald - Actor

Colin McEwan - Actor

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Ellen McGregor - Chorus

Harp McGuire - Actor

  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956

Jane McInnis - Actor

Robyn McIntosh - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Sue McIntyre - Stage Manager

Chris McKenna - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Sally McKenzie - Actor

Stephen McLardie - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Yvonne McLean - Sound Designer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Rona McLeod - Actor

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Douglas McNicol - Actor

Katrina McPhee - Chorus

Albert McPherson - Director

Garry McQuinn - Stage Manager

John Meillon - Actor

  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

James Mellen - Actor

Bruce Menzies - Actor

Nick Merrylees - Lighting Designer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Sidney Michaels - Playwright

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Rodney Milgate - Actor

Arthur Miller - Playwright

Joan Miller - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Hugh Mills - Playwright

James Mills - Director

Clayton Mitchell - Chorus

Jim Mitchell - Chorus

Noel Mitchell - Performer

Brian Moll - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Douglas Morgan - Actor

Anne Morphett - Actor

John Morrison - Director

John Mortimer - Playwright

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Amanda Muggleton - Actor

Jeremy Muir-Smith - Actor

  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960

Lynne Murphy - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969

Creina Murray-Brown - Actor

Iain Murton - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Gordon Mutch - Actor

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

Elke Neidhardt - Actor

  • Uncle Vanya, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 23 June 1971

Henning Nelms - Playwright

Suzanne Neumann - Dancer

Marie Newton - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Peter Nichols - Playwright

Christopher Nicolls - Conductor

Pat Norman - Actor

Carol Norris - Actor

Peter Norton - Actor

  • Uncle Vanya, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 23 June 1971

Barrie O'Brien - Actor

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Joseph O'Connor - Actor

  • The Iron Harp, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 October 1964

Elizabeth O'Hanlon - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Robert Okell - Dancer

David Oldham - Technical Director

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Joanne Omond - Actor

Bette Opitz - Actor

Chris Orchard - Actor

Max Osbiston - Actor

  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957

Malcolm Owen - Chorus

Norman Parker - Mechanist

Ron Patten - Publicist

Noel Pelly - Administrator

Jules Perrot - Choreographer

Diana Perryman - Actor

  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

David Peterson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

John Pfitzner - Actor

Anne Phelan - Actor

Alistair Phiddian - Assistant Stage Manager

Malcolm Phillips - Actor

Lyndon Piddington - Actor

Harold Pinter - Playwright

Peter Podesta - Actor

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Elena Polevaya - Singer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Gaye Poole - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Jim Pope - Actor

Peter Pope - Director

Alan Portbury - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Betty Pounder - Choreographer, Director

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Ray Powell - Ballet Master/Mistress

Giacomo Puccini - Composer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Barry Purcell - Actor

Robert Quentin - General Manager

Johnny Quinn - Actor

Lynn Rainbow - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969

Peter Randall - Director

Merelyn Randall-Smart - Actor

Sylvia Regan - Playwright

  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959

Eric Reiman - Actor

  • Man and Boy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 November 1964

Lynette Richardson - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Rodney Rigby - Assistant Stage Manager

Ereach Riley - Actor

Dale Ringland - Musical Director, Pianist

Brett Roberts - Singer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

James Robertson - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Malcolm Robertson - Actor

  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957

Jennifer Robieson - Actor

John Roddick - Actor

  • The Cavern, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 9 February 1966

Wendy Rogers - Actor

David Rogers-Smith - Actor

Gregory Ross - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Janne Ross - Actor

Veronica Rouse - Actor

Lewis Rowe - Actor

Kenneth Rowell - Set Designer

Martin Rubinstein - Teacher

Nina Russo - Actor

Paul Saliba - Dancer

Ariel Saltmarsh - Chorus

Belinda Saltmarsh - Actor

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Kevin Sanders - Actor

  • Volpone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 July 1959

Jean-Paul Sartre - Playwright

Dore Schary - Adaptor

Eleanor Scherzer - Actor

Murray Schisgal - Playwright

  • Luv, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 August 1967

Justine Schnellbeck - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Arnold Schoenberg - Composer

Stephen Schwartz - Composer

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Silvia Scodellaro - Costume Designer

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Anne Scott Pendlebury - Actor

Sean Scully - Actor

Haydee Seldon - Producer

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Jim Sharman - Lighting Designer, Director

David Sharp - Chorus

John Shaw - Actor

Pamela Shaw - Actor

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Wendy Shaw - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Tony Sheldon - Actor

Gerard Sibbritt - Dancer

Joyce Simmons - Actor

Don Skelton - Actor

Ross Skiffington - Actor

Donald Sloane - Lighting Designer

Gail Small - Actor

Anne Marie Smith - Actor

Diane Smith - Actor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Peter Smith - Stage Manager

  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955

Peter Smith - Actor

John Smythe - Actor

  • Uncle Vanya, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 23 June 1971

Garry Snowdon - Production Manager

Mark Sobels - Actor

Eddy Soncum - Actor

Edwin Soncum - Assistant Stage Manager

Michael Spargo - Actor

Bella Spewack - Playwright

Judith Sporton - Actor

Philip Stainton - Adaptor

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Ian Stapleton - Actor

Kristopher Steele - Actor

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Joyce Stender - Oboist

Barbara Stephens - Actor

Gerald Stern - Performer

Hugh Stevenson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

John Stokes - Chorus

Tom Stoppard - Playwright

Ralph Strasser - Chorus

Lance Strauss - Actor

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Jim Sumner - Actor

Susan Swinford - Actor

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969

Joseph Talia - Director

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Charles Tasman - Actor

Frank Taylor - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Peter Taylor - Stage Manager

Phillip Taylor - Chorus

Robert Taylor - Stage Manager

Rex Taylor-Craig - Actor

John-Michael Tebelak - Creator

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976

Peter Tegel - Translator

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Lyndon Terracini - Actor

Brandon Thomas - Playwright

Dylan Thomas - Playwright

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Paul Thompson - Actor

  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Will Thompson - Stage Manager

John Thomson - Assistant Stage Manager

John Toussaint - Stage Manager

Ben Travers - Playwright

Eleonore Treiber - Actor, Choreographer

Betty Treloar - Actor

Antony Tudor - Choreographer

Kerry Tuller - Actor

David Turnbull - Actor

David Turner - Playwright

  • Semi-Detached, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 April 1965

Robert Turner - Actor

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Lance Twentyman - Chorus

Marie Tysoe - Actor

Nigel Ubrihien - Musical Director

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

Peter Ustinov - Playwright

Michael Vernon - Stage Manager

Jules Henri Vernoy de Saint-Georges - Librettist

Steve Vizard - Playwright

Linda Vogt - Flautist

Robert Waddington - Bassist

Philip Wadds - Lighting Operator

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978

Peter Wagner - Assistant Producer

Robert Wales - Playwright

  • The Cell, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 August 1966

Sue Walker - Actor

Murray Wall - Bassist

Ira Wallach - Playwright

Olive Walter - Producer

  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959

Stewart Weller - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Frederic Werner - Dancer

Karen Werner - Chorus

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Morris West - Author

Ian Westcott - Director

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

Ron Whelan - Actor

  • Eternal Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 July 1954

Don Whitbread - Musical Director

Jerome White - Actor

John Whiting - Playwright

  • Marching Song, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 June 1969

Wilma Whitney - Actor

Neroli Whittle - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

William Whyte - Actor

Thornton Wilder - Playwright

  • The Matchmaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 November 1958

Linden Wilkinson - Actor

  • The Suicide, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 August 1981

Ross Williams - Actor

Frank Wilson - Actor

Joan Winchester - Actor

  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960

Mrs Henry Wood - Author

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Peter Woods - Actor

James Workman - Playwright

  • Eternal Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 July 1954

Faith Worth - Choreographer

James Wright - Actor

James Wright - Actor

Lyn Wright - Actor

  • Dylan, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 October 1965

Frances Wyatt - Actor

  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959

Martin Wyatt - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Vicki Wyn Davies - Actor

James Yaffe - Adaptor

Olga Yarad - Actor

  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Frank York - Chorus

David Yorston - Actor

  • Naked Island, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 15 January 1962

John Young - Actor

St Martin's Theatre Company

The Independent Theatre

  • Eden House, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 July 1969
  • The Cell, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 August 1966
  • The Tragedy of King Richard II, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 August 1960
  • Inherit The wind, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 May 1960
  • A View From The Bridge, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 November 1959
  • Volpone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 July 1959
  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959
  • The Matchmaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 November 1958
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Cat on a Hot Tin Roof, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 26 February 1958
  • The Member Of The Wedding, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 January 1958
  • The Big Knife, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 August 1957
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957
  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956
  • A Question of Fact, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1956
  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956
  • I Am a Camera, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 3 November 1955
  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955
  • The Love Of Four Colonels, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 12 May 1955
  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955
  • Under The Sycamore Tree, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 6 January 1955
  • The Heiress, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 September 1954
  • The Merchant Of Venice, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 July 1954
  • Eternal Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 July 1954

The Australian Council for the Arts

The Theatre Guild (St. Martin's) Ltd

J. C. Williamson Theatres Limited (1943-1976)

Victorian State Government

Aztec Services Pty Ltd

  • Godspell, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1976
  • Period of Adjustment, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 24 April 1968
  • Luv, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 August 1967
  • The Fifth Season, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 22 January 1959
  • Bus Stop, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 11 October 1956
  • Picnic, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 May 1956

Australia Council for the Arts

Melbourne Theatre Company

The Australian Ballet

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Dancers Company

The Elizabethan Trust Sydney Orchestra

The University of Melbourne

The Victorian Ministry for the Arts

The Elizabethan Trust Melbourne Orchestra

Australian Ballet Foundation

The Australian Opera

The Australian Opera Chorus

ABC Sinfonia

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Australian Ballet School

Australian Ballet Society

Canberra Opera Society

  • The Mikado, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 14 April 1983
  • The Mikado, Orange Civic Theatre, Orange, NSW, 8 April 1983

Canberra Theatre Trust

London Theatre Workshop

Melbourne City Council

Melbourne Music Theatre

The Australian Ballet Club

The Australian Ballet Development Committee

The Friends of the Australian Ballet

The Garnet H. Carroll Management

Adelaide Festival Centre

Alexander Theatre

  • The Mikado, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 1983

Australian Red Cross

Canberra Philharmonic Society Inc.

Chain

Clifford Hocking Enterprises Pty Ltd

Clocktower Centre

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Council for Cultural Freedom

  • Darkness At Noon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 17 February 1955

F.Q.T. Productions

Festival of Perth

George Miller

  • East Lynne, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 2 February 1980

Honnon Page

Independent Players

  • Naked Island, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 4 March 1964

J. C. Williamson Productions Ltd (1976-1993)

Melbourne City Opera

  • Tosca, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 15 August 2003

Melbourne Conservatorium Orchestra

Michael Edgley International

Pan Pow

  • Aladdin, Alexander Theatre, Clayton, VIC, January 1981

Phillip Productions Pty Limited

Ross Mollison Productions

  • Lucky Stiff, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 October 2001

St Paul's Cathedral Choir

St. Paul's Cathedral

The Arts Council of Australia (New South Wales Division)

  • Sleuth, New South Wales, NSW, 1978

The Elizabethan Trust Opera Company

The MLC Centre Management

Victorian Arts Council

  • Sleuth, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 7 October 1977

Victorian Opera Company

Resources
Identifier 228817