Organisation Vincent Fairfax Family Foundation
Export | Feedback | Map | Print
Address [Unknown]
Functions Sponsor
Events

The Australian Ballet

The Sidney Myer Fund

The Robert Salzer Foundation

The Friends of the Australian Ballet

Australian Ballet Society

Accessible Arts

Arts NSW

NORPA

Tralala Blip

Urban Theatre Projects

The Australian Ballet Club

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Adelaide Festival Centre Trust

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Adelaide Symphony Orchestra

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Australian Opera and Ballet Orchestra

State Orchestra of Victoria

The Elizabethan Philharmonic Orchestra

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Australian Ballet Foundation

Corrs Chambers Westgarth

Griffin Theatre Company

South Australian Ballet Club

Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Festival Theatre, Adelaide, SA

Lismore City Hall, Lismore, NSW

The State Theatre, Melbourne, VIC

Institute of Modern Art, Fortitude Valley, QLD

Merlyn Theatre, Southbank, VIC

Stables Theatre, Darlinghurst, NSW

William Akers - Director, Lighting Designer

David Ashmole - Dancer

Paula Baird - Dancer

Stephen Baynes - Choreographer, Dancer

Jayne Beddoe - Dancer

Lisa Bolte - Dancer

Mark Brinkley - Dancer

Rachel Broomham - Dancer

Michelle Bruckner - Dancer

Adrian Burnett - Dancer

Muriel Carine - Dancer

Samantha Carlson - Dancer

Bernadette Ceravolo - Dancer

Stephen Colyer - Dancer

John Combe - Dancer

Miranda Coney - Dancer

Robyn Corby - Dancer

Elizabeth Cumming - Dancer

Michael Curry - Dancer

Anna de Cardi - Dancer

Susan Elston - Dancer

Maina Gielgud - Artistic Director

Christopher Goldsworthy - Dancer

Michele Goullet - Dancer

Heather Gourley - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

Mark Hodge - Dancer

Greg Horsman - Dancer

Jonathan Kelly - Repetiteur, Dancer

Adam Marchant - Dancer

Robert Marshall - Dancer

Lindsey McDonald - Dancer

Justine Miles - Dancer

Brett Morgan - Dancer

Stephen Morgante - Dancer

Andrew Murphy - Dancer

Andrew Obst - Dancer

Damian Palmer - Dancer

Colin Peasley - Production Designer, Dancer

Noel Pelly - Administrator

Linda Ridgway - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

Annabelle Shanahan - Dancer

Helene Shields - Dancer

Noel Smith - Conductor, Musical Director

Justine Summers - Dancer

Elizabeth Toohey - Dancer

Stanton Welch - Dancer

Roy Wilson - Dancer

Steven Woodgate - Dancer

Olivia Woodland - Dancer

Rebecca Yates - Dancer

Ulrike Lytton - Dancer

Lisa Pavane - Dancer

Jaime Redfern - Dancer

Fiona Tonkin - Dancer

Margaret Bourke - Stage Manager

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

Francis Croese - Stage Director

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

David McAllister - Dancer

Louisa O'Toole - Dancer

Vicki Attard - Dancer

David Cranson - Dancer

Ricardo Ella - Dancer

Martin Lewis - Dancer

Campbell McKenzie - Dancer

James Newman - Dancer

Peter St Clair - Dancer

Jodie-Anne White - Dancer

Bridget Barker - Costume Designer

Mathew Daymond - Actor

Rosie Dennis - Writer, Director

Phil Downing - Production Manager

Lydian Dunbar - Actor

Lawrence English - Sound Designer

Claudie Frock - Actor

Samuel James - Video Designer, Sound Designer

Zac Misfud - Actor

Randolf Reimann - Actor

Phoebe Rose - Actor, Costume Designer

Christine Walsh - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Oleg Goldberg - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Stephen Holford - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Larry Kohne-Drube - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

John Lanchbery - Conductor

Mark Pace - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Ormsby Wilkins - Conductor

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Carolyn Yuen - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Peter Bandy - Conductor

Maurice Bejart - Choreographer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Enrico Cecchetti - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

John Cranko - Choreographer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Bertrand D'at - Repetiteur

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Léo Delibes - Composer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Edna Edgley - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

George Ermolenko - Concert Master

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Kristian Fredrikson - Designer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Ladislav Jasek - Concert Master

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Robert John - Concert Master

Emil Kiss-Lazer - Concert Master

Irina Kolpakova - Teacher

Hugues Le Bars - Composer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Laurel Martyn - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

David McNamara - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Vera Nelidova - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Gary Norman - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

George Ogilvie - Producer, Devisor

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Marius Petipa - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Alexander Pushkin - Poet

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Jurgen Rose - Designer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Arthur Saint-Leon - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Kurt-Heinz Stolze - Musical Arranger, Orchestrator

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Claude Tissier - Lighting Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Peggy van Praagh - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Catherine Verneuil - Costume Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Anne Woolliams - Regisseur, Production Manager

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Elphine Allen - Dancer

Alexander Benois - Designer

Mary Rachel Brown - Playwright

Andrew Carter - Designer

Kelvin Coe - Director

Paul de Masson - Dancer

Antal Dorati - Orchestrator

Mary Duchesne - Dancer

  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Irving Duke - Designer

Antonin Dvořák - Composer

Johhny Eliasen - Teacher

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Nigel Gaynor - Pianist

Timothy Gordon - Choreographer

Adam Grossetti - Playwright

Geoffrey Guy - Designer

Airi Hynninen - Producer

Marilyn Jones - Dancer

Wilfred Josephs - Lighting Designer

Hugh Laing - Designer

Ming Cho Lee - Set Designer

David Lichine - Choreographer

Stuart Macklin - Pianist

Ekaterina Maximova - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Tommy Murphy - Playwright

Peter Ottmann - Dancer

Francis Poulenc - Composer

Sergei Prokofiev - Composer

Kenneth Rayner - Lighting Designer

Jamie Redfern - Dancer

Domy Reiter-Soffer - Choreographer

Kenneth Rowell - Designer

Victoria Rowell - Assistant Designer

Peter Sculthorpe - Composer

Peter Shaffer - Playwright

Johann Strauss - Composer

Jennifer Tipton - Lighting Designer

Vassilie Trunoff - Choreographer

Antony Tudor - Choreographer

Sallie Wilson - Producer

Patricia Zipprodt - Costume Designer

Organisation Identifier 11064