Contributor Linda Ridgway
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Dancer
Events

Dancer

William Akers - Lighting Designer, Director

Miranda Coney - Dancer

Susan Elston - Dancer

Michele Goullet - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

Greg Horsman - Dancer

Adam Marchant - Dancer

Stephen Morgante - Dancer

Steven Woodgate - Dancer

David Ashmole - Dancer

Paula Baird - Dancer

Stephen Baynes - Dancer, Choreographer

Lisa Bolte - Dancer

Robyn Corby - Dancer

Maina Gielgud - Artistic Director, Choreographer, Producer

Christopher Goldsworthy - Dancer

Robert Marshall - Dancer

Justine Miles - Dancer

Andrew Obst - Dancer

Lisa Pavane - Dancer

Colin Peasley - Dancer, Choreographer, Repetiteur, Production Designer, Regisseur

Helene Shields - Dancer

Fiona Tonkin - Dancer

Roy Wilson - Dancer

Rebecca Yates - Dancer

Jayne Beddoe - Dancer

Michelle Bruckner - Dancer

Adrian Burnett - Dancer

Muriel Carine - Dancer

Bernadette Ceravolo - Dancer

Anna de Cardi - Dancer

David McAllister - Dancer

Andrew Murphy - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

Stanton Welch - Dancer

Mark Brinkley - Dancer

Rachel Broomham - Dancer

Michael Curry - Dancer

Lindsey McDonald - Dancer

Brett Morgan - Dancer

Noel Pelly - Administrator

Justine Summers - Dancer

Elizabeth Toohey - Dancer

Vicki Attard - Dancer

Heather Gourley - Dancer

Ulrike Lytton - Dancer

Annabelle Shanahan - Dancer

Francis Croese - Lighting Designer, Stage Director

Elizabeth Cumming - Dancer

Margaret Bourke - Stage Manager

Samantha Carlson - Dancer

Stephen Colyer - Dancer

John Combe - Dancer

Ricardo Ella - Dancer

Mark Hodge - Dancer

Louisa O'Toole - Dancer

Damian Palmer - Dancer

Jaime Redfern - Dancer

David Cranson - Dancer

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

Campbell McKenzie - Dancer

James Newman - Dancer

Noel Smith - Musical Director, Conductor, Dancer

Jodie-Anne White - Dancer

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

Jonathan Kelly - Repetiteur, Dancer

Olivia Woodland - Dancer

Martin Lewis - Dancer

Marius Petipa - Choreographer

Peter St Clair - Dancer

Nigel Gaynor - Pianist

John Lanchbery - Conductor, Musical Arranger

Ormsby Wilkins - Conductor

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Adolphe Adam - Composer

Peter Bandy - Conductor

Vernoy de St Georges - Scenario

Peter Farmer - Costume Designer, Designer

Theophile Gautier - Scenario

Jiří Kylián - Choreographer, Composer, Designer

Christine Walsh - Dancer

Alexander Benois - Designer

Antal Dorati - Orchestrator

Oleg Goldberg - Dancer

Geoffrey Guy - Designer

Stephen Holford - Dancer

Leoš Janáček - Composer

Larry Kohne-Drube - Dancer

David Lichine - Choreographer, Scenario

Stuart Macklin - Pianist

Mark Pace - Dancer

Johann Strauss - Composer

Jennifer Tipton - Lighting Designer

Vassilie Trunoff - Choreographer

Andrew Carter - Designer

Francis Poulenc - Composer

Kenneth Rayner - Lighting Designer

Sian Stokes - Dancer

Carolyn Yuen - Dancer

Mario Bois - Musical Arranger

  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990

Eduardo Lalo - Composer

  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990

Serge Lifar - Choreographer

  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990

Paul de Masson - Dancer, Repetiteur

Josef Christianson - Dancer

Hugh Colman - Designer

Anthony Conolan - Dancer, Concert Master

Gabrielle Davidson - Dancer

Lucinda Dunn - Dancer

Jane Finnie - Dancer

Margaret Illmann - Dancer

Ladislav Jasek - Concert Master, Conductor

Nicole Marshman - Dancer

Shane Placentino - Dancer

Nicole Rhodes - Dancer

Geon Van Der Wyst - Dancer

Lynette Wills - Dancer

Mark Annear - Dancer

Tonya Batalin - Dancer

Maurice Bejart - Choreographer

Karen Blissett - Dancer

Nigel Burley - Dancer

Peter Consadine - Dancer

Nathan Coppen - Dancer

Jean Coralli - Choreographer

Jason Duff - Dancer

George Ermolenko - Concert Master

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Steven Etienne - Dancer

Matthew Fraser - Dancer

Kristian Fredrikson - Designer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 August 1992
  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Timothy Gordon - Choreographer

Belinda Hernandez - Dancer

Bronwyn Holley - Dancer

Timo Kokkonen - Dancer

Irina Kolpakova - Teacher

Petal Miller Ashmole - Creator, Choreographer, Various

Graeme Murphy - Choreographer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996
  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 August 1992

Sergei Prokofiev - Composer

Rachel Rawlins - Dancer

Kathleen Reid - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

  • The Sleeping Beauty, Festival Theatre, Adelaide, SA, 9 November 1991
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Michael Todd - Dancer

Damien Welch - Dancer

Wakako Asano - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Michael Askill - Musician

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Gary Bowles - Dancer

Joop Caboort - Lighting Designer

Enrico Cecchetti - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Bradley Chatfield - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Megan Connelly - Dancer

John Cranko - Choreographer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Bertrand D'at - Repetiteur

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Peta Davidson - Dancer

Léo Delibes - Composer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Mary Duchesne - Dancer

Alison Eddington - Musician

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Edna Edgley - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Johhny Eliasen - Teacher, Repetiteur

Catherine Goss - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Katherine Griffiths - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Timothy Heathcote - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Karina Hernandez - Dancer

Jennifer Irwin - Costume Designer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Brent Iwanoczko - Dancer

Robert John - Concert Master

Stefan Karlsson - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Emil Kiss-Lazer - Concert Master

Hugues Le Bars - Composer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Laurel Martyn - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

David McNamara - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Ian McRae - Administrator

Olivia Moulton - Dancer

Vera Nelidova - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Gary Norman - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

George Ogilvie - Producer, Devisor

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Jules Perrot - Choreographer

Carl Plaisted - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Alexander Pushkin - Poet

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

John Rayment - Lighting Designer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Jurgen Rose - Designer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Graham Rowe - Dancer

Kenneth Rowell - Designer

Victoria Rowell - Assistant Designer

Arthur Saint-Leon - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Matthew Serventy - Designer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Alan Smith - Concert Master

Kurt-Heinz Stolze - Musical Arranger, Orchestrator

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Claude Tissier - Lighting Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Simon Turner - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Galina Ulanova - Teacher

Peggy van Praagh - Choreographer

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990

Catherine Verneuil - Costume Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Janet Vernon - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Xue-Jun Wang - Dancer

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

Anne Woolliams - Regisseur, Production Manager

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990
  • Onegin, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 September 1989

Elphine Allen - Dancer

Roslyn Anderson - Assistant Choreographer

Frederick Ashton - Choreographer

George Balanchine - Choreographer

Auguste Bournonville - Choreographer

Erik Bruhn - Choreographer

Anita Bryan - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Kelvin Coe - Director

Carl Czerny - Composer

Gaetano Del Monaco - Dancer

Rachel Dougherty - Dancer

John Drummond Montgomery - Lighting Designer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 August 1992

Irving Duke - Designer

Christine Dunham - Dancer

Antonin Dvořák - Composer

Martyn Fleming - Dancer

Narelle Forbes - Dancer

Gabor Forray - Set Designer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Anne Fraser - Costume Designer

Alexander Glazunov - Composer

Simone Goldsmith - Dancer

Edward Gorey - Set Designer

Alexander Grant - Regisseur

Nancy Grant - Soprano

Clare Grundeman - Orchestrator

Delia Harrington - Dancer

Steve Hodges - Dancer

Airi Hynninen - Producer

Robert Irving - Musical Arranger

Wang Jiahong - Teacher

Kynan Jones - Dancer

Marilyn Jones - Dancer

Wilfred Josephs - Lighting Designer

Cecilia Kerche - Dancer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Aram Khachaturian - Composer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Hugh Laing - Designer

Christopher Lam - Dancer

Harald Lander - Choreographer

Ming Cho Lee - Set Designer

Herman Lovenskjold - Composer

Alison Low-Choy - Musician

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996

Tivadar Mark - Costume Designer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Ekaterina Maximova - Dancer

  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Ian Mc Rae - Administrator

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 August 1992

Richard Mills - Composer

Ludwig Minkus - Composer

Walter Nobbe - Designer

Peter Ottmann - Dancer

Benjamin Paola - Dancer

Jamie Redfern - Dancer

Domy Reiter-Soffer - Choreographer

Deborah Riedel - Soprano

Knudage Riisager - Composer

Jerome Robbins - Choreographer

Joel Rosenberg - Conductor

Masami Sato - Dancer

Jurgen Schneider - Teacher

Arnold Schoenberg - Composer

Margaret Scott - Dancer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 August 1992

Peter Sculthorpe - Composer

Laszlo Seregi - Choreographer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Peter Shaffer - Playwright

Irene Sharaff - Costume Designer

Holly Smart - Dancer

Alison Smith - Dancer

Joop Stokvis - Costume Designer

Richard Strauss - Composer

Igor Stravinsky - Composer

Gyorgy Szakaly - Dancer

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 March 1990

Antony Tudor - Choreographer

Valrene Tweedie - Dancer

  • Nutcracker, Festival Theatre, Adelaide, SA, 26 August 1992

Michael Williams - Production Manager

Sallie Wilson - Producer

Melissa Woodbury - Dancer

Faith Worth - Assistant Choreographer

Tang Xiuyun - Teacher

Patricia Zipprodt - Costume Designer

The Australian Ballet

The Friends of the Australian Ballet

Australian Ballet Society

The Sidney Myer Fund

The Australian Ballet Club

  • Coppélia, Festival Theatre, Adelaide, SA, 6 November 1990
  • Coppélia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1990
  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990
  • Onegin, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 April 1990

Vincent Fairfax Family Foundation

Adelaide Symphony Orchestra

The Robert Salzer Foundation

Adelaide Festival Centre Trust

Australian Ballet Foundation

Metropolitan Opera

  • Suite en Blanc / Return to the Strange Land / Graduation Ball, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 11 August 1990
  • Catalyst / Giselle, Orange County Performing Arts Center Main and Second Stage, Costa Mesa, California, United States of America, 7 August 1990
  • Spartacus, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 4 August 1990
  • Suite en blanc / Giselle, The John F Kennedy Center for the Performing Arts, Washington DC, United States of America, 31 July 1990
  • Spartacus, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 27 July 1990
  • Suite en blanc / Giselle, Metropolitan Opera House, New York, United States of America, 23 July 1990

State Orchestra of Victoria

Australian Opera and Ballet Orchestra

Sydney Dance Company

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996
  • Free Radicals, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 1996

The Elizabethan Philharmonic Orchestra

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Brisbane Festival

  • Free Radicals, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 5 September 1996

South Australian Ballet Club

World Expo on Stage

Identifier 255939