Organisation Melbourne International Festival Of The Arts
Export | Feedback | Map | Print
Other Names
Melbourne Festival
Melbourne International Arts Festival (2003)
Address PO Box 10 Flinders Lane
VIC 8009
Australia
Website www.melbournefestival.com.au
Functions Commissioned by, Presenting Company, Production Company, [Unknown]
Notes 2003 renamed as Melbourne International Arts Festival
Related Organisations
Events

Australia Council for the Arts

Arts Victoria

Playbox Theatre Company

Channel 9

Victorian Arts Centre

Federation Festival, Melbourne 2001

Sydney Opera House

ABC Classic FM

Contemporary Music Events

Sydney Festival

Chamber Made Opera

Chunky Move Dance Company

  • Tense Dave, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 18 October 2002
  • Crumpled, National Theatre, St Kilda, VIC, 19 October 2000
  • EI Fallen, National Theatre, St Kilda, VIC, 19 October 2000
  • Butterfly & Me, National Theatre, St Kilda, VIC, 19 October 2000

Melbourne Theatre Company

The Australian Ballet

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001
  • The Quick Brown Fox, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2001
  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001
  • Rites, The State Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1997

The Keene / Taylor Theatre Project

Arena Theatre Company

  • Play Dirty, Shed 4, Melbourne, VIC, 18 October 2002
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998
  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Bell Shakespeare Company

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Centenary of Federation

City of Melbourne and Cultural Development Network

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002
  • The Flag, Federation Square, Melbourne, VIC, 17 October 2002
  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

inthecompanyofpleasure

The University of Melbourne

  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001
  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993
  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

The Victorian Ministry for the Arts

Tourism New South Wales

Back to Back Theatre

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Black Swan Theatre Company

bluebottle 3 pty ltd

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Company B Belvoir

Force Majeure

Handspan Theatre

Italian Institute of Culture

Kim Carpenter's Theatre of Image

Not Yet It's Difficult

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002
  • Training Squad, Melbourne CBD, Melbourne , VIC, 17 October 1996

Oz Opera

Performing Lines Ltd

Ranters Theatre

Rio Tinto

Sydney Opera House Trust

The Adelaide Festival of Arts

The Kirov Opera

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Trevor Patrick

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Victoria State Opera

5 Angry Men

  • The Flag, Federation Square, Melbourne, VIC, 17 October 2002

ABC Radio

Adelaide Festival Centre

Adelaide Festival Centre Trust

  • Africa Oyé!, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 24 September 1990

Alliance Francaise

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Ambassador Theatre Group

Andrew McKinnon Presentations

Apple Computers Australia

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Armos Producciones

Arts 21

Arts NSW

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

Australian Art Orchestra

Australian Broadcasting Corporation

Australian Nouveau Theatre

Australian Opera and Ballet Orchestra

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Bangarra Dance Theatre

  • Rites, The State Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1997

Big hART Inc

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Brisbane Festival

Canberra Theatre Trust

Candid Stammer Theatre

CATASTROPHY

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Centre for Performance Studies UNSW

Cheek by Jowl

Circus Oz

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

City Search

Co-Motion Theatre Company

Como Productions

Company in Space

Complicite

Country Arts WA

Crossroads Theatre

CUB Malthouse

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Cullberg Ballet

  • Giselle, Playhouse, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Daily Telegraph

Deckchair Theatre

Diana Bliss

Diana Emry

DV8

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Edge of the World

Federal Department of Family and Community Services

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Flying Fruit Fly Circus

Frankston Arts Centre

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Goethe Institut

Harbour Foreshore Authority

Hebbel Theater

Helen Herbertson and Ben Cobham

Holland Festival

  • Genesi, The State Theatre, Melbourne, VIC, 24 October 2002

IHOS Opera

Ilbijerri Aboriginal and Torres Strait Islander Theatre Coop

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

IRAA

Jagara Jarjum Aboriginal Dance Group

Jerome Deschamps

Jerry Kravat Entertainment

Jirrawun Aboriginal Arts

John Lambert and Associates

Kuckles

La Mama

Malcolm C. Cooke

Melbourne City Council

Melbourne Museum

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Melbourne Symphony Orchestra

Mene Mene Theatre

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Moore Stephens

Mulwarr Dance Australia

Music Theatre Sydney

National Arts Council, Singapore

Neminuwarlin Performance Group

NIDA

Nova Ensemble

  • El Cimarron, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 24 September 1990

Opera Australia

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Opera Australia Melbourne Chorus

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Orchestra Victoria

People Living with Aids

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Perth International Arts Festival

Perth Theatre Trust

Peters Ice Cream

Pigram Brothers

Plasticiens Volants

Playworks

PW Productions

QANTAS

Queensland Theatre Company

Radio 2WS

RealTime Arts

Regurgitator

Remote Control Productions

Rock 'n' Roll Circus

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Ronnie Burkett Theatre of Marionettes

Royal Queensland Theatre Company

Selfsaucing Pudding

Seymour Theatre Centre

Snakehouse Productions

Societas Raffaello Sanzio

  • Genesi, The State Theatre, Melbourne, VIC, 24 October 2002

St Martins Youth Arts Centre

State Orchestra of Victoria

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

STO Union

Sunday Telegraph

Sydney Dance Company

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Sydney Theatre Company

Sydney Water

Tabcorp

  • The Flag, Federation Square, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Teatro San Marin

The Performance Space

Toyoko International Festival of the Performing Arts

Trestle Theatre Company

United Airlines

Uwe Mengel

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

VicHealth

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Victorian Arts Centre Trust

Victorian College of the Arts, School of Drama

Victorian Government Community Support Fund

Wilbrow Corporation

Wild Rice

Y Cwmni

Playhouse, Melbourne, VIC

Fairfax Studio, Melbourne, VIC

The State Theatre, Melbourne, VIC

CUB Malthouse, Southbank, VIC

Merlyn Theatre, Southbank, VIC

Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC

Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC

fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC

Beckett Theatre, Southbank, VIC

National Theatre, St Kilda, VIC

Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC

BlackBox , Melbourne, VIC

Canberra Theatre, Canberra, ACT

Melbourne Concert Hall, Melbourne, VIC

Melbourne Museum, Carlton, VIC

Shed 14, Docklands, VIC

Shed 4, Melbourne, VIC

The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Undisclosed Location, Melbourne, VIC

ANZ Pavillion, Melbourne, VIC

Carlton Courthouse, Carlton, VIC

Chunky Move Studios, Southbank, VIC

Circular Quay, Sydney, NSW

Comedy Theatre, Melbourne, VIC

Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Federation Square, Melbourne, VIC

Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA

Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC

Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA

Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC

Melbourne, Melbourne, VIC

Melbourne CBD, Melbourne , VIC

Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC

Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC

NIDA Theatres, Kensington, NSW

Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW

RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC

Russell Street Theatre, Melbourne, VIC

Space 28, Southbank, VIC

St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC

The Butterfly Club, South Melbourne, VIC

The Economiser, Melbourne, VIC

The Former Police Garage, Melbourne, VIC

The Police Garage, Melbourne, VIC

The Windsor, Windsor, VIC

Theatreworks, St Kilda, VIC

Trades Hall, Carlton South, VIC

Tribeca Development, East Melbourne, VIC

Uniting Church, Fitzroy, VIC

Universal Two, Fitzroy, VIC

Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC

York Theatre, Chippendale, NSW

Philip Lethlean - Lighting Designer

Trina Parker - Designer, Set Designer

Dan Potra - Designer

Ariette Taylor - Devisor, Director

Kate Champion - Devisor, Choreographer, Dancer, Creator, Director

Adrienne Chisholm - Designer

Ben Cobham - Lighting Designer

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998
  • Raised By Wolves, Shed 14, Docklands, VIC, 17 October 1997
  • Life is a Dream, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 8 September 1992

Geoff Cobham - Lighting Designer, Production Manager, Set Designer

Ian Cookesley - Production Manager

Stephen Curtis - Designer, Set Designer, Costume Designer

Douglas Horton - Director

Daniel Keene - Writer

Peter Lamb - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996
  • Fuente Ovejuna, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 19 September 1992

Robert Morgan - Actor

David Murray - Lighting Designer, Assistant Lighting Designer

Merfyn Owen - Actor, Director

William Shakespeare - Playwright

  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001
  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Winston Appleyard - Actor, Performer

  • Raised By Wolves, Shed 14, Docklands, VIC, 17 October 1997
  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991
  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

John Bell - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Steven Berkoff - Director, Designer

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Imelda Corcoran - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Patrick Dickson - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Jerome Ehlers - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

David Freeman - Original Director, Director

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001
  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Brett Graham - Lighting Designer

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

John Gregg - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Jonathan Hardy - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Mark Howett - Lighting Designer

Glenn Hughes - Lighting Designer

Richard Jeziorny - Designer, Set Designer

Bronwyn Jones - Costume Designer

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Gillian Jones - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Melita Jurisic - Actor

Michael Kantor - Director

  • Tense Dave, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 18 October 2002
  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000
  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Anna McCrossin-Owen - Director

Aubrey Mellor - Director

Patrick Moffatt - Actor

Genevieve Morris - Actor

  • Play Dirty, Shed 4, Melbourne, VIC, 18 October 2002
  • St Kilda Tales, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 11 May 2001
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Hartley Newnham - Musician, Actor

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002
  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Karen Rodgers - Stage Manager, Producer

Wallace Shawn - Playwright

Lyndon Terracini - Performer, Singer

Brian Thomson - Set Designer, Designer

Darrin Verhagen - Composer

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002
  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000
  • Raised By Wolves, Shed 14, Docklands, VIC, 17 October 1997

Duncan Wass - Actor

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Tom Wright - Dramaturg, Actor, Translator

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002
  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000
  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Neil Armfield - Director

John Beckett - Lighting Designer, Designer

Kate Blenheim - Assistant Stage Manager

Kanen Breen - Singer

Tony Briggs - Performer, Actor

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002
  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Beth Buchanan - Actor

Zoe Burton - Actor

Elizabeth Campbell - Singer, Actor

David Carlin - Director, Playwright

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998
  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Kim Carpenter - Devisor, Designer, Director

Romeo Castellucci - Creator, Director

Alan Clarke - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996
  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Judith Cobb - Designer

Adam Cook - Adaptor, Director

Darryl Cordell - Designer

Adriano Cortese - Director

Raimondo Cortese - Playwright

Hugh Covill - Sound Designer, Sound Composer, Musician, Composer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Alison Croggon - Playwright, Librettist

Fiona de Garis - Stage Manager

Mark Deans - Performer, Devisor

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Paul English - Actor

Peter Evans - Assistant Director

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996

Jacqui Everitt - Designer, Costume Designer

Dale Ferguson - Set Designer, Costume Designer, Designer

Lewis Fiander - Actor

Anni Finsterer - Actor, Performer

  • Raised By Wolves, Shed 14, Docklands, VIC, 17 October 1997
  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Stacey Fleming - Assistant Stage Manager

John Ford - Lighting Designer, Designer

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002
  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Julie Forsyth - Actor

Nikolai Gassiev - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Valery Gergiev - Conductor

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Bruce Gladwin - Devisor, Actor, Director

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Peter Goldsworthy - Librettist

Paul Grabowsky - Musical Director, Composer

Rita Halabarec - Devisor, Performer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Brian Harrison - Performer

Jennifer Hector - Lighting Designer

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Roz Hervey - Performer

Bob Hornery - Performer, Actor

Paul Jackson - Set Designer, Technical Manager, Designer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002
  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Norman Kaye - Dancer

Mlada Khudolei - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Brigid Kitchin - Producer, Filmmaker

Tyrone Landau - Actor, Singer

Ningali Lawford - Actor

Duong Le Quy - Librettist, Playwright

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002
  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Brian Lipson - Actor

Andrew Livingston - Production Manager, Lighting Designer

Max Lyandvert - Composer

Jonathon Maher - Composer

  • Coriolanus, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 27 November 1996
  • Coriolanus, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 30 October 1996

Christine Mahoney - Dancer

Steve Martin - Playwright

Ian McDonald - Composer, Sound Designer

Lisa McGrath - Stage Manager

Marshall McGuire - Musician

Margie Medlin - Projectionist, Media Artist

Alex Menglet - Actor

Jean-Pierre Mignon - Director

Richard Mills - Composer, Conductor

Fedor Mozhaev - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Rosemary Myers - Devisor, Director, Writer

  • Play Dirty, Shed 4, Melbourne, VIC, 18 October 2002
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Bruce Myles - Director

Veronica Neave - Performer

Helen Noonan - Singer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002
  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

John O'May - Actor

  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001
  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Gideon Obarzanek - Artistic Director, Choreographer

  • Tense Dave, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 18 October 2002
  • Crumpled, National Theatre, St Kilda, VIC, 19 October 2000

Shaun Parker - Performer

Trevor Patrick - Choreographer, Performer, Dancer

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Byron Perry - Performer

Richard Piper - Actor

David Pledger - Director, Devisor, Writer, Set Designer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002
  • Training Squad, Melbourne CBD, Melbourne , VIC, 17 October 1996

Konstantin Pluzhnikov - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Michele Preshaw - Lighting Designer

Rupert Reid - Actor

  • The Tempest, Playhouse, Melbourne, VIC, 12 May 2001
  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

David Roberts - Actor

John Romeril - Playwright, Dramaturg

Jim Russell - Actor, Devisor, Performer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Livia Ruzic - Sound Composer

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Barry Ryan - Actor, Singer

Kerry Saxby - Sound Designer

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993
  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Nick Schlieper - Lighting Designer

Matt Scott - Lighting Designer

Stephen Sewell - Contributing Artist, Writer

Dimity Shepherd - Singer

Michael Smetanin - Composer

Grant Smith - Singer

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001
  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Lyubov Sokolova - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001
  • The Fiery Angel, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 October 2001

Greg Stone - Actor

Richard Strauss - Composer, Librettist

Sonia Teuben - Performer, Devisor

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002
  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Anna Tregloan - Costume Designer, Designer

  • St Kilda Tales, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 11 May 2001
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

James Wardlaw - Actor

David Watts - Musician

  • Play Dirty, Shed 4, Melbourne, VIC, 18 October 2002
  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Simon Wilton - Actor

Steven Woodgate - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001
  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Irene Worth - Adaptor, Actor

Peter Ackroyd - Writer

Brett Adam - Designer, Director

Phillip Adams - Choreographer

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

David Adamson - Performer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Antonio Agri - Musician

Stephen Albert - Actor

Dawn Albinger - Actor

Jacob Allan - Actor

Tony Allayiallis - Vocalist

Jamie Allen - Singer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Roger Alsop - Sound Designer

Scott Ambler - Dancer

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Brett Anderson - Movement Director

Emma Anderson - Production Manager, Stage Manager

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Katherine Anderson - Actor

Kingston Anderson - Director

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Tammy Anderson - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Tommie Andersson - Musician

Arthur Angel - Actor

Dean Anglin - Circus Style Performer

Janelle Anglin - Circus Style Performer

Imogen Annesley - Actor

Jason Ardley - Circus Style Performer

Nicole Ardley - Circus Style Performer

Chloe Armstrong - Actor

Kerry Armstrong - Actor

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Katherine Arnold-Lindley - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Bea Arthur - Devisor, Performer

Wakako Asano - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Robert Ashley - Composer, Librettist, Musical Director

Paul Ashton - Actor

Jonathan Auf Der Heide - Actor

Sandra Ayache - Stage Manager

Johann Sebastian Bach - Composer

Jasper Bagg - Fight Director

Andrew Bailey - Costume Assistant

David Baird - Composer, Writer, Director

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Geoffrey Baird - Musician

Matt Balmford - Actor

Susan Bamford - Performer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Andrew Barker - Stage Manager

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Dan Barnett - Vocalist

Mick Barnfather - Performer

Kym Barrett - Costume Designer

Tony Bartuccio - Choreographer

Donald Bate - Actor

Lilo Baur - Performer

Barbara Baynton - Author

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

Christopher Beckey - Actor

Paul Beier - Musician

David Bell - Director, Writer

Kylie Belling - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Mary Benn - Stage Manager

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

John Berger - Writer

Chris Betts - Actor

Michael Betts - Set Designer

Gennady Bezzubenkov - Singer

Dori Bicchierai - Production Manager

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Kristina Bidenko - Actor

Melodie Biggs - Costume Designer

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Daniel Binelli - Musician

Michael Bishop - Actor

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Andrew Blackman - Actor

Julia Blake - Actor

Susan Blakey - Performer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Raymond Blanco - Artistic Director

Scott Blick - Singer

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Richard Bligh - Actor

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Diana Bliss - Producer

Heather Bolton - Actor

John Bolton Wood - Singer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Jane Borghesi - Actor

Marcel Borrack - Musician

Roberta Bosetti - Writer, Actor

Michel Boudon - Creator

  • Africa Oyé!, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 24 September 1990

Kim Bounds - Projectionist

Shane Bourne - Actor

Jay Bowen - Actor

Humphrey Bower - Actor

Scott Bowie - Technician

Katy Bowman - Assistant Designer

Marianne Bragge - Costume Maker

Janine Bramley - Circus Style Performer

Barbara Bray - Translator

Felicity Bren - Costume Co-ordinator

Wiggy Brennan - Costume Designer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Marianne Bridge - Consultant

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Andrew Bright - Circus Style Performer

Andrea Briody - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Becky Brown - Actor

Christopher Brown - Actor

Josef Brown - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Anne Browning - Actor

Penelope Bruce - Actor

Peter Brundle - Designer

Cheryl Buchanan - Consultant

Georg Buchner - Writer

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Helen Buday - Actor

Nicholas Bufalo - Actor

Brandon Burke - Assistant Director

Rachel Burke - Lighting Designer

Simon Burke - Actor

Ronnie Burkett - Puppeteer, Creator, Set Designer

Nigel Burley - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Adrian Burnett - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Brandon Burns - Actor

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Michelle Burns - Producer

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Melinda Butel - Actor

Pedro Calderon de la Barca - Playwright

Emma Callaghan - Actor

Simon Callow - Actor

Margaret Cameron - Performer

Megan Cameron - Performer

Robert Cameron - Stage Manager

Stuart Campbell - Musician

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Cristiano Carloni - Filmmaker

Lachlan Carrick - Sound Designer, Sound Operator/Engineer

Tracey Carrodus - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Melvin Carroll - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Vanessa Case - Actor

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

Kerry Casey - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Elena Casoli - Musician

Adam Cass - Assistant Stage Manager

Terese Casu - Actor

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Craig Cathcart - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Sarah Cathcart - Writer, Actor

Ron Challinor - Actor

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Melissa Chambers - Actor

Mac Chan - Lighting Designer

Angela Chaplin - Director, Creator

Gordon Chater - Actor

Bradley Chatfield - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Suzanne Chaundy - Dramaturg

David Chesworth - Composer

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Jimmy Chi - Composer, Playwright

Marco Chiappi - Actor

Tanaka Chikao - Playwright

Gina Chrisanthopoulos - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Paul Chubb - Writer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Peter Circuitt - Media Artist

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Denise Clarke - Choreographer

Greg Clarke - Designer

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Zanette Clements - Circus Style Performer

Samantha Cohen - Musician

John Collard - Actor

Hugh Colman - Designer

Vince Colosimo - Actor

Miranda Coney - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Boris Conley - Performer, Musical Arranger

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Judi Connelli - Actor

Paule Constable - Lighting Designer

Jordan Constan - Actor

Chantal Contouri - Actor

Barbara Cook - Singer

Geraldine Cook - Vocalist

Chylie Cooper - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Damien Cooper - Lighting Designer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Gary Cooper - Actor

Sally Cooper - Actor

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Tyler Coppin - Actor

Anna Cordingley - Assistant Designer

Michael Cormick - Actor

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Kristen Cornwell - Vocalist

Radoslav Cosic - Performer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Philip Costello - Costume Assistant

Ralph Cotterill - Actor

Julia Cotton - Choreographer

Adam Couper - Actor

Chad Courtney - Dancer

Denise Cox - Actor

John Cox - Director

Phillip Crawford - Producer

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Nicholas Crawford Smith - Actor

Carla Crespo - Actor

Francis Croese - Lighting Designer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Daniel Crooks - Media Artist

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Matthew Crosby - Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Renato Cuocolo - Director, Devisor

Natalie Cursio - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Eamon D'Arcy - Designer

Gabriella Daly - Actor

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Jim Daly - Actor

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Clare Danaher - Actor

Robert Daoud - Assistant Director

Anni Davey - Performer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Lancho Davey - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Gail Davidson - Stage Manager

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Kevin Davidson - Sound Designer

Sian Davies - Producer

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Mathew Davis - Graphic Designer

Sylvie de Crespigny - Actor

Julia de Plater - Conductor

Lope de Vega Carpio - Playwright

Michaela Deacon - Production Manager

Rory Dempster - Lighting Designer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Michael Denkha - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Paul Denny - Actor

Angus Denton - Lighting Designer

Jane Dermer - Circus Style Performer

Jerome Deschamps - Performer, Director, Creator

Carmelina di Guglielmo - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Greg Diamantis - Lighting Designer

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Richard Dinnen - Production Manager

Lilly Dior - Vocalist

Ian Dixon - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Stephen Donald - Musician

Declan Donnellan - Director

Jaala Donnolley - Circus Style Performer

Amanda Douge - Actor

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Rachel Dougherty - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Christine Douglas - Singer, Actor

Paul Doust - Playwright

Isaac Drandich - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Evan Drill - Assistant Stage Manager

Guy du Blet - Musician

Lucinda Dunn - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Vuong Duy Bien - Puppet Designer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Sue Dwyer - Actor

Merridy Eastman - Actor

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Madeleine Eastoe - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Kolya Eccleton - Actor

Julie Eckersley - Actor

Jane Edwards - Singer

Suzannah Edwards - Dancer

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Mats Ek - Choreographer

  • Giselle, Playhouse, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Cliff Ellen - Actor

Luke Elliot - Actor

Gareth Ellis - Actor

Diana Emry - Performer, Singer

Gerald English - Singer

Wesley Enoch - Associate Director

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Robert Essex - Actor

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Ken Evans - Designer, Realisation

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Reg Evans - Actor

Sandy Evans - Musical Director

Peter Eyre - Adaptor, Actor

Ian Falconer - Costume Designer

Peter Farmer - Designer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Tim Farrar - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Gustavo Fedel - Musician

Ashlie Felton - Circus Style Performer

Kristie-Ann Ferguson - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Marcia Ferguson - Performer, Devisor

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Diego Ferrando - Actor

Jack Finsterer - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Rodney Fisher - Director

Katie Fitchett - Actor

Hannes Flascberger - Performer

Kargun Fogerty - Dancer

Narjic Fogerty - Dancer

Nefertiti Fogerty - Dancer

Ngutji Fogerty - Dancer

Andrew Ford - Composer

Maria Irene Fornes - Playwright

William Forsythe - Musical Arranger, Choreographer, Designer

D. J. Foster - Actor

Pamela Foulkes - Production Manager

Alan Fowler - Musical Director, Composer

Louise Fox - Actor

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Yiannis Fragos - Actor

Stefano Franceschetti - Filmmaker

Laurel Frank - Costume Designer

David Franzke - Sound Designer

Nigel Frayne - Sound Designer

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Kristian Fredrikson - Scenario, Costume Designer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Nobuo Fujino - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Peter Furness - Dancer

Warwick Fyfe - Singer

Liss Gabb - Performer

John Gaden - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Arianthe Galani - Performer

Robert Gard - Singer

Patrick Garland - Director

Alice Garner - Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Lisa Gasteen - Singer

Alexis George - Costume Assistant

Yulia Gertseva - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Lucy Geurin - Director

  • Tense Dave, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 18 October 2002

Petru Gheorghiu - Actor

Scott Gibbons - Sound Composer

Jan Gibson - Musical Director

Jane Gibson - Movement Director

Andrew S. Gilbert - Actor

Paul Gildea - Composer

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Richard Gill - Musical Director

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

Max Gillies - Actor

Terri Gillis - Stage Manager

Darren Gilshenan - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Morris Gleitzman - Writer

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

William Gluth - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Larissa Gogolevskaya - Singer

Billy Goldenberg - Musician

Russell Gomer - Actor

Cameron Goodall - Actor

Pete Goodwin - Composer

David Gorry - Actor

James Gow - Actor

Michael Gow - Director, Adaptor

Iain Grandage - Musician, Musical Director, Musical Arranger

Michaela Granit - Performer

Ian Grant - Actor

Richard Grant - Video Artist

Shane Grant - Lighting Designer

Richard Greager - Singer

Andree Greenwell - Composer

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Judith Greenwood - Lighting Designer

Katherine Griffiths - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Lucy Guerin - Choreographer

Enrique Guerra - Musician

Sylvie Guillem - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Michael Gurr - Playwright

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Shaun Gurton - Designer

Tom Gutteridge - Actor

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Rachel Wenona Guy - Actor

Sarah Haberecht - Circus Style Performer

Gerry Hale - Composer, Musician

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Kim Hales-McCarthur - Dancer

Donald Hall - Composer

Rodney Hall - Playwright

Antoinette Halloran - Singer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Paul Hamilton - Performer

Eilene Hannan - Actor

Andrew Hansen - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Damien Hanson - Lighting Designer

Takashi Harada - Musician

John Hardy - Composer

Wally Harper - Musical Director

Brad Harris - Lighting Operator

Jane Harrison - Writer

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Tina Harrod - Vocalist

Zoe Hartwig - Circus Style Performer

Margaret Harvey - Actor

Michael Kieran Harvey - Musician

Deon Hastie - Dancer

Tim Hatley - Designer

Bill Haycock - Designer, Writer

Peter Damien Hayes - Actor

Steve Hayter - Designer

Harry Haythorne - Actor

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Steven Heathcote - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Rebecca Heather - Circus Style Performer

Michelle Heaven - Dancer

  • Tense Dave, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 18 October 2002

Stephen Lloyd Helper - Director

Drusilla Hendry - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Ivan Heng - Actor, Director

Mark Hennessy - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Rachel Hennessy - Translator

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Hans Werner Henze - Composer

  • El Cimarron, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 24 September 1990

Natasha Herbert - Actor

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

John Heuzenroeder - Singer

Joshua Hewitt - Actor

John Heywood - Actor

Jack Hibberd - Playwright

Carolyn Higgs - Production Manager

Ming-Zhu Hii - Actor

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

Laurent Hilaire - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Anastasia Hille - Actor

Rebecca Hilton - Dancer

Roxane Hislop - Singer

Clifford Hocking - Artistic Director

David Hockney - Designer

Claudio Hoffmann - Dancer

Philip Holder - Actor

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Nicki Holland - Performer, Devisor

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Darrell Holmes - Actor

Olivier Holt - Musical Director

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Guy Hooper - Associate Director, Performer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

David Hope - Design Consultant

Anke Hoppner - Singer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Ros Horin - Director

Joshua Horner - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Wendy Houstoun - Dancer

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Andrew Howard - Actor

John F. Howard - Actor

Mel Howard - Creator

  • Africa Oyé!, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 24 September 1990

Trent Huen - Actor

Victoria Huf - Dancer

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Kynan Hughes - Dancer

Amy Humphreys - Actor

Danielle Hunt - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Stuart Hunt - Costume Designer

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Beau Hurren - Performer

Rob Irwin - Lighting Designer

Adam Iuston - Sound Designer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Jon Jackson - Singer

Stephen Jackson - Actor

Zoe Jacob - Assistant Stage Manager

David James - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Lloyd James - Mask Maker, Make-up Artist

Tim James - Actor

Nigel Jamieson - Stage Director

Trevor Jamieson - Actor

Mishline Jammal - Actor

Michael Jankie - Technician

Ricky Jay - Magician

Rachel Jenson - Dancer

Krishen Jit - Director

Bryan Johnston - Actor

Richard Johnstone - Lighting Operator

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Nancy Jones - Video Director

Natalie Jones - Actor

Peter Joucla - Musical Director

Paul Judd - Performer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Peter Jukes - Stage Manager

Sarah Kants - Actor

Barry Kay - Director

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Jackie Kelleher - Actor

Gail Kelly - Director

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Sophie Kelly - Actor

Robert Kemp - Designer

Deborah Kennedy - Actor

Lucy Kennedy - Set and/or Property Maker

Caroline Kennison - Actor

Tjokorda Raka Kerthyasa - Performer, Musician

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Felina Khong - Production Manager

Darby Kim - Set and/or Property Maker

Bob Kingdom - Actor, Devisor

Simon Kingsley-Hall - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Stephen Kirkham - Dancer

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Heidi Kisilesky - Circus Style Performer

Jason Klarwein - Actor

Peter Knapman - Actor

Kevin Knight - Director

Gareth Koch - Flamenco Artist

Graeme Koehne - Composer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Adam Kolich - Properties Master

Tomek Koman - Designer

Frida Komesaroff - Actor

Yusef Komunyakaa - Librettist

Stella Kon - Writer

Craig koot - Actor

Anica Koprivek - Actor

Alex Korobacz - Actor

Anna Kosky - Assistant Stage Manager

Nadja Kostich - Actor

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Nathan Kotzur - Actor

Constantine Koukias - Composer, Director

Gennadi Koutchin - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Krystof Kozlowski - Lighting Designer

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Evelyn Krape - Actor

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Shelley Krape - Actor

Jerry Kravat - Producer

Fedor Kuznetsov - Singer

Max Lambert - Musical Supervisor

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Joe Lan - Vocalist

Karissa Lane - Actor

Martin Langthorne - Production Manager

Yury Laptev - Director

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Michael Laub - Director, Choreographer

Ray Lawler - Playwright

Hung Le - Comedian

Alejandro Le Roux - Lighting Designer

Christian Leavesley - Assistant Director

Robert Lehrer - Lighting Designer

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Andrea Lemon - Writer, Director

Federico Leon - Playwright, Director

Julia Leonard - Assistant Stage Manager

Brook Lester - Circus Style Performer

Nigel Levings - Lighting Designer

Michael Lewis - Singer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Tom E. Lewis - Actor

Imogen Lidgett - Musical Director

Annabel Lines - Actor

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Christos Linou - Choreographer

Jane Linz Roberts - Designer

Reg Livermore - Performer, Devisor, Designer

Margaret Lloyd - Assistant Stage Manager

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Peter Locke - Musical Director, Conductor

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Dean Lotherington - Actor

Paul Lum - Actor

Julie Lynch - Costume Designer

Richard Lynch - Actor

Lindy Macauley - Costume Designer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Julia MacDougall - Actor

Matthew MacFadyen - Actor

Kenneth MacMillan - Choreographer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Mary Macrae - Stage Manager

Ingrid Maganov - Realisation, Designer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Matt Maguire - Performer

John Maher - Composer

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Macha Makeieff - Director

Raja Malik - Set Designer

Chuck Mallet - Pianist

Sam Mallet - Composer

Daniel Maloney - Actor

Enrico Mammarella - Actor

Mand Markey - Costume Designer

Jeannie Marsh - Actor

Bruce Martin - Singer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Janis Martin - Singer

Luciano Martucci - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Clara Mason - Director

Damian Mason - Sound Designer

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Jules Massenet - Composer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Tess Masters - Actor

Emma Matthews - Singer

  • Batavia, The State Theatre, Melbourne, VIC, 11 May 2001

Elliot Maynard - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Lisa Maza - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Rachael Maza Long - Director

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Kavisha Mazzella - Creator, Composer, Performer

Simon McBurney - Director, Adaptor, Performer

Daniel McBurnie - Circus Style Performer

Pat McCabe - Playwright

Louise McCarthy - Designer

Sarah McCarthy - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Rhys McConnochie - Consultant

Rose McCormick
 - Assistant Designer

Kirstie McCracken - Performer

Kristy McCracken - Performer

David McCubbin - Composer

Glen McCurley - Dancer

Suzannah McDonald - Actor

Sheri McEvoy - Costume Designer

Ben McEwing - Actor

William McInnes - Actor

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Sally McKenzie - Actor

Bruce McKinvenz - Assistant Stage Manager

Natasha McLaughlin - Circus Style Performer

Avril McQueen - Performer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Barney Medlin - Actor

Richard Mellick - Actor

Uwe Mengel - Director, Creator

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

Robert Menzies - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Anna Mercer - Choreographer

Joseph Mercurio - Lighting Designer

Stefan Metz - Performer

Hamish Michael - Actor

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

Sakis Michelis - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Emma Mildern - Set and/or Property Maker

Jonathan Mill - Dialect Coach

Craig Miller - Lighting Designer

Jane Millett - Stage Manager

Jonathan Mills - Composer

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

John Milson - Director

  • El Cimarron, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 24 September 1990

Rudi Mineur - Actor

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Marc Mirales - Artistic Director

Nakul Mishra - Musician

Adrian Mitchell - Translator

Mark Mitchell - Production Manager

Gavin Mitford - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Jordi Cortes Molina - Dancer

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Heather Monk - Performer

Renee Moon - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Denis Moore - Actor

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Mary Moore - Designer

Brett Morgan - Dance Director

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Margaret Morgan - Lyricist

Michelle Morgan - Vocalist

Scott Morgan - Actor

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Geoffrey Morris - Musician

Mary Morris - Adaptor

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Dave Morrison - Set Designer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Helen Morse - Actor

Stafford Mortensen - Stage Manager

Natasha Moszenin - Sound Designer, Composer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

John Muirhead - Performer

Dominic Muldowney - Composer

Liz Mundell - Assistant Stage Manager

Aidan Munn - Dancer

Debbie Munn - Production Manager

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Djakapurra Munyarryun - Performer, Consultant

  • Rites, The State Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1997

Madeleine Munzer - Actor

Graeme Murphy - Choreographer, Scenario

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Kathleen Murphy - Actor

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

Lynne Murphy - Actor

Ken Murray - Musician

Joanna Murray-Smith - Librettist

Mikkel Mynster - Production Manager

Linda Nagle - Actor, Writer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Darren Natale - Actor

Torquil Neilson - Actor

Paul Newcombe - Realisation, Designer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Lloyd Newson - Creator

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Toby Newton - Actor

Jennen Ngiau Keng - Violinist

Nhu Ngoc Anh - Puppeteer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Huong Nguyen - Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Evgeny Nikitin - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Patrick Nolan - Director

Steven Nolan - Designer

Cathy Nosaty - Sound Designer

Emma O'Brien - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Julianne O'Brien - Dramaturg, Playwright

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Joe O'Byrne - Director

John O'Connell - Choreographer

Stephen O'Connor - Actor

Christen O'Leary - Actor

Roger Oakley - Actor

Kareena Oates - Actor

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Miki Oikawa - Actor

Phil Okerstrom - Sound Designer

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Nick Ormerod - Designer

Jackie Orsaczky - Vocalist

Sam Ould - Assistant Stage Manager

John O’Donnell - Sound Designer

Nonon Padilla - Director

Nathan Page - Performer

Stephen Page - Choreographer

  • Rites, The State Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1997

Felicia Palanca - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Nina Paleologos - Actor

Brett Parker - Actor

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Charlie Parker - Various

Eva Parkin - Actor

  • Lifeline, BlackBox , Melbourne, VIC, 1 October 2002

Charles Parkinson - Director

Lisa Parnis - Stage Manager

Paola Parrondo - Dancer

Joanne Paterson - Costume Designer

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Cara Paton - Circus Style Performer

Kristin Paton - Circus Style Performer

Peggy Patrick - Writer

Tony Pavey-Smith - Assistant Stage Manager

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Sarah Peace - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Philip Peck - Deputy Stage Manager

Roland Peelman - Musical Director

Mark Pegler - Actor

Andrew Pendlebury - Composer

John Penman - Actor

Tony Perez - Playwright

Glenn Perry - Actor

Tam Phan - Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Anthony Phelan - Actor

Simon Phillips - Director

Stephen Phillips - Actor

Troy Picone - Circus Style Performer

Genevieve Picot - Actor

Neil Pigot - Actor

Naomi Pigram - Actor

Susan Pilbeam - Assistant Director

Alex Pinder - Actor

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Duncan Piney - Actor

Harold Pinter - Adaptor

Carl Plaisted - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Abe Pogos - Librettist

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Dan Porta - Designer

Dorothy Porter - Librettist

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

Marianela Portillo - Assistant Director

Veronica Post - Stage Manager

Lauren Potter - Dancer

  • If Only, Playhouse, Melbourne, VIC, 22 September 1990

Charles Powles - Actor

  • Lenz, The Police Garage, Melbourne, VIC, 18 October 1996

Chris Price - Set Designer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Julia Price - Circus Style Performer

Uta Priew - Singer

Roderick Primrose - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Dominique Probst - Composer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Sergei Prokofiev - Librettist, Composer

Marcel Proust - Writer

Richard Pyros - Actor

Damian Quilty - Circus Style Performer

Gabrielle Quin - Actor

Danilo Radojevic - Dance Director

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Anne Radvansky - Actor

Robin Ramsay - Actor

Joey Randall - Dancer

Scott Rankin - Artistic Director

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Justin Ratcliffe - Performer

John Rayment - Lighting Designer

Rachel Read - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Melissa Reeves - Dramaturg

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Don Reid - Actor

Jamie Renfrey - Lighting Designer

Marko Respondeck - Lighting Designer

James Reyne - Composer

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Melodie Reynolds - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Darren Riches - Devisor, Performer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Nick Richings - Lighting Designer

James Ridewood - Designer

Andrea Rieniets - Composer

Rebecca Riggs - Actor

Katie Ripley - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Jo Roads - Dancer

Richard Roberts - Designer

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Malcolm Robertson - Actor

Bernadette Robinson - Actor

Sancia Robinson - Actor

Nicholas Robson - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Sean Rocks - Actor

David Rodgers - Designer

Ignacio Rogers - Actor

John Rogers - Realisation, Designer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Hugo Romero - Musician

Andrew Ross - Director

Nadia Ross - Director, Writer

Vanessa Rowell - Choreographer, Dancer

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Gary Rowley - Actor

Peter Rowsthorn - Actor

Deidre Rubenstein - Actor

Guy Rundle - Writer

Leigh Russell - Performer

Sally-Anne Russell - Singer

Andrish Saint-Clare - Director, Writer

Kim Salmon - Composer

Leon Salmon - Costume Co-ordinator

Barbara Sambell - Singer

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

David Sandford - Actor

Tatiana Saphir - Production Manager

Dorotka Sapinska - Designer

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Yul Sastrawan - Performer, Musician

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Simone Sault - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Tamara Saulwick - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Keiji Sawada - Translator

Daniel Schlusser - Designer

  • Medea, Horti Hall Gallery, Melbourne, VIC, 17 October 2002

Daniel Scott - Playwright

Ian Scott - Actor

Rob Scott - Stage Manager

Michael Scott-Mitchell - Designer

Shelley Scown - Vocalist

Byron Scullin - Composer

Peter Sculthorpe - Composer

Ina Shanahan - Costume Designer

Mark Shanahan - Musician

Earl Shatford - Circus Style Performer

Glenn Shea - Actor

Graham Sheil - Playwright

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

Brendan Shelper - Circus Style Performer

Christopher Sheriff - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Lisa Shields - Circus Style Performer

Tracey Shields - Circus Style Performer

Matthew Shilling - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Sam Shmith - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Christopher Shutt - Sound Designer

Guy Simpson - Musical Director

Jeremy Sims - Actor

James Sinclair - Actor

Mary Sitarenos - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Hellen Sky - Choreographer

Marilyn Smith - Actor

Michael Smith - Actor

Tanya Socorro - Production Manager

Chung-wai Soong - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Efterpi Soropos - Lighting Designer

  • Soft, Shed 4, Melbourne, VIC, 16 October 2002

Tanya Sparke - Vocalist

Dan Spielman - Actor

John Stanton - Actor

Warwick Stengards - Musical Director

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Valeria Stenkina - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Markus Stenz - Conductor

Robert Stephens - Musician

Donna Stevens - Circus Style Performer

Penelope Stewart - Actor

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Cheryl Stock - Director

Leanne Stojmenov - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Igor Stravinsky - Composer

  • Rites, The State Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1997

Gavin Strawhan - Writer

Gillian Sullivan - Actor

Natarasha Sullivan - Dancer

Mark Summerbell - Conductor

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Robert Surace - Set and/or Property Maker

Heikki Suskola - Singer

Kate Swadling - Vocalist

Gavan Swift - Lighting Designer

Richard Sydenham - Actor

  • Coriolanus, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 October 1996

Claude Tardat - Writer

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Jennie Tate - Designer

Louise Taube - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Lucy Taylor - Actor

Robert Taylor - Production Manager

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Sergio Tell - Actor

Annette Tesoriero - Singer

  • Sweet Death, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 17 September 1991

Dang Thanh Hien - Puppeteer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Maria Theodorakis - Actor

  • Panacea, The Former Police Garage, Melbourne, VIC, 16 October 1998

Beatriz Thibaun - Actor

Shinjuku Thief - Composer

Edward Thomas - Playwright, Director

Katherine Thomson - Creator

Shane Thornton - Musician

Luke Tierney - Musical Arranger

  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Drew Tingwell - Actor

Nicholas Todorovic - Actor

Ali Torres - Actor

Kelly Tracey - Actor

Doan Trang - Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Matthew Trent - Dancer

  • Manon, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2001

Di Trevis - Director

Lisa Trewin - Lighting Designer

Nigel Triffitt - Director, Devisor, Designer

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Michael Turkic - Actor

Jane Turner - Actor

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Simon Turner - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Richard Turton - Sound Designer

Michael Tyack - Musical Director

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Tim Tyler - Actor

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

David Tyndall - Dancer

  • Tense Dave, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 18 October 2002

Landau Tyrone - Musical Director

Yevgeny Ulanov - Singer

Greg Ulfan - Actor

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Edem Umerov - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Yumi Umiumare - Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Emma Valente - Director

Nhu Van Hung - Puppeteer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Scott Vanderheyden - Dancer

Simon Vaughan - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Christopher Veal - Actor

Orazio Vecchi - Composer

Camilla Vergotis - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Glendon Vernon - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Janet Vernon - Assistant Choreographer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Paul Virgona - Performer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Svetlana Volkova - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Hugo von Hofmansthal - Librettist

Ingrid Voorendt - Assistant Director

Kay Walker - Costume Designer

Vivienne Walshe - Performer

  • K, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 23 October 2002

Adrian Walter - Musician

David Walters - Lighting Designer

Gabby Walters - Stage Manager

Xue-Jun Wang - Dancer

  • Tivoli, The State Theatre, Melbourne, VIC, 18 May 2001

Roslyn Warby - Dancer

Leigh Warren - Musical Arranger, Lighting Designer, Choreographer, Designer

Ben Watts - Costume Assistant

Hugh Wayland - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

John Webster - Playwright

Kurt Weill - Composer

S. L Weiss - Composer

Melanie Wells - Circus Style Performer

Kay Wengierek - Costume Assistant

Mason West - Circus Style Performer

Michael Whaites - Dancer

George Whaley - Director

Edith Wharton - Writer

Mark Wheatley - Adaptor

Richard Wherrett - Director

Patrick White - Author

Fred Whitlock - Actor

  • Desirelines, Theatreworks, St Kilda, VIC, 18 September 1993

Pauline Whyman - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

David Wicks - Actor

Alan Widdowson - Dancer, Singer

Leo Wieser - Lighting Designer

Ruth Wilkinson - Musician

Julie-Ann Willems - Stage Manager

Alice Williams - Lighting Operator

Gerard Williams - Actor

Paul Williams - Producer

  • kNOTt@Home, RMIT Capitol Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 2002

Ross Williams - Actor

  • Bali: Adat, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 12 September 1991

David Williamson - Musician

Toby Wilsher - Director

Julie Wilson - Circus Style Performer

Matt Wilson - Actor

  • The Dark, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 October 1996

Peter J Wilson - Actor

  • Moby Dick, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 September 1990

Robyn Winslow - Performer

  • Freak Show, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 25 October 1994

Benjamin Winspear - Performer

Shane Witt - Circus Style Performer

Jeremy Wolf - Actor

Chris Woods - Designer

Carly Woolnough - Circus Style Performer

Edwina Wren - Actor

Jacob Wren - Director, Writer

Ann Wulff - Designer

Annie Wylie - Performer

  • The Crossing, Victorian Arts Centre Forecourt, Southbank, VIC, 12 October 1991

Kun Xie - Singer

  • Motherland, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 31 October 2002

Tony Yap - Choreographer, Actor

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Sam Yarramunua - Actor

  • Stolen, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 21 October 1998

Lien Yeomans - Translator

  • Meat Party, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 October 2000

Nicole Youl - Singer

Doris Younane - Actor

  • Blabbermouth, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 September 1993

Simone Young - Conductor

Gareth Yuen - Actor

  • Sabat Jesus, Melbourne Town Hall, Melbourne, VIC, 13 September 1990

Gregory Yurisich - Singer

Karlis Zaid - Actor

Leonid Zakhozhaev - Singer

  • Salome, The State Theatre, Melbourne, VIC, 13 October 2001

Daniel Zika - Production Designer

Organisation Identifier 8345