Organisation bluebottle 3 pty ltd
Export | Feedback | Map | Print
Other Names
Bluebottle
Address Melbourne VIC
Australia
Functions Other, Presenting Company, Production Company, [Unknown]
Notes Lighting and set designers
Events

Australia Council for the Arts

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011
  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

BalletLab

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Arts Victoria

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Dancehouse

  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Kage Physical Theatre

Melbourne International Arts Festival

  • Sunstruck, Docklands, Docklands, VIC, 13 October 2008
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Melbourne International Festival Of The Arts

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Trevor Patrick

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Adelaide City Council

Adelaide Fringe Festival

Arts House

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011

Arts SA

Ausdance VIC

Besen Family Foundation

City of Melbourne

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009

Helen Herbertson and Ben Cobham

Insite Arts

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Internode

Link Dance Company

Lucy Guerin Inc

Lunchtime Theatre

Malthouse Theatre

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

SA FM Radio

The Government of South Australia

The Keir Foundation

Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC

Dancehouse, North Carlton, VIC

Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC

Athenaeum Art Gallery, Melbourne, VIC

Beckett Theatre, Southbank, VIC

Docklands, Docklands, VIC

Merlyn Theatre, Southbank, VIC

South Australia, SA

The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA

The Australian Choreographic Centre Performance Space, Braddon, ACT

Trades Hall New Ballroom, Carlton South , VIC

Undisclosed Location, Melbourne, VIC

Ben Cobham - Lighting Designer, Designer, Devisor, Technical Director

Phillip Adams - Director, Choreographer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007
  • Amplification (excerpts), The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 11 October 2005
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Trevor Patrick - Performer, Choreographer, Realisation, Dancer

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011
  • Sunstruck, Docklands, Docklands, VIC, 13 October 2008
  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Brooke Stamp - Dancer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007
  • Amplification (excerpts), The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 11 October 2005
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Luke George - Dancer, Choreographer

  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Jennifer Hector - Lighting Designer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Helen Herbertson - Director, Choreographer, Dancer, Devisor, Realisation

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011
  • Sunstruck, Docklands, Docklands, VIC, 13 October 2008
  • Morphia Series , South Australia, SA, 29 February 2004

Livia Ruzic - Sound Designer, Sound Composer

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011
  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Cathy Blamey - Set Designer

John Bolton - Dramaturg

David Chisholm - Composer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009
  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Rose Chong - Set and/or Property Maker

Kate Denborough - Director

Adam Haddow - Set Designer

Tim Harvey - Dancer

  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

David Murray - Lighting Designer

Hartley Newnham - Musician

  • Morphia Series, Undisclosed Location, Melbourne, VIC, 29 October 2002
  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Shio Otani - Costume Designer

Nick Sommerville - Performer, Realisation

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011
  • Sunstruck, Docklands, Docklands, VIC, 13 October 2008

Franc Tetaz - Composer

Gordon Wilson - Set and/or Property Maker

Derrick Amanatidis - Dancer

  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Amanda Armstrong - Performer, Artistic Director, Devisor

Kristy Ayre - Dancer

Arnah Barbouttis - Front of House

Sam Bettenay - Sound Operator/Engineer

Tim Blake - Musician

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011

Sally Blatchford - Dancer

Nicole Bolton - Front of House

Tobiah Booth-Remmers - Performer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Sharlene Campbell - Dancer

Lynton Carr - Sound Designer

Jenny Chandler - Front of House

Martyn Coutts - Dramaturg

Lachlan Dent - Musician

  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Rick Ellery - Front of House

Daniel Found - Mechanist

Laura Gaskell - Front of House

Sue Giles - Director

Lisa Griffiths - Performer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Miguel Gutierrez - Collaborator

  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Sam Haren - Director

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Emma Harris - Dancer

Jai Hartnell - Performer, Devisor

Soncha Iacono - Sound Designer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Kyle Kremerskothen - Dancer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009

Andrew Livingston - Devisor

Marcus Louend - Performer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Ryan Lowe - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Toni Maticevski - Costume Designer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009

Larissa McGowan - Performer, Choreographer, Director

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Trudy McLauchlan - Performer, Devisor

Toby Mills - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Heather Monk - Director

Virginia Moore-Price - Lighting Operator

Josh Mu - Dancer

Myles Mumford - Composer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009

Sonya Nugent - Front of House

Rachel Arianne Ogle - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Jonathon Oxlade - Set Designer, Costume Designer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Trevor Patient - Production Manager

Clair Peters - Dancer

  • Miracle, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 15 July 2009

Timothy Phillips - Percussionist

  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Lewis Rankin - Performer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Celina Rebola - Stage Manager

Alan Robertson - Set and/or Property Maker

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011

Tamil Rogeon - Musician

  • Sunstruck, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 14 March 2011

Laura Ross - Dancer

Justin Rutzou - Artistic Director

Bosco Shaw - Lighting Designer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Gareth Simmonds - Mechanist

Eloise Sweetman - Front of House

Nic Synot - Musician

  • Brindabella, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 5 December 2007

Luke Tierney - Musical Arranger

  • Cinnabar Field, Arts House Meat Market , North Melbourne, VIC, 24 October 2002

Carol Wellman-Kelly - Assistant Director

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013

Joanne White - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Jethro Woodward - Composer

  • Skeleton, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 March 2013
Organisation Identifier 8059