Contributor Aubrey Mellor
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Artistic Director, Director, Translator
Events

Director

Translator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991
  • The Cherry Orchard, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 9 May 1991
  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988
  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Stage Manager

Executive Producer

Set Designer

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Sound Designer

Adaptor

Lighting Designer

Writer

  • Burn Victim, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 30 June 1982

Shaun Gurton - Designer, Director, Set Designer

David Williamson - Playwright

  • Face to Face, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 2000
  • Sanctuary, The Playhouse, Adelaide, SA, 19 January 1995
  • Sanctuary, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 1995
  • Sanctuary, The Playhouse, Civic Square, ACT, 8 October 1994
  • Sanctuary, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 22 July 1994
  • Sanctuary, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 28 June 1994
  • Sanctuary, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 2 June 1994
  • Sanctuary, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 31 May 1994
  • Sanctuary, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 26 May 1994
  • Sanctuary, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 24 May 1994
  • Sanctuary, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 4 May 1994
  • Brilliant Lies, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 24 November 1993
  • Brilliant Lies, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 September 1993
  • Brilliant Lies, The Playhouse, Adelaide, SA, 14 August 1993
  • Brilliant Lies, Theatre Royal, Hobart, TAS, 29 July 1993
  • Brilliant Lies, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 July 1993
  • Brilliant Lies, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 13 July 1993
  • Brilliant Lies, Ford Theatre, Geelong, VIC, 9 July 1993
  • Brilliant Lies, Her Majesty's Theatre, Ballarat, VIC, 6 July 1993
  • Brilliant Lies, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 29 June 1993
  • Brilliant Lies, Playhouse, Melbourne, VIC, 27 May 1993
  • Brilliant Lies, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 29 April 1993
  • Money and Friends, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 29 July 1992
  • Money and Friends, The Playhouse, Adelaide, SA, 9 May 1992
  • Money and Friends, Playhouse, Melbourne, VIC, 19 March 1992
  • Money and Friends, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 February 1992
  • Money and Friends, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 27 December 1991
  • Money and Friends, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 28 November 1991
  • Top Silk, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 31 May 1990

Dale Ferguson - Designer

David Walters - Lighting Designer

John Beckett - Designer, Lighting Designer

  • The Head of Mary, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 26 October 1995
  • Falling from Grace, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 19 April 1995
  • Falling From Grace, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 8 February 1995
  • Sanctuary, The Playhouse, Civic Square, ACT, 8 October 1994
  • Falling from Grace, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 6 October 1994
  • Falling from Grace, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 23 September 1994
  • Falling from Grace, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 21 September 1994
  • Falling from Grace, Theatre Royal, Hobart, TAS, 14 September 1994
  • Falling from Grace, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 8 September 1994
  • Falling from Grace, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 6 September 1994
  • Falling from Grace, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 9 August 1994
  • Sanctuary, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 22 July 1994
  • Sanctuary, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 28 June 1994
  • Sanctuary, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 2 June 1994
  • Sanctuary, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 31 May 1994
  • Sanctuary, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 26 May 1994
  • Sanctuary, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 24 May 1994
  • Sanctuary, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 4 May 1994

Deidre Rubenstein - Actor, Writer

Max Gillies - Actor, Impersonator, Performer

Roma Conway - Composer, Musical Director

Hannie Rayson - Playwright

Chris Betts - Actor

Colin Friels - Actor

  • The Incorruptible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 15 August 1995
  • The Incorruptible, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 12 August 1995
  • The Incorruptible, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 9 August 1995
  • The Incorruptible, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 July 1995
  • The Incorruptible, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 7 July 1995
  • The Cherry Orchard, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 9 May 1991
  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984
  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • The Bear, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Miss Julie, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Cloud Nine, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 August 1981
  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Stuart Greenbaum - Composer

Robert Grubb - Actor

  • Rising Fish Prayer, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 22 October 1998
  • Rising Fish Prayer, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 September 1998
  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996
  • Sanctuary, The Playhouse, Civic Square, ACT, 8 October 1994
  • Sanctuary, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 22 July 1994
  • Sanctuary, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 28 June 1994
  • Sanctuary, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 2 June 1994
  • Sanctuary, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 31 May 1994
  • Sanctuary, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 26 May 1994
  • Sanctuary, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 24 May 1994
  • Sanctuary, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 4 May 1994
  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Trina Parker - Designer, Set Designer

Guy Rundle - Playwright, Writer

Peter Adams - Actor

Christine Amor - Actor

Keith Bain - Choreographer, Movement Director

Brandon Burke - Actor, Assistant Director, Fight Director

Rachel Burke - Lighting Designer

  • Salt, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 29 June 2001
  • Salt, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 March 2001
  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000
  • The Incorruptible, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 14 September 1996
  • The Incorruptible, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 4 September 1996
  • The Incorruptible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 15 August 1995
  • The Incorruptible, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 12 August 1995
  • The Incorruptible, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 9 August 1995
  • The Incorruptible, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 11 July 1995
  • The Incorruptible, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 7 July 1995
  • The Glass Mermaid, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 18 November 1994

Anton Chekhov - Playwright

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991
  • The Cherry Orchard, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 9 May 1991
  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988
  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986
  • The Bear, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Uncle Vanya, Nimrod, Surry Hills, NSW, 9 March 1983
  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981
  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979
  • Uncle Vanya, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 24 June 1977
  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Denis Moore - Actor, Director, Properties Master / Mistress, Sound Designer

Ray Barrett - Actor

Paul Bishop - Actor

Genevieve Lemon - Actor

Sally McKenzie - Actor

Miranda Otto - Actor

Rhett Walton - Actor

Don Barker - Actor

Diane Smith - Actor

Felix Williamson - Actor

  • Sanctuary, The Playhouse, Adelaide, SA, 19 January 1995
  • Sanctuary, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 1995
  • Sanctuary, The Playhouse, Civic Square, ACT, 8 October 1994
  • Sanctuary, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 22 July 1994
  • Sanctuary, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 28 June 1994
  • Sanctuary, Geelong Performing Arts Centre, Geelong, VIC, 2 June 1994
  • Sanctuary, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 31 May 1994
  • Sanctuary, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 26 May 1994
  • Sanctuary, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 24 May 1994
  • Sanctuary, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 4 May 1994

Kim Carpenter - Costume Designer, Designer, Lighting Designer, Set Designer

Louis Nowra - Playwright, Translator

Roger Oakley - Actor

Barry Otto - Actor, Writer

Sean Scully - Actor

Barbara Stephens - Actor

Catherine Wilkin - Actor

Ian Cookesley - Production Coordinator, Production Manager

John Gaden - Actor

Cathy Godbold - Actor

Ron Haddrick - Actor

Caroline Kennison - Actor

Terry Kenwrick - Actor

Veronica Neave - Actor

Michele Preshaw - Lighting Designer

Betty Williams - Dialect Coach, Voice Coach

Christopher Breckwoldt - Designer

Helen Buday - Actor

Peter Carroll - Actor, Director

Belinda Davey - Actor

Robert Dessaix - Translator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991
  • The Cherry Orchard, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 9 May 1991
  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988
  • Uncle Vanya, Nimrod, Surry Hills, NSW, 9 March 1983
  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Michele Fawdon - Actor, Writer

Jennifer Flowers - Actor

John Howard - Actor

Stafford Mortensen - Stage Manager

Genevieve Picot - Actor

William Shakespeare - Playwright

Carole Skinner - Actor

  • A Month of Sundays, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 29 March 1989
  • A Month of Sundays, The Playhouse, Adelaide, SA, 18 February 1989
  • A Month of Sundays, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 28 December 1988
  • A Month of Sundays, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 3 February 1988
  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987
  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983
  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Michael Gow - Actor, Assistant Director, Playwright

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987
  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983
  • The Bear, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Miss Julie, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983

Russell Kiefel - Actor

Robyn Nevin - Actor

Lea Trowbridge - Assistant Stage Manager

Robert Alexander - Actor

Elspeth Ballantyne - Actor

Simon Burvill-Holmes - Accompanist, Actor

Nick Carrafa - Actor

Jonathan Ciddor - Lighting Designer, Properties Master / Mistress

John Comeadow - Lighting Designer

  • Hotel Sorrento, The Wharf Studio Theatre, Sydney, NSW, 29 November 1991
  • Hotel Sorrento, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 29 August 1990
  • Hotel Sorrento, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 27 July 1990
  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987
  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Peter Cooke - Actor, Designer

Judy Davis - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • The Bear, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Miss Julie, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Mother and Son, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 17 March 1977

Cathy Downes - Actor

Victoria Eagger - Actor

Vivienne Garrett - Actor, Singer

Eugene Gilfedder - Actor

John Hannan - Actor

Kevin Hides - Actor

Doreen Hogan - Voice Coach, Voice Over Artist

Gillian Jones - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • The Beaux' Stratagem, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 14 September 1968
  • The Matchmaker, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 1968
  • The Beaux' Stratagem, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 1967

Robert Menzies - Actor

Alan Moore - Director, Lighting Designer, Properties Master / Mistress, Sound Designer, Stage Manager

Richard Roberts - Designer

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • Uncle Vanya, Nimrod, Surry Hills, NSW, 9 March 1983
  • Burn Victim, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 30 June 1982
  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Anna Volska - Actor, Writer

John Walton - Actor

Jenee Welsh - Actor

John Bell - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • Uncle Vanya, Nimrod, Surry Hills, NSW, 9 March 1983
  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

David Berthold - Actor, Assistant Director, Director

Louise Bingle - Costume Designer, Set Designer, Stage Manager

Ulli Birve - Actor

Paul Blackwell - Actor

Julia Blake - Actor

  • Salt, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 29 June 2001
  • Salt, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 March 2001
  • Hotel Sorrento, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 29 August 1990
  • Hotel Sorrento, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 27 July 1990

Stuart Campbell - Actor

Greg Clarke - Designer, Set Designer

Elizabeth Coleman - Playwright

Sue Dwyer - Actor

Louis Esson - Playwright

Hilary Glow - Dramaturg

Jonathan Hardy - Actor, Playwright

Catherine Hill - Director

Edwin Hodgeman - Actor

Sussanne Humphries - Lighting Operator, Set and/or Property Maker, Sound Designer, Stage Manager

Brian James - Actor

Bob Larbey - Playwright

Philip Lethlean - Lighting Designer

Heather Mitchell - Actor

George Nejtek - Set and/or Property Maker, Sound Designer, Stage Manager

Michael O'Neill - Actor

Eddie Perfect - Composer, Lyricist, Singer

  • The Big Con, The Playhouse, Civic Square, ACT, 10 May 2005
  • The Big Con, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 15 March 2005
  • The Big Con, ANZ Pavillion, Melbourne, VIC, 2005
  • The Big Con, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 November 2004

Ron Rodger - Actor

Stephen Sewell - Playwright

Jennie Tate - Costume Designer, Designer, Set Designer

Gil Tucker - Actor

Kerry Walker - Actor

Paul Weingott - Actor

David Whitford - Actor

Leo Wockner - Actor

Linda Aitken - Lighting Operator, Production Manager

Janet Andrewartha - Actor, Assistant Director

Veneta Apse - Actor

Bruce Auld - Costume Designer, Designer

Terry Bader - Actor, Circus Style Performer

Jay Bland - Actor, Musician

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Kate Blenheim - Assistant Stage Manager

Graeme Brosnan - Assistant Director, Lighting Operator

Alyson Brown - Stage Manager

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000
  • Face to Face, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 2000

Andrew Buchanan - Actor

Anne Byron - Actor

  • The Bear, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • Miss Julie, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983
  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Philip Cook - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Diane Craig - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Robin Cuming - Actor

Peter Curtin - Actor

Mervyn Drake - Actor, Actor and Singer

Lorraine Drennan - Sound Operator/Engineer, Wardrobe Master / Mistress

Peter Duncan - Assistant Director

Jon Ewing - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • Tales from the Vienna Woods, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 November 1981

George Farquhar - Playwright

Drew Forsythe - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981
  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

John Gay - Playwright

Caroline Gillmer - Actor

Lesley Givan - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

William Gluth - Actor

  • Sanctuary, The Playhouse, Adelaide, SA, 19 January 1995
  • Sanctuary, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 1995
  • The Glass Mermaid, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 18 November 1994

Sandra Grose - Actor

Dennis Grosvenor - Actor

Penne Hackforth-Jones - Actor

Graham Harvey - Actor

Joseph Hasham - Actor

Bill Haycock - Designer

Pamela Heathcote - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Sonia Humphrey - Choreographer, Director, Properties Master / Mistress

John Ivkovitch - Actor

Khail Jureidini - Actor

Ivar Kants - Actor

Peter Lamb - Actor

Nico Lathouris - Actor

Armando Licul - Stage Manager

Tamblyn Lord - Actor

Paula Maxwell - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Rona McLeod - Actor

Kris McQuade - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984
  • The Beggar's Opera, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 3 April 1971

Joss McWilliam - Actor

Angela Moore - Actor

Christen O'Leary - Actor

Errol O'Neill - Actor, Playwright

Sandra Lee Paterson - Actor

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971
  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Anthony Phelan - Actor

John Pleffer - Assistant Director, Lighting Designer

Angela Punch - Actor

Philip Quast - Actor

Zigurds Richters - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Gregory Ropert - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Katie Russell - Deputy Stage Manager

Ian Scott - Actor

Mark Shelton - Lighting Designer, Sound Operator/Engineer

Margaret Shepherd - Actor

Greg Stone - Actor

Gary Stonehouse - Actor, Stage Manager, Translator

Joan Sydney - Actor

Robert Taylor - Production Manager, Stage Manager

Anne Tenney - Actor

Nigel Triffitt - Set Designer, Sound Designer

Darrin Verhagen - Composer

Alison Whyte - Actor

Geoffrey Williams - Actor

John Wood - Actor

Ian Young-Landel - Sound Designer, Stage Manager

John Zeder - Assistant Stage Manager

May-Brit Akerholt - Adaptor, Translator

John Allen - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Alan Andrews - Actor

Victor Ashelford - Actor, Sound Operator/Engineer

Anthony Babicci - Assistant Stage Manager, Designer

Gordon Badham - Costume Co-ordinator, Stage Manager

Rachael Beck - Actor

James Belton - Actor

  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982
  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Tony Briggs - Actor

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

Olive Brown - Actor

Rodney Brunsdon - Set Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Matthew Burton - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Jeni Caffin - Actor

Sally Cahill - Actor

Christine Cameron - Actor

David Cameron - Actor, Composer

Michaela Cantwell - Actor

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Michael Carlos - Musical Director

Michael Carman - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984

Bill Charlton - Actor

Daniel Clarke - Associate Director

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

John Clayton - Actor

Judith Cobb - Costume Designer

Nikki Coghill - Actor

B. J. Cole - Actor

Warren Coleman - Actor

Ross Coli - Actor

Vince Colosimo - Actor

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

Tom Considine - Actor

Penny Cook - Actor

Tyler Coppin - Actor

Jim Cotter - Composer

Adam Couper - Actor

Terence Crawford - Actor

  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988
  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Margaret Crompton - Stage Manager

Peter Crossley - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987
  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Erica Crowne - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Claire Crowther - Actor

Pauline Cuffe - Actor

Michael Cummings - Actor

Les Currie - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Elaine Cusick - Actor

  • Season's Greetings, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 8 November 1990
  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Peter Dahlsen - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984

Rob Dallas - Stage Manager

Lindy Davis - Actor

  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988
  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Lope de Vega Carpio - Playwright

Michelle Doake - Actor

  • Falling from Grace, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 6 October 1994
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Peter Docker - Actor, Assistant Stage Manager

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Grant Dodwell - Actor

Nik Dorning - Make-up Artist

Penny Downie - Actor

Alan Dun - Set and/or Property Maker

Alex Duncan - Set and/or Property Maker

Nicholas Eadie - Actor

Phillip Edmiston - Designer, Stage Manager

Alan Edwards - Assistant Director, Director

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Timothy Elston - Actor

Paul English - Actor

  • Salt, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 29 June 2001
  • Salt, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 March 2001

Reg Evans - Actor

Michael Fardoully - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Victoria Feitscher - Designer

Michael Ferguson - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Marina Finlay - Actor

Kate Fitzpatrick - Actor

Nicholas Flanagan - Playwright

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

D. J. Foster - Actor

Katrina Foster - Actor

David Franzke - Sound Designer

John Frawley - Actor

Jan Friedl - Actor

Elizabeth Friels - Actor

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Matthew Frost - Actor

Godfrey Fryar - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Michael Fuller - Choreographer, Movement Director

Jeremy Gadd - Assistant Designer, Designer

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971
  • The Beggar's Opera, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 3 April 1971

Frances Gallagher - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Bernard Gannon - Lighting Designer, Stage Manager

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971
  • The Beggar's Opera, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 3 April 1971

Alice Garner - Actor, Musician

John Gibson - Actor

Iain Grandage - Composer

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

Stephen Greig - Actor

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Susan Grey-Gardner - Lighting Operator

Michael Habib - Actor

Donald Hall - Composer, Musical Director

Elizabeth Hall - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Jane Hall - Actor

Rosalind Hammond - Actor

Dominic Hamra - Production Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

John Hargreaves - Actor

Annie Heath - Stage Manager

  • Cloud Nine, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 August 1981
  • As You Like It, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1978

Sophie Heathcote - Actor

Ian Hemphill - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Dorothy Hewett - Playwright

John Heywood - Actor

Ming-Zhu Hii - Actor

Jane Hipsley - Designer, Lighting Designer

Sacha Horler - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Bob Hornery - Actor

Mark Howett - Lighting Designer

Elaine Hudson - Actor

Mark Hughes - Lighting Designer

John Hunter - Actor, Musician

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Henrik Ibsen - Playwright

Kate Johnson - Actor

Kate Johnston - Actor

Melita Jurisic - Actor

Jackie Kerin - Actor

Dobi Kidu - Actor

Therese Kirk - Actor

Gael Kirkland - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Maggie Kirkpatrick - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976
  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Alexander Kovacs - Actor

Peter Kowitz - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984

Iain Lang - Actor

David Latham - Actor

James Laurie - Actor

Ray Lawler - Playwright

Siobhan Lawless - Actor

Denny Lawrence - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

Pip Lewis - Lighting Designer, Stage Manager

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971
  • The Beggar's Opera, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 3 April 1971

Franc Lipovic - Actor

Andrew Livingston - Lighting Designer

Bowen Llewellyn - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Martha Lott - Actor

Robin Lovejoy - Director

Susan Lyons - Actor

Clare MacArthur-Stanham - Actor, Lighting Designer

Anthony Mack - Actor

Frances Macken - Costume Maker, Lighting Designer

Peter Marshall - Actor

Monica Maughan - Actor

Adam May - Playwright

Joanna McCallum - Actor

Scott McGregor - Actor

Mark Minchinton - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984

Adrian Mitchell - Translator

Mary Moore - Designer

Anne Marie Morgan - Assistant Stage Manager, Stage Manager

Tara Morice - Actor

Michael Morrell - Deputy Stage Manager

Christopher Morris - Actor

Rebecca Moulton - Costume Co-ordinator, Wardrobe Master / Mistress

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

David Murray - Lighting Designer

Peta Murray - Playwright

  • Salt, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 29 June 2001
  • Salt, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 March 2001

Terry O'Brien - Actor, Director

Tom O'Loughlin - Actor

Damon Ormsby - Properties Master

Wendy Osmond - Costume Co-ordinator, Costume Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Debra Oswald - Playwright

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Marilynne Paspaley - Actor

Jacqy Phillips - Actor

Angela Punch McGregor - Actor

Neil Redfern - Actor

Damien Richardson - Actor

  • Nowhere, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 17 October 2001
  • Face to Face, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 2000

Rebecca Riggs - Actor

Keith Robinson - Actor

Antony Rooke - Costume Designer

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971
  • The Beggar's Opera, Old Tote Theatre (1963-1969), Kensington, NSW, 3 April 1971

Vic Rooney - Actor

Stephen Ross - Actor

Richard Roxburgh - Actor

Ross Ryan - Sound Designer

Andrew Sampson - Lighting Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Nick Schlieper - Lighting Designer

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997
  • Mrs Klein, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 7 February 1990

Christopher Schlusser - Actor

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

Gillian Seamer - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968
  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Jim Sharman - Producer

Martin Sharman - Actor

Peter Shaw - Actor

  • Dark of the Moon, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 15 October 1968
  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Kate Sheil - Actor

James Sinclair - Actor

Nora Spitzer - Assistant Stage Manager

Kathryn Sproul - Designer

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Lyn Standen - Wardrobe Master / Mistress

Christine Stephen Daly - Actor

  • Face to Face, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 2000
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Babette Stephens - Actor

Cheryl Stock - Director

Kilori Susuve - Actor

Dominique Sweeney - Actor

  • Sweet Road, The Space, Adelaide, SA, September 2000
  • Sweet Road, Playbox Theatre, Southbank, VIC, 2 August 2000

Rachel Szalay - Actor

Lauren Taylor - Assistant Director, Associate Director

Fiona Todd - Actor

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

Albert Toro - Actor

Norman Toru - Composer

Robert van Mackelenberg - Actor

  • Burning Time, Subiaco Theatre Centre, Subiaco, WA, 1 June 1996
  • Burning Time, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 May 1996

Odon von Horvath - Playwright

Jason Warner - Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

James Whitington - Actor

Fred Whitlock - Actor

Ken Wilby - Designer

Thornton Wilder - Playwright

Davyd Williams - Properties Master

Tennessee Williams - Playwright

Bevan Wilson - Actor

  • King Lear, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 September 1984
  • King Lear, Bankstown District Sports Club, Bankstown, NSW, 6 August 1984

John Woodland - Stage Manager

  • Cloud Nine, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 August 1981
  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Judith Woodroffe - Actor

Eve Wynne - Actor

Doris Younane - Actor

Stuart Young - Actor

Dursan Acar - Musician

Lawrence Aitchison - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

David Aitken - Designer

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

Edward Albee - Playwright

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Dawn Albinger - Actor

Charlotte Alexander - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Elizabeth Alexander - Actor

David Anderburg - Actor

Bruce Applebaum - Assistant Stage Manager

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Robyn Archer - Creator

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Tim Aris - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Philip Armit - Circus Style Performer

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Linda Aronson - Composer, Lyricist, Playwright

Stephanie Ashby-Worden - Sound Designer

Alan Ayckbourn - Playwright

Norman Ayrton - Assistant Director

Terence Badder - Actor

Stephen Bader - Actor

Valerie Bader - Actor

Emma Baily - Lighting Operator

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Gael Ballantyne - Actor

Clare Balmford - Actor

Stephen Bannister - Actor

Paul Barbary - Actor

Barrie Barkla - Actor

Brian Barnes - Stage Manager

Cazarine Barry - Actor

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Lionel Bart - Composer

Natalie Bate - Actor

Rob Baxter - Actor

James Beattie - Actor

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Mary Hayley Bell - Playwright

James Benedict - Actor

  • Top Silk, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 31 May 1990

Mary Benn - Assistant Stage Manager

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Susan Bennet - Lighting Designer, Set Designer

Bill Bentley - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

William Berney - Playwright

Clare Binney - Actor

Steve Bisley - Actor

Alexandra Black - Actor

Vera Blackwell - Translator

Ian Bliss - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Jennifer Blocksidge - Actor

  • Hotel Sorrento, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 8 October 1992

Michael Boddy - Director

Joe Bolza - Director

David Bookallil - Actor

  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Ben Borgia - Actor

Todd Boyce - Actor

Mona Brand - Playwright

Bertolt Brecht - Playwright

Jacquie Brennan - Actor

James Brennan - Actor

Derrin Brown - Actor, Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Jacqueline Brown - Wardrobe Master / Mistress

Louis Brown - Lighting Designer

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Ross Browning - Actor

Paul Bucek - Set Designer

Pamela Buckman - Choreographer

Simon Burke - Actor

  • Salonika, Nimrod, Surry Hills, NSW, 14 March 1984

Tom Burlinson - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Tim Burns - Actor

Tina Bursill - Actor

Kelly Butler - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Alexander Buzo - Playwright

Martin Buzzacott - Playwright

Josephine Byrnes - Actor

Margaret Cameron - Actor

Georgia Campbell - Actor

Gerard Carroll - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Danielle Carter - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Greg Carter - Assistant Director

Ruth Catlin - Deputy Stage Manager

Ron Challinor - Acrobat

Simon Chan - Actor, Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Tanaka Chikao - Playwright

Caryl Churchill - Playwright

  • Cloud Nine, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 August 1981

Diane Cilento - Actor

Jennifer Claire - Actor

  • Hotel Sorrento, The Wharf Studio Theatre, Sydney, NSW, 29 November 1991

Liddy Clark - Actor

Stephen Clark - Actor

Timothy Clark - Lighting Designer

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Basil Clarke - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Rodney Clarke - Costume Designer, Stage Manager

Terence Clarke - Director

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Mavis Cleary - Designer

David Clendinning - Actor

Angela Coffey - Composer

  • Salt, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 29 June 2001

Russell Cohen - Assistant Set Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Bill Conn - Actor

Desmond Connellan - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Judi Connelli - Actor

Chris Connelly - Actor

Christie Cooper - Wardrobe Master / Mistress

Maurice Cooper - Technician

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Melody Cooper - Visual Artist, Visual Director

Joseph Couch - Assistant Director

  • Salt, The Capital - Bendigo's Performing Arts Centre, Bendigo, VIC, 29 June 2001

Ruth Cracknell - Actor

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Karen Crone - Actor, Choreographer

Craige Cronin - Actor

Jeanette Cronin - Actor

Don Crosby - Actor

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

John Crouch - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Anthony Crowley - Playwright

Chris Cummings - Actor

Peter Cummins - Actor

  • Nowhere, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 17 October 2001

Stephen Curtis - Set Designer

Dymphna Cusack - Writer

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Eamon D'Arcy - Designer

Trudy Dalgleish - Stage Manager

Mike Daly - Actor

Diana Dangerfield - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

David Davies - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Gary Day - Actor

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux - Playwright

Arthur Dicks - Director

Susan Ditter - Assistant Stage Manager, Sound Operator/Engineer

Lisa Dombroski - Actor

John Dommett - Actor

Lee-Anne Donnoley - Stage Manager

Amanda Douge - Actor

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Vanessa Downing - Actor

Ken Dray - Lighting Designer

Paula Duncan - Actor

Peter Dunn - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Merridy Eastman - Actor

Luke Ede - Costume Designer

Gale Edwards - Director

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Ben Ellis - Playwright

Anita Erceg - Actor

Nikolai Erdman - Playwright

  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Euripides - Playwright

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Gail Evans - Actor

Gordon Evans - Stage Manager

Les Evans - Actor

  • Top Silk, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 31 May 1990

Jacqui Everitt - Designer

Ronald Falk - Actor

Judi Farr - Actor

  • Salonika, Nimrod, Surry Hills, NSW, 14 March 1984

Melinda Fedorow - Lighting Designer

David Fenton - Assistant Director

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Mark Ferguson - Actor

Georges Feydeau - Playwright

Amanda Field - Assistant Director

Robyn Fincham - Actor, Set Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Neil Finlayson - Deputy Stage Manager

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Jack Finsterer - Actor

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Tristan Fitzerald - Set and/or Property Maker

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Neil Fitzpatrick - Actor

Dario Fo - Playwright

Steven Ford - Stage Manager

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Andrew Forsythe - Actor

  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Susannah Fowle - Actor

Noel Fox - Actor

Anne Frank - Author

Michael Frayn - Adaptor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Patrick Frost - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Ben Gabriel - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Cheryl Gadge - Musician

Gina Gaigalis - Actor

Frank Gallacher - Actor

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

David Gallen - Lighting Operator

Giordano Gangl - Actor

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Ron Gartside - Actor

Sara Gaynor - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Jane Gelhaar - Actor

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Petru Gheorghiu - Actor

Belinda Giblin - Actor

Margot Giblin - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Mel Gibson - Actor

Anna Gilford - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Reginald Gillam - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Gordon Glenwright - Actor

  • Salonika, Nimrod, Surry Hills, NSW, 14 March 1984

Catherine Glynn - Actor

Russell Goldsmith - Sound Designer

Scott Gooding - Actor

Frances Goodrich - Adaptor

Felicity Gordon - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Stephen Gow - Designer

Corinne Grant - Actor

Ernest Gray - Actor

Francis Greenslade - Actor

Daphne Grey - Actor

  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988

Bruce Griffiths - Actor

Anne Grigg - Actor

Judith Anne Grigg - Actor

Robyn Gurney - Actor

Michael Gurr - Devisor

Albert Hackett - Adaptor

Phil Haddy - Head Electrician

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Stuart Halcroft - Actor

Jenny Hall - Actor

  • Ghosts, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 4 July 1989

Christopher Hampton - Translator

Denis Harford - Hair Stylist

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Ken Harper - Assistant Director

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Adrian Harris - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Jann Harris - Designer

Lyndon Harris - Actor

Pieta Harris - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Rosemary Harris - Actor

Moss Hart - Playwright

Allen Harvey - Actor

Margaret Harvey - Actor

Julie Haseler - Actor

Paul Hasell - Make-up Artist

  • The Big Con, The Playhouse, Civic Square, ACT, 10 May 2005

Michael Hastings - Playwright

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Louella Hatfield - Designer

Vaclav Havel - Playwright

Patrick Healey - Actor

Richard Healy - Actor

  • Top Silk, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 31 May 1990

Amanda Hearn - Wardrobe Master / Mistress

Peter Hehir - Actor

Fiona Hercus - Dramaturg

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Libby Higgin - Stage Manager

Tracey Higginson - Actor

Michael Hill - Sound Designer

Dudley Hogarth - Actor

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Guy Hooper - Actor

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Lisa Hopman - Technician

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Michael Horrocks - Actor

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

Sylvia Horsman - Dresser

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Hazel Howson - Actor

Darryl Hukins - Actor

Paul Hunter - Wardrobe Master / Mistress

Austen Hurgon - Playwright

Ric Hutton - Actor

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Max Iffland - Coordinator

Rina Ioannou - Actor

Jamie Irvine - Actor

Kevin Jackson - Actor

Paul Jackson - Lighting Designer

Lee James - Actor

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Aaron Jeffery - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Robert Jeffreys - Actor

Drummond Jewitt - Actor

Chris Johnson - Assistant Director

  • Cloud Nine, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 August 1981

Glenda Johnson - Writer

  • Burn Victim, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 30 June 1982

Marcus Johnson - Actor

Angela Jones - Assistant Stage Manager

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Bryon Jones - Lighting Designer

Helen Jones - Actor

Sue Jones - Actor

Ann Joseph - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

David Kahlil - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

George Kaufman - Playwright

Paul Keane - Actor

Josephine Keen - Actor

Geoff Kelso - Actor

Peter Kemp - Designer

  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988

David Kennedy - Actor

Jo Kennedy - Actor

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

Patricia Kennedy - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Susan Kesting - Actor

Jeff Kevin - Stage Director

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Andrew Kinch - Deputy Stage Manager

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

David King - Composer

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Peter Kingston - Actor

Peter Kirby - Lighting Designer

Glennys Kitchingman - Actor

Robert Klenner - Assistant Director

Peter Knapman - Actor

Jacqueline Kott - Actor

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Nathan Kotzur - Actor

Edie Kurzer - Designer

Scott Lambert - Actor

Suzanne Large - Sound Designer

John Larking - Actor

Richard Lawlor - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Odile Le Clezio - Actor

Tobsha Learner - Playwright

Alan David Lee - Actor

Margo Lee - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Patricia Leehy - Actor

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Allan Lees - Designer

Ian Leigh-Cooper - Actor

Sanggar Lestari - Choreographer

David Letch - Dramaturg

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Dallas Lewis - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Jamieson Lewis - Lighting Designer

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

John Lewis - Stage Manager

Tom E. Lewis - Actor

Jeremy Lindsay Taylor - Actor

Barbara Llewellyn - Actor

Tony Llewellyn-Jones - Actor

Kathyrn Lloyd - Assistant Stage Manager

Andrew Lloyde - Actor

Amelia Longhurst - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Victoria Longley - Actor

Lou Lopata - Choreographer

Julian Louis - Assistant Director

Barry Lovett - Actor

Adam Lowe - Deputy Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Vicki Luke - Actor

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Chris Luscombe - Electrician

Julie Lynch - Properties Master / Mistress

Joanna MacCallum - Actor

  • Our Town, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 June 1968

Joe MacColum - Producer

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Todd MacDonald - Actor

Bev MacInnes - Stage Manager

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Tony Mack - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Rob MacPherson - Actor

Christine Mahoney - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Elaine Mangan - Actor

Dina Mann - Actor, Singer

John Mann - Actor

  • Hotel Sorrento, Cremorne Theatre (1985- ), South Brisbane, QLD, 8 October 1992

Melinda Marcellos - Actor

Richard Margetson - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Natasha Marich - Sound Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Yvonne Marini - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Dino Marnika - Actor

Berys Marsh - Actor

Andrew Martin - Actor

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Anthony Martin - Actor

Jicky Martin - Actor

Luciano Martucci - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Gabrielle Mason - Actor

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

Ingrid Mason - Actor

Deborah Masters - Actor

Gerard Matte - Actor

Strafford Matthews - Actor

Marilyn Maund - Actor

Mark McAskill - Actor

Prue McBeath - Lighting Designer

Michael McCabe - Sound Operator/Engineer

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Peter McCauley - Actor

Catherine McClements - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Bill McCluskey - Actor

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Rhys McConnochie - Director

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Chris McCourt - Actor

David McCrudden - Stage Manager

Kathy McDonald - Actor

Terry McDonald - Set and/or Property Maker

Leverne McDonnell - Actor

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Gordon McDougall - Actor

  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Mandy McElhinney - Actor

Robbie McGregor - Actor

Sarah McKenzie - Actor

David McLean - Mechanist

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Andrew McMillan - Assistant Director

Garry McQuinn - Technician

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Louise McRoberts - Lighting Operator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Lisa Meagher - Costume Designer

Robert Meldrum - Actor

Jane Menelaus - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Alex Menglet - Actor

Judith Meschke - Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Arky Michael - Actor

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Kevin Miles - Actor

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Di Misirdjieff - Stage Manager

Fay Mokotow - Actor

Brian Moll - Actor

Colin Moody - Actor

Andrew Moon - Properties Master / Mistress

Toby Moore - Actor

Robert Morgan - Actor

Geoff Morrell - Actor

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Laura Morris - Make-up Artist

Peter Morris - Actor

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Helen Morse - Actor

  • Mrs Klein, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 7 February 1990

Patricia Anne Moseley - Actor

Patricia Mosely - Actor

Jennie Muir - Designer

Gareth Mundy - Mechanist

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Alan Murphy - Designer

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Daniel Murphy - Actor

Phillip Murphy - Set and/or Property Maker

Annie Murtagh - Actor

Myron Howard Nadel - Choreographer

Jacob Nash - Set Designer

Nique Needles - Performer

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

David Nettheim - Actor

Derek Nicholson - Production Supervisor

Gerda Nicolson - Actor

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Julie Nihill - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Myra Noblett - Actor

Steve Nolan - Designer

Frank Norman - Playwright

Gemma Northover - Actor

Sarah O'Donnell - Actor

  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988

Greg O'Reilly - Head Mechanist

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Anthony Ohelan - Actor

Bjarne Ohlin - Actor

Miki Oikawa - Actor

Max Osbiston - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Sam Ould - Assistant Stage Manager

Louise Page - Playwright

  • Salonika, Nimrod, Surry Hills, NSW, 14 March 1984

Simon Palomares - Actor

Concetta Palumberi - Lighting Operator

Dina Panozzo - Actor

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Linda Parker - Musical Director

Bruce Parr - Actor

Christopher Pate - Actor

Guy Pearce - Actor

Bill Pearson - Actor

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Terry Peck - Actor

Lisa Peers - Actor

Bill Pepper - Voice Coach

Blossom Pheils - Actor

Anne Phelan - Actor

Robert Philippe - Actor

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Bruna Phillips - Actor

Hazel Phillips - Actor

Anna Pike - Actor

Richard Piper - Actor

David Pledger - Actor

Gwen Plumb - Actor

  • Salonika, Nimrod, Surry Hills, NSW, 14 March 1984

Vince Poletto - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

John Polson - Actor

  • The Kid, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 28 September 1983

Martin Portus - Actor

Bruce Potts - Lighting Designer

Wayne Poulton - Actor

Anthony Prehn - Actor

Fiona Press - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Trevor Prior - Actor

Bill Pritchard - Designer

Sri Pudjiarti Dean - Actor

Julian Pukallus - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Leah Purcell - Actor

  • Nowhere, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 17 October 2001

Robin Ramsay - Actor

Brett Randall - Stage Manager

Mark Randall - Actor

Candy Raymond - Actor

Peter Raymond-Powell - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Brendan Read - Assistant Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Anne Reddin - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Anna Reece - Stage Manager

Peter Reeve - Set and/or Property Maker

Monroe Reimers - Actor

Jeremy Rice - Assistant Director

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Leigh Rice - Actor

  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

Alison Richards - Assistant to the Director

Andrew Richards - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Andrew Richards - Set and/or Property Maker

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Howard Richardson - Playwright

Sue Rider - Actor

Anthony Roberts - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

David Roberts - Actor

Maria Roberts - Assistant Stage Manager

Tim Robertson - Actor

Ian Robinson - Stage Manager

David Robson - Actor

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Julian Rockett - Actor

Michael Rodger - Actor

John Rodgers - Musical Director

Peter Roehlen - Production Manager

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

John Romeril - Dramaturg

Joshua Rosenthal - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Tony Rossiter - Lighting Designer

Anne Roylance - Actor

Paul Rubens - Playwright

Bernadette Ryan - Actor

  • Top Silk, Suncorp Theatre, Brisbane, QLD, 31 May 1990

Michael J Ryan - Sound Designer

John Saltzer - Production Manager

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Alexandra Sangster - Actor

James Saunders - Actor

Kate Saunders - Set and/or Property Maker

Mary-Jane Saunders - Actor

Kerry Saxby - Lighting Operator, Sound Designer

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Garry Scale - Actor

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Klaus Schulz - Actor

Michael Scott-Mitchell - Designer

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Jeremy Scrivener - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Andrew Sharp - Actor

George Bernard Shaw - Playwright

Steve Shaw - Actor

Beverley Shean - Actor

Tony Sheldon - Actor

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Paul Sherman - Actor

Roch Shipton - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Peter Shoesmith - Lighting Designer

Majid Shokor - Actor

Michael Siberry - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

David Slingsby - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Christian Smith - Designer

Christopher Smith - Designer

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Martin Smith - Mechanist

Mike Smith - Actor

John Smythe - Actor

  • Hippolytus, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 August 1968

Efterpi Soropos - Lighting Designer

Rebecca Spalding - Vocalist

George Sparkes - Fight Director

Rosalind Spiers - Actor

Tom Stankovich - Actor

Michele Stayner - Actor

  • Tom and Viv, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 31 March 1987

Rodney Stephenson - Technician

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Ron Stephenson - Actor

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Glynis Stow - Properties Master / Mistress

Laurence Strangio - Properties Master / Mistress

Angus Strathie - Designer

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Wendy Strehlow - Actor

  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

August Strindberg - Playwright

  • Miss Julie, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 11 May 1983

Gavan Swift - Assistant Set Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Andrea Swifte - Actor

Fiona Syme - Actor

Lizz Talbot - Actor

Ahmed Yatim Talib - Production Coordinator

Sheryl Talmage - Sound Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Pearl Tan - Actor

Steven Tandy - Actor

Frances Taylor - Sound Designer

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Neville Teede - Actor

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

Craig Tennant - Set and/or Property Maker

Megan Terry - Playwright

Genevieve Thackwell-James - Actor

Mark Thompson - Designer

  • Wild Honey, The Playhouse, Adelaide, SA, 25 November 1986

Ruth Thompson - Assistant Director

Michael Trigg - Lighting Designer

Lindy Trost - Designer

Matthew Tunchon - Lighting Designer

Landau Tyrone - Musical Director

Kathy Ukleja - Assistant Stage Manager

Greg Ulfan - Actor

Jean-Claude van Itallie - Playwright

Peter van Nierop - Actor

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Claire Vanderboom - Actor

Helen Vasbenter - Assistant Set Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Irine Vela - Composer

  • Jungfrau, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 30 May 1997

Paul Venables - Deputy Stage Manager

Mischa Vergara - Actor

Marcus Verrall - Technician

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Rosalba Verrucci - Actor

George Vidalis - Actor

Steven Vidler - Actor

  • The Seagull, The Playhouse, Adelaide, SA, 24 September 1988

Anna Wade - Costume Designer

Stephanie Walkem - Assistant Stage Manager

George F. Walker - Playwright

Jenny Ward - Stage Manager

  • Uncle Vanya, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1991

Rachel Ward - Actor

Carmen Warrington - Actor

  • Il Magnifico, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 7 November 1984

Rayma Watkinson - Dramaturg

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Beatrice Watts - Actor

Oliver Wenn - Actor

Barbara West - Actor

  • Away, The Playhouse, Adelaide, SA, 28 November 1987

Julianne White - Deputy Stage Manager

Ben Wickham - Set and/or Property Maker

  • Cloud Nine, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 August 1981

Linden Wilkinson - Actor

  • Three Sisters, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 22 September 1975

Peter Willett - Lighting Designer

Fiona Williams - Stage Manager

Frances Williams - Actor

Heathcote Williams - Playwright

Anthony Wong - Actor

Jo Lawrence Woodward - Actor

  • Salonika, Nimrod, Surry Hills, NSW, 14 March 1984

Lynne Wright - Actor

Nicholas Wright - Playwright

  • Mrs Klein, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 7 February 1990

Carole Yelland - Actor

Christina Youhanna - Actor

Tony Youlden - Lighting Designer

David Young - Playwright

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Gareth Yuen - Actor

Daniel Zika - Lighting Designer

Greg Zuckerman - Actor

Playbox Theatre Company

NIDA

Royal Queensland Theatre Company

Australia Council for the Arts

Sydney Theatre Company

Arts Victoria

State Theatre Company of South Australia

Nimrod Theatre Company

Melbourne Theatre Company

The University of Melbourne

University of New South Wales

New South Wales Government

Sydney Opera House Trust

Northside Theatre Company

Stehar Knitting Mills Pty. Limited

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Winfield Promotions Company

Festival of Sydney

Goethe Institut

Luxafoam Industries

Singapore Airlines Ltd

The Sydney Committee

Australian Broadcasting Commission

Black Swan Theatre Company

Malthouse Theatre

  • The Big Con, The Playhouse, Civic Square, ACT, 10 May 2005
  • The Big Con, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 15 March 2005
  • The Big Con, ANZ Pavillion, Melbourne, VIC, 2005

Melbourne International Festival Of The Arts

Sydney Opera House

  • The Big Con, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 15 March 2005
  • The Big Con, ANZ Pavillion, Melbourne, VIC, 2005
  • The Big Con, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 November 2004

Canberra Theatre Centre

Canberra Theatre Trust

The Arts Centre

The Victorian Ministry for the Arts

Actors For Refugees

Adelaide Festival Centre Trust

  • Sanctuary, The Playhouse, Adelaide, SA, 19 January 1995

Arts Centre Melbourne

  • The Big Con, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 November 2004

Arts SA

Broadwave Hairdressers

Compaq

Federation Festival, Melbourne 2001

Melbourne International Comedy Festival

  • The Big Con, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 15 March 2005

Merrigong Theatre Company

National Festival of Australian Theatre

  • Sanctuary, The Playhouse, Civic Square, ACT, 8 October 1994

National Theatre Inc.

  • Godsend, Playhouse Theatre, Perth, WA, 9 November 1983

New South Wales Ministry of Cultural Activities

  • All Over, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 12 March 1976

Nimrod

  • Burn Victim, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 30 June 1982

Queensland Government

Queensland Performing Arts Centre

Smokefree

State Theatre Company of Northern Territory

Sydney Committee Limited

  • The Suicide, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 24 March 1982

The Adelaide Festival of Arts

The Age

The Australian Council for the Arts

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

The National Performing Arts Troupe of Papua New Guinea

The Old Tote Theatre Company

The University of New South Wales Drama Foundation

  • Truth, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 29 July 1971

Victorian Arts Centre

Victorian Arts Centre Trust

Resources
Identifier 531