Contributor Margaret Cameron
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor, Director, Dramaturg, Playwright, Writer
Events

Actor

Director

Playwright

Writer

Performer

Dramaturg

Assistant Director

Designer

Collaborator

Devisor

Producer

  • Unholy Site, The Croft Institute, Melbourne, VIC, 20 January 2006

David Young - Composer, Devisor, Producer, Director

Caroline Lee - Performer, Actor

Jethro Woodward - Sound Designer

Cynthia Troup - Playwright

Rex Cramphorn - Director, Designer

Jenny Kemp - Playwright, Director

David Franzke - Composer, Lighting Designer, Sound Designer

Lally Katz - Playwright, Writer

Sarah Kriegler - Director, Playwright, Puppeteer, Writer, Actor

Matthias Schack-Arnott - Percussionist

Jane Bowles - Playwright

Eamon D'Arcy - Designer, Set Designer

Deborah Kayser - Performer, Soprano

Hellen Sky - Performer, Choreographer

Richard Vabre - Lighting Designer

Mark Cauvin - Musician

Ida Duelund Hansen - Performer

Alan Knoepfler - Actor

Anastasia Russell-Head - Musician

William Shakespeare - Playwright

Jane Bayly - Devisor, Actor

Rachel Burke - Lighting Designer

Nico Lathouris - Actor

Mark Minchinton - Actor, Production Supervisor

Terry O'Brien - Actor, Director

Danny Pettingill - Lighting Designer

Christopher Brown - Writer, Performer, Actor

Lindy Davies - Actor

Liz Jones - Actor

Margaret Mills - Collaborator, Actor

Christina Smith - Designer

Colin Batrouney - Actor

Paul Bowles - Composer

David Cameron - Actor

Geoffrey Cartwright - Actor

Jason Cross - Dramaturg

John Dicks - Actor

Elizabeth Drake - Musical Director, Composer

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999
  • Call of the Wild, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 March 1990

Jacqui Everitt - Designer

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993
  • Call of the Wild, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 March 1990
  • Call of the Wild, Church Theatre, Hawthorn, VIC, 18 September 1989

Eric Gradman - Writer, Actor, Director, Accompanist

John Francis Howard - Actor

Silvia Jahnsons - Costume Designer, Designer

Brett Kelly - Conductor

  • The Itch, Elwood, Elwood, VIC, 18 November 2010
  • Target, La Mama, Carlton, VIC, 11 October 2010
  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Stan Kouros - Actor

Jenny Lovell - Actor

Robert Meldrum - Actor, Director

Robert Menzies - Actor

Mike Mullins - Director

Lyn Pierse - Actor

Peter Roehlen - Production Manager

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979
  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979

Ruth Schoenheimer - Actor

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993
  • Call of the Wild, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 March 1990
  • Call of the Wild, Church Theatre, Hawthorn, VIC, 18 September 1989

Ian Scott - Actor

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999
  • Britannicus, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 17 November 1982

George Shevtsov - Actor

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978
  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Jacob Williams - Playwright, Performer

Dawn Albinger - Playwright, Performer, Writer

Judith Alexander - Director

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Steven Berkoff - Director, Designer, Adaptor

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Paul Bertram - Actor

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Edward Bond - Writer, Playwright

  • Summer, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 20 April 1983
  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

James Brennan - Actor

Alyson Brown - Stage Manager

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Richard Collins - Actor

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Abramo Conti - Photographer

  • Shadowline, The Village Church, Paddington, NSW, 26 November 1976
  • The Shadow Line, St Marks Anglican Church, Fitzroy, VIC, 30 July 1976

Peter Cooke - Designer

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Jim Cotter - Composer

Ralph Cotterill - Actor

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Raymond Cousse - Playwright

Maude Davey - Devisor, Actor

Arthur Dignam - Actor

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975
  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

Victoria Eagger - Actor

Marion Edward - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Ron Elisha - Playwright

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Lee Elms - Actor

  • Shadowline, The Village Church, Paddington, NSW, 26 November 1976
  • The Shadow Line, St Marks Anglican Church, Fitzroy, VIC, 30 July 1976

Dale Ferguson - Designer

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Janice Finn - Actor

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Maureen Hartley - Actor, Performer

Robert Hewett - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Peter Houghton - Director

Thomas Howie - Writer, Technical Director

Tim Hughes - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Samuel James - Video Artist, Filmmaker

Gillian Jones - Actor

Franz Kafka - Writer

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Simon Kelly - Actor

  • Shadowline, The Village Church, Paddington, NSW, 26 November 1976
  • The Shadow Line, St Marks Anglican Church, Fitzroy, VIC, 30 July 1976

Chris Kohn - Director, Writer

Miria Kostiuk - Actor

Ray Lawler - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Philip Lethlean - Lighting Designer

Valentina Levkowicz - Playwright

Brian Lipson - Actor

Victoria Longley - Actor

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Alix Longman - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Nicolas Lyon - Musician, Composer

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Monica Maughan - Actor

Babs McMillan - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Margie Medlin - Projectionist, Lighting Designer

  • The Light Room, Melbourne Museum, Carlton, VIC, 15 October 2002
  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Jean-Pierre Mignon - Director

Joanna Murray-Smith - Playwright

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Robyn Nevin - Actor

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975
  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

Sarah Norris - Actor

Julianne O'Brien - Writer, Playwright, Performer

Merfyn Owen - Actor

  • Eat Your Young, Odeon Theatre, Norwood, SA, 2 March 2000
  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Jean Racine - Playwright

  • Britannicus, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 17 November 1982
  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

David Ravenswood - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Penny Roberts - Stage Manager

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979
  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978

Peter Salmon - Stage Manager

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Brigita Strods - Assistant Stage Manager

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Katharine Sturak - Translator

Murray Taylor - Lighting Designer

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Anna van Veldhuisen - Lighting Operator, Sound Operator/Engineer

Philip Wadds - Lighting Operator

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Margaret Younger - Actor

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979

Daniel Zika - Lighting Designer

Wandjina - Costume Designer

Phillip Adams - Choreographer

Bryony Anderson - Puppet Maker

Veneta Apse - Actor

Sandra Ayache - Stage Manager

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Dalmazio Babare - Composer

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Terence Badder - Actor

Peter Barclay - Assistant to the Director

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979

Christopher Barnett - Playwright

Richard Barrett - Devisor

Doyle Barrow - Costume Designer

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Cazerine Barry - Choreographer, Dancer

Jaclyn Bassanelli - Writer

  • Unholy Site, The Croft Institute, Melbourne, VIC, 20 January 2006

John Bates - Lighting Designer

Leo Bates - Actor

Alan Becher - Actor

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

John Bell - Designer, Director

  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

John Bennett - Set Designer

Lou Beranek - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Dorothy Bessant - Actor

Louise Bingle - Costume Designer

Nancy Black - Dramaturg

Maggie Blinco - Actor

  • Summer, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 20 April 1983

Clare Britton - Devisor

Judith Raphael Buckrich - Performer

Rupert Burns - Accompanist

Tim Burns - Actor

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Jeff Busby - Photographer

Claire Byrne - Performer

Ian Campbell - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Kim Carpenter - Lighting Designer

Greg Carroll - Director

David Chisholm - Composer

Derryn Clarke - Actor

Greg Clarke - Designer

Moira Claux - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Faith Clayton - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Romula Clifton - Designer

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Ben Cobham - Lighting Designer, Designer

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Dennis Collins - Actor

Richard Connelly - Composer

  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

Carolyn Connors - Performer

  • The Itch, Elwood, Elwood, VIC, 18 November 2010

Barry Conyngham - Composer

Fred Cooksey - Stage Manager

Melody Cooper - Costume Designer

Copi - Playwright

Murray Copland - Director, Adaptor

Darryl Cordell - Set Designer

Harry Covill - Voice Over Artist

Hugh Covill - Sound Designer, Composer

Nigel Cox - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Pat Coxon - Stage Manager

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Nick Crawford-Smith - Actor

Ellen Cressey - Actor

Rhonda Cressey - Actor

  • Britannicus, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 17 November 1982

Daniel Crooks - Visual Director, Visual Artist

Jim Daly - Playwright, Performer

Anni Davey - Devisor, Actor

Johnboy Davidson - Stage Manager

Julie Dawson - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Stuart Day - Sound Operator/Engineer

Roslyn de Winter - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Kevin de Zilva - Stage Manager

Susie Dee - Actor

Kate Denborough - Actor

Chris Dench - Devisor

Tim Denton - Puppet Maker

Dominico Di Luca - Actor

Barry Dickins - Playwright

Bridget Dolan - Designer

Lisa Dombroski - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Mervyn Drake - Actor

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Christa Drennan - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Tom Dunston - Sound Designer

  • Unholy Site, The Croft Institute, Melbourne, VIC, 20 January 2006

Larry Eastwood - Stage Manager

  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

Tracy Eddington - Lighting Designer

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Luke Elliot - Actor

Eric Engelbogen - Actor

Euripides - Playwright

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Ken Evans - Scenic Artist

Kaarin Fairfax - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Mila Faranov - Costume Designer

Frances Farmer - Costume Co-ordinator

George Farquhar - Playwright

Cedric Flower - Set Designer

Anita Fontaine - Media Artist

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Annie Forbes - Puppet Maker

Marea Fowler - Costume Designer

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

John Francis - Actor

Anna French - Set Designer, Costume Designer

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Tim Fry - Lighting Designer

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Frank Gallacher - Actor

Matt Gardiner - Performer

Adam Gardnir - Designer

Vivienne Garrett - Actor

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Alex Garsden - Composer

  • The Itch, Elwood, Elwood, VIC, 18 November 2010

Robert Gebert - Lighting Designer

  • Britannicus, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 17 November 1982

Helen Gifford - Composer

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Sue Giles - Director

Katrina Gill - Devisor

Neill Gladwin - Director

Alan Godecke - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Ben Grant - Performer

John Gray - Actor

Peter Green - Actor

Sandra Grose - Actor

Penne Hackforth-Jones - Actor

Karen Hadfield - Devisor, Actor

Luke Hails - Lighting Designer

  • Unholy Site, The Croft Institute, Melbourne, VIC, 20 January 2006

Kevin Hammond - Actor

Paul Hampton - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

David Hare - Playwright

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Rob Harris - Actor

  • Shadowline, The Village Church, Paddington, NSW, 26 November 1976

Peter Harvey - Lighting Designer

Joseph Hasham - Actor

Adrian Hauser - Video Designer

Emma Hawkins - Actor

Richard Haynes - Clarinetist

Richard Healy - Actor, Composer

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Jennifer Hector - Lighting Designer

Paul Herlinger - Actor

Michael Hewes - Sound Designer

Brian Heydon - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Jack Hibberd - Playwright

Rebecca Hilton - Dancer

William Hinton - Writer

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Yvonne Hockey - Stage Manager, Lighting Designer

Edwin Hodgeman - Actor

Juliana Hodkinson - Composer

Brian Holmes - Set and/or Property Maker

John Howard - Writer

  • Unholy Site, The Croft Institute, Melbourne, VIC, 20 January 2006

Peter Humble - Video Artist

Henrik Ibsen - Playwright

Sue Ingleton - Playwright, Actor

John Ivkovitch - Actor

Paul Jackson - Production Manager

Jordan Janssen - Soprano

  • Target, La Mama, Carlton, VIC, 11 October 2010

Bruce Jiffkins - Actor

Amanda Johnson - Performer

Mark Jones - Musical Director

Sue Jones - Actor

Rosemary Joy - Musician

Khail Jureidini - Actor

Manfred Karge - Playwright

Alison Kelly - Set Designer

Declan Kelly - Sound Designer

Brenda Kendall - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Gary King - Musician

Peter King - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Karl Kish - Stage Manager

  • Summer, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 20 April 1983

Nadja Kostich - Actor

Evelyn Krape - Actor

Axel Kruse - Actor

Patrick Lafferty - Musician

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Rebecca Lane - Flautist

  • Target, La Mama, Carlton, VIC, 11 October 2010

David Lang - Devisor

Wilfred Last - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Bruce Lawson - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Jennifer Lazarus - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Peter Lee - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

John Ley - Actor

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Anna Liebzeit - Playwright, Actor, Singer, Sound Designer

Geoff Lillemon - Media Artist

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Peter Long - Director

Robin Lovejoy - Director

Gabrielle Macdonald - Playwright, Director

Tony Mack - Actor

Halcyon Macleod - Devisor

Lowan Major - Actor

Trevor Major - Actor

Ian Malcolm - Actor

Peter Mann - Producer

Bill Mansell - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Jade Markham - Filmmaker

Anne Marshall - Lighting Operator

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979

Kier Matheson - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Sandra Matlock - Designer

Robin Maynard - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Anna McCrossin-Owen - Actor

Alistair McDonald - Actor

Tim McGaw - Set Designer

Philip McLeod - Musician

Rona McLeod - Actor

Kris McQuade - Musician

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

John Meddemen - Narrator

Aubrey Mellor - Stage Manager

Carlee Mellow - Choreographer, Performer

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Richard Meredith - Librettist

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Gerhard Metz - Actor

Robert Mitchell - Actor

Denis Moore - Actor

Robert Morgan - Actor

Luke Mullins - Actor

Richard Murphet - Director

David Murray - Actor

Martina Murray - Stage Manager

Ross Murray - Stage Manager

Rosemary Myers - Devisor, Director

Sue Nattrass - Lighting Designer

Aarne Neeme - Director

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Peter Neville - Musician

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Phong Nguyen - Actor

Beverley Nolds - Actor

Dean Nottle - Actor

Tim O'Dwyer - Actor

Steph O'Hara - Musician

Ted O'Keefe - Producer

Gavan O'Leary - Actor

Bjarne Ohlin - Actor

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Ann Ohlsen - Actor

Jonathon Oxlade - Designer

Dominique Oyston - Actor

Liz Pain - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Niklas Pajanti - Lighting Designer

John Papadimitriou - Actor

John Paramor - Actor

  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

Trina Parker - Designer

Norma Parsons - Actor

Luke Paulding - Pianist, Tubaist, Composer

  • Target, La Mama, Carlton, VIC, 11 October 2010

Alex Pinder - Actor

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

Nick Pledge - Set Designer

June Pollard - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Stanislav Polonski - Actor

Charles Powles - Devisor

Jenny Priest - Actor

Jennifer Pryce - Production Manager

  • Remember, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 27 March 1993

Therese Radic - Playwright

Georgia Rann - Stage Manager

Daniel Rendall - Technician, Actor

Tamara Rewse - Performer

Mary Reynolds - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Malcolm Robertson - Actor

  • Summer, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 20 April 1983

Ron Rodger - Actor

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Leila Rodgers - Actor

Judith Rodriguez - Performer

Mark Rogers - Performance Artist

Nina Rossini - Actor

Sam Routledge - Devisor

Suzanne Roylance - Actor

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Deidre Rubenstein - Designer, Performer

Kelly Ryall - Composer, Musician

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Daniel Schlusser - Director

David Schneider - Producer

Shelley Scown - Actor

Byron Scullin - Sound Operator/Engineer

Lyn Semmler - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Paul Shaw - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Brandan Shelper - Playwright, Performer

Margaret Shepherd - Actor

Graham Simmons - Playwright

Danny Simpson - Percussionist

Neil Simpson - Lighting Designer

Cyril Skinner - Actor

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Dolores Smith - Actor

Louise Elizabeth Smith - Performer

Efterpi Soropos - Lighting Designer

Joseph Spano - Actor

Rachael Spiers - Associate Director

Howard Stanley - Performer, Playwright

Douglas Stewart - Playwright

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Rosie Stone - Wardrobe Master / Mistress

Greg Sully - Percussionist

Bill Summers - Actor

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Fleur Summers - Visual Artist

Robert Taylor - Lighting Designer

Franc Tetaz - Sound Designer

Matthew Thomas - Baritone

  • Target, La Mama, Carlton, VIC, 11 October 2010

Stephen Thomas - Actor

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Priscilla Thompson - Actor

Paul Trahair - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Lap Tran - Actor

Anna Tregloan - Costume Designer

Nigel Triffitt - Set Designer

Jeana Tweedie - Producer

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Eugene Ughetti - Choreographer

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Yumi Umiumare - Actor

Champagne Valentine - Media Artist

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Gerard Van Dyck - Performer

Hans Van Dyck - Set Designer

Fred Wallace - Lighting Designer

  • Summer, Playbox Theatre, Melbourne, VIC, 20 April 1983

Roslyn Warby - Dancer

Jerold Wells - Producer

Michael Whaites - Dancer

Richard Wherrett - Director

  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

David Whitford - Actor

Alan Widdowson - Singer, Dancer

Lynne Williams - Actor

Rod Williams - Actor

  • The Woman, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 19 July 1979

Ted Willis - Playwright

Cat Wilson - Director

  • Unholy Site, The Croft Institute, Melbourne, VIC, 20 January 2006

James Wright - Assistant Stage Manager

William Zappa - Actor

Aphids

Australia Council for the Arts

La Mama

Playbox Theatre Company

Chamber Made Opera

The Victorian Ministry for the Arts

Ten Days on the Island Limited

Arts Victoria

Associated Artists

Malthouse Theatre

Melbourne Theatre Company

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979
  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979

New South Wales Government

  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978
  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977
  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Nimrod Theatre Company

  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978
  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977
  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

The University of Melbourne

  • In Duty Bound, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 August 1980
  • In Duty Bound, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 24 September 1979
  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979

Australian Nouveau Theatre

Australian Performing Group

Melbourne International Arts Festival

Performing Lines Ltd

The Adelaide Festival of Arts

The Performance Space

University Dramatic Society

Williamson Gerard A'sia Pty Limited

  • Metamorphosis, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 19 August 1978
  • Fanshen, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 26 August 1977

Arena Theatre Company

Arts House

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Arts Union (University of Western Australia)

  • Shipwreck, Winthrop Hall, Crawley, WA, 17 August 1957

Australian Contemporary Theatre Company

Bell Shakespeare Company

Big West Arts Festival

Bureau of Works

Castlemaine State Festival

Chapel off Chapel

Church Theatre

City of Melbourne

Company B Belvoir

Company in Space

Compaq

Federation Square

Festival dei Mondi

Hoopla Theatre Foundation

HotHouse Theatre

La Mama Experimental Theatre Club

  • A Quarreling Pair, First Floor Theatre at La MaMa, New York, United States of America, 29 October 2009

Ladyfinger

Lemony S

Macedon Music

Magdalena Australia

Melbourne Fringe Festival

Melbourne International Comedy Festival

Melbourne International Festival Of The Arts

Midsumma Festival

Mildura Wentworth Arts Festival

Mill Theatre Company

  • Medea, Athenaeum Theatre Two, Melbourne, VIC, 5 June 1987

My Darling Patricia

New Theatre (Sydney, N.S.W.)

NIDA

Nimrod Street Theatre Company Ltd

  • Metamorphosis, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 March 1979

One Van International Puppet Festival

Perth Institute of Contemporary Arts

Quiver

  • Target, La Mama, Carlton, VIC, 11 October 2010

SheppARTon Festival

Smokefree

Speak Percussion

  • Exile, BMW Edge, Melbourne, VIC, 11 August 2010

Spoleto Melbourne Festival of the Arts

Sydney Opera House Trust

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Sydney Theatre Company

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000

The Age

The Australian Council for the Arts

  • Macbeth, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1971

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Dog Theatre

The Old Tote Theatre Company

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

The Sidney Myer Fund

The Theatre Group

  • Shadowline, The Village Church, Paddington, NSW, 26 November 1976

The Tiger Lillies

The University of New South Wales Drama Foundation

  • Berenice, Recording Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1975

Theatreworks

Transit Festival

Vitalstatistix Theatre Company

Westpac Banking Corporation

Resources
Works
Identifier 3372