Contributor Belinda McClory
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor, Adaptor
Events

Actor

Adaptor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994
  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993

Performer

Paul Jackson - Lighting Designer

  • Di and Viv and Rose, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 12 August 2017
  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016
  • Dance of Death, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 18 April 2013
  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010
  • The Ghost Writer, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 25 April 2007
  • The Ghost Writer, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 2 March 2007
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003
  • Snorkel, La Mama, Carlton, VIC, 13 November 1996

Alice Babidge - Costume Designer

Nick Schlieper - Lighting Designer, Set Designer

Anita Hegh - Actor

Matthew Lutton - Director

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016
  • Dance of Death, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 18 April 2013
  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012
  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010
  • Love Me Tender, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 18 March 2010
  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

Sophie Ross - Actor

Benedict Andrews - Director

Colin Moody - Actor

Richard Piper - Actor

Christopher Ryan - Actor

Cate Blanchett - Actor

Martin Crimp - Translator

Lynette Curran - Actor

Lisa Dombroski - Director, Adaptor, Playwright

  • Going Places, La Mama, Carlton, VIC, 27 October 1994
  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994
  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993
  • Daily Grind, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 May 1992

Max Lyandvert - Composer, Sound Designer

Josh McConville - Actor

Robert Menzies - Actor

Katrina Milosevic - Actor

Yalin Ozucelik - Actor

Richard Pyros - Actor

Kelly Ryall - Sound Designer, Composer

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016
  • Dance of Death, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 18 April 2013
  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010
  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008

Johannes Schutz - Set Designer

Christopher Stollery - Actor

Botho Strauss - Playwright

Martin Vaughan - Actor

Lynne McGranger - Adaptor, Actor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994
  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993
  • Daily Grind, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 May 1992

Julian Meyrick - Director

  • The Ghost Writer, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 25 April 2007
  • The Ghost Writer, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 2 March 2007
  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Vicki Reynolds - Playwright, Writer

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994
  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993
  • Daily Grind, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 May 1992

Greg Stone - Actor

  • The Waiting Room, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 15 May 2015
  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012
  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012
  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Christine Bennett - Assistant Stage Manager

  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003
  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002
  • Sweet Bird of Youth, Playhouse, Melbourne, VIC, 26 January 2002

Wiggy Brennan - Set Designer, Designer, Costume Designer

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993
  • Daily Grind, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 May 1992

Geraldine Cook - Voice Coach, Dialect Coach

Dale Ferguson - Costume Designer, Set Designer, Designer

Frank Gallacher - Actor

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003
  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002

Tom Holloway - Adaptor, Playwright

Peter Houghton - Actor

Rita Kalnejais - Actor

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Ewen Leslie - Actor

Kris McQuade - Actor

  • Love Me Tender, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 18 March 2010
  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Ross Mueller - Playwright

Martina Murray - Stage Manager, Assistant Stage Manager

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Ralph Myers - Designer, Set Designer

  • The City, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 29 June 2009
  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Igor Sas - Actor

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Kerry Saxby - Sound Designer, Technical Director

Christina Smith - Costume Designer, Designer

Ariette Taylor - Director

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003
  • Snorkel, La Mama, Carlton, VIC, 13 November 1996
  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Tony Tripp - Designer, Set Designer

Darrin Verhagen - Sound Designer, Composer

John Wood - Actor

Kate Cherry - Director

Marco Chiappi - Actor

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016
  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Adrienne Chisholm - Designer

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003
  • Snorkel, La Mama, Carlton, VIC, 13 November 1996

Ian Cookesley - Production Manager

Stephen Curtis - Designer

Tim Dargaville - Sound Designer

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Louise Fox - Adaptor

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010

David Franzke - Composer, Sound Designer

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Christopher Gabardi - Actor

  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002
  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

John Gaden - Actor

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010

Iain Grandage - Composer

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012
  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Ashley Greig - Composer

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010

Margaret Harvey - Actor

Natasha Herbert - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Luke Hewitt - Actor

  • Love Me Tender, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 18 March 2010
  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

Alan John - Composer, Actor

  • The City, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 29 June 2009
  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Ivan Johnston - Lighting Designer, Filmmaker

Melita Jurisic - Actor

Franz Kafka - Author

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010

Christine Keogh - Actor

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993

Bryony Lavery - Playwright

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Philip Lethlean - Lighting Designer

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008
  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Lee Lewis - Director

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007
  • Push 9 Motel, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 16 August 2007

Claude Marcos - Set Designer

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010

Chris Mead - Director

Arky Michael - Actor

  • Love Me Tender, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 18 March 2010
  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

Hamish Michael - Actor

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010

Damien Millar - Adaptor, Playwright

Helen Morse - Actor

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004
  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Millie Mullinar - Stage Manager, Assistant Stage Manager

Joanna Murray-Smith - Playwright

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Luiz Pampolha - Lighting Designer

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009
  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

David Ross Paterson - Actor

  • Dance of Death, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 18 April 2013
  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Stephen Phillips - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Boy Gets Girl, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 13 May 2005

Pamela Rabe - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003
  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Luke Ryan - Actor

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012
  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Raj Sidhu - Actor

Sylvia Stachli - Choreographer

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993

Anthony Weigh - Playwright, Adaptor

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016
  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Simon Abrahams - Actor

Brett Adam - Director

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Jacob Allan - Actor

Nicola Andrews - Assistant Lighting Designer

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Kristy Andruszko - Actor

Craig Annis - Actor

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008

Jenny Apostolou - Actor

  • Push 9 Motel, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 16 August 2007

Paul Ashcroft - Actor

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016

Kate Atkinson - Actor

Zoe Atkinson - Costume Designer

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

David Auburn - Playwright

  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002

Anthony Babicci - Designer

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

John Barton - Adaptor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Aphra Behn - Playwright

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

John Benjamin - Actor

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004

Tanya Bennett - Stage Manager

Angela Betzien - Playwright

  • Push 9 Motel, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 16 August 2007

Alice Birch - Playwright

Louise Bitcon - Actor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Paul Blackwell - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Richard Bladel - Playwright

  • Snorkel, La Mama, Carlton, VIC, 13 November 1996

Julia Blake - Actor

  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Genevieve Blanchett - Designer

Alaeyah Blaufuhs - Actor

Brett Boardman - Producer, Audiovisual Sequencer

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

John Bolton - Director

Paul Bongiovanni - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Shannon Bott - Choreographer

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Robynne Bourne - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Andrew Bovell - Playwright

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Humphrey Bower - Actor, Translator

Georgia Bowrey - Actor

  • The City, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 29 June 2009

Bertolt Brecht - Playwright

Isabella Brew - Actor

Anne Brookman - Playwright

Geordie Brookman - Assistant Director

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Alyson Brown - Stage Manager

  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

James Brown - Sound Designer, Composer

Anne Browning - Actor

Amelia Bullmore - Playwright

Rachel Burke - Lighting Designer

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Jessica Burns - Assistant Stage Manager

Jon Buswell - Lighting Designer

Mitchell Butel - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Jodie Buzza - Actor

Roderick Cairns - Actor

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Megan Cameron - Actor

Angela Campbell - Actor

Tom Campbell - Actor

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Hamish Cant - Actor

Lawrence Carmichael - Choreographer

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Michael Carmody - Designer

Stella Carmody - Producer

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Johnny Carr - Actor

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016

Virginia Cashmere - Actor

Rose Chong - Costume Co-ordinator

Sally Clapson - Stage Manager

Brad Clark - Designer

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Dennis Coard - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Ben Cobham - Lighting Designer

Erin Connell - Actor

Shane Connor - Actor

Anna Cordingley - Set Designer, Costume Designer

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008

Brett Cousins - Actor

Brendan Cowell - Actor

  • Push 9 Motel, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 16 August 2007

Fiona Crombie - Costume Designer

  • The City, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 29 June 2009

Peter Crosbie - Composer

  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Max Cullen - Actor

Peter Cummins - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Grant Davis - Technical Director

Sarah de Jong - Composer

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Kevin de Zilva - Stage Manager

Michael Dempsey - Dialect Coach

Rory Dempster - Lighting Designer

Paul Dessau - Composer

Greg Diamantis - Stage Manager

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Leonie Dixon - Stage Manager

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Marg Downey - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Elizabeth Drake - Composer

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Michael Dring - Writer

Beverley Dunn - Actor

Friedrich Dürrenmatt - Playwright

Lesley Dyer - Actor

Matthew Dyktynski - Actor

Merridy Eastman - Actor

Peter Edmonds - Actor

Gale Edwards - Director

Naomi Edwards - Director

Luke Elliot - Actor

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993

Paul English - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Elizabeth Esguerra - Actor

Jessica Evans - Actor

Leon Ewing - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Peter Farnan - Composer

Aidan Fennessy - Director

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008

John Fethers - Choreographer

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Peter Finlay - Actor

Natascha Flowers - Actor

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Miranda Flynn - Costume Designer

Steven Ford - Stage Manager

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004

Julie Forsyth - Actor

Abraham Forsythe - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Andrew Fraser - Actor, Fight Director

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Anna French - Costume Designer

Nadine Garner - Actor

Caroline Gibbs - Costume Designer

Geoffrey Gifford - Set Designer

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Rebecca Gilman - Playwright

Jason Glass - Lighting Operator

Tanya Goldberg - Actor

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Robert Golding - Actor

Russell Goldsmith - Composer, Sound Designer

Rachel Gordon - Actor

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Paul Grabowsky - Composer

Marcus Graham - Actor

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Ernie Gray - Actor

Chloe Greaves - Costume Designer

Declan Greene - Playwright

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012

Francis Greenslade - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

John Gregg - Actor

  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Rachel Griffiths - Actor

  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002

Robert Grubb - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Nicholas Hammond - Actor

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Verity Hampson - Lighting Designer

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Benedict Hardie - Assistant Director

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Ruth Hardman - Actor

David Harrison - Actor

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012

Natasha Havir-Smith - Actor

Rebecca Headlam - Assistant Director

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Dorothy Hewett - Playwright

Ming-Zhu Hii - Actor

Roger Hodgman - Director

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Basil Hogios - Sound Designer, Composer

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Nicholas Hope - Actor

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Marg Horwell - Set Designer, Costume Designer

Marg Howell - Set Designer, Costume Designer

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016

Wendy Hughes - Actor

Jessica Ipkendanz - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Jo Irving-Spray - Sound Operator/Engineer, Lighting Operator

Juan Jackson - Actor

Lloyd James - Make-up Artist

Linda Jenkin - Production Manager

Kate Jenkinson - Actor

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Pamela Jikiemi - Actor

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Gillian Jones - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Kellie Jones - Actor

Meg Kanowski - Director

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Michael Kantor - Director

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Jenny Kemp - Director

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Deborah Kennedy - Actor

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008

Russell Kiefel - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Brigid Kitchin - Director

Roncia Knutsen - Actor

Jacek Koman - Actor

Tomek Koman - Set Designer

Irene Korsten - Actor

David Latham - Choreographer

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Steve Le Marquand - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Jonathon Lee - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Ben Lewis - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Tracy Grant Lord - Designer

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Maryanne Lynch - Dramaturg

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Gabrielle Macdonald - Assistant Director

Fiona Malone - Choreographer

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Colette Mann - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Joseph Manning - Actor

Christopher Marlowe - Playwright

  • Edward II, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 29 July 2016

Margarita Martinez - Stage Manager

Chris Maver - Choreographer

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Kevin Maxwell - Actor

  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Stuart McCreery - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Ian McDonald - Composer

  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002

Pamela McDonald - Production Manager

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Rachel McDonald - Director

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Suzannah McDonald - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Caitlin McDougall - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Mandy McElhinney - Actor

Andrew McFarlane - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

William McInnes - Actor

John McTernan - Actor

Ian Meadows - Actor

Eliza Mealey - Actor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Neil Melville - Actor

Alex Menglet - Actor

Jean-Pierre Mignon - Director

Jane Millett - Stage Manager

  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002

Margaret Mills - Actor

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Elaine Moore - Actor

Tiriel Mora - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Leigh Morgan - Actor

Norma Moriceau - Costume Designer

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Dayna Morrissey - Set Designer

Natasha Moszenin - Composer

Rhys Muldoon - Actor

Janice Muller - Director

Joan Murray - Actor

Robyn Nevin - Actor

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Rohan Nichol - Actor

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Tony Nikolakopoulos - Actor

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012

Terry Norris - Actor

Sam North - Actor

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Louis Nowra - Playwright

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Christen O'Leary - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Melissa Page - Costume Designer

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012

Liz Pain - Lighting Designer

Niklas Pajanti - Lighting Designer

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Simon Palomares - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Alexander Papps - Actor

Trina Parker - Designer

  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

Steve Payne - Actor

Guy Pearce - Actor

Ian Pearce - Actor

Mark Pennington - Lighting Designer

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Gigi Perry - Actor

  • The City, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 29 June 2009

Anne Phelan - Actor

Anthony Phelan - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Anna Lise Phillips - Actor

Jacqy Phillips - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Simon Phillips - Director

  • Proof, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 May 2002

Cassandra Pickel - Actor

Genevieve Picot - Actor

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

David Pidd - Actor

  • Snorkel, La Mama, Carlton, VIC, 13 November 1996

Neil Pigot - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Bagryana Popov - Actor

Andrew Porter - Actor

Marion Potts - Director

Clare Powell - Actor

Damien Pree - Actor

Billie Rose Pritchard - Actor

  • Push 9 Motel, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 16 August 2007

Daniel Quigley - Actor

  • Frozen, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 April 2003

Kenneth Ransom - Actor

Lisa Reynolds - Adaptor

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993

Sally Richardson - Assistant Director

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Maria Roberts - Assistant Stage Manager

Richard Roberts - Set Designer

Michael Robinson - Actor

Lisa Rodgers - Actor

Peter Roehlen - Production Manager

Geoffrey Rush - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Leigh Russell - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Nik Salter - Assistant Stage Manager

Anna Samson - Actor

  • Pompeii, L.A., Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 16 November 2012

Alex Schepisi - Actor

  • Queen Lear, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 7 July 2012

Marcelle Schmitz - Director

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Darren Schnase - Actor

  • Frozen, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 15 January 2004

Nick Scholl - Actor

Fred Schultz - Lighting Designer

Ian Scott - Actor

Matthew Scott - Lighting Designer

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Terry Serio - Actor

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Jim Sharman - Director

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Rodney Sharp - Actor

Tom Sherlock - Actor

Kyas Sherriff - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Cathy Sinclair - Actor

Louise Siversen - Actor

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008

Adam Smith - Stage Manager

Alex Sommer - Designer

  • Concussion, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 13 March 2009

Sylvia Staehli - Choreographer

John Stanton - Actor

Christine Steiner - Assistant Stage Manager

Rebekah Stone - Actor

Pearl Tan - Actor

  • Push 9 Motel, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 16 August 2007

Leon Teague - Actor

Sergio Tell - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

David Toma - Designer

Kerryn Tredrea - Stage Manager

Anna Tregloan - Set Designer

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Mervyn Trim - Set Designer

Kylie Trounson - Playwright

Lea Trowbridge - Assistant Stage Manager

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Greg Ulfan - Actor

  • The Rover, Playhouse, Melbourne, VIC, 30 August 1996

Andrew Upton - Actor

Richard Vabre - Lighting Designer

Emma Valente - Lighting Designer

Elizabeth Vodicka - Lighting Designer

George F. Walker - Playwright

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Kerry Walker - Actor

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

Geoff Wallis - Actor

Natasha Wanganeen - Actor

  • Holy Day, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 August 2003

Hugh Wayland - Actor

David Wicks - Actor

Tennessee Williams - Writer

Louise Woolfenden - Assistant Stage Manager

Tom Wright - Playwright

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Melbourne Theatre Company

Sydney Theatre Company

Australia Council for the Arts

Arts Victoria

Malthouse Theatre

The University of Melbourne

Arts Council England

Griffin Theatre Company

London 2012 Festival

Ruhrfestspiele Recklinghausen

The Barbican

Théâtre de la Ville Paris

Wiener Festwochen

Melbourne Workers Theatre

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993
  • Daily Grind, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 May 1992

ThinIce Productions

  • The Trial, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 9 September 2010
  • The Trial, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 13 August 2010
  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

Black Swan Theatre Company

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Company B Belvoir

  • Love Me Tender, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 18 March 2010
  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

HotHouse Theatre

  • The Glory, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 26 March 2008
  • The Ghost Writer, The Butter Factory Theatre, Wodonga, VIC, 25 April 2007

La Mama

  • Snorkel, La Mama, Carlton, VIC, 13 November 1996
  • Going Places, La Mama, Carlton, VIC, 27 October 1994

Performing Lines Ltd

  • Daily Grind, The Wharf Studio Theatre, Walsh Bay, NSW, 12 October 1993
  • Daily Grind, Peacock Theatre, Hobart, TAS, 8 September 1993

Playbox Theatre Company

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Honour, Beckett Theatre, Southbank, VIC, 14 November 1995

The UWA Perth International Arts Festival

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

University of Western Australia

  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010
  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Wharf 2 Loud

Anthill Theatre Company

Arts WA

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Australian Nouveau Theatre

B Sharp

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

BHP Billiton

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Come Out Youth Arts Festival

Commonwealth Bank

Compaq

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Frogbattleship

  • 2000 Feet Away, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 1 November 2007

Goethe Institut Inter Nationes (Melbourne)

Lottery West

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Melbourne International Arts Festival

  • The Odyssey, The Malthouse Workshop, Southbank, VIC, 4 October 2005

Perth Institute of Contemporary Arts

  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

Perth International Arts Festival

  • Love Me Tender, Perth Cultural Centre, Northbridge, WA, 20 February 2010

Riverside Productions

State Government of Western Australia

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005

Street Arts

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

The Age

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

The Lighthouse Acting Company

  • Sunrise, The Lighthouse, Adelaide, SA, 18 November 1983

The Victorian Ministry for the Arts

Theatreworks

Unley Youth Theatre

Victorian College of the Arts

Wesfarmers Arts

  • Zastrozzi, Great Court Lawn, Crawley, WA, 5 February 2005
Resources
Identifier 227481