Contributor Elizabeth Drake
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Libby Drake
Gender Female
Nationality Australian
Functions Composer, Devisor, Musical Director, Musician
Events

Composer

Performer

Musical Director

Pianist

Playwright

Devisor

Musician

Keyboardist

Music and Lyrics

Musical Arranger

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Jan Cornall - Playwright, Performer, Writer, Actor, Devisor

Jenny Kemp - Playwright, Director

Paul Hampton - Director, Lighting Designer, Performer

Evelyn Krape - Performer, Actor

Claire Dobbin - Performer, Costume Designer

Tony Taylor - Performer, Actor, Composer

Margaret Mills - Performer, Actor, Creative Director

Natasha Herbert - Actor, Performer, Creative Director

Sue Ingleton - Compere, Performer, Actor

Peter Corrigan - Set and/or Property Maker, Designer, Set Designer

Jacqui Everitt - Designer

Helen Herbertson - Actor, Choreographer

Robert Meldrum - Performer

Rose Chong - Costume Designer

Simon Dennis - Stage Manager

Bruce George - Musical Arranger

Margot Lindsay - Costume Designer

John Pinder - Producer

Ian Scott - Actor

Greg Stone - Actor

Rachel Burke - Lighting Designer

Terry Darmody - Actor, Performer, Musician

Kerry Dwyer - Director

  • Slow Love, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 February 1985
  • Anorexia Sometimes, Troupe Theatre, Unley, SA, 15 September 1981
  • Anorexia Sometimes, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 15 April 1981
  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Dale Ferguson - Designer

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012
  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Graeme Blundell - Actor, Director

Margaret Cameron - Actor

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999
  • Call of the Wild, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 March 1990

Ben Cobham - Lighting Designer

Lee-Anne Donnoley - Stage Manager

Di Duncombe - Actor, Performer

Romanie Harper - Actor

Mark Minchinton - Actor, Creative Director

  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002
  • Call of the Wild, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 March 1990
  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

David Murray - Lighting Designer

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Still Angela, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 April 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Joanna Murray-Smith - Playwright

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002
  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Nano Nagle - Director, Assistant Director

Mary Sitarenos - Actor

Andrew Bell - Musician, Composer, Set Designer, Set and/or Property Maker

Beverley Blankenship - Devisor, Performer

Michael Brindley - Director

Alyson Brown - Stage Manager

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Robyn Coombes - Designer

Laurel Frank - Costume Designer, Lighting Operator

Bill Garner - Performer, Actor

  • Mayday Suppershow, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 1 May 1979
  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Paul Jackson - Librettist, Lighting Designer

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020
  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Gillian Jones - Playwright, Actor

Wilfred Last - Actor

Robin Laurie - Director

Victoria Longley - Actor

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Robbie McGregor - Actor, Performer

Ben Speth - Video Designer

  • Still Angela, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 April 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Lucy Taylor - Performer, Creative Director

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Kirsten Von Bibra - Director

Tony Watts - Lighting Designer

  • Failing in Love Again, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 21 November 1979
  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Simon Wilton - Performer, Creative Director

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004
  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002

Rose Wise - Sound Designer, Performer

Matthew Adey - Set Designer, Lighting Designer

  • Grounded, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 11 June 2014

Patrick Alexander - Actor

David Argue - Performer

Zoe Atkinson - Set Designer, Costume Designer

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Li-Leng Au - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Virginia Baxter - Lighting Operator

Andy Baylor - Musician

James Beck - Musician

John Beckett - Lighting Designer

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Samuel Beckett - Playwright

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Jean-Paul Bell - Performer

Chris Berkman - Designer

Anna Borghesi - Designer

Roberta Bosetti - Actor

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Stuart Bowden - Puppeteer, Singer

George Brant - Playwright

  • Grounded, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 11 June 2014

Bertolt Brecht - Writer

Jillian Britton - Stage Manager

  • Grounded, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 11 June 2014

Joseph Brodsky - Writer

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Pamela Brown - Performer

John Brumley - Actor

Carol Burns - Actor

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Sarah Cathcart - Playwright, Actor

Caryl Churchill - Playwright

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Helene Cixous - Writer

Jocelyn Clarke - Actor

Tim Coldwell - Musician

Kate Cole - Actor

  • Grounded, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 11 June 2014

Richard Collins - Lighting Operator

Jane Conway - Performer

  • All Together Now, Paddington Town Hall (No 2 Hall), Paddington, NSW, 25 May 1980

Peta Coy - Assistant Director

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Peter Cummins - Actor

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Renato Cuocolo - Director, Writer

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Rodney Curry - Actor

Joanna Curteis - Actor

Lance Curtis - Performer

Peter d'Abbs - Actor

Bob Daly - Performer

Jessica Daly - Costume Designer

Alma De Groen - Playwright

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Emily Dickinson - Writer

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Chris Donnelly - Electrician

Marg Downey - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Marguerite Duras - Writer

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Victoria Eagger - Actor

Gail Efron - Actor

Kerreen Ely-Harper - Playwright, Director

Paul English - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Anthony Everingham - Actor

Jacqueline Evritt - Designer

  • Still Angela, Perth Institute of Contemporary Arts, Northbridge, WA, 4 April 2004

Des Fitzgerald - Actor

Sally Ford - Saxophonist

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Bernadette Fort - Translator

David Franzke - Sound Designer

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Carrillo Gantner - Actor

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Max Gillies - Actor, Director

Lee Graham - Director

Arielle Gray - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Mervyn Haggard - Set and/or Property Maker, Set Designer

Benedict Hardie - Actor

Ponch Hawkes - Lighting Operator, Photographer

Lynn Healy - Sound Designer

Anita Hegh - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Mike Herron - Actor

Robert Hewett - Actor

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Ben Hjorth - Puppeteer, Singer

John-Paul Hussey - Dramaturg

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Garrie Hutchinson - Director

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Alan Ingram - Stage Manager

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Graeme Isaac - Composer

Alan Jefferies - Performer

Mandy Jones - Saxophonist

Oscar Jones - Actor

Guna Kazips - Actor

Geoff Kelso - Performer

Michael Kott - Actor

Fifi L'Amour - Performer

Boom Boom La Bern - Performer

Bert LaBonté - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Cira LaGioia - Writer

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Gerard Lane - Actor

Martin Langthorne - Production Manager

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

John Leah - Actor

Jeannie Lewis - Performer

  • All Together Now, Paddington Town Hall (No 2 Hall), Paddington, NSW, 25 May 1980

Armando Licul - Stage Manager

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

George Lisowsky - Actor

Kathy Loosely - Drummer

Gary Luke - Lighting Designer

Matthew Lutton - Director

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Felicity MacDonald - Creative Director

Sarah MacNamara - Set Designer, Set and/or Property Maker

Karen Marks - Set and/or Property Maker, Set Designer

Kirsten Marr - Stage Manager

David May - Designer

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Belinda McClory - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Ebony McGuire - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Jude McHenry - Actor

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Whitney McNamara - Lighting Designer

Ian Michael - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

George Michell - Music and Lyrics

Lorraine Milne - Musical Director

Celia Mitchell - Actor

John Moore - Set Designer, Set and/or Property Maker

Rod Moore - Actor

Elizabeth Nabben - Assistant Director

  • Grounded, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 11 June 2014

Eryn Jean Norvill - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Benjamin Oakes - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Barry Oakley - Playwright

Sarah Ogden - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Kathryn Osborne - Associate Director

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Warwick Page - Video Designer

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

Howard Parkinson - Actor

Meredith Penman - Actor

Alan Pentland - Performer

Ben Pfeiffer - Actor

Lisa Philip-Harbutt - Set Designer

Neil Pigot - Actor

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Lachlan Plain - Puppet Designer

Carol Porter - Set Designer

Cazza Porter - Set and/or Property Maker, Set Designer

Tim Potter - Actor

Rod Quantock - Performer

Frankie Raymond - Performer

Hannie Rayson - Dramaturg

Jeminah Reidy - Set Designer

Hugh Richards - Set Designer, Set and/or Property Maker

Margaret Roadknight - Performer

  • All Together Now, Paddington Town Hall (No 2 Hall), Paddington, NSW, 25 May 1980

Gig Ryan - Performer

Anne-Louise Sarks - Actor

Ruth Schoenheimer - Actor

Stephen Sewell - Playwright

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Marnie Sheehan - Guitarist

Scott Sheridan - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Nikki Shiels - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Guy Simon - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Hellen Sky - Performer

John Smythe - Actor

Sasha Soldatow - Performer

Bruce Spence - Actor

Beth Speth - Video Designer

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

John Stelling - Actor

Amanda Stewart - Performer

Maria Theodorakis - Actor

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Louise Thorne - Actor

Bob Traill - Actor

Doug Tremlett - Performer

Joanne Trentini - Actor

Beth Turner - Musician

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Richard Vabre - Lighting Designer

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012

Eddie Van Roosendael - Drummer

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Jenny Walsh - Costume Designer

Robyn Watson - Stage Manager

Bob Weis - Musician

  • Traitors, Pram Factory Front Theatre, Carlton, VIC, 26 April 1979

Alison Whyte - Actor

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Antony Williams - Set Designer

Peter Winkler - Sound Operator/Engineer

John Wregg - Actor

Australian Performing Group

Playbox Theatre Company

Nimrod Theatre Company

All Together Now Enterprises

Australia Council for the Arts

The Adelaide Festival of Arts

The Performance Space

Troupe Theatre Company

Arts Victoria

  • Still Angela, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 6 April 2002
  • Nightfall, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 16 November 1999

Malthouse Theatre

Melbourne Theatre Company

  • Top Girls, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 25 August 2012
  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Women and Theatre Project

Adelaide Fringe Festival

Astounding Optimissimos

BHP Billiton

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Binneas String Quartet

Black Sequin Productions

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Black Swan Theatre Company

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Canberra Theatre Trust

Company B Belvoir

Compaq

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

Festival of Sydney

Hoopla Theatre Foundation

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

IRAA

  • Dock 39, Theatreworks, St Kilda, VIC, 1 May 1997

KPMG

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Ladies Revolutionary Brass

Last Laugh Theatre Restaurant

Los Trios Ringbarkus

Nimrod Street Theatre Company Ltd

Performing Lines Ltd

  • Still Angela, The Performance Space, Redfern, NSW, 1 September 2004

Perth Festival

  • Cloudstreet, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 21 February 2020

Red Stitch Actors Theatre

  • Grounded, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 11 June 2014

Shopfront Theatre

Shvarts Mime Theatre

Sydney Fringe Festival

Sydney Theatre Company

  • Nightfall, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 12 April 2000

The Age

  • Rapture, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 8 November 2002

The Lobotomy Brothers

The Marlowe Society

The Victorian Ministry for the Arts

  • Chidley, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 15 December 1976

Theatre Board of the Australia Council

  • Slow Love, The Performance Space, Redfern, NSW, 14 February 1985

Victorian College of the Arts

Victorian College of the Arts, School of Drama

Resources
Works
Identifier 5352