Contributor Edward Hepple
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Ted
Gender Male
Nationality Australian
Date of Birth 4 June 1914
Date of Death 3 September 2005
Functions Actor, Director, Playwright, Producer
Notes Died in Melbourne.
Events

Actor

Playwright

Director

Producer

Dennis Miller - Actor

Richard Prins - Set Designer

Janice Copland - Actor

Brian Hannan - Actor

Kevin Hanily - Production Manager

James P. Lynch - Actor

Peter Batey - Playwright, Director

Sheila Florance - Actor

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Sue Nattrass - Stage Manager, Actor

Lyndel Rowe - Actor

G Sariyannis - Electrician

Peter Roehlen - Production Manager, Technical Director

John Sumner - Director, Set Designer, Costume Designer

Simon Chilvers - Actor, Director

David Downer - Actor

Gary Down - Actor, Composer

Arthur Hynes - Stage Manager, Actor

Bruce Myles - Actor, Director

Frederick Parslow - Actor

  • The Entertainer, Playhouse, Melbourne, VIC, 11 June 1986
  • Three Sisters, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 June 1983
  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977
  • Juno and the Paycock, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 3 May 1977
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975
  • The Homecoming, Union Theatre, Parkville, VIC, 8 November 1965
  • Tiny Alice, Union Theatre, Parkville, VIC, 6 September 1965
  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963
  • The No-Hopers, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 December 1962

Tony Tripp - Set Designer, Designer, Costume Designer, Director

Roy Baldwin - Actor

John Stanton - Actor

Elizabeth Alexander - Actor

  • The Maid's Tragedy, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 October 1983
  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • Betrayal, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 10 October 1979
  • Betrayal, The Playhouse, Civic Square, ACT, 19 September 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Arms and the Man, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 8 May 1979
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Robert Anderson - Electrician

Anne Fraser - Set Designer, Designer, Costume Designer

Jennifer Hagan - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Resistible Rise of Arturo Ui, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 24 October 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977
  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Anthony Hawkins - Actor

Michael Duffield - Actor

Ray Lawler - Director, Adaptor

Malcolm Robertson - Actor, Director

Philip Wadds - Lighting Designer, Lighting Operator

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984
  • Three Sisters, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 June 1983
  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • Breaker Morant, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 January 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977
  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977
  • The Game of Love and Chance, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 January 1977

Stewart Weller - Actor

Sally Cahill - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Peter Curtin - Actor

Kristian Fredrikson - Costume Designer, Set Designer

Sandy Gore - Actor

Robert Hewett - Actor

William Shakespeare - Playwright

  • The Winter's Tale, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 July 1983
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979
  • The Merchant of Venice, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 July 1977
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Murray Taylor - Lighting Operator

Frank Thring - Actor

Catherine Wilkin - Actor

Michelle - Designer

  • Bachelor Girls, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1966
  • The Gallant Tailor, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 July 1963
  • Abousir and Aboukir, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 23 March 1963
  • The Caretaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 February 1962
  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961

Jennifer Claire - Actor

  • Arms and the Man, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 8 May 1979
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979
  • The Young Wife, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 12 April 1966
  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966
  • The Homecoming, Union Theatre, Parkville, VIC, 8 November 1965

Dennis Clinton - Actor

Lloyd Cunnington - Actor

Betty Druitt - Costume Designer

Peter Dunn - Actor

Helen Gifford - Composer

Barry Hill - Actor

Jan Leeming - Actor

Bryn Lloyd - Assistant Stage Manager, Actor

Tanya McCallin - Designer

  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • Betrayal, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 10 October 1979
  • Betrayal, The Playhouse, Civic Square, ACT, 19 September 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Robert McDarra - Actor

Garry McQuinn - Stage Manager, Deputy Stage Manager, Production Manager

Maggie Millar - Actor

David Mitchell - Actor

  • The Representative, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 6 June 1966
  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966
  • The Representative, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 February 1966
  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963
  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Peter Morrell - Deputy Stage Manager, Stage Manager, Assistant Stage Manager

Harold Pinter - Playwright

  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • Betrayal, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 10 October 1979
  • Betrayal, The Playhouse, Civic Square, ACT, 19 September 1979
  • The Homecoming, Union Theatre, Parkville, VIC, 8 November 1965
  • The Caretaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 February 1962

David Ravenswood - Actor

Geof Rumney - Actor, Assistant Stage Manager

Peter Salmon - Assistant Stage Manager, Deputy Stage Manager, Stage Manager

Rosalind Seagrave - Actor

Clive Winmill - Actor

Elspeth Ballantyne - Actor

Natalie Bate - Actor

Susan Benfer - Assistant Stage Manager, Deputy Stage Manager

Bunney Brooke - Actor

Chris Connelly - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984
  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Winter's Tale, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 July 1983
  • Three Sisters, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 June 1983

Gary Day - Actor

Glenda Ferrall - Stage Manager

Ben Gabriel - Actor

Brian Gareh - Lighting Operator

  • The Merchant of Venice, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 July 1977
  • The Wild Duck, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 June 1977
  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Robert Gavin - Musical Director, Conductor, Musical Arranger, Composer

John Gray - Actor

Penny Hall - Assistant Stage Manager, Actor

Ken Hannam - Producer

Murray Henderson - Set Designer

Edwin Hodgeman - Actor

Eric Hoek - Actor, Assistant Stage Manager

Brian James - Actor

Malcolm Keith - Actor, Fight Director

Reg Livermore - Writer, Actor

Joan MacArthur - Actor

Paul Mackay - Assistant Stage Manager

Gerard Maguire - Actor

Michael Morrell - Actor, Assistant Stage Manager

Pamela Rabe - Actor

Julanne Rosbrook - Stage Manager

George Bernard Shaw - Playwright

James Shaw - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Arms and the Man, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 8 May 1979
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Ron Stodden - Electrician

Ian Suddards - Actor

Walter Sullivan - Actor

Raymond Westwell - Director, Actor

David Whitney - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984
  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Maid's Tragedy, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 October 1983
  • The Winter's Tale, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 July 1983

Adrian Wright - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Of Mice and Men, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 April 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Detlef Bauer - Assistant Stage Manager, Actor

Robynne Bourne - Actor

William Brandt - Actor

Anton Chekhov - Playwright

Hugh Colman - Set Designer, Designer, Costume Designer

David Copping - Actor, Designer

Neil Fitzpatrick - Actor

  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • Betrayal, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 10 October 1979
  • Betrayal, The Playhouse, Civic Square, ACT, 19 September 1979

John Gibson - Actor

  • Of Mice and Men, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 27 April 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Willis Hall - Writer, Adaptor, Playwright

Martin Harris - Actor

Douglas Hedge - Actor

Jeffrey Hodgson - Actor

Alan Hopgood - Actor

Irene Inescort - Actor

Richard Johnstone - Lighting Operator

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Michael Lawrence - Actor

Robert David MacDonald - Translator

Lex Marinos - Actor

Monica Maughan - Actor

Joy Mitchell - Actor

Andrew Moon - Lighting Operator, Assistant Stage Manager

John Murphy - Actor

David Myles - Actor, Director

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

George Ogilvie - Director

Stephen Oldfield - Actor

  • The Merchant of Venice, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 July 1977
  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Anne Scott Pendlebury - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Winter's Tale, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 July 1983
  • Three Sisters, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 June 1983

David Spode - Designer

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962
  • Period of Adjustment, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 6 September 1961
  • The Chairs, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 1960

Steven Tandy - Actor

Frank Taylor - Actor

Judy Varga - Assistant Stage Manager

Doreen Warburton - Actor, Assistant Director

Keith Waterhouse - Playwright, Adaptor

Owen Weingott - Producer, Actor

George Whaley - Actor

Daryl Wilkinson - Stage Manager

  • The Wild Duck, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 June 1977
  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Gaye Anderson - Actor

  • The Currency Lass, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966
  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

John Armstrong - Actor

Andrew Barker - Assistant Stage Manager

Debbie Bennitti - Actor

Gwen Bevan - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Carl Bleazby - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963
  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Betty Bobbitt - Actor

Robert Bolt - Playwright

Don Bridges - Actor

Ron Challinor - Actor, Choreographer

Chris Christensen - Actor

Lucy Clifford - Actor

Warwick Comber - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Syd Conabere - Actor

Sydney Conabere - Actor

Peter Cummins - Actor

Paul Davies - Stage Manager

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984
  • The Winter's Tale, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 27 July 1983

Vivien Davies - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Jon Dennis - Actor

Ronald Denson - Stage Director

Wendy Dickson - Costume Designer, Designer

Arlene Dorgan - Actor

Ross Dovey - Percussionist

Mervyn Drake - Actor

Alastair Duncan - Director, Music and Lyrics

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970
  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1969

Carmen Duncan - Actor

Paul Eddey - Lyricist, Composer, Actor

Michael Edgar - Actor

Bryan Edward - Production Manager

  • The No-Hopers, Union Theatre, Parkville, VIC, 3 December 1962
  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Connie Eklund - Wardrobe Master / Mistress

Reg Evans - Actor

  • Nothing Sacred, Playhouse, Melbourne, VIC, 16 August 1990
  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Stuart Finch - Actor

Paul Firman - Assistant Stage Manager

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

David Goldstraw - Lighting Operator

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984
  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Vivean Gray - Actor

  • Three Sisters, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 June 1983
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Pamela Greenfield - Actor

Charles Haggith - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963
  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Julie Hamilton - Actor

Billie Hammerberg - Actor

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987
  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Jonathan Hardy - Actor

Alexander Hay - Actor

Annie Heath - Assistant Stage Manager

  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

John Heywood - Actor

Rolf Hochhuth - Playwright

Roger Hodgman - Director

Michael Howley - Actor

Paul Kathner - Set Designer, Designer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Jackie Kelleher - Actor

Patricia Kennedy - Actor

Sheila Kennelly - Actor

  • Sur Le Pont, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 December 1959
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Bruce Kerr - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Patsy King - Actor

Doug Kingsman - Actor

Beverley Kirk - Actor

  • The Currency Lass, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966
  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

Kim Krejus - Actor

Robert Levis - Producer

Susanna Lobez - Actor

Robin Lovejoy - Director

  • The Currency Lass, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966
  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

Colette Mann - Choreographer, Movement Director

Sue McIntyre - Stage Manager

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Max Meldrum - Actor

Maree Menzel - Costume Designer, Designer

David Miller - Stage Manager

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • Three Sisters, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 June 1983

Robert Morgan - Actor

Nano Nagle - Assistant Director, Assistant to the Director

  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980
  • Betrayal, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 10 October 1979

Seán O'Casey - Playwright

John Osborne - Playwright

Don Pascoe - Actor

Vicki Potter - Actor

Hu Pryce - Actor

Geoff Pullan - Actor

Johnny Quinn - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Maid's Tragedy, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 October 1983

Robin Ramsay - Actor

Graham Rouse - Actor

Richard Brinsley Sheridan - Playwright

Robert Speaight - Actor

Nora Spitzer - Stage Manager

  • The Levine Comedy, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 5 November 1986
  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984

Richard Stuart - Lighting Operator

Leonard Tabone - Actor

Walter Tabone - Actor

Grant Taylor - Actor

Robert Taylor - Production Manager

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987
  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Ross Thompson - Actor

Mary Ward - Actor

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977

Suzette Williams - Actor

Helen Woodhouse - Actor

Brian Young - Actor

Vincent Zammit - Actor

Fredric Abbott - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Bernadette Alam - Musician

Edward Albee - Playwright

  • Tiny Alice, Union Theatre, Parkville, VIC, 6 September 1965

Terri Aldred - Actor

Isabelle Anderson - Actor

Rod Anderson - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Barbara Angell - Actor

Jean Anouilh - Playwright

John Arden - Playwright

Darren Ardley - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Judith Arthy - Actor

Patti Assange - Actor

Fay Austin - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961

William Austin - Stage Manager

Keith Babbs - Actor

Robert Baldick - Translator

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Anne Bannon - Actor

Lyndall Barbour - Actor

Deryck Barnes - Actor

Neil Barnett - Assistant Stage Manager

Tony Bartuccio - Choreographer

Anthony Bazell - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Francis Beaumont - Playwright

Laurence Beck - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

John Beckett - Designer

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Nicolette Bernard - Actor

Richard Beynon - Actor

Nick Bicat - Composer

Cliff Bingham - Actor

Ian Stuart Black - Playwright

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Wendy Blacklock - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Julia Blake - Actor

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Jean Blamey - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Maggie Blinco - Actor

David Bluford - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Graeme Blundell - Director

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Robert Bogden - Actor

Jeanette Bolding - Choreographer

Dannie Bourne - Pianist, Musical Director

Ernie Bourne - Actor

Harriet Bowdler - Assistant Stage Manager

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Robin Bowering - Actor

John Bowman - Actor

Dorothy Bradley - Actor

  • The Young Wife, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 12 April 1966

Kellie Bray - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Bertolt Brecht - Playwright

Aileen Britton - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Denise Brooks - Flautist

Noeline Brown - Actor

Max Bruch - Actor

  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Karen Brynhildsen - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Carol Burns - Actor

Brian Burton - Actor

  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Elliott Cairnes - Actor

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Zoe Caldwell - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Kim Carpenter - Designer

Frank Carroll - Actor

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Kim Carson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Alan Cassell - Actor

Brendan Cassidy - Actor

Max Catto - Playwright

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961

Amber Mae Cecil - Actor

Linda Cernigoi - Deputy Stage Manager

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Connie Chalmers - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Betty Cheal - Actor

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Beryl Cheers - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Kate Cherry - Assistant Director

Kirsty Child - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Keven Chilvers - Actor

Agatha Christie - Playwright

Heather Christie - Actor

Paul Cini - Assistant Stage Manager

Moira Claux - Actor

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977

Walter Cleary - Actor

Judith Cobb - Designer

John Cockerill - Tenor

Nikki Coghill - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Robert Coleby - Actor

James Condon - Actor

Lillian Coughlan - Actor

John Cousins - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Ted Craig - Director

Letty Craydon - Actor

Don Crosby - Actor

Robin Cuming - Actor

Lynette Curran - Actor

Anna Daniel - Cellist

Eduardo de Filippo - Playwright

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux - Playwright

Maggie Dence - Actor

Judith Dewar - Actor

Simon Dickeson - Deputy Stage Manager

  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Barry Dickins - Playwright

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

John Dicks - Actor

Desmond Digby - Costume Designer, Set Designer

Laurie Dobson - Actor

Terence Donovan - Actor

James Doone - Actor

Andrew Dove - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Ken Dray - Assistant Stage Manager

Gerald Duggan - Actor

Ronald Dunkerley - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Evan Dunstan - Actor

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Thomas Dysart - Actor

Tommy Dysart - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Barry Eaton - Actor

Bernard Eddy - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Roy Edmunds - Actor, Assistant Stage Manager

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984

Marion Edward - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Ben Edwards - Set Designer

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Mark Edwards - Actor

Ron Elisha - Playwright

Kerreen Ely-Harper - Actor

Paul English - Actor

Ronald Erceg - Actor

Euripides - Playwright

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Pat Evison - Actor

Max Fairchild - Actor

Ronald Falk - Actor

Tom Farley - Actor

Frances Farmer - Costume Co-ordinator

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

George Farquhar - Playwright

Maurie Fields - Actor

  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Stewart Finch - Actor

Neil Finlayson - Lighting Operator

Janice Finn - Actor

Doris Fitton - Producer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Lewis Fitz-Gerald - Actor

John Fletcher - Playwright

Keith Foote - Stage Manager

  • Betrayal, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 30 January 1980

Peter Ford - Assistant Stage Manager

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Arch Forrest - Actor

Katrina Foster - Actor

Shendelle Franklin - Actor

Anna French - Designer

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Martin Friedel - Composer

Jan Friedl - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Christopher Fry - Adaptor

David Gallen - Assistant Stage Manager

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Noelann Gandon - Producer

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962

John Garrett - Actor

Edward Geoghegan - Playwright

Lynda Gibson - Actor

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Vincent Gil - Actor

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Ian Giles - Director

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Anne Gilhooly - Assistant Stage Manager

Caroline Gillmer - Actor

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Brian Gilmar - Actor

Trevlyn Gilmour - Stage Manager

Gordon Glenwright - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

David Goddard - Actor

Oliver Goldsmith - Playwright

Frances Goldstein - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

John Leigh Gray - Actor

Jane Greenwood - Costume Designer

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

John Gregg - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Chris Gregory - Actor

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984

David Griggs - Actor

Shaun Gurton - Designer

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Anne Haddy - Actor

Robin Hardiman - Stage Manager

  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Brian Harold - Actor, Assistant Stage Manager

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Silver Harris - Assistant Stage Manager

Robert Harrison - Actor

Ray Hartley - Actor

Helen Hassell - Oboist

Fred Haynes - Technical Director

Peter Hepworth - Actor

John Hicks - Technical Director

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Patricia Hill - Actor

  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Phillip Hinton - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Margaret Hobbs - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Philip Holder - Actor

May Hollinworth - Producer

  • The Caretaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 February 1962

Geoff Hooke - Director

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Judi Hooke - Actor

Phillip Houghton - Composer

John Howard - Actor

Oswald Howell - Actor

Noel Howlett - Actor

Christine Hutchins - Stage Manager

Henrik Ibsen - Playwright

Rob Inglis - Actor

  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

Eugene Ionesco - Playwright

  • The Chairs, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 1960

June Jago - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Peter James - Director

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Robinson Jeffers - Adaptor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Richard Jeziorny - Designer

Hew Jones - Harpist

Nora Jones - Actor

Paul Jones - Assistant Stage Manager

Heath Joyce - Actor

Paul Karo - Actor

George Kassianos - Actor

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962

Carolyn Keeley - Actor

Joseph Kesselring - Playwright

Gary Kidd - Actor

Egil Kipste - Assistant Director

Victoria Knight - Assistant Stage Manager

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Jacek Koman - Actor

Jacqueline Kott - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961

William Kramer - Actor

John Krummel - Actor

Barry Kyle - Director

Leon La Gruta - Violinist

David Latham - Actor

James Laurie - Actor

Guy le Claire - Actor

Bill Levis - Actor

Valentina Levkowicz - Actor

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

John Ley - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Barbara Llewellyn - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Frank Lloyd - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Robert Lloyd - Designer

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Victor Lloyd - Actor

Barry Lovett - Actor

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962

Dianne Lynn - Deputy Stage Manager

Mayne Lynton - Actor

Clare MacArthur-Stanham - Adaptor, Stage Manager

Joe MacColum - Director

Donald MacDonald - Actor

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962

Sheila MacLeod - Stage Manager

Fenella Maguire - Actor

Christine Mahoney - Actor

George Mallaby - Actor

Eduardo Manet - Playwright

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Wolf Mankowitz - Playwright

Verity Marina - Actor

  • The Chairs, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 1960

Percy Marmont - Actor

David Martin - Adaptor

  • The Young Wife, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 12 April 1966

Leone Martin-Smith - Actor

Peter Matheson - Dramaturg

Yvonne Mathew - Actor

Peter Matthews - Choreographer

Rhys McConnochie - Director

Jay McCormack - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Harold Mcdonald - Musician

Roger McDougall - Actor

  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Katharine McGarrity - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Kerry McGuire - Actor

Yvonne McLean - Sound Designer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Rona McLeod - Actor

Anthony McManus - Actor

  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Babs McMillan - Actor

Rex McNeill - Actor

Tony McNicoll - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Richard Meikle - Actor

  • The Caretaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 February 1962

John Meillon - Actor

Robert Meldrum - Actor

Jane Menelaus - Actor

Edgar Metcalfe - Director

J. Miles-Brown - Producer

  • The Chairs, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 1960

Heather Mitchell - Actor

Justin Monjo - Actor

Denis Moore - Actor

Anne Morell - Actor

Helen Morse - Actor

Ronald Morse - Actor

Jeremy Muir-Smith - Actor

  • The Chairs, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 1960

John Muirhead - Actor

Malcolm Munro - Costume Designer, Set Designer

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Graeme Murphy - Choreographer

Alfred Neumann - Adaptor

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Marie Newton - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Paul Nisselle - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Kirrily Nolan - Actor

Judy Nunn - Actor

John O'May - Actor

Peter O'Shaughnessy - Producer

Moya O'Sullivan - Actor

Roger Oakley - Actor

Charles Oddy - Actor

Joe Orton - Playwright

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984

Gregory Osborne - Assistant Stage Manager

Peter Oyston - Director

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Stanley Page - Actor

Dina Panozzo - Actor

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

John Paramor - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Ernest Parham - Choreographer

Linda Parker - Musician

Diana Perryman - Actor

David Peterson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Beverley Phillips - Actor

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977

Erwin Piscator - Adaptor

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Walter Plinge - Actor

Bernard Pomerance - Playwright

Wendy Pomroy - Musical Director

Shane Porteous - Actor

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Valma Pratt - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Guntram Prufer - Adaptor

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Lynn Rainbow - Actor

Terence Rattigan - Playwright

  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Jason Reason - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Anne Reddin - Actor

Martin Redpath - Actor

Marie Redshaw - Actor

Don Reid - Actor

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Geoff Revell - Actor

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Rita Rider - Actor

James Ridewood - Designer

Richard Roberts - Designer

Mick Rodger - Director, Adaptor

John Romeril - Dramaturg

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Kenneth Ross - Playwright

Max Rowley - Actor

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962

Louise Rush - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Leigh Russell - Actor

Henri Safran - Producer

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Grace Said - Assistant Stage Manager

Kerry Saxby - Sound Designer

Ken Schroder - Musical Director, Composer

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

David Schultz - Lighting Designer

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Alex Scott - Actor

Gillian Seamer - Actor

  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

Brenda Senders - Actor

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Alan Seymour - Playwright

Peter Shaffer - Playwright

Judy Shepherd-Pemell - Stage Manager

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Toby Simkin - Assistant Stage Manager

Ross Skiffington - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Alan Skinner - Assistant Stage Manager

Arthur Smirk - Actor

Dolores Smith - Actor

Greg Sneddon - Composer

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Joseph Spano - Actor

George Spartels - Actor

Bruce Spence - Actor

Gregory Sporton - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Philip Stainton - Actor

John Steinbeck - Playwright

Muriel Steinbeck - Actor

Hugh Stevenson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

William Stevenson - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Hugh Stewart - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Nancye Stewart - Actor

Tom Stoppard - Playwright

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Peter Stratford - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Jan Stripling - Choreographer

Peter Summerton - Producer

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961

George Tabori - Adaptor

Nick Tate - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Harry Tawse - Assistant Stage Manager

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Carole Taylor - Actor

Leonard Teale - Actor

  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

June Thody - Actor

  • The Swagman, ABC Television Studios, Gore Hill, NSW, 31 March 1965

Dylan Thomas - Playwright

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Michael Thomas - Playwright

  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

Anthony Thurbon - Actor

Charles Bud Tingwell - Actor

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Alan Tobin - Actor

Leo Tolstoy - Writer

  • War and Peace, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1966

Cyril Tourneur - Playwright

Ben Travers - Playwright

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Mervyn Trim - Stage Manager

Helen Tripp - Actor

Gil Tucker - Actor

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984

Ivan Turgenev - Writer

David Turnbull - Actor

Geraldine Turner - Actor

Victor Usevicius - Actor

Robert van Mackelenberg - Actor

Brian Vicary - Actor

George Viskich - Actor

Anna Volska - Actor

Kirsten Von Bibra - Assistant Director

Frank Wadds - Actor

  • Ross, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 November 1962

Mark Wager - Designer

  • Loot, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 August 1984

George F. Walker - Playwright

Rhoderick Walker - Actor

Roderick Walker - Actor

William Walker - Musical Director

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Tony Ward - Actor

John Watling - Lighting Operator

Michael Weight - Set Designer

Osmund Wenban - Actor

Philip West - Actor

Peter Weston - Actor

Madeleine White - Violist

Sally White - Actor

Arthur Whitehead - Actor

Robert Whitehead - Director

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Peter Whitford - Percussionist

Neroli Whittle - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Linden Wilkinson - Actor

Roderick Williams - Actor

Ross Williams - Actor

Tennessee Williams - Playwright

Pippa Williamson - Actor

Frank Wilson - Actor

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984

Lanford Wilson - Playwright

Angus Winneke - Set Designer

Leslie Wright - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Martin Wyatt - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Bernie Wynack - Assistant Stage Manager

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Barbara Wyndon - Actor

Sha Yexin - Playwright

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

Doris Younane - Actor

David Young - Actor

  • Richard II, Union Theatre, Parkville, VIC, 4 February 1963

Ian Young-Landel - Assistant Stage Manager

  • Macbeth, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 29 March 1979

The University of Melbourne

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Union Theatre Repertory Company

Melbourne Theatre Company

Australia Council for the Arts

The Victorian Ministry for the Arts

The Council of Adult Education

Melbourne City Council

The Independent Theatre

  • The Gallant Tailor, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 20 July 1963
  • Abousir and Aboukir, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 23 March 1963
  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962
  • The Caretaker, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 28 February 1962
  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 27 September 1961
  • Period of Adjustment, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 6 September 1961
  • The Chairs, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 1960
  • Sur Le Pont, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 December 1959
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958
  • Macbeth, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 7 August 1957

Q Theatre Company

Australian Theatre for Young People (ATYP)

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970
  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1969

Calouste Gulbenkian Foundation

  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966
  • The Currency Lass, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

NIDA

  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966
  • The Currency Lass, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

Playbox Theatre Company

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987
  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

The Arts Council of Australia (Queensland Division)

The Old Tote Theatre Company

The University of New South Wales Drama Foundation

  • The Pier, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966
  • The Currency Lass, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 1 October 1966

University of New South Wales

Aztec Services Pty Ltd

Canberra Theatre Trust

  • Betrayal, The Playhouse, Civic Square, ACT, 19 September 1979

David N. Martin Pty Ltd

H. M. Tennent Ltd.

Independent Theatre For Children

  • Robin Hood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 24 March 1962

J. C. Williamson Limited (1910-1938)

  • The Young Wife, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 12 April 1966

J. C. Williamson Theatres Limited (1943-1976)

Luv

  • Dick Whittington, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 27 December 1970

Nimrod Theatre Company

  • Betrayal, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 10 October 1979

Spoleto Melbourne Festival of the Arts

  • The Impostor, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 10 September 1987

The Arts Council of Australia (New South Wales Division)

The Garnet H. Carroll Management

The University of Adelaide Theatre Guild

Victorian Arts Centre

  • Medea, Playhouse, Melbourne, VIC, 2 May 1984
Works
Identifier 4147