Contributor Sandy Gore
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Sandra Gore
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor, Director
Notes Graduated from NIDA in 1966.
Events

Actor

Director

  • Two For the Road, Old Fitzroy Hotel Theatre, Woolloomooloo, NSW, 26 September 2003
  • Two For the Road, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 January 2003

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Peter Roehlen - Production Manager, Technical Director

Bruce Myles - Actor, Director

John Sumner - Director

Judith Alexander - Stage Manager, Director

David Williamson - Director, Playwright

Peter Curtin - Actor

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977
  • Juno and the Paycock, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 3 May 1977
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 7 February 1977
  • The Doll Trilogy, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 7 February 1977
  • Summer of the Seventeenth Doll, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 24 January 1977
  • Other Times, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 December 1976
  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 3 March 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Coralie Lansdowne Says No, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 3 December 1974
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

David Downer - Actor

Anne Fraser - Set Designer, Costume Designer, Designer

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977
  • The Doll Trilogy, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 7 February 1977
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 7 February 1977
  • Summer of the Seventeenth Doll, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 24 January 1977
  • Other Times, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 December 1976
  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 3 March 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975

William Shakespeare - Playwright

Ray Lawler - Director, Playwright

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977
  • Juno and the Paycock, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 3 May 1977
  • The School for Scandal, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1977
  • The Doll Trilogy, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 7 February 1977
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 7 February 1977
  • Summer of the Seventeenth Doll, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 24 January 1977
  • Other Times, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 December 1976
  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 3 March 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975

Simon Chilvers - Actor, Director

Elspeth Ballantyne - Actor

Vanessa Downing - Actor

Irene Inescort - Actor

Frederick Parslow - Actor

Kim Carpenter - Costume Designer, Set Designer, Designer

Terence Donovan - Actor

Judi Farr - Actor

Shaun Gurton - Designer

Monica Maughan - Actor

  • Elegy for a Boy Musician, Athenaeum Art Gallery, Melbourne, VIC, 7 May 1978
  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978
  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975

Marion Potts - Associate Director, Director

Beth Aubrey - Actor

Emily Brennan - Actor

Jeanette Cronin - Actor

Nick Enright - Adaptor, Playwright, Director

Luisa Hastings Edge - Actor

Anna Houston - Actor

Paul Jackson - Lighting Designer

Shelly Lauman - Actor

Ksenja Logos - Actor

Max Lyandvert - Sound Designer

Malcolm Robertson - Director

Lotte St Clair - Actor

Wendy Strehlow - Actor

Scott Witt - Fight Director

Alan Andrews - Actor

  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975

Steve Aujard - Lighting Operator

  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975

Kate Cole - Actor

Lloyd Cunnington - Actor

Lewis Fiander - Actor

William Gluth - Actor

Wayne Harrison - Director, Dramaturg, Producer

Edwin Hodgeman - Actor

Glenn Hughes - Lighting Designer

Andrew Pendlebury - Composer

Malcolm Phillips - Actor

Elizabeth Slattery - Actor

Clare Stanham - Assistant Stage Manager

  • Kid Stakes, Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT, 14 September 1976
  • Kid Stakes, Mildura Arts Centre, Mildura , VIC, 6 September 1976
  • Kid Stakes, Sale Memorial Hall, Sale, VIC, 31 August 1976
  • Kid Stakes, Albury Civic Theatre, Albury, NSW, 23 August 1976
  • Kid Stakes, Wangaratta Town Hall, Wangaratta, VIC, 19 August 1976
  • Kid Stakes, Memorial Theatre, Ballarat, VIC, 13 August 1976
  • Kid Stakes, Bendigo, Bendigo, VIC, 10 August 1976
  • Kid Stakes, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 December 1975

Ross Thompson - Actor

Peter Adams - Actor

Kate Fitzpatrick - Actor

Kristian Fredrikson - Set Designer, Costume Designer

Helen Gifford - Composer, Musical Advisor

Jennifer Hagan - Actor

Richard Johnstone - Lighting Operator

Gerard Maguire - Actor

Martin Phelan - Actor

Murray Taylor - Lighting Operator

  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978

John Bell - Actor, Director

Gary Down - Actor, Composer

Sheila Florance - Actor

Edward Hepple - Actor

Robert Hewett - Actor, Playwright

  • Just One Last Dance, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1980
  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977
  • Juno and the Paycock, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 3 May 1977
  • The School for Scandal, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 15 March 1977
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Carole Skinner - Actor

Keith Bain - Choreographer, Dance Director

Natalie Bate - Actor

Michael Boddy - Playwright, Writer

Alexander Buzo - Playwright

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978
  • Coralie Lansdowne Says No, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 3 December 1974
  • Rooted, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 14 August 1969

Sally Cahill - Actor

Brendan Cassidy - Actor

Liddy Clark - Actor, Choreographer

  • Sons of Cain, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 13 May 1985
  • Sons of Cain, Playhouse, Melbourne, VIC, 21 March 1985
  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978

Rex Cramphorn - Actor

Janet Dawson - Designer

Gary Day - Actor

Bob Ellis - Lyricist

Robert Essex - Actor

  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • Bees, Australia, [Unknown], 1976

Paul Kathner - Designer

Nico Lathouris - Actor

Susan Lloyd - Assistant Designer

Anne Lucas - Actor

Paul Mackay - Assistant Stage Manager, Stage Manager, Deputy Stage Manager

Garry McDonald - Actor

Sue McIntyre - Stage Manager

  • Just One Last Dance, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1980
  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Irene Mitchell - Director

Robyn Nevin - Actor

Terry O'Brien - Actor

John Paramor - Actor

Linda Parker - Musical Director, Musical Supervisor

Anne Pendlebury - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Pericles, Prince of Tyre, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 18 June 1974
  • The Sea, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 April 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Nick Schlieper - Lighting Designer

Christine Amor - Actor

Roy Baldwin - Actor

Andrew Carr - Actor

Max Cullen - Actor

Michael Edgar - Actor

  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • The Sea, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 April 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Glenda Ferrall - Stage Manager

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977

Joe James - Actor, Circus Style Performer

Alan McBride - Assistant Stage Manager

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • The Time is Not Yet Ripe, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 7 November 1973

Terry McDermott - Actor

William Nagle - Actor

  • Much Ado About Nothing, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 11 September 1975
  • Much Ado About Nothing, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 17 June 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Genevieve Picot - Actor

David Ravenswood - Actor

Marie Redshaw - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Pericles, Prince of Tyre, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 18 June 1974
  • The Sea, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 April 1974

Harry Tawse - Assistant Stage Manager

Brian Thomson - Designer, Director

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996
  • Extremities, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 June 1984
  • Trafford Tanzi, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 17 October 1983
  • Trafford Tanzi, York Theatre, Chippendale, NSW, 1983

Mary Ward - Actor

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979
  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977

Willy Young - Actor

Detlef Bauer - Musician, Assistant Stage Manager

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977

Betty Bobbitt - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977

Ernie Bourne - Actor

Kit Brookman - Playwright, Director

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017
  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016
  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Peter Carroll - Actor

Jess Chambers - Dialect Coach

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Benjamin Cisterne - Lighting Designer

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

John Clayton - Actor

Warwick Comber - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Syd Conabere - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Little Foxes, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 May 1968

Anna Cordingley - Designer

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Ivan Donato - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Paul Eddey - Actor

James Evans - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Peter Evans - Director

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Noel Ferrier - Actor

  • Sons of Cain, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 13 May 1985
  • Sons of Cain, Playhouse, Melbourne, VIC, 21 March 1985
  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Brian Gareh - Lighting Operator

Robert Gavin - Musical Arranger, Musical Director, Composer, Pianist

  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Caroline Gillmer - Actor

Jonathan Hardy - Actor

Frank Hauser - Music and Lyrics, Adaptor, Book and Lyrics, Director

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Barry Hill - Actor

Norman Hodges - Actor

Bill Jeffrey - Assistant Stage Manager

Nescha Jelk - Director

Norman Kaye - Actor

  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968
  • The Little Foxes, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 May 1968

Jeff Kevin - Actor

John Krummel - Actor

Tony Llewellyn-Jones - Actor

James Lugton - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Michael Manuell - Lighting Operator

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Kevin Maslsaac - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Kate Mulvany - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Ailsa Paterson - Set Designer, Designer, Costume Designer

Meredith Penman - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Nigel Poulton - Movement Director

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Valma Pratt - Actor

Hu Pryce - Actor

Robin Ramsay - Actor

Robert Randall - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Pericles, Prince of Tyre, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 18 June 1974

John Rayment - Lighting Designer

Gareth Reeves - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Rodney Rigby - Assistant Stage Manager

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Rose Riley - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Wendy Robertson - Choreographer

Peter Salmon - Deputy Stage Manager, Stage Manager

  • Sons of Cain, Playhouse, Melbourne, VIC, 21 March 1985
  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Peter Shaffer - Playwright

  • The Gift of the Gorgon, The Wharf Theatre, Walsh Bay, NSW, 15 April 1994
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

George Bernard Shaw - Playwright

John Stanton - Actor

  • Antony and Cleopatra, Blackfriars Theatre, Sydney, NSW, 5 May 1992
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Jason Sweeney - Sound Designer, Composer

Steve Toulmin - Composer

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

Tony Tripp - Costume Designer, Set Designer

Robert van Mackelenberg - Stage Manager

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Jugglers Three, The Playhouse, Civic Square, ACT, 14 June 1973

Sarah Woods - Actor

  • Richard 3, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 20 April 2017
  • Richard 3, The Playhouse, Civic Square, ACT, 6 April 2017
  • Richard 3, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 February 2017

William Zappa - Actor

Elizabeth Alexander - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Clare Balmford - Actor

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Lucie Balsamo - Stage Manager

Ray Barrett - Actor

Sandra Bates - Director

  • A Conversation, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 5 September 2001
  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Samuel Beckett - Playwright

Pat Bishop - Actor

Paul Blackwell - Actor

Joe Bolza - Mime Consultant

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Michael Booth - Playwright, Director, Actor

  • Two For the Road, Old Fitzroy Hotel Theatre, Woolloomooloo, NSW, 26 September 2003
  • Two For the Road, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 January 2003

Geordie Brookman - Director

David Cameron - Actor

Paul Capsis - Actor

Anton Chekhov - Playwright

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Jean Cocteau - Playwright

Hugh Colman - Costume Designer, Set Designer

Ian Cookesley - Production Manager

Damien Cooper - Lighting Designer

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016
  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Tony David Cray - Composer

Vivien Davies - Actor

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Leslie Dayman - Actor

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Peter Dunn - Actor

Stewart Faichney - Actor

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Rodney Fisher - Director

Neil Fitzpatrick - Actor

Ash Flanders - Creator, Actor

David Fleischer - Designer

Ben Flett - Lighting Designer

David Foster - Actor

  • Widowers' Houses, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 26 May 1971
  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

Patrick Frost - Actor

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Arianthe Galani - Actor

Robert Gard - Singer

John Gibson - Actor

Matthew Gingold - Video Designer

Declan Greene - Director, Creator

John Gregg - Actor

Verity Hampson - Lighting Designer

John Hannan - Actor

Anthony Hawkins - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Alex Hayley - Stage Manager

Annie Heath - Assistant Stage Manager

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Hamish Hughes - Actor

Tim Hughes - Actor, Fight Director

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Arthur Hynes - Stage Manager

Paul Karo - Actor

Jackie Kelleher - Actor

Thomas Keneally - Playwright

Bruce Kerr - Actor

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979
  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Chris Lee - Fight Director

Valerie Lehman - Actor

Julie Lester - Stage Manager

Vanessa Leyonhjelm - Costume Designer

Claire Luckham - Playwright

Colette Mann - Movement Director, Choreographer

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Tanya McCallin - Designer

Corey McMahon - Director

Maggie Millar - Actor

  • Big River, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 April 1980
  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Norma Moriceau - Costume Designer

Veronica Neave - Actor

Aarne Neeme - Actor, Director

John O'May - Actor

  • The Normal Heart, The Wharf Theatre, Walsh Bay, NSW, 7 March 1989
  • Extremities, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 June 1984

William O'Riordan - Actor

Roger Oakley - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Stephen Oldfield - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Laura Palombella - Assistant Stage Manager

Peter Paltos - Actor

Ralph Pape - Playwright

  • Two For the Road, Old Fitzroy Hotel Theatre, Woolloomooloo, NSW, 26 September 2003
  • Two For the Road, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 January 2003

Chris Petridis - Lighting Designer

Beverley Phillips - Actor

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975

Simon Phillips - Director

Richard Prins - Set Designer, Costume Designer

  • As You Like It, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 31 March 1982
  • The Sea, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 April 1974

Pamela Rabe - Actor

James Ridewood - Designer

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979
  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Mick Rodger - Director

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Gregory Ross - Actor

Lyndel Rowe - Actor

Sue Russell - Set Designer, Costume Designer

Teresa Ryan - Assistant Stage Manager

Jeremy Sams - Translator

Anne Scott Pendlebury - Actor

Michael Scott-Mitchell - Designer

Sean Scully - Actor

Melanie Selwood - Stage Manager

John Senczuk - Designer

Terry Serio - Actor

Katie Sfetkidis - Lighting Designer

James Shaw - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979
  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Richard Brinsley Sheridan - Playwright

Diane Smith - Actor

Michael Smith - Actor

Mary-Lou Stewart - Actor

Richard Stuart - Lighting Operator

Mervyn Trim - Stage Manager

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975
  • The Doctor's Dilemma, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 August 1974

Philip Wadds - Lighting Operator

John Walton - Actor

David Whitford - Actor

John Wregg - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968
  • The Little Foxes, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 May 1968

Ben Ager - Actor

Camilla Ah Kin - Actor

Claudia Alessi - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Katy Alexander - Director

Cameron Allan - Musical Director

Ray Angell - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Jean Anouilh - Playwright

Christine Anu - Actor

Sarah Armanious - Actor

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016

Linda Aronson - Playwright

Paula Arundell - Actor

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Tamás Ascher - Director

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Stephanie Ashby-Worden - Stage Manager

Douglas Atrill - Assistant Stage Manager

Eric Austen-Phillips - Musical Arranger

Holly Austin - Actor

Alice Babidge - Costume Designer

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Terry Bader - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Valerie Bader - Actor

Bob Baines - Actor

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Simone Baker - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Dusan Balint - Assistant Stage Manager

Georgina Banks - Actor

Murray Bartlett - Actor

Axel Bartz - Designer

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Alan Becher - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Susan Benfer - Deputy Stage Manager

David Berthold - Director

Rick Billinghurst - Director

  • Rooted, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 14 August 1969

Edwina Bishop - Actor

Ron Blair - Playwright

Julia Blake - Actor

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Leila Blake - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Cate Blanchett - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Carl Bleazby - Actor

  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

Nicolette Boaz - Sound Designer

Valma Bolton - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Edward Bond - Playwright

  • The Sea, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 April 1974

Jeffrey Booth - Actor

Andrew Bovell - Playwright

Robin Bowering - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Todd Boyce - Actor

Shane Briant - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Gordon Burns - Designer

Emma Buzo - Actor

Anne Byron - Actor

Annie Byron - Actor

Fiona Cameron - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Geoffrey Cartwright - Actor

Lloyd Casey - Stage Manager

  • Jugglers Three, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 17 July 1972

Ron Challinor - Choreographer

Charlie Chan - Composer

Paul Charlier - Composer, Sound Designer

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Kirsty Child - Actor

  • Jugglers Three, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 17 July 1972

Jennifer Claire - Actor

Cinnamon Clark - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

John Clark - Director

Briallen Clarke - Actor

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017

Moira Claux - Actor

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977

Judith Cobb - Costume Designer

Norman Coburn - Actor

Katherine Cogill - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Kevin Colebrook - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Robert Coleby - Actor

Sydney Conabere - Actor

Bill Conn - Actor

Tom Conroy - Actor

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Barry Conyngham - Composer

Penny Cook - Actor

Peter Corbett - Actor

Robert Cousins - Set Designer

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Diane Craig - Actor

Anna Crawford - Director

  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012

Rhonda Cressey - Actor

Michelle Crockett - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Fiona Crombie - Set Designer

Amanda Crompton - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Peter Crossley - Actor

Dymphna Cusack - Playwright

Nicole da Silva - Actor, Adaptor, Producer

Helen Dallimore - Actor

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017

Timothy Daly - Dramaturg

Susan Davey - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Diana Davidson - Actor

Keith Davies - Actor

  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

Robert Davis - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Sarah de Jong - Composer

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Mercia Deane-Johns - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Laurie Dobson - Actor

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Cathy Downes - Actor

  • Extremities, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 June 1984

Judd Driksna - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Betty Druitt - Wardrobe Master / Mistress

Suzanne Dudley - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Nicholas Eadie - Actor

Merridy Eastman - Actor

Patricia Edgar - Producer

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Elsie Edgerton-Till - Director

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017

Margaret Edson - Playwright

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Eve Ensler - Playwright

Louis Esson - Playwright

Euripides - Playwright

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Bob Evans - Assistant Stage Manager

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

Pat Evison - Actor

Jon Ewing - Director

Peter Farmer - Percussionist

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Michele Fawdon - Actor

Tobhiyah Feller - Designer

Robert Fidgeon - Cartoonist

Neil Finlayson - Lighting Operator

Anni Finsterer - Actor

Eamon Flack - Director

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016

Peter Flett - Actor

Jennifer Flowers - Director

Christopher Fry - Adaptor

Vivienne Garrett - Actor

  • Extremities, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 June 1984

Donal Gibson - Actor

Gina Gionfriddo - Playwright

  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012

Paul Gleeson - Actor

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Paul Goddard - Actor

Tanya Goldberg - Director

Cameron Goodall - Actor

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

William Goodhart - Playwright

  • Generation, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 29 November 1967

Rachel Gordon - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Dick Graham - Voice Coach

  • The Sea, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 April 1974

Marcus Graham - Actor

Susan Greaves - Deputy Stage Manager

Sophie Gregg - Actor

Robert Grubb - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Edwina Guinness - Stage Manager

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Caroline Gyucha - Visual Artist

Penne Hackforth-Jones - Assistant Stage Manager

Ron Haddrick - Actor

Robert Hanson - Set Designer

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

David Hare - Playwright

  • Amy's View, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 March 1998

Helena Harris - Producer

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Graham Harvey - Actor

Helen Hassell - Musician

John Hassell - Musician

Glenn Hazeldine - Actor

Conrad Helfrich - Musical Director

Lillian Hellman - Playwright

Lisa Hensley - Actor

  • Two For the Road, Old Fitzroy Hotel Theatre, Woolloomooloo, NSW, 26 September 2003

Kirsty Hillhouse - Actor

Noel Hodda - Actor

Judith Hoddinott - Designer

Tom Hogan - Composer, Sound Designer

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Garth Holcombe - Actor

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017

Nina Holgate - Actor

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Jim Holt - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Kenneth Horler - Lyricist, Playwright

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Kenric Hudson - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Caitlin Hunter - Actor

Christine Hutchins - Assistant Stage Manager

Melissa Jaffer - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

June Jago - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Peter James - Director

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

John Jarratt - Actor

  • Bees, Australia, [Unknown], 1976

Darren Jeffs - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Fiona Jeffs - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Paul Jones - Assistant Stage Manager

Ben Jonson - Playwright

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Robyn Joyce - Assistant Stage Manager

Malcolm Keith - Actor

  • The Rivals, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 7 August 1979

Laura Keneally - Actor

Deborah Kennedy - Actor

Ray Keogh - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Zsolt Khell - Set Designer

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Mark Kilmurry - Director

Peter Kingston - Director

Karen Knight - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Christine Koltai - Choreographer

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Peter Kowitz - Actor

Larry Kramer - Playwright

James Langman - Assistant Stage Manager

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Barry Langrishe - Actor

Daniel Lapaine - Actor

Lotte Latukefu - Soprano

Genevieve Lemon - Actor

Nigel Levings - Electrician

  • Jugglers Three, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 17 July 1972

Adele Lewin - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Michelle Lim Davidson - Actor

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017

Don Linke - Assistant Stage Manager

Amanda Long - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Lew Luton - Actor

Julie Lynch - Costume Designer

Natalie Lynch - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Peter MacDonald - Production Manager

Cindy Machalek - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Chris Mackay - Musician

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Peter Maddock - Assistant Stage Manager

David Mamet - Playwright

Peter Mander - Musician

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Matthew Marshall - Lighting Designer

Peter Marshall - Stage Manager

Vanessa Martin - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Hermes Martini - Assistant Stage Manager

Luciano Martucci - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

William Mastrosimone - Playwright

  • Extremities, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 June 1984

Peter Matthews - Choreographer

John McCallum - Musician

Greg McCart - Translator

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Liam McCaul - Actor

Bill McCluskey - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Sharni McDermott - Actor

Hayley McElhinney - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Andrew McFarlane - Actor

Judith McGrath - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Julie McGregor - Actor

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Marcus McKenzie - Actor

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016

Barry McKimm - Musician

Greg McNeill - Actor

Garry McQuinn - Deputy Stage Manager

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Joy Mitchell - Actor

Mark Mitchell - Actor

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Brian Moll - Actor

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Andrew Moon - Assistant Stage Manager

Catherine Moore - Actor

  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012

Alex Morcos - Actor

Tara Morice - Actor

Tony Morphett - Playwright

Geoff Morrell - Actor

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016

Peter Morrell - Deputy Stage Manager

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Lester Morris - Actor

John Mortimer - Playwright

  • The Judge, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 October 1968

Brenton Mouy - Percussionist

Martin Mowlan - Actor

Luke Mullins - Actor

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Shannon Murphy - Assistant Director

Damien Murray - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

David Murray - Actor

Robyn Murray - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Joanna Murray-Smith - Playwright

  • Switzerland, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 20 October 2017

Chris Neal - Composer

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

William Nicholson - Playwright

Steve Nolan - Set Designer, Costume Designer

  • Old Flames, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 12 November 1976

Peter Norton - Actor

Seán O'Casey - Playwright

Sean O'Shea - Actor

Dennis Olsen - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Mark Owen-Taylor - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Yalin Ozucelik - Actor

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016

Melissa Page - Costume Designer, Set Designer

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Philip Page - Actor

Georgie Parker - Actor

Chrissie Parrott - Director

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Philip Parsons - Director, Producer

Paul Pearmain - Assistant Stage Manager

Anthony Phelan - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Alistair Phiddian - Assistant Stage Manager

Anna Lise Phillips - Actor

  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012

Walter Plinge - Actor

Bruce Pollack - Fight Director

Dan Potra - Designer

John Powers - Playwright

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

Fiona Press - Actor

Susan Prior - Actor

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Philip Quast - Actor

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Jennifer Rankin - Playwright

  • Bees, Australia, [Unknown], 1976

Sharon Raschke - Musical Director, Composer

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Hannie Rayson - Playwright

Anne Reddin - Actor

Rupert Reid - Actor

  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012

Monroe Reimers - Actor, Musician

  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978

Roland Rocchiccioli - Stage Manager

Julanne Rosbrook - Stage Manager

  • Pygmalion, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 September 1977

Tessa Rose - Actor

Monita Roughshed - Designer

Camilla Rountree - Producer

Bianca Rowe - Actor

Richard Roxburgh - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Deidre Rubenstein - Actor

Emily Russell - Actor

Barbara Sambell - Soprano

Saviour Sammut - Actor

  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978

Jane Scali - Actor

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

John Seal - Percussionist

Dinah Shearing - Actor

Tony Sheldon - Actor

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Jeremy Silver - Sound Designer

Ross Skiffington - Assistant Director, Actor

Alan Skinner - Assistant Stage Manager

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Donald Sloane - Lighting Designer

Renata Smenda - Actor

  • Medea, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 28 August 1996

Steve Smith - Actor

Sophocles - Playwright

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Bruce Spence - Actor

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Nora Spitzer - Assistant Stage Manager

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Emily Stewart - Producer

Penelope Stewart - Actor

John Stone - Actor

Neville Stonehouse - Actor

Angus Strathie - Designer

Jan Stripling - Choreographer

Ian Suddards - Actor

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Gyorgyi Szakacs - Costume Designer

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Amos Szeps - Actor

  • Two For the Road, Old Fitzroy Hotel Theatre, Woolloomooloo, NSW, 26 September 2003

Dylan Thomas - Playwright

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Jack Thompson - Actor

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Helen Thomson - Actor

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Frank Thring - Actor

Andrew Tighe - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

John Toussaint - Stage Manager

Monica Trapaga - Actor

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Nigel Triffitt - Director

  • Bees, Australia, [Unknown], 1976

George Tsousis - Stage Director

  • Old Flames, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 12 November 1976

Kate Turner - Actor

Michael Tyack - Pianist

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Alana Valentine - Playwright

Kim Walker - Choreographer

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Grant Wallis - Musician

  • Cinderella, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 December 1979

Phillip Wallis - Assistant Stage Manager

  • Jugglers Three, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 17 July 1972

Leeanna Walsman - Actor

Steve Warwick - Actor

Jacki Weaver - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Hugo Weaving - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Bruce Wedderburn - Actor

Jennifer West - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

George Whaley - Director

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

Richard Wherrett - Director

  • Extremities, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 June 1984

Clarence White - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

E. A. Whitehead - Playwright

  • Old Flames, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 12 November 1976

Peter Whitford - Actor

Stephen Wickham - Lighting Designer

Katy Wild - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Linden Wilkinson - Actor

Anthea Williams - Dramaturg

  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Kip Williams - Director

  • Under Milk Wood, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 May 2012

Roderick Williams - Actor

  • Makassar Reef, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 21 March 1978

Ross Williams - Actor

Lee Willis - Actor

Ernest Wilson - Actor

  • The Alchemist, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 19 September 1979

Rodney Wilson - Stage Manager

Arna-Marie Winchester - Actor

John Wood - Actor

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

Todd Worden - Actor

  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000

Will Worthington - Actor

Bernie Wynack - Assistant Stage Manager

  • Uncle Vanya, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 26 June 1979

Brian Young - Actor

Matthew Zeremes - Actor

  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012

Melbourne Theatre Company

The University of Melbourne

Australia Council for the Arts

The Victorian Ministry for the Arts

Melbourne City Council

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Sydney Theatre Company

Bell Shakespeare Company

HIT Productions

Ensemble Theatre Pty Ltd

  • The Plant, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 8 July 2017
  • Becky Shaw, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 25 October 2012
  • The Retreat from Moscow, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 3 November 2005
  • A Conversation, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 5 September 2001
  • Wit, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 29 June 2000
  • Daylight Saving, Ensemble Theatre, Kirribilli, NSW, 21 September 1989

St Martin's Theatre Company

The Old Tote Theatre Company

The University of New South Wales Drama Foundation

NIDA

The Australian Council for the Arts

New South Wales Government

State Theatre Company of South Australia

Belvoir

  • The Great Fire, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 2 April 2016
  • Small and Tired, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 26 September 2013

Canberra Theatre Trust

Malthouse Theatre

Peter Davis

Queensland Theatre Company

Sisters Grimm

The Adelaide Festival of Arts

The Group Theatre

  • Two For the Road, Old Fitzroy Hotel Theatre, Woolloomooloo, NSW, 26 September 2003
  • Two For the Road, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 January 2003

Wilton Morley

Australian Children's Television Foundation

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Australian National Advisory Committee of International Women's Year

  • Bees, Australia, [Unknown], 1976

Back Row Productions

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

CTC-7

Darlinghurst Theatre Company

Dramaturgical Services Inc

Dudley Goldman Pty Ltd

Festival of Perth

Freedman Panter

Goldman Sachs JBWere

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 9 November 2010

Harry M. Miller Attractions Pty Ltd

inc. Studios

J. C. Williamson Theatres Limited

Jaguar

Mildura Wentworth Arts Festival

MONA FOMA

National Theatre Inc.

Nimrod Theatre Company

  • Party Wall, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 7 July 1982

NORPA

QANTAS

Riverside Productions

Riverside Theatres

Square Brackets Theatre

St Martins Youth Arts Centre

Sydney Festival

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Sydney Opera House

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

Sydney Opera House Trust

  • Lift off Live, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1996

The Canberra Times

The Department of the Capital Territory

The MLC Centre Management

  • Kid Stakes, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 3 March 1976

The South Australian Theatre Company Inc.

The Theatre Guild (St. Martin's) Ltd

Tributary Productions

University of New South Wales

Utah Foundation

  • Big River, Arts Theatre, Adelaide, SA, 6 March 1980

Victorian State Government

WestSide Performing Arts Centre

  • Travelling North, Westside Performing Arts Centre, Mooroopna, VIC, 1 November 2008
Identifier 6235