Contributor Diana Perryman
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Date of Birth 19 November 1925
Date of Death 10 January 1979
Functions Actor
Notes Born Melbourne. Sister of actor Jill Perryman. Posthumous MBE 1979.
Events

Actor

Doris Fitton - Actor, Producer, Director

Ronald Frazer - Actor

Dorothy Mendoza - Musician, Musical Director

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963
  • Flaming Youth, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 1 February 1963
  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950
  • Soldier's Wife, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, September 1946

J. B. Priestley - Playwright

Robin Bailey - Actor, Director

Michael Blakemore - Actor

Rosemary Gerrette - Actor

Robert McDarra - Actor

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961
  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958
  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

John Meillon - Actor

Iris Murdoch - Playwright

William Shakespeare - Playwright

Harvey Adams - Producer, Director

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949
  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Thelma Afford - Costume Designer, Designer

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950
  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Graham Barlow - Actor, Designer

Robina Beard - Choreographer, Actor

Leila Blake - Actor

John Cameron - Actor

  • Twelfth Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 8 August 1946
  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Gordon Chater - Actor

June Collis - Actor

Letty Craydon - Actor

Mark Edwards - Actor

John Faassen - Actor

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962
  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Shirley Falconer - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950
  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Trader Faulkner - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948
  • Twelfth Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 8 August 1946

Pamela Harvey - Actor, Assistant Stage Manager

Patrick Horgan - Actor

Peter Hurst - Costume Designer

Ursula Jeans - Actor

Jan Leeming - Actor

Arno Leinas - Lighting Designer

Karl Levett - Assistant Producer, Actor

Roger Livesey - Producer, Actor

Robert Lloyd - Set Designer, Designer

Barry Lovett - Actor

Pat McDonald - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950
  • Soldier's Wife, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, September 1946

Jessica Noad - Actor

Eugene O'Neill - Playwright

Michael Pate - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950
  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Desmond Properjohn - Actor

  • Twelfth Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 8 August 1946
  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Eric Reiman - Actor

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949
  • Soldier's Wife, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, September 1946

Diana ten Hove - Actor

Danny Adcock - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Max Afford - Playwright

  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Philip Albright - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

John Alden - Producer, Actor

  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958

Neville Amadio - Composer

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961

Robert Anderson - Playwright

Robert Ardrey - Playwright

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962

George Asange - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Louis Bachelder - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

William Bain - Actor

  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958

Fifi Banvard - Producer

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Lyndall Barbour - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Deryck Barnes - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

William Berney - Playwright

  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Frederick Blackman - Producer

Edward Brayshaw - Assistant Stage Manager

Kevin Brennan - Actor

  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Aileen Britton - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Vicki Britton - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Ivor Bromley - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Pamela Bromley-Smith - Actor

  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Janet Brown - Actor

William Bruce - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

John Bushelle - Actor

Stuart Campbell - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Raoul Cardamatis - Producer

  • Salome, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 October 1949

John Carlson - Producer

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Charles Caspersonn - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Laura Jane Casson - Actor

Max Catto - Playwright

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Heather Christie - Actor

John Clark - Actor

  • Salome, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 October 1949

Robert Close - Writer

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

June Clyde - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

William Congreve - Playwright

William Constable - Set Designer

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

Michael Conway - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

David Copping - Designer, Actor

Junee Cornell - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Brian Coughran - Movement Director

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Ted Craig - Director

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

John Crane - Writer, Music and Lyrics

Barry Creyton - Composer

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

Don Crosby - Actor

  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Hugh Cunningham - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Dorothy d 'Orn - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Diana Davidson - Actor

  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Ken Davidson - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Celia de Burgh - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Moira Dean - Actor

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962

Alan Dearth - Actor

Judith Dewar - Actor

William Douglas Home - Playwright

Desmonde Downing - Set Designer

  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Florence Dugan - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Betty Duncan - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Don Esmond - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Ronald Falk - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Tom Farley - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Judi Farr - Actor

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

James Fishburn - Producer, Creator

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

Peter Flett - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

George Foster - Actor

Rose Franken - Playwright

Ben Gabriel - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Tim Gaunt - Actor

John Gould - Actor

  • Salome, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 October 1949

John Gray - Actor

Roger Griffiths - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Sandra Grose - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Stefan Haag - Director

Bernard Harper - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Alton Harvey - Actor

Charlotte Hastings - Playwright

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Frank Hatherley - Actor

Ronald Hay - Choreographer

Kevin Healy - Actor

  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Douglas Heap - Designer

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Sheila Helpmann - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Edward Hepple - Actor

Ric Herbert - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Winifred Hindle - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Harold Hinton - Actor

  • Salome, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 October 1949

Phillip Hinton - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Hazel Hollander - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Bob Hornery - Actor

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

Mary Hosking - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Kenneth Hudson-Youdale - Adaptor

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

Roberta Hunt - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Chris Johnston - Actor

Jeffrey Joynton-Smith - Actor

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962

Paul Kathner - Set Designer

  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

Clement Kennedy - Set Designer

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Maggie Kirkpatrick - Actor

Peter Landon - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

James H. Lang - Producer

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962

Allan Lees - Costume Designer

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Jerome Levy - Actor

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

Lesley Lindsay - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Gordon Lishman - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

William Little - Set Designer

Frank Lloyd - Actor

  • Twelfth Night, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 8 August 1946

Robert Lloyd - Set Designer

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

Sumner Locke Elliott - Playwright

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Stewart Long - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Nigel Lovell - Producer

  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

Betty Lucas - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Jerry Luke - Lighting Designer

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Joe MacColum - Director

Fenella Maguire - Actor

James Mahar - Actor

Terry McDermott - Actor

  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958

Kerry McGuire - Actor

Clark McKay - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Adrian McLennan - Stage Manager

Richard Meikle - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Max Meldrum - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Kevin Miles - Actor

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

Rodney Milgate - Actor

  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958

Samuel Moss - Wardrobe Master / Mistress

Christopher Neil - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

David Nettheim - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Paul O'Loughlin - Actor

  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Clifford Odets - Playwright

  • Winter Journey, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 15 September 1955

William Orr - Producer

Andrew Pain - Sound Designer

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Nicholas Parkinson - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Don Pascoe - Actor

Gloria Paton - Actor

  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Jill Perryman - Actor

  • Do You Mind!, Phillip Theatre, Sydney, NSW, 26 August 1963

Gordon Poole - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Richard Prins - Designer

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961

Angela Punch - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Robert Quentin - Producer

Jean Racine - Playwright

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961

David Ratner - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Malcolm Rees - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Peter Reynolds - Actor

Elmer Rice - Playwright

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Howard Richardson - Playwright

  • Dark Of The Moon, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 14 June 1950

Noel Rubie - Translator

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961

John Salisbury - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Leo Schofield - Set Designer, Producer

Haydee Seldon - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Peter Shaffer - Playwright

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Frederica Shaw - Actor

  • Invisible Circus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 30 May 1946

Harry Short - Stage Manager

George Simpson-Little - Actor

  • They Walk Alone, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 13 May 1948

Euan Smith - Director, Adaptor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

David Spode - Designer

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962

Muriel Steinbeck - Actor

Bruce Stewart - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Paul Stewart - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

August Strindberg - Playwright

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Maurice Sullivan - Designer

  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958

Shirley Sunners - Actor

Lola Sweeney - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Charles Tasman - Actor

  • Awake My Love, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 4 September 1947

Frank Taylor - Actor

Hal Thompson - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Graham Thorburn - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Yoshi Tosa - Designer

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

John Unicomb - Actor

  • Titus Andronicus, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 2 October 1958

Richard Ussher - Actor

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977

Ivon Vander - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Terry Walker - Actor

Olive Walter - Actor

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961

Marcel Wattel - Actor

  • Phaedra, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 18 August 1961

Owen Weingott - Actor

Margery Weston - Actor

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Dolore Whiteman - Actor

John Whitham - Stage Manager

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Oscar Wilde - Playwright

  • Salome, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 October 1949

Thornton Wilder - Playwright

Peter Williams - Actor

  • Shadow Of Heroes, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 31 October 1962

Alan Wilson - Actor

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Olga Yarad - Actor

Edgar Yardley - Actor

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

Charles Zoli - Actor

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

The Independent Theatre

Phillip Productions Pty Limited

The Old Tote Theatre Company

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977
  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976
  • Heartbreak House, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1964

Australia Council for the Arts

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977
  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Aztec Services Pty Ltd

J. C. Williamson Theatres Limited (1943-1976)

New South Wales Government

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977
  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

The University of New South Wales Drama Foundation

  • The Father, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 February 1977
  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Whitehall Productions

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950
  • Soldier's Wife, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, September 1946

Arch Spiers Productions

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

Australia's National Canvas Theatre

  • Love Me Sailor, National Canvas Theatre, Rushcutters Bay, NSW, 11 February 1949

Canberra Theatre Trust

Donald Albery

Donmar Productions Ltd

Harry M. Miller

J. C. Williamson Limited (1910-1938)

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

Linnet and Dunfee Ltd

  • Bonaventure, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 14 October 1950

National Theatre

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

Seymour Centre for the Performing Arts

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Commonwealth Savings/Trading Bank of Australia

  • Equus, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 22 September 1976

The Liveseys

University of New South Wales

Resources
Identifier 225060