Contributor Sheila Kennelly
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor
Events

Actor

Lucia Duchenski - Actor

John Faassen - Director, Adaptor, Producer, Writer

Barry Lovett - Actor

Benita Collings - Actor

Julie Fullerton - Actor

Douglas Hall - Actor

Norman Hodges - Actor, Circus Style Performer

Brian Hokin - Actor

Gaye Jordan - Actor

Kenneth Laird - Actor

James Murray - Designer

Des Rolfe - Actor

Stanley Walsh - Actor

Bernadette Alam - Composer, Lyricist

Kingston Anderson - Director

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Danielle Baker - Actor

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Brian D. Barnes - Producer, Actor, Composer

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962
  • An Evening of Grand Guignol, Union Theatre, University of Sydney, NSW, October 1961
  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Janice Copland - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962
  • Sur Le Pont, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 December 1959
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Anton Crouch - Lighting Operator

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962
  • An Evening of Grand Guignol, Union Theatre, University of Sydney, NSW, October 1961
  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Ron Elisha - Playwright

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Sue Field - Designer

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Ron Haddrick - Actor

Noel Hodda - Actor

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Darlene Johnson - Actor, Actor-manager

Andrew Kinch - Lighting Designer

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Donald MacDonald - Actor, Stage Manager, Playwright

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993
  • An Evening of Grand Guignol, Union Theatre, University of Sydney, NSW, October 1961
  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Arthur Miller - Playwright

John Negroponte - Actor

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Barbara Stephens - Actor

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

Keith Bain - Choreographer

Ron Blair - Playwright

Judith Champ - Actor

Chris Christian - Actor

Christine Clayton - Actor

Graham Corry - Actor

John Derum - Actor

Judi Farr - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989
  • A Break in the Music, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 8 September 1971

Neil Fitzpatrick - Actor

Barrett Fleming - Actor

Julian Flett - Actor

Cornelia Frances - Actor

Eve Hardwick - Actor

Edward Hepple - Producer, Actor

  • Sur Le Pont, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 21 December 1959
  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Max Hurley - Set Designer, Designer, Actor

Marion Johns - Actor

  • The Visit, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 25 July 1977
  • A Break in the Music, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 8 September 1971

Doug Kingsman - Designer, Actor

Donald Mackay - Stage Manager, Actor

Kristen Mann - Actor

Robert McDarra - Actor

Roger McDougall - Actor

Desmond Rolfe - Actor

  • The Sins of Society, Neutral Bay Music Hall, Neutral Bay, NSW, 7 August 1969
  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Phillip Ross - Actor

Valerie Roy - Actor, Assistant Stage Manager

Peter Summerton - Producer

Alan Tobin - Actor

John Trenaman - Actor

Fredric Abbott - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Michael Aitkens - Actor

Bernadette Allam - Musical Director

Brian Anderson - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Issa Arnal - Actor

Ronne Arnold - Choreographer

Judith Arthy - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Terry Bader - Actor

Henry Banister - Actor

  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Deryck Barnes - Actor

John Bell - Director

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

Paul Bertram - Actor

Gwen Bevan - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Richard Beynon - Playwright

Stephen Bill - Playwright

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Jean Blamey - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

David Bluford - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

John Bonney - Actor

James H. Bowles - Actor

Edward Brayshaw - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Ken Brearley - Lighting Designer

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Chelsea Brown - Actor

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Noeline Brown - Actor

Francis Cowley Burnand - Writer

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Kim Carson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Lloyd Casey - Director

  • The Visit, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 25 July 1977

Michael Caulfield - Musical Director

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

John Cervenka - Designer

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Connie Chalmers - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

John Champ - Musical Director

Chris Christensen - Actor

Doreen Clarke - Playwright

Terence Clarke - Composer, Actor

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

Colleen Clifford - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Errol Collins - Actor, Musician

Charles Colman - Composer

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

Robert Constable - Musical Director

John Cousins - Actor

Barry Creyton - Writer

Don Crosby - Actor

  • The Visit, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 25 July 1977

Max Cullen - Actor

Marlene Dale - Musician

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Alan Dalgleish - Actor

Celia de Burgh - Actor

  • The Visit, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 25 July 1977

Alan Dearth - Actor

John Dease - Actor

Maggie Dence - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Wendy Dickson - Designer

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Ronald Dunkerley - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Nell Dunn - Playwright

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Mark Edwards - Actor

Kay Eklund - Actor

Nick Enright - Poet

Ronald Falk - Actor

Tom Farley - Actor

Julie Farrar - Actor, Musician

Stuart Finch - Actor

Doris Fitton - Producer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Drew Forsythe - Actor

John Gaden - Actor

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

Belinda Giblin - Actor

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Mike Giles - Playwright

  • The Visit, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 25 July 1977

Reg Gillam - Actor

Jean Giraudoux - Playwright

  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Fernande Glyn - Actor

Frances Goldstein - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

John Gray - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Pamela Greenfield - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Robyn Gurney - Actor

Shaun Gurton - Designer

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Anne Haddy - Actor

Henry Hamilton - Playwright

Jane Harders - Actor

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

John Hargreaves - Actor

Wayne Harrison - Director

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Caroleen Heaton - Actor

Philip Hedley - Director

Jon Heyward - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Margaret Hobbs - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Roger Hodgman - Assistant Director

Bob Hornery - Actor

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

Melissa Jaffer - Actor

Brian James - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

A. Vincent Jones - Musical Director

Paul Kathner - Set Designer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Peter Kingston - Director

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Michael Laurence - Actor

Margo Lee - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Robert Levis - Director

Theresa Linden - Actor

Glenda Linscott - Actor

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Joanna Lockwood - Actor

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Alan Lovell - Actor

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Katy Manning - Actor

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Belinda Manwaring - Actor, Musician

Garry McDonald - Actor

Katharine McGarrity - Actor

  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Brent McGregor - Director

Ross McGregor - Director

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Yvonne McLean - Sound Designer

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Richard Meikle - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

John Meillon - Actor

Helen Morse - Actor

Marie Newton - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Peter Nichols - Playwright

Michael O'Reilly - Choreographer

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Tom Oliver - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

John Orcsik - Director

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

David Peterson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Vincent Plush - Composer

Lynne Porteous - Actor

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Cecil Raleigh - Playwright

Don Reid - Actor

  • The Visit, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, 25 July 1977

Mary Reynolds - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Hedley Richards - Costume Designer

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Jack Ritchie - Designer

Tony Romeo - Designer

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Graham Rouse - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Lyndel Rowe - Actor

Deidre Rubenstein - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Henri Safran - Producer

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Doug Scroope - Actor

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

John Senczuk - Designer

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Brenda Senders - Actor

Alan Seymour - Playwright

Ron Shand - Actor

Ken Shorter - Actor

Ken Southgate - Production Manager

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Hugh Stevenson - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Douglas Stewart - Playwright

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Hugh Stewart - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Peter Stewart - Actor

  • Ondine, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 23 September 1961

Arthur Seymour Sullivan - Composer

  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

Walter Sullivan - Actor

Peter Sumner - Actor

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

Frank Taylor - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Grant Taylor - Actor

  • Shipwreck, Union Theatre, University of Sydney, NSW, 6 February 1962

Dalvern Thom - Actor

Dylan Thomas - Playwright

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Brian Thomson - Designer

John Unicomb - Actor

Martin Vaughan - Actor

Rowena Wallace - Actor

Charles Watts - Actor, Musician

Stewart Weller - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

David Whitney - Actor

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Neroli Whittle - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Joan Wilkinson - Actor

John Wood - Actor

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

John Wregg - Director

Martin Wyatt - Actor

  • Under Milk Wood, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 5 June 1958

Barbara Wyndon - Actor

George Miller

Hunter Valley Theatre Company

The Independent Theatre

Q Theatre Company

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994
  • Cox and Box, AMP Theatrette, Circular Quay, NSW, 1971

The Australian Council for the Arts

New South Wales Government

Riverina Theatre Company

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994
  • Choice, Newcastle Civic Theatre, Newcastle, NSW, 2 March 1994

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Australian National Playwrights Conference

Currency Press

The Arts Council of Australia (New South Wales Division)

The Old Tote Theatre Company

Theatre South

  • Choice, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 May 1994
  • Choice, Bridge Theatre, Coniston, NSW, 6 April 1994

Union Repertory Theatre Company

Aztec Services Pty Ltd

Broken Hill Repertory Society

Conservatorium of Newcastle

Gary Penny Productions

  • Steaming, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 8 January 1991

Nimrod Street Theatre Company Ltd

  • Flash Jim Vaux, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 28 April 1971

Northside Theatre Company

  • Curtains, Northside Theatre, Killara, NSW, 12 April 1989

Parramatta Theatre Company

  • Hot Taps, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 27 May 1993

The Arts Council of Australia

The Independent Theatre Ltd

The University of New South Wales Drama Foundation

Waratah Spring Festival

Resources
Identifier 3399