Organisation Come Out Youth Arts Festival
Export | Feedback | Map | Print
Address Adelaide SA
Australia
Functions Commissioned by, Investor, Presenting Company, Production Company, [Unknown]
Related Organisations
Events

Country Arts South Australia

Australia Council for the Arts

  • Nursery, Hetzel Lecture Theatre, Adelaide, SA, 25 May 2015
  • Look, Banquet Room, Adelaide, SA, 22 May 2015
  • Argus, The Space, Adelaide, SA, 22 May 2015
  • On The Book: Wulamanayuwi and the Seven Pamanuas, Heritage Lawn, Darwin, NT, 27 August 2010
  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Freaky, Thebarton Theatre, Torrensville, SA, 19 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009
  • Audience Development Forum, Grainger Studio, Adelaide, SA, 21 March 2003
  • The Crucible, The Playhouse, Adelaide, SA, 13 March 2003
  • Golden Valley, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1981

Adelaide Festival Centre

Adelaide Art Orchestra

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Slingsby

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Magpie Theatre Company

Arena Theatre Company

Handspan Theatre

State Theatre Company of South Australia

Australian Dance Theatre

Patch Theatre

Ausdance

Carclew Youth Arts Centre

Windmill Performing Arts

Christine Dunstan Productions

Cirkidz

Playing Australia

Restless Dance Theatre

  • Bedroom Dancing, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 15 May 2009
  • The Singing of Angels, St. Peter's Cathedral, North Adelaide, SA, 13 March 2003
  • Headlong, Odeon Theatre, Norwood, SA, 16 October 2002
  • Headlong, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 27 March 2001
  • Ikons, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 8 May 1993

Active 8

Arts SA

Barking Gecko Theatre Company

DECS

Restless Youth Ensemble

Riverland Youth Theatre

  • Random Girls, Waterside Theatre, Port Adelaide, SA, 16 March 2005
  • Random Girls, Bonney Theatre, Barmera, SA, 5 March 2005
  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003
  • Flood Play, Union Hall, Adelaide, SA, 13 April 1987

Adelaide Festival Centre Trust

Adelaide Symphony Orchestra

Fruit

Kneehigh

Southern Youth Theatre Ensemble

  • Degas C'est Moi, The Domain Theatre, Marion Cultural Centre, Oaklands Park, SA, 7 March 2005
  • Psychogorgeous, The Arts Centre, Port Noarlunga, SA, 13 March 2003
  • Butcher, Noarlunga Community Hall, Port Noarlunga, SA, 30 March 2001

Terrapin Puppet Theatre

The State Opera of South Australia

Adelaide Youth Orchestra

ASSITEJ Festival

Budgie Lung

Darwin Festival

Goethe Institut

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Griffin Theatre Company

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Japan Foundation

Kite Theatre Company

Ludas Dance Company

Mall Teaser Troupe

Melbourne Festival

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Melbourne International Comedy Festival

Multicultural Youth Theatre

Sydney Festival

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

The Black Sea Gentlemen

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Tutti Ensemble

Unley Youth Theatre

Urban Myth Theatre of Youth

Vitalstatistix Theatre Company

Adelaide City Council

Adelaide Fringe Festival

Adelaide Zoo

Agency for Cultural Affairs

AJZ Productions

  • A Kid Like Me, The Parks Arts and Function Complex, Angle Park, SA, 20 May 2015

Arts in Action

  • C Space, Lion Arts Centre, Adelaide, SA, 21 March 2003

Arts WA

Ausmusic SA

  • C Space, Lion Arts Centre, Adelaide, SA, 21 March 2003

Australian War Memorial

Australian Youth Performing Arts Association

Backstares Theatre Group

  • Down South, 1st Site Club, Adelaide, SA, 27 March 1995

Belgrade Coventry Theatre in Education Co.

Blak Lines

Catskin Productions

Children's Art Theatre of China

Circa

Circus Monoxide

  • Freaky, Thebarton Theatre, Torrensville, SA, 19 May 2009

City of Port Adelaide Enfield

Company B Belvoir

Curious Seed

D'Faces of Youth Arts

  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003

DanceWorks

Dead Puppet Society

  • Argus, The Space, Adelaide, SA, 22 May 2015

Digital Monkey

Dong Rang Theatre for Young People

Eastern Seabord Productions

  • Down South, 1st Site Club, Adelaide, SA, 27 March 1995

Education Department of South Australia

Eyre Regional Health Service

  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003

Flinders University Drama Centre

Fresh Track Productions

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Gay Fandango

Gepps Cross Girls High School

Gruppe 38

Heaps Good Productions

Imaginary Theatre

  • Look, Banquet Room, Adelaide, SA, 22 May 2015

Internode

Jete Dance

  • Al'Ka-Me, 1st Site Club, Adelaide, SA, 3 April 1995

Jumbuck Mob

Kage Physical Theatre

Kurruru Indigenous Youth Performing Arts

  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005

Little Patch Theatre

Living Voice Theatre

Magick Circus

Marryatville High School Orchestra

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Masami Miyashita

Mezra

Modbury Special School

Mummy's Little Darlings

Musica Viva Australia

Narrabundah Theatre Company

  • Fables, 1st Site Club, Adelaide, SA, 28 March 1995

Next Wave Festival

Northern Rivers Performing Arts

Out of the Box Festival

Out of Thin Air

Pika Wiya Health Service

  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003

Playwriting Australia

Port Youth Theatre

  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003

Quantum Leap Youth Choreographic Ensemble

Queen Bitchery

Queensland Performing Arts Centre

  • Murri Time, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 31 March 1995

Quick March

Riverina Theatre Company

SA FM Radio

SA Housing Trust

Safe Chamber Production

Sally Chance Dance

  • Nursery, Hetzel Lecture Theatre, Adelaide, SA, 25 May 2015

Silverfern Activites and Entertainment

  • Te Iwi !, South Australian Museum, Adelaide, SA, 11 March 2003

South Australian Museum

Stella Den Haag

Surry Downs School

Sweden's National Theatre

TAM Teatromusica

Tandanya National Aboriginal Cultural Institute

Tandanya Theatre Company

Ten Days on the Island Limited

The Art Gallery of South Australia

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Border Project

The Cow Said Ow

The Darwin Entertainment Centre

The Government of South Australia

The Jim Henson Foundation

  • Argus, The Space, Adelaide, SA, 22 May 2015

The Ladykillers

  • Lullaby, Artspace, Adelaide, SA, 8 May 2007

The Myer Foundation

The Parks Arts & Functions Complex

The Parks Community Centre

  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003

The Saturday Company

The Savings Bank of South Australia

The Sidney Myer Fund

The South Australian Theatre Company Inc.

The State Library of South Australia

  • Nursery, Hetzel Lecture Theatre, Adelaide, SA, 25 May 2015

The University of Adelaide

  • Fables, 1st Site Club, Adelaide, SA, 25 March 1995

Theater Siege

Theatre Kazenoko Kansai

Theo and young Orc

Topology

  • Argus, The Space, Adelaide, SA, 22 May 2015

Troika Theatre in Education

True North Youth Theatre Ensemble

  • A Kid Like Me, The Parks Arts and Function Complex, Angle Park, SA, 20 May 2015

Unley High School

Unreasonable Adults

  • Gift/Back, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 29 May 2009

Urban Pacific LTD

Visually Impaired Theatre

WErk! Youth Theatre Company

Wiltja Residential Program

  • Blak Nite, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 21 March 2003

Yirra Yaakin Youth Theatre

  • The Bird, Tandanya Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1995

Zeal Theatre

Adelaide, Adelaide, SA

The Space, Adelaide, SA

1st Site Club, Adelaide, SA

South Australia, SA

The Queen's Theatre, Adelaide, SA

Odeon Theatre, Norwood, SA

The Playhouse, Adelaide, SA

South Australian Museum, Adelaide, SA

Tandanya Theatre, Adelaide, SA

Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA

Dunstan Playhouse, Adelaide, SA

Elder Park, Adelaide, SA

Festival Theatre, Adelaide, SA

Lion Arts Centre, Adelaide, SA

Adelaide Botanic Gardens, Adelaide, SA

Adelaide Zoo, Adelaide, SA

Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA

Balcony Theatre, Adelaide, SA

Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA

Lion Theatre, Adelaide, SA

Thebarton Theatre, Torrensville, SA

Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA

Grainger Studio, Adelaide, SA

Little Theatre, Adelaide, SA

Naracoorte High School, Naracoorte, SA

Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA

Norwood Concert Hall, Norwood, SA

The Arts Centre, Port Noarlunga, SA

The Ausdance Studio, Adelaide, SA

The Opera Studio, Netley, SA

The Parks Community Centre, Angle Park, SA

Theatre 62, Hilton, SA

Union Hall, Adelaide, SA

Arts Theatre, Adelaide, SA

Artspace, Adelaide, SA

Ascot Theatre, Kadina, SA

Australia, [Unknown]

Banquet Room, Adelaide, SA

Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA

Bonney Theatre, Barmera, SA

Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA

Ceduna Area School, Ceduna, SA

Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA

Chaffey Theatre, Renmark, SA

Cleve District Hall, Cleve, SA

Davenport Community Hall, Port Augusta, SA

Eclipse Fringehub, Adelaide, SA

Elliston Area School, Elliston, SA

Eudunda Area School Gymnasium, Eudunda, SA

Experimental Theatre, Adelaide, SA

Hackney Tram Barn, Hackney, SA

Heritage Lawn, Darwin, NT

Hetzel Lecture Theatre, Adelaide, SA

Institute Building, Adelaide, SA

John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA

Kadina and District Recreation Centre, Kadina, SA

Keith Institute Theatre, Keith, SA

Keith Michell Theatre, Port Pirie, SA

Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA

Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA

Little Patch Theatre, Somerton Park, SA

Madley Dance Space, Adelaide, SA

Middleback Theatre, Whyalla, SA

Migration Museum S.A., Adelaide, SA

Mount Barker Institute, Mount Barker, SA

Murray Bridge Town Hall, Murray Bridge, SA

Noarlunga Community Hall, Port Noarlunga, SA

Northern Festival Centre, Port Pirie, SA

Opera Theatre, Adelaide, SA

Peterborough Town Hall, Peterborough, SA

Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA

Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA

Price Theatre, Adelaide, SA

Riverland region, SA

Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA

Royalty Theatre, Adelaide, SA

Scotch College, Torrens Park, SA

Scott Theatre, Adelaide, SA

Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA

Site 55, Hindmarsh, SA

Southbank Theatre, Southbank, VIC

St. Peter's Cathedral, North Adelaide, SA

Streaky Bay Area School, Streaky Bay, SA

Stuart High School, Whyalla Stuart, SA

The Amphitheatre, Adelaide, SA

The Domain Theatre, Marion Cultural Centre, Oaklands Park, SA

The Forge, Marryatville, SA

The Parks Arts and Function Complex, Angle Park, SA

Theatre Royal, Hobart, TAS

Tumby Bay Area School, Tumby Bay, SA

Unley High School, Netherby, SA

Waterside Theatre, Port Adelaide, SA

Wudinna and District Memorial Hall, Wudinna, SA

Geoff Cobham - Lighting Designer, Designer

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015
  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009
  • The Government Inspector, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 25 February 2005
  • Keep Ya Hair On, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 27 March 2003
  • Keep Ya Hair On, Keith Michell Theatre, Port Pirie, SA, 25 March 2003
  • Keep Ya Hair On, Odeon Theatre, Norwood, SA, 15 March 2003
  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Finegan Kruckemeyer - Playwright, Lyricist

  • When the Pictures Came, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 28 March 2011
  • Escape from Peligro Island, The Forge, Marryatville, SA, 25 March 2011
  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009
  • The Legend of Ned Kelly, Festival Theatre, Adelaide, SA, 15 May 2007
  • Hip-Hop Monologues, South Australia, SA, October 2006
  • The Legend of Ned Kelly, Theatre Royal, Hobart, TAS, September 2006
  • Hip-Hop Monologues, South Australia, SA, May 2005

Timothy Sexton - Conductor, Musical Director, Vocal Arranger

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009
  • Brundibar, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 18 March 2003
  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003
  • Come Out 2001: My Place, The Opera Studio, Netley, SA, 23 March 2001

Andy Packer - Devisor, Director

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009
  • The Singing of Angels, St. Peter's Cathedral, North Adelaide, SA, 13 March 2003
  • Butcher, Noarlunga Community Hall, Port Noarlunga, SA, 30 March 2001

Quincy Grant - Composer

  • Carnival of Animals, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 26 May 2015
  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Jodi Glass - Executive Producer

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Roz Hervey - Consultant

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Lisa Hill - Production Manager

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Gaelle Mellis - Designer, Design Consultant

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011
  • Bedroom Dancing, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 15 May 2009
  • Lullaby, Artspace, Adelaide, SA, 8 May 2007
  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005
  • Keep Ya Hair On, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 27 March 2003
  • Keep Ya Hair On, Keith Michell Theatre, Port Pirie, SA, 25 March 2003
  • Keep Ya Hair On, Odeon Theatre, Norwood, SA, 15 March 2003
  • Gravitas, South Australian Museum, Adelaide, SA, 11 March 2003
  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003
  • Headlong, Odeon Theatre, Norwood, SA, 16 October 2002
  • Headlong, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 27 March 2001
  • Ikons, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 8 May 1993

Nick O'Connor - Sound Designer

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Ellen Steele - Actor

  • Wolf, Ceduna Memorial Hall, Ceduna, SA, 5 June 2009
  • Wolf, Port Lincoln Primary School, Port Lincoln, SA, 2 June 2009
  • Wolf, Odeon Theatre, Norwood, SA, 25 May 2009
  • Wolf, John Pirie Secondary School, Port Pirie, SA, 22 May 2009
  • Wolf, Lea Memorial Theatre, Port Augusta, SA, 20 May 2009
  • Wolf, Stuart High School, Whyalla Stuart, SA, 18 May 2009
  • Wolf, Roxby Downs Leisure Centre, Roxby Downs, SA, 15 May 2009
  • Wolf, Ascot Theatre, Kadina, SA, 13 May 2009
  • Wolf, Lameroo Memorial Hall, Lameroo, SA, 11 May 2009
  • Wolf, Keith Institute Theatre, Keith, SA, 10 May 2009
  • Wolf, Bordertown Civic Centre, Bordertown, SA, 8 May 2009
  • Wolf, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 6 May 2009

Dave Brown - Book and Lyrics, Director, Writer, Librettist, Associate Director, Adaptor

Ken Evans - Designer, Puppet Designer, Performer, Set and/or Property Maker, Mask Maker, Devisor

Peter J Wilson - Director, Performer, Puppet Designer, Puppeteer, Original Concept

Carmelina di Guglielmo - Director, Performer, Puppeteer, Collaborator, Producer, Puppet Designer

Andrew Hansen - Performer, Puppeteer, Puppet Designer, Director

Helen Rickards - Director, Devisor, Producer, Puppet Designer, Performer, Costume Co-ordinator

Michael Fuller - Movement Director, Choreographer

Philip Lethlean - Lighting Designer, Puppet Designer

Nigel Levings - Lighting Designer

Richard Tulloch - Adaptor, Director

Winston Appleyard - Performer, Sound Composer, Puppeteer

Terry Denton - Author

Cate Fowler - Producer, Director, Executive Producer

Heather Frahn - Composer, Devisor, Actor

Andy Griffiths - Author

Julian Louis - Director

Geoff Revell - Actor

Gillian Rubinstein - Author, Playwright

Ingrid Voorendt - Choreographer, Director

  • Lullaby, Artspace, Adelaide, SA, 8 May 2007
  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003
  • Headlong, Odeon Theatre, Norwood, SA, 16 October 2002
  • Butcher, Noarlunga Community Hall, Port Noarlunga, SA, 30 March 2001
  • Headlong, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 27 March 2001

Marilyn Allen - Actor

Sally Chance - Director, Devisor, Choreographer, Dramaturg

  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005
  • Headlong, Odeon Theatre, Norwood, SA, 16 October 2002
  • Headlong, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 27 March 2001
  • Ikons, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 8 May 1993

Peter Charlton - Assistant Director, Devisor

Laurel Frank - Puppet Designer

David Gadsden - Lighting Designer

Stephen Kent - Sound Composer

Malcolm Moore - Assistant Director, Director

Ian Moorhead - Performer, Technical Director, Composer

Catherine Oates - Composer

Trina Parker - Puppet Designer

Jacqy Phillips - Actor

Fiona Sprott - Actor, Performer, Writer, Playwright

Kathryn Sproul - Designer, Set Designer

Jason Sweeney - Actor, Sound Designer, Performer, Composer

Kerin Bailey - Composer, Musical Arranger, Musical Director

Axel Bartz - Designer

  • Flood Play, Union Hall, Adelaide, SA, 13 April 1987
  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Ursula Beaumont - Assistant Director, Director

Alyson Brown - Director

  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003
  • Butcher, Noarlunga Community Hall, Port Noarlunga, SA, 30 March 2001
  • One Was Vicious, 1st Site Club, Adelaide, SA, 29 March 1995

Cath Cantlon - Actor, Designer

Stuart Day - Musician, Composer

Peter Farago - Actor

David Holman - Playwright

Nescha Jelk - Assistant Director, Director

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015
  • Random, The Space, Adelaide, SA, 27 May 2013

Richard Jeziorny - Set Designer, Designer, Design Consultant

Valerie Levkowicz - Actor

Sam Lohs - Composer

Nathan O'Keefe - Actor

Zindzi Okenyo - Actor

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015
  • Random, The Space, Adelaide, SA, 27 May 2013

Mark Pennington - Lighting Designer, Set and/or Property Maker, Actor

John Rogers - Adaptor, Puppeteer

Tony Strachan - Playwright, Composer

Ariette Taylor - Choreographer, Devisor

Mel Watson - Composer

Neil Armfield - Director

Teresa Arnold - Actor

Caroline Baker - Actor

Zoe Barry - Performer, Devisor

Pip Branson - Musical Director

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Tessa Bremner - Director

Robyn Brown - Producer

Kate Cheel - Actor

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Martin Christmas - Director, Sound Designer

Adam Cook - Director

Damien Cooper - Lighting Designer

Anna Cordingley - Designer

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Jim Cotter - Keyboardist, Composer

Stephen Curtis - Costume Designer, Designer, Set Designer

Caroline Daish - Actor, Performer

Helen Dallimore - Actor

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Maude Davey - Director

Jason De Santis - Playwright, Performer, Writer

Nick Enright - Lyricist, Director

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Catherine Fitzgerald - Designer, Director, Production Manager

Ben Flett - Lighting Designer

Rob George - Lyricist, Devisor

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Steven Gration - Director, Performer

Michael Habib - Actor

Romanie Harper - Associate Designer

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

David Heinrich - Actor, Composer

Dorothy Hewett - Playwright

Carolyn Hillier - Actor

Dean Hills - Designer

Lisa Hughes - Actor

Nic Hurcombe - Actor, Circus Style Performer

Sophie Hyde - Actor

Des James - Composer, Actor

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Nigel Jamieson - Director

  • Brundibar, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 18 March 2003
  • Galax-Arena, The Playhouse, Adelaide, SA, 29 March 1995

Chris Johnson - Director

Claudia La Rose - Actor

Malcolm Leech - Stage Manager

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Sharon LeRay - Actor

Lee Lewis - Director

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Lina Limosani - Dancer

Glenda Linscott - Actor

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Eliza Lovell - Actor

James Mackie - Musician

Terry Martin - Stage Manager

Avril McQueen - Collaborator, Performer

Bryan McQueen-Mason - Actor

Mikelangelo - Musician, Musical Director

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Di Misirdjieff - Assistant Stage Manager

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Patrick Mitchell - Actor

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Denis Moore - Actor

  • Grabbing It, The Playhouse, Adelaide, SA, 8 May 1979
  • Grabbing It, Port Augusta College Theatre, Port Augusta, SA, 1 May 1979

Kate Mulvany - Adaptor

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Lisa Philip-Harbutt - Adaptor, Designer

Astrid Pill - Performer, Actor

  • Lullaby, Artspace, Adelaide, SA, 8 May 2007
  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Igor Sas - Actor

Fiona Seccombe - Actor

Stephen Sheehan - Designer, Actor

Lucien Simon - Director

Grantley Simons - Actor, Stage Manager

Paul Sommer - Actor

Garry Stewart - Choreographer, Devisor, Director

Sam Strong - Director

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Noel Tiver - Conductor, Musical Director

Wendy Todd - Assistant Designer, Designer

Chris Tugwell - Actor, Playwright

Casey Van Sebille - Designer

Kit Williams - Author

  • Masquerade, Southbank Theatre, Southbank, VIC, 10 October 2015
  • Masquerade, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 May 2015

Alirio Zavarce - Director, Actor

Anton - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Graham Abbott - Conductor

Shane Abdullah - Actor

Simon Abrahams - Actor

David Adamson - Actor

Richard Addinsell - Composer

Paul Adolphus - Songwriter, Composer

Tiffany Agars - Actor

Dylan Alexander - Actor

Jenny Anderson - Actor

Christine Anketell - Writer, Director

Wayne Anthoney - Clown

Robyn Archer - Playwright

Glen Ash - Puppet Maker

Ali Ashdown - Stage Manager

  • Lullaby, Artspace, Adelaide, SA, 8 May 2007

Torbjorn Astner - Actor

Daniel Aubin - Director

  • Freaky, Thebarton Theatre, Torrensville, SA, 19 May 2009

Simone Avramidis - Director

John Babbage - Composer

  • Argus, The Space, Adelaide, SA, 22 May 2015

Paul Baeyertz - Musician

Darren Bailey - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Marlene Bailey - Voice Coach

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Helmut Bakaitis - Director, Devisor

Don Barker - Actor

Emily Barrie - Designer

Debby Barton - Actor

Craig Bary - Dancer

Alicia Battestini - Director

  • Freaky, Thebarton Theatre, Torrensville, SA, 19 May 2009

Detlef Bauer - Assistant Stage Manager

Jim Beasley - Musical Director, Composer

Narelle Benjamin - Circus Style Performer

Tammy Bennier - Actor

Mathew Bergan - Dancer

Melissa Bickerton - Actor

Lindsay Biggins - Music and Lyrics

Shane Biggins - Actor

Georges Bizet - Composer

Paul Blackwell - Actor

Emily Branford - Actor, Writer

Janeen Brian - Devisor

David Brinson - Designer

Edward Buffalo Bromberg - Translator

Anne Brookman - Playwright

Geordie Brookman - Director

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Ron Brooks - Illustrator

Jim Brown - Actor

Csaba Buday - Dancer

Annette Bulling - Director

Helene Burden - Actor

Mitchell Burns - Saxophonist

Jon Burtt - Dancer

Seb Calabretto - Actor

Brian Callan - Scenic Artist

Damian Callinan - Actor

Jane Campbell - Actor

Hamish Cant - Actor

Paolo Cardona - Actor

Catherine Carter - Director

Elise Champion - Actor

Kate Champion - Dancer

Kristina Chan - Dancer

Philip Channells - Assistant Director

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011

Angela Chaplin - Director

Simone Chaplin - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Roger Chapman - Director

Russell Cheek - Playwright, Director, Designer, Performer

Naida Chinner - Choreographer

Kristian Chong - Musician

Doreen Clarke - Playwright

Rosalba Clemente - Director

Zanette Clements - Circus Style Performer

Maree Cochrane - Actor

Fred Cole - Composer

Warren Coleman - Director

Boris Conley - Composer

Lei Costi - Actor

Tom Coultas - Director

Clare Coulter - Actor

Robert Cousins - Designer

Mary Coustas - Performer

Michael Cowell - Playwright

Danny Cowles - Actor

Roland Cox - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Stuart Crane - Lighting Designer

  • Al'Ka-Me, 1st Site Club, Adelaide, SA, 3 April 1995

Keith Crellin - Conductor

Ellen Cressey - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Reg Cribb - Playwright

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Greg Croke - Performer

Robert Crompton - Playwright, Designer

Mikhael Crossfield - Performer

Peter Crossley - Actor, Movement Director

Sean Curham - Dancer

Alison Currie - Choreographer

Elaine Cusick - Actor

Gail Davidson - Lighting Designer

Jack Davis - Playwright

Jeremy Dawson - Dancer

Leslie Dayman - Actor

Sarah de Jong - Composer, Sound Designer

Luke Dean - Actor

Lewis Delaine - Actor

Kate Denborough - Choreographer

Christine Devaney - Creator

Harry Dewar - Assistant Director

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Simon Dick - Actor

Grahame Dudley - Musical Director

  • Fables, 1st Site Club, Adelaide, SA, 25 March 1995

Louise Dunn - Costume Designer

  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005

Sarah Dunn - Actor

Noni Dunstone - Actor

Laurent Dupon - Director

Kim Durant - Performer

Fille Dusseljee - Dramaturg

Lesley Dyer - Actor

Paul Edwards - Designer

Craig Elliott - Actor

Greg Elliott - Director

Robert Elliott - Actor

Gillian Evans - Actor

Thomas Fallon - Actor

Julie Feder - Vocalist

Fiona Ferguson - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Barry Ferrier - Composer

Russell Fewster - Director

Michael Finney - Actor

  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Simon Fisher - Tour Manager

  • Guts, Adelaide, Adelaide, SA, February 1985

Michael Fitzgerald - Festival Director

Rosemary Fitzgerald - Dramaturg

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Eamon Flack - Director

Jo Fleming - Director

Michael Flynn - Actor

Anna Folland - Actor

Frank Ford - Director

  • Fables, 1st Site Club, Adelaide, SA, 25 March 1995

Deborah Fordham - Actor

Michael Foreman - Author, Illustrator

  • Guts, Adelaide, Adelaide, SA, February 1985

Anni Fox - Publicist, Production Manager

Mem Fox - Writer

Craig Francis - Actor

Wayne Francis - Actor

Tim Freeman - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Michaela French - Video Designer, Set Designer

Susie French - Actor

Hidehiko Fukui - Composer

George Galanis - Dancer

  • Al'Ka-Me, 1st Site Club, Adelaide, SA, 3 April 1995

Matthew Gardiner - Controller Designer

Ray Gardiner - Controller Designer

Jane Garrow - Actor

Stewart Garrow - Actor

Grahame Gavin - Director

Kevin Geisler - Actor

Liam Gerner - Musician, Composer

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Nola Gibbons - Actor

Vanessa Gicasvili - Actor

Brian Gilbertson - Artistic Supervisor

Richard Gill - Conductor

  • Brundibar, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 18 March 2003

Neill Gladwin - Performer, Director

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Robert Golding - Actor

Cameron Goodall - Composer

Emma Goodall - Performer

Timothy Gooding - Adaptor

Waldemar Gorecki - Composer

Jason Govett - Performer

Quentin Grant - Composer

Melinda Gray - Actor

Scott Grayland - Circus Style Performer

Eloise Green - Circus Style Performer

Fleur Green - Musician

Philip Green - Actor

Taryn Green - Performer

Shane Gregory - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Susan Grey-Gardner - Technician

Phillip Griffin - Sound Composer

Benji Groenewegen - Actor

Shaun Gurton - Designer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Rachael Guy - Writer, Actor

Andrew Hale - Actor

Delia Hall - Dancer

William Hall - Actor

Antony Hamilton - Dancer

Carolyn Hammer - Dancer

Marguerite Hann Syme - Author

  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Ruth Hardman - Actor

Sam Haren - Director

Kelvin Harman - Actor

Emma Harper - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Julie Harradine - Actor

Claes Hartelius - Actor

Joh Hartog - Actor

Anthony Haskett - Actor

Michelle Haskett - Costume Designer

Nanette Hassall - Choreographer

Sue Hastwell - Costume Co-ordinator

Tony Hates - Bass

Stephen Hawker - Lighting Designer

Michael Hennessy - Choreographer

Franciscus Henri - Playwright

Glenn Henrich - Composer

Ty Henschke - Actor

Jude Henshall - Actor

Brett Hicks-Maitland - Actor

Tracey Hillier - Actor, Choreographer

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Paul Hindemith - Composer

Yabuta Hirotsugu - Designer

Terry Hoare - Actor

Emma Hodge - Actor

Edwin Hodgeman - Actor

Andrew Hogarth - Actor

Catriona Hogarth - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Andy Hollitt - Actor

Jim Holt - Actor

Colin Hoorweg - Percussionist

John Hoorweg - Guitarist

Andrew Horabin - Compere

Wendy Houstoun - Director

Sarah-Jayne Howard - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Emily Hunt - Actor

Maryanne Huppatz - Actor

Simon Hurley - Actor

Chris Iley - Lighting Designer

Philip Inch - Actor

Rick Ireland - Performer

  • Guts, Adelaide, Adelaide, SA, February 1985

Frank Italiano - Director

David Ives - Playwright

  • Degas C'est Moi, The Domain Theatre, Marion Cultural Centre, Oaklands Park, SA, 7 March 2005

Belinda Jacobs - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Julian Jaensch - Performer, Creator

Silvia Jahnsons - Costume Designer, Set Designer

  • Eggs, The Space, Adelaide, SA, 11 May 1981

Bronwen James - Actor

Diane Jeffries - Actor

Paul Jenden - Dancer

Mardi Jennings - Director, Dancer

  • Al'Ka-Me, 1st Site Club, Adelaide, SA, 3 April 1995

Alan John - Composer

Kynan Johns - Conductor

Amanda Johnson - Costume Designer

Lyndal Jones - Devisor

Linda Jordan - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Brian Joyce - Playwright

Carroll Karpany - Musician, Composer

Lally Katz - Playwright

John Kauffman - Director

John Keal - Director

Leandro Kees - Creator

John Kelly - Stage Manager

Lil Kelman - Actor

David Kendall - Actor

Kate Kendall - Actor

Sean Kennedy - Actor

Christine Kenny - Actor

George Poonkhin Khut - Composer

Woo Ok Kim - Director

Tia King - Wardrobe Master / Mistress

  • Lullaby, Artspace, Adelaide, SA, 8 May 2007

Brigid Kitchin - Director

Roncia Knutsen - Actor

Sven Knutsen - Lighting Designer, Production Manager

Yuriko Kobayashi - Translator

Graeme Koehne - Composer

Daniel Koerner - Director

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011

Chris Kohn - Playwright, Director

Krystof Kozlowski - Lighting Designer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Hans Krasa - Composer

  • Brundibar, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 18 March 2003

Naoko Kudo - Writer

Dushyant Kumar - Actor

Edie Kurzer - Designer

Gayle LaJoye - Actor, Writer

  • Snowflake, The Space, Adelaide, SA, 31 March 1995

Lisa Lanzi - Choreographer

  • Al'Ka-Me, 1st Site Club, Adelaide, SA, 3 April 1995

Kym Lardner - Storyteller

David Latham - Dancer

Verity Laughton - Dramaturg

Richard Lawrance - Writer

Les Layton - Actor

Tony Le - Performer

James Ledger - Composer

Lindy Lee - Designer

Glyn Lehmann - Sound Designer

Joanne Leighton - Dancer

Helen Leitch - Visual Artist

Andrea Lemon - Collaborator, Playwright

Caleb Lewis - Actor

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Dal Lewis - Actor

Rebecca Lewis - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Tanja Liedtke - Dancer

Yaron Lifschitz - Director, Set Designer

Jenny Lind - Actor

Adam Long - Adaptor

Tom Lycos - Playwright, Director

Sharman MacDonald - Playwright

Rick Magarey - Actor

Fiona Malone - Dancer

Jen Manders - Dancer

Jorg Markwart - Dancer

Lesley Marller - Actor

  • Murri Time, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 31 March 1995

Kristina Marr - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Linda Martin - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Lucia Mastrantone - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Steven Mayhew - Director

Annie Maynard - Actor

Andrew Mayne - Actor

Mandy McArthur - Actor

Jennifer McBeath - Circus Style Performer

Greg McCart - Playwright

Belinda McClory - Actor

Ross McCormack - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Felicity McDonald - Dancer

Ian McDonald - Composer

Roxanne McDonald - Actor

  • Murri Time, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 31 March 1995

Libby McDonnell - Costume Designer, Set Designer

Larissa McGowan - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Celina McKenzie - Actor, Choreographer

Bruce McKinven - Designer

Jane McLennan - Choreographer

Caitlin McLeod - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Shaun McLeod - Dancer

Paul McMinn - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Hemlock Mejame - Circus Style Performer

Deanne Melville - Actor

Kristen Messenger - Actor

Roberto Micale - Performer

Caroline Mignone - Actor

Jonathan Mill - Actor

Arthur Miller - Playwright

Tim Milloly - Actor

  • Murri Time, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 31 March 1995

David Milroy - Director

  • The Bird, Tandanya Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1995

Catherine Mobley - Actor

Nic Mollison - Lighting Designer

  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005

Elaine Moore - Actor

Justin Moore - Actor

  • Bushfire, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Eliane Morel - Writer, Actor

Sally Morgan - Author

Matthew Morris - Dancer

Eddie Morrison - Actor

Jake Morrison - Actor

Trisha Morton-Thomas - Actor

Tim Mullooly - Actor

Aidan Munn - Choreographer

  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005

Richard Murphet - Dancer

Modest Mussorgsky - Composer

Rosemary Myers - Director

Ann Marie Mykyta - Playwright

Brian Nankervis - Comedian

Derek Nannup - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Stefo Nantsou - Playwright, Director

Lynette Narkle - Actor

Pip Nash - Designer

Juliet Nelson - Dancer, Director

  • Al'Ka-Me, 1st Site Club, Adelaide, SA, 3 April 1995

Michael Newbold - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Roger Newcombe - Actor

Frank Newman - Director

Jim Nicholls - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Kathryn Niesche - Circus Style Performer

Carl Nilsson-Polias - Actor

Toyoko Nishida - Adaptor, Director

John Nobbs - Assistant Choreographer

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Stephen Noonan - Actor

Andrew Norman - Performer

Julianne O'Brien - Playwright

Nicholas O'Connor - Sound Designer

Alison Oakeshott - Actor

Colin Offord - Composer

  • Ikons, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 8 May 1993

Jason Organ - Lighting Designer, Set Designer

Attila Oszdolay - Performer

  • Dolphin Talk, South Australian Museum, Adelaide, SA, 27 March 1995

Tim Overton - Actor

Jonathon Oxlade - Designer

Mike Oz Need - Performer

Robyn Page - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Jed Palmer - Designer

  • Gravitas, South Australian Museum, Adelaide, SA, 11 March 2003

Jodie Parish - Actor

Ailsa Paterson - Designer

Trevor Patrick - Dancer

Susan Peacock - Dancer

Nick Pelomis - Actor

Guy Petersen - Actor

David Phillips - Lighting Designer

Cassandra Pickel - Actor

Katrina Pickering - Costume Designer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Clarissa Pinkola Estes - Playwright

  • Fables, 1st Site Club, Adelaide, SA, 28 March 1995

Kaila Pole - Performer

Veronica Porcaro - Actor

Dan Porta - Designer

  • Brundibar, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 18 March 2003

Andrew Porter - Actor

Sue-Anne Post - Adaptor

Harry Postema - Assistant Director

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Roderick Primrose - Puppeteer

Philip Quast - Actor

Darren Quinn - Actor

Alex Rafalowicz - Actor

Jeff Raglus - Designer

John Rayment - Lighting Designer

Andrew Raymond - Designer

Peter Raymond-Powell - Actor

Kenneth Rayner - Lighting Designer

  • Eggs, The Space, Adelaide, SA, 11 May 1981

Mark Razevski - Set and/or Property Maker

Maryanne Rennie - Costume Maker

  • Guts, Adelaide, Adelaide, SA, February 1985

Michael Richardson - Choreographer

Robyn Richardson - Choreographer

Tony Rickards - Scriptwriter, Performer

Sue Rider - Director

Young Riksteatern - Writer

Sean Riley - Playwright

Nicolai Rimsky-Korsakov - Orchestrator

Denjan Ristic - Circus Style Performer

Pat Rix - Artistic Supervisor

Amy Roberts - Playwright

  • The Bird, Tandanya Theatre, Adelaide, SA, 1 April 1995

Simi Roche - Choreographer

  • Fables, 1st Site Club, Adelaide, SA, 25 March 1995

Emily Rodda - Writer

Ian Rolland - Performer

John Romeril - Writer

Brendan Ross - Director

Kerrin Rowlands - Performer

  • Gift/Back, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 29 May 2009

Sue Russell - Designer

Alice Sainsbury - Actor

D'Nash Sanders - Circus Style Performer

Mandy Sandilands - Actor

Jane Sandow - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Lilian Sansbury - Playwright, Actor

Carmel Sas - Choreographer

Linda Sastradipradya - Dancer

Yoko Sato - Composer

Mark Saturno - Actor

Donna Schliwa - Actor

Gary Schneider - Actor

Vicki Schneider - Actor

Nick Scholl - Actor

Stephen Schuetz - Designer

Fred Schultz - Lighting Designer

Joseph Scoglio - Dancer

Scott - Composer

Catherine Scott - Actor

Elizabeth Scott - Actor

Alistair Scott-Young - Actor

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

David Scudds - Actor

Shari Sebbens - Performer

William Shakespeare - Playwright

Ben Shaw - Lighting Designer

Brenton Shaw - Creator, Performer

Mark Shelton - Lighting Designer

Ali Sheridan - Actor

Jenny Sherlock - Costume Maker

  • Guts, Adelaide, Adelaide, SA, February 1985

Raj Sidhu - Vocalist, Actor

Geraldine Simmons - Actor

Cathy Sinclair - Actor

Daniel Singer - Adaptor

Justin Slater - Actor

Darren Slynn - Composer

Deanna Smart - Actor

Luke Smiles - Sound Designer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Morgan Smith - Actor

Simon Smith - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Simone Smith - Actor

Sue Smith - Puppet Designer

Louis Solino - Dancer

Alexander Sotiriou - Performer

Harriet Spalding - Performer

Judith Stratford - Dancer

Avril Stubbs - Actor, Voice Coach

John Sweeney - Composer

  • Eggs, The Space, Adelaide, SA, 11 May 1981

Alicia Talbot - Director

Lizz Talbot - Collaborator

Jonathan Taylor - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Wayne Teague - Actor

Lyndon Terracini - Composer, Director

Lachlan Tetlow-Stuart - Actor

Jacob Thomas - Performer

Matthew Thomas - Composer

Mark Thompson - Designer

Shane Thompson - Actor

Mia Tornquist - Playwright

Noel Tovey - Director

Kerryn Tredrea - Stage Manager

Keith Tucker - Lighting Designer

  • Ikons, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 8 May 1993

debbie tucker green - Playwright

  • Random, The Space, Adelaide, SA, 27 May 2013

Shelley Tumes - Actor

Irene Tunis - Actor

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Roman Vaculik - Actor

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Craig Vale - Actor

Melanie Vallejo - Actor

  • The Return, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 11 March 2003

Nancy Van Der Toorren - Actor

Shirley Van Sanden - Performer

  • Dolphin Talk, South Australian Museum, Adelaide, SA, 27 March 1995

Richard Vella - Composer

Suzy Vriends - Actor

Julie Vulcan - Performer

  • Gift/Back, The Queen's Theatre, Adelaide, SA, 29 May 2009

Jenny Wagner - Author

Kerry Walker - Narrator

Rory Walker - Actor

  • Brundibar, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 18 March 2003

Natasha Wanganeen - Performer

Hannah Ward MacDougall - Actor

Andrew Wardle - Actor

Leigh Warren - Director

Michael Watson - Actor

Hugh Wayland - Actor

Bob Weatherly - Production Manager

Carol Wellman-Kelly - Movement Director

Marguerite Wessilinoff - Actor

  • Murri Time, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 31 March 1995

Barbara West - Actor

Irena Westbrook - Actor

Lou Westbury - Designer

Paul White - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Nikki Wieland - Actor

Ken Wilby - Designer

Anne-Marie Wiles - Actor

Chris Willems - Director

Julie-Ann Willems - Assistant Stage Manager

Angela Williams - Actor

Craig Williams - Performer

  • Dolphin Talk, South Australian Museum, Adelaide, SA, 27 March 1995

James Williams - Actor

  • Murri Time, Carclew Youth Arts Centre, North Adelaide, SA, 31 March 1995

John Williams - Composer

Liana Williams - Actor

Sue Williams - Actor

  • Green Hair, Naracoorte High School, Naracoorte, SA, 1983

Tina Williamson - Performer

  • Dolphin Talk, South Australian Museum, Adelaide, SA, 27 March 1995

Lee Willis - Actor

Gil Wilson - Artistic Director

  • Gobstopper, Thebarton Theatre, Torrensville, SA, 4 April 1989

John Wilson - Composer

  • Down South, 1st Site Club, Adelaide, SA, 27 March 1995

Peter Wilson - Director

Jess Winfield - Adaptor

James Winter - Actor

Dan Witton - Circus Style Performer

Bryan Woltjen - Puppet Designer

Jethro Woodward - Sound Designer

Guthrie Worby - Writer, Director, Designer

Kate Worth - Choreographer

Robert Wuttke - Actor

Annie Wylie - Puppeteer

Kerry Yates - Playwright, Director

Simon Yates - Performer

  • Verona, Norwood Concert Hall, Norwood, SA, 5 April 1995

Sasha Zahra - Director

  • Soaring, The Space, Adelaide, SA, 15 March 2005

Annette Zanker - Actor

Paul Zivkovich - Dancer

  • Nothing, Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA, 7 March 2003

Nicola Zonca - Actor

Resources
Organisation Identifier 101