Organisation Darwin Festival
Export | Feedback | Map | Print
Address NT Australia
Website http://www.darwinfestival.org.au/
Functions Grant Body, Presenting Company, Production Company
Notes Started in 1978 as the Bougainvillea Festival. Renamed in 1996 to Darwin Festival.
Related Organisations
Events

Australia Council for the Arts

The Darwin Entertainment Centre

Performing Lines Ltd

Northern Territory Arts Council

Northern Territory Government

Brown's Mart

Santos

Festivals Australia

MIX 104.9 FM

QANTAS

ABC Radio Darwin

Channel 9 (NT)

Tracks Dance Company Inc

Malthouse Theatre

The Adelaide Festival of Arts

Playing Australia

Arts NSW

Ausdance NT

  • iMoves, The Studio Theatre, Darwin, NT, 28 August 2010
  • Dancing In The Sand, Festival Park, Darwin, NT, 14 August 2010
  • iMoves, The Lighthouse, Darwin, NT, 17 August 2009
  • iMoves, Star Shell, Darwin, NT, 26 August 2008

Charles Darwin University

Corrugated Iron Youth Arts

Darwin Symphony Orchestra

Oz Opera

Sydney Opera House

The Chooky Dancers

Adelaide Festival Centre

Arts Victoria

  • Don Giovanni, The Playhouse, Darwin, NT, 16 August 2013
  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007
  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Australian Storytelling Guild

Darwin City Council

Darwin Theatre Company

Embassy of the Republic of Indonesia

Mobile States

Playwriting Australia

Topology

Airnorth

Arts House

Arts on Tour New South Wales

Black Lung

Blak Lines

Brisbane Festival

Co-Opera

  • La Boheme, The Amphitheatre, Darwin, NT, 20 August 2010
  • La Traviata, The Amphitheatre, Darwin, NT, 19 July 2008

Come Out Youth Arts Festival

Dead Puppet Society

  • Argus, The Studio Theatre, Darwin, NT, 7 August 2015
  • The Harbinger, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 12 August 2014

Deckchair Theatre

Galaxy

Gary Lang NT Dance Company

Japan Foundation

Knock-em-Down Theatre

Lano and Woodley

  • Lano and Woodley, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2004
  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Liurai Fo'er

OperatuNiTy

  • Iolanthe, Charles Darwin University Theatre, Casuarina, NT, 19 August 2004
  • Trial By Jury, Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT, 14 August 2003

Ozasia Festival

Reckless Circus

Red Dust Theatre

Stealth Agency

Strut 'n' Fret Production House

The Australian Darwin Cantonese Opera Association

The Darwin Chorale

The Kransky Sisters

The Neo

Adelaide Bank Charitable Foundation

Adelaide City Council

Alice Springs Beanie Festival

Aphids

  • Fun Run, Raintree Park, Smith Street Mall, Darwin, NT, 19 August 2011

Arts Access Darwin

  • Afloat, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 29 August 2009

Arts Projects Australia

Arts Queensland

Arts SA

  • La Boheme, The Amphitheatre, Darwin, NT, 20 August 2010

Arts WA

Asia Pacific Cultural Village

Asphyxia

Attic Erratic

  • Choir Girl, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 16 August 2013

Australia - Indonesia Institute

Australia Post

  • La Boheme, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 26 August 2004

Australian Ballet Dancers Company

Australian Centre for Indigenous Knowledge and Education

Australian Shakespeare Company

Australian Theatre for Young People (ATYP)

  • Sugarland, Old Town Hall Ruins, Darwin, NT, 19 August 2014

Bagot Festival

Bangarra Dance Theatre

Barking Gecko Theatre Company

Bell Shakespeare Company

Briefs

CarriageWorks

Catherine Wheels Productions

Chunky Move Dance Company

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Cicada Collective

Circus Oz

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Circus Oz Band

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Collectif 12

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

ConocoPhillips

  • Wanga Mirak, Bicentennial Park, Darwin, NT, 30 August 2009

Criminal Lawyers Association NT

Critical Stages

Culture Ireland

Dance Satellite

  • Cypher, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 16 August 2014

Darwin Dance Collective

  • iMoves, The Studio Theatre, Darwin, NT, 28 August 2010

Darwin Visual Arts Association

Darwin Waterfront

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Darwin Youth Choir

  • Choir Girl, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 16 August 2013

Drum Drum

Dulsori

  • Binari, Star Shell, Darwin, NT, 18 August 2008

Dusty Feet Dance Collective

  • iMoves, The Studio Theatre, Darwin, NT, 28 August 2010

Ekosdance Company

Erth Visual and Physical Inc

Folsom Prison Productions

Full Tilt

Grey Panthers

Gumbo Theatre Group

  • DasSHOKU SHAKE!, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 20 August 2013

IHOS Opera

Ilbijerri Aboriginal and Torres Strait Islander Theatre Coop

Janet Holmes & Court

Judith Wright Centre of Contemporary Arts

Junction Arts Festival

  • Cypher, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 16 August 2014

Just Us Theatre Ensemble

JUTE Theatre

Katherine Town Council

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014

La Soiree Australia

  • La Soiree, The Studio Theatre, Darwin, NT, 15 August 2013

Lab Kelpie

Laughing Stock Productions

Macquarie University

Macquarie University Library

Malaysia Airlines

Maningrida

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

Marrugeku Company

Message Sticks Festival

Metro Arts

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Mr Delvin Pinkus and the New Time Radio Orchestra

Nan Jombang Dance Company

  • Nan Jombang, The Studio Theatre, Darwin, NT, 25 August 2010

Narbalek Band

No Strings Attached Theatre of Disability

NORPA

Numbercrunch

One Step At A Time Like This

  • En Route, Darwin, Darwin, NT, 12 August 2010

Opera Australia

Orkestra of the Underground

  • The Arrival, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 23 August 2013

Papermoon Puppet Theatre

  • Mwathirika, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 17 August 2013

Paul Lucas Productions

Performing Lines WA

Perth Theatre Company

Playking Foundation

Polytoxic Dance Company

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Ponydance

Post

Raw Metal

  • Metalworx, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2003

Red Stitch Actors Theatre

Rimini Protokoll

Sadari Theatre Company

Sanity Productions

Satu Balan Theatre Company

Shaun Parker & Company

Skycity

Smart Casual

Snuff Puppets

Stalker Theatre Company

Strange Fruit

Sunameke

  • Dear Aunty, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 22 August 2009

Sydney Dance Company

  • We Unfold, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 11 August 2011

Sydney Theatre Company

Tandanya National Aboriginal Cultural Institute

Ten Days on the Island Limited

Thang Long Water Puppet Theatre of Hanoi

The Arts Centre

The Australian Ballet

The Axis Of Awesome

The Baker Brothers

The Dancers Company

The Gyuto Monks of Tibet

The Little Ones Theatre Collective

The Northern Territory Writers' Centre

The Sidney Myer Fund

The Suitcase Royale

The Tiger Lillies

The Wau Wau Sisters

Theatre 4A

Theatre To The Edge

Tiwi Strong Women's Group

Toga Group

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Token Events

  • Storybook, The Studio Theatre, Darwin, NT, 29 August 2008

Torres Strait Island Performers

Tropic Sun

United States Consulate General Melbourne

Version 1.0

Vietnamese Water Puppets

Weeping Spoon Productions

Wesfarmers Arts

Whaling Firm

Windmill Performing Arts

Yana Alana

Yogyakarta Artists

Yothu Yindi

Brown's Mart Theatre, Darwin, NT

The Lighthouse, Darwin, NT

The Playhouse, Darwin, NT

The Studio Theatre, Darwin, NT

Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT

Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT

The Amphitheatre, Darwin, NT

Star Shell, Darwin, NT

Festival Park, Darwin, NT

Bicentennial Park, Darwin, NT

Darwin, Darwin, NT

Happy Yess, Darwin, NT

The Botanic Gardens Theatre, Darwin, NT

Wesleyan Church, Darwin, NT

Cycad Garden (George's Green), Darwin, NT

Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT

Heritage Lawn, Darwin, NT

Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT

Albury Entertainment Centre, Albury, NSW

Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT

Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT

Australia, [Unknown]

Bagot Community, Ludmilla, NT

Bathurst Memorial Entertainment Centre, Bathurst, NSW

Building Blue 1, Darwin, NT

Burrinja, Upwey, VIC

Casuarina Library, Casuarina, NT

Centre Of Contemporary Arts, Cairns, QLD

Chaffey Theatre, Renmark, SA

Char Restaurant, Darwin, NT

Charles Darwin University Theatre, Casuarina, NT

Christ Church Cathedral, Darwin, NT

Civic Centre, Katherine, NT

Cullen Bay, Cullen Bay, NT

Darwin Bowls Club, Fannie Bay, NT

Frankston Arts Centre, Frankston, VIC

Frog Hollow Centre for the Arts, Darwin, NT

Frog Hollow Park, Darwin, NT

Gardens Park Golf Links, The Gardens, NT

Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT

H Hotel, Darwin, NT

Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA

Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW

Kingston Arts Centre, Moorabbin, VIC

Logan Entertainment Centre, Logan Central, QLD

Lot 7646, Darwin, NT

Mackay Entertainment Centre, Mackay, QLD

Mandorah Beachfront Hotel, Rapid Creek, NT

Mandurah Performing Arts Centre, Mandurah, WA

Manning Entertainment Centre, Taree, NSW

Memo Theatre, Healesville, VIC

Merlyn Theatre, Southbank, VIC

Middleback Theatre, Whyalla, SA

Museum and Art Gallery Theatre, Darwin, NT

Nambour Civic Centre, Nambour, QLD

Nautilus Theatre, Port Lincoln, SA

NORPA, Lismore, NSW

NT Library, Darwin, NT

Old Town Hall Ruins, Darwin, NT

Orange Civic Theatre, Orange, NSW

Performance Space, Fortitude Valley, QLD

Plenty Ranges Arts and Convention Centre, South Morang, VIC

Portland Arts Centre, Portland, VIC

Queensland Performing Arts Centre (QPAC), South Bank, QLD

Raintree Park, Smith Street Mall, Darwin, NT

Riverside Theatres, Parramatta, NSW

Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA

Tandanya Theatre, Adelaide, SA

The Amphitheatre, Adelaide, SA

The Aviation Institute, Darwin, NT

The Casino Lawns, Darwin, NT

The Esplanade, Darwin, NT

The Museum Theatrette, Darwin, NT

The Queen's Theatre, Adelaide, SA

The Space, Adelaide, SA

The Velodrome, Darwin, NT

Throb Nightclub, Darwin, NT

Tree Of Knowledge, Darwin, NT

Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW

Wellington Entertainment Centre, Sale, VIC

West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC

Kamahi King - Performer

Jason De Santis - Performer, Playwright, Writer

Natasha Wanganeen - Performer

Eamon Flack - Director

Bryan Woltjen - Puppet Designer

Jaxon de Santis - Performer

Sam Routledge - Puppetry Consultant

Jeffrey Simon - Composer

Richard Vabre - Lighting Designer

Djakapurra Munyarryun - Performer, Singer, Storyteller, Creative Director

Frances Djulibing - Performer

Mic Gruchy - Visual Director, Video Designer

Rarriwuy Hick - Performer

David McMicken - Choreographer, Director

Tim Newth - Designer, Assistant Director, Director

David Page - Sound Designer, Composer, Director

Trudy Dalgleish - Lighting Designer

Gail Evans - Performer, Actor, Assistant Director, Writer

Scott Otto Anderson - Video Designer

Gerald Dhamarrandji - Performer

Lionel Dhulmanawuy - Performer

Anthony Djamangi - Performer

Aaron Djimilkinya - Performer

Djali Donald Ganambarr - Performer

Wakara Gondarra - Performer

Nathan Guymangura - Performer

Basil Hogios - Sound Designer

Nigel Jamieson - Director, Designer, Writer

Daren Matan - Performer

Mathew McCall - Costume Designer

Nick Power - Choreographer, Assistant Choreographer, MC

Julia Quinn - Choreographer, Performer

Gavin Robins - Assistant Choreographer

Alana Valentine - Playwright

Alex Ben-Mayor - Producer, Playwright

Mary Anne Butler - Actor, Writer, Playwright

Jessica Devereux - Choreographer

Anne Gibb - Costume Designer

Michael Kantor - Director, Creator, Set Designer

  • Blak Cabaret, The Lighthouse, Darwin, NT, 11 August 2015
  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Colin Lane - Comedian, Devisor, Actor

Tom E. Lewis - Performer, Creator

Josh Mu - Choreographer, Dancer, Performer

Luiz Pampolha - Lighting Designer

Giacomo Puccini - Composer

William Shakespeare - Playwright

Bart Willoughby - Performer, Musician

  • Blak Cabaret, The Lighthouse, Darwin, NT, 11 August 2015
  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Yoris Wilson - Performer, Actor

Elizabeth Adams - Translator

Jada Alberts - Performer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

John Babbage - Performer, Composer

Jimi Bani - Performer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Liam Barton - Performer

John Bell - Director

Kelly Beneforti - Performer

Malcolm Blaylock - Director

Jane Bodie - Dramaturg

Selwyn Burns - Musician

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Venaska Cheliah - Performer, Dancer

Zoe Coombs Marr - Writer, Performer, Devisor

Amiel Courtin-Wilson - Video Artist

Matthew Cunliffe - Composer

Etson Da Costa Caminha - Performer

Gareth Davies - Performer

Melchior Dias Fernandes - Performer

Wesley Enoch - Director

Erwin Fenis - Choreographer, Performer

  • iMoves, Star Shell, Darwin, NT, 26 August 2008
  • You Dance Funny, Gardens Park Golf Links, The Gardens, NT, August 2007

Natasha Gadd - Filmmaker

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Alex Galeazzi - Director

  • Crow, Wesleyan Church, Darwin, NT, 23 August 2009
  • The First Astromers, Museum and Art Gallery Theatre, Darwin, NT, August 2009

William Schwenck Gilbert - Librettist

  • Iolanthe, Charles Darwin University Theatre, Casuarina, NT, 19 August 2004
  • Trial By Jury, Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT, 14 August 2003

Osme Goncalves - Performer

Audrey Gorring - Performer

Rhys Graham - Filmmaker

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Iain Grandage - Musical Advisor

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Julia Gray - Choreographer, Performer

  • iMoves, Star Shell, Darwin, NT, 26 August 2008
  • You Dance Funny, Gardens Park Golf Links, The Gardens, NT, August 2007

Jida Gulpilil - Musician

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Kuni Hashimoto - Performer

Crena Hemmings - Performer

Thomas Henning - Performer

Damion Hunter - Performer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Nazeem Hussain - Comedian

Paul Jackson - Lighting Designer, Set Designer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Carolyn Johns - Performer

Christine Johnston - Performer

Mayu Kanamori - Writer, Creator

Agivedo Laka - Performer

Gary Lang - Choreographer

Ruby Langton-Batty - Costume Designer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Annie Lee - Performer

Gary Lee - Creator

Kin Leong - Writer, Performer

Nora Lewis - Choir Master/Mistress, Composer

  • Choir Girl, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 16 August 2013
  • Northern Voices, The Amphitheatre, Darwin, NT, 13 August 2011

Murray Lui - Filmmaker

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Erica McCalman - Stage Manager

David Miller - Set Designer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Julia Morris - Comedian

Terumi Narushima - Composer, Sound Designer, Musician

Emily O'Brien - Production Manager

Marion Potts - Dramaturg

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Bong Ramilo - Creator

Bec Reid - Producer, Researcher

  • 100% Darwin, The Amphitheatre, Darwin, NT, 9 August 2014
  • Fun Run, Raintree Park, Smith Street Mall, Darwin, NT, 19 August 2011

Melodie Reynolds-Diarra - Director

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

John Rogers - Musical Director, Musical Arranger

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Govin Ruben - Lighting Designer

Kelly Ryall - Sound Designer

  • The Shadow King, Godinymayin Yijard Rivers Arts and Culture , Katherine East, NT, 26 August 2014
  • The Shadow King, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 19 August 2014

Annette Shun Wah - Producer

Shirley Somers - Dancer, Performer

Yuji Sone - Dramaturg

Arthur Seymour Sullivan - Composer

  • Iolanthe, Charles Darwin University Theatre, Casuarina, NT, 19 August 2004
  • Trial By Jury, Supreme Court of the Northern Territory, Darwin, NT, 14 August 2003

Sandra Thibodeaux - Writer, Playwright

Joshua Thomson - Devisor, Performer, Dancer

  • Blokes, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 23 August 2014
  • Happy as Larry, The Playhouse, Darwin, NT, 22 August 2013

Katherine Thomson - Director, Writer

Yumi Umiumare - Creator, Performer

Vaczadenjo Wharton Thomas - Performer

Ciella Williams - Performer

Frank Wood - Comedian, Devisor

  • Lano and Woodley, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2004
  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Thomas Wright - Director, Designer

Arisa Yura - Performer

Jonathan Abernethy - Actor

Lee Abrahamsen - Singer

Matthew Adey - Set Designer, Lighting Designer

Yana Alana - Performance Artist

Alexandra Aldrich - Actor

Mitchell Aldridge - Dancer

Judith Allen - Performer

Bryony Anderson - Performer

Wil Anderson - Comedian

  • BeWILdered, The Playhouse, Darwin, NT, 23 August 2008

Auriel Andrew - Performer

Silvana Angelakis - Designer

Kathryn Ash - Writer

Nikki Ashby - Performer

Roy Ashley - Performer

Trevor Ashley - Performer

Koen Augustijnen - Director

Gabriella Austin - Performer

Lucy Aylett - Performer

Kristy Ayre - Dancer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Betty Ballinger - Performer

Guy Bannister - Technician

Apoorva Baranitharan - Performer

Barby Barclay - Performer

Andrew Barker - Producer

Emily Barrie - Designer

Craig Barry - Dancer

Donald Bate - Trombonist

Vanessa Bates - Playwright

Chris Bendall - Director

Alex Bennett - Technician

Casey Bennetto - Writer

John Betjeman - Poet

Michael Betts - Set Designer

Mal Beveridge - Musician

Lucy Birkinshaw - Lighting Designer

Timothy Bishop - Dancer

Sara Black - Dancer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Wayne Blair - Writer

  • Sugarland, Old Town Hall Ruins, Darwin, NT, 19 August 2014

Joel Blanco - Dancer

Zoe Boesen - Actor

Rafael Bonachela - Choreographer

  • We Unfold, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 11 August 2011

Jhuny-Boy Borja - Dancer

Ezio Bosso - Composer

  • We Unfold, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 11 August 2011

Tessa Bremner - Director

Wiggy Brennan - Costume Designer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Elvio Brianese - Design Consultant

Deline Briscoe - Performer

Clare Britton - Performer

  • The Tent, Lot 7646, Darwin, NT, 19 August 2010

Lyall Brooks - Actor

Deborah Brown - Dancer

James Brown - Sound Designer

Kay Brown - Performer

Madeleine Brown - Dancer

Adie Bruce - Performer

Stephen Burton - Director

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Darryl Butler - Performer

Sarah Calver - Assistant Choreographer

Sue Camilleri - Publicist

Lisa Cannizzaro - Singer

Stephen Carleton - Writer

David Carlin - Director

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Michael Carr - Production Manager

Dan Carter - Conductor

Jose Casimiro - Performer

Troy Cassar-Daley - Performer

Emma Castelli - Actor

Jana Castillo - Dancer

- CatKid - Disc Jockey

  • Metalworx, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2003

Elle Chandler - Performer

Angela Chaplin - Writer

Bette Chapman - Performer

Jack Charles - Actor

Brian Chatterton - Musical Director

Ronny Chieng - Comedian

Adrienne Chisholm - Designer

Sean Choolburra - Comedian

Val Clark - Performer

Jon Clarke - Performer

Alicia Clements - Designer

Zanette Clements - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Lorrae Coffin - Performer

Tim Coldwell - Artistic Director, Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Tim Cole - Sound Designer

Phil Collings - Musician

Sarah Collins - Actor

  • Choir Girl, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 16 August 2013

Giema Contini - Performer

Mic Conway - Actor

  • Mic Conway, The Lighthouse, Darwin, NT, 22 August 2009

Adam Cook - Director

  • La Boheme, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 26 August 2004

Rachael Coopes - Writer

  • Sugarland, Old Town Hall Ruins, Darwin, NT, 19 August 2014

Fraser Corfield - Artistic Director

  • Sugarland, Old Town Hall Ruins, Darwin, NT, 19 August 2014

Matthew Cornell - Devisor, Performer

  • Blokes, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 23 August 2014

Ralph Cotterill - Actor

Jack Courtney - Comedian

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Emil Coutts-Kidd - Performer

Matt Cox - Lighting Designer

Tahnee Cvirn - Performer

Giovina D'Angelo - Costume Designer

Imanuel Dado - Performer

Lucy Dann - Unknown

Beryl Darben - Performer

Anni Davey - Director

Roger David - Guitarist

Catherine Davies - Actor

Benny Davis - Musician

Jessica Dean - Actor

Tom Dent - Actor

Toby Derrick - Dancer

Sebastian Dickins - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Ernie Dingo - Performer

Marcus Dixon - Graphic Designer

  • iMoves, Star Shell, Darwin, NT, 26 August 2008

Emma Donovan - Performer

Paula Dowse - Puppeteer

Isaac Drandich - Performer, Creator

Bronwyn Dunston - Production Manager

Anthony Duwun Lee - Performer

Paul Dwyer - Actor, Writer

Kutcha Edwards - Performer

Danny Egger - Performer

  • The Tent, Lot 7646, Darwin, NT, 19 August 2010

Whitney Eglington - Lighting Designer, Technical Director

Peter England - Set Designer

Ernst Ens - Singer

Rob Evans - Writer

Lisa Fa'alafi - Director

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Natano Faanana - Collaborator

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Eden Falk - Performer, Devisor

Adam Fawcett - Producer

Suzanne Fermanis - Publicist

Richard Fidler - Performer

George Filev - Director

Carol Fitzgibbon - Comedian

  • Bruiser, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 23 August 2003

Mikhail Fokine - Choreographer

Pete Foley - Animator

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Conor Fox - Performer

Steve Francis - Composer

Laurel Frank - Costume Designer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Heath Franklin - Comedian

Wayne Freer - Musical Director

Kevin Fregon - Production Manager

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Lauren French - Dancer

Ben Frost - Composer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Conor Full - Performer

Vince Fusco - Singer

Luke Gabbedy - Actor

Hannah Gadsby - Comedian

  • Donkey, The Lighthouse, Darwin, NT, 15 August 2015

David Gadsden - Lighting Designer

Brigid Gallacher - Actor

Adam Gardnir - Designer

Gina Gascoigne - Lighting Designer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Pru Gell - Director

Richard Gill - Orchestrator, Conductor

  • La Boheme, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 26 August 2004

Max Gillies - Performer

Darren Gilshenan - Performer

Bruce Gladwin - Director

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Margaret Glowacki - Performer

Louise Goh - Composer, Accompanist

Carlo Goldoni - Playwright

Russell Goldsmith - Composer, Sound Designer

Kevin Gould - Performer

Michael Gow - Director, Adaptor

Corinne Grant - Comedian

Yola Gray - Performer

Chloe Greaves - Designer

Christopher Green - Performer, Creator

Andrew Greene - Orchestrator

Gabrielle Griffin - Director

Mish Grigor - Performer, Devisor

Ashley Groenen - Stage Manager

Britt Guy - Producer

  • Cypher, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 16 August 2014

Jennifer Hagan - Actor

Nami Hall - Performer

Tom Hamilton - Actor

John Hammat - Sound Operator/Engineer

Christopher Hampton - Playwright

Tan Wei Han - Singer

Ellen Hankin - Performer

Timothy Harbour - Choreographer

Kathleen Harding - Performer

Bill Yidumduma Harney - Actor

Anne Harris - Writer

Lynette Harris - Singer

Noni Harrison - Costume Designer

Daniel Hartney - Performer

Jan Hastings - Performer

Helgard Haug - Director, Creator

Stephanie Heazlewood - Dancer

Jennifer Hector - Designer, Technical Director, Lighting Designer

Sally Hederics - Performer

Peta Heffernan - Design Consultant

Peter Helliar - Comedian

James Henry - Musician

Rebecca Hilder - Soprano

Jy Hildred - Performer

Chris Hillier - Actor

Tom Holloway - Playwright

Claire Hooper - Comedian

  • Storybook, The Studio Theatre, Darwin, NT, 29 August 2008

Dominie Hooper - Designer

Reuben Hopkins - Lighting Designer

Mark Howett - Lighting Designer

Adrian Huge - Performer

Ruby Hunter - Performer

Kathleen Iron - Performer

Jennifer Irwin - Costume Designer

Kim Jackson - Actor

Martyn Jacques - Performer, Composer

Linda Jaivin - Writer

Jason James - Lighting Designer

Kathryn Jamieson - Performer

Martin Jarvis - Conductor

Darian Johns - Singer

Fletcher Jones - Performer

Flavio Jong - Dancer

Alex Jordan - Choreographer

  • iMoves, The Studio Theatre, Darwin, NT, 28 August 2010

Sunameke Jordan - Choreographer

  • iMoves, The Studio Theatre, Darwin, NT, 28 August 2010

Stefan Kaegi - Creator

Mayu Kanamari - Photographer

Sean Kavanagh - Actor

Geoff Kelso - Performer, Creator

Robert Kemp - Designer

Simon Kenway - Conductor

  • La Boheme, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 26 August 2004

Elka Kerkhofs - Technician

Ainsley Kerr - Stage Manager

Chantal Kerr - Dancer

Suzanne Kersten - Creator

  • En Route, Darwin, Darwin, NT, 12 August 2010

Wati Kerta - Dancer

Phillip Koenig - Performer

Clair Korobacz - Creator

  • En Route, Darwin, Darwin, NT, 12 August 2010

Constantine Koukias - Musical Director

Daniel Krass - Composer

Elma Kris - Dancer

Vicki Kromer - Tour Manager

Jake Kunde - Dancer

Anokai Lancaster - Dancer

Andy Lay - Dancer

Celeste Lazarenko - Actor

Bilawara Lee - Performer

Anthony Legge - Translator

Paula Levis - Costume Designer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Chris Lewis - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

David Lichine - Choreographer

Renee Lichtenberger - Performer

Aaron Lim - Dancer

Michael Ling - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Dylan Lloyd - Sound Operator/Engineer

Rosie Lockhart - Actor

Sam Longley - Performer, Creator

Byron Low - Performer

Barbara Lowing - Performer

Joe Lui - Composer, Lighting Designer

Duncan Luke - Actor

Taylor Mac - Creator, Performer

Kym Mackenzie - Actor

Nigel MacLean - Musician, Musical Director

Gus Macmillan - Sound Designer, Composer

Lulu Madill - Performer

Scott Maidment - Director

  • Metalworx, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 24 August 2003

Skye Manley - Performer

Colette Mann - Actor

Mark Marcelis - Graphic Designer

Banduk Marika - Performer, Singer, Storyteller, Creative Director

Mand Markey - Costume Designer

Elaine Marlow - Performer

Matthew Marshall - Lighting Designer

John Matkovic - Set Designer

Anito Matos - Actor

Nerida Matthaei - Dancer

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Rachael Maza Long - Director

Mascha Mazur - Designer

Kavisha Mazzella - Composer, Writer, Actor

Kerry-Ella McAullay - Actor

Anna McCarthy - Actor

Roxanne McDonald - Actor

Janice McEwen - Set and/or Property Maker

Amanda McGregor - Actor

Julie McInnes - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Cath McKay - Actor

Sarah McKenzie - Stage Manager

Neil McKnight - Lighting Operator

Kate McLennan - Performer

Douglas McRae - Singer

Tristan Meecham - Performer

  • Fun Run, Raintree Park, Smith Street Mall, Darwin, NT, 19 August 2011

Ery Mefri - Choreographer

  • Nan Jombang, The Studio Theatre, Darwin, NT, 25 August 2010

Meow Meow - Performer

Joseph Mercurio - Lighting Designer

Julian Meyrick - Director

Merrilee Mills - Musical Advisor

Peggy Misi - Dancer

Malcolm Mitchard - Sound Operator/Engineer

Paul Moir - Creator

  • En Route, Darwin, Darwin, NT, 12 August 2010

Libby Montilla - Dancer

Ian Moorhead - Sound Designer, Composer

Dylan Moran - Comedian

Genevieve Morris - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Shellie Morris - Performer, Writer

Anna Mortley - Choreographer, Dancer

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

David Morton - Writer, Director, Puppet Designer, Production Designer

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

Eddie Muliaumaseali'i - Actor

Aidan Munn - Movement Director

Damien Murray - Performer

Simon Myers - Producer

Lee Naimo - Actor

Frank Nannup - Performer, Creator

Sophia Ndaba - Dancer

Betty Newton - Dresser

Juke Newton - Performer

Ryan Newton - Performer

Stephen Nicolazzo - Director

Daniel Nixon - Composer, Sound Designer

Joanna Noonan - Choreographer

  • Endurance, The Velodrome, Darwin, NT, 12 August 2009

Karma Nordqvis - Singer

Karen Norris - Lighting Designer

Ray Norris - Actor

Louis Nowra - Playwright

  • Crow, Wesleyan Church, Darwin, NT, 23 August 2009

Fiona O'Loughlin - Comedian

Kim O'Sullivan - Visual Artist

  • The Arrival, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 23 August 2013

Gideon Obarzanek - Devisor, Choreographer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Tim Ohl - Dancer

Stephen Page - Choreographer, Artistic Director

Bev Paget - Performer

Nicholas Paine - Producer

Marnie Palomares - Dancer

Simon Pampena - Actor

Thomas Papathanassiou - Devisor, Performer, Writer

Tim Parish - Video Artist

Shaun Parker - Choreographer

Kelly Parry - Director

Bonnie Paskas - Dancer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Caleb Japanangka Patrick - Dancer

Trevor Patrick - Choreographer

Tessa Pauling - Actor

Amanda-Lyn Pearson - Choreographer

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Kelton Pell - Creator, Performer

Lois Penman - Performer, Dancer

Tex Perkins - Performer

Marius Petipa - Choreographer

Danny Pettingill - Lighting Designer

Anne Phelan - Actor

Kurt Phelan - Choreographer

Dalisa Pigram - Dancer, Creator

Laura Pike - Actor

Cidalia Pires - Actor

Natasha Pizzica - Producer

Carl Polke - Circus Style Performer, Musical Director

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Rheannan Port - Dancer

Rebecca Poulter - Production Manager

Ben Prendergast - Actor

Jack Prest - Sound Designer

  • The Tent, Lot 7646, Darwin, NT, 19 August 2010

Matt Prest - Performer

  • The Tent, Lot 7646, Darwin, NT, 19 August 2010

Susan Prince - Actor

Desak Putu Warti - Choreographer

David Quirk - Comedian

Marco Quiroz - Actor

Greta Quong - Performer

Aamer Rahman - Comedian

Christopher Raja - Playwright

Natasha Raja - Playwright

Kyle Ramboyong - Performer

Lewis Rankin - Dancer

Jordan Raskopoulos - Actor

Kristi Renfrey - Dancer

Ania Reynolds - Sound Designer

Heather Richards - Front of House

Julian Rickert - Creator, Realisation

  • En Route, Darwin, Darwin, NT, 12 August 2010

Louise Rieck - Costume Co-ordinator

John Rigas - Performer

Desley Roberts - Dancer

Sam Roberts-Smith - Actor

Gill Robertson - Director

Tara Robertson - Choreographer

  • iMoves, Star Shell, Darwin, NT, 26 August 2008

Ben Rogan - Performer

John Romeril - Writer

Natalie Rose - Performer, Devisor

P. J. Rose - Producer

Ryan Rowland - Actor

Emily Ryan - Performer

Matthew Ryan - Writer, Director

Sidney Saltner - Dancer

Richard Samai - Actor

Jeremy Sams - Translator

  • La Boheme, Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT, 26 August 2004

Irene Sarrinikolaou - Soprano

John Saunders - Designer

Matt Scott - Lighting Designer

Shari Sebbens - Performer

Katie Sfetkidis - Tour Manager, Lighting Designer

Eddie Sharp - Performer

  • The Tent, Lot 7646, Darwin, NT, 19 August 2010

Leah Shelton - Director

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Keely Sheppard - Dancer

Gareth Simmonds - Production Manager

Iain Sinclair - Director

Nick Skubij - Actor

Luke Smiles - Composer, Sound Designer

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Nicky Smith - Choreographer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Toni Smith - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Wes Snelling - Performer

Mario Spate - Composer

Kathryn Sproul - Designer

David Spry - Band

Pete Stafford - Circus Style Performer

Greg Stehle - Performer

Simon Stephens - Playwright

Adrian Stout - Performer

Anna Straker - Scenic Artist, Performer

Eko Supriyanto - Choreographer

Joanna Sutton - Actor

Adrian Tamburini - Actor

Jason Tamiru - Producer

Shaun Tan - Writer

  • The Arrival, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 23 August 2013

Marko Taopo - Performer

Jeremy Tatchell - Singer

Jennie Tate - Designer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Eugyeene Teh - Costume Designer, Set Designer

Sergio Tell - Director

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Patrick Thaiday - Dancer

Phillip Thompson - Creator, Performer

Eden Thomsen - Director

  • Afloat, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 29 August 2009

Rachael Tidd - Actor

Joel Tito - Performer

Janet Todd - Actor

Steve Toulmin - Sound Designer

Noel Tovey - Creator

Sani Townson - Dancer

Asher Treleaven - Comedian

  • Bad Dandy, Brown's Mart Theatre, Darwin, NT, 9 August 2013

Adrienne Truscott - Comedian, Actor

Samuel Tupou - Visual Artist

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Damien Turbin - Actor

Jo Turner - Director

Bree Van Reyk - Composer

Giuseppe Verdi - Composer

Gnarnayarrahe Inmurry Waitairie - Performer

Nick Wales - Musical Director, Composer

Ben Walsh - Musician, Composer

  • The Arrival, Darwin Amphitheatre (George's Green), Darwin, NT, 23 August 2013

Sarah Ward - Writer, Composer

Katy Warner - Playwright, Director

Jason Wasley - Performer

Eric Watt - Video Designer

  • Crossings, Amphitheatre, Museum and Art Gallery of the NT, Fannie Bay, NT, 28 August 2003

Tim Watts - Creator, Actor

Frieder Weiss - Designer, Devisor

  • Glow, The Studio Theatre, Darwin, NT, 26 August 2007

Daniel Wetzel - Director, Creator

Avan Whaite - Performer

Katherine Wiles - Actor

Nicci Wilks - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Jacquie Williams - Performer

Elisa Wilson - Performer

Mark Winmill - Collaborator

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013

Ben Wishart - Actor

Tessa Leigh Wolffenbuttel Pitt - Costume Designer

Peter Worland - Audiovisual Sequencer

Scott Wright - Performer

Kate Wyvill - Playwright

Matthew Yates - Circus Style Performer

  • Circus Oz, The Esplanade, Darwin, NT, 9 August 1997

Samantha Young - Playwright

Ursula Yovich - Actor

Alirio Zavarce - Actor, Writer, Director, Devisor

Liesel Zink - Dancer

  • Trade Winds, Darwin Waterfront Recreation Lagoon, Darwin, NT, 22 August 2013
Works
100% Darwin
Resources
Organisation Identifier 11904