Contributor Philip Channells
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Dancer
Events
  • Off The Record, Carriageworks, Eveleigh, NSW, October 2016
  • Off The Record, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 17 August 2016
  • Off The Record, Australia, [Unknown], 2016
  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013
  • Lithophytes and Epiphytes, Mt Penang Gardens, Kariong, NSW, 14 April 2012
  • Second Skin, Carriageworks, Eveleigh, NSW, 2012
  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011
  • Next of Kin, The Opera Studio, Netley, SA, 12 November 2010
  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Powerful Beat, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Debut 2: the dancers direct, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Dancing Dragons, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Time Travelling, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • The Cracked Pot, Carclew Ballroom, North Adelaide, SA, 22 November 2006
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003
  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

Dancer

  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003
  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

Director

Choreographer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013
  • Lithophytes and Epiphytes, Mt Penang Gardens, Kariong, NSW, 14 April 2012

Artistic Director

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Assistant Director

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011

Devisor

  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

Teacher

Gaelle Mellis - Design Consultant, Designer

Darren Anderson - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Jana Castillo - Performance Artist

Benjamin Cisterne - Lighting Designer

Zoe Coombs Marr - Writer

Tessa Forbes - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Tracy Holden - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Alex Jones - Performance Artist

Alyshia McKinnon - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Powerful Beat, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Time Travelling, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Danielle Micich - Director

Gerard O'Dwyer - Performance Artist

Marnie Palomares - Performance Artist

Chrissie Parrott - Artistic Director, Choreographer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Kingsley Reeve - Sound Designer

Jessyka Watson-Galbraith - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Mim Wheeler - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Nicole Calabrese - Performer

Jessamy Chapman - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Dancing Dragons, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Narelle Codalonga - Dancer

  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Ali Coley - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Powerful Beat, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Jo Dunbar - Performer

David Gadsden - Lighting Designer

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011
  • Next of Kin, The Opera Studio, Netley, SA, 12 November 2010

Ellen Hodgemann - Performer

Benji Hoopman - Performer

Maya Katts - Costume Co-ordinator

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003

Kyra Kimpton - Performer

Kris Lajumin - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Powerful Beat, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Kel Mocilnik - Performer

Dianne Ngoc Nguyen - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Dancing Dragons, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Ashleigh Richardson - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Dancing Dragons, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Deborah Robertson - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003

Jesse Rochow - Performer

Jessica Symons - Performer

Jake Walasek - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009
  • Dancing Dragons, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Phillip Adams - Choreographer

  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003

Kristy Anderson - Production Manager

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Katherine Annear - Teacher, Actor

Kay Armstrong - Creator, Director, Producer, Dancer

  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

Kay Bannister - Actor

Robyn Bett - Researcher

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Phil Blackman - Choreographer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Marie Blackmore - Actor

Samara Brown - Stage Manager

  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

Janina Bruyn - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Sascha Budimski - Sound Designer

Noel Cahill - Actor

Sean Campbell - Costume Designer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Maya Catts - Costume Designer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Tara Coughlan - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Iain Court - Lighting Designer

  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

Aimee Crathers - Visual Artist

Ellenore Davis - Aerialist

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Daniel Daw - Teacher

Ueila de Jesus - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Amethyst DeWilde - Actor, Teacher

Angie Diaz - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Johnno Everson - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Shanna Eyres - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Nicole Fitzsimons - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Katrina Folkwell - Photographer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Korin Gath - Costume Designer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Jianna Georgiou - Director

Kay Gibbons - Actor

Darren Green - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Maitreyah Guenther - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Cat Hope - Musician

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Lorcan Hopper - Director

David Jobling - Actor, Teacher

Lee Johnston - Dancer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003

Hayley Jones - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Alexandra Kaisin - Stage Manager

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Hilary Kleinig - Sound Designer

  • Next of Kin, The Opera Studio, Netley, SA, 12 November 2010

Daniel Koerner - Director

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011

Gemma Kubelka - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

James Kurtze - Visual Artist

Nadia Layton - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Rowan Marchingo - Artistic Director

Emma Margetts - Costume Designer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Ad'm Martin - Actor

Jacob Martin - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Max McAuley - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Glen McGillivray - Dramaturg

  • Leda, Bondi Pavillion Hall, Bondi Beach, NSW, 29 January 2002

John McPake - Actor

Zac Mifsud - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Julia Moody - Vocalist

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Ian Moorhead - Composer

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011

Jonathan Mustard - Musical Director, Composer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Dana Nance - Director

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Mbatha Nguta - Performer, Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Peter Notley - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Andrew Pandos - Director

  • Powerful Beat, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Scott Pyle - Visual Artist

  • Powerful Beat, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Alison Rachel - Actor

Debbie Robertson - Dancer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Anna Ruby - Interpreter

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Margaret Samways - Actor

Jane Shircore - Actor

Maria Sinclair - Actor

Anna Smith - Choreographer

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003

Zahra Smith - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Efterpi Soropos - Designer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Jennifer Stevens - Assistant Stage Manager

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Emma Stokes - Assistant Director

  • Next of Kin, The Opera Studio, Netley, SA, 12 November 2010

Sarah Stuart - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Benjamin Stuart-Carberry - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Mij Tanith - Teacher

Charlie Taplin - Visual Artist

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Narika Thurtell - Performer

  • Colours, Restless Dance Theatre Studio, Adelaide, SA, 2009

Sara Tinning - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Alison Toft - Interpreter, Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Bill Tsimouris - Actor

Selina Turner - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Cassie Warman - Dancer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

Anna Webster - Sound Designer

  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Sue Whiteman - Choreographer

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013

AC Arts

Restless Dance Theatre

Tutti Arts

Dance Integrated Australia

Australia Council for the Arts

CarriageWorks

Force Majeure

Link Dance Company

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Divining, New Theatre, Mount Lawley, WA, 17 June 2003

Restless Youth Ensemble

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011
  • Next of Kin, The Opera Studio, Netley, SA, 12 November 2010

Western Australian Academy of Performing Arts

  • Fallible, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003
  • Thredbo, The Academy Main Theatre, Mt Lawley, WA, 24 September 2003

Accessible Arts

Arts NSW

Ausdance NSW

Come Out Youth Arts Festival

  • Take Me There, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA, 25 March 2011

Feast Festival

Nosotros

Sprung!! Integrated Dance Theatre

  • Dwell, Byron Community and Cultural Centre, Byron Bay, NSW, 28 September 2013
Resources
Identifier 445253