Contributor Naida Chinner
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Choreographer, Dancer, Devisor, Director
Events

Dancer

Choreographer

Director

Performer

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004
  • Freshbait / 3Mar., The Ausdance Studio, Adelaide, SA, 3 March 2002

Creator

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004

Devisor

Ingrid Voorendt - Performer, Choreographer, Dancer, Creator

Solon Ulbrich - Dancer, Performer, Choreographer, Creator

Helen Omand - Creator, Dancer, Choreographer, Devisor, Performer

Tania Tabacchi - Dancer

Simone Avramidis - Director, Dancer

June Barnes - Director

Zoe Barry - Performer, Creator, Sound Designer

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004
  • The Paper Boat, Artspace, Adelaide, SA, 11 July 2003

Kristina Chan - Dancer, Choreographer

Vanessa Ellis - Costume Designer, Dancer

Catherine Gardner - Dancer

Steven Golding - Dancer, Stage Manager

Antony Hamilton - Dancer, Choreographer

Lyn Harris - Actor

Felicia Hick - Choreographer, Performer

Dennis Johnson - Musical Director

Melissa Laing - Performer, Dancer

Katrina Lazaroff - Dancer, Choreographer

Tanja Liedtke - Dancer

Simon Maloney - Visual Director

Natalie Palmer - Dancer

Justine Pearson - Costume Designer, Designer

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004
  • The Paper Boat, Artspace, Adelaide, SA, 11 July 2003

Simi Roche - Director, Production Manager, Producer, Choreographer

Suzanne Siebert - Assistant Stage Manager, Dancer

Martin Smith - Lighting Designer

Jason Sweeney - Performer, Creator, Actor

Anton - Choreographer, Dancer

ISSIMO - Musician, Composer

Felicity Abbott - Production Designer

Athena Aktipis - Choreographer, Dancer

Kelly Alexander - Performer

Alexander Barton - Costume Designer

Craig Bary - Dancer

Narelle Benjamin - Dancer, Choreographer

Cordelia Beresford - Cinematographer, Devisor, Director

Natasha Bone - Dancer

Shannon Bott - Dancer

Ellyanne Bradford - Actor

Victor Bramich - Dancer

Erin Brannigan - Tour Manager

Matt Byrne - Video Designer

Deb Cartwright - Dancer

Shimmer Chernobyl - Dancer

Des Clark - Actor

Geoff Cobham - Lighting Designer

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004

Ben Cohn - Actor

David Corbet - Dancer

Frank Cwiertniak - Actor

Sarah Darwent - Dancer, Choreographer

Mahani Dean - Dancer

Ninian Donald - Dancer

Katrina Driver - Dancer

Jaklin Eliott - Dancer

David Evans - Video Designer

Nicole Fechner - Dancer

Iordanka Gabrovska - Dancer

Joanne Gadsby - Dancer

Anne Gitsham - Dancer

David Green - Lighting Designer

Joanne Green - Dancer

Stephen Griffiths - Sound Designer

Kim Hales-McCarthur - Dancer

William Hall - Actor

Christine Hanson - Writer

Michael Harris - Actor

Malcolm Hayter - Actor

Roz Hervey - Creator

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004

Nicholas Higgins - Lighting Designer

Adam Horton - Dancer

Christopher Hurrell - Dancer

Chris Iley - Lighting Designer

Anne-Marie Kohn - Dancer

John Leathart - Dancer

Tamara Lee - Dancer

Zoe Lewis - Dancer

Lina Limosani - Dancer

Fiona Malone - Dancer

Tammy Marsland - Dancer

Larissa McGowan - Dancer, Choreographer

Jane McKernan - Dancer

Bruce McKinven - Designer

Malcolm McMillan - Dancer

Olivia Millard - Dancer

Sarah Miller - Curator

Matthew Morris - Choreographer

Renato Musolino - Dancer

Ian Muster - Actor

Mike Nanning - Production Designer

Sarah Neville - Choreographer

Nicholas O'Connor - Sound Designer

Jed Palmer - Sound Designer

Brian Parker - Dancer

Antony Partos - Composer

Susan Peacock - Dancer

Amanda Phillips - Choreographer

Astrid Pill - Performer, Creator

  • Babushka, Art Gallery of South Australia, Adelaide, SA, 25 May 2004

Joanna Pollitt - Dancer

Dianne Reid - Choreographer

Sally Richardson - Dancer

David Roche - Director, Choreographer

Meredith Russell - Designer

Robin Schmelzkopf - Actor

Tamesin Scott - Dancer

Nick Setchell - Actor

Peter Sheedy - Choreographer

Delia Silvan - Dancer

Deanna Smart - Actor

Jess Sowerby - Dancer

John Spooner - Projectionist

Fiona Sprott - Playwright

Nicola Starick - Dancer

Georgina Starr - Dancer, Choreographer

Ingrid Steinborner - Performer

Ingrid Stienborner - Choreographer

Lucia Tomecko - Dancer

Joshua Tyler - Dancer

Eli Ulbrich - Dancer

Shigeru Umebayashi - Composer

Roman Vaculik - Dancer

Velalien - Choreographer

Nalina Wait - Dancer

Carol Wellman-Kelly - Dancer

Nicole Wichello - Dancer

Richard Williams - Actor

Fiona Winning - Curator

Sharon Yee - Dancer

Bryan Young - Actor

Adelaide Festival Centre Trust

Adelaide Fringe Festival

Australia Council for the Arts

Australian Dance Theatre

Marie Clark Musical Theatre

Adelaide University Dance Course

Ausdance

Blackbird

Budgie Lung

Champagne Fairs

Come Out Youth Arts Festival

Dancers are Space Eaters

Dennis Johnson's Pit Band

Digital Monkey

Matter

Perth Institute of Contemporary Arts

South Australian Department for Arts and Cultural Heritage

The Government of South Australia

The Performance Space

Identifier 233584