Contributor Betty Williams
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Director, Voice Over Artist, Voice Coach
Events

Voice Coach

Dialect Coach

Director

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979
  • Gotcha!, Room D1, NIDA, Kensington, NSW, 25 October 1978

Branco Gaica - Photographer

Julia Cotton - Choreographer, Movement Director

Keith Bain - Choreographer, Movement Director

William Shakespeare - Playwright

Roma Conway - Musical Director, Composer, Singer, Musical Supervisor, Musical Advisor

Jennifer Hagan - Actor, Director, Adaptor

Tony Knight - Director, Adaptor

Neil Finlayson - Set and/or Property Maker, Lighting Designer, Deputy Stage Manager, Lighting Operator

Andrew Martin - Actor

Aubrey Mellor - Translator, Director

Heather Mitchell - Actor

Garry Scale - Actor

Judith Chaplin - Actor

Graham Harvey - Actor

Noel Hodda - Actor

Jim Kemp - Actor

Mark Little - Actor

Kate McKay - Lighting Designer, Lighting Operator, Stage Manager, Deputy Stage Manager

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Liz Mundell - Assistant Stage Manager, Technician, Sound Designer, Lighting Operator, Lighting Designer

Christine O'Connor - Actor

Andrew Richards - Stage Manager, Set and/or Property Maker, Lighting Designer, Lighting Operator, Deputy Stage Manager, Assistant Stage Manager, Costume Assistant

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • A Handful of Friends, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 21 July 1994
  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Wendy Strehlow - Actor

James Belton - Actor

Peter Browne - Actor

John Clark - Director, Translator

Helen Dallimore - Actor

Nicholas Eadie - Actor

Lynette Haddrick - Actor

Jim Holt - Actor

Christine Jeston - Actor

Travis McMahon - Actor

George Nejtek - Lighting Designer, Set and/or Property Maker, Lighting Operator, Stage Manager, Sound Designer

Gary Samolin - Actor

Gavan Swift - Lighting Designer, Actor, Technician, Assistant Set Designer

Julianne White - Deputy Stage Manager, Wardrobe Master / Mistress, Sound Operator/Engineer

Ian Bliss - Actor

Graeme Brosnan - Stage Manager, Sound Designer, Lighting Operator, Assistant Director

Jacqueline Carden - Sound Designer, Lighting Operator, Assistant Stage Manager, Technician, Stage Manager

Bridie Carter - Actor

Jen Cloher - Actor

Alex Duncan - Properties Master, Set and/or Property Maker, Deputy Stage Manager

Robyn Fincham - Lighting Operator, Set Designer, Stage Manager, Assistant Producer, Actor, Sound Designer

Sara Gaynor - Lighting Operator, Sound Designer, Technician, Stage Manager

Michael Harrop - Actor

Avigail Herman - Musical Director, Musical Arranger, Musical Advisor

Doreen Hogan - Voice Coach

Damion Hunter - Actor

Amelia Longhurst - Actor

Frances Macken - Costume Maker, Deputy Stage Manager, Lighting Operator, Sound Designer

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • The Love of a Good Man, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 22 October 1979
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979
  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979
  • Gotcha!, Room D1, NIDA, Kensington, NSW, 25 October 1978

Charles Mesure - Actor

Bill Mitchell - Actor

Jason Montgomery - Actor

Alex Sideratos - Actor

Ian Steigard - Technician, Lighting Designer, Sound Designer, Deputy Stage Manager

  • The Cherry Orchard, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 March 1995
  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994
  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993

David Terry - Actor

Mark Truebridge - Stage Manager, Assistant Stage Manager, Lighting Designer, Sound Designer

Dan Uliel - Actor

Simon Van Der Stap - Actor

Charlotte Alexander - Actor

Robert Alexander - Actor

Bruce Applebaum - Lighting Designer, Deputy Stage Manager, Assistant Stage Manager

Paula Arundell - Actor

Sarah Aubrey - Actor

Craig Ball - Actor

Josef Ber - Actor

Derrin Brown - Assistant Stage Manager, Deputy Stage Manager, Lighting Operator, Technician, Costume Assistant, Actor

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Rodney Brunsdon - Costume Designer, Set Designer, Designer

  • Crimes of the Heart, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 1 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Kelly Butler - Actor

Sally Cahill - Actor

Michael Campbell - Movement Director

Elena Carapetis - Actor

Kathryn Chalker - Voice Coach

Anton Chekhov - Playwright

  • The Cherry Orchard, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 March 1995
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979

Jason Chong - Actor

Russell Cohen - Actor, Costume Designer, Assistant Set Designer, Designer

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • A Handful of Friends, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 21 July 1994
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Desmond Connellan - Actor

Adam Cook - Director

Zoe Coyle - Actor

Caroline Craig - Actor

Blair Cutting - Actor

Jacqueline Delmege - Actor

Tanya Denny - Actor, Assistant Director

Charles Dickens - Author

Ken Dray - Sound Operator/Engineer, Lighting Designer, Actor

Lorraine Drennan - Properties Master, Wardrobe Master / Mistress

Peter Duncan - Assistant Director, Director

David Edgar - Adaptor

Brett Fellows - Actor

Domenic Galati - Actor

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995
  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Jason Geer - Stage Manager, Deputy Stage Manager, Lighting Designer, Actor

Trevlyn Gilmour - Stage Manager, Deputy Stage Manager

Toni Glynn - Sound Designer, Assistant Stage Manager, Stage Manager, Lighting Designer

Philippa Gowen - Assistant Stage Manager, Sound Designer, Technician, Costume Assistant

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999
  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • The Winter's Tale, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 24 July 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Sophie Heathcote - Actor

Anita Hegh - Actor, Acrobat

Tracey Higginson - Actor

Sacha Horler - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

John Howard - Actor

Sussanne Humphries - Sound Designer, Set and/or Property Maker, Deputy Stage Manager, Lighting Operator

Warren Hussey - Actor

Kirstie Hutton - Actor

Aaron Jeffery - Actor

Andrew Kinch - Deputy Stage Manager, Lighting Designer, Sound Designer

  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Angus King - Actor

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994
  • Translations, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 May 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Robbie Klaesi - Sound Designer, Lighting Operator, Assistant Stage Manager, Head Electrician

Peter Knowles - Musician, Actor

Susan Leith - Actor

Paul Leyden - Actor

Martin Lynes - Actor

Bev MacInnes - Stage Manager

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • The Love of a Good Man, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 22 October 1979
  • The Seagull, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 23 March 1979
  • Gotcha!, Room D1, NIDA, Kensington, NSW, 25 October 1978

Angela Moore - Actor

Michael Morrell - Deputy Stage Manager, Stage Manager, Set and/or Property Maker

Ansuya Nathan - Actor

Sarah Norris - Actor

Jillian O'Dowd - Actor

Karen Pang - Actor

Bob Philippe - Actor

Robert Philippe - Actor

Vince Poletto - Actor

Joanne Priest - Actor

Philip Quast - Circus Style Performer, Actor

Andrew Rodoreda - Actor

Nora Spitzer - Assistant Stage Manager, Lighting Operator, Deputy Stage Manager

Ian Stenlake - Actor

Christine Stephen Daly - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Elissa Stephens - Actor

Anne Tenney - Actor

Lesley Thelander - Properties Master / Mistress, Costume Co-ordinator

Esther van Doornum - Actor

Marcus Verrall - Technician, Sound Designer

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Karen Vickery - Actor, Dramaturg

Benjamin Winspear - Actor

Paul Zebrowski - Actor

Isabelle Anderson - Actor

Gabriel Andrews - Actor

Matthew Andrews - Deputy Stage Manager, Sound Designer, Lighting Designer

Tim Aris - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Beatrice Aston - Actor

Emma Aubin - Designer, Costume Designer, Set Designer

  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Zoe Backes - Technician, Deputy Stage Manager

Jeremy Ball - Actor

Lyndel Barkla - Stage Manager, Deputy Stage Manager, Sound Designer

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996
  • The Wild Duck, NIDA Studio, Kensington, NSW, 2 April 1996

Ana Maria Belo - Actor

Susan Benfer - Costume Co-ordinator

Nicholas Bishop - Actor

Douglas Blaikie - Actor

  • The Front Page, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1998
  • Nicholas Nickleby, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 8 October 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Adrian Bourke - Stage Manager, Lighting Designer, Technician

Scott Bowie - Actor

Damian Bradford - Actor

Caroline Brazier - Actor

Bertolt Brecht - Playwright

Christopher Breckwoldt - Designer

Jeremy Brennan - Composer, Actor

Annie Burbrook - Actor

Deirdre Burges - Costume Designer, Designer

  • The Winter's Tale, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1986
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986
  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Simon Burvill-Holmes - Actor

Gerard Carroll - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Danielle Carter - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Septimus Caton - Actor

Tex Clark - Fight Director

Rachel Cleland - Actor

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995
  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Thomas Clunie - Actor

B. J. Cole - Musician, Actor

Warren Coleman - Actor

Damien Cooper - Sound Designer, Technician, Lighting Operator

Tyler Coppin - Actor

Justin Stewart Cotta - Actor

Ralph Cotterill - Actor

Peter Cousens - Actor

Ruth Cracknell - Actor

Michael Cummings - Musician, Actor

Maree D'Arcy - Actor

David Davies - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Kim de Lury - Actor

Julia de Plater - Musical Director

Nathaniel Dean - Actor

John Derum - Actor

Zoe Dimakis - Actor

Michelle Doake - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

David Downer - Actor

Jodie Dry - Actor

Mary Duchesne - Assistant Director

Alan Dun - Costume Maker, Set and/or Property Maker

Matthew Dyktynski - Actor

Peter England - Designer, Actor

Ronald Falk - Actor

Tristan Fitzerald - Properties Master / Mistress, Set and/or Property Maker

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Nicholas Forster - Actor

Benjamin Franklin - Actor

David Franklin - Actor

Jodie Fried - Designer

John Gaden - Director

Damon Gameau - Actor

Kate Gaul - Assistant Director, Actor

Ryan Gibson - Actor

Georgie Goldstein - Actor

Steve Gooch - Playwright

Louisa Gordon - Sound Designer, Lighting Designer, Technician

  • The Bride of Gospel Place, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1994
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Rachel Gordon - Actor

Daphne Grey - Actor

Ron Hackett - Actor

Ron Haddrick - Actor

Charles Hambling - Actor

Lisa Hamilton - Properties Master / Mistress

Christopher Hampton - Adaptor, Translator

Dominic Hamra - Production Manager

  • Crimes of the Heart, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 1 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Kathryn Hartman - Actor

Catherine Hastings - Stage Manager, Sound Operator/Engineer, Sound Designer

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Amy Haviland - Technician, Costume Assistant

Alexander Hay - Actor

Glenn Hazeldine - Actor

Genevieve Hegney - Actor

Peter Hernfield - Actor

Emma Jackson - Actor

Brian James - Actor

Richard Jeziorny - Properties Master, Wardrobe Master / Mistress

Phillip Keir - Assistant Director

Therese Kirk - Actor

Tanja Kozomara - Deputy Stage Manager, Sound Operator/Engineer, Actor

Rachel Lang - Costume Assistant, Designer, Set Designer

James Laurie - Actor

Matthew Le Nevez - Actor

Wei Han Liao - Deputy Stage Manager, Actor, Lighting Designer, Composer, Stage Manager

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Glenda Linscott - Actor

Tom Long - Actor

Amanda Lovejoy - Costume Maker

Susan Lyons - Actor

Todd MacDonald - Actor

Natasha Marich - Deputy Stage Manager, Sound Designer, Lighting Operator

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Kylie Mascord - Lighting Operator, Assistant Stage Manager, Stage Manager

Scott McGregor - Actor

Kerry McGuire - Actor

Malcolm McKay - Actor, Deputy Stage Manager, Assistant Stage Manager

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995
  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994

Katrina Milosevic - Actor

Kenneth Moraleda - Actor

Ben Mortley - Actor

Rebecca Moulton - Wardrobe Master / Mistress, Costume Co-ordinator

  • Crimes of the Heart, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 1 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Amanda Muggleton - Actor

Millie Mullinar - Stage Manager, Assistant Stage Manager, Lighting Designer

David Nettheim - Actor

Matthew Newton - Actor

  • The Front Page, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1998
  • Nicholas Nickleby, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 8 October 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Christa Nicola - Actor

Dorian Nkono - Actor

Rhonda Nohra - Technician, Designer, Costume Designer

Kirrily Nolan - Actor

Natalia Novikova - Actor

John O'Hare - Director, Artistic Supervisor

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • Translations, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 May 1994
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Morgan O'Neill - Actor

Stephen Oliver - Music and Lyrics

Socratis Otto - Actor

Karen Palmer - Lighting Operator, Deputy Stage Manager

Claire Paradine - Actor

Susan Parks - Deputy Stage Manager, Costume Assistant, Stage Manager

Peter Phelps - Actor

Anna Phillips - Actor

Briony Phillips - Assistant Stage Manager, Deputy Stage Manager, Stage Manager

Genevieve Picot - Actor

Lucas Porter - Assistant Stage Manager, Technician

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • The Winter's Tale, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 24 July 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Rachael Presdee - Technician, Stage Manager, Deputy Stage Manager

Mark Priestley - Actor

Josh Quong Tart - Actor

John Rayment - Lighting Designer

Peter Reeve - Set and/or Property Maker, Actor

Tim Richards - Actor

Daniel Rigney - Actor

Keith Robinson - Actor

David Robson - Actor

Joshua Rosenthal - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Peter Rowley - Actor

Suzanne Roylance - Actor

Terry Ryan - Costume Designer

Traleen Ryan - Properties Master, Properties Master / Mistress

John Schwartz - Actor

Peta Sergeant - Actor

Alexandra Shapievsky - Actor

Martin Sharman - Actor

Glenn Shea - Actor

Amanda Shillabeer - Actor

Belinda Small - Actor

Bebe Southby - Technician, Sound Operator/Engineer, Lighting Operator

George Sparkes - Fight Director

Nathan Spencer - Actor

John Stanton - Actor

Simon Stebbins - Set and/or Property Maker

Andrew Stewart - Lighting Designer, Stage Manager

John Stoddart - Set Designer, Costume Designer

David Storie - Properties Master / Mistress

Bernie Tan - Lighting Designer, Sound Operator/Engineer, Set and/or Property Maker

Ben Tari - Actor

Tony Taylor - Actor

Daniel Tobin - Set Designer, Costume Designer, Designer

  • A Streetcar Named Desire, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 July 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Fritha Truscott - Sound Designer, Deputy Stage Manager, Lighting Operator

Andrea Wallis - Actor

Lisa Webb - Deputy Stage Manager, Sound Designer, Stage Manager

Celia Welch - Lighting Operator, Sound Designer, Deputy Stage Manager

Tessa Wells - Actor

George Whaley - Director

Richard Wherrett - Director

Matthew Whittet - Actor

Ken Wilby - Designer

Liane Wilcher - Set and/or Property Maker, Designer, Costume Designer

Davyd Williams - Properties Master, Assistant Stage Manager

Paul Williams - Actor

Rory Williamson - Actor

Matthew Wingrave - Stage Manager, Sound Designer, Sound Operator/Engineer, Deputy Stage Manager

Sandy Winton - Actor

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Translations, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 May 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Michael Wren - Costume Co-ordinator

Benjamin Wright - Deputy Stage Manager, Sound Designer, Production Manager

Tony Youlden - Lighting Designer

Duncan Young - Actor

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Ian Young-Landel - Stage Manager, Lighting Designer

Carson Andreas - Set Designer, Designer

Troy Armstrong - Designer, Costume Designer

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • The Winter's Tale, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 24 July 1997

Peter Ashman - Technician, Designer

Hugh Baldwin - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Paul Barry - Actor

Leah Bennetts - Wardrobe Master / Mistress

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Daniel Billet - Actor

Rachael Blake - Actor

Genevieve Blanchett - Set Designer, Designer

  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Olivia Bonnici - Actor

Simon Bossell - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Rachael Braine - Actor

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Nicholas Brown - Actor

Gordon Burns - Designer, Set Designer

Paul Caesar - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Lainie Cann - Properties Master / Mistress

Peter Carroll - Actor, Director

Matthew Charleston - Actor

Stella Christianos - Dramaturg

Timothy Clark - Lighting Designer, Stage Manager

Terence Clarke - Director

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Katherine Cogill - Actor

Tim Colclough - Production Manager, Production Coordinator

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Anna Costello - Sound Designer, Assistant Stage Manager

Penelope Crisp - Properties Master / Mistress

Fiona Crombie - Designer

Bree Dahl - Sound Designer, Stage Manager

Clarence Dany - Assistant Director, Dramaturg

Essie Davis - Actor

Michael Denkha - Actor

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Robert Dessaix - Translator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Kevin Donohoe - Actor

Glenn Dulihanty - Sound Designer, Actor

Zana Ebert - Deputy Stage Manager, Sound Designer

Joelene Elliott - Technician, Costume Assistant

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Michael Elliott - Set and/or Property Maker

James Evans - Actor

Natasha Farrow - Actor

Daniel Frederiksen - Actor

Jeremy Garling - Lighting Designer, Sound Designer

Julian Garner - Actor

Nicholas Garsden - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

John Gay - Playwright

Terri Gonzalez - Lighting Designer, Deputy Stage Manager

Katie Goodhind - Assistant Stage Manager, Lighting Designer

  • The Front Page, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1998
  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Ben Graetz - Actor

Vanessa Gray - Actor

Fiona Green - Dramaturg

Jeremy Grogan - Actor

  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993
  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Sean Hall - Actor

Bill Harris - Lighting Designer, Stage Manager

Michael Harrs - Actor

Benhur Helwend - Actor

Julio Himede - Costume Assistant, Technician

Shane Hodges - Production Manager

Fiona Holley - Designer, Costume Designer

Inge Hornstra - Actor

Elaine Hudson - Actor

Mark Hughes - Lighting Designer

Kevin Jackson - Director

Scott Johnson - Actor

Penelope Keenan - Actor

David Keppell - Sound Designer, Deputy Stage Manager

  • The Front Page, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1998
  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Juliette Kingcott - Lighting Operator, Lighting Designer

Peter Kingston - Director

Margot Koudstaal - Technician, Costume Assistant

David Koumans - Actor, Sound Designer

Daniel Lapaine - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Samantha Larsson - Stage Manager, Lighting Designer

Joshua Lawson - Actor

George Leppard - Voice Coach

Sue Lewis - Stage Manager

  • The Winter's Tale, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1986
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

William Liao - Assistant Stage Manager, Composer

  • Henry VI, NIDA Studio, Kensington, NSW, 27 June 1996
  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995

Adam Lowe - Lighting Operator, Deputy Stage Manager

Stuart Lumsden - Actor

Max Lyandvert - Composer, Consultant

Julie Lynch - Properties Master / Mistress, Designer

Anthony Mack - Actor

Mary Macrae - Lighting Designer, Sound Operator/Engineer

Lisa Malouf - Technician, Stage Manager

Fiona Martinelli - Actor

MaryAnne McCormack - Actor

Trevor McCosker - Production Manager

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Spencer McLaren - Actor

Louise McRoberts - Deputy Stage Manager, Lighting Operator

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Peter Merrill - Actor

Cherise Mitchell - Assistant Director

Jane Mitchell - Stage Manager, Sound Designer

Briar Monro - Assistant Director

Jennie Muir - Designer, Properties Master / Mistress

  • Romeo and Juliet, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 25 August 1982
  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Ralph Myers - Set and/or Property Maker, Costume Designer

Henry Nixon - Actor

Delia O'Hara - Lighting Designer

  • The Winter's Tale, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1986
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Damon Ormsby - Properties Master

Wendy Osmond - Costume Designer, Costume Co-ordinator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Nicholas Parsons - Director

Samantha Paxton - Designer, Technician

Lisa Perez - Actor

Suzanne Peri-Chapman - Deputy Stage Manager, Sound Designer

  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Olivia Pigeot - Actor

Myles Pollard - Actor

Susie Porter - Actor

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Penny Price - Stage Manager, Assistant Stage Manager

Catherine Raven - Technician, Designer

  • Romeo and Juliet, NIDA Studio, Kensington, NSW, 26 July 1999
  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Kirsty Reilly - Movement Director

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Kristy Reily - Movement Director

Jeremy Rice - Assistant Director

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Kirstie Rickwood - Technician

Deborah Riley - Technician, Set Designer

Sally Riley - Assistant Director

Viv Rosman - Sound Designer, Deputy Stage Manager

Andrew Sampson - Lighting Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Lisbeth Saxton - Set and/or Property Maker

Toby Schmitz - Actor

Arthur Schnitzler - Playwright

David Scott - Actor

Belinda Sculley - Actor

Celina Sculthorpe - Stage Manager, Deputy Stage Manager

James Shuter - Actor, Stage Manager, Assistant Stage Manager

Martine Simmonds - Wardrobe Master / Mistress

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Skin of Our Teeth, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 18 March 1993

Morgan Smallbone - Assistant Director

Christopher Smith - Designer

Alexandra Souvlis - Lighting Operator, Lighting Designer

Boyd Spradbury - Actor

Kellie-Ann Spry - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992
  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Lyn Standen - Wardrobe Master / Mistress

Lauren Steenholdt - Actor

Christopher Stollery - Actor

  • The Winter's Tale, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1986
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Gary Stonehouse - Assistant Director, Translator

Emma Sutherland - Sound Designer, Stage Manager

Peter Sutherland - Deputy Stage Manager, Sound Designer

Richard Sydenham - Actor

Sheryl Talmage - Sound Designer, Stage Manager

Crispin Taylor - Assistant Director, Director

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Christopher Thomas - Actor

Georgia Thorne - Actor

Adam Tuominen - Actor

Darren Waide - Sound Designer, Deputy Stage Manager, Sound Operator/Engineer

Judith Walker - Set Designer

  • The Winter's Tale, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1986
  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Gabby Walters - Assistant Stage Manager, Stage Manager

Jason Warner - Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Michael Wilkinson - Designer, Costume Designer

Fiona Williams - Stage Manager

Penny Wilson - Costume Designer, Set Designer

Kenny Wong - Deputy Stage Manager, Stage Manager

Sam Worthington - Actor

George Abbott - Writer

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Richard Adler - Music and Lyrics

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Lawrence Aitchison - Actor

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Linda Aitken - Lighting Operator

Edward Albee - Playwright

David Anderburg - Actor

John Anderson - Dramaturg

  • Henry VI, NIDA Studio, Kensington, NSW, 27 June 1996

Melanie Anderson - Sound Designer

Milojka Andjelic - Sound Designer

Anastasios Andreolas - Actor

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Heidi Arena - Actor

Ken Artuso - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Anthony Babicci - Assistant Stage Manager

Lisa Bailey - Actor

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Emma Baily - Lighting Operator

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Helmut Bakaitis - Director

Stephen Bannister - Actor

Paul Barbary - Actor

Gavin Barbey - Costume Designer

Howard Barker - Playwright

Susan Barling - Movement Director

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

John Barton - Playwright

John Batchelor - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Nicholas Bavarelli - Musician

Brendan Behan - Playwright

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

John Bell - Director

Anne Benjamin - Set and/or Property Maker

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Stuart Bennett - Actor

Gunther Berghofer - Actor

Clare Binney - Actor

Matthew Binnie - Lighting Designer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Steve Bisley - Actor

Richard Bissell - Author

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Felix Biviano - Actor

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Andy Biziorek - Assistant Director

Jenn Blake - Technician

Cate Blanchett - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Maggie Blinco - Actor

Marco Bok - Photographer

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Edward Bond - Playwright

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Claire Bourke - Deputy Stage Manager

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Rachel Bourke - Actor

Candy Bowers - Actor

Nerissa Box - Actor

Phillippa Boyce - Actor

Todd Boyce - Actor

Jo Boyer - Lighting Designer

Kynan Brass - Actor

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Adam Breau - Stage Manager

  • Henry VI, NIDA Studio, Kensington, NSW, 27 June 1996

Howard Brenton - Playwright

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994

Jacqueline Brown - Wardrobe Master / Mistress

Mandy Brown - Assistant Stage Manager

Ross Browning - Actor

Helen Buday - Actor

Brandon Burke - Fight Director

Wendy Buswell - Dramaturg

Sophie Buttner - Properties Master / Mistress

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Antoinette Byron - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Jeni Caffin - Actor

Christine Cameron - Actor

Georgia Campbell - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Stuart Campbell - Actor

Chris Canute - Director

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Kim Carpenter - Costume Designer

Mark Carpenter - Lighting Designer

Greg Carter - Assistant Director

Jim Cartwright - Playwright

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Linda Cernigoi - Deputy Stage Manager

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Penny Challen - Actor

Jason Chan - Actor

Simon Chan - Actor, Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Bill Charlton - Actor

Pierre Ambroise Francois Choderlos de Laclos - Author

Julia Christie - Costume Designer

Caryl Churchill - Playwright

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Gillian Clark - Actor

John Clayton - Actor

Joseph Clements - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Brigid Collaery - Sound Designer

Richard Collins - Assistant Director

Peter Cooke - Designer

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995

Melody Cooper - Visual Artist, Visual Director

Jim Cotter - Composer

Richard Cottrell - Director

Joseph Couch - Assistant Director

Adeneen Craigie - Assistant Stage Manager

Jen Cramer - Lighting Designer

Matthew Crosby - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Claire Crowther - Actor

Flora Curran - Movement Director

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993

Desa Cvetkovic - Stage Manager

  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Mellisa Da Silva - Dramaturg

Trudy Dalgleish - Stage Manager

Virginia Das-Neves - Costume Assistant

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Stephen Davey - Deputy Stage Manager

Lindy Davies - Director

Kate Davy - Lighting Designer

Eduardo de Filippo - Playwright

Sarah de Jong - Composer

Kim De Lury - Actor

  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Eduardo de Macedo - Set Designer

Kevin de Zilva - Sound Designer

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Nick Dear - Playwright

Celia Dickinson - Actor

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Deanna Dickover - Actor

Arthur Dicks - Director

Susan Ditter - Sound Operator/Engineer, Assistant Stage Manager

Leonie Dixon - Deputy Stage Manager

Fiona Donovan - Set Designer

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Steve Douglas-Craig - Fight Director

Mervyn Drake - Composer, Actor

Anne Driscoll - Deputy Stage Manager

Grahame Dudley - Composer

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Friedrich Dürrenmatt - Playwright

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Kieran Dwyer - Translator

  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993

Rodney Eagle - Assistant Set Designer

Brendan Ebejer - Actor

Helen Edmundson - Adaptor

Gale Edwards - Director

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Jerome Ehlers - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

George Eliot - Author

Jo Elliot - Sound Designer

Tristan Ellis - Stage Manager

Sabin Epstein - Director

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Gordon Evans - Stage Manager

Peter Evans - Assistant Director

Jon Ewing - Actor

Mark Facey - Actor

Michelle Fallon - Costume Designer

David Fenton - Assistant Director

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Gary Field - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Sue Field - Designer

Michael Filler - Lighting Designer

Rodney Fisher - Director

Glendon Fletcher - Designer

Paul Fraser - Technician

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Michael Frayn - Translator

Brian Friel - Playwright

Colin Friels - Actor

Rebecca Frith - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

David Gallen - Lighting Operator

John Galsworthy - Playwright

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Stephen Gamba - Actor

Andrea Gaskill - Technician

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Pam Gems - Playwright

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Belinda Gibson - Sound Designer

Mary-Anne Gifford - Assistant Director

Stephen Goddard - Technician

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Sofya Gollan - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Justin Green - Actor

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Philip Griffin - Musical Director

Kim Gyngell - Actor

Martelle Hammer - Actor

Steve Hardman - Actor

David Hare - Playwright

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Adrian Harris - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Pieta Harris - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Michael Harrison - Lighting Designer

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Cathy Hart - Assistant Stage Manager

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Julie Haseler - Actor

Ben Hawker - Technician

Andrew Hays - Set Designer

Ken Healey - Dramaturg

  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Patrick Healey - Actor

Ben Hecht - Playwright

  • The Front Page, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1998

Miranda Heckenberg - Designer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Peter Hehir - Actor

Beth Henley - Playwright

Amanda Heppell - Wardrobe Master / Mistress

Fiona Hercus - Dramaturg

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Fiona Heylan - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Brett Hicks-Maitland - Actor

Michael Hill - Assistant Director

Jane Hipsley - Lighting Designer

Allan Hirons - Assistant Stage Manager

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Jennifer Hitchcock - Costume Designer

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Robert Holman - Playwright

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993

Alex Holver - Lighting Designer

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Ros Horin - Director

Clarissa House - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Blaise Howie-Strewe - Actor

Paul Hunter - Wardrobe Master / Mistress

Henrik Ibsen - Playwright

Max Iffland - Coordinator

Andrew Infanti - Costume Co-ordinator

Andrew Ivanov - Deputy Stage Manager

Mishline Jammal - Assistant Director

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Craig Jarman - Wardrobe Master / Mistress

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Graham Jesse - Musical Arranger

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Phillip Jones - Technician

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Kara Juro - Playwright

Stephanie Kamasz - Stage Manager

Leland Kean - Assistant Director

Paul Keane - Actor

Barrie Keeffe - Playwright

  • Gotcha!, Room D1, NIDA, Kensington, NSW, 25 October 1978

Andrew Keegan - Actor

Sharon Kennedy - Actor

  • Gotcha!, Room D1, NIDA, Kensington, NSW, 25 October 1978

Jackie Kerin - Actor

Luke Kerridge - Actor

Susan Kesting - Actor

Guillermo Keys-Arenas - Choreographer

Steve Kidd - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

John King - Set Designer

John King - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Chris Kohn - Dramaturg

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Kimm Kovac - Costume Designer

Justin Kurzel - Designer

Edie Kurzer - Designer

Carlton Lamb - Director

Tyrone Landau - Composer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Daniel Lander - Assistant Stage Manager

Martin Langthorne - Assistant Stage Manager

Alice Lau - Designer

Maxine Le Guier - Stage Manager

Alan David Lee - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Allan Lees - Set Designer

Fergus Leese - Lighting Designer

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Jacinta Legge-Wilkinson - Assistant Director

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Jo Lewis - Set Designer

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Joanne Lewis - Costume Assistant

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

John Lewis - Stage Manager

Kim Lewis - Actor

Lynette Lewis - Actor

Matthew Lilley - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Tom Lingwood - Set Designer

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Andrew Lloyde - Actor

Robin Lovejoy - Director

Craig Lucas - Playwright

Gavin Lunt - Actor

Charles Macarthur - Playwright

  • The Front Page, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 7 October 1998

Georgia Macbeth - Dramaturg

Tony Mack - Actor

Ian Mackenzie-Thurley - Actor, Assistant Director

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Tara Mackie - Wardrobe Master / Mistress

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993

Andrew Mackonis - Deputy Stage Manager

Robert MacLeod - Set and/or Property Maker

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Rachel Magner - Deputy Stage Manager

Frank Marcus - Translator

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995

Katrina Marr - Technician

Aaron Marsden - Costume Designer

Deborah Masters - Actor

Ned Matthews - Assistant Stage Manager

Belinda Maudson - Properties Master / Mistress

Marilyn Maund - Actor

Elizabeth Maywald - Actor

Joy Mboya - Voice Coach

Michael McCall - Actor

Rhys McConnochie - Director

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Terry McDonald - Set and/or Property Maker

Andrea McEwan - Actor

Joel McIlroy - Assistant Director

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Nicola McIntosh - Set Designer

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Amie McKenna - Actor

Campbell McKilligan - Deputy Stage Manager

Bruce McKinven - Set Designer

Greg McLean - Assistant Director

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993

John McTernan - Actor

Lisa McVilly - Costume Designer

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Richard Mellick - Actor

Robert Menzies - Actor

Lorraine Merritt - Voice Coach

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Judith Meschke - Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Catherine Milliken - Composer

Anthony Minghella - Playwright

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Phil Miolin - Actor

Jane Miskovic - Assistant Director

Chris Molyneux - Costume Assistant

Anne Marie Morgan - Lighting Operator

Tara Morice - Actor

Mick Morrell - Set and/or Property Maker

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Christopher Morsley - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Mary Anne Mullens - Dramaturg

  • Other Worlds, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 1 June 1993

Phillip Murphy - Set and/or Property Maker

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Annie Murtagh - Actor

Veronica Neave - Consultant

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

William Neave - Actor

Aarne Neeme - Director

Adrian Norman - Assistant Director

Louis Nowra - Playwright

John O'Connell - Choreographer

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Sarah O'Donnell - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

George Ogilvie - Director

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Josephyne Oliveri - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Andrew Osenton - Assistant Stage Manager

Sue Osmond - Wardrobe Master / Mistress

  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Eloise Oxer - Actor

Grant Page - Fight Director

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Concetta Palumberi - Set and/or Property Maker

Matthew Passmore - Actor

David Patterson - Actor

Kathryn Pearson - Production Manager

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Lisa Peers - Actor

Bill Pepper - Voice Coach

Patrick Phillips - Voice Coach

Christopher Pierce - Actor

James Pierce - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Mathew Pierce - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Damian Pike - Actor

Grant Pisani - Deputy Stage Manager

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Gary Platzer - Production Manager

John Pleffer - Assistant Director

Kris Plummer - Dramaturg

Marion Potts - Director

Andrew Powell - Costume Designer

Arabella Powell - Lighting Operator

Hamish Pritchard - Actor

Stephen Prodes - Assistant Director

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Julian Pukallus - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Fiona Pulford - Assistant Director

Angela Punch - Actor

John Rado - Actor

Nathan Ramsay - Actor

Steven Rassios - Actor

Brendan Read - Assistant Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Neil Redfern - Actor

Claire Reid - Lighting Designer

Elmer Rice - Playwright

Andrew Richards - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Janet Robertson - Movement Director

Gavin Robins - Movement Director

Nicole Robinson - Actor

Mick Rodger - Director

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Ron Rodger - Actor

Sarah Roe - Technician

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Andrew Ross - Composer

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Jerry Ross - Music and Lyrics

  • The Pajama Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 October 1996

Tony Rossiter - Lighting Designer

Kyle Rowling - Fight Director

Maurice Salabert - Actor

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Suzanne Sandow - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Dorotka Sapinska - Designer

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Lindy Sardelic - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Kate Saunders - Set and/or Property Maker

Darren Schnase - Actor

Annabel Scholes - Assistant Director

Ian Scott - Actor

George Bernard Shaw - Playwright

Philip Shaw - Assistant Stage Manager

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Mark Shelton - Sound Operator/Engineer

Jeremy Silver - Deputy Stage Manager

Anthony Simcoe - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Emily Simpson - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Nick Simpson-Deeks - Actor

Kirsten Smallbone - Costume Assistant

Francesca Smith - Assistant Director

  • Epsom Downs, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1994

Saskia Smith - Actor

Mark Spain - Actor

Freya Stafford - Actor

Janet Stanley - Actor

Sally Steele - Costume Designer

  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

Yves Stening - Actor

Sahraya Stewart - Assistant Director

Greg Stone - Actor

Tom Stoppard - Adaptor

Fiona Stott - Assistant Stage Manager

Laurence Strangio - Properties Master / Mistress

August Strindberg - Playwright

  • Miss Julie, NIDA Studio, Kensington, NSW, 30 September 1993

Kim Sujin - Director

Steven Tandy - Assistant Director

  • La Ronde, NIDA Studio, Kensington, NSW, 19 September 1995

Ben Thomas - Sound Designer

Alana Thompson - Assistant Director

Sarah Thompson - Stage Manager

  • Fanshen, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 October 1992

Karin Thorn - Designer

Alan Tobin - Actor

Anna Torv - Actor

Pip Travers - Costume Maker, Set and/or Property Maker, Sound Designer

  • Gotcha!, Room D1, NIDA, Kensington, NSW, 25 October 1978

Lisa Trevellick - Wardrobe Master / Mistress

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Michael Trigg - Sound Designer

Chris Upjohn - Stage Manager

William Usic - Actor

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Jean-Claude van Itallie - Playwright

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Bianca Vander Neut - Assistant Stage Manager

Helen Vasbenter - Assistant Set Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Paul Venables - Deputy Stage Manager

Elena Vereker - Assistant Director

George Vidalis - Actor

Chrissie Vlahos - Lighting Designer

Odon von Horvath - Playwright

Andrea Wafer - Stage Manager

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

George F. Walker - Playwright

Kerry Walker - Actor

Vivienne Walshe - Actor

Tasma Walton - Actor

Julie Warn - Stage Manager

Dale Wasserman - Playwright

Rayma Watkinson - Dramaturg

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Hugo Weaving - Actor

  • Interview, D1 Studio, Kensington, NSW, 15 October 1979

Kylie Webb - Stage Manager

Gill Webley - Stage Manager

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 July 1992

Jenee Welsh - Actor

John Whiting - Playwright

  • The Devils, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 March 1994

James Whitington - Actor

Thornton Wilder - Playwright

Ed Wilkinson - Composer

Peter Willett - Lighting Designer

Doreen Williams - Voice Coach

Geoffrey Williams - Actor

Marcus Williams - Sound Designer

  • As You Like It, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 4 October 1986

Tennessee Williams - Playwright

David Williamson - Playwright

Sandra Willis - Stage Manager

Narelle Wilson - Costume Assistant

  • The Visit, NIDA Studio, Kensington, NSW, 17 March 1992

Penelope Wilson - Set Designer

Nicole Windsor - Assistant Director

Sany Winton - Actor

Natalie Wise - Actor

Robyn Womersley - Pianist

  • The Hostage, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 30 September 1997

Simon Wood - Actor

John Zeder - Lighting Operator

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

NIDA

Australia Council for the Arts

University of New South Wales

Sydney Theatre Company

The Australian Opera

J. C. Williamson Productions Ltd (1976-1993)

Melbourne Theatre Company

Victorian Arts Centre

Adelaide Festival Centre

Festival of Sydney

New South Wales Government

NIDA/Jane Street Company

Sydney Opera House Trust

The MLC Theatre Royal Company

Resources
Identifier 400564