Contributor Kylie Mascord
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Assistant Stage Manager, Stage Manager
Events

Stage Manager

Assistant Stage Manager

Deputy Stage Manager

  • The Libertine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 20 October 1999

Lighting Designer

Lighting Operator

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Sound Designer

Neil Armfield - Director

Alan John - Composer, Lyricist, Musician

Tess Schofield - Costume Designer

Mitchell Butel - Actor

Kate Champion - Choreographer

Stephen Curtis - Costume Designer, Set Designer

David Gilfillan - Sound Designer

Kent Johnston - Production Manager

Tim Richards - Actor

Hollie Andrew - Actor

Ana Maria Belo - Actor

Simon Burke - Actor

Septimus Caton - Actor

John Clarke - Lyricist, Writer

Ross Coleman - Choreographer

Caroline Craig - Actor

Bree Dahl - Deputy Stage Manager, Stage Manager

Nathaniel Dean - Actor

Russell Dykstra - Actor

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007
  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005
  • The Laramie Project, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 14 March 2001

George Ellis - Musical Director

Damon Gameau - Actor

Darren Gilshenan - Actor

Jolyon James - Actor

Andrew Koblar - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

Doug MacLeod - Lyricist, Writer

Andrea McEwan - Actor

Amie McKenna - Actor

Spencer McLaren - Actor

Kris McQuade - Actor

James Millar - Actor

Phil Miolin - Actor

Lara Mulcahy - Actor

Ralph Myers - Set Designer

Genevieve O'Reilly - Actor

Socratis Otto - Actor

Susan Parks - Deputy Stage Manager, Sound Designer, Stage Manager

Esther van Doornum - Actor

Ed Wightman - Actor

Betty Williams - Voice Coach

Ursula Yovich - Actor

Paula Arundell - Actor

Nicholas Berg - Actor

Daniel Billet - Actor

Nicholas Brown - Actor

Justin Stewart Cotta - Actor

Julia Cotton - Choreographer, Movement Director

  • The Libertine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 20 October 1999
  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Marton Csokas - Actor

Kevin Donohoe - Actor

Alan Flower - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006
  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Julio Himede - Designer, Set Designer

Allan Hirons - Assistant Stage Manager, Deputy Stage Manager

  • The Ugly Man, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 7 April 2000
  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Emma Jackson - Actor

Alice Lau - Costume Designer, Designer

Matthew Le Nevez - Actor

Gavin Lunt - Actor

Catherine McClements - Actor

Ansuya Nathan - Actor

Christa Nicola - Actor

Steven Rassios - Actor

Richard Roxburgh - Actor, Director

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007
  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Toby Schmitz - Actor

Peta Sergeant - Actor

Bernie Tan - Lighting Designer, Sound Operator/Engineer

Brian Thomson - Set Designer

Ed Wilkinson - Composer, Stage Manager

Edward Albee - Playwright

Maxwell Anderson - Librettist

Rebecca Anderson - Stage Manager

Benedict Andrews - Director

Alice Babidge - Costume Designer

Helmut Bakaitis - Director

Josef Ber - Actor

Matthew Binnie - Lighting Designer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Phillippa Boyce - Actor

Patrick Brammall - Assistant Director

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Bertolt Brecht - Librettist

Geordie Brookman - Assistant Director

Sibylla Budd - Actor

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Luke Byrne - Assistant Musical Director

Lawrence Carmichael - Fight Director

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Paul Charlier - Composer, Sound Designer

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Anton Chekhov - Playwright

Vlada Chernomirdik - Translator

Caryl Churchill - Playwright

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Justine Clarke - Actor

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007

Katherine Cogill - Actor

Adam Cook - Director

Peter Cooke - Costume Designer

  • The Libertine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 20 October 1999

Damien Cooper - Lighting Designer

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007

Gary Costello - Musician

Richard Cottrell - Director

  • The Libertine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 20 October 1999

Robert Cousins - Set Designer

Adeneen Craigie - Assistant Stage Manager

Jen Cramer - Lighting Designer

Fiona Crombie - Designer

Anthony Crowley - Composer

  • The Libertine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 20 October 1999

Max Cullen - Actor

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Lynette Curran - Actor

Sarah de Jong - Composer

Lope de Vega Carpio - Playwright

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Rory Dempster - Lighting Designer

Deanna Dickover - Actor

Glenn Dulihanty - Sound Designer

Guy Edmonds - Actor

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007

Gale Edwards - Director

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Jo Elliot - Lighting Designer

Judi Farr - Actor

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Dale Ferguson - Designer

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Michael Filler - Stage Manager

Anni Finsterer - Actor

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Glendon Fletcher - Designer

Brad Fraser - Playwright

Daniel Frederiksen - Actor

Jodie Fried - Designer

Branco Gaica - Photographer

Andrea Gaskill - Technician

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Kate Gaul - Director

Ryan Gibson - Actor

Russell Goldsmith - Sound Designer

Michael Gow - Playwright

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007

Philippa Gowen - Sound Designer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Paul Grabowsky - Musician

Marcus Graham - Actor

Jennifer Green - Assistant Director

Stefan Gregory - Guitarist

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Sean Hall - Actor

Scott Hart - Assistant Stage Manager

Miranda Heckenberg - Designer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Genevieve Hegney - Actor

Alison Hepburn-Brown - Sound Designer

Damon Herriman - Actor

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Brett Hicks-Maitland - Actor

John Higgins - Actor, Dialect Coach

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Sally Hitchcock - Assistant Stage Manager

Basil Hogios - Sound Designer

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Sacha Horler - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Mark Howett - Lighting Designer

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Christopher Hurrell - Assistant Director

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Warren Hussey - Actor

Paul Jackson - Lighting Designer

Phillip Jones - Technician

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Kara Juro - Playwright

Moises Kaufman - Devisor

Penelope Keenan - Actor

Russell Kiefel - Actor

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Bogdan Koca - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

David Koumans - Assistant Stage Manager

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Carlton Lamb - Director

Tyrone Landau - Composer

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Martin Langthorne - Lighting Designer

Steve Le Marquand - Actor

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Eliza Logan - Actor

Heidrun Lohr - Photographer

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Julie Lynch - Costume Designer

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Andrew Mackonis - Deputy Stage Manager

David Mamet - Adaptor

Joe Manning - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Rebecca Massey - Actor

Monica Maughan - Actor

  • Toy Symphony, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 November 2007

Alyssa McClelland - Actor

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Joel McIlroy - Assistant Director

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Robin McLeavy - Actor

Jane Miskovic - Assistant Director

Toby Moore - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Tara Morice - Actor

Kate Mulvany - Actor

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Linda Nicholls-Gidley - Voice Coach

Louis Nowra - Playwright

Nathan Page - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Garth Paine - Composer

Niklas Pajanti - Lighting Designer

Shaun Parker - Choreographer

David Patterson - Actor

Kathryn Pearson - Production Manager

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Bill Pepper - Voice Coach

Anthony Phelan - Actor

Grant Pisani - Deputy Stage Manager

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Kris Plummer - Dramaturg

Edith Podesta - Actor

Mark Priestley - Actor

Ken Radley - Actor

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Nell Ranney - Assistant Stage Manager

Kirsty Reilly - Movement Director

Gavin Robins - Fight Director

John Rodgers - Composer

Steve Rodgers - Playwright

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Tanya Ronder - Translator

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Melita Rowston - Assistant Director

Stephen Sewell - Playwright

Hazem Shammas - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Jim Sharman - Director

Sam Shepard - Playwright

  • Buried Child, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 25 September 2002

Jeremy Silver - Sound Designer

Morgan Smallbone - Assistant Director

Alexandra Souvlis - Lighting Designer

Boyd Spradbury - Actor

Freya Stafford - Actor

Lauren Steenholdt - Actor

Andrew Stewart - Stage Manager

Simon Stone - Actor

Kim Sujin - Director

Aaron Symonds - Composer

Alicia Talbot - Actor

Crispin Taylor - Director

  • Cloud Nine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 July 1999

Christopher Thomas - Actor

Scott Tinkler - Musician

Mark Truebridge - Lighting Designer

  • Ray's Tempest, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 26 May 2005

Michael Tyack - Musical Director

Leeanna Walsman - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Lisa Webb - Sound Designer

Kurt Weill - Composer

Rory Williamson - Actor

John Wood - Actor

Tony Youlden - Lighting Designer

  • The Libertine, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 20 October 1999

Company B Belvoir

NIDA

The UWA Perth International Arts Festival

Windmill Performing Arts

Adelaide Festival Centre

Australia Council for the Arts

Sydney Festival

ABC Radio

Alcoa

Channel 9

Malthouse Theatre

Mix 94.5

State Theatre Company of South Australia

Sydney Children's Choir

The Australian Women's Weekly

University of Western Australia

Identifier 251310