Contributor Tony Mack
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor, Musician
Events

Actor

Musician

Rex Cramphorn - Director, Adaptor

John Howard - Actor

Kerry Walker - Actor

John Gaden - Actor

Ron Haddrick - Actor

Robert Menzies - Actor

Brandon Burke - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989
  • Beauty and the Beast, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 December 1980

Ruth Cracknell - Actor

Arthur Dignam - Actor

Drew Forsythe - Actor

Jennifer Hagan - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991
  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Anne Marie Morgan - Costume Maker, Assistant Stage Manager, Lighting Operator

William Shakespeare - Playwright

James Waites - Researcher

Bob Baines - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Aphra Behn - Playwright

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

James Belton - Actor

Heather Bolton - Actor, Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991
  • A Flea in Her Ear, The Playhouse, Adelaide, SA, 11 October 1991

Graeme Brosnan - Sound Designer, Deputy Stage Manager

Simon Burvill-Holmes - Actor

Tyler Coppin - Actor

Michael Cummings - Actor, Musician

Eamon D'Arcy - Designer

Merridy Eastman - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Gale Edwards - Director

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Michele Fawdon - Actor

Neil Finlayson - Lighting Operator, Sound Designer

Michael Fuller - Fight Director, Choreographer

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Dorinda Hafner - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Brendan Higgins - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Edwin Hodgeman - Actor

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991
  • A Flea in Her Ear, The Playhouse, Adelaide, SA, 11 October 1991

Nicholas Hope - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Sussanne Humphries - Deputy Stage Manager, Set and/or Property Maker

Therese Kirk - Actor

Elspeth Langman - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Anne Looby - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Lucia Mastrantone - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Carmel McGlone - Actor

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991
  • A Flea in Her Ear, The Playhouse, Adelaide, SA, 11 October 1991

Scott McGregor - Actor

Mark Minchinton - Actor

Derek Nicholson - Lighting Designer

Joanne Offe - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Dennis Olsen - Actor, Director

Pamela Rabe - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Martin Sharman - Actor

Christopher Smith - Designer

Anne Tenney - Actor

Mark Thompson - Designer

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Michael Trigg - Sound Designer, Lighting Operator

Ken Wilby - Designer

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Ian Wilson - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

David Wood - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Edward Albee - Playwright

John Allen - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Christine Anketell - Director

Maurie Annese - Actor

Alan Ayckbourn - Playwright

Brigitte Baden-Rennie - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Cheryl Barclay - Saxophonist, Clarinetist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

John Bell - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Paul Blackwell - Actor

Ian Boyce - Actor

Russell Boyd - Set and/or Property Maker, Technician

Celia Brown - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Peter Browne - Actor

Csaba Buday - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Helen Buday - Actor

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Michele Buday - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

David Cameron - Actor

Margaret Cameron - Actor

Ken Campbell-Dobbie - Director

David Carlin - Assistant Director

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Kim Carpenter - Designer

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Walter Cavill - Lighting Operator

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Anton Chekhov - Playwright

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Timothy Clark - Stage Manager

Basil Clarke - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Stephen Clements - Actor

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

B. J. Cole - Musician

Warren Coleman - Actor

Roma Conway - Musical Director

Joanna Cooper - Actor

Melody Cooper - Designer

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Neil Curnow - Actor

Stuart Day - Composer

Jana de Biasi - Dresser, Hair Stylist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Sarah de Jong - Composer

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Kim Deacon - Actor

Barry Dickins - Playwright

Ludmilla Doneman - Production Manager

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Cathy Downes - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Alan Dun - Costume Maker

Alex Duncan - Set and/or Property Maker

Matthew Dunsford - Mechanist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Sean Dwyer - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Fred Ebb - Lyricist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Michael Elliott - Set and/or Property Maker

Colin Elmer - Guitarist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Paul English - Actor

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Robert Essex - Actor

Georges Feydeau - Playwright

Janice Finn - Actor

Kate Fitzpatrick - Actor

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Christine Flynn - Set and/or Property Maker

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Kristian Fredrikson - Designer

Wayne Freer - Trombonist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Patrick Frost - Actor

Garry Fry - Director

Rob George - Producer

Liz Geyer - Trumpeter

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Constance Gordon-Johnson - Scenic Artist

Maxim Gorky - Playwright

Francis Greenslade - Musician, Actor

Jon Grotto - Follow Spot Operator

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Shaun Gurton - Designer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Lynette Haddrick - Actor

Jane Harders - Actor

Michael Harrs - Actor

Graham Harvey - Actor

Moira Hay - Stage Manager

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Richard Healy - Actor

Peter Hernfield - Actor

Christopher Isherwood - Writer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Silvia Jahnsons - Set Designer, Costume Designer

Lydia Jeitner - Dresser

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Christine Jeston - Actor

Terrie-Ann John - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Bronwyn Jones - Costume Designer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

John Kander - Composer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Ivar Kants - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Billy Kay - Designer

Katherine Kay - Graphic Designer

William Kelly - Designer

Deborah Kennedy - Actor

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Tessa Kenway - Set and/or Property Maker

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Isobel Kirk - Actor

Sandy Klose - Musician

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Alan Knoepfler - Actor

Toni Lamond - Actor

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Wilfred Last - Actor

James Laurie - Actor

Audine Leith - Actor

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Armando Licul - Stage Manager, Lighting Designer

Amanda Lovejoy - Costume Maker

Robin Lovejoy - Director

Susan Lyons - Actor

Bev MacInnes - Lighting Designer

Jay Mannering - Actor

Joe Masteroff - Writer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

John Matheson - Sound Designer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Monica Maughan - Actor

Gay McAuley - Teacher

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Michael McCabe - Sound Operator/Engineer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Bill McCluskey - Actor

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Ian McDonald - Pianist, Musical Director

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Glen McGillivray - Assistant Director

  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Anna McMichael - Violinist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Aubrey Mellor - Director

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Peter Merrill - Actor

Caroline Mignone - Actor

Heather Mitchell - Actor

Angela Moore - Actor

Denis Moore - Actor

Michael Morrell - Actor

Mick Morrell - Set and/or Property Maker

Christopher Morsley - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990

John Mortimer - Translator

Christopher Mosley - Actor

  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

Warwick Moss - Playwright

Aidan Munn - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Louis Nowra - Adaptor, Director

Emma O'Neill - Assistant Stage Manager

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Annie O'Shannessey - Actor

Paul O'Sullivan - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Catherine Oates - Percussionist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

George Ogilvie - Director

Martin Olesk - Head Mechanist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Barry Otto - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Concetta Palumberi - Set and/or Property Maker

Philip Parr - Percussionist

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Diane Peters - Musician

Simon Phillips - Director

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Genevieve Picot - Actor

Arabella Powell - Stage Manager

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Philip Quast - Circus Style Performer

Jean Racine - Playwright

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Therese Radic - Playwright

Harry Reade - Playwright

Kerry Reid - Designer

Dale Ringland - Repetiteur

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Greg Roberts - Repetiteur

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Vic Rooney - Actor

Jane Rossetto - Sound Operator/Engineer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Tony Rossiter - Stage Manager

Deidre Rubenstein - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

David Sadler - Actor, Musician

Emma Salter - Actor

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990

Gary Samolin - Actor

Damon Sanders - Actor

Lisbeth Saxton - Set and/or Property Maker

Peter Sheedy - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Celia Sherlock - Costume Co-ordinator

Maureen Sherlock - Actor

Delia Silvan - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Kim Spinks - Assistant to the Director

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Vince Talbot - Set and/or Property Maker

Mij Tanith - Playwright

Stephen Teather - Set and/or Property Maker

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Craig Tidswell - Flautist, Saxophonist

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Andrew Tighe - Actor

John Utans - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

John van Druten - Playwright

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Velalien - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Anna Volska - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Maureen Wallace - Musician

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Wendy Wallace - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Leigh Warren - Choreographer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Laraine Wheeler - Lighting Operator

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Betty Williams - Voice Coach

Doreen Williams - Voice Coach

Roderick Williams - Actor

John Wood - Actor

Steve Wood - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

John Woodland - Stage Manager

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Eve Wynne - Actor

  • Three Sisters, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 25 March 1981

Norman Yemm - Actor

Xiao-Xiong Zhang - Performer

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Australia Council for the Arts

State Theatre Company of South Australia

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991
  • A Flea in Her Ear, The Playhouse, Adelaide, SA, 11 October 1991
  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • The Rover, The Playhouse, Adelaide, SA, 20 June 1989

A Shakespeare Company

Playbox Theatre Company

Theatre Workshop Sydney University

Festival of Sydney

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990
  • Beauty and the Beast, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 December 1980

NIDA

The Victorian Ministry for the Arts

Australian Dance Theatre

  • Cabaret, The Playhouse, Adelaide, SA, 16 November 1991

Broadwave Hairdressers

Coca-Cola Amatil

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990

Harvest Theatre Company

Luxafoam Industries

New South Wales Government

Nimrod Theatre Company

Patch Theatre

Seymour Theatre Centre

  • The Rover, York Theatre, Chippendale, NSW, 6 January 1990

Singapore Airlines Ltd

Stehar Knitting Mills Pty. Limited

Sydney Theatre Company

The Myer Foundation

The Sydney Committee

The Theatre Workshop

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Theatre 62

University of New South Wales

University of Sydney Department of French

  • Britannicus, Downstairs Theatre, Chippendale, NSW, 30 May 1980

Winfield Promotions Company

Identifier 2609