Contributor Mark Little
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor, Comedian, Devisor
Events

Actor

Comedian

Devisor

Performer

Designer

Director

Writer

  • Big Thonk, Prince Patrick Hotel, Collingwood, VIC, 1989

Jim Kemp - Actor

Nicholas Eadie - Actor

Noel Hodda - Actor

Jim Holt - Actor

Heather Mitchell - Actor

Christine O'Connor - Actor

Betty Williams - Voice Coach, Dialect Coach

Lynette Haddrick - Actor

Christine Jeston - Actor

Andrew Martin - Actor

Wendy Strehlow - Actor

Julianne White - Deputy Stage Manager, Sound Operator/Engineer, Wardrobe Master / Mistress

James Belton - Actor

Peter Browne - Actor

Roma Conway - Musical Director, Composer, Singer

Neil Finlayson - Set and/or Property Maker, Lighting Designer

Bruce Myles - Director, Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993
  • Twelfth Night, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 June 1987

Genevieve Picot - Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993
  • The Three Sisters, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 28 March 1979

Gary Samolin - Actor

Garry Scale - Actor

Judith Cobb - Designer

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Nikki Coghill - Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Trevlyn Gilmour - Set and/or Property Maker, Stage Manager, Lighting Operator

Neill Gladwin - Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Stuart Greenbaum - Composer

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Tony Hawkins - Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Glenn Hughes - Lighting Designer

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Susan Leith - Actor

George Nejtek - Lighting Operator, Lighting Designer

Louis Nowra - Playwright

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Bob Philippe - Actor

Joseph Spano - Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Lesley Thelander - Costume Co-ordinator, Properties Master / Mistress

Anthony Wong - Actor

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

Bruce Applebaum - Deputy Stage Manager, Assistant Stage Manager, Lighting Designer

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979
  • The Three Sisters, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 28 March 1979

Keith Bain - Choreographer

Susan Benfer - Costume Co-ordinator

Tex Clark - Fight Director

Ken Dray - Actor, Sound Operator/Engineer

Mary Duchesne - Assistant Director

Steve Gooch - Playwright

Lisa Hamilton - Properties Master / Mistress

Douglas Hedge - Actor

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Peter Reeve - Actor, Set and/or Property Maker

Keith Robinson - Actor

Kerry Saxby - Sound Designer

George Sparkes - Fight Director

Nora Spitzer - Deputy Stage Manager, Lighting Operator

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979
  • The Three Sisters, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 28 March 1979

Simon Stebbins - Set and/or Property Maker

Barbara Stephens - Actor

David Storie - Properties Master / Mistress

George Whaley - Director

Ken Wilby - Designer

Michael Wren - Costume Co-ordinator

Alan Ayckbourn - Playwright

Andrew Barker - Assistant Stage Manager

Julia Blake - Actor

Heather Bolton - Actor

Edward Bond - Translator, Playwright

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • The Three Sisters, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 28 March 1979

Christopher Breckwoldt - Designer

Graeme Brosnan - Stage Manager, Assistant Director

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980
  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Garth Browne - Stage Manager

Alex Duncan - Deputy Stage Manager, Properties Master

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979

Beverley Dunn - Actor

Max Gillies - Actor

Jack Hibberd - Playwright

Doreen Hogan - Voice Coach

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979

Richard Jeziorny - Properties Master, Wardrobe Master / Mistress

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979

Frances Macken - Sound Designer, Lighting Operator

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979
  • Beyond Mozambique, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 19 September 1979

John McTernan - Actor

Peter Merrill - Actor

Genevieve Mooy - Actor

Anthony Morgan - Performer, Devisor

Michael Morrell - Stage Manager, Sound Designer, Set and/or Property Maker

William Murdoch - Musical Director, Actor

John Murphy - Actor

Lance Patterson - Assistant Stage Manager

Robin Ramsay - Actor

David Robson - Actor

Peter Roehlen - Production Manager

Gary Stonehouse - Assistant Director

John Sumner - Director

Kim Trengove - Actor

Tony Tripp - Designer

Nicholas Bavarelli - Musician

Anne Benjamin - Set and/or Property Maker

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Rachel Berger - Performer

Steve Bisley - Actor

Maggie Blinco - Actor

Shane Bourne - Performer

Bertolt Brecht - Playwright

Deirdre Burges - Designer

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Kim Carpenter - Costume Designer

Mark Carpenter - Lighting Designer

Peter Carroll - Actor

Anton Chekhov - Playwright

Beatrix Christian - Playwright

John Clark - Director

B. J. Cole - Actor

Warren Coleman - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Richard Cottrell - Translator

Mervyn Drake - Composer, Actor

Lorraine Drennan - Properties Master

Peter Duncan - Director

Brendan Ebejer - Actor

Michael Elliott - Set and/or Property Maker

Paul English - Actor

Jon Ewing - Actor

Cathy Farr - Producer

Colin Friels - Actor

Frank Gallacher - Actor

John Galsworthy - Playwright

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Kurt Geyer - Actor

Shaun Gurton - Designer

Tom Gutteridge - Actor, Composer

Kim Gyngell - Actor

Jennifer Hagan - Actor

Michael Harrs - Actor

Peter Hernfield - Actor

Roger Hodgman - Director

Elaine Hudson - Actor

Christine Hutchins - Stage Manager

Craig Jarman - Wardrobe Master / Mistress

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Jimeoin - Performer

Glenda Johnson - Lighting Designer

Guillermo Keys-Arenas - Choreographer

James Laurie - Actor

Maxine Le Guier - Stage Manager

Allan Lees - Set Designer

Judith Lucy - Performer

Susan Lyons - Actor

Bev MacInnes - Stage Manager

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Robert MacLeod - Set and/or Property Maker

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Scott McGregor - Actor

Andrew Moon - Assistant Stage Manager

Mick Morrell - Set and/or Property Maker

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Helen Morse - Actor

Jennie Muir - Properties Master / Mistress

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Phillip Murphy - Set and/or Property Maker

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Aarne Neeme - Director

John O'May - Performer

George Ogilvie - Director

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Anne Phelan - Actor

Robert Philippe - Actor

Sue-Ann Post - Performer

Tony Rickards - Performer

Mick Rodger - Director

  • Saved, Jane Street Theatre, Randwick, NSW, 25 October 1979

Vic Rooney - Actor

Liz Sadler - Performer

Lisbeth Saxton - Set and/or Property Maker

William Shakespeare - Playwright

Lucy Skilbeck - Director

Mark Spain - Actor

Fran Stanton - Stage Manager

Juliet Taylor - Coordinator

Alan Tobin - Actor

Lisa Trevellick - Wardrobe Master / Mistress

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Michael Trigg - Costume Maker

George F. Walker - Playwright

Julie Warn - Stage Manager

Fiona Williams - Stage Manager

John Zeder - Lighting Operator

  • Strife, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 29 October 1980

Australia Council for the Arts

NIDA

Playbox Theatre Company

  • The Temple, George Jenkins Theatre, Frankston, VIC, 25 August 1993
  • The Temple, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 19 August 1993
  • The Temple, West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC, 17 August 1993
  • The Temple, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 23 July 1993

University of New South Wales

Melbourne Theatre Company

The University of Melbourne

The Victorian Ministry for the Arts

Adelaide Fringe Festival

Blue Tongue Theatre

Melbourne International Comedy Festival

New South Wales Government

NIDA/Jane Street Company

Sydney Opera House Trust

Sydney Theatre Company

The Empty Pockets

The Great Big Opera Company

Victorian AIDS Council

Resources
Identifier 3890