Contributor Sacha Horler
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Actor
Events

Actor

Performer

Danielle Carter - Actor, Performer

Aaron Jeffery - Actor, Performer

Ian Bliss - Actor, Performer

David Davies - Actor, Performer

  • A Midsummer Night's Dream, New South Wales, NSW, 15 October 1993
  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Charlotte Alexander - Actor, Performer

Tim Aris - Actor, Performer

Kelly Butler - Actor, Performer

Michelle Doake - Performer, Actor

Joshua Rosenthal - Actor, Performer

Gerard Carroll - Actor, Performer

Desmond Connellan - Actor, Performer

Amelia Longhurst - Actor, Performer

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Christine Stephen Daly - Actor, Performer

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Michael Wilkinson - Costume Designer, Designer, Actor, Set Designer

Tristan Fitzerald - Set and/or Property Maker, Actor, Properties Master / Mistress, Technician

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Vince Poletto - Actor, Performer

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Kirsty Reilly - Movement Director, Director

Genevieve Blanchett - Set Designer, Designer, Costume Designer

Anton Chekhov - Playwright

Beatrix Christian - Playwright, Adaptor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001
  • Then the Mountain Comes, Australian Museum, Sydney, NSW, 24 October 1994
  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994
  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Nick Enright - Adaptor, Director, Playwright

Duncan Fine - Assistant Director

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993

Rebecca Frith - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994
  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Julian Garner - Actor

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993

Andrew Kinch - Deputy Stage Manager, Lighting Operator, Lighting Designer

Lynne Murphy - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001
  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Wendy Osmond - Designer, Costume Designer, Costume Co-ordinator

William Shakespeare - Playwright

Shane Stevens - Lighting Designer

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996
  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Brian Thomson - Designer

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009
  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Betty Williams - Voice Coach

  • A Midsummer Night's Dream, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 14 October 1993
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Di Adams - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Lawrence Aitchison - Actor, Performer

  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Marilyn Allen - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Derrin Brown - Sound Designer, Set Designer, Costume Assistant, Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Peter Corbett - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Tony David Cray - Composer

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Jeanette Cronin - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Leslie Dayman - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Arthur Dignam - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

David Downer - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Rodney Eagle - Technician, Set Designer

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Robyn Fincham - Set Designer, Assistant Producer, Stage Manager, Actor

Les Foxcroft - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Toni Glynn - Sound Designer, Deputy Stage Manager, Lighting Operator

Louisa Gordon - Sound Designer, Lighting Operator

Tim Jones - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Aku Kadogo - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Nigel Levings - Lighting Designer

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Adam Lowe - Lighting Designer, Stage Manager, Deputy Stage Manager

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Betty Lucas - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Tara Mackie - Technician, Actor, Wardrobe Master / Mistress

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Kate McKay - Lighting Designer

Louise McRoberts - Sound Designer, Stage Manager, Actor, Lighting Operator

  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993
  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Victoria Mielewska - Dialect Coach

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Arthur Miller - Playwright

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Jane Mitchell - Lighting Designer, Deputy Stage Manager, Stage Manager

Colin Moody - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Suzanne Peri-Chapman - Stage Manager, Assistant Stage Manager, Deputy Stage Manager

Marion Potts - Director

  • Life After George, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 22 September 2000
  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997
  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Nicola Quilter - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Andrew Raymond - Designer, Set Designer

Kristy Reily - Choreographer, Movement Director

Vic Rooney - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Andrew Sampson - Lighting Designer, Stage Manager

  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Brett Sheehy - Dramaturg

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Rebecca Smart - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Yves Stening - Actor

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Gavan Swift - Stage Manager, Assistant Set Designer, Sound Designer

Sheryl Talmage - Sound Designer, Lighting Operator, Assistant Stage Manager

  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Ross Wallace - Costume Designer

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Richard Wherrett - Director

  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Danny Adcock - Actor

Carson Andreas - Designer, Set Designer

Paula Arundell - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006
  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Emma Baily - Lighting Operator, Sound Designer

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Rodney Brunsdon - Set Designer

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Vanessa Campbell - Lighting Designer, Stage Manager

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Kathryn Chalker - Voice Coach, Vocalist

Anna Cherry - Designer

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Stephen Clarke - Musician, Actor

Warren Coleman - Actor

Adam Cook - Director

  • Diving For Pearls, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 4 June 1998
  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Adriano Cortese - Actor

Stephen Curtis - Designer

Lindy Davies - Director

Robert Dessaix - Translator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Leonie Dixon - Deputy Stage Manager

David Fenton - Director, Assistant Director

Alan Flower - Actor

  • The Removalists, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 31 January 2009
  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Katrina Foster - Actor

Steve Francis - Composer, Sound Designer

Teo Gebert - Actor

Jennifer Hagan - Director

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Julie Hamilton - Actor

Dominic Hamra - Production Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Catherine Hastings - Deputy Stage Manager, Stage Manager

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Anita Hegh - Actor

Jamie Jackson - Actor

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996
  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Melissa Jaffer - Actor

  • Life After George, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 22 September 2000
  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Bogdan Koca - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006
  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Yaron Lifschitz - Director

Natasha Marich - Deputy Stage Manager, Sound Designer

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Aubrey Mellor - Translator

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Catherine Milliken - Composer

Geoff Morrell - Actor

Rebecca Moulton - Costume Co-ordinator, Wardrobe Master / Mistress

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Robyn Nevin - Actor

George Ogilvie - Director

Anthony Phelan - Actor

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001
  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Dan Potra - Designer

  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994
  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Julian Pukallus - Actor, Performer

  • That's Amore!, NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 October 1992
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Jeremy Rice - Assistant Director, Director

Andrew Richards - Set and/or Property Maker, Lighting Operator

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Tim Richards - Actor

Steve Rodgers - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001
  • Diving For Pearls, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 4 June 1998

Martine Simmonds - Wardrobe Master / Mistress, Actor

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Rachel Szalay - Actor

Marcus Verrall - Sound Designer, Technician

Jason Warner - Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992
  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Felix Williamson - Actor

Darren R. Yap - Actor

Camilla Ah Kin - Actor

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

May-Brit Akerholt - Performer

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Benedict Andrews - Director, Adaptor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Matthew Andrews - Lighting Operator

  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993

Neil Armfield - Director

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Geoffrey Atherden - Playwright

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Keith Bain - Movement Director

Jon Robin Baitz - Playwright

Helmut Bakaitis - Actor

  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Christine Baker - Musician

Hugh Baldwin - Actor

Susan Barling - Movement Director

Kodie Bedford - Playwright

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Hilary Bell - Playwright

Lucy Bell - Actor

  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Steven Berkoff - Playwright

Blazey Best - Actor

Wayne Blair - Director

Antoinette Blaxland - Director

  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Patrick Brammall - Assistant Director

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Melissa Bruce - Director

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Rose Byrne - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Annie Byron - Actor

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Paul Capsis - Actor

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Lawrence Carmichael - Fight Director

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Marc Carra - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Bridie Carter - Actor

Jim Cartwright - Playwright

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Kate Champion - Choreographer

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Simon Chan - Actor, Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Jason Clarke - Director

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001

Terence Clarke - Director

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Geoff Cobham - Lighting Designer

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Russell Cohen - Assistant Set Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Toni Collette - Actor

Tyler Coppin - Actor

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Laurence Coy - Assistant Director

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Penelope Crisp - Set and/or Property Maker

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Fiona Crombie - Costume Designer

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Marton Csokas - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Lynette Curran - Actor

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Paul Curran - Director

Lope de Vega Carpio - Playwright

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Nathaniel Dean - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Campion Decent - Playwright

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Chenoa Deemal - Actor

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Rory Dempster - Lighting Designer

  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Wadih Dona - Actor-manager

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Fiona Donovan - Costume Designer

Russell Dykstra - Actor

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009

Helen Edmundson - Adaptor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Gale Edwards - Director

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009

Jerome Ehlers - Actor

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001

Dale Ferguson - Designer

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Cornelia Frances - Actor

John Gaden - Actor

Branco Gaica - Photographer

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Nadine Garner - Actor

Nicholas Garsden - Actor

Kate Gaul - Director

Sara Gaynor - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

David Gilfillan - Sound Designer

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Marcus Graham - Actor

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009

Stefan Gregory - Guitarist

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Walter Grkovic - Actor

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Kim Hardwick - Assistant Director

Jonathan Hardy - Actor

  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Adrian Harris - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Pieta Harris - Technician

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Michael Harrison - Stage Manager

  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Wayne Harrison - Director

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Esther Marie Hayes - Costume Designer

Peter Hayes - Actor, Assistant Director

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Paul Healy - Sound Designer

  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Fiona Hercus - Dramaturg

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Dorothy Hewett - Writer

  • Bobbin' Up, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 12 March 1993

Fiona Holley - Designer

Alex Holver - Lighting Designer

Elaine Hudson - Actor

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

David James - Actor

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Alfred Jarry - Creator

  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Alan John - Composer

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Sue Jones - Actor

Melita Jurisic - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Kristof Kaczmarek - Actor

Tigryi Katorgin - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Deborah Kennedy - Actor

Jenny Kent - Actor

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

David King - Composer

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Jason Klarwein - Director

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Jacek Koman - Actor

  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Jed Kurzel - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Justin Kurzel - Costume Designer, Set Designer

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Edie Kurzer - Costume Designer

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Aya Larkin - Musician

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001

George Leppard - Voice Coach

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Valentina Levkowicz - Playwright

Tony Llewellyn-Jones - Actor

Max Lyandvert - Composer

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Ashley Lyons - Actor

Joe Manning - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Dale March - Actor

Luciano Martucci - Actor

  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Kylie Mascord - Stage Manager

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Rhys McConnochie - Director

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Babs McMillan - Actor

  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Amanda McNamara - Designer

Lisa McVilly - Set Designer

Chris Mead - Actor

Ian Meadows - Actor

Robert Menzies - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Judith Meschke - Costume Assistant

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Arky Michael - Actor

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

David Mitchell - Director

Julia Moody - Voice Coach

Toby Moore - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Eve Morey - Actor

Callum Morton - Set Designer

Millie Mullinar - Stage Manager

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Jacob Nash - Designer

Bill Neidjie - Playwright

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Patrick Nolan - Director

John O'Hare - Artistic Supervisor

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Chloe Ogilvie - Lighting Designer

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Socratis Otto - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Valentina Oustimovitch - Actor

Mark Owen-Taylor - Actor

  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996

Nathan Page - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Luiz Pampolha - Lighting Designer

Danny Pettingill - Lighting Designer

Briony Phillips - Sound Designer

  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Lyn Pierse - Director

  • Ubu Rex, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 6 March 1992

Nigel Poulton - Fight Director

Greg Radford - Choreographer

Hannie Rayson - Playwright

Brendan Read - Assistant Stage Manager

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Yasmina Reza - Playwright

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009

Andrew Richards - Actor

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Sally Riley - Assistant Director

Tanya Ronder - Translator

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Andrew Ross - Musical Director

Traleen Ryan - Set and/or Property Maker

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Dorotka Sapinska - Designer

Scott Saunders - Musical Director, Actor

Nick Schlieper - Lighting Designer

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Berynn Schwerdt - Actor

Michael Scott-Mitchell - Set Designer

  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Paul Searle - Musician

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001

Sam Sejavka - Playwright

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Stephen Sewell - Playwright

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Hazem Shammas - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

George Bernard Shaw - Playwright

  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997

Netta Shaw - Dramaturg

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Anthony Simcoe - Actor

Cliff Simcox - Scenic Artist

Jeremy Sims - Actor, Director

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001

Antonio Skarmeta - Playwright

Justin Smith - Actor

Bjorn Stewart - Actor

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Sam Strong - Director

Richard Sydenham - Actor

Crispin Taylor - Assistant Director

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Helen Thomson - Actor

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009

Katherine Thomson - Playwright

Daniel Tobin - Costume Designer

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Leo Tolstoy - Author

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Fritha Truscott - Lighting Operator

  • Road, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1993

Jessica Tuckwell - Assistant Director

Helen Vasbenter - Assistant Set Designer

  • Uncle Vanya, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 May 1992

Leeanna Walsman - Actor

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006

Rayma Watkinson - Dramaturg

  • The Seagull, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 11 June 1992

Justin Way - Actor

Kylie Webb - Lighting Designer

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Frank Whitten - Actor

  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001

Liane Wilcher - Set and/or Property Maker

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

David Williamson - Playwright

Narelle Wilson - Costume Assistant

Beth Yahp - Playwright

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

NIDA

Sydney Theatre Company

  • God of Carnage, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 3 October 2009
  • The Removalists, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 31 January 2009
  • Three Sisters, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 May 2001
  • Life After George, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 22 September 2000
  • Pygmalion, Glen Street Theatre, Frenchs Forest, NSW, 9 April 1997
  • Playgrounds, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 July 1996
  • The Crucible, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 2 July 1994
  • The Crucible, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 4 June 1994
  • The Crucible, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 20 May 1994

Company B Belvoir

  • Peribanez, York Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 15 July 2006
  • Svetlana in Slingbacks, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 9 November 2002
  • Blue Murder, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 April 1994

Ensemble Theatre Pty Ltd

Q Theatre Company

Australian National Playwrights' Centre

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Belvoir

  • Cursed!, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 24 October 2020

Channel 9

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Melbourne Theatre Company

Pork Chop Productions

  • Hamlet, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 6 July 2001

Seymour Theatre Centre

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

Sydney Festival

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

The Australian Museum

The House of Robert Timms

  • Short Circuits, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 5 January 1994

The Sydney Morning Herald

Identifier 6006