Contributor Lex Marinos
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor, Director
Events

Actor

Director

Performer

Comedian

Devisor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Terry Bader - Actor

Mervyn Drake - Musical Director, Actor, Composer

Alan Becher - Actor

Peter Rowley - Actor

Peter Corbett - Actor

Richard Haller - Designer

George Hutchinson - Playwright

Shaunna O'Grady - Actor

Joddi Speight - Technical Director, Lighting Designer

Sonja Tallis - Actor

Christie Cooper - Technician

Eva Cropp - Assistant Director

Beatrice Zanner - Assistant Producer

Mary-Lou Stewart - Actor

Judy Ferris - Producer

Hayes Gordon - Assistant Producer, Lighting Designer

Scott Rankin - Director, Writer, Playwright, Creator

Anne E Morgan - Stage Manager

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Bruce Myles - Actor, Director, Assistant Director

Genevieve Dugard - Designer, Set Designer

Anne Grigg - Actor

Nicholas Higgins - Lighting Designer

Trevor Jamieson - Actor, Writer, Performer, Creator

Aarne Neeme - Director, Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971
  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Mick Rodger - Director, Adaptor, Assistant Director

Peter Roehlen - Production Manager

Carole Skinner - Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971
  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Yumi Umiumare - Actor, Choreographer, Performer

Kelly Alexander - Choreographer

John Clayton - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971
  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Eamon D'Arcy - Set Designer, Designer

Denny Lawrence - Actor, Stage Manager

  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • Emil and the Detectives, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Neil Simpson - Lighting Designer, Stage Manager

Bruce Spence - Actor

David Atkins - Director, Writer, Choreographer, Performer

Max Cullen - Actor

John Derum - Actor, Producer

David Downer - Actor

Larry Eastwood - Designer

  • The Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Victor Emeljanow - Director

Janice Finn - Actor

Martin Friedel - Composer

Megan Fry - Producer

Jennifer Hagan - Actor

Chris Haywood - Actor

  • The Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Edward Hepple - Actor

Jangala Jamieson - Actor, Performer

Saira Luther - Actor, Performer

Pantjiti McKenzie - Actor, Performer

Julie Miller - Actor, Performer

Bruce Noble - Assistant Producer

Marilynne Paspaley - Circus Style Performer, Actor

James Ridewood - Costume Designer, Designer

  • On Tidy Endings, Lookout Theatre, Woollahra, NSW, 5 January 1994
  • Dancin' Dynamite, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 1 May 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Beth Sometimes - Performer, Actor

John Stanton - Actor, Narrator

Tony Tripp - Costume Designer, Designer, Set Designer

Philip Wadds - Lighting Operator, Lighting Designer

Jennifer West - Actor, Assistant Director

Lorna Wilson - Performer, Actor

John Wood - Performer, Playwright, Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Kelley Abbey - Performer, Choreographer

  • A Slice of Life, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 22 July 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Camilla Ah Kin - Actor

Tina Arena - Performer, Singer

Samantha Baker - Assistant Stage Manager

Roger Barratt - Lighting Designer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990
  • A Coupla White Chicks, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 31 October 1986

Nicholas Bethell - Translator

Jonathan Biggins - Actor, Writer

Grahame Bond - Actor, Performer, Composer

Don Bridges - Actor

Zoe Carides - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999
  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Kim Carpenter - Costume Designer, Designer, Set Designer

Jennifer Claire - Actor

Jason Coleman - Performer, Choreographer

Sydney Conabere - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Chris Corbett - Director

Matt Cox - Lighting Designer

Diane Craig - Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Lloyd Cunnington - Actor

Gary Day - Actor

Arthur Dignam - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Benjamin Ducroz - Video Artist

Victoria Eagger - Director

Michael Edgar - Actor

Rodney Fisher - Director

Julie Forsyth - Actor

Drew Forsythe - Actor

Kristian Fredrikson - Costume Designer, Designer

Jan Friedl - Playwright, Actor

Tim Gooding - Playwright

Ernie Gray - Actor

Paul Healy - Composer, Sound Designer

Natasha Herbert - Actor

Dorothy Hewett - Playwright

David Hewitt - Sound Artist

Laura Jocic - Costume Designer

Malcolm Keith - Actor

Victoria Knight - Stage Manager

Tomek Koman - Designer

Angelo Loukakis - Playwright, Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999
  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Barry Lovett - Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Clare MacArthur-Stanham - Adaptor, Stage Manager

Andrew MacGregor - Actor

Colette Mann - Actor, Choreographer

Michael Morrell - Assistant Stage Manager

Genevieve Morris - Actor

Linda Nagle - Actor, Writer

Roger Newcombe - Actor

Brian Nickless - Designer

Natalie O'Donnell - Performer, Actor

Barry Otto - Actor

Elizabeth Pal - Actor, Costume Designer

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Dani Powell - Assistant Director

Charles Powles - Actor

Maria Roberts - Assistant Stage Manager

Rhoda Roberts - Director, Actor

Michael Rolfe - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Kerry Saxby - Sound Designer

Tess Schofield - Costume Designer

William Shakespeare - Playwright

Tony Sheldon - Writer, Devisor

  • Dancin' Dynamite, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 1 May 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Jeremy Silver - Sound Designer

Greg Stone - Actor

David Stratton - Musical Director

  • Dancin' Dynamite, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 1 May 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Ian Suddards - Actor

Joan Sydney - Actor

Nolan Tyrell - Designer

Stanley Walsh - Actor

Ian Watson - Director

Richard Wherrett - Director

Catherine Wilkin - Actor

Rodney Williams - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Abigail - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Ammo - Performer

Jada Alberts - Actor

Josie Alec - Performer

Effy Alexakis - Photographer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

John Allen - Actor

Christine Amor - Actor

Vanessa Amorosi - Performer

Arthur Angel - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Colin Anthony - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Julie Anthony - Singer

Tessie Apabo - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Jenny Apostolou - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Steve Aujard - Lighting Operator

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Kelly Aykers - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Dalmazio Babare - Percussionist

Philippa Baker - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Roy Baldwin - Actor

Don Barker - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Carrie Barr - Actor

Axel Bartz - Designer

Natalie Bate - Actor

Qynn Beardman - Performer

James Beattie - Actor

John Bell - Director

Eric Bentley - Playwright

Dudley Billing - Performer

Ric Birch - Producer, Devisor, Executive Producer

Pat Bishop - Actor

Steve Bisley - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Jim Blackfoot - Sound Designer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Ron Blair - Playwright

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Wayne Blair - Director

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Jon Blake - Actor

Elspeth Blunt - Assistant Producer

Betty Bobbitt - Actor

Merlinda Bobis - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Michael Boddy - Playwright

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

David Bookallil - Actor

  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Geoffrey Borny - Actor

Andrew Bovell - Playwright

Robin Bowering - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

John Bowman - Actor

Edda Boyd - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Bertolt Brecht - Playwright

Louis Brown - Actor

Brandon Burke - Actor

Rachel Burke - Lighting Designer

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Alexander Buzo - Playwright

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Andrew Carlton - Performer

Bob Carlton - Playwright

Mike Carlton - Comedian

Brian Castro - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Michael Caton - Actor

Brian Cavanagh - Actor

Bill Charlton - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Anton Chekhov - Playwright

Simon Chilvers - Actor

Patrick Churnside - Performer

Shareena Clanton - Performer

Graham Clarke - Pianist

Cho Cleary - Performer

Rose Clemente - Actor

  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Richard Cobden - Singer

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Michael Coe - Designer

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Ross Coli - Actor

Hugh Colman - Costume Designer, Set Designer

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

James Condon - Actor

Bill Conn - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

John Conomos - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Patrick Cook - Designer

Penny Cook - Actor

Marcus Cooney - Playwright

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

John Cousins - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Brendan Cowell - Playwright

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Kevin Coyne - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Cathy Craigie - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Martin Crewes - Performer

Jamie Croft - Actor

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Peter Cummins - Actor

Lynette Curran - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Peter Curtin - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Maree D'Arcy - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Sheree da Costa - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Helen Dallas - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Rob Dallas - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Robert Davis - Actor

Janet Dawson - Set Designer

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Susan Day - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux - Playwright

Robert Dein - Designer

Danelle Denny - Performer

Simon Dickeson - Deputy Stage Manager

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Ian Dickson - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Ernie Dingo - Narrator

Ken Done - Graphic Designer

Peter Donohue - Director, Mask Maker

Gary Down - Actor

John Doyle - Actor

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Matthew Doyle - Choreographer

Megan Drury - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Kim Durban - Director

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Luke Ede - Designer

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Hanns Eisler - Composer

Peter England - Designer

Nick Enright - Actor

  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Fotini Epanomitis - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

John Ewart - Actor

Charlotte Fairweather - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

John Farnham - Performer

George Farquhar - Playwright

Glenda Ferrall - Stage Manager

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Harvey Fierstein - Playwright

Judy Finlason - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Jon Finlayson - Actor

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Neil Fisher - Production Manager

Clare Fitzgerald - Actor

Kate Fitzpatrick - Actor

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Ellis D Fogg - Lighting Designer

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Peter Ford - Assistant Stage Manager

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

William Forsythe - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Stephen Francis - Composer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Anne Fraser - Designer

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Martin K. Friedl - Playwright, Musical Director

Wilfred Fulton - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Adam Garcia - Performer

Rob George - Playwright

Geoff Gibbs - Actor

John Gibson - Actor

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Nathan Gilkes - Musical Director

Simon Gleeson - Actor

Morris Gleitzman - Comedian

Toni Gould - Producer

Lisa Grayson - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Carrie Green - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Chris Greenacre - Actor

Sandi Greentree - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Shaun Gurton - Designer

Ron Haddrick - Actor

Anne Haddy - Actor

Amanyi Haggie - Performer

Peter Handke - Playwright

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Sheridan Harbridge - Performer

Jonathan Hardy - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Wendy Harmer - Comedian

Christine Harris - Actor

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Martin Harris - Actor

Tina Harris - Actor

Rivka Hartman - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Adam Hatzimanolis - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Sam Hawker - Producer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Anthony Hawkins - Actor

Sussan Haworth - Actor

Alexander Hay - Actor

Liz Haydon - Composer

Nancye Hayes - Actor

Charles Heather - Book and Lyrics

Anita Hegh - Actor

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

John Heywood - Actor

Lisa Ho - Costume Designer

Edwin Hodgeman - Actor

Tom Holloway - Playwright

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Kenneth Horler - Director

Bob Hornery - Actor

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Anne Hosking - Bassist

Anna Houston - Actor

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Edward Howell - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Robyn Hughes - Costume Designer

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Craig Ilott - Performer

Jennifer Irwin - Costume Designer

Doug Jack - Choreographer

Joe James - Actor

Nigel Jamieson - Director

Leonard Janiszewski - Consultant

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Wolfgang Jansen - Designer

Steve Jefferys - Performer

Douglas Jerrold - Playwright

Richard Jeziorny - Designer

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Glenda Johnson - Stage Manager

Karen Johnson Mortimer - Choreographer

Richard Johnstone - Lighting Operator

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Paul Jonas - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Ignatius Jones - Director

Erich Kaestner - Playwright

Michael Karris - Video Designer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Elena Kats-Chernin - Composer

Norman Kaye - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Vered Kaye - Actor

Tom Kazas - Composer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Jenny Kee - Costume Designer

James Kemp - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Tom Kempinski - Playwright

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Imuna Kenta - Performer

Maggie King - Actor

Frida Kitas - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Jean Kittson - Comedian

David Knight - Playwright

Katrina Knowles - Performer

Constantine Koukias - Designer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Elma Kris - Choreographer

Anna Kypreos - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Adelina Larsson - Choreographer

Ray Lawler - Director

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Margo Lee - Actor

Kathy Lette - Playwright

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Pamela Leversha - Playwright

Chong Lim - Composer

Reg Livermore - Actor

Tony Llewellyn-Jones - Actor

Alyssa Lloyd - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Maria Lurighi - Performer

Derik Lynch - Actor

Peter Lyssiotis - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

John MacCallum - Actor

Gerard Maguire - Actor

Jonathon Maher - Actor

Tracy Mann - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Ned Manning - Actor

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Christopher Marlowe - Playwright

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Berys Marsh - Actor

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Damian Mason - Musician, Musical Director

Strafford Matthews - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Bob Maza - Actor

John McCallum - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Anthony McCarten - Playwright

  • Starkers, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 18 November 1988

Bill McCluskey - Actor

Laurel McGowan - Actor

Andrew McGregor - Musician

Kerry McKay - Actor

Sandra McKenzie - Musical Director

Barry McKimm - Trumpeter

Ian McMillan - Designer

  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Garry McQuinn - Deputy Stage Manager

Steven McTaggart - Choreographer, Assistant Director

Garth Meade - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Golda Meehan - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Richard Meikle - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Ken Methold - Playwright

Peggy Misi - Choreographer

Heather Mitchell - Actor

Nicholas Mitsakis - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Jean-Baptiste Moliere - Playwright

Faye Montgomery - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Richard Montgomery - Production Manager

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Anthony Morgan - Comedian

Norma Moriceau - Costume Designer

Peter Morrissey - Costume Designer

Ronald Moss - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Slawomir Mrozek - Playwright

Robert Murphy - Composer

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

David Murray - Lighting Designer

Raymond Murray - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Debra Myers - Producer

David Myles - Director

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Jacob Nash - Designer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Bryan Nason - Director

Torquil Neilson - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Olivia Newton-John - Performer

John Noble - Actor

John Noonan - Playwright

Rory O'Donoghue - Performer, Composer

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

John O'Keeffe - Playwright

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Hilary Oliver - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Jason Olthoff - Choreographer

Duncan Ord - Lighting Designer

Stephen Page - Choreographer, Director

Luiz Pampolha - Lighting Designer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Trina Parker - Designer

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Frederick Parslow - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Barry Pearce - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Toni Pearen - Actor

Anne Pendlebury - Actor

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Dein Perry - Choreographer

Liudmilla Petrushevskaya - Playwright

Gumpy Phillips - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Redmond Phillips - Actor

Max Phipps - Actor

William Pollak - Director

Cheryl Pomering - Set Designer

Dan Potra - Designer, Costume Designer

Maya Potter - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Danny Pregli - Clarinetist

Maya Punak - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Marilyn Ramage - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Robin Ramsay - Actor

Ron Ratcliff - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Carol Raye - Actor

John Rayment - Lighting Designer

Sylvia Rechs - Mask Maker

Sam Reed - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Sadie Richards - Performer

Catherine Richardson - Actor

Wendy Richardson - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Sally Riley - Director

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Jack Ritchie - Set Designer

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Ted Robinson - Director

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

John Rodgers - Musical Director

Vic Rooney - Actor

Julanne Rosbrook - Stage Manager

Camilla Rountree - Actor

Bruce Rowland - Composer

Paula Ryan - Costume Designer

Peter Salmon - Assistant Stage Manager

Allery Sandy - Performer

Philip Sayer - Actor

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Toni Scanlan - Actor

Toby Schmitz - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Harry Scott - Actor

Michael Scott-Mitchell - Designer, Devisor

John Senczuk - Director

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Andrew Sharp - Actor

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Martin Sharp - Set Designer

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

George Bernard Shaw - Playwright

  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Pat Sheil - Playwright

Sam Shepard - Playwright

Luke Simon - Playwright, Actor

  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Iain Sinclair - Director

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Stephen Sinclair - Playwright

  • Starkers, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 18 November 1988

Patricia Skevington - Actor

Dave Skinner - Musical Director

Diane Smith - Actor

Johannah Sonenberg - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

George Spartels - Actor, Devisor

  • Stool Pigeon, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 21 January 1992

David Spiller - Assistant Stage Manager

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Barbara St. Clair - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Lita Stathis - Performer

Kyle Stephens - Stage Manager

Janie Stewart - Actor

Christopher Stollery - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Lisa Stone - Actor

Tom Stoppard - Playwright

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Robert Sturrock - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

George Tabori - Adaptor

Anne Tait - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Christina Tan - Performer

Meryl Tankard - Director, Costume Designer, Choreographer

Murray Taylor - Lighting Operator

Craig Thomson - Performer

Andrew Tighe - Actor

Rhoda Tjitayi - Performer

Alan Tobin - Actor

Ann Tobin - Stage Manager

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Christina Totos - Actor

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Steve Toulmin - Sound Designer

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Nigel Triffitt - Designer, Director

Helen Tripp - Actor

George Tsousis - Stage Manager

Jean-Claude van Itallie - Playwright

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Anna Volska - Actor

Loudon Wainwright - Composer

Tristan Waley - Actor

Mary Ward - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Julie Warn - Stage Manager

George Washingmachine - Actor

Nikki Webster - Performer

Michael Whalley - Performer

Denis Whitburn - Playwright

Jean Wilhelm - Director

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Daryl Wilkinson - Stage Manager

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Linden Wilkinson - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Michael Wilkinson - Costume Designer

Fiona Williams - Stage Manager

Roderick Williams - Actor

Tennessee Williams - Playwright

John Williamson - Performer

Peter Wilson - Director

Rod Wilson - Stage Manager

Deborah Winchcombe - Actor

Elton Wirri - Performer

John Wregg - Actor

Adrian Wright - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Tomoko Yamasaki - Performer

Bill Young - Performer

Simone Young - Conductor

Catherine Zimdahl - Playwright

Ensemble Theatre Pty Ltd

Australia Council for the Arts

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Big hART Inc

Mark Furness

Paul Elliott

Melbourne Theatre Company

The Australian Council for the Arts

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • The Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971
  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • Emil and the Detectives, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

The University of Melbourne

Festival of Sydney

New South Wales Government

New South Wales Ministry of Cultural Activities

Sydney Theatre Company

The King O'Malley Theatre Company

The Victorian Ministry for the Arts

Nimrod Street Theatre Company Ltd

  • No Room for Dreamers, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 30 January 1980
  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Sydney Festival

Ten Days on the Island Limited

Melbourne International Arts Festival

The Southern Highlands Festival

The UWA Perth International Arts Festival

Arts Victoria

B Sharp

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009
  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Company B Belvoir

Kevin Hanily

Melbourne City Council

Nimrod Theatre Company

Sydney City Council

  • The Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Sydney Opera House

Theatre Board of the Australia Council

ABC Radio

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Arts WA

Australian National Maritime Museum

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Australian National Playwrights Conference

Bambina Borracha Productions

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Centenary of Canberra

Channel 9

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

City of Sydney

Currency Press

David Atkins Enterprises

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Decorum

Dublin Festival

Edinburgh International Festival

Festival of Perth

Forestage Pty Ltd

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Hills Centre

HIT Productions

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Human Nature

Legs on the Wall

Melbourne Festival

Melbourne International Comedy Festival

Mod Media Pty Ltd

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Murri Fulla Films

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

National Festival of Australian Theatre

National Theatre Inc.

New Theatre (Sydney, N.S.W.)

  • The Serpent, New Theatre, Sydney (1963-1973), Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Nimrod

Playbox Theatres Pty Limited

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Rip and Tear

Seymour Centre for the Performing Arts

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Seymour Theatre Centre

Sidetrack Performance Group

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

St John of God Health Care

State Government of Western Australia

Sydney 2000 Summer Olympic Games:Games of the XXVII Olympiad

Sydney Children's Choir

Sydney Independent Theatre Company

Sydney Organising Committe of the Olympic Games (SOCOG)

Sydney Symphony Orchestra

Sydney University Dramatic Society (SUDS)

  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

The Gordon / Frost Organisation

The Lookout Theatre Club

The Old Tote Theatre Company

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

The University of New South Wales Drama Foundation

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Theatre South

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Tributary Productions

University of Western Australia

Victorian Arts Centre

Resources
Identifier 2453