Contributor Carlee Mellow
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Choreographer, Dancer, Movement Director
Events

Dancer

Choreographer

Performer

  • Hello My Name Is, La Mama, Carlton, VIC, 24 October 2011
  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Movement Director

Phillip Adams - Choreographer, Director, Creator

Tim Harvey - Dancer

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • The View From Here, St Kilda Memorial Hall, St Kilda, VIC, 25 August 2005
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Joanne White - Dancer

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Axeman Lullaby, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 7 August 2008
  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Sandra Parker - Choreographer, Dancer

Brooke Stamp - Dancer

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Ryan Lowe - Dancer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Clair Peters - Dancer

  • Axeman Lullaby, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 7 August 2008
  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004

Kristy Ayre - Choreographer, Dancer

David Chisholm - Composer

  • Axeman Lullaby, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 7 August 2008
  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006

Benjamin Cisterne - Lighting Designer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004

Michelle Heaven - Choreographer, Dancer

Derrick Amanatidis - Dancer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006

Deanne Butterworth - Dancer, Choreographer

Fiona Cameron - Dancer, Choreographer

Lynton Carr - Sound Designer, Composer

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Ben Cobham - Lighting Designer, Designer

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Shona Erskine - Dancer

Matt Gardiner - Designer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006

Luke George - Dancer

Antony Hamilton - Dancer

Mia Hollingworth - Dancer

Nicole Johnston - Dancer

Anastasia La Fey - Costume Designer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006

Jo Lloyd - Dancer, Choreographer

Margie Medlin - Lighting Designer, Designer, Set Designer, Production Designer

Tracie Mitchell - Dancer, Choreographer, Video Designer

Gideon Obarzanek - Choreographer

Rachel Arianne Ogle - Dancer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006

Niklas Pajanti - Lighting Designer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009
  • Axeman Lullaby, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 7 August 2008
  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

Linda Sastradipradya - Associate Director, Producer

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006

Doyle Barrow - Costume Designer

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010
  • Axeman Lullaby, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 7 August 2008

Sara Black - Dancer, Sound Designer

Natalie Cursio - Choreographer, Devisor, Director

Matt Delbridge - Stage Manager, Designer, Technician

Graham Green - Costume Designer

Lina Limosani - Choreographer

Andrew Livingston - Designer

Susan Popov - Dancer

Kelly Ryall - Composer, Musician, Sound Designer

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010
  • Pieces For Small Spaces, Lucy Guerin Studio, West Melbourne, VIC, 10 December 2008

James Shannon - Dancer

Gerard Van Dyck - Dancer, Choreographer

Jess Wasikowska - Dancer

Sarah Aiken - Dancer

Scott Allan - Lighting Designer

Tomas Arroquero - Dancer

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Annabelle Balharry - Dancer

Amelia Barden - Musician

  • In Absentia, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 September 1998

Andrew Bellchambers - Designer

Jacob Boehme - Actor

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

John Brumpton - Video Designer

Fiona Bryant - Dancer

  • In The Dark, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 June 2010

Chris Bunworth - Actor

Margaret Cameron - Dramaturg

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Paulo Castro - Dancer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Adrienne Chisholm - Costume Designer

  • In Absentia, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 September 1998

Belinda Copper - Dancer

  • In Absentia, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 September 1998

Joel Corpuz - Dancer

Julian Crotti - Dancer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Atlanta Eke - Dancer

  • In The Dark, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 June 2010

Simon Ellis - Choreographer, Dancer

Shona Eskine - Dancer

Jodie Farrugia - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Lucy Freeman - Director

Ben Frost - Composer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Darren Green - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Nicola Gunn - Performer, Director, Devisor

Deborah Hay - Choreographer

  • In The Dark, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 June 2010

Steven Heather - Composer

Jennifer Hector - Lighting Designer

Iresha Herath - Producer

Rebecca Hilton - Choreographer

  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004

Britt Hollingworth - Costume Designer

Hamish Inglis - Lighting Designer

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Paul Jackson - Lighting Designer

Damien Jalet - Choreographer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Rebecca Jensen - Dancer

Madeleine Krenek - Dancer

Annetta Labb - Set Designer

Stephanie Lake - Choreographer

Shelley Lasica - Director, Dancer, Choreographer

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Paea Leach - Dancer

  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

Elissa Lee - Dancer

Laura Levitus - Dancer

Fiona Lewis - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Christos Linou - Video Director

Katy MacDonald - Dancer

Alisdair Macindoe - Dancer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Adriano Mantarro - Dancer

Lee Mason - Actor

Kirstie McCracken - Dancer

  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

Rob McCredie - Dancer

Rennie McDougall - Dancer

Alexandra Mein - Designer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Darren Mitchell - Lighting Designer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Michael Munson - Sound Designer

Tim Nolan - Playwright

Gabrielle Norden - Sound Designer

Ema Omarsdottir - Choreographer

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Aaron Omsby - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Phillip Pavlou - Dancer

Felicity Pearson - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Rachel Perica - Dancer

Daina Pjekne - Dancer

Damien Quinian - Technician

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Emily Ranford - Dancer

Bec Reid - Dancer, Choreographer

Harriet Ritchie - Dancer

Phoebe Robinson - Dancer

Nick Roux - Technician

Marcella Russo - Actor

Viviana Sacchero - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Paul Schutze - Composer

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Zoe Scoglio - Performer

Byron Scullin - Composer

Lee Serle - Dancer

  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

Stuart Shugg - Dancer

Delia Silvan - Dancer

Luke Smiles - Musician

  • Inhabited, Centre Place Lane, Melbourne, VIC, 16 August 2002

Russell Snelling - Technician

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Rockie Stone - Circus Style Performer

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Jane Summers-Eve - Costume Designer

Katie Syme - Sound Composer

Kathy Temin - Visual Artist, Costume Designer

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Anna Tregloan - Costume Designer

Gerard Veltre - Curator

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Darrin Verhagen - Sound Composer

  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

Kylie Walters - Dancer

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Roger Wood - Designer

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Tim Wright - Dancer

  • Corkscrew, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 September 1997

Tony Yap - Choreographer

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Siegmar Zacharias - Writer

Dirk Zimmerman - Designer

  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

BalletLab

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Axeman Lullaby, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 7 August 2008
  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006
  • Origami, Space 28, Southbank, VIC, June 2006
  • Fiction, Chunky Move Studios, Southbank, VIC, 1 August 2004
  • Amplification, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 9 September 1999

Chunky Move Dance Company

Dancehouse

DanceWorks

Arts Victoria

  • Amplification, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 22 March 2011
  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006

Australia Council for the Arts

  • Singularity, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 12 May 2006
  • In Absentia, The Performance Space, Redfern, NSW, 17 September 1998

City of Port Phillip

  • Hello My Name Is, La Mama, Carlton, VIC, 24 October 2011
  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Sydney Opera House

  • Artists Talk - Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 2 August 2006
  • Origami, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 August 2006

Victorian College of the Arts, School of Dance

9Minds

Aboriginal Centre for the Performing Arts

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Alexander Theatre

Arts House

  • Expectation, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 9 November 2010

Bundanon Trust

  • In The Dark, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 June 2010

Full Tilt

Gasworks Arts Park

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

La Mama

Lucy Guerin Inc

Malthouse Theatre

Melbourne International Arts Festival

  • Black Marrow, Merlyn Theatre, Southbank, VIC, 20 October 2009

Midsumma Festival

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Monash University Academy of Performing Arts

Nat Cursio Company

Next Wave Festival

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Shelley Lasica

  • Character X, Fitzroy Town Hall, Fitzroy, VIC, 23 May 1996

Strut Dance Inc.

  • In The Dark, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 June 2010

The Tony Yap Company

  • Nex.us, Gasworks Main Theatre, Albert Park, VIC, 3 February 2010

Victorian College of the Arts Music Theatre Production

Victorian College of the Arts School of Production

Works
Identifier 239545