Contributor Laurel Martyn
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Date of Birth 23 July 1916
Place Of Birth Toowoomba
Date of Death 16 October 2013
Place Of Death Melbourne
Functions Choreographer, Dancer, Director
Events

Dancer

Choreographer

Director

  • Peter and the Wolf, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 16 August 1969
  • Coppelia, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 13 September 1968

Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948
  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Artistic Director

Assistant Director

Producer

Stage Director

Serge Bousloff - Dancer, Restager

Martin Rubinstein - Dancer, Performer

Dorothy Stevenson - Choreographer, Dancer

Corrie Lodders - Dancer

Max Collis - Dancer

Joan Potter - Dancer

Edouard Borovansky - Artistic Director, Dancer

Winifred McDonnell - Pianist

Grace McLean - Dancer

Noel Murray - Dancer

Mara North - Dancer

L Sexton - Dancer

Edward (Ted) Tait - Administrator, Director

John Tait - Administrator, Director

Nevin Tait - Administrator, Director

Janet Wilkie - Dancer

R Banks - Dancer

Judith Burgess - Dancer

Joan Halliday - Dancer

S Hancock - Dancer

P Kennedy - Dancer

Zell Sanders - Dancer

K Sincock - Dancer

Daphne Smith - Dancer

Frank Tait - Administrator, Director

Pamela Wyatt - Dancer

Mikhail Fokine - Choreographer

Marius Petipa - Choreographer

George Upwood - Scenic Artist

Edna Busse - Dancer

Kurt Herweg - Pianist, Musical Director

William Constable - Set Designer, Costume Designer

K McClelland - Dancer

B Trunoff - Dancer

Monica Halliday - Dancer

N Neville - Dancer

A Watson - Dancer

Tamara Tchinarova - Dancer

L Goddard - Dancer

A McCulloch - Set Designer, Scenic Artist

Ruth Shackel - Costume Designer, Visual Artist

Vassilie Trunoff - Dancer

William Dargie - Set Designer, Scenic Artist

W Hunt - Dancer

Kathleen Martin - Costume Designer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Frederick Ashton - Choreographer

Wolfgang Cardamatis - Dancer

Helene Ffrance - Dancer

S Finlay - Dancer

J. Gadsden - Dancer

Maina Gielgud - Artistic Director, Producer

Edvard Grieg - Composer

N Harrison - Dancer

Strelsa Heckelman - Dancer

Valda Jack - Dancer

G Lowe - Dancer

Gladys Raynor - Dancer, Actor

Alfred Ross - Dancer

H Sincock - Dancer

Thadee Slavinsky - Dancer

F Stenning - Stage Manager

Hugh Stevenson - Costume Designer

John Antill - Composer

John Bailey - Dancer

Maurice Bejart - Choreographer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Mark Brinkley - Regisseur, Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Ian Burgis - Dancer

Adrian Burnett - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Peggy Campbell - Dancer

John Combe - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Bertrand D'at - Repetiteur, Producer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Ormonde Douglas - Performer, Actor and Singer

Ricardo Ella - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Susan Elston - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Elaine Haxton - Designer

Steven Heathcote - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Greg Horsman - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

George Humphrey - Pianist

Gordon Hutchings - Dancer

E James - Dancer

Y James - Dancer

Gwenda Kaires - Dancer

Rosalind Keene - Pianist

Hugues Le Bars - Composer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Charles Morris Lisner - Dancer

Ulrike Lytton - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Gayrie MacSween - Dancer

Adam Marchant - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Robert Marshall - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

David N. Martin - Presenter

Connel Miles - Dancer

Harold Moschetti - Composer, Conductor

Eva Nadas - Dancer

Vera Nelidova - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Lisa Pavane - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Colin Peasley - Presenter, Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Noel Pelly - Administrator

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Ramona Ratas - Dancer

J S Rendall - Administrator

John Rohde - Company Manager

Annabelle Shanahan - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

John Sherwood - Dancer

Edouard Sobichevsky - Dancer

Georg Tintner - Musical Arranger

Claude Tissier - Lighting Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Fiona Tonkin - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Elizabeth Toohey - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Eleonore Treiber - Choreographer, Director, Dancer

Valrene Tweedie - Choreographer

Catherine Verneuil - Costume Designer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Stanton Welch - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Angus Winneke - Set Designer, Designer

Steven Woodgate - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Dudley Cantrell - Composer, Conductor, Musical Arranger

Bernadette Ceravolo - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Stephen Colyer - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Kathryn Crawford - Performer

Strelsa Heckleman - Dancer

Mark Hodge - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Stephen Holford - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Nicolas Ivangine - Dancer

Avonna James - Dancer

Gabriel Joffe - Musical Director

Elizabeth Kennedy - Dancer

Norman Lawrence - Performer

William Little - Set and/or Property Maker

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948
  • Happy and Glorious, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 19 July 1948
  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Barbara Mackay - Wardrobe Master / Mistress

Jock Miller - Costume Designer, Costume Maker

Stephen Morgante - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Andrew Murphy - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC, 9 March 1990
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Mark Pace - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Robert Schumann - Composer

Noel Smith - Conductor, Musical Arranger

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Carolyn Yuen - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989
  • The Competition, The State Theatre, Melbourne, VIC, 20 October 1989

Adolphe Adam - Composer

William Akers - Director

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

David Ashmole - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Paula Baird - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Kathy Barr - Performer

Stephen Baynes - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Jayne Beddoe - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Laurence Bishop - Ballet Master/Mistress

Ben Blue - Comedian

Lisa Bolte - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Margaret Bourke - Stage Manager

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Rachel Broomham - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Michelle Bruckner - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Pamela Buckman - Dancer

T Burgess - Dancer

Bobby Butt - Performer

Robert Butt - Performer, Actor

Muriel Carine - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Samantha Carlson - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Robert Carroll - Orchestra, Musical Director

Frederic Chopin - Composer

Miranda Coney - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Robyn Corby - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Francis Croese - Stage Director

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Elizabeth Cumming - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Tess Cunningham - Dancer

Michael Curry - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Anna de Cardi - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Axie Dunlap - Comedian, Performer

George Ermolenko - Concert Master

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Oleg Goldberg - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Christopher Goldsworthy - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Michele Goullet - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Heather Gourley - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Margaret Grey - Dancer

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Carolyn Harrison - Dancer

Doreen Hurd - Juggler, Performer

George Hurd - Juggler, Performer

V James - Dancer

Leslie Kellaway - Performer

Sylvia Kellaway - Performer

Jonathan Kelly - Repetiteur

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Larry Kohne-Drube - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Alison Lee - Dancer

Gloria Lynch - Performer

Jack Manuel - Dancer

Florence Martin - Costume Designer

David McAllister - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Lindsey McDonald - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

David McNamara - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Justine Miles - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Victor Moore - Performer

Brett Morgan - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Andrew Obst - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Damian Palmer - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Dianne Parrington - Dancer

Jaime Redfern - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Rex Reid - Producer, Dancer

Linda Ridgway - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Esther Rofe - Composer

Gioacchino Rossini - Composer

Margaret Scott - Producer, Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Helene Shields - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Dearcy Smith - Dancer

Justine Summers - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Arthur Tait - Administrator

John Tallis - Composer

Fred Thomas - Technical Director

Andris Toppe - Dancer

Doug Tremlett - Dancer

Christine Walsh - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Karl Welander - Dancer

Garth Welch - Associate Director

Jodie-Anne White - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Ormsby Wilkins - Conductor

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Roy Wilson - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Olivia Woodland - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Sonya Yarr - Performer

Rebecca Yates - Dancer

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Meg Abbie Denton - Dancer

Jean Alexander - Costume Designer, Choreographer

G Allen - Dancer

E Anderson - Dancer

Graeme Anderson - Dancer

S Andrew - Dancer

Peter Andry - Orchestrator

Len Annois - Costume Designer, Set Designer

Vivian Ashkanasy - Actor

Harold Badger - Musical Arranger

George Balanchine - Choreographer

Freddie Bamberger - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Pam Bamberger - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Richard Bancroft - Dancer

Bob Barre - Producer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Reg Bartram - Dancer

Judith Batten - Dancer

Georgina Batterham - Stage Manager

B Battle - Dancer

Howard Bay - Set and/or Property Maker

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Joy Beattie - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Ann Becher - Dancer

Hector Berlioz - Composer

Michelene Bernardini - Performer

R Best - Dancer

Dulcie Betteridge - Dancer

Mlle Blackburn - Dancer

Max Blake - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Mary Bolitho - Dancer

Alexander Borodin - Composer

Xenia Borovansky - Ballet Master/Mistress

Kyra Bousloff - Restager

Jennifer Boyle - Dancer

Constance Boynton - Wardrobe Master / Mistress, Costume Maker

Nina Brabant - Designer

M Braun - Dancer

Benjamin Britten - Musical Arranger

Eric Brown - Dancer

Tony Brown - Actor

Ronald Bruce - Dancer

June Brunell - Actor

Mm. Buckley - Dancer

Marylin Burr - Dancer

Charles Bush - Designer

Elizabeth Cameron Dalman - Choreographer

Colleen Campbell - Dancer

William Carse - Dancer

Wal Cherry - Writer, Director

Natalie Chewtzova - Dancer

Anne Church - Designer

Frank Cleary - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Max Cleaveley - Dancer

Paul Cleveland - Designer

Maxwell Collis - Dancer

Mike Connors - Actor

Patricia Conolly - Actor

Fred Conyngham - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Ray Cook - Dancer

Kenneth Cope - Dancer

Jean Coralli - Choreographer

F E Cumisky - Costume Maker

Marie Cumisky - Dancer

Alphons Czibulka - Composer

David Dale - Performer

Gloria Dawn - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Léo Delibes - Composer

C. J. Dennis - Writer

Tamara Des Fontaines - Dancer

Betty Dickinson - Dancer

Clive Douglas - Conductor

V Dreghorn - Dancer

Will Duffy - Performer

Antonin Dvořák - Composer

Kay Eklund - Actor

M Farmer - Dancer

Val Fawcett - Orchestrator, Pianist

Robert Felix - Costume Designer

Miles Ffrance - Dancer

Ron Field - Assistant Director

Jon Finlayson - Actor

Molly Fisher - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Margaret Fitzgibbon - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

William Fitzwater - Director, Producer

Jeanne Francis - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

M Frey - Dancer

Christopher Fry - Playwright

Nancy Gooderham - Set Designer

Joyce Graeme - Dancer, Dance Director

Mary Grant - Costume Designer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Jerry Grey - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Madame Grock - Costume Maker

D Gundry - Dancer

M Gundry - Dancer

Hal Gye - Illustrator

Brenda Hamlyn - Dancer

Paul Hammond - Producer

William Harvey - Dancer

Nanette Hassall - Director, Choreographer

Phillipa Heale - Dancer

Mary Heath - Dancer

T Henderson - Dancer

Thelma Henderson - Choreographer

Maurice Henry - Actor and Singer

Mm. Henry - Dancer

Victor Herbert - Singer

Bernard Heron - Technical Manager

P Hill - Dancer

Beverley Hole - Dancer

Alan Hopgood - Actor

Des Hulme - Musician

Elizabeth Ingram - Dancer

Barrie Irwin - Dancer

Ralton R. James - Producer

Margaret Jeays - Dancer

Robert John - Concert Master

Keith Johns - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Stuart Johnson - Dancer

Roma Johnston - Actor

Frank Kane - Scenic Artist

Janet Karin - Dancer

Alec Kellaway - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Eve King - Dancer

Horace Kingston - Writer

Karol Kurpinski - Composer

M. La Gruta - Dancer

Paul Ladmirault - Composer

Katherine Lamb - Dancer

Maureen Leishman - Dancer

Harry Leitch - Dancer

John Lewis - Lighting Designer

Carl Lincke - Composer

P Lock - Dancer

Warwick Long - Dancer

Viona Lowenthal - Dancer

C Lum - Dancer

Anne Mackintosh - Dancer

Ian Macleay - Musician, Musical Director

Heather Macrae - Dancer

Madame Nixon - Wardrobe Master / Mistress

John Manuel - Dancer

Eileen Marsh - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Leonide Massine - Choreographer

Monica Maughan - Actor

G May - Dancer

Kevin McBeath - Composer

Hugh McDermott - Actor

Joy McDonald - Dancer

J McLean - Dancer

Des Meyers - Dancer

Darius Milhaud - Composer

Claire Miller - Choreographer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Claire Mills - Dancer

Ludwig Minkus - Composer

Irene Mitchell - Producer

Eric Mitchelson - Performer

A Monahan - Costume Maker

Bruce Morrow - Dancer

Robin Munro - Dancer

Margaret Munson - Dancer

Bryan Murray - Costume Designer

N Murray - Dancer

Barbara Newman - Costume Designer

Audrey Nicholls - Dancer

M O'Neill - Dancer

Margaret O'Regan - Dancer

Paul O'Sullivan - Dancer

J Oberhausli - Costume Designer

George Ogilvie - Actor

John Olday - Writer, Actor, Composer

Valma Payne - Dancer

Sybil Peake - Pianist

James Penberthy - Composer, Conductor, Orchestrator

Billie Ponds - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Miss Poxon - Costume Maker

Glen Prior - Musician

Cesare Pugni - Composer

Rex Ramer - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Robin Ramsay - Actor

Ronald Reay - Dancer

David Reid - Actor

Percy Reid - Mechanist

Nicolai Rimsky-Korsakov - Composer

Wynn Roberts - Actor

Ella Robinson - Pianist

Betty Rockman - Actor

Jim Rogers - Musician

Elizabeth Rosenblum - Costume Maker, Stage Manager

Kenneth Rowell - Set Designer, Costume Designer

John Russell - Lighting Designer

Terry Scanlon - Performer

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Pearl Schweig - Actor

Mlle Selman - Dancer

Lesley Sexton - Dancer

Josie Seymour - Dancer

Lynn Sharp - Dancer

Peter Sheedy - Dancer

Francis Sinclair - Performer

Leslie Sinclair - Dancer

Lorna Smart - Dancer

Sally Smith - Dancer

Veni Stephens - Designer

Wilfred Stevens - Dancer

Jennifer Stielow - Dancer

Howard Stigwood - Dancer

Johann Strauss - Composer

Igor Stravinsky - Composer

Mm. Tasker - Dancer

Frank Thring - Actor

Noel Tovey - Dancer

John Truscott - Designer

Arthur Turnbull - Dancer

George Upward - Scenic Artist

John Utans - Dancer

Dudley Venables - Dancer

Leslie Victor - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Harold Vike - Set Designer, Costume Designer

Karin von Aroldingen - Stage Director

Brian Wallace - Actor

Marion Ward - Dancer

Oscar Wilde - Playwright

Gloria Williams - Dancer

Verdon Williams - Musical Arranger

Frank Wilson - Actor

Margaret Wolfit - Actor

June Wood - Dancer

Ben Worrall - Electrician

M Wynd - Costume Maker

Barbara Wyndon - Actor

Eve Wynne - Performer

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Valentin Zeglovsky - Dancer

J. C. Williamson Theatres Limited (1943-1976)

Borovansky Ballet Company

The Australian Ballet

The Australian Elizabethan Theatre Trust

The Ballet Guild Dancers

The Elizabethan Opera Ballet Company

Tivoli Circuit (Australia) Pty Ltd

Australian Ballet Society

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Ballet Victoria

J. C. Williamson Modes

Noni, Nita and Dody

The Elizabethan Philharmonic Orchestra

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

The Friends of the Australian Ballet

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

The Robert Salzer Foundation

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

The Schaller Brothers

The Sidney Myer Fund

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Tivoli Ballet

Tivoli Lovelies

Tivoli Orchestra

Vincent Fairfax Family Foundation

  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1995
  • The Competition, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 December 1989

Adelaide Festival Centre Trust

Adelaide Fringe Festival

Arrow Theatre

Astley and Jenny

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

J. C. Williamson Theatres (1939-1943)

Marie Louise and Charles

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Molly Byron and her Band

  • Take a Bow, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 4 October 1948

Moomba Festival

State Orchestra of Victoria

The National Theatre Movement of Australia

The State Dance Company of Victoria

The University of Melbourne

The Victorian Symphony Orchestra

Tivoli Girls and Boys

  • Marinka, Tivoli Theatre, Melbourne, VIC, 28 May 1948

Tivoli Glamour Girls

Union Theatre Repertory Company

Victorian Ballet Company

Resources
Works
Identifier 249985