Organisation Dancehouse
Export | Feedback | Map | Print
Address 150 Princes Street
Carlton North VIC
Australia
Website http://www.dancehouse.com.au/
Functions Commissioned by, Grant Body, Presenting Company, Production Company, Sponsor
Events

Australia Council for the Arts

Arts Victoria

Besen Family Foundation

City of Yarra

Melbourne Fringe Festival

Arts NSW

Link Dance Company

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011
  • Ripple Effect, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 December 2009
  • Coming Out 2008, Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Melbourne International Arts Festival

bluebottle 3 pty ltd

  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Bodyworks 2002

Brand X Theatre Co.

Chunky Move Dance Company

De Quincey Co

Lucy Guerin Inc

  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • 50/50, Dancehouse, North Carlton, VIC, 31 March 2010

Melbourne Playback Theatre Company

Monash University

Strut Dance Inc.

The Keir Foundation

University of Sydney

Walpole & Sister

Western Australian Academy of Performing Arts

Access Inc

  • Permanence, Dancehouse, North Carlton, VIC, 5 October 2010

Arts SA

Ausdance NSW

Ausdance VIC

BalletLab

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Bundanon Trust

CarriageWorks

City of Melbourne

Company Miji

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

David Tyndall

davidandjacob.com

Deakin University SCCA Dance

Desert Sea Productions

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Electric

Gary Rowe Company

  • Twelve Seas, Dancehouse, North Carlton, VIC, 5 February 1998

Hong Kong Dance Alliance

Hong Kong Fringe Club

Icarus Dance Theatre

John Jasperse Company

Kage Physical Theatre

Lowbrow Events

Malthouse Theatre

  • Opal Vapour, Tower Theatre, Southbank, VIC, 21 September 2012

Melbourne Dance Theatre

  • Leviticus, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 October 2009

Midsumma Festival

  • Twelve Seas, Dancehouse, North Carlton, VIC, 5 February 1998

Mixed Company (Melbourne)

Omeo Dance

PACT Youth Theatre

Panorama Dance Festival

Performing Lines Ltd

Phantom Limbs

Rifleman Productions

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 June 2008

Ros Warby

Shelley Lasica

  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

The Adelaide Festival of Arts

The Performance Space

The RuckuSquad Collective

  • Practice, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 29 April 2011

The Weather Exchange

Travel Art Dance Company

Undercurrent Dance Company

  • Black Ocean, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 February 2010

Victoria University

Vitalstatistix Theatre Company

Weave Movement Theatre

  • Triplicity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 September 2009

Dancehouse, North Carlton, VIC

Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC

Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC

BMW Edge, Melbourne, VIC

Gallery Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC

Hong Kong Fringe Club, Hong Kong

PACT Theatre, Erskineville, NSW

Princes Street, North Carlton, [Unknown]

The Space, Adelaide, SA

Tower Theatre, Southbank, VIC

Wagga Wagga Art Gallery, Wagga Wagga, NSW

Luke George - Choreographer, Dancer, Performance Artist, Performer

David Corbet - Sound Designer, Dancer, Composer

Niklas Pajanti - Lighting Designer, Lighting Operator

Shaun McLeod - Choreographer, Dancer, Director

Deanne Butterworth - Choreographer, Dancer

Greg Dyson - Lighting Designer

Madeleine Flynn - Sound Designer, Creator, Artistic Supervisor, Performer

Luke Hickmott - Dancer, Choreographer

Tim Humphrey - Sound Designer, Creator, Artistic Supervisor, Performer

Jo Lloyd - Choreographer, Dancer

Dianne Reid - Choreographer, Dancer

Paul Romano - Dancer, Creator, Choreographer

Sarah Aiken - Choreographer, Dancer

Clare Bartholomew - Performer, Dancer, Actor

Danielle Cresp - Dancer, Choreographer

Tess de Quincey - Creator, Choreographer, Dancer

Peter Fraser - Dancer, Performer

Travis Hodgson - Lighting Designer, Designer

Rebecca Jensen - Choreographer, Dancer

Carlee Mellow - Dancer, Choreographer

Olivia Millard - Choreographer, Dancer

Phoebe Robinson - Dancer, Choreographer, Performer

Gerard Van Dyck - Choreographer, MC, Director, Performer, Dancer

Kristy Ayre - Dancer

  • Now Now Now, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 March 2011
  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Lifesize, Dancehouse, North Carlton, VIC, 12 March 2009

Benjamin Cisterne - Lighting Designer, Designer

Martyn Coutts - Video Designer, Dramaturg

  • Now Now Now, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 March 2011
  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Lifesize, Dancehouse, North Carlton, VIC, 12 March 2009

Rakini Devi - Choreographer, Dancer

Nicola Eddington - Dancer, Performer

Simon Ellis - Dancer, Choreographer

Tim Harvey - Dancer

  • Now Now Now, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 March 2011
  • Now Now Now, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 July 2010
  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

Steph Hutchison - Choreographer, Dancer

Samuel James - Video Designer

Edward Kelly - Sound Designer

  • Headspace, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 December 2002
  • Equal, Dancehouse, North Carlton, VIC, 1 December 2002
  • Rapid, Dancehouse, North Carlton, VIC, 1 December 2002

Shelley Lasica - Choreographer, Performer, Costume Designer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009
  • Dance For La Mama, Dancehouse, North Carlton, VIC, 1 August 2008

Tracie Mitchell - Choreographer, Dancer

Andrew Morrish - Performer, Writer, Dancer

Michael Munson - Sound Designer

Pip Norman - Sound Designer

  • Headspace, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 December 2002
  • Equal, Dancehouse, North Carlton, VIC, 1 December 2002
  • Rapid, Dancehouse, North Carlton, VIC, 1 December 2002

Lee Serle - Dancer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009
  • girlsonboys, Dancehouse, North Carlton, VIC, 28 May 2008

Brooke Stamp - Performer, Dancer, Performance Artist

Peter Trotman - Writer, Performer, Dancer, Choreographer

Grace Walpole - Dancer, Realisation, Animateur, Choreographer

David Wells - Performer, Collaborator, Dancer

Michael Whaites - Artistic Director, Choreographer, Director

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011
  • Ripple Effect, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 December 2009
  • Coming Out 2008, Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 November 2008

Tony Yap - Dancer, Director

Phillip Adams - Choreographer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Annabelle Balharry - Choreographer, Dancer

James Brown - Sound Designer

  • Intermission, PACT Theatre, Erskineville, NSW, 19 June 2012
  • Thousands, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 22 March 2011

Fiona Bryant - Dancer

  • Little Con, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 August 2011
  • In The Dark, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 June 2010

Vanessa Chapple - Dancer, Actor

Ben Cobham - Lighting Designer

  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009
  • Only Leone, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 July 2008

Rose Connors-Dance - Lighting Designer

Sophia Cowen - Choreographer, Dancer

Rosalind Crisp - Choreographer, Dancer

Melenie Crowe - Choreographer, Dancer

Alice Cummins - Dancer, Choreographer

Tim Darbyshire - Choreographer, Dancer

Ian David - Performer, Actor

Alan Davies - Performer, Actor

Matthew Day - Dancer, Choreographer

  • Intermission, PACT Theatre, Erskineville, NSW, 19 June 2012
  • Thousands, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 22 March 2011

Martin del Amo - Choreographer, Dancer

Danny Diesendorf - Performer, Actor

Alice Dixon - Dancer, Performer

Russell Dumas - Director, Choreographer

Atlanta Eke - Creator, Dancer, Choreographer

Shona Erskine - Actor, Dancer

Andrew Gray - Artistic Director, Performer

Andrew Gray - Dancer

Ernie Gruner - Actor, Performer

Andrew Harwood - Dancer

Michelle Heaven - Dancer, Choreographer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Triplicity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 September 2009

Jennifer Hector - Lighting Designer

Rebecca Hilton - Creator, Associate Director, Dancer

Luke Hockley - Dancer, Choreographer

Mia Hollingworth - Dancer

Lenka Hughes - Dancer

Eleanor Jenkins - Choreographer, Dancer

  • Headspace, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 December 2002
  • Shuttlebox, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 April 2002

Kevin Jeynes - Dancer, Choreographer

Malia Johnston - Choreographer, Dancer

Nicole Johnston - Dancer

Petra Kalive - Actor, Performer

Dani-Ela Kayler - Performer, Choreographer

Sheldon King - Sound Designer, Composer

Milo Kossowski - Composer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

Kyle Kremerskothen - Dancer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Shuttlebox, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 April 2002

Martin Kwasner - Dancer

Gemma Laing - Dancer

Cormac Lally - Video Designer

  • Inert, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 May 2006
  • Chamber, Dancehouse, North Carlton, VIC, 25 April 2002

Jacob Lehrer - Dancer

Laura Levitus - Performer, Dancer

Christos Linou - Video Director, Creator, Dancer

Katy MacDonald - Dancer

Felicity Mangan - Sound Designer

Rob McCredie - Performer, Set Designer

Mike McEvoy - Performer, Actor

Vic McEwan - Sound Designer

Caroline Meaden - Dancer, Performer

Duane Morrison - Sound Designer, Composer

Gabrielle Nankivell - Performer, Choreographer, Writer

Sandra Parker - Choreographer

Phillip Pavlou - Dancer, Choreographer

Susan Popov - Dancer

Emily Ranford - Dancer

Julia Robinson - Dancer, Choreographer

Gabby Rose - Choreographer, Dancer, Devisor

Gary Rowe - Choreographer, Artistic Director, Writer

Nikki Rydon - Performer, Actor

Alexandra Sangster - Performer, Actor

Tamara Saulwick - Performer, Actor

Jonathan Sinatra - Choreographer, Performer

Luke Smiles - Sound Designer

Nicky Smith - Actor, Director, Choreographer

Sally Smith - Dancer, Collaborator

Lilian Steiner - Dancer, Choreographer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011
  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Tim Stitz - Performer, Actor

Richard Vabre - Lighting Designer

Vsevolod Vlaskine - Photographer

Helen Walpole - Realisation, Designer

Joanne White - Performer, Dancer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010
  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Soo Yeun You - Dancer, Choreographer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011
  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 November 2008

Natalie Abbott - Dancer

Matthew Adey - Lighting Designer

Derrick Amanatidis - Dancer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Emily Amisano - Dancer

Jen Anderson - Musician

Natasha Anderson - Composer

Isabel Andreu-Burillo - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Glynis Angell - Artistic Director

Julia Atkinson - Dancer

  • Voice Body Text, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 April 2011

Eric Avery - Dancer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Christine Babinskas - Performer

David Backler - Dancer

Kara Baker - Costume Designer

  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

Jennifer Barnes - Singer

Tom Barton - Singer

Craig Bary - Choreographer

Natasha Bates - Choreographer

Ella Baxter - Choreographer

Narelle Benjamin - Choreographer

Jarrod Benson - Dancer

Karen Berger - Performer

Anthony Biancofiore - Composer

Dori Bicchierai - Lighting Designer

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 November 2008

Lucy Birkinshaw - Lighting Designer

  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Jade Blair - Choreographer

Shannon Bott - Choreographer

  • Inert, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 May 2006

Marc Brew - Choreographer

  • Equal, Dancehouse, North Carlton, VIC, 1 December 2002

Peter Brundle - Set Designer

Michelle Bucci - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

John Cage - Creator

Peter Carey - Writer

  • Permanence, Dancehouse, North Carlton, VIC, 5 October 2010

Rachel Carne - Dancer

Sarah Cartwright - Dancer

Helen Catanchin - Singer

Angus Cerini - Performer

Penny Chivas - Dancer

  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Chay-Ya Clancy - Dancer

Matthew Cornell - Choreographer

Hailey Cramer - Singer

Miriam Crellin - Singer

Nastassja Crossett - Choreographer

Natalie Cursio - Choreographer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Maria Dabrowska - Choreographer, Dancer

Georgie Darvidis - Singer

Tim Davey - Dancer

Albert David - Dancer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Reyes de Lara - Performer

Elizabeth Dempster - Performer

Jessica Devereux - Choreographer

Anthea Doropoulos - Dancer

Rachael Dyson-McGregor - Performer

Robert Eastcott - Dancer

Ann-Maree Ellis - Dancer

Shannon Ellis - Dancer

Shona Eskine - Dancer

Ed Fairlie - Singer

Mila Faranov - Visual Artist

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Jodie Farrugia - Actor

  • Suit, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 May 1996

Lindy Ferguson - Choreographer

Eva Fernandez - Dancer

Rhiannon Ferris - Dancer

Adan Fiddaman - Dancer

Sarah Fiddaman - Dancer

Hamish Fletcher - Puppeteer, Puppet Designer, Designer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Yahna Fookes - Dancer

Emiline Forster - Dancer

Robin Fox - Composer

Lee Gambin - Composer, Book and Lyrics

Sally Gardner - Performer

Alice Garner - Dancer

Matthew Gingold - Video Artist

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Rinske Ginsberg - Dancer, Director

Dale Gorfinkel - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Simon Gorman - Musician

Jared Gradinger - Choreographer, Dancer

Ben Grant - Sound Designer

Cherie Green - Video Artist

  • Limina, Dancehouse, North Carlton, VIC, 7 March 2009

Katy Green - Producer

Leeke Griffin - Dancer

Lisa Griffiths - Dancer

Christopher Hale - Musician

Melanie Hamilton - Dancer

  • Voice Body Text, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 April 2011

Benjamin Hancock - Choreographer

Aneke Hansen - Performer

Andreas Harder - Lighting Designer

Adam Hardy - Lighting Designer

  • Only Leone, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 July 2008

Andy Harrison - Dancer

  • Voice Body Text, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 April 2011

Gareth Hart - Choreographer

Deborah Hay - Choreographer

Sue Healey - Choreographer

Steven Heather - Sound Designer

  • Document, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 July 2011

Belinda Hellier - Visual Artist

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Helen Herbertson - Artistic Director

Samara Hersch - Devisor

  • Permanence, Dancehouse, North Carlton, VIC, 5 October 2010

Dianne Heywood-Smith - Choreographer

Bronwyn Hicks - Singer

Barry Hill - Musician

Rhian Hinkley - Video Designer

  • Document, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 July 2011

Brandon Hur - Designer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Suzanne Hurley - Dancer

  • Cement, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 July 1997

Michael Hurwood - Dancer

Anita Hustas - Choreographer, Dancer

Soncha Iacono - Sound Designer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Mette Ingvartsen - Choreographer, Dancer

  • 50/50, Dancehouse, North Carlton, VIC, 31 March 2010

Shona Innes - Dancer

John Jasperse - Choreographer, Creator, Dancer, Director, Lighting Designer

Daniel Jenatsch - Composer

Marion Jenkins - Dancer

  • Shuttlebox, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 April 2002

Nicole Jenvey - Performer

Jill Johanson - Designer

  • Suit, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 May 1996

Tim Jomartz - Costume Designer

Melissa Jones - Dancer

Kate Kantor - Collaborator

Stefan Karlsson - Choreographer

Ash Keating - Visual Artist

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Zoe Keating - Composer

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011

Kate Kelsey-Sugg - Singer

Chin Kham Yoke - Dancer

Sally Khule - Choreographer

Lily Kiara - Choreographer, Dancer

Madeleine Krenek - Dancer

Stephanie Lake - Choreographer

David Lakein - Performer

  • Practice, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 29 April 2011

Angela Lang - Choreographer

Sheridan Lang - Choreographer

Kristian Larsen - Choreographer, Dancer

Kim Lawler - Collaborator

Paula Lay - Choreographer

Xavier Le Roy - Performer

Janet Lee - Dancer

Brooke Leeder - Dancer

Tania Leiman - Dancer

Peter Lenaerts - Sound Designer

  • 50/50, Dancehouse, North Carlton, VIC, 31 March 2010

Joe Levasseur - Lighting Designer

Felicity Lewis - Singer

  • Cement, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 July 1997

Amelia Linane - Dancer

  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Simon Lloyd - Performer

Mischa Long - Lighting Designer

Ryan Lowe - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Nigel Luck - Dancer

Linda Luke - Dancer

Felicity MacDonald - Dancer

Alisdair Macindoe - Composer

Amy Macpherson - Dancer, Producer

Catherine Magill - Dancer

Alexandre Malta - Lighting Designer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Estmund Mambwe - Dancer

Tobias Manderson-Galvin - Performer

Julia Mant - Sound Designer

  • Limina, Dancehouse, North Carlton, VIC, 7 March 2009

Adriano Mantarro - Dancer

Sean Marcs - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Rhys Martin - Choreographer

Geoffrey Masters - Director

Paul Matthews - Lighting Designer

Anne-Marie May - Set Designer

  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

Ross McCormack - Choreographer

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011

Roger McGeogh - Writer

Sarah McKeown - Composer

Jessie McKinlay - Dancer

Morgan McWaters - Composer

  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

Margie Medlin - Designer

Jodi Melnick - Dancer, Creator

Kate Middleweek - Choreographer

  • Triplicity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 September 2009

Hanna Miller - Video Designer

Toby Mills - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Julia Milsom - Choreographer, Dancer

Ana Mira - Performer

Cara Mitchell - Choreographer

Tomiko Miyazawa - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Darren Moore - Musician

Wendy Morrison - Choreographer, Musical Director

Helen Mountfort - Composer, Musician

Myles Mumford - Sound Designer

Daniel Newell - Dancer

  • Voice Body Text, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 April 2011

Michelle Nussey - Performer

Caley O'Neill - Choreographer, Dancer

Rachel Arianne Ogle - Dancer

  • Nativity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 13 October 2003

Sara-Kate Oldfield - Dancer

Gulsen Olzer - Curator

Cobie Orger - Choreographer

Gülsen Özer - Dancer

David Page - Composer

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011

Alice Palermo - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Kath Papas - Performer

Nick Papas - Devisor, Dancer

Sandra Pascuzzi - Dancer

Bonnie Paskas - Dancer

  • Vianne, Dancehouse, North Carlton, VIC, 11 March 2009

Philippe Pasquier - Sound Designer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Trevor Patrick - Dancer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Susan Peacock - Choreographer

Ion Pearce - Performer

Michaela Pegum - Choreographer, Dancer

  • Limina, Dancehouse, North Carlton, VIC, 7 March 2009

Daryl Pellizzer - Dancer

Rachel Perica - Dancer

Jacob Perkins - Video Designer

Debra Petrovitch - Sound Designer

  • Nerve 9, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 February 2002

Lam Po - Choreographer

Bagryana Popov - Choreographer

Angie Potsch - Dancer

Gail Priest - Composer

Hayden Priest - Choreographer

Janine Proost - Dancer

  • Voice Body Text, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 April 2011

Arjun Raina - Playwright, Performer

Louisa Rankin - Singer

Justin Ratcliff - Dancer

Noelle Rees-Hatton - Dancer

Jane Refshauge - Devisor, Dancer

Satu Rekola - Performer

Frances Rings - Choreographer

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011

Gina Rings - Dancer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Bronwyn Ritchie - Devisor, Dancer

Martyn Roberts - Lighting Designer

Melissa Rodis - Choreographer, Producer

  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Meredith Rogers - Collaborator

Phillipa Rothfield - Performer

Nick Roux - Sound Designer

  • 24 Hrs, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 April 2010

Hahn Rowe - Composer

Guy Ryan - Choreographer, Dancer

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 4 June 2008

Belinda Saltmarsh - Dancer

Kim Sargent-Wishart - Dancer

Linda Sastradipradya - Performer

Emma Saunders - Dancer

Melanie Schmidt - Composer

Angela Schubot - Choreographer, Dancer

Zoe Scoglio - Performer

Michael Scott-Mitchell - Designer

  • Inert, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 May 2006

Oscar Seaburgs - Lighting Designer

  • Triplicity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 September 2009

Tamara Searle - Dancer

Paul Selwyn Norton - Choreographer

  • Outside In, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 30 November 2011

Jason Seymour - Performer

  • Practice, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 29 April 2011

Christina Shepard - Video Designer

  • Chamber, Dancehouse, North Carlton, VIC, 25 April 2002

Stuart Shugg - Performer

Delia Silvan - Dancer, Choreographer

Monica Singh - Dancer

Monique Singh - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Anastasia Siotas - Devisor, Dancer

Gareth Skinner - Musician

  • Suit, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 May 1996

Gian Slater - Composer, Singer

Peter Slater - Writer

Elizabeth Slattery - Dancer

  • Voice Body Text, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 April 2011

Damien Slingsby - Singer

Sydney Smith - Dancer

Ria Soemardjo - Creator, Musician

  • Opal Vapour, Tower Theatre, Southbank, VIC, 21 September 2012

Lamine Sonko - Choreographer

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 November 2008

Mårten Spångberg - Performer

  • Slowfall, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 15 September 2011

Nancy Sposato - Actor

Sylvia Staehli - Dancer

Chimene Steele-Prior - Dancer

Emma Stend - Dancer

Jesse Stevens - Technician

Amanda Stewart - Visual Artist

  • Nerve 9, Dancehouse, North Carlton, VIC, 17 February 2002

Heidi Straus - Choreographer

  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Ede Strong - Costume Designer

  • Now Now Now, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 March 2011

Denise Stutz - Dancer, Choreographer

Laura Summers - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Helen Swaine - Dancer

Katie Symes - Sound Operator/Engineer

Louise Taube - Dancer

Susan Taylor - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Johnny Tedesco - Flamenco Artist

Franc Tetaz - Composer

Neil Thomas - Performer

Loni Thomson - Singer

Peter Thwaites - Lighting Designer

  • Triplicity, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 September 2009

Hansueli Tischhauser - Musician

Michael Toisuta - Composer

Jade Dewi Tyas Tunggal - Creator, Choreographer, Dancer, Producer

  • Opal Vapour, Tower Theatre, Southbank, VIC, 21 September 2012

Yumi Umiumare - Choreographer

Paula van Beek - Creator, Animateur, Lighting Designer

  • Opal Vapour, Tower Theatre, Southbank, VIC, 21 September 2012

Hans Van Dyck - Set and/or Property Maker, Set Designer

Gerard Veltre - Dancer

Renee Von Senden - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Nalina Wait - Dancer

Tinuviel Walker - Dancer

Rachael Wallis - Choreographer

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 November 2008

Jude Walton - Performer

Feng Feng Wang - Choreographer

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 November 2008

Ros Warby - Choreographer, Dancer

Jess Wasikowska - Dancer

Tristan Watson - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

Elanor Webber - Dancer

Marco Wehrspann - Lighting Designer, Technical Director

James Welsby - Producer, Dancer

Adam Wheeler - Dancer

Julia White - Visual Artist

  • Cement, Dancehouse, North Carlton, VIC, 24 July 1997

Alan Widdowson - Choreographer

Danielle Wilde - Performer

  • Open Studio, Upstairs Studio, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 September 2009

James Wilkinson - Sound Designer

  • Document, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 27 July 2011

Jessica Wong - Dancer

  • émergé, Dancehouse, North Carlton, VIC, 10 July 2010

Tina Wong - Choreographer

  • Terrain, Dancehouse, North Carlton, VIC, 6 November 2008

Yong Ying - Dancer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Paul Young - Dancer

Li Young Jing - Choreographer

Mee Young Helena Yuk - Choreographer

  • Black Ocean, Dancehouse, North Carlton, VIC, 19 February 2010

Paula Zacharias - Video Artist

Ruth Zaporah - Dancer

Yi Zhang - Dancer

  • Reliquary, Sylvia Staehil Theatre, Dancehouse, North Carlton, VIC, 2 June 2011

Auđur Zoëga - Singer

Organisation Identifier 8706