Venue | PACT Theatre | |
---|---|---|
Other Names | PACT Centre for Emerging Artists | |
Address |
107 Railway Parade Erskineville NSW 2043 Australia |
|
Related Venues |
|
|
Map | ||
Latitude | Longitude | -33.898994 | 151.187298 | |
Events | ||
|
||
PACT Youth Theatre
City of Sydney
Australia Council for the Arts
Sydney Fringe Festival
Arts NSW
PACT Centre for Emerging Artists
Arts Victoria
The imPACT Ensemble
Version 1.0
Bodysnatchers
City of Melbourne
CUT Theatre Company
New Mardi Gras
Next Wave FestivalSydney Gay and Lesbian Mardi Gras
The Pioneers
The University of NSW, Centre for Performance Studies
University of Wollongong, Faculty Creative Arts
Urban Theatre Projects
2 Black Shoes Theatre Company
Alexandria Park Community School
Arts Tasmania
Australian Government
Australian Government RISE Fund
Big Muscles Sad Heart
Cheeky Monkey Theatre Productions
Chunky Move Dance Company
CIA
Clockfire Theatre Company
Create NSW
Creative Partnerships Australia
Dancehouse
Death Defying Theatre
Ever After Theatre Company
Famili
FAQ Performance Group
Frumpus
Gartre
Grit Theatre
Ian Potter Foundation
Inner West Council
Intimate Spectacle
James N Kirby Foundation
Jibshot Productions
Kiki House of Silky
Knit Plastic in Crises
Koori Radio
Mad March Hare Theatre Company
Media Whore
Meowmedia
Merrigong Theatre Company
Milk Crate Theatre
MKA Theatre of New Writing
My Darling Patricia
New South Wales Conservatorium of Music
Next Wave Kickstart
Ninefold Ensemble
NSW Government
PACT House Productions
Pellucid Productions
Penrith City Council
Post
Punctum
Q Theatre
re:group
Regional Arts Fund
Ruckus
Salamanca Arts Centre
SheShakespeare
Shopfront Theatre
Siren Theatre Company
Sydney Festival
Sydney Opera House
Sydney Shakespeare Company
Ten Tonne Sparrow
The Erskinville Hotel
The Movement
The Whale Chorus
|
||
William Shakespeare - Playwright
James Brown - Composer, Sound Designer, Video Designer
Christopher Ryan - Choreographer, Director
Matthew Day - Choreographer, Dancer, Dramaturg/e
Regina Heilmann - Director
Caitlin Newton-Broad - Director, Producer
Sam Bowring - Devisor, Playwright, Writer
Lily Hayman - Performer, Producer, Associate
Travis Hodgson - Lighting Designer
Victor Kalka - Lighting Designer, Production Designer
Emma Lockhart-Wilson - Lighting Designer
Matte Rochford - Performer
Donna Abela - Playwright
Scott Barry - Actor
Garth Bolwell - Performer, Playwright
Claire Burrows - Actor, Performer
Zoe Coombs Marr - Dancer, Performer
Brian Fuata - Actor, Performer
Kate Gaul - Director, Producer
Mary-Anne Gifford - Director, Writer
Mish Grigor - Dancer, Performer
Liam Halliwell - Sound Designer
Tim Hansen - Composer, Director
Danielle Harvey - Director, Writer
Domenic Hort - Stage Manager
Rob Hughes - Sound Designer
Melissa Hunt - Sound Designer
Andrew Johnston - Actor
Felicity Jurd - Actor, Producer, Stage Manager, Assistant, Voice Coach
Lucky Lartey - Choreographer, Video Artist
George Mannix - Director, Playwright
Liam O'Keefe - Lighting Designer
Michael Pigott - Actor, Dramaturg/e
Gail Priest - Sound Designer
Mark Rogers - Creator, Devisor, Director, Screenwriter, Writer
Natalie Rose - Performer, Writer
Kate Shanahan - Costume Designer, Designer
Sanja Simic - Director, Dramaturg/e
Francesca Smith - Dramaturg/e, Writer
Shane Stevens - Lighting Designer
Tom Stoppard - Playwright
Binh Duy Ta - Playwright
Digby Webster - Performer
Malcolm Whittaker - Devisor, Performer, ProducerDavid Williams - Devisor, Director, Performer
Steve Wilson-Alexander - Creator, Performer
Carly Young - Creator, Performer, ProducerDamon Young - Actor, Devisor, Performer
Anton - Performer
BLECK - Performance Artist
Imbi - Performance Artist
Prodikal-1 - Musician
Saleem - Playwright
Yuin - Poet
Natalie Abbott - Choreographer, Dancer
Aslam Abdus-samad - Devisor, Performer
Matthew Abotomey - Actor
Georgia Adamson - Actor
Reuben James Alexander - Performer
Peter David Allison - Actor
Craig Anderson - Lighting Designer
Joshua Anderson - Actor
Carson Andreas - Designer
Jean Anouilh - Playwright
Alia Ardon - Performer
Kay Armstrong - Consultant
Daniel Arnott - Sound Designer
Vishnu Arunasalem - Performer
Nick Atkins - Devisor
Sam Atwell - Actor
Emily Ayoub - Actor, Creator
Van Badham - Playwright
Madeline Baghurst - Actor, Creator
Henrietta Baird - Performer
Tiyan Baker - Visual Artist
Tyra Bankstown - Performance Artist
Brian Barnes - Performer
Lucca Barone-Peters - Performance Artist
Kym Barrett - Designer
Claudia Barrie - Director
Zoe Barry - Sound Designer
Robert Bella - Actor, Director
Megan Bennetts - Actor
Sam Bettison - Director
Kerrie-Anne Bezzina - Performer
Tim Bishop - Devisor, Performer
Wayne Blair - Director
Antoinette Blaxland - Director
Will Bligh - Actor
Lui Bolatagici - Performer
Luse Bolatagici - Performer
Vasiti Bolatagici - Performer
Emily Borghi - Set Designer
Margaret Bourke - Producer
Pip Branson - Director
Sophia Bremner - Actor
Ursula Bremner - Actor
Erica J Brennan - Devisor, Performer
Angela Brinkman - Actor
Benjamin Brockman - Designer
Geordie Brookman - Director
Tom Browne - Devisor
Thom Browning - Sound Designer
Gary Brun - Actor
Fausto Brusamolino - Lighting Designer
Ray Buchanan-West - Performer
Vino Buchanan-West - Performer
Georg Buchner - Playwright
Chris Bunton - Performer
Annie Burbrook - Choreographer, Performer
Val Button - Performer
Leo Calica - Performer
Thomas Campbell - Actor, Writer
Kira Carden - Actor
Vanessa Carnevale - Actor
Melanie Carolan - Producer
Christopher Samuel Carroll - Actor
Anglea Casey - Director
Shelley Casey - Director, Producer
April Ceissman - Performer
James Charles - Actor
Anna Chase - Actor, Director, Writer
Eliza Chidiac - Actor
Tom Christopherson - Designer
Aaron Clarke - Lighting Designer
Jesse Close - Performer
Kate Clugston - Actor
Dale Collier - Visual Artist
Naomi Considine - Performer
Jim Conway - Composer
Alice Cooper - Actor, Playwright
Hanna Cormick - Performer
Liliana E Correa - Actor
Andrew Cowie - Adaptor
Martin Crimp - Playwright
Saffron Crow - Actor
Matthew Cutmore - Performer
Sonny Dallas Law - Actor
Michael Darragh - Director
Alistair Davies - Set and/or Property Maker
Michaela Davies - Performer
Laura Davis - Actor
Paul de Gzuzman - Performer
Tait de Lorenzo - Curator
Rodney Dean - Actor
Nick Dear - Playwright
Campion Decent - Writer
Martin del Amo - Choreographer
Joseph Del Re - Actor
Annalese Delboe - Performer
Tim Dennis - Technical Manager
Demon Derriere - Performance Artist
Pietro Desiderio - Actor
Christopher Dibb - Actor
Isobel Dickson - Actor
Richard Dickson - Performer
Vikki Dickson - Performer
Steven Dietz - Playwright
Leo Domigan - Actor
Shannon Dooley - Performance Artist
Katrina Douglas - Actor
Jason Downs - Actor
Rhonda Doyle - Actor
Caitlin Doyle-Markwick - Performer
Katie Driscoll - Performer
Aimee-Lee Druett - Actor
Briony Dunn - Director
Suzy Dunne - Stage Manager
Paul Dwyer - Director
Ashley Dyer - Production Manager
Sarah Easterman - Performer
Nate Edmondson - Sound Composer, Sound Designer
Desmond Edwards - Performer
Jose Element - Stage Manager
Tara Elliffe - Performer
Elias Ellis - Musician
Steve Elphick - Musician
Matthew Epps - Devisor
Jarreau Etuale - Performer
Sione Fakasiciki - Performer
Francis Falemaka - Performer
Tobhiyah Feller - Designer
David Fenton - Director
William Fifita - Performer
Lana Filies - Performer
Danny Fine - Musician
Megan Finlay - Director
Tyler Fitzpatrick - Production Manager
Peter Fleming - Writer
Libby Flemming - Actor
Belinda Fonua - Performer
Sia Fonua - Performer
Benjamin Forster - Performer
Emiline Forster - Choreographer, Dancer
Martin Fox - Video Designer
Stefanie Funnell - Actor
Mesui Fusi - Performer
Sam Fusi - Performer
Rizcel Gagawanan - Actor
Jay Gardener - Performance Artist
Gemma Garner - Actor
Jasper Garner Gore - Actor
Matt Gaskin - Actor
Skye Gellmann - Devisor
Charles Gerrard - Performer
Janie Gibson - Performer
Owen Gill - Contributing Artist
Harriet Gillies - Video Artist
Rebecca Gilman - Playwright
Kerri Glasscock - Actor
Lucinda Gleeson - Actor
Brett Glover - Video Designer
Carmen Glynn-Braun - Performer
Scott Gooding - Actor
Alex Grady - Performer
Joy Gray - Actor
Katy Green - Producer
Victoria Greiner - Devisor, Performer
Ben Grieve - Actor
Lisa Griffiths - Performer
Courtney Grigor - Performer
Sophie Grivas - Performer
Simon H - Disc Jockey
Olivia Hadley - Performer
Jennifer Hall - Actor
Tom Hancock - Performer
Nathan Harrison - Actor, Devisor
Gareth Hart - Producer
Terry Hart - Musician
Miriam Hassan - Performer
Christie Hayes - Actor
Melanie Herbert - Sound Designer
Daniel Herten - Sound Designer
Mark Hickey - Performer
Robbie Ho - Performer
Suzie Hobday - Performer
Michael Hockey - Actor
Tom Hogan - Actor
Alana Hoggart - Devisor
Garth Holcombe - Director, Assistant
Prudence Holloway - Actor, Musical Director
Melanie Holt - Actor
Steven Hopley - Actor, Composer, Director, Editor, Producer
Makayla Horwood - Performer
Leah Howard - Dance Director
Chris Howell - Automation
Scott Howie - Director
Laura Hughes - Devisor
Monique Hughes - Devisor
Melissa Hume - Devisor, Performer
Cameron Hutt - Actor
Aileen Huynh - Actor, Devisor, Writer
Michal Imielski - Composer, Director
Rebecca Ingram - Video Director
Mark Inwood - Actor
Natasha Io - Consultant
Will Jacobs - Set and/or Property Maker
Andrea James - Director
Samuel James - Designer
Noelle Janaczewska - Dramaturg/e
Rowena Jarrett-Welsh - Performer
Rebecca Jensen - Dancer
Jo Jewitt - Stage Manager
Brett Johnson - Actor
David Johnston - Adaptor
Sue Johnston - Company Manager
Susan Johnston - Actor
Elizabeth Jolley - Writer
Catherine Jones - Director
Jonathan Jones - Designer
Kendal Jones - Actor
Miriam Jones - Actor
Megan Jury - Performer
Giere Kami - Musician
Mona Kanaan - Actor
Lally Katz - Playwright
Leland Kean - Actor
Georgia Keighery - Playwright
Dennis Kelly - Playwright
Keith Kempis - Devisor, Performer
Peter Kennard - Sound Designer
William Keohavong - Performance Artist
Sonya Kerr - Actor
Colin Kinchela - Actor
Lloyd King - Performer
Stephen Klinder - Creator, Performer
Jaymii Knierum - Stage Manager
Stephen Knight - Actor
Steve Konstantopoulos - Performer
Nana Miss Koori - Performance Artist
Grace Langton - Actor
Daniel Lapaine - Writer
Heidi Lapaine - Performer
Kieran Law - Devisor
Blake Lawrence - Performance Artist
Bonnie Leigh-Dodds - Actor
Morgan Lewis - Performer
Morgan Lewis - Devisor
Jonathan Lim - Director
John Lobendahn - Lighting Designer
Brynn Loosemoore - Actor
Federico Garcia Lorca - Playwright
Emma Louise - Actor
Tamara Lovatt-Smith - Actor, Producer
Erica Lovell - Actor
Barry Lowe - Playwright
Brianna Lowe - Contributing Artist
Ashley Lyons - Actor
Watson L’Atu - Performer
Billie Mac - Performer
Adam Macaulay - Director
Adam Macauley - Director
Angie Macnevin - Devisor, Performer
Des Madden - Performer
Cassady Maddox - Actor
Shy Magsalin - Director
Rose Maher - Actor
Sarah Mainwaring - Devisor
George Mannix - Sound Designer
Patrick Marber - Playwright
Melina Marchetta - Playwright, Writer
Charles Martin - Performer
Fiona Martinelli - Performer
Suz Mawer - Actor
Thomas Maxwell - Performer
Logan McArthur - Actor
Katherine McCallum - Actor, Producer
Cassidy McDermott Smith - Performer
Richard McDonald - Musician
Cath McKinnon - Playwright
Emily McKnight - Actor
Robin McLeavy - Dramaturg/e
Beth McMullen - Actor
John McNeill - Actor
Bill McPherson - Director
Georgie Meagher - Devisor, Performer
Diego AR Melo - Actor
Anna Messariti - Director
Dana-Lee Mierowsky - Director
Brendan Miles - Actor
Damien Millar - Director
Chenoeh Miller - Devisor, Performer
Christopher Miller - Actor
Angus Mills - Disc Jockey
Jacqui Mills - Designer
Suzanne Milne - Musician
Lisa Mimmocchi - Designer
Jack Mitchell - Actor
Karella Mitchell - Musician, Cellist
Damian Monk - Actor
Richard Montgomery - Production Manager
Kiya Morgan - Performer
Lana Morgan - Actor, Director, Assistant
Andrew Morrish - Director
Monique Moylan - Performer
Chantel Munro - Actor
Chris Murphy - Director, Assistant
Ahmanah Murray - Performer
Jessica Murray - Performer
Paul Musumeci - Devisor, Performer
Grace Naoum - Actor
Aaron Nasir - Contributing Artist
Liam Nesbitt - Actor
Bao Ngouansavanh - Lighting Designer
Claire Niven - Devisor
Karen Norris - Lighting Designer
Matthias Nudl - Performer
Liam Nunan - Actor
Emily O'Brien - Designer
Simone O'Brien - Actor, Writer
Audrey O'Connor - Performer
Shelley O'Donnell - Writer
Jessica O'Donoghue - Performance Artist
Gerard O'Dwyer - Performer
Majella O'Shea - Director
Jalen Ong - Performance Artist
Michelle Outram - Sound Artist
Kirk Page - Choreographer
Leah Pappin - Actor
Jane Parkin - Devisor, Performer
Joseph Parro - Lighting Designer
Tania Payne - Sound Designer
Gideon Payten-Griffiths - Devisor, Performer
J J Pelino - Performer
John Pelino - Performer
James Penny - Performer
Robert Peter - Performer
Clare Phillips - Devisor
Elijah Phillips - Performer
Emma Plant - Performer
Margot Politis - Director, Set Designer
Deborah Pollard - Dramaturg/e
Veronica Porcaro - Actor
Matt Prest - Performer
Jan Preston - Composer
Maryanne Puntoriero - Actor
Emma Ramsay - Sound Designer
Daley Rangi - Performance Artist
Mary Rapp - Composer
Steven Rassios - Director
Mark Ravenhill - Playwright
Andrew Raymond - Designer
Georgie Read - Performer
Samuel Read - Set Designer, Assistant
Darrin Redgate - Director
Tatea Reilly - Performer
Jerry Retford - Lighting Designer
Alison Richardson - Director
Emily Richardson - Actor
Donald Richie - Playwright
Eric Richmond - Performer
Philip Ridley - Playwright
Jo Rix - Performer
Phil Roberts - Actor
Amber Robinson - Actor
A J Rochester - Performer
Cindy Rodriguez - Devisor, Director
Costa Ronin - Actor
Josh Rowlinson - Performer
Eliam Royalness - Curator
Govin Ruben - Lighting Designer
Joey Ruigrok van der Werven - Designer
Shane Russon - Devisor, Performer
Dylan Sale - Technician
Roddy Salinas - Performer
D J Salllvage - Disc Jockey
Luke Salmon - Performer
Rob Sampson - Sound Designer
Jessica Saras - Devisor, Performer
Scarlet Saunders - Performer
Anthea Savage - Actor
Rachel Scane - Costume Designer
Nicole Schubert - Performer
Gemma Scoble - Actor
Mallory Sedger - Contributing Artist
Jane E Seymour - Performer
Cathy Shaw - Actor
Katherine Shearer - Actor, Stage Manager
Amber Silk - Lighting Designer
Tamara Silva - Performer
Jed Silver - Sound Designer
Anthony Simcoe - Performer, Writer
Latia Simon - Performer
Ian Sinclair - Curator
Clytie Smith - Lighting Designer
Margery Smith - Composer
Sally Snowden - Performer
Jaz Stadhams - Performer
Aarin Starkey - Actor, Director, Writer
Amanda Stephens-Lee - Voice Coach
Bjorn Stewart - Actor
Tammy Stewart - Performer
Savannah Stimson - Performer
Peter Straughan - Playwright
Beau Streeting - Performer
Emilia Stubbs Grigoriou - Actor
James Stubbs Grigoriou - Actor
Rachel Sugrim - Performer
Daniel Szpilezak - Performer
Finau Tafokitau - Performer
Raymond Tafokitau - Performer
Will Tafokitau - Performer
Fetu Taku - Performance Artist
Karen Therese - Director
Erin Thomas - Director
Jacob Thomas - Actor
Solomon Thomas - Creator, Performer, Video Designer
Alison Thompson - Photographer
Caz Thompson - Designer
Jordan Thompson - Sound Designer
Lara Thoms - Production Manager
Caroline Thomson - Production Manager
Clara Toi - Performer
Phoebe Torzillo - Performer
Sione Tovo - Performer
James Tresise - Devisor
Bryoni Trezise - Dramaturg/e, Writer
Jane Tucker - Performer
Nick Vagne - Performer
Sela Vai - Choreographer
Karl Valasco - Actor
Martin van der Meyden - Lighting Designer
Amy Vecellio - Costume Designer
Karl Velasco - Actor
Steve Vella - Actor
Famke Visser - Costume Co-ordinator
Ingrid Voorendt - Director
Anna Voronoff - Actor
Julie Vulcan - Director
Lynette Wallis - Director
Ben Walsh - Musician
Dean Walsh - Director
Sophie Ward - Set and/or Property Maker
Lucy Watson - Consultant, Performer
Emily Weare - Actor
Megan West - Costume Designer
David Williams - Creator, Performer
Jane Williams - Performer
Mei Wah Williams - Performer
Susan Williamson - Actor, Writer
Elliot Wilshier - Composer, Musical Director
Lee Wilson - Choreographer
Mark Wilson - Performer
Benjamin Winckle - Actor
Simon Wise - Lighting Designer
Tiffany Wong - Contributing Artist
Tabitha Woo - Devisor, Performer
Roz Worthington - Actor
Rene Yasso - Performer
Julia Young - Designer
|
||
Resources | ||
Venue Identifier | 1717 | |
Provide feedback on PACT Theatre