Contributor Michael Manuell
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor
Events

Stage Manager

Lighting Operator

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Lighting Designer

Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Set and/or Property Maker

Jamieson Lewis - Lighting Designer

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Peter Roehlen - Production Manager

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Robert Hewett - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Alan McBride - Assistant Stage Manager

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973

John Bell - Director

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979
  • Romeo and Juliet, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 16 March 1979
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Paul Bertram - Actor

Louis Brown - Voice Over Artist, Stage Manager

  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Michael Edgar - Actor

Drew Forsythe - Actor

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979
  • The Life of Galileo, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 27 June 1979
  • Romeo and Juliet, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 16 March 1979

Kristian Fredrikson - Set Designer, Costume Designer, Designer

  • Romeo and Juliet, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 16 March 1979
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

William Gluth - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

Grahame Murray - Lighting Designer

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979
  • Romeo and Juliet, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 16 March 1979

Martin Phelan - Actor

  • The Recruiting Officer, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 13 August 1976
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Richard Prins - Costume Designer, Set Designer

  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Michelangelo - Poet

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Neil Armfield - Director

Michael Askill - Percussionist

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Gerard Brophy - Composer

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Jean-Louis Buhagiar - Costume Maker

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Elisabeth Burke - Director, Performer, Costume Maker

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Lloyd Cunnington - Actor

Peter Curtin - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973

Catherine De Lorenzo - Photographer

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Sandy Gore - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Ken Horler - Director, Set Designer

Just Jilly - Set and/or Property Maker

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Christopher John Snow - Voice Over Artist

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Ivar Kants - Actor

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979
  • The Recruiting Officer, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 13 August 1976

Peter Kerin - Pianist, Composer

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Anne Pendlebury - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Colin Piper - Percussionist

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Valma Pratt - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

Sita Stannard - Set and/or Property Maker

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Pierre Thibaudeau - Costume Maker, Designer, Director, Performer

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Robert van Mackelenberg - Stage Manager

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973

David Williamson - Playwright

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Margie Wright - Stage Manager, Lighting Designer

Alan Andrews - Actor

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Jeff Ashby - Actor

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

Douglas Atrill - Assistant Stage Manager

Tom Bannerman - Designer

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

Peter Barclay - Director, Assistant to the Director

Joe Bolza - Mime Consultant

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Simon Burke - Actor

Stuart Campbell - Actor

Brendan Cassidy - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Simon Chilvers - Director, Actor

Terence Clarke - Composer, Director

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

David Clendinning - Actor

Syd Conabere - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Melody Cooper - Costume Designer

Lynette Curran - Actor

Gerry Duggan - Actor

  • Romeo and Juliet, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 16 March 1979
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Larry Eastwood - Designer, Set Designer, Costume Designer

  • Martello Towers, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 30 April 1976
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Ronald Falk - Actor

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

Michele Fawdon - Actor

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

John Fitzgerald - Actor

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

John Gaden - Actor, Director

Helen Gifford - Composer

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Ron Graham - Actor

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

Jan Hamilton - Actor

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Jonathan Hardy - Actor

Brian Hocking - Properties Master / Mistress, Set and/or Property Maker

Edwin Hodgeman - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Simon Hopkinson - Director, Playwright

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Lyn Lee - Actor

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Barry Lovett - Actor

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

Gary Luke - Lighting Operator

Bob Maza - Songwriter, Actor

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Bullie's House, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 6 February 1980

John McTernan - Actor

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Romeo and Juliet, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 16 March 1979

William Nagle - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Stephen Oldfield - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Barry Otto - Actor

Robert Randall - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Marie Redshaw - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Malcolm Robertson - Director

Mick Rodger - Director

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Graham Rouse - Actor

  • American Buffalo, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 16 May 1979
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Peter Shaffer - Playwright

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974

Kerry Walker - Actor

Beatrice Watts - Actor

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

George Whaley - Fight Director

John Wood - Actor

Camilla Ah Kin - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Judith Alexander - Stage Manager

  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

David Allen - Playwright

David Allshorn - Actor

Les Amussen - Actor

Janet Ashelford - Puppet Maker

Craig Ashley - Actor

Richard Askew - Actor

David Atkins - Actor

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Anthony Babicci - Designer

Keith Bain - Choreographer

Helmut Bakaitis - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Janis Balodis - Playwright

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Alan Becher - Actor

John Black - Actor

Brian Blain - Actor

Ron Blair - Playwright

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

James H. Bowles - Actor

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Leo Bradney-George - Actor

Richard Bradshaw - Director

Bertolt Brecht - Playwright

Ross Brewer - Sound Designer

Bryan Brown - Actor

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Ross Browning - Actor

Brandon Burke - Actor

Carol Burns - Actor

Gordon Burns - Designer

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Alexander Buzo - Playwright

Sally Cahill - Actor

Kim Carpenter - Set Designer

Peter Carroll - Actor

Alex Ciobo - Actor

Jennifer Claire - Actor

  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

Jennifer Cluff - Actor

Peter Collingwood - Actor

David Collins - Puppet Maker

Charles Colman - Composer

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Athol Compton - Actor

Bill Conn - Actor

Michael Cook - Photographer

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Patrick Cook - Designer

Peter Cowan - Actor

Andrew Crabbe - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Jayne Craig - Actor

Lisa Crittendon - Actor

Max Cullen - Actor

Stephen Curtis - Designer

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Eamon D'Arcy - Designer

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Dede Da Cruz - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Helen Dallimore - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Robert Davis - Actor

Gloria Dawn - Actor

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Peter Deane-Butcher - Musician

Robert Dein - Set Designer

John Delacour - Photographer

Wendy Dickson - Designer

Arthur Dignam - Actor

Gosia Dobrowolska - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Wadih Dona - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Lee-Anne Donnoley - Assistant Stage Manager

Michael Duffield - Actor

Jill Dwyer - Playwright

  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

David Edgar - Playwright

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Keith Edmundson - Lighting Designer

Kay Eklund - Actor

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Jono Enemark - Set and/or Property Maker

Nick Enright - Director, Actor

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Charlotte Fairweather - Costume Designer

George Farquhar - Playwright

Peter Fisher - Actor

Rodney Fisher - Director

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Sean Fonti - Actor

Marea Fowler - Costume Maker

Benjamin Franklin - Actor

John Frawley - Actor

Michael Frayn - Playwright

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Anna French - Assistant Designer

Paul Galloway - Sound Operator/Engineer

Robert Gavin - Keyboardist, Musical Arranger

Belinda Giblin - Actor

Mel Gibson - Actor

Max Gillies - Actor

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Ashley Gordon - Actor

Kath Gordon - Actor

Peter Gormly - Assistant Stage Manager

Sean Grant - Stage Manager

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Chris Gray - Actor

Jennifer Hagan - Actor

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Julie Hamilton - Actor

Robert Hanson - Costume Designer, Set Designer

Martin Harris - Actor

Annie Heath - Lighting Operator

Ross Hill - Puppet Maker

Jeffrey Hodgson - Actor

Harold Hopkins - Actor

Ric Hutton - Actor

Irene Inescort - Actor

Brian James - Actor

  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

Bill Jeffrey - Assistant Stage Manager

  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

Anthony Johnson - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Gillian Jones - Actor

Jolanta Juszkiewicz - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Thomas Keneally - Playwright

Peter Kenna - Playwright

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Maggie Kirkpatrick - Actor

Robert Korosy - Actor

Ronald Korosy - Actor

Peter Kowitz - Actor

Justin Kurzel - Designer

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Edie Kurzer - Designer

Philip Lanley - Musician, Composer

Louise Le Nay - Actor

Keith Lee - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer

Jeannie Lewis - Performer

Danee Lindsay - Actor

Max Lyandvert - Composer

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Nicolas Lyon - Composer

Sandra MacGregor - Actor

Lech Mackiewicz - Actor, Associate Director

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

David Mamet - Playwright

Ralph Manheim - Translator

Joanne Mason - Actor

Robert McCullough - Actor

Terry McDermott - Actor

Julie McGregor - Actor

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Sandra McGregor - Actor

Dennis Miller - Actor

  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974

Geoff Morrell - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Robert Murphy - Composer

Bruce Myles - Actor

Russell Newman - Actor

Jessica Noad - Actor

Natalia Novikova - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Matthew O'Sullivan - Actor

Chris Orchard - Actor

Frederick Parslow - Actor

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Michael Pearce - Designer

Marguerite Pepper - Choreographer

Suneeta Peres da Costa - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Anne Phelan - Actor

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Beverley Phillips - Actor

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975

Frank Phillips - Set and/or Property Maker

Malcolm Phillips - Actor

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Tony Poli - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

John Powers - Playwright

Roger Pulvers - Playwright

Angela Punch - Actor

Maryanne Puntor - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Robin Ramsay - Actor

Nicholas Raschke - Actor

Sharon Raschke - Composer, Musical Director

Don Reid - Actor

Wendy Robertson - Choreographer

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Ian Robinson - Scenic Artist

Mark Robinson - Assistant to the Director

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Ted Robinson - Director

Roland Rocchiccioli - Stage Manager, Musical Director

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Kim Royle - Puppet Designer

Geoffrey Rush - Mime Consultant

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Sue Russell - Costume Designer

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Wolfgang Sauerlander - Translator

Greg Saunders - Actor

Justine Saunders - Actor

Clinton Savory - Actor

Kevin Scanlon - Puppet Maker

Michael Schell - Stage Manager

Nick Schlieper - Lighting Designer

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

William Shakespeare - Playwright

Andrew Sharp - Actor

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

Tony Sheldon - Actor

  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974

John Shortis - Composer

Andrew Siedlecki - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Neil Simpson - Lighting Designer

David Slingsby - Actor

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Kevin Smith - Actor

Michael Smith - Actor

Fran Stanton - Production Coordinator

John Stone - Actor

Ian Suddards - Actor

John Sumner - Director

  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974

Joan Sydney - Actor

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Sonja Tallis - Actor

Jennie Tate - Set Designer

  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973

Tony Taylor - Actor

Andris Toppe - Movement Director

Mervyn Trim - Stage Manager

Greg Ulfan - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Martin Vaughan - Actor

Anna Volska - Actor

Anna Wade - Costume Maker

Stephanie Walkem - Assistant Stage Manager

Alan Walker - Actor

Jamie Wallace - Actor

Stanley Walsh - Actor

Lindy Ward - Costume Maker

Paul Wentford - Actor

Jennifer West - Actor

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

Richard Wherrett - Director

Tennessee Williams - Playwright

Eleanor Witcombe - Playwright

Tony Youlden - Lighting Designer

Australia Council for the Arts

Melbourne Theatre Company

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

The Australian Elizabethan Theatre Trust

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

The University of Melbourne

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

The Victorian Ministry for the Arts

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • A Hard God, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 May 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Melbourne City Council

  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, January 1975
  • Equus, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 8 October 1974
  • Cat on a Hot Tin Roof, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 2 July 1974
  • The Removalists, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 26 February 1974
  • Annie Storey, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 22 January 1974
  • Flash Jim Vaux, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 10 December 1973
  • The Last of the Knucklemen, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 19 November 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 October 1973
  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973

Nimrod Theatre Company

New South Wales Government

Nimrod Street Theatre Company Ltd

Singapore Airlines Ltd

Entr'acte Theatre Limited

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Kodak (Australasia) Pty. Limited

Special Projects Fund of the Australia Council

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Sydney Corporeal Mime Theatre

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981
  • The Shape of Time, St John's Hall, Paddington, NSW, 11 September 1980

Williamson Gerard A'sia Pty Limited

Winfield Promotions Company

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980
  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Bullie's House, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 6 February 1980

Delicado Productions Pty Limited

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979
  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

New South Wales Ministry of Cultural Activities

Rank Xerox (Australia) Pty Ltd

Stehar Knitting Mills Pty. Limited

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980
  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Theatre Workshop Sydney University

  • The Shape of Time, Theatre, Darling Downs Institute of Advanced Education, Toowoomba, QLD, 29 May 1981
  • The Shape of Time, Downstairs Theatre (Seymour Centre), Chippendale, NSW, 11 February 1981

Broadwave Hairdressers

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Colgate-Palmolive Pty. Limited

Dapto Leagues Club

  • The Club, Dapto Leagues Club, Dapto, NSW, 17 October 1979

Festival of Sydney

Luxafoam Industries

Marionette Theatre of Australia

Playbox Theatre Company

QANTAS

St George Leagues Club

  • The Club, St George Leagues Club, Kogarah, NSW, 11 September 1979

Sydney Committee Limited

  • Backyard, Nimrod Downstairs, Surry Hills, NSW, 31 July 1980

Sydney Theatre Company

  • Pentecost, The Wharf Theatre, Sydney, NSW, 5 January 1996

The Australian Council for the Arts

  • Stopwork!, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 May 1973
Identifier 253599