Contributor Naomi Edwards
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Functions Director
Events

Director

Restager

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018
  • The Barber of Seville, Victoria, VIC, 20 May 2013
  • The Magic Flute, Various NSW Schools, NSW Region, NSW, 4 March 2013

Actor

Assistant Director

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Administrator

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

James Browne - Set Designer

Eric Carle - Author

Steven Baker - Composer

Nate Edmondson - Sound Designer, Composer

Andrea Espinoza - Costume Designer

Danielle Jackson - Performer

Scott Parker - Performer

Nicholas Rayment - Lighting Designer

Jonathan Rockefeller - Creator

Michael Sieders - Producer

Justine Warner - Performer

Drew Wilson - Performer

Ailsa Paterson - Costume Designer, Designer

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018
  • Yo Diddle Diddle, Odeon Theatre, Norwood, SA, 12 August 2017

Dave Brown - Director

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018

Geoff Cobham - Lighting Designer

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018

Belinda Gehlert - Composer

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018

Brett Cousins - Actor, Assistant Director

Tamara Rewse - Actor

Kylie Trounson - Playwright, Actor

Meg Ashforth - Actor, Voice Coach

Emma Clancy - Actor

Simon Fisher - Teacher, Director, Artistic Director, Designer

Irene Kallen - Actor

Lisa Kearns - Actor

Adam Starr - Actor

Greg Stone - Performer, Actor

  • The Waiting Room, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 15 May 2015
  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Gerard Veltre - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996
  • 1996 Fire Event, Surrey Park, Box Hill, VIC, 1996
  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Iain Aitken - Designer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Natalija Alavuk - Actor

Nicholas Albanis - Sound Designer

Christine Anketell - Original Director, Adaptor

Matt Cameron - Playwright

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Hope Collins - Actor

Linda Cropper - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Micah Demmert - Actor

Carolyn Dunell - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996
  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Matthew Dyktynski - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Stephen Ely - Guitarist

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Tim Finn - Music and Lyrics

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Mathew Frank - Musical Director

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Sara Gleeson - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Cliff Hadley - Adaptor, Director, Teacher

Brian Hurley - Director, Actor

Melanie Jagiello - Actor

Richard Jeziorny - Designer

Alan John - Composer, Librettist, Performer

Ian McDonald - Composer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

Peter Newling - Production Manager, Actor, Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000
  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Ruth Oakley - Actor

Melissa Page - Associate Designer, Designer

Felicity Pearson - Actor

Sarah Peirse - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Simon Phillips - Director

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Amelia Roper - Playwright

Lauren Rumbelow - Actor

Nick Schlieper - Lighting Designer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Tricia Simmons - Costume Co-ordinator

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000
  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Christine Sinclair - Director, Teacher

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000
  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Lisa Sinclair - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996
  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Russell Snelling - Actor, Director

Tim Stapleton - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996
  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Tim Stitz - Actor

Abi Tucker - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Chris Twyman - Assistant Lighting Designer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Richard Vabre - Lighting Designer

Michael Welch - Actor, Director

Jenny Wheeler - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996
  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Barbara Zavros - Actor, Singer

Melanie Adams - Singer

Georgia Adamson - Actor

  • Aesop's Fables, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 29 September 2010

Deborah Albrecht - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Elizabeth Aldridge - Actor

  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Stacey Alleaume - Actor

Ali Ammouchi - Media Artist

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Tim Anderson - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Craig Annis - Actor

Tony Appleby - Costume Assistant

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Jessica Aszodi - Singer

Kate Atkinson - Actor

Andrea Aylward - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Damien Aylward - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Nicholas Bakopoulos-Cooke - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009

Susan Bamford - Publicist

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Carlos Enrique Barcenas - Singer

Luke Barisic - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Michael Barker - Performer

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Kristy Barnes-Cullen - Actor

Danika Barnett - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Angela Barreau - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Richard Bates - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Andrew Bellchambers - Designer

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Troy Bennett - Actor

  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Peter Bingley - Technical Director

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Carissa Blaby - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Jonathon Bode - Actor

Paul Boswell - Media Artist

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Patrick Boucher - Actor

David Branson - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Bertolt Brecht - Playwright

Gabby Brennan - Actor

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Michaela Burger - Performer

Sarah Cairncross - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Michael Carmody - Designer

Dan Carter - Assistant Conductor

Chris Cartner - Musical Director, Pianist

Brian Castles-Onion - Music Adaptor

Anton Chekhov - Playwright

Adrienne Chisholm - Costume Designer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009

Pamela Christie - Actor

Monica Cioccia - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Josie Clark - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Merryn Clift - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Narelle Cocks - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Tobias Cole - Actor

Luke Collins - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Geraldine Cook - Voice Coach, Dialect Coach

Kylene Cook - Assistant Director

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Elspeth Cooper - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Melanie Coote - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Katrina Cordner - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Meg Courtney - Writer

Andrew Coyle - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Rob Craw - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Melenie Crowe - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Petrina Dakin - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Timothy Daly - Librettist, Adaptor

Regina Daniel - Actor

Bianca Daraio - Actor

Lara de Wit - Pianist

Fleur Dean - Actor

Susie Dee - Actor

Matt Delbridge - Technical Director

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Erin Dewar - Actor

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Peter Donohue - Mask Performer

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Sally Douglas - Director

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Des Dowling - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Robert Draffin - Devisor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Donna-Maree Dunlop - Actor

Aidan Fennessy - Dramaturg

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009

Isobel Ferns - Stage Manager

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Indra Feteris - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Russell Fletcher - MC

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Ben Flett - Lighting Designer

Jacqueline Flood - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Caroline Gammon - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Ashley Giles - Actor

Richard Gill - Conductor

Deena Gillies - Graphic Designer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Alice Girle - Actor

Vicki Giummarra - Actor

Sue Goessling - Pianist, Musical Director

Russell Goldsmith - Composer, Sound Designer

Rob Gravestocks - Technician

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Chloe Greaves - Costume Designer

Simon Green - Director

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Gerry Hale - Performer

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Sally Hardy - Dramaturg

Rebecca Harvey - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Tanya Harvey - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Tim Harvey - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Alex Hayley - Stage Manager

Kaine Hayward - Actor

Jocelyn Hickey - Actor

Ming-Zhu Hii - Actor

Bethany Hill - Performer

Ben Hillyard - Actor

Karen Hinchy - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Damien Hinds - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Peter Hobusch - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Luke Hockley - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Amanda Hodder - Musical Director

Michael Honson - Costume Assistant

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Christa Hughes - Actor

Martin Hughes - Teacher

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Amber Hulls - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Linda Hum - Production Manager

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Monique Hunt - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Andrew Hutton - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Jolyon James - Actor

Amanda Jones - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Mark Jones - Actor, Composer

Nicholas Jones - Actor

Sarah Kane - Playwright

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Stelios Karagiannis - Lighting Designer

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Prue Keating - Actor

Jacinta Kennedy - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Joel King - Actor

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Nathaniel Kiwi - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Jasper Knight - Designer

Ron Kofler - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Leanne Koska - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Kara Kyne - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Melissa Langton - Actor

Henry Lawson - Poet

Christian Leavesley - Dramaturg

Kathy Lette - Writer

David Lindsay-Abaire - Playwright

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Dylan Lloyd - Actor

Chelsea Long - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Jenny Lovell - Actor

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Eila Lyon - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Robert Macfarlane - Singer

Daniel Madrigali - Actor

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Ashton Malcolm - Performer

Colette Mann - Actor

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Rowan Marchingo - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Claire Marczuk - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Lisa Martin - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Kellie Mason - Actor

  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Donna Matthews - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Rebecca Mayo - Performer

Trent McCarthy - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Belinda McClory - Actor

Renee McCoy - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Ruth McDonald - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Fiona McGrath - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Gulliver McGrath - Performer

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

William McInnes - Actor

Trina McKeverne - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Jack McKinnis-Pegg - Performer

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Katherine McKirdy - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Cameron Menzies - Artistic Director

Victoria Milne - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Sue Minshull - Actor

  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Tracie Mitchell - Filmmaker

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Liam Mitchinson - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Nic Mollison - Lighting Designer

Rowena Molloy - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Dayna Morrissey - Set Designer

Shad Moss - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Ben Namdarian - Actor

Stefo Nantsou - Actor

Elise Nelson - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Matthew Newton - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009

Matthew Nieman - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Gabriel Novembre - Actor

Emily O'Brien - Production Manager

Claudia O'Doherty - Writer

Natalie O'Donnell - Actor

Tim Overton - Performer

Jonathon Oxlade - Set Designer

Guy Pearce - Performer

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Kaye Pederson - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Andrew Percy - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Sheersha Perera - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Anna Peterson - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Daniel Phillips - Conductor

Jane Pitt - Actor

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Megan Price - Playwright

Hayden Priest - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Ben Purdie - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Lucy Rechnitzer - Actor

Denise Recht - Actor

Jannah Reichstein - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Dianne Reid - Director

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Sally Reid - Actor

Peter Ripon - Sound Designer

Jed Rosenberg - Performer

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009

Sophie Ross - Actor

Gioacchino Rossini - Composer

Gary Rowley - Actor

Paula Russell - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Michael Russo - Musical Arranger

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Michelle Santuccione - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Raelene Sargent - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Emanuel Schikaneder - Librettist

Ysraphael Sebastian - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Alex Sefton - Actor

Timothy Sexton - Music Adaptor

Martin Sharpe - Actor

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Bosco Shaw - Lighting Designer

Dimity Shepherd - Actor

Paul Sills - Playwright

  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Narelle Smith - Actor

  • Story Theatre, Studio 4, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 1 November 1995

Matteo Snooks - Dancer

Sophocles - Playwright

  • Oedipus DNA, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 31 July 2008

Clarissa Spata - Actor

Kathryn Sproul - Designer

Hunter Stanford - Performer

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Matt Stedman - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Caesare Sterbini - Librettist

Rachael Stevens - Actor

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Kat Stewart - Actor

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Randall Stewart - Actor

Jo Stone - Performer

Chris Thompson - Teacher, Artistic Director

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Scott Thompson - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Michael Trewarne - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

DJ Trip - Composer, Performer

Cam Van Steel - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Alison Vaughan - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Jessica Vidal - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Kim Vincs - Director

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Rachael Walsh - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Sarah Ward - Actor

Mary Jane Warfield - Stage Manager

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Matilda White - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Radford White - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

David Whiteley - Actor

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Hannah Williams - Actor

  • Big Sky Town, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 2008

Jonathan Worsley - Creator

Ainslie Wright - Performer

  • The Rusden Show, Deakin University Rusden Campus, Clayton, VIC, 10 June 2000

Pippa Wright - Stage Manager

Gareth Yuen - Actor

Francene Zahra - Actor

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Australia Council for the Arts

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018
  • Can You Hear Colour?, Adelaide College of the Arts, Adelaide, SA, 9 March 2018
  • Yo Diddle Diddle, Odeon Theatre, Norwood, SA, 12 August 2017
  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009
  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

JWR Productions

Michael Sieders Presents

Puppet Kitchen

Carclew Youth Arts Centre

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018
  • Can You Hear Colour?, Adelaide College of the Arts, Adelaide, SA, 9 March 2018
  • Yo Diddle Diddle, Odeon Theatre, Norwood, SA, 12 August 2017

Patch Theatre

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018
  • Can You Hear Colour?, Adelaide College of the Arts, Adelaide, SA, 9 March 2018
  • Yo Diddle Diddle, Odeon Theatre, Norwood, SA, 12 August 2017

Arts South Australia

  • Cranky Bear, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 9 October 2018
  • Cranky Bear, Golden Grove Recreation and Arts Centre, Golden Grove, SA, 6 September 2018
  • Cranky Bear, Barossa Arts and Convention Centre, Tanunda, SA, 4 September 2018
  • Cranky Bear, Sir Robert Helpmann Theatre, Mount Gambier, SA, 30 August 2018
  • Cranky Bear, Chaffey Theatre, Renmark, SA, 28 August 2018
  • Cranky Bear, Hopgood Theatre, Noarlunga Centre, SA, 21 August 2018
  • Cranky Bear, Middleback Theatre, Whyalla, SA, 16 August 2018
  • Cranky Bear, Northern Festival Centre, Port Pirie, SA, 14 August 2018
  • Cranky Bear, Arts Theatre, Adelaide, SA, 2 August 2018
  • Yo Diddle Diddle, Odeon Theatre, Norwood, SA, 12 August 2017

Sydney Theatre Company

Deakin University Drama Rusden Campus

Melbourne Theatre Company

Arts Victoria

Oz Opera

Short and Sweet

The Arts Centre

Arena Theatre Company

CUB Malthouse

Cybec Foundation

Lyric Opera of Melbourne

Monash University Academy of Performing Arts

  • Oedipus DNA, Alexander Theatre, Clayton, VIC, 31 July 2008

National Theatre Drama School

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Parramatta City Council

Parramatta Future Generation

QANTAS

  • Poor Boy, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 July 2009

Rambunctious Industries

Red Stitch Actors Theatre

  • Rabbit Hole, Red Stitch Actors Theatre, St Kilda, VIC, 8 March 2007

Riverside Theatres

St Martins Youth Arts Centre

  • Big Sky Town, St Martins Youth Arts Centre, South Yarra, VIC, 2008

STC Education Program

  • Aesop's Fables, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 29 September 2010

Sydney Festival

Sydney Opera House

The Adelaide Festival of Arts

The University of Melbourne

  • Poor Boy, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 21 January 2009

Theatreworks

  • Fayre Play, Theatreworks, St Kilda, VIC, 6 April 1996

Verve Studios

  • Crave, fortyfivedownstairs, Melbourne, VIC, 25 May 2007

Victorian Opera

Victorian State Government

Identifier 418357