Contributor Dale Thurlow
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Dancer
Events

Dancer

Lisa Bolte - Dancer

Adrian Burnett - Choreographer, Dancer

Miranda Coney - Dancer

Madeleine Eastoe - Dancer

Matthew Lawrence - Dancer

Katie Ripley - Dancer

Melanie Steel - Dancer

Justine Summers - Dancer

Simone Goldsmith - Dancer

Gary Norman - Director, Ballet Master/Mistress, Dancer

Alex Wagner - Dancer

Francis Croese - Lighting Designer

Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress

Adam Marchant - Dancer

Claire Phipps - Dancer

Adam Thurlow - Dancer

Mark Brinkley - Ballet Master/Mistress, Dancer

Gaylene Cummerfield - Dancer

Matthew Donnelly - Dancer

Richard Bowman - Dancer

Derrin Brown - Stage Manager

Theresa Carreno - Composer

Josef Christianson - Dancer

Daniel Convery - Dancer

Mary Cunneen - Dancer

Tess Cunningham - Dancer

Amy Fabris - Dancer

Modesta Gentile - Company Manager

Luke Giacomin - Dancer

Lev Ivanov - Choreographer

Simon Jeffes - Composer

Shirelle Kleefman - Dancer

Paul Knobloch - Dancer

Gennadi Koutchin - Dancer

Peter Labza - Assistant Stage Manager

Catherine Lay - Dancer

Cameron McMillan - Dancer

Vincente Nebrada - Choreographer

Lisa Robinson - Dancer

Franz Schubert - Composer

Rodney Searle - Dancer

Lyndelle Steer - Dancer

Gailene Stock - Director

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Kellie Van der Ploeg - Dancer

Lara Ward - Dancer

Fiona Watters - Dancer

Natalie Weir - Choreographer

Noel Smith - Musical Director, Conductor

Vicki Attard - Dancer

Charles Barker - Conductor, Musical Director

Stephen Baynes - Dancer, Choreographer

Marc Cassidy - Dancer

Joshua Consandine - Dancer

Robert Curran - Dancer

Gabrielle Davidson - Dancer

Gaetano Del Monaco - Dancer

Rachel Dougherty - Dancer

Lucinda Dunn - Dancer

Jane Finnie - Dancer

Ai-Gul Gaisina - Teacher

Timothy Harbour - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

Bronwyn Holley - Dancer

Kynan Jones - Dancer

Kirsty Martin - Dancer

David McAllister - Dancer

Ian McRae - Dancer, General Manager

Tiffany Moulton - Dancer

Felicia Palanca - Dancer

Shane Placentino - Dancer

Danilo Radojevic - Ballet Master/Mistress

Nicole Rhodes - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

Ross Stretton - Artistic Director, Dancer

Geon Van Der Wyst - Dancer

Wendy Walker - Ballet Master/Mistress

Lynette Wills - Dancer

Steven Woodgate - Dancer

Renee Wright - Dancer

Paula Baird - Dancer

Olivia Bell - Dancer

Andrew Boddington - Dancer

Daryl Brandwood - Dancer

Nicolina Campbell - Dancer

Roland Cox - Dancer

Li Cunxin - Dancer

Christina Dyson - Dancer

Mark Kay - Repetiteur, Dancer

Grant Kelley - Dancer

Christopher Lam - Dancer

John Lanchbery - Musical Arranger

Colin Peasley - Dancer

Rachel Read - Dancer

Timothy Rodgers - Dancer

Cecilia Ross - Dancer

Junichi Shinmura - Dancer

Matthew Trent - Dancer

Kathie Vos - Dancer

Sacha Wakelin - Dancer

Damien Welch - Dancer

Stanton Welch - Choreographer, Dancer

William Akers - Lighting Designer

Nigel Burley - Dancer

Guy Carrison - Assistant Stage Manager

Kip Gamblin - Dancer

Nigel Gaynor - Conductor

Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress

Harry Haythorne - Dancer

Marilyn Jones - Dancer

Marina Milankovic - Stage Manager

Ludwig Minkus - Composer

James Newman - Dancer

Sarah Peace - Dancer

Marius Petipa - Choreographer

Rachel Rawlins - Dancer

Helene Shields - Dancer

Mark Summerbell - Conductor

Christopher White - Dancer

Rebecca Yates - Dancer

Tuan Ahn Le - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Theoni Aldredge - Costume Designer

Roslyn Anderson - Dance Director

Tuan Anh - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Peter Bahen - Administrator

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

George Balanchine - Choreographer

Annabel Bronner Reid - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Joop Caboort - Lighting Designer

Andrew Carter - Lighting Designer

Craig Cathcart - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Patrick Condon - Assistant Producer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Holly Croft - Dancer

Paul de Masson - Dancer

Olga Evreinoff - Various

Brad Fields - Lighting Designer

David Finn - Lighting Designer

Anne Fraser - Set Designer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Kristian Fredrikson - Costume Designer

  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 30 September 1997

Anna French - Costume Designer

Tony Gault - Concert Master

Philip Glass - Composer

Joshua Horner - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Danielle Hunt - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Benazir Hussain - Dancer

Leoš Janáček - Composer

Lucas Jervies - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Norma Kamali - Costume Designer

Barry Kay - Costume Designer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Graeme Koehne - Composer

Miwako Kubota - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Jiří Kylián - Choreographer

Dina Makarova - Production Manager

Natalia Makarova - Choreographer

David Malouf - Author

Hal McElroy - Production Manager

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Claire Menzies - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Milos Mutavdzic - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Walter Nobbe - Designer

Rudolf Nureyev - Choreographer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Andrea Parkyn - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Noel Pelly - Publicist

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Ray Powell - Assistant Director

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Sergei Prokofiev - Composer

  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 30 September 1997

John Rayment - Lighting Designer

  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 30 September 1997

Annabel Reid - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

PierLuigi Samaritani - Set Designer

Junichi Shimmura - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Igor Stravinsky - Composer

Twyla Tharp - Choreographer

Philip Thompson - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Jennifer Tipton - Lighting Designer

Camilla Vergotis - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Shelley Washington - Stage Director

Elisha Willis - Dancer

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Igor Yebra - Dancer

  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 30 September 1997

The Australian Ballet

Australian Ballet School

The Dancers Company

Adelaide Symphony Orchestra

Adelaide Festival Centre Trust

  • Don Quixote, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 September 1999

Australian Ballet Society

Australian Opera and Ballet Orchestra

State Orchestra of Victoria

  • Cinderella, Festival Theatre, Adelaide, SA, 30 September 1997

Tasmanian Symphony Orchestra

The Friends of the Australian Ballet

Identifier 478669