Contributor Valmai Denton
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Various
Events

Lighting Operator

Various

John Russo - Stage Director, Technical Director

Harvey Collins - Dancer, Artistic Director, Choreographer, Costume Designer

Barbara Dickeson - Dancer, Ballet Master/Mistress

David Pender - Dancer

Cathryn Short - Dancer, Ballet Master/Mistress, Choreographer

Sheridan Weber - Dancer

Kaye Kenefick - Dancer

Sandra Patching - Dancer

Dorothy Simpson - Artistic Director

Susan Taylor - Dancer

Anna Winter - Dancer

Lynda Cheesman - Dancer

Jessie Collins - Wardrobe Master / Mistress

Kay Cranwell - Dancer

Dudley Denton - Stage Manager, Stage Director, Lighting Operator

Marguerite Dougal - Dancer

Lynette Jordaine - Dancer

Szittya Nagy - Dancer

Avis Pollitt - Properties Master, Dancer

Cliff Spencer - Front of House

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Graham Walsh - Lighting Designer, Various

Helen Watson - Dancer

Rosemary Zidov - Dancer

Georges Bizet - Composer

Kaylette Brown - Dancer

David Burch - Dancer

Hazel Charles - Various

Cheryl Denton - Dancer

Henry DiKito - Dancer

Paquita Ifould - Dancer

Paul Limpus - Designer

Judith Lloyd - Dancer

Shirley Pulbrook - Dancer

Sara Sansom - Properties Master

Charmaine Spencer - Dancer

John Armstrong - Designer

Judy Beaumont - Dancer

Robert Borrett - Dancer

Janet Clarke - Dancer

Paquita Farmer - Properties Master, Make-up Artist

Gudren Fulk - Scenic Artist

Kaye Harry - Dancer

Jacques Ibert - Composer

Edward Long - Dancer

Max Magain - Scenic Artist

Rosa McKeon - Dancer

Chris Orchard - Scenic Artist

Clarice Redhead - Dancer

D Robinson - Lighting Operator

Joan Simpson - Dancer

Gregory Steen - Scenic Artist

Gaynor Williams - Scenic Artist

John Winter - Dancer, Front of House

Vivienne Winter - Dancer

William Chappell - Costume Designer

Kevin Denton - Lighting Operator

Frank Dougal - Lighting Operator, Lighting Designer

Shirley Fisher - Dancer

Mikhail Fokine - Choreographer, Composer

Laurie Freeman - Scenic Artist

Laura Harrison - Sound Designer, Lighting Operator

Phillipa Harvey - Dancer

Jennifer Long - Dancer

Toshiro Mayuzmi - Composer

Owen Scott - Dancer

Robyn Smith - Dancer

Greer Spooner - Designer, Scenic Artist

William Walton - Composer

Christine Babinskas - Dancer

Janet Bradley - Dancer

Rosanne Brooks - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Léo Delibes - Composer

Debra McEvoy - Dancer

Kenneth Robins - Designer

Janice Swandale - Dancer

Gaynor Trengrove - Dancer

Terry Winter - Dancer

Adolphe Adam - Composer

Frederick Ashton - Choreographer

Brigitte Benerowski - Dancer

Cheryl Brown - Dancer

Lyn Burgess - Dancer

Vicki Burton - Dancer

Jeanette Carruthers - Dancer

Ken Daniel - Designer

Tony Farmer - Lighting Designer, Assistant Stage Manager

Allan Hovhannes - Composer

Paul Huddy - Stage Manager

Lev Ivanov - Choreographer

Susan Koslowski - Dancer

Sheila Laing - Dancer

Ross Lower - Stage Manager

Gregory Morton - Dancer

Szittya Nage - Dancer

Julie Pallot - Dancer

Jules Perrot - Choreographer

Delise Perry - Dancer

Alexander Sedov - Composer

Glenys Stokes - Dancer

Janet Storer - Dancer

Rosemary Sumner - Dancer

Betty Thurgood - Wardrobe Master / Mistress, Dresser

Susan Thurgood - Dancer

Gayle Trengove - Dancer

Gregory Williams - Dancer

John Adams - Composer

Pat Anderson - Prompt

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Mily Balakirev - Composer

Helen Barrett - Dancer

Cecil Bates - Choreographer

Dianne Bebee - Dancer

Nanda Beddison - Dancer

Harold Berrett - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Glenys Betterman - Choreographer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Murray Bowels - Photographer

Marion Bowers - Stage Director

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Debbie Brooke - Dancer

Cheryl Brown - Dancer

Peter Burgess - Assistant Stage Manager

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Enrico Cecchetti - Choreographer

Mary Charles - Wardrobe Master / Mistress

Bob Cheeseman - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Linda Cheeseman - Choreographer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Yvonne Coker - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Mike Crook - Scenic Artist, Properties Master

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Darryl Denton - Lighting Operator

O Denton - Stage Manager

Henry DiRito - Dancer

Fred Duffy - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Bob Dyer - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Angelo Fantasia - Dancer

John Frost - Dancer

Mikhail Glinka - Composer

Kaye Hamlyn - Dancer

Sandra Hanlan - Dancer

Dennis Harford - Dancer

Tony Harris - Assistant Stage Manager

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Richard Harrison - Sound Designer

Simon Harrison - Dancer

Dorothy Heffernan - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Gustav Holst - Composer

Geoff Huddy - Assistant Stage Manager

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Elizabeth Jarrett - Dancer

Brigitte Jolly - Dancer

Rosemary Jones - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Leon Kellaway - Choreographer

Maurice Knight - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

A Kos-Anatolsky - Composer

Christine Kowalczyk - Dancer

Susan Kozlowski - Dancer

Anne Lavelle - Dancer

Iva Leedham - Designer

Susan Lehman - Dancer

E Long - Lighting Operator

Wendy Lovenfosse - Dancer

Christine Marchant - Dancer

Ross Mayne - Pianist

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Terence Morgan - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Greg Morton - Dancer

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

Modest Mussorgsky - Composer

Kathy Paley - Dancer

Florence Patching - Wardrobe Master / Mistress

Susan Pegler - Dancer

John Pelaska - Dancer

John Peleskas - Dancer

Gail Pollitt - Properties Master

Terry Porter - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Tony J. Porter - Dancer

Colin Price - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Sergei Prokofiev - Composer

Muriel Rendell - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Sylvia Rundle - Wardrobe Master / Mistress

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Owen Scotts - Dancer

Charles Sherry - Various

Fay Skinner - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Anne Sleath - Dancer

Lyn Smith - Properties Master

Penny Smith - Properties Master

Linda Sparkes - Dancer

Frank Staff - Choreographer

John Stecker - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Gert Thomasson - Actor and Singer

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

David Thompson - Lighting Operator

Helen Thompson - Lighting Operator

Lynette Walter - Dancer

Gordon Warhurst - Musical Director

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Phillip Warrell - Dancer

Brenton Whittle - Dancer

Michael Williams - Scenic Artist

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

Bill Youde - Scenic Artist

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968

The South Australian National Ballet Company Incorporated

The Mayfair Light Opera Society Inc.

  • Showboat, Arts Theatre, Adelaide, SA, 29 June 1968
Identifier 438011