Contributor Paquita Ifould
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Dancer
Events

Dancer

Performer

Charmaine Spencer - Dancer

Barbara Dickeson - Dancer, Choreographer

Cathryn Short - Dancer

Harvey Collins - Costume Designer, Dancer

Cheryl Denton - Dancer

Kay Cranwell - Dancer

Jennifer Long - Dancer

Vivienne Winter - Dancer

Judith Lloyd - Dancer

Susan Pegler - Dancer, Ballet Master/Mistress

Cecil Bates - Dancer, Choreographer, Artistic Director, Adaptor

Judy Beavis - Dancer

Mikhail Fokine - Choreographer, Composer

Gaynor Maxwell - Dancer

Dorothy Simpson - Artistic Director, Choreographer, Ballet Master/Mistress, Adaptor

Meg Abbie Denton - Choreographer, Dancer, Performer, Costume Designer

Frederic Chopin - Composer

Rosa McKeon - Dancer

Avis Pollitt - Dancer

Clarice Redhead - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Sheridan Weber - Dancer

John Armstrong - Designer, Set Designer

Margaret Ayles - Dancer

Jane Ballantyne - Dancer

Jennifer Barry - Dancer

Graham Walsh - Lighting Designer

Janet Winkley - Dancer

David Burch - Dancer

William Chappell - Costume Designer

Lynda Cheesman - Dancer

Diana Edgar - Dancer

Kaye Harry - Dancer

Edward Long - Dancer

Sandra Patching - Dancer

David Pender - Dancer

Shirley Pulbrook - Dancer

Sandra Riley - Dancer

Joan Simpson - Dancer

Susan Taylor - Dancer

William Walton - Composer

Susan Ward - Dancer

Rosemary Zidov - Dancer

Annette Bogner - Dancer

Kaylette Brown - Dancer

Peter Commander - Dancer

Catherine Crout - Dancer

Ken Daniel - Designer

Henry DiKito - Dancer

Lynette Jordaine - Dancer

Paul Limpus - Designer, Choreographer

Donald Lugg - Dancer

William O'Grady - Dancer

Sergei Prokofiev - Composer

John Russo - Stage Director, Stage Manager

Gloria Scott - Dancer

Sandra Scott - Dancer

Hazel Charles - Various

Jessie Collins - Wardrobe Master / Mistress

Fred Cox - Stage Manager

Valmai Denton - Various, Lighting Operator

Margaret Eberhard - Dancer

Phillipa Harvey - Dancer

Margaret Jordan - Dancer

Leonie Kilroy - Designer, Set Designer

Max Magain - Scenic Artist

Chris Orchard - Scenic Artist

Kenneth Robins - Designer

Sara Sansom - Properties Master

Cliff Spencer - Front of House

Gregory Steen - Scenic Artist

Gaynor Williams - Scenic Artist

Frederick Ashton - Choreographer

Robert Borrett - Dancer

Janet Clarke - Dancer

Dudley Denton - Stage Manager

Gudren Fulk - Scenic Artist

Lev Ivanov - Choreographer, Dancer

Kaye Kenefick - Dancer

Iva Leedham - Designer

Modest Mussorgsky - Composer

Szittya Nagy - Dancer

D Robinson - Lighting Operator

Brenda Rol - Dancer

Judy Beaumont - Dancer

Helen Beinke - Dancer

Earl Bennett - Technical Director

Georges Bizet - Composer

Léo Delibes - Composer

Marguerite Dougal - Dancer

George Dubowsky - Designer, Dancer, Choreographer

Paquita Farmer - Properties Master

Shirley Fisher - Dancer

Laurie Freeman - Scenic Artist

Jacques Ibert - Composer

Carmen Lucas - Dancer

Toshiro Mayuzmi - Composer

Jacqueline Raven - Dancer

Frances Robson - Dancer

Gillian Robson - Dancer

Owen Scott - Dancer

Robyn Smith - Dancer

Greer Spooner - Designer, Scenic Artist

William Stuart - Dancer

Barbara Warburton - Dancer

Helen Watson - Dancer

Anna Winter - Dancer

Mily Balakirev - Composer

Neil Bartsch - Dancer

Benjamin Britten - Composer

Margaret Carter - Dancer

John Cranko - Choreographer

Heather Deen - Dancer

Diane Field - Dancer

Mikhail Glinka - Composer

Walter Gore - Choreographer, Dancer

Andrée Howard - Choreographer, Dancer

Szittya Nage - Dancer

Tina Sarapuu - Dancer

Joanne Simpson - Dancer

Dennis Smith - Dancer, Assistant Stage Manager

Rodney Smith - Dancer

Frank Staff - Choreographer

Carl Maria von Weber - Composer

Adolphe Adam - Composer

Pamela Buckman - Dancer

Elizabeth Cameron Dalman - Choreographer

Jenny Craig - Dancer

Henry DiRito - Dancer

Adriadna Dobbie - Dancer

Max Easther - Dancer

Karen Grainger - Dancer

Sandra Harvey - Dancer

Margaret Jordon - Dancer

Adrienne Kutcher - Dancer

- Laguestra - Composer

Wynne Lee - Choreographer

Grant Letcher - Dancer

Aileen Lloyd - Costume Co-ordinator

Krystina Luczak - Dancer

Ashley Moore - Dancer

Heather Nicholls - Dancer

Christopher Pegler - Dancer

Janice Piper - Dancer

Ann Prizrenac - Dancer

Sergei Rachmaninoff - Composer

Judith Raggatt - Dancer

Christine Roots - Dancer

Franz Schubert - Composer

Denise Stevens - Dancer

Jacqueline Thompson - Dancer

Carol Tilbrook - Dancer

Giuseppe Verdi - Composer

John Winter - Dancer, Front of House

Sid Aidinis - Performer

Julie Allen - Dancer

George Ananda - Performer

Ross Anderson - Designer

Samuel Barber - Composer

Peter E. Barnes - Performer

Dianne Bebee - Dancer

Brigitte Benerowski - Dancer

Keith Birks - Sound Operator/Engineer

Peter Bitmead - Dancer

Murray Bowels - Photographer

Anne Brewster-Jones - Dancer

Jack Bristow - Dancer

Ruby Brus - Performer

Bobby Buchanan - Performer

Mick Burr - Performer

Ian Butler - Performer

Robert Caldicott - Compere

Jan Carvossa - Dancer

Sue Chandler - Performer

Judy Chapman - Dancer

Glennys Cockburn - Dancer

Gregory Cocks - Dancer

David Commander - Dancer

Judith Crosley - Performer

Ken Daniels - Set Designer

Geoff Dart - Performer

O Denton - Stage Manager

Barry Devonish - Dancer

Bill Ducrou - Performer

Brian Duffy - Performer

Jeanette Dunn - Performer

David Edwards - Performer

Arthur Everett - Lighting Designer

Gudren Falk - Scenic Artist

Tony Farmer - Lighting Designer

Carole Flannery - Performer

Jean Francaix - Composer

John Frost - Dancer

Helen Germein - Performer

Jeff Gerrard - Performer

Geoff Gibson - Performer

Ali Goode - Performer

Morton Gould - Composer

Julienne Gunning - Performer

Doug Handley - Performer

Sandra Hanlan - Dancer

Phil Harding - Performer

Diana Harvey - Performer

Adrienne Holmes - Performer

Alex Holoyda - Performer

John Hughes - Performer

Annette Hutley - Performer

Penny Jacobs - Performer

Hugh Kildea - Performer

Charles Lecocq - Composer

Colin Luke - Performer

David Marshall - Performer

Christine Mayne - Dancer

Rosa McKeown - Dancer

Colin Mills - Performer

Claudio Monteverdi - Composer

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

Gary Norman - Dancer

Pam O'Grady - Dancer

David Oaten - Performer

Josie Oaten - Performer

Jane Overall - Performer

Nanette Payne - Dancer

Don Perriam - Performer

Sue Perry - Performer

Kay Pickering - Performer

Joan Pitcher - Performer

Chris Radford - Performer

Kenneth Roberts - Set Designer

Kevin Roberts - Lighting Designer

Des Roman - Performer

Owen Scotts - Dancer

Alexander Sedov - Composer

Julie Shaw - Performer

Jan Shearer - Performer

Garry Simpson - Performer

Graham Sinclair - Performer

Lyn Smith - Properties Master

Rocyn Smith - Dancer

Glenys Stokes - Dancer

Chris Switajewski - Performer

Andre Tchaikowsky - Composer

George Thomson - Performer

Liz Tingley - Performer

Gaynor Trengrove - Dancer

Diana Trepins - Costume Designer

Merilyn Trevalyan - Performer

Lynette Walter - Dancer

Geoffrey Ward - Performer

Peter Wilson - Performer

Ronald Wilson - Costume Designer

Jim Young - Performer

The South Australian National Ballet Company Incorporated

Identifier 437751